rodovniški/nerodovniški

Yo · 705893

Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #2400 : 13 November 2012, 10:20:03
Brate, sestre, mame,sinove,...pa parijo tudi med rodovniškimi psi in le-ti dobijo rodovnik  ???

Samo eno vprašanje imam...zakaj vas tako grozno moti, ko je vsake toliko v rodovniški vzreji inbreeding (ciljam na vestno rodovniško vzrejo), a ko pa šteparji parijo vse med sabo, samo da je pes in psica, vas pa ne moti? Prav ne morem vas razumet.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2401 : 13 November 2012, 10:59:42
Česar se ne vidi, tega ni (saj veste kako je to šlo še do nedavnega pri vaških cuckih: ene dva najbolj gajstna vaška potepuha sta pokrila vse psice do katerih sta uspela priti, pa potem njihove potomke in pogosto še vnukinje, tako da so po malo bolj odročnih vaseh nastajali prav značilni tipi mešancev, iz katerih bi lahko kdo naredil tudi pasmo, če bi imel voljo in bi bil dovolj bogat. Imamo na našem koncu še dandanašnji enega takega, ki natepava že tretjo generacijo).
Kar se tiče inbreedinga pri rodovniških je pri nas načeloma prepovedan že od nekdaj. Izjemoma se prizna tudi tako leglo, če do paritve pride po nesreči (in se tovrstne nesreče vzreditelju ne ponavljajo). Z mladiči iz teh legel ni nič narobe, če so starši zdravi seveda, je pa jasno, da bo moral tisti, ki bi rad vzrejal z njimi naprej paziti, da ne bo stopnje inbreedinga še povečeval. Namreč....tako kot v naravi je tudi pri vzreji treba paziti na ravnotežje med utrjevanjem lastnosti (do česar pridemo s parjenjem v sorodstvu, po možnosti ne najbližjem) in raznolikostjo (do katre pridemo z outcrossom).
Mimogrede, nekje prej je bilo omenjeno, da je najslabša paritev med mamo in sinom. Ni. Najslabša možna paritev je med bratom in sestro.

Primerjava med rojstnim listom in rodovnikom ni ravno najboljša, vseeno pa: s pomočjo rojstnih listov je moč sestaviti rodovnike, in s pomočjo teh se lahko poišče tudi lastnosti prednikov, ki te zanimajo (z določeno stopnjo tveganja seveda da zapisani soprog ni pravi oče. kar od takrat, ko obstajajo DNA testi ni več tako nepremostljv problem)

Sleepy: Jezi te, če se pošilja ljudi po pse v zavetišče. Ne vem zakaj, saj ste tam zato, da ločite zrnje od plev. In lastnik, ki ni primeren za enega psa je lahko povsem ok za drugega. Čeprav sama osebno neklomu, ki bi si rad omislil mladiča katere od meni ljubih pasem, pa zanje ni primeren, raje pomagam poiskati primerno pasmo in po možnosti tudi solidnega vzreditelja. 


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #2402 : 13 November 2012, 11:54:57
Citiraj
zakaj vas tako grozno moti, ko je vsake toliko v rodovniški vzreji inbreeding (ciljam na vestno rodovniško vzrejo), a ko pa šteparji parijo vse med sabo, samo da je pes in psica, vas pa ne moti? Prav ne morem vas razume

Ker gre za navadno hinavščino, po eni strani označevati vsa nerodovniška leglo za nevestno šteparijo, rodovniško svinjarijo pa opravičujete z vsemi štirimi,

inbreeding je nesprejemljiv neglede pod kakšnim ukriljem se izvaja ! pri veterinarju je vsaj pes, pes

 

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #2403 : 13 November 2012, 12:04:12
Veliko je bilo napisanega, veliko povedanega. Pro et contra. Jaz pa še vedno nisem prepričan, da je rodovniški pes ultimativno bolj zdrav od nerodovniškega. Res ne vem, kako naj se odločim pri naslednjem psu ... 4 - 6 let je zame, ki sem malce neučakan res predolga doba.
 :-\


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #2404 : 13 November 2012, 12:11:12
Ker gre za navadno hinavščino, po eni strani označevati vsa nerodovniška leglo za nevestno šteparijo, rodovniško svinjarijo pa opravičujete z vsemi štirimi,

inbreeding je nesprejemljiv neglede pod kakšnim ukriljem se izvaja ! pri veterinarju je vsaj pes, pes

 

Davor, glede nesprejemljivosti inbreedinga se popolnoma strinjam s tabo. Bi pa bilo dobro, kot že velikokrat prej, če bi bral tako, kot piše. Nikjer, prav nikjer, nisem opravičevala rodovniške svinjarije, kot jo imenuješ, temveč sem samo napisala, kaj se zgodi v primeru takšnega upsa in kaj v tem primeru rodovnik pomeni.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2405 : 13 November 2012, 12:12:19
Veliko je bilo napisanega, veliko povedanega. Pro et contra. Jaz pa še vedno nisem prepričan, da je rodovniški pes ultimativno bolj zdrav od nerodovniškega. Res ne vem, kako naj se odločim pri naslednjem psu ... 4 - 6 let je zame, ki sem malce neučakan res predolga doba.
 :-\

Prepricanih itak noben ne preprica v nasprotno ;)

battito animale


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2406 : 13 November 2012, 12:23:43
hehehehehhahahahahuhuhuhuh :D :D :D :D
In pri nerodovniških čistokrvnih ni inbredeinga a ne? Ne samo da je ...je precej bolj problematičen kot se ga vidi...
In skrajno hecno mi je pljuvanje po rodovniški in označevanje za svinjarijo...ko pa jo je pri nerodovniških še več...
In Davor nekje nazaj si sam odgovoril, da s tvojo psico ni nič narobe. Je rodovniška a ne? Iz te rodovniške svinjarije, a ne? No malo nerodovniških poznam, ki z njimi ni vsaj malo narobe. Mam par mešancev doma...pa redko kateri povsem zdrav. Še najbolj telesno boga pa je nerodovniška.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #2407 : 13 November 2012, 12:44:00
Ker gre za navadno hinavščino, po eni strani označevati vsa nerodovniška leglo za nevestno šteparijo, rodovniško svinjarijo pa opravičujete z vsemi štirimi,

inbreeding je nesprejemljiv neglede pod kakšnim ukriljem se izvaja ! pri veterinarju je vsaj pes, pes

 

Davor  :).

Samo dva posta nazaj sta kontradiktorni izjavi; ena oseba pravi, da mladiče takega legla ne pariš naprej (Kalsang), druga da ja ::)....kako se pa to določi?...a po tem koliko imaš dobrih vez?

Pri nerodovniških je marsikaj, jih niti slučajno ne podpiram....aaaampak opeva se pa rodovniško čistost, s čimer se pa tudi ne strinjam....in zanimivo, povsod se dogajajo iste svinjarije, kot pravi Davor, tako tam kot tu. Pri šteparjih so samo svinjarije, pri rodovniških se pa temu reče vzreja. ???



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2408 : 13 November 2012, 13:02:03
Če so tipični in zdravi, potem ni nobenega vzroka, da bi se jih ne parilo naprej, samo na kombinacijo je treba veliko bolj paziti kot sicer. Lahko pa se seveda vzreditelj, ki se mu je taka nesreča primerila odloči, da mladiči iz te kombinacije (ne zaradi inbreedinga samega po sebi) ne  ustrezajo njegovim kriterijem za vzrejo in jih proda kot neprimerne za vzrejo.
drugače pa je daaaleč največ inbreedinga pri tistih rejcih nerodovniških, ki se gredo malo večjo vzrejo (lahko tudi samo z eno psico vsako leto dvakrat) Tem se splača imeti samca doma, lahko ga kupijo, a pogosto pustijo kar mladiča iz prvega legla doma in potem z njim parijo vse kar imajo. Ker ponavadi puščajo doma za naprej lastne psice  vsaj iz prve, še kolikor toliko generacije, parijo z istim samcem tudi te. Vem za konkretne primere (pri čivavah in pekinezih, sta pa oba rejca že prenehala z šteparijo, ker so ju povozili cenejši preprodajalci)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #2409 : 13 November 2012, 13:02:12
Samo dva posta nazaj sta kontradiktorni izjavi; ena oseba pravi, da mladiče takega legla ne pariš naprej (Kalsang), druga da ja ::)....kako se pa to določi?...a po tem koliko imaš dobrih vez?

Pri nerodovniških je marsikaj, jih niti slučajno ne podpiram....aaaampak opeva se pa rodovniško čistost, s čimer se pa tudi ne strinjam....in zanimivo, povsod se dogajajo iste svinjarije, kot pravi Davor, tako tam kot tu. Pri šteparjih so samo svinjarije, pri rodovniških se pa temu reče vzreja. ???

Solata, preberi še enkrat. Nikjer nisem pisala, da se teh mladičev ne pari naprej. Napisala sem, da sam rodovnik, tako kot pri vseh psih, ne pomeni tudi vzrejnega dovoljenja. Vsak rodovniški pes mora opraviti še vzrejni pregled in pridobiti vzrejno dovoljenje, da se ga lahko uporabi v rodovniški vzreji. Samo rodovnik tega nobenemu psu ne dovoljuje, pa naj bo ta mladič iz in-breeding kombinacije ali ne. Vsak pes poleg rodovnika potrebuje vzrejno dovoljenje in ni rečeno, da ga bo dobil. Če ne bo iz različnih razlogov (hibe, okvare itd.) opravil vzrejnega pregleda, vzrejnega dovoljenja ne bo dobil.

In spet posplošujete. Vedno znova se poudarja, da rodovnik sam ne zagotavlja kvalitetne vzreje. Nihče tukaj ne trdi, da pri rodovniški vzreji ni svinjarij. Samo, da ti rodovnik omogoča sledljivost in preverjanje.



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #2410 : 13 November 2012, 13:03:30
Brate, sestre, mame,sinove,...pa parijo tudi med rodovniškimi psi in le-ti dobijo rodovnik  ???

Ne verjamem.  4 kolena nazaj se gleda...  Tako, da ne vem, s čim  je to, da bi takšen vzreditelj zaprosil pri KZS za rodovnike, sprejemljivo...Še manj pa, da bi jih dobil.  Vse, kar bi takšen vzreditelj dobil od  dotične vzrejne komisije in posledično KZS je KAZEN. PREPOVED VZREJE. 

Lahko da res, vendar je bilo na tem forumu oglaševano tako leglo (sicer naj bi bil ups) in mladiči imajo rodovnik.
/quote]

Je to dejstvo ali samo domneva? V stilu baba rekla, baba čula...




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2411 : 13 November 2012, 13:04:00
Opeva se dobro rodovniško vzrejo, iz katere izhajajo zdravi in dolgoživi rodovniški psi.

Vidimo na forumu zdravstveno obupne rodovniške labradorce, rečmo da se je marsikater njihov žlahntik znašel v nerodovniški vzreji. Zdej rodovniških iz teh psarn ne bi vzeli ker so vsi bolani, bomo raje vzeli njihovega nerodovniškega potomca  ;D

Js si ne upam več tvegat, sem imela nerodovniško kuker španjelko z zdravstvenimi in vedenjskimi težavami (ob dobri oskrbi legla) in se zdaj trudim dobit kar želim za pošteno ceno. Pa smo 10 let nazaj dobili rodovniškega mladiča z genetskim felerjem zaradi katerega je moral biti evtanaziran in kljub temu, da nismo imeli nobene pogodbe se je vzrediteljica sama ponudila za vračilo kupnine ali novega mladiča. Če je človek žleht ti nobena pogodba ne pomaga, če ni pa je niti ne rabiš.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2412 : 13 November 2012, 13:14:48
Diva, to je bilo včasih, ko tudi naapačno obarvani mladiči ne le da niso dobili rodovnika, ampak jih je bilo treba pobiti. Zdaj velja, da če se zgodi nesreča (prezgodnja paritev, paritev v sorodstvu) in se to nesrečo prijavi takoj, mladiči lahko dobijo rodovnike, ni pa rečeno, da vzreditelj ne bo pokasiral kakšne kazni.
In ja, to leglo je bilo in še zelo dobri mladiči so bili.


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #2413 : 13 November 2012, 13:18:15
Kalsang ja, sem narobe razumela tvoj post  :-[, res. Sicer se strinjam s tabo, ampak meni osebno bi se zdelo fer takih psov ne parit naprej.

Nika, tudi s tabo se strinjam.

Diva, enkrat sem že popala link teh mladičkov in jih lahko najdeš tudi ti. Ne vidim problema v upsu, kot v tem, da se taki psi npr. parijo naprej, pa da je v tisti temi tekla debata o takšnih paritvah in je vzrediteljica prilepila kar nekaj linkov takšnih in drugačnih podobnih kombinacij, da se to dogaja, pa zame osebno ni sprejemljivo in ne bi hotela takega mladička, niti ne verjamem v njihovo zdravstveno neoporečnost.

Aha, me je že Lanabela prehitela  :).



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #2414 : 13 November 2012, 13:20:54
Kalsang ja, sem narobe razumela tvoj post  :-[, res. Sicer se strinjam s tabo, ampak meni osebno bi se zdelo fer takih psov ne parit naprej.


Tudi meni. ;)

Kot sem že rekla, pri nas je načrtni inbreeding prepovedan. Ponekod v tujini pa ne, zato tam prihaja do takšnih paritev in mislim, da so bili tisti linki iz tujine.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2415 : 13 November 2012, 13:24:47
Jaz osebno bi mladiča iz tiste kombinacije vzela brez zadržka, če bi si želela to pasmo. Pri nadaljni vzreji pa bi znal biti velik problem najti primernega samca - bi bilo treba kar daleč.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #2416 : 13 November 2012, 14:33:30
Citiraj
In pri nerodovniških čistokrvnih ni inbredeinga a ne?

vedno mi je zabavno kako se nek posameznik for the sake of the argument poneumi; nihče izmed nas ki premoremo vsaj malo zdrave kritične distance ko je govora o vzreji živih bitji ne zagovarjamo načina, ki živalim povzroča škodo (beri: živalim, ne ljudem je bistvena razlika); menim da potrebe po neorodovniški vzreji ne bi bilo, če ne bi bila odgovorna rodovniška vzreja -kar vemo vsi bolj izjema kot pravilo in bi izhajala iz potrebe psa in ne človeka; krono problema pa predstavljajo razstave in vzreja ki temelji na slednjih, bo me katere z težavo prepričala da uničene zadnje tace NOjev so v njihovo korist, ali premajhna lubanja čarlsov, ali mizerna življenska doba bernije, ali agresija v zlatkotih...ne se hecat nismo vsi tisti naivneži ki jih fopate na KDjih. genske anomalije pri vzreji psov niso produkt šteparjev ampak načrtne vzreje rodovniških psov TO je dejstvo
Lanabela ima povsem prav da je pasemski pes lahko le tako dober kot je rodovniški

Glej, imaš lep primer tule, zadnji 10 postov iščete luknje in izjeme s katerimi bi opravičile inbreeding pri rodovniški vzreji: "v tujini je dovoljen", "se zgodi"; tle ni kaj za razlagat inbreeding  nima med odgovorno vzrejo kaj počet, pes ki izhaja iz teh staršev bi moral dobiti brezpogojno vzrejno prepoved. tisti ki uporablja veze pa ovadbo zaradi korupcije, absurd da se izgovarjate z nerodovniško vzrejo čeravno zadnjih 70 strani nas poskušate "spreobrniti" kako so psi z rodovnikom bolj zdravi

Slednje recimo temelji na rekla /videla / doživela, sem prosil za vir/statistiko ki bi slednje dokazovale, je ni bilo, smo pa podali kup linkov z znastvenimi viri ki pravijo ravno nasprotno. rodovniški psi so bolj dani genskim boleznim (že ob uporabi osnovne logike in človeške prakse podedovanih bolezni).

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #2417 : 13 November 2012, 14:45:45
Glej, imaš lep primer tule, zadnji 10 postov iščete luknje in izjeme s katerimi bi opravičile inbreeding pri rodovniški vzreji: "v tujini je dovoljen", "se zgodi"; tle ni kaj za razlagat inbreeding  nima med odgovorno vzrejo kaj počet, pes ki izhaja iz teh staršev bi moral dobiti brezpogojno vzrejno prepoved. tisti ki uporablja veze pa ovadbo zaradi korupcije, absurd da se izgovarjate z nerodovniško vzrejo čeravno zadnjih 70 strani nas poskušate "spreobrniti" kako so psi z rodovnikom bolj zdravi

Kdo? Kateri posti opravičujejo inbreeding pri rodovniški vzreji? Me res zanima.



HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #2418 : 13 November 2012, 14:56:36
menim da potrebe po neorodovniški vzreji ne bi bilo, če ne bi bila odgovorna rodovniška vzreja -kar vemo vsi bolj izjema kot pravilo in bi izhajala iz potrebe psa in ne človeka; krono problema pa predstavljajo razstave in vzreja ki temelji na slednjih, bo me katere z težavo prepričala da uničene zadnje tace NOjev so v njihovo korist, ali premajhna lubanja čarlsov, ali mizerna življenska doba bernije, ali agresija v zlatkotih...ne se hecat nismo vsi tisti naivneži ki jih fopate na KDjih. genske anomalije pri vzreji psov niso produkt šteparjev ampak načrtne vzreje rodovniških psov TO je dejstvo
Kratko in jedrnato. PIKA.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2419 : 13 November 2012, 15:04:25
menim da potrebe po neorodovniški vzreji ne bi bilo, če ne bi bila odgovorna rodovniška vzreja

Ja seveda. Vecina pasemskih nerodovniskih legel je zato, ker si zelijo zdrave pse  ::)

Citiraj
krono problema pa predstavljajo razstave in vzreja ki temelji na slednjih, bo me katere z težavo prepričala da uničene zadnje tace NOjev so v njihovo korist, ali premajhna lubanja čarlsov, ali mizerna življenska doba bernije, ali agresija v zlatkotih...

In seveda, psi teh nastetih pasem, ce nimajo rodovnika, so cudezno brez nastetih problemov.

battito animale


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2420 : 13 November 2012, 15:33:32
Hočeš rečt, da sem navadno šteparsko dete  :'(?
Zato pa sem skoz pri dohtarjih  :P
Ja valda! Ničvreden šteparski produkt, kaj pa drugega?!  :D

No malo nerodovniških poznam, ki z njimi ni vsaj malo narobe. Mam par mešancev doma...pa redko kateri povsem zdrav. Še najbolj telesno boga pa je nerodovniška.
Ne vem če smo že al ne ugotovili, da ni vse samo v genih ampak precej tudi še čem drugem. Kakšne pse maš ti doma, kakšne poznaš in kako je za njih poskrbljeno ne vem, z našimi mešanci ni nič narobe. Ena ima 19+ let, pri čemer jih je 18 preživela ob ne ravno vrhunski oskrbi in se ji je stanje po prihodu v primerno oskrbo in to pri teh letih, bistveno popravilo. Pa še za ogromno (zares ogromno) število mešancev vem, s katerimi ni nobenih posebnih problemov. Pa imajo primerne in odgovorne skrbnike, ki skrbijo tudi za zdravje svojih psov. Ni treba ravno nabijat s temi "bolnimi mešanci", ker zna bit, da je problem kje drugje, ne ravno pri psih. S takimi argumenti se promoviranju rodovnikov dela medvedja usluga, se pa posamezniki lepo naučijo mantro ponovit, to pa priznam. Par strani nazaj je gordon napisal, da je sosedov mešanec preživel že dva njegova rodovniška psa.

Sleepy: Jezi te, če se pošilja ljudi po pse v zavetišče. Ne vem zakaj, saj ste tam zato, da ločite zrnje od plev. In lastnik, ki ni primeren za enega psa je lahko povsem ok za drugega. Čeprav sama osebno neklomu, ki bi si rad omislil mladiča katere od meni ljubih pasem, pa zanje ni primeren, raje pomagam poiskati primerno pasmo in po možnosti tudi solidnega vzreditelja.
 
Moti me, kadar se to počne iz napačnih razlogov, predvsem finančnih, poudarjam to vsakič sproti. Nenazadnje je vpliv takih pošiljanj malo bolj daljnosežen, konkretni užaljeni zavrnjeni posvojitelji so malenkost. V zavetišče se gre po psa po enakem protokolu kot se gre ponj k vzreditelju in psu pripada enaka oskrba. Razlika med zavetiškim psom in pasemskim je izključno samo v (ne)poznavanju prednikov.

Samo eno vprašanje imam...zakaj vas tako grozno moti, ko je vsake toliko v rodovniški vzreji inbreeding (ciljam na vestno rodovniško vzrejo), a ko pa šteparji parijo vse med sabo, samo da je pes in psica, vas pa ne moti? Prav ne morem vas razumet.
Koga pa ne moti ko šteparji parijo vse med sabo? In kako veš, da to počno, kateri in kdo sploh so šteparji?


Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2421 : 13 November 2012, 16:24:22
Citiraj
Ni treba ravno nabijat s temi "bolnimi mešanci", ker zna bit, da je problem kje drugje, ne ravno pri psih.
Hja, če imaš ene in druge v enakih pogojih in za njih enako skrbiš, potem vzrok prav gotovo ni pri tebi.

Prva in največja težava pri  psih so slabi pogoji, v katerih je bilo leglo. Že samo to, da se mladičev ne razglisti ali se jih razglisti tik pred oddajo zna povzročiti probleme, zaradi katerih ima lahko pes posledice vse življenje (mladiče se po protokolu prvič razglisti pri 14 dneh in potem vsaka dva tedna do prodaje). Če k temu dodaš še napačno prehrano (vseeno ali zaradi neznanja ali zaradi ohrnosti) in prezgodnjo ločitev od matere... Pa do množičnih rej, iz katerih prihajajo mladiči, ki so poleg že prej naštetih težav okuženi še vsaj z giardijo in ušesnimi garjami še sploh nismo prišli. Potem je še necepljenje ali prezgodnje cepljenje (ki je neučinkovito).
Če so bili mladiči nekje v manjšem zaprtem prostoru brez izhoda na prosto, bodo imeli novi lastniki težave z navajanjem na čistočo. Tudi nekatere vedenjske motnje lahko izvirajo že iz napačne oskrbe v leglu.

Mešanci, vzrejeni v dobrih pogojih, z vsaj najosnovnejšo veterinarsko oskrbo in zgodnjo socializacijo pa seveda tako načeloma nimajo nič slabše štartne osnove od rodovniških.


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #2422 : 13 November 2012, 21:54:29

Koga pa ne moti ko šteparji parijo vse med sabo? In kako veš, da to počno, kateri in kdo sploh so šteparji?

A mi torej lahko najdeš enega ki štanca mladiče in išče samce okoli, da niso v sorodu z njihovo psico?

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2423 : 13 November 2012, 23:30:40
A mi torej lahko najdeš enega ki štanca mladiče in išče samce okoli, da niso v sorodu z njihovo psico?
Ne morem, ker ne poznam nobenega, ki štanca mladiče sploh, iskat ga pa ne mislim. Lahko ti najdeš kakšnega? Takega, ki pari vse med sabo?

Mešanci, vzrejeni v dobrih pogojih, z vsaj najosnovnejšo veterinarsko oskrbo in zgodnjo socializacijo pa seveda tako načeloma nimajo nič slabše štartne osnove od rodovniških.
Agree! In to bi bila, kar se mene tiče, nekje osnova, ki naj bi jo od vsakega rejca zahteval vsak posvojitelj/kupec mladiča, če rejec tega ne zagotovi že sam po sebi. Od tam pa pač naprej kot komu ustreza.

Hja, če imaš ene in druge v enakih pogojih in za njih enako skrbiš, potem vzrok prav gotovo ni pri tebi.
 
V tem primeru se mi zdi pa da je prej še bolj, razen v primeru, do bi bili mešanci izbrani ravno zato, ker niso zdravi. Ker v tako slučajno smolo ne verjamem ravno.
 

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #2424 : 13 November 2012, 23:37:46
Ne morem, ker ne poznam nobenega, ki štanca mladiče sploh, iskat ga pa ne mislim. Lahko ti najdeš kakšnega? Takega, ki pari vse med sabo?
Agree! In to bi bila, kar se mene tiče, nekje osnova, ki naj bi jo od vsakega rejca zahteval vsak posvojitelj/kupec mladiča, če rejec tega ne zagotovi že sam po sebi. Od tam pa pač naprej kot komu ustreza.
 
V tem primeru se mi zdi pa da je prej še bolj, razen v primeru, do bi bili mešanci izbrani ravno zato, ker niso zdravi. Ker v tako slučajno smolo ne verjamem ravno.

V trenutku vsaj 3  ;)

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2425 : 14 November 2012, 00:15:03
Citiraj
ki naj bi jo od vsakega rejca zahteval vsak posvojitelj/kupec mladiča,

daj da ne počim od smeha. ker edino, kar veliko večino kupcev nerodovniških kao pasemskih zanima, je cena mladiča. Če temu ne bi bilo tako, potem bi brez dela ostali vsi tisti, ki prodajajo mladiče ne da bi kupci sploh videli starše psa in pogoje, v katerih je zrastel, pa vsi, ki redijo pse v neprimernih pogojih - pa bi ostalo od rejcev nerodovniških samo drobna peščica tistih, ki so sparili svojo psico prvič in edinič zato, ker so si pač želeli njenih mladičev (in ta peščica pravzaprav niti ni moteča tudi nam, ki smo zagovorniki rodovniške vzreje)

Citiraj
V tem primeru se mi zdi pa da je prej še bolj, razen v primeru, do bi bili mešanci izbrani ravno zato, ker niso zdravi. Ker v tako slučajno smolo ne verjamem ravno.
Ni slučajna smola ampak dejstvo, da so  naši rodovniški psi izbrani načrtno, premišljeno, izvirajo iz varnih virov (za katere ti sicer trdiš da jih ni) in imajo preverjeno poreklo glede zdravja (ker za nas rodovnik ni list papirja, ki si ga vtakneš v rit ampak sredstvo, s pomočjo katerega lahko preverimo tudi zdravje, vitlnost in dolgoživost prednikov).
Naši nerodovniški psi pa niso izbrani načrtno, večinoma  prihajajo iz manj varnih virov (kar pomeni, da imajo že v štartu mnogo slabšo osnovo od rodovniških), ponavadi so iz druge roke in nosijo tudi posledice nepravilnega ravnanja v preteklosti, poleg tega, da njihovega izvora ni moč preveriti, kar pomeni, da smo prepuščeni slučaju - v tem primeru je možnost, da imaš smolo večja, kot pri preverjeno zdravih prednikih.

Citiraj
Lahko ti najdeš kakšnega? Takega, ki pari vse med sabo?
Takega, ki to počne v tem trenutku ne, takih, ki so to naredili ali ki so to počeli dlje časa zdaj pa ne več, pa veliko.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #2426 : 14 November 2012, 07:24:39

Ni slučajna smola ampak dejstvo, da so  naši rodovniški psi izbrani načrtno, premišljeno, izvirajo iz varnih virov (za katere ti sicer trdiš da jih ni) in imajo preverjeno poreklo glede zdravja (ker za nas rodovnik ni list papirja, ki si ga vtakneš v rit ampak sredstvo, s pomočjo katerega lahko preverimo tudi zdravje, vitlnost in dolgoživost prednikov).


Od včeraj naprej al od kdaj....................ker če bi bilo to čisto res tudi sam sedaj ne bi pokal od smeha ;) .
............ah kaj bi pogrevali "par" bolehnih pasem, ki so jih tako ali drugače uničili križanci, mešanci, bastardi, x psi; sem še kaj pozabil  :o

Pa veselo študiranje rodovnikov in čakanje na psa več let še naprej ;D ; odgovornost je ja odgovornost  ;)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #2427 : 14 November 2012, 08:50:34
Citiraj
daj da ne počim od smeha. ker edino, kar veliko večino kupcev nerodovniških kao pasemskih zanima, je cena mladiča

oh saj tisti ki smo vzeli rodovniškega psa denar sadimo na vrtu, prav fascinantno kako so vzreditelji v tej temi poskušali predstaviti idejo da je folk še lahko hvaležen da plača jurja za psa, saj ljubezen, znanje sta pa ja brez cene
Cena je kakopak faktor ob nakupu psa, aja ni cene za živa bitja , kdor si ne more privoščiti rodovnika si ne more privoščiti tudi psa.


Citiraj
Pa veselo študiranje rodovnikov in čakanje na psa več let še naprej

dobro da nisem edini ki dojema da so določene uporabnice tule izklopljene od realnega življenja oz. stvarnosti

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #2428 : 14 November 2012, 09:31:48
Davor,nihče tukaj ni izklopljen od realnega življenja.Za druge ne bom govorila,zase pa vem,da bom denar dala samo,če bom v nekaj prepričana in bom imela za to še kakšno potrdilo.



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2429 : 14 November 2012, 10:04:09
daj da ne počim od smeha. ker edino, kar veliko večino kupcev nerodovniških kao pasemskih zanima, je cena mladiča.
No, z isto odokativno metodo lahko jaz ocenim, da se velika večina kupcev odloči za nakup rodovnika zaradi prestiža in statusnega simbola, ker elita pač nima fejk psov. Na forumih so se naučili čredne mantre, ki jo vestno razpihujejo naprej. Small minds eni in drugi, kar se mene tiče.
Enivej, meni so več ali manj lušni vsi pasmam podobni psi v avatarjih uporabnikov tega foruma  ::)

Jaz pač vidim smisel v tem, da je za pse poskrbljeno kot je najboljše lahko. Za sosedovega mešanca, pa za čistokrvno mamo brez papirjev, pa za vrhunsko leglo. A so psi opremljeni s fasciklom ali ne me pri tem ne zanima. Kdo komu odžira posel, tudi ne. 

Ni slučajna smola ampak dejstvo, da so  naši rodovniški psi izbrani načrtno, premišljeno, izvirajo iz varnih virov (za katere ti sicer trdiš da jih ni) in imajo preverjeno poreklo glede zdravja (ker za nas rodovnik ni list papirja, ki si ga vtakneš v rit ampak sredstvo, s pomočjo katerega lahko preverimo tudi zdravje, vitlnost in dolgoživost prednikov).
Naši nerodovniški psi pa niso izbrani načrtno, večinoma  prihajajo iz manj varnih virov (kar pomeni, da imajo že v štartu mnogo slabšo osnovo od rodovniških), ponavadi so iz druge roke in nosijo tudi posledice nepravilnega ravnanja v preteklosti, poleg tega, da njihovega izvora ni moč preveriti, kar pomeni, da smo prepuščeni slučaju - v tem primeru je možnost, da imaš smolo večja, kot pri preverjeno zdravih prednikih.
Vztrajam, da je problem v človeku, ne psu. Ogromno število nerodovniških psov zadovoljivega zdravja se mi zdi dovolj tehten proti argument. Sicer pa je pidog zadevo prav lepo razložil.

V trenutku vsaj 3  ;)
No, s tem jih pač nisi našla. Jaz bi kakšne bolj tehtne argumente, pridobljene po kakšni drugi, ne odokativni metodi.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)