rodovniški/nerodovniški

Yo · 705942

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1050 : 20 Marec 2012, 13:59:34
Jah očitno da niso vse vzrejne komisije enake.....to je tko kot pri jagrih - kakšne razlike imaš med eno in drugo lovsko družino - eni majo vse pošlihtano, drugi pa en drugega ščitijo, ko delajo prekrške.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1051 : 20 Marec 2012, 14:05:19
Damayanti, jaz bi bila takoj za "črno listo", ampak se bojim,da bi se tudi ta izrodila.

Če koga zanima, lahko napišem tudi rodovniško ime našega ZP, čeprav mislim, da je večini kristalno jasno od kod prihaja.

 :D :D... sem prepričana da bi se... ker za odvetnike pa tožbe pa sploh ni škoda denarja  :o :D :D... pa če gre vse k hudiču >:D

Jah očitno da niso vse vzrejne komisije enake.....to je tko kot pri jagrih - kakšne razlike imaš med eno in drugo lovsko družino - eni majo vse pošlihtano, drugi pa en drugega ščitijo, ko delajo prekrške.


Sej to so eni te isti ;D... tukej  pa ne igra vloge jagri ne jagri :D...  kar je popularno tisto se vzreja... če se pa še področja pokrivajo pa  samo +
In ko se je to zgodilo v temi od beaglov, pa mu spet ni bilo prav (mislim, da je bil prav on tisti, ki je zagovarjal steparijo rodovniskih) ;)
;D... ja imaš prav ... pa je res potem, ko smo začeli , rekel da gre za klevetanje :o :D :D oz poveličevanje določenih vzrediteljev..
 eh ja davor ko davor.... važno da se kontrira >:D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1052 : 20 Marec 2012, 14:14:33
...in zdaj uživa 100 na uro...  :P :D

Daleč od tega da je rodovniška vzeja taka kot mora bit, ampak najboljši "rejec" nerodovniških dosega glih taki rang kot tahujši "vzreditelj" rodovniških. :-\

Žal je trenutno tako stanje. Kako bo pa čez 10 let recimo pa bomo še videli :) Jaz sem optimist.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #1053 : 20 Marec 2012, 14:21:37
Daleč od tega da je rodovniška vzeja taka kot mora bit, ampak najboljši "rejec" nerodovniških dosega glih taki rang kot tahujši "vzreditelj" rodovniških. :-\

Nisem pa še srečala lastnika nerodovniškega psa, ki bi priznal, da so ga okrog prinesli.



Kayya

  • Gost
Odgovori #1054 : 20 Marec 2012, 14:23:21
roy2, to sem jaz!



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #1055 : 20 Marec 2012, 14:29:32
roy2, to sem jaz!

Ma ne, tebi so možgane oprale zmešane babe, ki zagovarjajo rodovniško vzrejo  ;)

Če dobim fotko, bom objavila zdaj že pokojnega nerodovniškega tibetanskega terierja  ;D
Mastno so ga plačali, zdrav je bil, podoben tibetancu pa toliko kot moja Carolina  >:D
In gospa je do konca trdila, da je to tibetanec.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1056 : 20 Marec 2012, 14:39:34
Citiraj
In ko se je to zgodilo v temi od beaglov, pa mu spet ni bilo prav (mislim, da je bil prav on tisti, ki je zagovarjal steparijo rodovniskih)

misliš napačno, bolj je šlo  za to, da ste jako glasne , ampak ko je potrebno javno poimenovati vzreditelja oz. lastnika psa ter dejansko podati prijavo pa ne tako.
Nemara zato ke gre za potencialno tožbo in tle pa osebna prepričanja niso le tko močna  ;)

Citiraj
ampak najboljši "rejec" nerodovniških dosega glih taki rang kot tahujši "vzreditelj" rodovniških

torej po tej logiki ima vsak rejec nerodovniške pse z genskimi obolenji ? Poznam kar konkretne primere prakse "tahujše" rodovniške vzreje

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Kayya

  • Gost
Odgovori #1057 : 20 Marec 2012, 14:41:25
Mene ni prav nobeden to prepričeval jaz sem DOKAZALA DA IMAJO PRAV.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1058 : 20 Marec 2012, 14:43:05
Pri čemer ti nisi nič boljši: Še zdaj recimo ne vemo, od kod je bil tisti 1200 evrski border (dejansko ne vem, da bi kakšen znan rejec pri nas prodajal mladiče po tej ceni) in katera operacija je koštala toliko, kot da bi mu operirali kolke in komolce na vseh štirih tacah....

Citiraj
torej po tej logiki ima vsak rejec nerodovniše pse z genskimi obolenji ?

Odvisno od pasme - več ko imajo rodovniški problemov, več jih bodo imeli nerodovniški. Pri zdravih pasmah je verjetnost, da dobiš zdravega nerodovniškega precejšnja. Ni pa rečeno, da bo pasemskemu podoben tudi karakterno, če bo že na videz približno tak. Saj navsezadnje celo uni boščki iz "KD" Mislinja niso čist vsi pocrkali v prvih tednih po nakupu. In tudi kakšen matošov je zdrav in celo podoben pasmi vsaj od daleč.
Hm. Mogoče je pa to privlačno, tako kot loterija....



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1059 : 20 Marec 2012, 14:50:13
Nisem pa še srečala lastnika nerodovniškega psa, ki bi priznal, da so ga okrog prinesli.

No takšnega jaz tud še nisem srečala. Sem pa veliko takih ki so imeli prej rodovniškega vsega čudnega in imajo sedaj  nerodovniškega( sicer isti šmorn- samo da zanikajo da je kaj narobe)  in vestno trdijo da rodovnik   je larifari.

Poznam pa  tudi en kup takih ,ki imajo rodovnik, so kupili tako kot si ti omenila, pes je recimo da  je "lep" relativno po rastavah( s skrbno izbranimi sodniki),  po možnosti  pa  s kakšno resnejšo boleznijo( da ne omenjam da morajo imet posebne diete za hrano), hibo ki dejansko škodi psu , pa še vedno trdijo ,da  rodovnik je  oh in sploh zagotovilo za najboljšega in najbolj zdravega psa. In ob enem še  vele poveličujejo  vzreditelja pri katerem so kupili. :-X in ga reklamirajo .
Pri takih se pa vprašam... ali jaz res tako  težko zaslužim denar- da preverim vse živo že pri navadnem pralnem stroju ,ki ga kupujem... ali ima folk preveč denarja... ali pa iz tega razloga reklamirajo določene vzreditelje da niso sami osamljeni primeri...( hudobije- mogoče) ne vem... pride čas ko mi ni vse  najbolj logično ::) :D


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1060 : 20 Marec 2012, 14:52:50
Citiraj
Pri čemer ti nisi nič boljši: Še zdaj recimo ne vemo,

o čem govoriš ? nobenih borderjev nisem tle omenjal, še manj kakšnih operacij; o BC vzreji pri nas vem le malo, razen tega da baje zadeve niso rožnate
nemara več, takrat ko se dokončno odločim za še enega psa, ki bo verjetno BC

Citiraj
Ni pa rečeno, 

Ni pa rečeno da tega problema ne boš imela tudi pri rodovniškem psu

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1061 : 20 Marec 2012, 15:05:04
Nemara zato ke gre za potencialno tožbo in tle pa osebna prepričanja niso le tko močna  ;)

Ne Davor motiš se. Tisti kupec ,ki je bil nategnjen bi moral priznat. Ampak  tam je bila celotna debata na dveh  bregovih( no vsaj ti si to tako razumel- in debato tako napeljal )... kao  v smislu "kdor nima iz te psarne nima bigla"... pa ni bilo  čisto tako ;)
 problem je bil drugje...
sam izvor pa tudi znan...( in ničkolikokrat omenjen) :)
Samo tebi to ni pasalo- tudi če se je potrdilo in dalo navodila do dokaza .... pa si svoje "teral"  ;)

Čeprav imam jaz tudi svojo teorijo zakaj si to svoje stališče teral ;D... pa ti lahko tud to povem ;)( itak ne boš priznal  :P )




kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1062 : 20 Marec 2012, 15:13:51
Čeprav imam jaz tudi svojo teorijo zakaj si to svoje stališče teral ;D... pa ti lahko tud to povem ;)( itak ne boš priznal  :P )

Moja hipoteza je bila, da ima sam psa od bad guys  "vzrediteljev".


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1063 : 20 Marec 2012, 15:19:05
 zame ljudje, ki hitijo prvo po forumih trobit namesto da bi podali prijavo na vurs zgolj doprinesejo k nastali situaciji, sploh ker se to rado uporablja kot sredstvo za obraćunavanje z drugimi vzrediteiji, v tisti temi je to prav en velik deja vu, kar sama veš

Ampak je pa zanimivo to, da v temi o beaglih skoraj izključno polemiziramo le in samo o psih z rodovniki a ne ?  ;)
Tle ni nobenih nerodovniških, mešančkov, približko, xbiglov ampak skoraj vedno psi z vzrejnim dovoljenjem, uradno požegnano z strani komisij in tudi v tem primeu dveh paritev je moral nek dati zeleno luč ?

Citiraj
Čeprav imam jaz tudi svojo teorijo zakaj si to svoje stališče teral

predvsem sem želel potrditev od kje obtožbe prihajajo, drugo pakovanje isto...

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1064 : 20 Marec 2012, 15:22:41
O, poznam kar nekaj kvazibeaglov, ki nimajo z beaglom skoraj nic skupnega ;) ce si slucajno mislil, da jih ni. So, so.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1065 : 20 Marec 2012, 15:45:50
Očitno ne razumeš problema, slednji je ta da rodovniški beagli v Sloveniji so kvazibeagli po "našem standardu" in dejansko ko kdo pripelje beagla plemenjaka iz tujine človek misli, da je druga pasma; torej se človek seveda logično vpraša čemo bi sploh vzel rodovnika
Sam sem z svojim psom izredno zadovoljen, pa bolj kot ne ker sem imel več sreče kot pameti, čeravno izvira iz Hoochovega debla in sem si želel psa iz domačega legla, ni pa bila nikoli namenjena za vzrejo

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1066 : 20 Marec 2012, 15:47:03

torej po tej logiki ima vsak rejec nerodovniške pse z genskimi obolenji ? Poznam kar konkretne primere prakse "tahujše" rodovniške vzreje

To si ti napisal ne jaz  ::)

Jaz govorim o rejcu kot osebi. Tako enega kot drugega ne briga kaj dajejo na svet. Neznanje ni noben razlog, da je nekdo boljši ali slabši.

Tudi pred zakonom ni pomembno ali je nekdo vozil prehitro, ker ni opazil omejitve hitrosti ali je to počel zanalašč. Tako jaz gledam na neznanje. Lahko je tudi rejec nerodovniških začel z dobrim namenom, zraven pa ni vedel niti tega ali je paril brata in sestro. Tako pač je.

Zanimivo je recimo tudi hodit po kaki malo bolj odročni vasi in gledat kaki "mešančki" okrog skačejo in kake probleme majo, ampak so pač vsi zdravi doker ne poginejo pri petih ali šestih letih zaradi starosti...

Sicer pa je tudi zanimiv fenomen, da če se karkoli napiše na forum, se avtomatično predpostavi, da ni prijave.
Za take: ne prehitro vleči zaključkov  ;)
Kot dodatno pa v nekaterih primerih, ko gre dejansko za neznanje in so ljudje čisto na mestu se dolgoročno več doseže s prijazno besedo in nasvetom. Ni vedno vse črno-belo. In tale moj stavek se čisto lepo dopolnjuje z začetkom tega posta :)

V bistu se lahko pa tudi najde kakšen prosameznik brez rodovnika, ki je fenomenalen in bi lahko celo kaj pripomogu pri vzreji, ampak ker nima rodovnika je za pasmo izgubljen. Ni več priznan in težko ga je potegniti nazaj v vzrejo. Mogoče pri kakih redkih pasmah bi se dalo s pogojnimi rodovniki... V glavnem zaradi lenobe in neznanja "vzreditelja", ki "se mu je prikazala Marija".  ::)
V prvi generaciji, morda še drugi...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #1067 : 20 Marec 2012, 15:49:25
Rodovniški, nerodovniški psi… Pro & contra… Never ending storry… Tudi jaz sem na strani rodovnika. »Papir«, kot marskikdo rad napiše… Ja, jaz imam pač rada papirje.Takšne in drugačne.

Vzreja ali reja? Psarna. Izkušnje. Tradicija desetih, dvajsetih in več let. Uspehi. Zadovoljni lastniki.  Dajmo še malo  napisati o tem.

Psarna je priimek. Je ime. Je obraz človeka, ki vzreja. In vzreja ni hobi.

Vzreja je  zahteven »hobi«. Ker vključuje živa bitja, ki so človekov spremljevalec že tisočletja in ki so v popolnosti odvisna od nas, je nujno , da je vzreja odgovorna.  Vzreditelj je za svoje delo in svoj "izdelek" moralno odgovoren od dne, ko se odloči, da bo paril njegove starše, pa do dne , ko pes za vedno zapre oči. Je stvarnik in angel varuh. Je vila rojenica in žal, včasih tudi« angel »smrti.

Odgovorna vzreja in odgovorno lastništvo psa zahtevata od vsakega človeka predvsem čistost misli,ter odločanje na osnovi razumskih, ne pa čustvenih postavk – kar ne pomeni zanikanja pomembnosti dejstva, da je odgovoren vzreditelj enako zavezan tudi morali in etiki.

Psarna ni in nikakor ne sme biti oz. postati  samo vzrejališče psov, ki imajo rodovnik. Psarna mora imeti »boniteto. Za sabo kar nekaj let, desetletje. Zadovoljne lastnike .Preverjenih psov. In nikakor ne sme prerasti v »tovarno«… Ena,dve psici, samec… In je dovolj. Jaz temu pravim »butična« vzreja.

Ne kupujejo se psi po sistemu »rodovnika«.  Psarna je tista, ki je pomembna. In ta pravi vzreditelji so tradicionalisti. Vzrejajo izključno  samo eno pasmo..  Leta. Stari »mački« . Enciklopedija. Do obisti poznajo prednosti in slabosti.. Rodovnike. In jih moti tisto večno nakladanje o izboljšanju pasme. Naravnost jezi jih.  In  pravijo, da bi bili veseli, če bi se pasme ohranjale take, kot smo jih podedovali, ne pa jih »uničevali«…Imajo prav. Če pa se s psi  še kako drugače udejstvujejo, delajo, pa so  rezultati tudi evidentni. Vidni.

Zdravstveni testi… Ja, sodobna medicina jih že nekaj časa omogoča.  Ampak s temi testi tudi ne »rešimo« psov… Njihovega zdravja. Ja, lepo bi bilo, testiramo na te 3 dedne bolezni, pa smo vzreditelji »čisti«. Se lepo »operemo«… V bistvu so dedne bolezni malenkost in pri večini pasem veliko manj pomembne od tega, kakšen pomen se jim daje danes.

Veliko bolj kot dedne bolezni je  zame bodisi  kot  za vzreditelja ali pa kot  za kupca pomembno splošno zdravstveno stanje psa: njegov imunski sistem, staranje, dolgoživost, volja  do dela.....Vse to je  tudi dedno. Še kako dedno. Velikokrat še pomembneje kot zdravstveni testi…Kaj  pomaga, če imaš psa, ki je na  vseh teh tako opevanih  genetskih testih clear  in pri nekaterih pasmah sploh  testiranje oči, ledvic, kolkov…, niso tiste tipične dedne bolezni, hibe,  pa ga imaš kar naprej pri veterinarju zaradi "povsem nedolžnih" zadev (npr. vnetja ušes, kožna vnetja, zamašene žleze, prebavne motnje, pa nekje v najlepših  letih začetki artritisa.....)

Zame je zdrav pes tisti, ki ne potrebuje veterinarja razen za cepljenje in preventivo pred paraziti vsaj do svojega 10. leta . In bom veliko raje vzela psa brez vsakega zdravstvenega testa, če njegovi predniki in sorodstvo dočakajo v povprečju med 13 in 15 let in so pri recimo 12, 13 letih še v dobri kondiciji, kot pa psa z vsemi možnimi testi, iz linij, kjer jih pobira pri 10.,11.letih ali še prej.

Bila sem na »obeh straneh«. Na strani kupca in na strani vzreditelja… In  jaz še vedno (in bom vedno ) prisegala na psarno, na njeno ime. Na njeno »tradicijo«.

Pa pogodba o nakupu oz. prodaji gor ali dol.
Če vemo, pri kom kupujemo psa, kaj je do sedaj vzredil,  kakšne prednike imajo mladički, in kaj ti predniki »nosijo« (zdravstveno in karakterno), potem je verjetnost »čudnih pota« genetike zmanjšana na minimum. 
Vzreditelj, lastnik psarne je moja pogodba. Ker vem, da bo zame tukaj, vedno…  In nenazadnje je tukaj še feed back ostalih lastnikov psov, kupljenih pri »dotičnem« vzreditelju. Dober glas seže v deveto vas!

Pravi vzreditelji do potankosti poznajo ozadje psov, s katerimi vzrejajo, pse s »pomanjkljivostmi« pa neusmiljeno izločijo iz vzreje. In to je vse,  kar pričakujem.

Jamstvo? Dobri ga bodo dali.
In zame osebno je pomembno tudi to, da ohranim pristne stike. Tisti kontakt, »dotik«. To šteje. Ter da  se najina »konverzacija« ne konča s plačilom kupnine, podpisom pogodbe in »prevzemom« psa.

Lep dan še naprej.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1068 : 20 Marec 2012, 15:50:52
zame ljudje, ki hitijo prvo po forumih trobit namesto da bi podali prijavo na vurs zgolj doprinesejo k nastali situaciji, sploh ker se to rado uporablja kot sredstvo za obraćunavanje z drugimi vzrediteiji, v tisti temi je to prav en velik deja vu, kar sama veš

Ampak je pa zanimivo to, da v temi o beaglih skoraj izključno polemiziramo le in samo o psih z rodovniki a ne ?  ;)
Tle ni nobenih nerodovniških, mešančkov, približko, xbiglov ampak skoraj vedno psi z vzrejnim dovoljenjem, uradno požegnano z strani komisij in tudi v tem primeu dveh paritev je moral nek dati zeleno luč ?



Ja Davor sigurno smo polemizirali o rodovniških...predvsem se je pa polemiziralo o tem ali je v standardu ali ni... kakšen mora bit  izgled ,če je v standardu in kakšen ni taprav...
Pa saj sam veš.
Sej ravno v tem je poanta... tako se začne...
 v vsaki rodovniški vzreji se najprej izfiži standard- kot zunanji izgled... potem si pa nekateri nočejo priznat- in to ravno zarad tega ker rodovnik imajo. In jim je njihov pes najlepši na svetu( za njihove oči in njihovih prijateljev oči) in potem terajo in terajo toliko časa ....od rastave do rastave ....da končno dobi neko  skoz prste pogledano prav dobro oceno, in potem ima pa potrdilo da se je vsa vesoljna srenja motila  -    in pari .
Kaj pride ven iz take paritve... vsako leglo lahko da slabše... sploh ,če pari nekdo ki nima pojma, in sploh če je tukaj želja v tej smeri ,da on bo pa paril zato da za*eba unega vzreditelja ki mu ni hotel prodat svojega mladiča.

In  kaj potem dobimo v pasmi....?  najprej res samo špičaste gobčke in predolga ušesa pa neskladna telesa...  vsak rod kasneje pa še kakšno pogrizavost, predgrizavost,   nespuščena moda... na koncu pa pri pasmi kot je recimo bigl.. displazijo kolkov.
Sej tako je bilo pri vseh pasmah...

Tebe je pa 1000% zmotila cena..pri eni od vzrediteljic. To sem prepričana. Ker tudi vem , da ostali vzreditelji biglov imajo nižje cene.
( ti pa povem da iz svojih spominjanj  vem da je stara mama hudo v luft skalala ko je star foter iz Nemčije Rufusa privlekel  za tisti denar, ki mu ga je dala in ne vem koliko časa šparala za barvno televizijo) Je res da je kupil odraslega psa in  delno  upeljanega v lovišče.. ampak tudi takrat ni bilo poceni... sedaj pa nekateri bigli so hudo poceni( tud barvne televizije)... časi se spreminjajo... to je res... ampak nekdo tudi če ceno drži svojo kavliteto lahko dokaže z referencami... nekdo drug ki je ali bodisi začetnik ali pa zgolj vzreditelj zato ker je pasma popularna pa ne more.
Leta in leta skrbno načrtovane vzreje so potrebna za dobre refence...In da je nekdo poznavalec pasme( pa tud če malo bolj na grd način pove)

Ampak tega pa ti nisi hotel priznat .... a je tako  ;) :)

p.s ... predolge in predolgo  poste pišem... vidim da me je celo Diva prehitela :D
 

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1069 : 20 Marec 2012, 15:54:00
Davor oprosti, tisto je začel pidog, ti si samo nekaj nadaljeval v stilu  kolk za psa in kolk za operacijo, pa sem vaju zamešala. Se opravičujem.

Pa če hočeš na VURS prijavit, moraš nekaj v rokah imeti - če ne ni nič. Prav tako nič ne moreš tistim, ki se držijo minimuma, pa kolikor bogi je ta minimum.

Citiraj
Ni več priznan in težko ga je potegniti nazaj v vzrejo
Nemogoče, razen pri izvornih pasmah v njihovi domovini.

Diva - super napisano.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1070 : 20 Marec 2012, 15:57:26
No evo... nemogoče... zaradi lenobe in neznanja ali zanalašč... Razlog je brezpredmeten. Ali je dober ali slab tudi ne.
Rezultat ostaja isti...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1071 : 20 Marec 2012, 16:01:04
no pa še kdo drug :D
 ko je že ravno na bigl temo
Citiraj
V bistu se lahko pa tudi najde kakšen prosameznik brez rodovnika, ki je fenomenalen in bi lahko celo kaj pripomogu pri vzreji, ampak ker nima rodovnika je za pasmo izgubljen. Ni več priznan in težko ga je potegniti nazaj v vzrejo. Mogoče pri kakih redkih pasmah bi se dalo s pogojnimi rodovniki.

tam v Biglih je bila ena forumašica( sej verjetno je še) pod nickom ribica( mislim da) ... in je včasih nalimala kakšno slikco svoje psičke.... Nerodovniške( davor  ;) )
 Tista psička je bila po  fotkah( saj za moje pojme ) izredno izredno lepa psička- res lep primer  bigla " kot slika " ...in pri takih pa resnično rečeš kaj za hudiča nimajo taki rodovnika in ,da bi ga imeli in take potomce naprej dajali .

In mislim , da to moje mnenje so vsi tudi tisti, ki so bili  na strani točno določene vzrediteljice( po Davorjevo in še po parih užaljenih)  vključno s to vzrediteljico delili. + Še kakšen totalen outsider ki vsak približno zna pogledat psa.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1072 : 20 Marec 2012, 16:20:42
Če se prou zlo ne motim, so bigli pri nas čisto poseben primer, ker se je v vzrejo potegnilo pse iz Krke. Sicer niso bili brez rodovnikov (vsi psi vzrejeni za laboratorije jih imajo), je pa vprašanje, koliko so bili še v standardu (tudi če upoštevamo, da so v pasmi različni tipi).


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1073 : 20 Marec 2012, 16:22:11
Citiraj
Leta in leta skrbno načrtovane vzreje so potrebna za dobre refence...In da je nekdo poznavalec pasme( pa tud če malo bolj na grd način pove)

moje osebno mnenje je takšno, da v Sloveniji ni beagla, za katerega še bi odštelo več kot 800 evrov, za kakšno drugo pasmo kjer ne poznam razmer še me lahko naplahtate z ponucanim parketom in razstavami na Karibih. Kar je verjetno razlog da dotični vzreditelji tako srdito branijo svoj kvazi status na trgu tudi z direktnim obraćunanjem z nastajajočo "konkurenco". Pa sej imaš primer ravno v tej temi, določeni komentarji določenih vzrediteljev so čista demagogija, češ rekel je da on ne plača dost ker  menja pse vsako sezono..etc. Će bi njenega psa kupil bi ga seveda menjal le enkrat na 15 let al kako gre ta logika?

Ampak ne, cena sploh ni bil noben razlog, pak povpraševanja ponudba , zame pa to vsekakor  ni definicija ljubiteljske dejavnost, ki naj bi zaradi svoje nepridobitne narave bila  oproščena davka, ampka kot kaže se bo to tudi spremenilo in bo zanimivo videti kako bo na to reagiral trg

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1074 : 20 Marec 2012, 16:30:22
Imamo nekaj vrhunskih vzrediteljev, ki so v svetovnem vrhu. Nekateri že zelo dolgo. In še vedno so naši rodovniški psi če jih gledamo kot celoto, torej tudi tiste slabše, v kar spodobnem stanju. Če se primerjamo z ostalo Evropo. Če pa se primerjamo z Ameriko pa....ni primerjave sploh.
Kar ne pomeni, da ne bi moglo biti še bolje - za zgled bi si morali vzeti Skandinavijo, ne Ameriko.
Ampak Davor, ti si pa res obseden s tami zaslužki. ne vem zakaj si ne omisliš še eno psico modne in drage pasme, pa poskusiš. 


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1075 : 20 Marec 2012, 16:38:10
Citiraj
Tista psička je bila po  fotkah( saj za moje pojme ) izredno izredno lepa psička- res lep primer  bigla " kot slika " 

meni osebno so tudi Larrini bigli zelo vseč in so celo z rodovnikom  ;)

Citiraj
Če se prou zlo ne motim, so bigli pri nas čisto poseben primer, ker se je v vzrejo potegnilo pse iz Krke. 

Bi rekel da je moj pes klasičen predstavnik slovenske vzreje biglov, Hoochovo deblo, Čeh...tole z Krkinih biglov kroži okoli že vsa eno desetletje, češ naj bi jih en tam doli uporabljal za vzrejo, tudi vem kdo je prvi začel s tem.

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #1076 : 20 Marec 2012, 16:40:31
Rodovniški, nerodovniški psi… Pro & contra… Never ending storry… Tudi jaz sem na strani rodovnika. »Papir«, kot marskikdo rad napiše… Ja, jaz imam pač rada papirje.Takšne in drugačne.

Vzreja ali reja? Psarna. Izkušnje. Tradicija desetih, dvajsetih in več let. Uspehi. Zadovoljni lastniki.  Dajmo še malo  napisati o tem.

Psarna je priimek. Je ime. Je obraz človeka, ki vzreja. In vzreja ni hobi.

Vzreja je  zahteven »hobi«. Ker vključuje živa bitja, ki so človekov spremljevalec že tisočletja in ki so v popolnosti odvisna od nas, je nujno , da je vzreja odgovorna.  Vzreditelj je za svoje delo in svoj "izdelek" moralno odgovoren od dne, ko se odloči, da bo paril njegove starše, pa do dne , ko pes za vedno zapre oči. Je stvarnik in angel varuh. Je vila rojenica in žal, včasih tudi« angel »smrti.

Odgovorna vzreja in odgovorno lastništvo psa zahtevata od vsakega človeka predvsem čistost misli,ter odločanje na osnovi razumskih, ne pa čustvenih postavk – kar ne pomeni zanikanja pomembnosti dejstva, da je odgovoren vzreditelj enako zavezan tudi morali in etiki.

Psarna ni in nikakor ne sme biti oz. postati  samo vzrejališče psov, ki imajo rodovnik. Psarna mora imeti »boniteto. Za sabo kar nekaj let, desetletje. Zadovoljne lastnike .Preverjenih psov. In nikakor ne sme prerasti v »tovarno«… Ena,dve psici, samec… In je dovolj. Jaz temu pravim »butična« vzreja.

Ne kupujejo se psi po sistemu »rodovnika«.  Psarna je tista, ki je pomembna. In ta pravi vzreditelji so tradicionalisti. Vzrejajo izključno  samo eno pasmo..  Leta. Stari »mački« . Enciklopedija. Do obisti poznajo prednosti in slabosti.. Rodovnike. In jih moti tisto večno nakladanje o izboljšanju pasme. Naravnost jezi jih.  In  pravijo, da bi bili veseli, če bi se pasme ohranjale take, kot smo jih podedovali, ne pa jih »uničevali«…Imajo prav. Če pa se s psi  še kako drugače udejstvujejo, delajo, pa so  rezultati tudi evidentni. Vidni.

Zdravstveni testi… Ja, sodobna medicina jih že nekaj časa omogoča.  Ampak s temi testi tudi ne »rešimo« psov… Njihovega zdravja. Ja, lepo bi bilo, testiramo na te 3 dedne bolezni, pa smo vzreditelji »čisti«. Se lepo »operemo«… V bistvu so dedne bolezni malenkost in pri večini pasem veliko manj pomembne od tega, kakšen pomen se jim daje danes.

Veliko bolj kot dedne bolezni je  zame bodisi  kot  za vzreditelja ali pa kot  za kupca pomembno splošno zdravstveno stanje psa: njegov imunski sistem, staranje, dolgoživost, volja  do dela.....Vse to je  tudi dedno. Še kako dedno. Velikokrat še pomembneje kot zdravstveni testi…Kaj  pomaga, če imaš psa, ki je na  vseh teh tako opevanih  genetskih testih clear  in pri nekaterih pasmah sploh  testiranje oči, ledvic, kolkov…, niso tiste tipične dedne bolezni, hibe,  pa ga imaš kar naprej pri veterinarju zaradi "povsem nedolžnih" zadev (npr. vnetja ušes, kožna vnetja, zamašene žleze, prebavne motnje, pa nekje v najlepših  letih začetki artritisa.....)

Zame je zdrav pes tisti, ki ne potrebuje veterinarja razen za cepljenje in preventivo pred paraziti vsaj do svojega 10. leta . In bom veliko raje vzela psa brez vsakega zdravstvenega testa, če njegovi predniki in sorodstvo dočakajo v povprečju med 13 in 15 let in so pri recimo 12, 13 letih še v dobri kondiciji, kot pa psa z vsemi možnimi testi, iz linij, kjer jih pobira pri 10.,11.letih ali še prej.

Bila sem na »obeh straneh«. Na strani kupca in na strani vzreditelja… In  jaz še vedno (in bom vedno ) prisegala na psarno, na njeno ime. Na njeno »tradicijo«.

Pa pogodba o nakupu oz. prodaji gor ali dol.
Če vemo, pri kom kupujemo psa, kaj je do sedaj vzredil,  kakšne prednike imajo mladički, in kaj ti predniki »nosijo« (zdravstveno in karakterno), potem je verjetnost »čudnih pota« genetike zmanjšana na minimum. 
Vzreditelj, lastnik psarne je moja pogodba. Ker vem, da bo zame tukaj, vedno…  In nenazadnje je tukaj še feed back ostalih lastnikov psov, kupljenih pri »dotičnem« vzreditelju. Dober glas seže v deveto vas!

Pravi vzreditelji do potankosti poznajo ozadje psov, s katerimi vzrejajo, pse s »pomanjkljivostmi« pa neusmiljeno izločijo iz vzreje. In to je vse,  kar pričakujem.

Jamstvo? Dobri ga bodo dali.
In zame osebno je pomembno tudi to, da ohranim pristne stike. Tisti kontakt, »dotik«. To šteje. Ter da  se najina »konverzacija« ne konča s plačilom kupnine, podpisom pogodbe in »prevzemom« psa.

Lep dan še naprej.

Diva bravo za tale post :o. Mogoče bo komu potegnilo kam pes taco moli... 8) In pri mladičih, ki prihajajo iz takih vzrej, cena o kateri se ves čas trobi tu gor sploh ni vprašanje ::). Lahko si vesel, da psa sploh dobiš oz. da ti ga zaupajo v last ali solastništvo in še to se pogosto dolgo čaka nanj. Vzrediteljem ki v legla toliko vložijo ni vseeno kam oddajajo mladiče in kaj se bo z njimi v prihodnosti počelo. Ampak kupci vedo zakaj in na kaj čakajo in cena je navadno zadnje kar jih zanima... :)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1077 : 20 Marec 2012, 16:44:03
Davor, sej nisem hotela sploh naredit poanto na ceno... :D( to je bilo zato da te zbezam da boš priznal >:D ..in si   :P)... kar se mene tiče ga ni GONIČA ( ajde razen baseta ki je že exsotika) da bi dala več kot za ptičarja(  NOP recimo je cca 500-600 eur ali celo manj  ;) )
Goniča tudi  če bi imela desca jagra.. bi ga že nekako prepričala vsaj za šarivca ali če ne kar za ptičarja vzame ..  meni to da moraš imet psa  v normalnih okoliščinah stalno na povodcu , da ti ne  kidne in ene 3 ure goni po gmajni pač ni prioriteta pri psu.
Jaz imam psa zase ,da je z mano ne zato da ga poslušam  kje goni in kako se oglaša , da ugibam kaj goni ali pa sledim z GPS ovratnico in se tresem kje lazi. ;D


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1078 : 20 Marec 2012, 16:47:31
Citiraj
Lahko si vesel, da psa sploh dobiš oz. da ti ga zaupajo v last ali solastništvo in še to se pogosto dolgo čaka nanj in cena je navadno zadnje kar jih zanima... :)

Oh ja seveda, raja še bi morala biti hvaležna da lahko sploh plača visoko ceno za rodovnik...potem pa začudenje zakaj se večina raje kupi nerodovniškega psa.




Citiraj
to je bilo zato da te zbezam da boš priznal >:D ..in si   :P)

tbh sploh ne vem za koliko hesta prodaja svoje pse, verjela ali ne ko so me zadnjič poprosili za mnenje o njenem leglu sem jim ga toplo priporočal , je verjetno najbolj trotl ziher psarna pri nas da boš dobil kvalitetnega bigla, me pa občutno moti sam odnos pač sedaj v obliki biglčka, ki je po mojem mnenju bolj škodljiv kot koristen za biglaško sceno. Slednja je že itak do smrtni spokregana in spuntana, da še se dodatno pere umazano perilo
Sam mislim da problem ni v skorumpirani in nesposobni vzrejni komisiji, ker pač vse kar je pri nas javno se slej ko prej izrabi, ampak v vzrediteljih samih ki bi OGROMNO lahko naredili da se zadeve spremenijo namesto da se obnašajo kot  no ja v kurjaku


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1079 : 20 Marec 2012, 17:00:10
oh in mimogrede se strinjam z tvojo ceno goničev in je tudi sam za svojega psa nisem plača več

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.