rodovniški/nerodovniški

Yo · 706583

Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2370 : 12 November 2012, 14:35:04
Kolikor jaz spremljam tole debato, nihče od zagovornikov rodovniške vzreje nima nič proti mešančkom in zavetiščarjem, večinoma se celo vzpodbuja take, ki jim je škoda denarja za rodovniškega, da pač posvojijo eno dušico iz zavetišča  8)
Prosim, in to milo, ne, nikar! Taki naj gredo kar k vzrediteljem, če je nujno imeti psa, samo v zavetišče nikar! Tako pokroviteljstvo je neokusno, psom, predvsem zavetiškim, pa bolj škodljivo kot karkoli drugega.

No ljudje pa še vedno raje vzamejo precenjene ponaredke in jih potem še na vse pretege hvalijo in zagovarjajo njihove "stvarnike", ter imajo 1001 izgovor zakaj so vseeno naredili boljšo izbiro, kot da bi kupili "papir" ali vzeli mešančka...  ???
In o ponaredkih razlagate ljubitelji papirčkov (ne ljubitelji psov)! In tako osovraženim preprodajalcem tržišče odpirate ravno vi, tisti ljubitelji papirčkov, ki furate neke vrste pasji rasizem. Ampak običajno grejo z roko v roki s tem tudi gluha ušesa.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #2371 : 12 November 2012, 14:37:47

Tako da, če ste nekateri že tako zelo proti rodovnikom in na veliko razlagate, kako vam nek papir nič ne pomeni in da vam je pes primarno družabnik, spremljevalec, družinski član, in da se od njega ne pričakuje da bo pobiral lepotne nazive ali blestel v kakem pasjem športu, potem bi res lahko vzeli dušico iz zavetišča in mu omogočili lepo in polno življenje!    ::)


Kateri si že pes ne zasluži lepega in polnega življenja?  ???

O genetitiki pa raje ne bi ker sloni na zelo lomljivi predpostavki stanja.



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #2372 : 12 November 2012, 15:32:12
Prosim, in to milo, ne, nikar! Taki naj gredo kar k vzrediteljem, če je nujno imeti psa, samo v zavetišče nikar! Tako pokroviteljstvo je neokusno, psom, predvsem zavetiškim, pa bolj škodljivo kot karkoli drugega.
In o ponaredkih razlagate ljubitelji papirčkov (ne ljubitelji psov)! In tako osovraženim preprodajalcem tržišče odpirate ravno vi, tisti ljubitelji papirčkov, ki furate neke vrste pasji rasizem. Ampak običajno grejo z roko v roki s tem tudi gluha ušesa.

Sleepy, sem vesela, da si spet v polni formi  :-*!

Me pa nekaj zanima; tu je govora o rodovniških psih, šteparskih in zavetiških...v katero kategorijo spadajo pa ostali ???? Recimo vaška legla mešančkov, ali čistokrvnih, ali tisti, ki se jih ljudje naveličajo? Če recimo posvojimo enega, ki se ga  je nekdo naveličal in bi sicer pristal nevemkje, ali vzamem čistokrvnega od soseda, ki je paril svojo prinašalko s sosedovo, saj tega ne moremo enačiti s štepanjem...in bolha je še vedno polna tudi takšnih oglasov.

In pa ja, pišete o tem da se naj bi čakalo na psa več let oz. da ga hočemo takoj zdaj, to sekundo. Zame je to pretiravanje. A ena zdrava sredina ne obstaja al kako  ???? Razumem, da Lojze čaka na psa za vzrejo po več let, ne pa da čaka toliko časa na psa nekdo, ki ga želi kot spremljevalca, družinskega člana.

Pa ko sem ravno nekje zasledila primerjavo z avtom,....a na avto tudi čakate 4 leta in več, medtem pa pešačite  ::)?



Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #2373 : 12 November 2012, 16:21:53

samo zato, da vas malo podražim, ker vidim, da ste se razpisali na dolgo in široko.

tole je moja mešanka, lepotica,nežno bitje, za katerega nisem odštela niti centa, nima rodovnika, nima papirjev, za njo pa skrbimo tako, kot da bi bila iz zlata  ;D. da sem jo dobila, sem naredila 400 km, ampak bila je ljubezen na prvi pogled  :)
nič ne dam na papirje, niti na rodovnik, pse imam že celo življenje in imam jih zato, ker jih imam rada, ker so vedno ob meni, ker skrbim zanje in mi to na najlepši način vračajo. rodovnik gor ali pa dol, pes te ima rad zato, ker ga imaš rad ti..to je živo bitje, ki si zasluži našo pozornost, skrb in ljubezen.
je pa res, da smo ljudje različni, kakšen dolgočasen pa bi bil svet, če bi bili vsi enaki?? tako da vsak naj dela kar mu paše  :) :)
lp



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #2374 : 12 November 2012, 16:31:44
Citiraj
nič ne dam na papirje, niti na rodovnik, pse imam že celo življenje in imam jih zato, ker jih imam rada, ker so vedno ob meni, ker skrbim zanje in mi to na najlepši način vračajo. rodovnik gor ali pa dol, pes te ima rad zato, ker ga imaš rad ti..to je živo bitje, ki si zasluži našo pozornos

preprosta resnica, ki jo je naša kinološka sreda že dolgo pozabila

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #2375 : 12 November 2012, 16:42:17

samo zato, da vas malo podražim, ker vidim, da ste se razpisali na dolgo in široko.

tole je moja mešanka, lepotica,nežno bitje, za katerega nisem odštela niti centa, nima rodovnika, nima papirjev, za njo pa skrbimo tako, kot da bi bila iz zlata  ;D. da sem jo dobila, sem naredila 400 km, ampak bila je ljubezen na prvi pogled  :)
nič ne dam na papirje, niti na rodovnik, pse imam že celo življenje in imam jih zato, ker jih imam rada, ker so vedno ob meni, ker skrbim zanje in mi to na najlepši način vračajo. rodovnik gor ali pa dol, pes te ima rad zato, ker ga imaš rad ti..to je živo bitje, ki si zasluži našo pozornost, skrb in ljubezen.
je pa res, da smo ljudje različni, kakšen dolgočasen pa bi bil svet, če bi bili vsi enaki?? tako da vsak naj dela kar mu paše  :) :)
lp

lepo napisano!  :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2376 : 12 November 2012, 17:10:37

samo zato, da vas malo podražim, ker vidim, da ste se razpisali na dolgo in široko.

tole je moja mešanka, lepotica,nežno bitje, za katerega nisem odštela niti centa, nima rodovnika, nima papirjev, za njo pa skrbimo tako, kot da bi bila iz zlata  ;D. da sem jo dobila, sem naredila 400 km, ampak bila je ljubezen na prvi pogled  :)
nič ne dam na papirje, niti na rodovnik, pse imam že celo življenje in imam jih zato, ker jih imam rada, ker so vedno ob meni, ker skrbim zanje in mi to na najlepši način vračajo. rodovnik gor ali pa dol, pes te ima rad zato, ker ga imaš rad ti..to je živo bitje, ki si zasluži našo pozornost, skrb in ljubezen.
je pa res, da smo ljudje različni, kakšen dolgočasen pa bi bil svet, če bi bili vsi enaki?? tako da vsak naj dela kar mu paše  :) :)
lp

Čisto nihče tuki, nima nič proti tvoji odločitvi. Ne vem zakaj se nekateri počutijo nekako ogroženi...

In ne vidim niti nič narobe, če nekdo ne preferira neke pasme in se ga v tem primeru pošlje v zavetišče pa še tam se najde kaj podobnega. :P Tistega, za katerega se oceni da ni sposoben za nobenega psa se pa pošlje v trgovino s peluši...

Ko se nebom več ukvarjala s specifičnim pasjim delom, bo moj pes definitivno iz kake reševalne organizacije, če bom hotela pasmo, če ne pa tisti, ki se bo naši družini najbolj podal. Trenutno si tretjega psa ne morem privoščit, sicer bi verjetno kaj podobnega že imeli, kot smo imeli tudi že prej.

Joj kako čudno ali kaj?! Nikoli pa nebi financirala neodgovornih ljudi, šteparjev ali celo preprodajalcev.

In odgovorna vzreja nikakor ne more nikogar prisiliti, da se gre nekdo šteparijo ali jo denarno podpira.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #2377 : 12 November 2012, 17:21:49
andreja, se strinjam s tabo, sam nisem mogla bit tiho  :P :P,ker se nekateri tok razurjajo :D
moj pes je za moje veselje, je pa na razstavi po celi ulici in velja za maskoto  ::)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2378 : 12 November 2012, 17:24:18
Citiraj
samo zato, da vas malo podražim

Aja? Zakaj bi pa koga dražila? Imaš zelo luštno mešanko, zanjo očitno vzorno skrbiš, kar je edino prav.
Če bi pa to isto mešanko od nekje pripeljala, pa jo potem prodajala kot kavalirčka ali papilončka potem pa....
vsekakor je naštetima pamama bolj podobna kot marsikateri čistokrvni kao pasemski. Potem ko odraste.


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #2379 : 12 November 2012, 17:28:13
ja lanabela, razumem to .napisala sem "podražila", ker so se nekateri razburjali, brala sem debate dalečččččč nazaj.
očka moje kimi je bil menda kavalirček, mama pa čivava hehe, matr kok je dobra mešanca nastala , jupiii za nas hehe :P :P



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2380 : 12 November 2012, 17:50:30
Vsi z izjemo vecine (ne vseh) rodovniskih (in psov vzrejenih z namenom dolocenega dela) so produkt neodgovornih lastnikov, zasluzkarjev... Se ti zgodi lahko ups, seveda, samo ce za ta ups ustrezno poskrbis, je cisto varno vzeti psa tudi od takega cloveka. Pa tudi tak clovek ne bo oddal psa kar komurkoli (tudi zavetisca ne bi smela). Procent rodovniskih, vzrejenih s polno odgovornostjo..., v zavetiscih, je majhen. Prav tako procent solanih (posledicno tudi vzgojenih, socializiranih) je majhen. Zato bom jaz vedno le za odgovorno vzrejo in solanje psov.

Imamo doma vse vrste psov glede na proizvajalca, od A do Z, vsi psi so enakovredni (ne morem reci za proizvajalce - za ene niti ni besed), razlicnih zacetnih cen, tisti steparski v prvih letih z enormni veterinarskimi stroski - njihova zgodovina pa je isto, od A do Z. Od enih sila klavrna (steparski, iz kant...) in je ne privoscim nobenemu zivemu bitju.

Za eno mesanko, ki je iz upsa, je bilo tudi lepo poskrbljeno in spada med tiste, katere "varno" prevzames - kot od vestnega vzreditelja (pes je cepljen, razglisten, s cepilno knjizico, socializiran...). Pa bila je zastonj! Tega stepar ne bo naredil. Sel v minus.

"Varno" se lahko vzame psa tudi v dolocenih zavetiscih, kjer poznajo svoje pse in ti lahko dejansko svetujejo glede na zelje, ki jih ima posameznik s psom. Ta zavetisca tudi ne oddajo psa kar kamorkoli.

Vse ostale opcije, pa zal niso tako "varne".

Kot opazam, ste za neodgovorno steparijo in proizvodnjo psov po tekocem traku samo tisti, ki ste tudi njihovi kupci ali pa dejansko ne poznate, kako se svet vrti. Vsem vam zelim, da greste cez ves protokol od nabave rodovniskega psa, do prvega legla rodovniskih mladicev (vso birokracijo, taksne in drugacne ovire... s strani posameznikov in ne vem koga se vse... zna biti izredno tezko, priti do tistega rodovnika za potomce, ker ti lahko marsikdo nagaja... tudi zaradi tega je rodovnik toliko vreden tj. ker je do njega prav trnava pot in dejansko moras teziti in se vcasih spustiti na tako nizek nivo, da si jezen prav na vso birokracijo - dokler ne spoznas ljudi, ki so ti pripravljeni svetovati, ti pomagati cez birokracijo in pri vsaj prvemu leglu, znas biti sila popraskan - berite v zadnjem Kinologu zgodbo rodovniske modre doge, ki se je rodila harlekin starsema, da boste dobili malo obcutka o polenih znotraj rodovniske vzreje - skratka, dokler ne boste zares notri, ne boste vedeli, kaj vse se dogaja... pa se takrat ne ves vseh pi...). Prav tako bi bila zelo vesela, ce bi vestno zaceli spremljati statistiko v oceh steparjev in ostale sodrge nicvrednih psov, ki se znajdejo ali v zavetiscu ali tako ali drugace zavrzeni.

Me prav zanima, koliko izmed vas je brez rojstnega lista (tj. rodovnika). Prav zanimivo, da takega lista zivali ne privoscite. Kakor da ni bila rojena, nikjer zavedena, po moznosti niti nikoli cipirana... In tako lahko veselo parijo steparji (brez kakrsnegakoli nadzora) brate in sestre, oceta in hcerke (upam, da mamo in sinov ne, ker to bi bilo pa res huuuudo)...
Res si zelim, da bi bili pri nas svedski zakoni, kjer imajo lahko nerodovniska legla, le za njih ne smejo racunati niti ficka. Zato pa tam prednjacijo procentualno rodovniski psi (ce se niste opazili, se cel svet vrti okoli denarja in ce se z nerodovniskimi vec ne da sluziti, potem jih tudi vec ne delajo).

Pa z rodovniki in rodovniskimi psi imate res probleme le tisti, ki takih psov nimate? Ali sem koga spustila? Mater imate problem z egom ali kaj! Me prav zanima, kaj naredis solata, ce vidis brezdomnega mesanca, ki se zdalec ni podoben nobeni pasmi oz. nicemur luskanemu? Kaj naredite taki? Greste mimo, se obrnete stran, kot da problema ni?

Ja, imam en kup zgodb psov, razlicnih porekel, in dejansko lahko delam primerjave, statistiko, iz prve roke. Jih imate tudi vi? Objektivne (brez custev, kakrsne izlivate po tej in podobnih temah).

Pa tudi se mi zdi zanimivo, da ce ste ze vi pustili nategniti, pa ce je ze vam malo mar, kaj in kako gre mami, ocetu starsev, kako gre njihovim prednikom in zakaj za vraga pes ni bil vreden niti rojstnega lista (rodovnika), zakaj silite druge, da bi morali financno podpirati iste pi.... (v veliko primerih prav mucnje zivali) kot vi?

Moja princesa pred dobrimi 4 leti, "varno" vzeta od tistega, ki se mu je rodil ups.

Ima narejen A, BBH, RO1, RO2, RO3. Hodiva na dogtrekkinge... Sla je na tecaje iz frizbija, za pse tartufarje... v bistvu ni da ni. Uspesno je bila ze pri iskanju pogresanih muc... V njo pa je vlagan cas, denar od njenega prihoda k nam. Kdor se ne ve, sele takrat se zacne vlaganje v psa z vase strani. Nakup je placilo vlozka (ni le financen) narejenega s strani vzreditelja.
Izbrana je bila na podlagi parih kriterijev (misljena je bila za psa resevalca), testov. Takrat sem bila se sveto prepricana, da mesanci so pa zdravi (vsaj tisti, ki so ocitno iz razlicnih vetrov). Potem sem pa spoznala, da ima tudi pri njih teta genetika velik vpliv, pa da imata mama in ata gene. Samo inbreedingu sem se tako ognila in nicemur drugemu. Sedaj je zdrava, samo je bistveno vecja, kot bi bil lahko zame pes resevalec (pri mesancih ne ves, kako veliki bodo koncali, ce ne poznas niti obeh starsev (ne prinese genov le mama, temvec tudi ata) - ni standardov).

Od leve proti desni: moja princesa iz upsa (zastonj; je prisla k nam brez strahu pred ljudmi, taksnimi in drugacnimi zadevami, ki so normalne v hisi...), zavetiscar, ki nikoli ni videl zavetisca, ker smo ga ze prej posvojili pri njegovih 3 mesecih (dobrih 50 evrov je stala posvojnina; psihicno cisto unicen, bal se je iti mimo, skozi vrata, bal se je iti v bano, bal se je skociti cez oviro... imel je ogrooomno fobij, katere smo odpravljali dooolgo - 1.5 leta vse skupaj od oka; bil pa je zdrav!), steparski produkt (30.000 SIT, potem pa nekajkrat toliko za operacije in zdravljenja (odkrusek v komolcu ze kar kmalu na zacetku, potem kup alergij na trave, preparate proti bolham, bolhe... - to je posledica neodgovornega parjenja psov, ki so ali prevec v sorodu ali pa tistih, ki imajo iste haplotipe in potem dobis ven homozigota... sicer o teh zadevah steparji itak nimajo pojma, saj te zadeve se pokazejo tako ali tako kasneje, ko se psa ze znebijo - le zakaj nas je klical pri nejgovem 6. tednu, da naj ga pridemo ze iskati, da so vsi ostali ze sli...), da ne govorim o tem, da smo ostali brez steparjeve pomoci, ko je pes zrasel cez glavo oz. ko nismo vedeli kako in kaj - ni sprejel nazaj njegovega brata, ki je bil se hujsi, je koncal v zavetiscu, cez 30 dni pa v skrinji):


Po spletu nakljucij sem postala lastnik zavrzene kvazi kodrice, s kupiranim repom seveda, da je izgledala bolj pristno, zelo slabo oskrbljene (ne samo tisto, kar se ji lahko zgodi po nekaj casa "na svojem"), ocitno preizkoriscene za produkcijo mladicev. To je njen prelep rep:


No, desno je pa moj kantar, dudar, slabo oddan, vzet nazaj cisto unicen. Steparjeva krivda je poleg tega, da ni imel psice pod nadzorom ali sterilne tudi naklepen pomor psov (v primeru teh dudarjev le poskus - kaksen clovek gre narediti kaj takega? zivorojenim mladicem in njihovi mami), mucenje zivali in si zasluzi tak le cuzo. Pes ima seveda psihicne probleme in vecje probleme z ocmi. Ker je tak lepotec, tudi po tem, ko smo ga nazaj ustimali koliko toliko (da se ni vec bal metle...), ga nihce ni hotel. Kje ste bili takrat vi, ki vam rodovnik ni pomemben? On ga namrec se sedaj nima ;) Niti za mamo se ne ve, kdo je.  Kje ste bili takrat vi, ki ne delate nic s svojimi psi oz. da so le ljubljencki? Ta je pravi kandidat za lenega lastnika. Meni je sicer ful hudo, ker z njim ne morem kaj prida poceti, ampak je dovolj lenih lastnikov psov na tem svetu, ki si raje omislijo labradorca (pa naj bo v tem primeru steparski ali ne), ki ima veliko energije, zaradi katere potem kot nevzgojen najstnik isce dom. Ta moj pesjanko je bil ze cisto lepo ustiman. Ima narejen A in BBH. Za hrano rad sodeluje. Rad se vozi z avtom (njegov najljubsi sprehod), rad se carta. Kje ste bili taki lastniki takrat, ko smo ga ze ustimali? Aja, ni luskan, pa ni podoben nobeni pasmi. Seveda ga vec ne oddajam, sem ze zdavnaj obupala.


Najvec zdravstvenih problemov je imel steparski produkt, najmanj jih imajo (od nasih psov) nasi rodovniski psi (pa ne mislit, da se v rodovniski vzreji ne dogajajo paritve affected-carrier, in to zavedne - zato je rodovnik in postenost udelezencev na 1. mestu). In nihce me vec ne bo nategnil oz. osel gre le 1x na led.

Eni res ne locite odgovornih, postenih, ki se trudijo z nabiranjem znanja (nikoli ne vemo vsega!) o vzreji dolocene pasme od tistih drugih, ki parijo za prvim vogalom. Pa tudi ne razumem, zakaj verjamete brez DNK testov ljudem, da so njihovi psi pa zdravi (ali jim na celu pise?; jaz jim tam berem le "nateg")... ce boste hoteli imeti psa za delo, potem bo zdravje pred karakterjem, bolan pes namrec ne more delati (in dostojno ziveti, kakor bi moral vsak pes, saj je zdravje nekaj takega, kar bi morali z vsem znanjem, ki je takrat na voljo, psu dati s sabo v culico), takoj za tem pa je karatker (ce v zdravem psu ni tistega, se da sicer preklikati..., samo je bistveno tezje in bolj dolgotrajno kot s psom, ki ima v sebi tisto). Izgled je lahko sele na tretjem mestu, ce sploh je pomemben.

Je pa tudi res, da se nas prvi steparski pesjan se vedno solidno drzi in je star ze 10,5 leta. Samo to ne gre hvala vzreji, temvec oskrbi in veterinarjem. Ima sedaj neke bulice, ampak ga ne mislimo vec matrati, ce ne bo nujno, ker zadnjo narkozo, pri njegovih 6 letih, ki je bila za 75 % njegove teze, je dihal le se vsake kvatre 1x. Seveda se z njim izogibamo alergenom ;)

No, pa ena mesanka iz xy vetrov, je imela ta vikend spet en napad ;) Ce bi poznal rodovnik in ce bi bila sledljivost vseh psov na nivoju, bi se dalo take pse lepo izkljuciti ven iz vzreje. Sedaj se je le njo, ki je imela vsaj 1 leglo. res ne razumem, zakaj se tako bojite rodovnika. Saj ne rabijo tam pisati neka huda imena, lahko so le stevilke mikrocipov in na rodovniku pise mesanec (zaradi mene je lahko dodano tudi podoben temu in temu, me ne bo nic bolelo; lahko je tudi slikca notri) ;)

Kaj je res tako tezko zahtevati odkritost, postenost, sledljivost? Se 1x, zakaj psom ne privoscite, da bi z rojstvom prejeli tudi svoj rojstni list (rodovnik/pdigree)?

...


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #2381 : 12 November 2012, 18:00:10
bravo barbara, samo ploskam ti lahko  :)
imaš pa čudovite kužke



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2382 : 12 November 2012, 18:19:40
Barbara10, lepo napisano. In pohvalno, da se ti sploh še da toliko energije vlagati v to temo...



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #2383 : 12 November 2012, 18:43:30

Kaj je res tako tezko zahtevati odkritost, postenost, sledljivost? Se 1x, zakaj psom ne privoscite, da bi z rojstvom prejeli tudi svoj rojstni list (rodovnik/pdigree)?

...

Takšni ljudje so primarno predvsem škripavi. V srednji šoli sem imela sošolko, ki blazno rada vsem govorila kako zelo ima ona rada živali in kako je proti mučenju itd. Sem jo vprašala kakšnega psa ima... Yorkija - čistokrvnega brez rodovnika... Ta Yorki je bil 2. po vrsti ki so ga kupili od istega preprodajalca. Zakaj so morali kupiti še enega? Zato ker jim je prvi umrl, je bil bolan (umrl kot mladič). Ampak pazi. Nakup se jim je vseeno splačal ker so čistokrvni psi brez rodovnikov cenejši.  ;) Pa ni govora o neki družini ki ne bi imela denarja za rodovniškega psa. Ravno nasprotno.



Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2384 : 12 November 2012, 19:18:21
Zanimivo, naše (moje in od žlahtnikov) izkušnje so zelo podobne kot od Barbare: najmanj težav z rodovniškimi iz dobre vzreje (Sj, Gr, No), brez večjih veterinarskih stroškov do starosti cca 13 let (pri No 11), potem se seveda začnejo nabirati težave tudi tem.
Mešanka, podobna jazbečarju, iz ups legla, solidno gor spravljena, preplačana, zdrava, doživela 14 let. Mešanec z No, zelo velik in močan, posvojen iz obupne situacije (dolgotrajno hudo pretepanje in izživljanje pijanih lastnikov), zelo hude in nepopravljive psihične posledice, pes je sicer doživel spodobno starost, a je bil zelo nevaren. Mešanka z jorkšircem, posvojena iz "zavetišča", povprečnega zdravja - precej težav, ki so bile redno servisirane, bala se je metle, gospodinjskih aparatov, fotoaparata....je pa dočakala čez 20 let. Križanka 25% škot, 75% samojed, odkupljena od lastnika, ki jo je pretepal kadar je bil pijan, z vraščeno žico okrog vratu, težave s kožo dednega izvora, panični napadi, agresivna do pijancev. Dočakala dobrih 13 let. Pritepen manjši mešanec, slep, očesna bolezen dednega izvora in posledično glavkom, šepanje zaradi stare poškodbe, občutljivo črevo, težave s kožo, okrog 10 let. Večja mešanka, posvojena od članice društva, dudarka,  blage nevrološke motnje, težave s pankreasom. Mešanec, začasnik iz zavetišča, kriptorhid (kastriran), sicer povsem zdrav, brez samokontrole, overreactive, pvsem rehabilitiran. Kao huskica, posvojena iz zavetišča, nekoliko občutljivo črevo, inkontinenca, psihično ok.
Večina zgoraj naštetih mešancev bi bila psihično in fizično povsem ok, če bi odraščali v spodobnih razmerah in pri solidnih prvih lastnikih. Razen tistih dveh, ki sta imela bolezni genetslega izvora.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2385 : 12 November 2012, 19:37:10
In ne vidim niti nič narobe, če nekdo ne preferira neke pasme in se ga v tem primeru pošlje v zavetišče pa še tam se najde kaj podobnega. :P Tistega, za katerega se oceni da ni sposoben za nobenega psa se pa pošlje v trgovino s peluši...
Ker to počnete iz napačnih razlogov in poleg tega po nepotrebnem obremenjujete (temu bi se reklo, da se jim krade čas) oskrbnike v zavetiščih in to pri tem, da se skuša ustvarit videz kako zelo promovirate odgovoren nakup (s poudarkom na nakup) psa (seveda rodovniškega). Izvolite, pa kupca prepričajte v nakup rodovniškega psa. Nisem še opazla, da bi v zavetiščih neprimerne skrbnike napotili k vzrediteljem, obratno pa že in ne tako redko.

In odgovorna vzreja nikakor ne more nikogar prisiliti, da se gre nekdo šteparijo ali jo denarno podpira.
Ne vem, da bi kdo govoril o prisili, vsekakor pa tržna logika spodbuja tržne pristope podjetnih posameznikov, ki trgujejo s tržnim blagom - avtomobili, telefoni, računalniki, pohištvom, hrano, psi...

Varno... hm... varnost je še ena zabloda današnjega sveta. Varnosti seveda ni. Kdor se odloča za psa s skrbnim načrtovanjem, študiranjem rodovnikov, pasemskih predispozicij... naj. Če ima voljo in interes, zakaj pa ne. Ni pa to niti slučajno edini način, še manj pa edini pravi. In še enkrat - k sreči je veliko ljudi, ki se odloča za psa tudi na podlagi še česa drugega, ne samo racia. Brez racia seveda ne gre, samo s tem pa tudi ne. Tisto, kar res šteje, je to, da vzameš v zakup vse, kar sabo nosi odločitev, pa kakršnakoli že. 
Nisem opazla, da bi kdo tule podpiral šteparijo (kaj to sploh je?), jaz osebno recimo menim, da je psov preveč. Pišem o psih. Rodovnik si zaradi mene lahko vsak uokviri ali pa si ga kam zatakne. Psov je preveč in zato ne podpiram nikakršne reje. Tudi prodaje/nakupa ne, ker ne vidim prav nobene razlike med prodajo ljudi (kadar se za to ne odločijo sami) in prodajo živali. V bistvu sem hud zagovornik tega, da se za nobenega psa ne bi smelo zaračunati nič več kot povrnitev stroškov cepljenj. (potem bi vsi vaši šteparji hitro izginili, pri ostalih pa... no, saj gre menda za ljubezen  :P) No, pa kljub temu. Zakaj drugim ne pustite pravice, ki jo priznavate sebi? Da se sami odločijo za to kakšnega psa bodo imeli? In zakaj ne privoščite pasjim mamam, da bi bilo za njih poskrbljeno tako, kot menite, da je pri odgovornih vzrediteljih? Ozaveščen lastnik bo za svojega bodočega psa zahteval izpolnjevanje določenih pogojev. Res ne razumem zakaj pasjim mamam tega ne privoščite...

Ko smo pa ravno spet pri vzrediteljskih upsih - hja, tudi kakšen tak ups konča v zavetišču, lahko celo dveh.

Kar se pa sledljivosti tiče - pred nekaj leti sem vložila nekaj napora v to, da bi se to začelo izvajat, danes sem nadvse vesela, da pri takratnem ministru ni šlo skozi. Iz preprostega razloga - ker se pri nas vse izrodi in/ali pa se zlorabi in pri ustvarjanju monopolov res ne mislim pomagat nikomur - ne zavetiščem, ne vzrediteljem. In prav zato se bom danes, če bo treba, brez težav znašla na drugi strani.

P.S.
Solata thx  :-[ ^-^

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2386 : 12 November 2012, 19:43:39
Večina zgoraj naštetih mešancev bi bila psihično in fizično povsem ok, če bi odraščali v spodobnih razmerah in pri solidnih prvih lastnikih. Razen tistih dveh, ki sta imela bolezni genetslega izvora.
Ja, večina mešancev je povsem ok in so povsem kul družni psi in ne potrebujejo več desetletne selektivne reje. Tisti, ki pa hočejo psa za določene namene, pa naj vložijo kolikor se jim zdi potrebno časa, da najdejo psa z vsemi predispozicijami, ki jih bodo lahko kasneje razvijali, da bo pes služil namenom. In za vse, tako za tiste prve naštete kot za te druge, skrbno izbrane, mora bit poskrbljeno "super duper". In to bi blo to, kar se mene in mojega razumevanja odnosa do psov tiče.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #2387 : 12 November 2012, 19:51:55
Citiraj
Me prav zanima, koliko izmed vas je brez rojstnega lista (tj. rodovnika). Prav zanimivo, da takega lista zivali ne privoscite

rasnih numberških zakonov v Evropi več ni že ene 80 let, tako da za pridobitev rojstnega lista ne potrebuješ standarda, da izpolnjuješ pogojev primernih za določeno vrsto; pravtako vzrejnega dovolenja ne potrebuješ in ti ne preti sterilizacija: rojstni list pa ima danes mogokrat le enega znanega starša
Mi je sicer takšen demagoški opis sila zabaven, ampak klecne kot vsi do sedaj pri zdravi kmečki pameti kot recimo dokazovanje z statistikami v zavetiščih; od 120.000 registriranih psov je le frakcija z rodovnikom

Še par higlightov:

"Kot opazam, ste za neodgovorno steparijo in proizvodnjo psov po tekocem traku samo tisti, ki ste tudi njihovi kupci "

"ker je do njega prav trnava pot"

"
Pa z rodovniki in rodovniskimi psi imate res probleme le tisti, ki takih psov nimate"

"
Pa tudi se mi zdi zanimivo, da ce ste ze vi pustili nategniti,"

"Kje ste bili takrat vi, ki ne delate nic s svojimi psi "

"Eni res ne locite odgovornih, postenih, ki se trudijo z nabiranjem znanja (nikoli ne vemo vsega!) o vzreji dolocene pasme od tistih drugih, ki parijo za prvim vogalom."

"Kaj je res tako tezko zahtevati odkritost, postenost, sledljivost?"

" Nakup je placilo vlozka (ni le financen) narejenega s strani vzreditelja."

" res ne razumem, zakaj se tako bojite rodovnika. Saj ne rabijo tam pisati neka huda imena, lahko so le stevilke mikrocipov in na rodovniku pise mesanec"



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2388 : 12 November 2012, 19:54:53
Če bo šlo sedaj skozi, sledljivost bo. skrajni čas. se bo sicer še vedno dalo goljufati, a bistveno težje.
Da je psov preveč? Možno da kakšnih res. Glede na to, da je na dobre pse treba čakati in glede na to, da se k nam vozi odvečne pse iz pol evrope, pa si o tem drznem močno podvomiti.
Varnost? Popolne varnosti ni, so pa nekateri nakupi (posvojitve) bistveno bolj varni od drugih.

Citiraj
In zakaj ne privoščite pasjim mamam, da bi bilo za njih poskrbljeno tako, kot menite, da je pri odgovornih vzrediteljih?
Od kod si pa to oslarijo privlekla? Ali ni že vseh 80 strani govora točno o tem? Da je pri prodaji mladičev pod določeno ceno moč doseči dobiček samo na račun psice? Da se nekdo, ki bi lahko vzrejal rodovniške raje odloči za nerodovniška legla točno zaradi tega: ker lahko brez kontrole izkorišča psico po mili volji.

Citiraj
Ja, večina mešancev je povsem ok in so povsem kul družni psi in ne potrebujejo več desetletne selektivne reje.
So sicer lahko povsem kul družinski ,psi, ni pa res, da so brez selekcije. Selekcija je bila in bo, vse kar zaradi takega ali drugačnega vzroka ni bilo zadovoljivo za lastnike je včasih šlo v božjo krtino brez vsakega pardona, zdaj pa konča v zavetišču, je pokastrirano in tako spet izločeno.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2389 : 12 November 2012, 20:04:04
Če nekdo ne preferira neke pasme ne pomeni, da je slab vodnik.  ::)
Za nekoga, ki se mi zdi slab vodnik pa ni primeren noben pes. In to sem tudi napisala.

O raznih oskrbnikih pa raje nebi hvala. Ker so glih tako zlo lepe cvetke med njimi in niso del te teme.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #2390 : 12 November 2012, 20:10:53
Sem že vprašala pa ni nihče odgovoril - če vam ni pomembno kako je pes videti, imate ga samo za družinskega psa, ne delate, ne hodite za razstave, niste pripravljeni plačati za ceno rodovniškega... Zakaj greste potem po ''čistokrvne brez rodovnika'', zakaj ne vzamete pravih mešančkov?  ??? Tisti so (večinoma) zastonj ali za simbolično ceno, približno velikost se lahko sklepa (si mislim da vam je od videza le to pomembno), dlako tudi, drugo pa vam itak ni važno. Saj ''čistokrvni brez rodovnika'' naj bi bili kot pasemski, le brez papirja (jaz se sicer ne strinjam, ampak tako v grobo rečeno, kot si večina razlaga), torej imajo določen videz in tudi ceno, ki je včasih ista kot za rodovniške (sicer redko, ampak pride veliko ''čistokrvnih brez rodovnika'' za 500€ in nekateri rodovniški), pa vseeno, čeprav videz res nikakor ni pomemben greste kupiti tega.

Se pa strinjam, kot je nekdo napisal, da niso samo šteparski, rodovniški in zavetiščarji, meni se zdi celo dobro, če se vzame mladiča od psice, ki je na verigi in ne skrbijo zanjo - seveda če se le da poskrbiš še za njeno sterilizacijo, ampak saj psi v zavetiščih so že na varnem, jih je pa še mnogo ki bi mogoče če jih ne bi vzeli čez nekaj dni poginili. Je pa treba vzeti pri takih v zakup da bodo mogoče na začetku polni zajedalcev, nesocializirani... Ampak kaj ni isto pri ''čistokrvnih brez rodovnika'', le da takšne mešančke dobiš zastonj, pa še na razstavi niso nikoli bili niti nimajo določenega videza? :P (če gledamo na denar, čeprav to ni vse). Če pa iščeš psa za neko delo oz. pričakuješ od psa res neke določene lastnosti potem seveda kupiš rodovniškega.

Pa še en primer: moja znanka je plačala za ''čistokrvnega brez rodovnika'' (extra mini seveda ::)) 500€, izgledalo je pa tako, da so prišli (niti ne domov k ''vzrediteljem''), vzeli psa, plačali in šli (nimajo ne telefonske številke, še imena ne vedo, staršev, bratcev in sestric niso videli). Pes ima kupiran rep, pasmi ni kaj dosti podoben, z ''vzrediteljico'' seveda nikoli več niso komunicirali, pes ni bil čipiran (cepljen mislim da tudi ne, ampak to ne bom trdila za 100%). In zakaj je potem takšen pes ''vreden'' 500€? (ko ga kupujemo, pustimo na stran da so nam naši zdaj seveda vsi vredni na milijone :-*) In ne gre samo zato, da nima določenega videza... Tudi sobne čistoče so ga zelo težko navadili (to je odvisno, kje pes odrašča), je zelo občutljiv, od ''vzreditelja'' je s seboj prinesel ušesne pršice, videlo se je, da ni bil pravilno socializiran... Zdaj sicer za psa zelo lepo skrbijo in zaenkrat je z njegovim zdravjem vse v redu (razen tega, da je zelo občutljiv), ampak potem pa vzreditelj rodovniških psov, ki mogoče ne hodi ravno na veliko razstav in nima registrirane psarne vzredi leglo, za mladičke je lepo poskrbljeno, pa jih nikakor ne more oddati (vem za primer). :-\ Ampak ravno takrat, ko je ta znanka kupila njenega ''čistokrvnega brez rodovnika'' je bila v sosednji ulici mešanka na verigi in 4 mladički, na eni strani cesta, na drugi železnica, preživljali so se ob malo ostankih (edino kar sem jim jaz nesla hrane, jim odstranila klope, poskusili smo jih oddati prek DZZŽ), pa so na koncu ''izginili'' (eden je odšel na verigo za čuvaja, ostali pa verjetno pod avto/vlak :'(). Tudi njihova mamica je super psička, res sledi ti na vsakem koraku, prijazna, drugih psov še pogleda ne, ko je človek zraven, še nikoli ni bila pri veterinarju, pa se je tam obnašala bolje kot vsi naši razvajenci... Ampak še vedno je na verigi, jaz je ne morem posvojiti, prijatelji pa eden za drugim kupujejo ''čistokrvne brez rodovnika'', pa verjamem, da jim bi ta psička čisto odgovarjala.  :( (to je samo primer, vem da je večina od vas doživela že ogromno takega). (pa da ne bo kdo obtoževal - jaz zdaj nimam pogojev, da bi jo posvojila, ampak če bo čez kako leto še vedno tam jo bom najverjetneje res!)

Tudi jaz pa ne maram, da če vzreditelj nekomu noče prodati psa, nekdo noče rodovniškega psa ker mu je za psa škoda denarja..., potem pa mu predlagajo naj gre v zavetišče in bo tam že jutri dobil psa. Nihče pa ne opozori, da bo mogoče s takim psom veliko vedenjskih težav, ki jim neizkušen vodnik, ki ni še slišal za rodovnik (to pomeni, da ni odprl niti enega foruma) ne bo kos. Potem pa so ti psi vrnjeni nazaj v zavetišče...

Vem da sem (kot vedno) cel spis napisala, ampak jaz ne znam na kratko povedati :-X ::) :P



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2391 : 12 November 2012, 20:28:08
Andreja drži. Ampak preferiranje pasem je eno (jaz preferiram recimo staffe, pite in posledično ostale bulle, pa ga vseeno ne bom kupila), pošiljanje v zavetišče iz napačnih razlogov (predvsem finančnih) pa nekaj drugega (bodo že ocenili, če ni pravi, štejem zraven). Oskrbniki/lastniki so lahko največji šoder od ljudi, pa psom vseeno pripada pravica do najboljšega možnega skrbnika, enako kot tistim, ki v zavetišču niso ali pa so iz načrtne reje. 

Da je psov preveč? Možno da kakšnih res.
Zame je pes pes, in teh je preveč. Pri nas, v sosednjih državah, po svetu. Jih je preveč. Ne dajem pri tem prednosti niti papirjem niti pasmam.

Od kod si pa to oslarijo privlekla?
Je nisem jaz, jaz je ne razumem. Odgovor na post zgoraj je bil sicer to, razlaga pa zraven - da bo osveščen kupec zahteval izpolnjevanje nekih pogojev za oskrbo psice in legla in rodovnik s tem nima in ne bi smel met zveze. Za izvajanje kontrole imamo pa eno znanstveno fantastično organizacijo, ki se ji reče VURS, ker vsi kupci paž žal nikoli ne bodo dovolj osveščeni. Kaj preprečuje vursu izvajanje kontrole, pa si ne znam predstavljat. Če so lahko izvajali nadzor po Tivoliju (in lovili na ne vem kaj tiste, ki se ne skrivajo sploh), bi ga lahko tudi drugje. Kako da niso našli napak pri Matoši, če od tam izvirajo "vsi" bolni psi, mi tudi ni jasno.

VURS ni prav spreten pri sestavljanju predpisov in je predvsem preveč dovzeten za raznorazne vplive, kar zna potem predpisom škodit. Ta novi predlog so že popravljali, zna bit, da ga bojo še, ne glede na to ali bo izglasovan ali ne. Na zlorabe žal ni imun noben predpis, celo nasprotno - bolj kot omejujejo, več je zlorab. Zakon, ki ima v svojem imenu zaščito živali, pa naj počne to - ščiti živali, ne (skupine) ljudi.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #2392 : 12 November 2012, 21:30:36
Sem že vprašala pa ni nihče odgovoril - če vam ni pomembno kako je pes videti, imate ga samo za družinskega psa, ne delate, ne hodite za razstave, niste pripravljeni plačati za ceno rodovniškega... Zakaj greste potem po ''čistokrvne brez rodovnika'', zakaj ne vzamete pravih mešančkov?  ???
Zato, ker sem želel psa, kot ga zdaj imam. Več o njem lahko prebereš pri labradorcih  ... Nikomur nisem dolžan polagati računov koliko sem plačal zanj, vsekakor premalo, glede na to kar mi je pes dal v prvem letu.
Naj te še potolažim, da se ob prihodu v nov dom ni valjal v zajedalcih, kot spet skušaš posplošiti. Pravzaprav je bil prav zgledno oskrbovan pred odhodom iz legla. Rodovnika pa res nima, sirota mala. A je to smrtno nevarno?  ???


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #2393 : 12 November 2012, 23:09:25

Me prav zanima, koliko izmed vas je brez rojstnega lista (tj. rodovnika). Prav zanimivo, da takega lista zivali ne privoscite. Kakor da ni bila rojena, nikjer zavedena, po moznosti niti nikoli cipirana... In tako lahko veselo parijo steparji (brez kakrsnegakoli nadzora) brate in sestre, oceta in hcerke (upam, da mamo in sinov ne, ker to bi bilo pa res huuuudo)...
Res si zelim, da bi bili pri nas svedski zakoni, kjer imajo lahko nerodovniska legla, le za njih ne smejo racunati niti ficka. Zato pa tam prednjacijo procentualno rodovniski psi (ce se niste opazili, se cel svet vrti okoli denarja in ce se z nerodovniskimi vec ne da sluziti, potem jih tudi vec ne delajo).


...

V mojem rojstnem listu niso navedeni testi prednikov, niti rezultati slikanja kolkov, niti ali so imeli popolno zobovje ali ne.... :P...skratka, nobene selekcije   ???
Brate, sestre, mame,sinove,...pa parijo tudi med rodovniškimi psi in le-ti dobijo rodovnik  ???



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #2394 : 13 November 2012, 09:16:39
Brate, sestre, mame,sinove,...pa parijo tudi med rodovniškimi psi in le-ti dobijo rodovnik  ???

Pri nas so takšne paritve prepovedane.



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #2395 : 13 November 2012, 09:34:40
Pri nas so takšne paritve prepovedane.

Lahko da res, vendar je bilo na tem forumu oglaševano tako leglo (sicer naj bi bil ups) in mladiči imajo rodovnik.
Rodovniški upsi so očitno sprejemljivi za razliko od drugih upsov  ???



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2396 : 13 November 2012, 09:46:08
V mojem rojstnem listu niso navedeni testi prednikov, niti rezultati slikanja kolkov, niti ali so imeli popolno zobovje ali ne....
Ne samo, da ni tega, v rojstnem listu je kot oče otroka naveden soprog mame, če pa ni poročena pa tisti, ki se za očeta izjasni oz. podpiše izjavo, da je oče otroka. Pred časom sem brala, da pri nas kar vsak peti tako vpisan oče naj ne bi bil biološki oče otroka, da pa je prostor, namenjen vpisu očeta, večkrat tudi prazen, je pa že davor napisal. Zanimiva vzporednica z rodovniki... (čeprav rojstni list ni rodovnik.)

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2397 : 13 November 2012, 09:48:01
A je to smrtno nevarno?  ???
Samo za perje lastnika  :D

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #2398 : 13 November 2012, 10:11:29
Ne samo, da ni tega, v rojstnem listu je kot oče otroka naveden soprog mame, če pa ni poročena pa tisti, ki se za očeta izjasni oz. podpiše izjavo, da je oče otroka. Pred časom sem brala, da pri nas kar vsak peti tako vpisan oče naj ne bi bil biološki oče otroka, da pa je prostor, namenjen vpisu očeta, večkrat tudi prazen, je pa že davor napisal. Zanimiva vzporednica z rodovniki... (čeprav rojstni list ni rodovnik.)

Hočeš rečt, da sem navadno šteparsko dete  :'(?
Zato pa sem skoz pri dohtarjih  :P



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #2399 : 13 November 2012, 10:19:04
Lahko da res, vendar je bilo na tem forumu oglaševano tako leglo (sicer naj bi bil ups) in mladiči imajo rodovnik.
Rodovniški upsi so očitno sprejemljivi za razliko od drugih upsov  ???

Pri takšnem upsu izjemoma, če je res ups in če je drugače vzreditelj korekten, vzrejna komisija potrdi leglo in mladiči dobijo rodovnik. Vendar, kot že milijonkrat povedano, rodovnik ni nič drugega kot dokument, ki potrjuje poreklo psa. V tem primeru v rodovniku črno na belem piše, da sta starša v ožjem sorodstvu. Torej kupci vedo, kaj kupujejo, medtem ko pri mladiču brez rodovnika ne moreš vedet, ali je bila paritev v ožjem sorodstvu in se ne moreš na osnovi tega odločat, ali boš psa vzel ali ne. Rodovnik poleg tega sam po sebi ne dovoljuje nadaljnje vzreje s temi psi.