rodovniški/nerodovniški

Yo · 705912

HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1620 : 13 Julij 2012, 10:07:59
Klaudija, to je to! Za las si me prehitela z odgovorom.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1621 : 13 Julij 2012, 10:09:47
Citiraj
Nikoli mi ne bo jasno kako se lahko nekdo odloči za psa pasme pri kateri obstajajo genski testi 

FCI priznava tam ok 400 pasem, koliko od teh v Sloveniji ima obvezne genske teste / preglede za vzrejno? 1%?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #1622 : 13 Julij 2012, 10:28:46
In ker je % labradorcev z rodovnikom, ki jih poznam in imajo zdravstvene težave tako visok, da se mi ni zdelo da se mi splača pozabit na točno tega psa, ki sem ga želela, samo zato ker ni rodovniški.

Ja ljudje božji, če že govorite, da je toliko rodovniških labradorcev bolanih, vi grete pa še nerodovniške kupovati, ki pa sploh nimajo nobenih testov narejenih. Sej tukaj se je že toliko povedalo ampak nekaterim še kar ni jasno. Dosti je rodovniških legel v Sloveniji npr. labradorcev, ki je tako zanič, da škoda da obstajajo...ampak so pa spet svetle izjeme, in pri takih se pa splača kupit psa...zato se je pa treba pozanimati kaj in kako.In v današnjem času obstaja internet in dobiš toliko informacij, da si lahko kaj hitro ustvariš eno mnenje, kje je fajn psa kupit, kje pa ne.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #1623 : 13 Julij 2012, 10:32:14
FCI priznava tam ok 400 pasem, koliko od teh v Sloveniji ima obvezne genske teste / preglede za vzrejno? 1%?

Prikladno si izpustil del v oklepaju kjer piše: "rodovniškega ali nerodovniškega" zato, da paše v tvoj kontekst, ane... Pri rodovniških imaš vsaj možnost izbrati vzreditelja, ki teste dela, pri nerodovniških te možnosti ni. Kaj je uradno obvezno za vzrejno je čisto vseeno. Povpraševanje - ponudba. Ko bodo kupci zahtevali teste, jih bodo vzreditelji opravljali ali pa šli štepat nerodovniške, ker rodovniških netestiranih nihče ne bo kupoval...

Jaz že ves čas trdim, da je nakup nerodovniškega psa neodgovoren in da tak nakup ne pomeni nujno, da bo lastnik potem s psom neodgovorno ravnal. In kakorkoli vam ni všeč dejstvo, da je več neodgovornih lastnikov nerodovniških psov in mešancev kot pa tistih, ki imajo rodovniške pse (procentualno), tako ŽAL je. In je povezano tudi s tem koliko je kdo pripravljen za psa odšteti. To ne pomeni, da so vsi lastniki rodovniških odgovorni in niti, da so vsi lastniki mešancev in nerodovniških neodgovorni.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #1624 : 13 Julij 2012, 10:37:00
In v današnjem času obstaja internet in dobiš toliko informacij, da si lahko kaj hitro ustvariš eno mnenje, kje je fajn psa kupit, kje pa ne.
Ah, kaj? Da bi delali domače naloge? To pa ne! Vse mora biti takoj danes, super duper, poceni, najbolje, da kar na bolhi, da ni treba več klikat...



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1625 : 13 Julij 2012, 10:40:58
Citiraj
In kakorkoli vam ni všeč dejstvo, da je več neodgovornih lastnikov nerodovniških psov in mešancev kot pa tistih, ki imajo rodovniške pse (procentualno), tako ŽAL je.

Če je to dejstvo, ti verjetno slednje ne bo težavno dokazati, sploh te procente... seveda glede na populacijo psov, ki je večinoma nerodovniška, ampak kot oba dobro veva takšna dejstva vlečete le globoko iz tazadnje  ::)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1626 : 13 Julij 2012, 10:44:12
In ker je % labradorcev z rodovnikom, ki jih poznam in imajo zdravstvene težave tako visok, da se mi ni zdelo da se mi splača pozabit na točno tega psa, ki sem ga želela, samo zato ker ni rodovniški.
V nobenem trenutku to ni bila denarna odločitev.

Rodovniski imajo zdravstvene tezave, ok, ampak od kje mislite da izhajajo nerodovniski? Iz druge pasme ??? iz tocno teh rodovniskih, ki so "bolani"...

FCI priznava tam ok 400 pasem, koliko od teh v Sloveniji ima obvezne genske teste / preglede za vzrejno? 1%?

Govora je o tem, da taki testi OBSTAJAJO... ce jih vzreditelj uporablja in dela, ne glede na to, ali so obvezni ali ne, je tocno razlika med odgovornim in neodgovornim vzrediteljem.

battito animale


SinM

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • MI2
Odgovori #1627 : 13 Julij 2012, 10:57:00
Zakaj ne bi enkrat za vselej rekli "bobu-bob", in sicer:

- za lastnike nerodovniških/križancev/mešancev ni nujno značilno, da je naš odnos do živali neodgovoren;
- in velja enako obratno: za lastnike rodovniških ni nujno značilno, da je njihov odnos do živali odgovoren.

Enako opažam tudi pri ljudeh:
- socialni status, višina izobrazbe, mesečni prilivi/višina obstoječe lastnine ni nujno v korelaciji z njihovim odnosom do soljudi. Žal.
 



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1628 : 13 Julij 2012, 11:00:57
Zakaj ne bi enkrat za vselej rekli "bobu-bob", in sicer:

- za lastnike nerodovniških/križancev/mešancev ni nujno značilno, da je naš odnos do živali neodgovoren;
- in velja enako obratno: za lastnike rodovniških ni nujno značilno, da je njihov odnos do živali odgovoren.


Absolutno.

battito animale


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1629 : 13 Julij 2012, 11:04:47
Prikladno si izpustil del v oklepaju kjer piše: "rodovniškega ali nerodovniškega" zato, da paše v tvoj kontekst, ane... Pri rodovniških imaš vsaj možnost izbrati vzreditelja, ki teste dela, pri nerodovniških te možnosti ni. Kaj je uradno obvezno za vzrejno je čisto vseeno. Povpraševanje - ponudba. Ko bodo kupci zahtevali teste, jih bodo vzreditelji opravljali ali pa šli štepat nerodovniške, ker rodovniških netestiranih nihče ne bo kupoval...
In od kje ideja, da je zahteva (kakršnakoli) kupca vezana izključno na rejca rodovniških psov?  ???

Jaz že ves čas trdim, da je nakup nerodovniškega psa neodgovoren
Jaz pa da je to nesramno natolcevanje in propaganda ki usmerja kupce k drugemu prodajalcu.


In kakorkoli vam ni všeč dejstvo, da je več neodgovornih lastnikov nerodovniških psov in mešancev kot pa tistih, ki imajo rodovniške pse (procentualno), tako ŽAL je.
A res? In na kašni osnovi temelji tale ocena?

In je povezano tudi s tem koliko je kdo pripravljen za psa odšteti.
Bullshit. Jaz ne dam centa nobenemu vzreditelju.
Hehe in če nadaljujem, bo Lanabela napisala da lapam  :P

 
Ah, kaj? Da bi delali domače naloge? To pa ne! Vse mora biti takoj danes,...
Ja, in? Kaj naj bi bilo s tem narobe? Ti še nikoli nobene stvari nisi hotela takoj zdaj?

Govora je o tem, da taki testi OBSTAJAJO... ce jih vzreditelj uporablja in dela, ne glede na to, ali so obvezni ali ne, je tocno razlika med odgovornim in neodgovornim vzrediteljem.
In po katerem predpisu je prepovedano take teste opravit z nerodovniškim psom?  ???


Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1630 : 13 Julij 2012, 11:10:46
In po katerem predpisu je prepovedano take teste opravit z nerodovniškim psom?  ???

Ne se sprenevedat :) Teste se dela pri starsih bodocega legla (in se na podlagi teh testov, med drugim, odloci za kombinacijo)... me prav zanima, kateri vzreditelj nerodovniskega legla opravlja take teste, preden se odloci za leglo ???

battito animale


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1631 : 13 Julij 2012, 11:16:07
Citiraj
da taki testi OBSTAJAJO..

saj tudi ljubiteljska rodovniška vzreja obstaja, ampak je pri nas ni ravno kaj dosti...ne vem, ko tule pišete vse te luknjaste argumente a vam ti dejansko zvenijo prepričljivo  ? :

rodovnik, ki ima zadaj vso institucionalizirano organizacijo za nadzor vzreje, od vzrejnih komisij, pasemskih klubov, društev, kinološke zveze...tle pa se pogujuje nakup psa z študijem rodovnika / paritvenih kombinacij da te ne nategnejo, neobveznimi zdravstvenimi testi, tujino, ter kvalitetnemu rodovniškem psu kot izjemo ne pravilo  . Potem pa  se p!"%ite da je ravno nakup nerodovniškega neodgovoren ? 
Nekaj ravno ne štima tle, vsaj za tiste ki še niste toliko indoktrinizirane da premorete malo objektivnosti

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1632 : 13 Julij 2012, 11:17:33
Kje pa obstaja ta ljubiteljska nerodovniska vzreja? Cisto resno sprasujem, nisem sarkasticna.
In pod ljubiteljsko nerodovnisko ne mislim nekoga, ki stepa nerodovniske mladice brez testov in sledljivosti.

Se vedno ne vem, zakaj imas ti rodovniskega psa, ce je rodovnik tak skart ;)

battito animale


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #1633 : 13 Julij 2012, 11:21:20
Ne se sprenevedat :) Teste se dela pri starsih bodocega legla (in se na podlagi teh testov, med drugim, odloci za kombinacijo)... me prav zanima, kateri vzreditelj nerodovniskega legla opravlja take teste, preden se odloci za leglo ???

To bi tudi mene zelo zanimalo.. pa ne pozabimo, da sta starša za testirat dva, ne samo psica..



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1634 : 13 Julij 2012, 11:22:12
Ne se sprenevedat :) Teste se dela pri starsih bodocega legla (in se na podlagi teh testov, med drugim, odloci za kombinacijo)... me prav zanima, kateri vzreditelj nerodovniskega legla opravlja take teste, preden se odloci za leglo ???
Ne ti meni o sprenevedanju. Načrtovano leglo vključuje zdrave starše in ga ni predpisa, ki bi prepovedoval opravljat zdravstvene teste na nerodovniških starših. Starši morajo bit zdravi, da imajo potomci več šans da so zdravi. Kar se dobrobiti psov tiče, kombinacije z vidika ustvarjanja psov po željah in pričakovanjih me ne zanimajo.
In ne meni o sprenevedanju še iz enega razloga - ker sem (že pred kar nekaj leti) spravila skupaj predlog o zamenjavi "neželeni" z "načrtovani" v zakonu, po katerem bi zdravstveno morali bit pregledani vsi starši. Žal je končal enako kot večina predlogov.

Zakaj ne bi enkrat za vselej rekli "bobu-bob", in sicer:

- za lastnike nerodovniških/križancev/mešancev ni nujno značilno, da je naš odnos do živali neodgovoren;
- in velja enako obratno: za lastnike rodovniških ni nujno značilno, da je njihov odnos do živali odgovoren.

Enako opažam tudi pri ljudeh:
- socialni status, višina izobrazbe, mesečni prilivi/višina obstoječe lastnine ni nujno v korelaciji z njihovim odnosom do soljudi. Žal.

Ja, ODNOS je tisto, kar šteje, ki je nekaj vredno in ki omogoča trajne spremembe v dobrobit kogarkoli že, in to do živali/ljudi/predmetov/rastlin..., ne pa do njihovega pedigreeja/izobrazbe/statusa/izgleda/stanja na TRR...

Ampak klinc, če je pa tako fajn bit elita...

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1635 : 13 Julij 2012, 11:24:54
Ne ti meni o sprenevedanju. Načrtovano leglo vključuje zdrave starše in ga ni predpisa, ki bi prepovedoval opravljat zdravstvene teste na nerodovniških starših. Starši morajo bit zdravi, da imajo potomci več šans da so zdravi. Kar se dobrobiti psov tiče, kombinacije z vidika ustvarjanja psov po željah in pričakovanjih me ne zanimajo.
In ne meni o sprenevedanju še iz enega razloga - ker sem (že pred kar nekaj leti) spravila skupaj predlog o zamenjavi "neželeni" z "načrtovani" v zakonu, po katerem bi zdravstveno morali bit pregledani vsi starši. Žal je končal enako kot večina predlogov.

Kdaj sem omenjala ustvarjanje psov po zeljah in pricakovanjih? Govorim izkljucno o ustvarjanju zdravih psov, oz. o zagotavljanju cimvecje verjetnosti, da bodo potomci zdravi (narava pac ni 100%).
Nikjer niprepovedano opravljati zdravstvenih testov na nerodovniskih psih, me pa zanima, koliko nerodovniskih rejcev poznas, ki te teste dejansko opravljajo.
In govorim o genetskih DNA testih in o ciljanih pregledih (oci npr.), ne o splosnem zdravstvenem pregledu psa pri veterinarju.

battito animale


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #1636 : 13 Julij 2012, 11:28:16

 Ja, in? Kaj naj bi bilo s tem narobe? Ti še nikoli nobene stvari nisi hotela takoj zdaj?


Ja, si zaželiš lubenico, pa greš takoj kupt...psa se pa ne kupuje tako...



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1637 : 13 Julij 2012, 11:31:51
Kar se dobrobiti psov tiče, kombinacije z vidika ustvarjanja psov po željah in pričakovanjih me ne zanimajo.

In btw, nerodovniska pasemska legla so ravno tako ustvarjanje psov po zeljah in pricakovanjih, samo brez papirja/sledljivosti.

battito animale


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1638 : 13 Julij 2012, 11:37:50
Ja, si zaželiš lubenico, pa greš takoj kupt...psa se pa ne kupuje tako...
A bejž. In zakaj ne? Ker mora imet rodovnik? Ni pa neodgovorno kupit lubenico in jo pustit doma da zgnije.

Odgovorno je sprejet vse posledice svojih odločitev. Če se nekdo odloči za psa po trenutnem navdihu, mora odgovorno sprejet vse posledice, ki morebiti iz take odločitve izhajajo, kot mora sprejet vse posledice, ki izhajajo iz kaj vem kakšnega načrtovanja. In načrtovanje z odgovornostjo ni pogojeno, ker je lahko tudi povsem zgrešeno in neodgovorno. Odnos do česarkoli že pa običajno je neke sorte zagotovilo za odgovornost.

In btw, nerodovniska pasemska legla so ravno tako ustvarjanje psov po zeljah in pricakovanjih, samo brez papirja.
Ja seveda so, saj ne pravim, da niso. Tudi podpiram ne nobene vrste reje, kar pa ne spremeni dejstev, da je mogoče zahtevati preglede in oceno zdravstvenega stanja tako za rodovniško kot nerodovniško žival.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #1639 : 13 Julij 2012, 11:39:00
Sem že napisala, da se mi ne da več it tega obešanja na besede. Kdor je želel razumet, je, ostali pa izvolite dokazovat svoj prav še naprej...



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1640 : 13 Julij 2012, 11:41:22
Spoštljiv odnos do živali (konkretno v tej temi psa) izhaja tudi iz tega da živalski vrsti nudiš primerno hrano, bivalno okolje in mentalno zaposlitev. Torej samo ljubezen, skonto nakup, posvojitev iz zavetišča ni dovolj.
In trditev: ''Tako čez palec bi si pa upala napovedat, da je število razvajanih kavč psov bistveno v prid nerodovniškim in da mnogi rodovniški dneve preživljajo zdolgočaseno v pesjakih, ki pa so res da več ali manj luksuznih ozvedb.'' ter trditev: ''Uporaba, načrtovanje in izbiranje psov glede na svoje tekmovalne ambicije z njimi ni nič drugega kot izkoriščanje živali za lastne potrebe, samo z drugega vidika.'' nista nikakor v kontekstu z dobrim odnosom do živali.

Dober odnos do živali je predvsem v tem da ji nudiš to kar rabi in to da psi rabijo razvajeno ritko na kavču ter nikakor ne tekmovalne ambicije (kar se enači z delom s psom, kar seveda ni isto) ne bo zdržalo.

Pa zakaj se obračajo besede da so vsi lastniki nerodovniških psov apriori slabi lastniki in da samo lastniki (celo vzreditelji) rodovniških gonijo izgon nerodovniških  ???
Gre se v osnovi za to da če se dopušča dodatno mešetarjenje (ja priznavam da je tudi v rodovnikški vzreji to lahko tako) s psi samo slabšamo odnos do njihovih osnovnih pravic.

Glede na to da so že živeči psi (v vsem tem se strinjam s tabo Sleppy - pa tega očitno ne prebereš ;)) se producirajo novi in novi, ki so na tem svetu brez osnovnih namenov biti Pes. V ogromno primerih so ''za otroke, ker rabi bit pri hiši (vrtni palček), ker je bil cenej ko sosedov k ma papirje, ker za na kavč ne rabi paprijov...'' slej ko prej sledijo zgodbe ''ga mamo ker ga zdj mormo met, sej se ma pa ja najbolj fajn kolk se lah ma sam tečn je pa ko 100 hudičov, problematičn, agresivn...''

Nikakor mi ni propaganda da če bojo pa samo rodovniški psi tega sveta lahko živeli bo pa pasji svet lepši. Recimo da mi je utopija da bi se ljudje bolj zavedali ZAKAJ imajo psa z določenimi nagoni. In če vidim smisel v tujih državah ga vidim v tem da se pasmam da prednost pred kvazi pasmam. Prav zaradi tega da se ljudje bolj premišljeno odločajo za name zaradi katerega bodo psa imeli. Če niso točno odločni kaj bi želeli od dotičnega psa (ali imajo bolj ohlapna merila) so tu še vedno zavetišča, ki so polna psov ''mešanega karakterja'' (in s tem dodaten izziv za delo, nikakor ne da so to psi ''slabše kvalitete'')

Pa si skoraj upam trdit da v prej omenjenih državah kjer je zakonodaja v to smer naravnana nimajo toliko mitov o zavetiških psih pa rodovniških in nerodovniških. Ej me kar pogrejejo debate v smeri: ''nismo šli v zavetišče, ker tam ne dobiš mladička. Za rodovniškega ne bomo dal ker je predrag. Nerodovniški bo pa čist ok ker ga dobimo cenej pa še po svoje ga lah vzgajamo.'' Da ne omenjam da potem pes ni deležen niti V od vzgoje primerne psu.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1641 : 13 Julij 2012, 11:41:49
Ja seveda so, saj ne pravim, da niso. Tudi podpiram ne nobene vrste reje, kar pa ne spremeni dejstev, da je mogoče zahtevati preglede in oceno zdravstvenega stanja tako za rodovniško kot nerodovniško žival.

Kdo lahko zahteva? Kupec? Vzrejna komisija? Drustva proti mucenju zivali? VURS? ???

battito animale


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #1642 : 13 Julij 2012, 11:50:43
Nikakor mi ni propaganda da če bojo pa samo rodovniški psi tega sveta lahko živeli bo pa pasji svet lepši. Recimo da mi je utopija da bi se ljudje bolj zavedali ZAKAJ imajo psa z določenimi nagoni. In če vidim smisel v tujih državah ga vidim v tem da se pasmam da prednost pred kvazi pasmam. Prav zaradi tega da se ljudje bolj premišljeno odločajo za name zaradi katerega bodo psa imeli. Če niso točno odločni kaj bi želeli od dotičnega psa (ali imajo bolj ohlapna merila) so tu še vedno zavetišča, ki so polna psov ''mešanega karakterja'' (in s tem dodaten izziv za delo, nikakor ne da so to psi ''slabše kvalitete'')

Lepo povedano.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1643 : 13 Julij 2012, 11:52:25
Načrtovano leglo vključuje zdrave starše in ga ni predpisa, ki bi prepovedoval opravljat zdravstvene teste na nerodovniških starših. Starši morajo bit zdravi, da imajo potomci več šans da so zdravi.

Aja se to. Ce so starsi zdravi, imajo potomci vec sans da so zdravi. Ce so tudi stari starsi zdravi, je sans vec, se strinjas? Ce so tudi pra-stari starsi zdravi, je sans se toliko vec. In tako naprej.

In kako lahko izves, ce so bili tudi pra- in pra-starsi zdravi? Ene 3,4 generacije bi ustno se slo, vec pa ze ne. Se pravi rabis papir. Glej ga zlomka, rodovnik...

battito animale


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1644 : 13 Julij 2012, 11:54:53
Mah kje...to je pa že preveč zapleteno...prebrat en A4 list informacij  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Klaudija

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
Odgovori #1645 : 13 Julij 2012, 12:24:01
Tudi jaz si želim, da bi psi vseh pasem imeli čim manj možnosti, da podležejo neljubim težavam in težkim boleznim, ki bi se jim lahko izognili. Zato moj mešanček ne bo nikoli naskakoval in ne bo sproduciral legla. Se strinjam z vami.
Ker to res gre, da nisi popolnoma pribit na eni strani, temveč vsaj poizkušaš videti širšo sliko in se soočiš z argumenti obeh strani.

Z nakupom mojega psa nisem omogočila, da bo nekdo iz zaslužkarstva štepal legla, ker zaslužka enostavno ni bilo. To vem jaz, to ve tudi družina, iz katere izhaja moj kuža. Denarno se jim res ni izplačalo. Če Pakota nebi vzela jaz, bi ga kdo drug, ker se je že delala vrsta za menoj. Morda bi pa ga kdo drug res porabil za štepanje legel za zaslužek, kaj pa veš ...

In če je rodovnik tako čudovito orodje, kako preprečiti dedne bolezni, zakaj pa je vsaj pri nekaterih pasmah tako porazno stanje prav na tem področju? In če bi se s potencialno prepovedjo nerodovniških psov tako elegantno izognili zasluškarstvu v vzreji psov, a ni ravno zasluškarstvo tisto, ki je krivo za to porazno stanje pri teh omenjenih rodovniških pasmah?

Največja fora je, da se v marsičem strinjam s tistimi izmed vas, ki mislite da ste čisto na drugi strani v tej diskusiji. Ampak se pa ne strinjam z načinom te diskusije, ki se je po mojem mnenju osredotočila na čisto napačno stvar.
Če bi namreč z enako vnemo nastopile proti vsem tistim, ki delajo v slabo psom in ne le v slabo pasmam oz. rodovniškim psom, bi celotna diskusija bila po mojem mnenju veliko bolj konstruktivna, veliko več ljudi bi se v teh argumentih našlo na strani "ta dobrih" in bi veliko več dosegli. Prepričana sem, da bi potem samo po sebi prišlo do tega, da bi se delež nerodovniških psov zmanjšal.

Zdaj ste pa mene (in marsikoga drugega, ko tako berem to temo) čisto po "defaultu" vrgle na drugo stran celotne diskusije in tako se bije boj ki je popolnoma brezvezen, nekonstruktiven in čisto očitno tudi neuspešen (zato se tudi sprašujem zakaj tako vztrajate).


Sploh mi pa ni jasno, kako se sploh lahko nekdo ne-strinja s Sleepy. Ona pa res argumentira v čisto dobrobit živali. Pod njene argumente se takoj podpišem. Jaz si zavetiškega psa enostavno nisem upala vzeti, ker sem čisti začetnik in nisem imela zaupanja vase, da bom lahko psu z neko zgodovino lahko nudila vse, kar potrebuje.

Zelo dobro se zavedam, kaj pomeni vzeti labradorca, za katerega ne morem trditi da bo zdrav skozi celotno njegovo življenje. Nihče, ki ga poznam da se je odločil za labradorca, te gotovosti nima, čeprav so bili mnogi (z rodovniki) prepričani, da temu je tako, pa jih je prej ali slej veterinar predramil iz te utopije. Jaz sem vsaj na te posledice pripravljena, če so bili pa tisti z rodovniškimi labradorci pa ne vem.

Ja, govorim le za takšne primere, ki jih poznam. Statistik nimam. Ampak ugotavljam, da jih tudi drugi nimajo.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1646 : 13 Julij 2012, 12:27:20
Jaz bi pa rada razlago, kaj je to nerodovniško pasemsko leglo..
Ker če ni sledljivosti potem se ne ve, kdo so starši ,še manj  ostali predniki.. in po koliko generacijah od zadnjih rodovniških lahko štejemo neke nerodovniške pasemske osebke  ::) :-\

A to gre potem za pasmo, ker je neki pasmi v nekih segmentih podoben ta pes ali kaj  :-\ Ala ta , ki je to sproduciral - ima doma psa in psico in z njima producira mladiče in potem reče, da so to starši--
Res fajn _ in vprašanje ni retorično

Za širjenje dednih hib/bolezni je pri živalih in skrbni vzreji dosti manj možnosti ( kot op. pri n.pr. človeku) ker je izbor za vzrejo mogoče selekcionirati - in to je to.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1647 : 13 Julij 2012, 12:29:36
Sploh ne gre za imeti prav ali ne prav, vsaj kot jaz vidim reči, ne. Gre za to, da bo psom boljše, ko bo odnos do njih boljši, ne pa ko bo boljši odnos do njihovih papirjev. Bi rekla, da gre prej za to, da se nekateri obešate na rodovnik, ne pa drugi na besede.

Kdo lahko zahteva? Kupec? Vzrejna komisija? Drustva proti mucenju zivali? VURS? ???
??? Tisti ki kupuje psa menda.

Spoštljiv odnos do živali (konkretno v tej temi psa) izhaja tudi iz tega da živalski vrsti nudiš primerno hrano, bivalno okolje in mentalno zaposlitev. Torej samo ljubezen, skonto nakup, posvojitev iz zavetišča ni dovolj.
Seveda, se strinjam. Sej to nas pravi kar nekaj tule, ki tega ne pogojujemo z rodovnikom. Upoštevanje tega bi se najbrž štelo v odgovorno odločanje za spbivanje s psom.

In trditev: ''Tako čez palec bi si pa upala napovedat, da je število razvajanih kavč psov bistveno v prid nerodovniškim in da mnogi rodovniški dneve preživljajo zdolgočaseno v pesjakih, ki pa so res da več ali manj luksuznih ozvedb.'' ter trditev: ''Uporaba, načrtovanje in izbiranje psov glede na svoje tekmovalne ambicije z njimi ni nič drugega kot izkoriščanje živali za lastne potrebe, samo z drugega vidika.'' nista nikakor v kontekstu z dobrim odnosom do živali.
Tisto prvo je ocena na podlagi lastnih izkušenj, glede na to, da srečujem veliko psov v različnih situacijah, se pa mi ne zdi merodajen pokazatelj česarkoli, razen, da je vzporednica očitkom o neodgovornih lastnikih nerodovniških živali.
S tistim drugim sem hotela povedat pa natanko to, ja, da so ene vrste izkoriščanja sprejemljive druge pa ne, pa gre za izkoriščanje v obeh primerih. Border colliji so bili "kreirani" za ovce čuvat, ne za agility. In večina borderjev ne čuva ovc.
So res psi, s katerimi je treba veliko delat, sicer si delo najdejo sami, kar običajno ni zaželjeno, ampak večina psov je povsem srečnih, da so lahko zraven. Na pesjak bi rekla, da se sicer navadijo, nekako pa dvomim, da bi si ga izbrali kot način življenja kljub vsakodnevnemu delu z njimi. Če delo traja dve uri na dan jih ostane za pesjak še vedno 22. Pa če traja nepredstavljive 4, jih še vedno ostane 20.


Pa zakaj se obračajo besede da so vsi lastniki nerodovniških psov apriori slabi lastniki in da samo lastniki (celo vzreditelji) rodovniških gonijo izgon nerodovniških  ???
Gre se v osnovi za to da če se dopušča dodatno mešetarjenje (ja priznavam da je tudi v rodovnikški vzreji to lahko tako) s psi samo slabšamo odnos do njihovih osnovnih pravic.
??? Od kje ti pa to? Katere besede točno sem obrnila? Sem napisala - še nikoli nisem zasledila, da bi kdo napisal, da je treba prepovedat rodovniško rejo, obratno pa ničkolikokrat. Jaz bi sicer vso rejo, vsaj za nekaj let, ker pa to najbrž ne bi bilo najbolj modro, bi jo pa skrajno omejila. In ker sem proti okoriščanju na račun živali, bi prepovedala vsakršno prodajo. In potem posledično zmanjka prostora za mešetarjenje. Ob številu psov, ki dnevno končajo v skrinjah, ker jih je preveč, je viška vsak novoskoteni.

Pa si skoraj upam trdit da v prej omenjenih državah kjer je zakonodaja v to smer naravnana nimajo toliko mitov o zavetiških psih pa rodovniških in nerodovniških. Ej me kar pogrejejo debate v smeri: ''nismo šli v zavetišče, ker tam ne dobiš mladička. Za rodovniškega ne bomo dal ker je predrag. Nerodovniški bo pa čist ok ker ga dobimo cenej pa še po svoje ga lah vzgajamo.'' Da ne omenjam da potem pes ni deležen niti V od vzgoje primerne psu.
Ja, tudi mene to pogreje. Ampak v osnovi je to problem odnosa do psov. In tega ne moreš spremenit z enačenjem (ne)rodovnika z (ne)odgovornim nakupom. Sicer takemu kupcu ne odrekam pravice, da si želi nabavit poceni "pasemskega brez papirjev", pravim pa, da tak ni primeren za sobivanje s psom, ker si pes tega ne zasluži. In zagotovo takega ne želim videt v zavetišču in se mi zdi povsem okej, da sicer lahko pride, domov pa gre brez psa.

Aja se to. Ce so starsi zdravi, imajo potomci vec sans da so zdravi. Ce so tudi stari starsi zdravi, je sans vec, se strinjas? Ce so tudi pra-stari starsi zdravi, je sans se toliko vec. In tako naprej.

In kako lahko izves, ce so bili tudi pra- in pra-starsi zdravi? Ene 3,4 generacije bi ustno se slo, vec pa ze ne. Se pravi rabis papir. Glej ga zlomka, rodovnik...
Ne, se ne. Primer so npr. mreže za lovljenje mušic namesto spodnjih vek, sicer pa je na veterinarjih, da podajo oceno o zdravstvenem stanju živali.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Klaudija

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
Odgovori #1648 : 13 Julij 2012, 12:30:24
Tudi jaz imam vprašanje, čisto resno, brez vrednotenja v samem vprašanju.

Kako pa je sploh prišlo do vseh teh dednih bolezni?
Seveda imam svojo teorijo, ki pa je nisem nikdar preverila, tako da če ima kdo kaj več znanja na tem področju bom vesela, če bi ga delil.



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1649 : 13 Julij 2012, 12:37:44
martina.o pasme so veliko starejše kot rodovniki. Pasma je skupek takih in drugačnih lastnosti, ki jih ima skupina živali, ki si je tudi na pogled podobna. Vsaj pasme v biološkem smislu. No razen pri psih, kjer pa biologija ni pomembna, pač pa tisto, kar poštemplajo pasemski klubi in druge kinološke organizacije. Torej šarplaninec, ki nima rodovnika, ni šarplaninec, pač navaden simpatičen, medvedkast mešanček, a ne?  :)

Smile... Tomorrow will be worse. 8)