Mladiček in neznanci

goofy · 5961

goofy

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
: 01 Januar 2010, 13:35:41
Pozdravljeni,

ali so po vaših izkušnjah psi, ki so bili kot mladički zelo prijazni do ljudi (so jih pozdravljali na cesti, lubčkali,...), ostali tako prijazni do neznancev tudi potem, ko so odrasli? In obratno, so bolj zadržani mladički obdržali svojo zadržanost?

Hvala in lep pozdrav!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 01 Januar 2010, 13:48:13
To je predvsem zelo, zelo odvisno kako dela vodnik in kako dobra je socializacija. So psi ki so bolj odprti in so psi, ki so preej nezaupljivi ali pa jih ljudje preprosto ne zanimajo.

Če imaš dober odnos s psom in znaš delat, potem tudi zadržanega, plašnega psa, pripraviš do te mere, da se ob tvoji prisotnosti pusti božat ljudem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2 : 01 Januar 2010, 13:53:19
Vse je možno.  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


goofy

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 01 Januar 2010, 14:05:13
Ne maram preveč prijaznih psov, ki rinejo v neznance zato bom vprašal drugače :) Je možno, da mladiček, ki je pri 8 tednih "navdušen" nad neznanci, zraste v psa, ki neznance ignorira? Nekaj je seveda socializacija ampak, po mojih izkušnjah tudi ta ne pomaga prav dosti pri psih, ki imajo "v genih", da so prijazni do vsakogar in gredo k vsakomur.

Lp



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #4 : 01 Januar 2010, 14:13:27
To, da bo ignoriral lahko naučimo vsakega psa ne glede na to, kaj ima v genih.
Dovol je je samo to, da ti določiš kdaj in kje in kako bo prihajalo do stikov in da potrjuješ mirno hojo mimo ljudi, če ti ne vzpostaviš prvi stika z neznancem. S časoma se bo poznalo. Z odraščanjem in zmožnostjo koncentracije. Nič na silo in samo s tokom dogajanja...
Pravila morajo biti jasna in konstnantna in rezultat bo tu zelo hitro. Če pa je tu pa tam kaka izjema pa se tudi ne bo svet podrl ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #5 : 01 Januar 2010, 14:38:57
goofy recimo pri mojem zlatkotu, ki so nagnjeni h tem, da so do vseh prijazni in vseh veseli je bilo takole.. Ko je bil mladic je letel h vsakem cloveku, sedaj po treh letih gre le se h tistemu, ki ga ogovori (ali ce mu je kdo samo blazno simpaticen)  ;) Torej nekaj se da naucit oz. odvadit (ampak meni vec kot to ni uspelo  :-[).

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


goofy

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 01 Januar 2010, 14:48:38
Hvala vsem za odgovore ;) Vem, da z določeno vzgojo lahko omiliš to prijaznost do ljudi, ampak nekako mi ni v interesu, da bi psu prepovedoval stike z ljudmi samo zato, da jih ne bo več maral :o Bolj me zanima iz vidika, kako se (po vaših izkušnjah) to lahko še samo po sebi spremeni?  Kaj pa tisti, ki imate bolj zadržane pse-so bili takšni že kot 8 tedenski mladički, ali je to prišlo z odraščanjem?

Lp



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 01 Januar 2010, 16:27:26
Hvala vsem za odgovore ;) Vem, da z določeno vzgojo lahko omiliš to prijaznost do ljudi, ampak nekako mi ni v interesu, da bi psu prepovedoval stike z ljudmi samo zato, da jih ne bo več maral :o Bolj me zanima iz vidika, kako se (po vaših izkušnjah) to lahko še samo po sebi spremeni?  Kaj pa tisti, ki imate bolj zadržane pse-so bili takšni že kot 8 tedenski mladički, ali je to prišlo z odraščanjem?

Lp

Bojim se, da nimate točno še dodelano kako vidite vašega psa, ko bo odrasel. Najprej se odločite kakšno imate predstavo o vašem psu, ko bo odrasel. Kaj si želite. Če želite da bo ljudi popolnoma ingoriral, potem delajte na tem. Če želite, da je prijazen in pride do človeka ter ne skače po njem, potem delajte na tem. Če želite da bo prišel do ljudi samo, če ga le ta pokliče, potem delajte na tem.

V rokah imate zelo dobelo knjigo. A v njej je napisan samo uvod, kjer piše, da imate 8 tedensko pasjo kepico, pred katero je še vse življenje.
Vse ostali kar bo v tej knjigi pisalo čez 15 let, pa boste napisali vi, vaš pes, vaša okolica, vzgoja, šolanje, izkušnje, naključja, .....življenje z vami in vašim psom - tako je namreč, tej debeli knjigi naslov.


Mladiček se na poti do odraslega psa popolnoma spremeni. Tako kot smo se mi, konec koncev jih spreminjamo prav mi.

Pa srečno pri tem spreminjaju v psa, ki si ga želite.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


goofy

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 01 Januar 2010, 17:17:47
Simi, delno se strinjam z vami-pes bo takšen, kot ga bom naredil. Vsekakor bodo moja prizadevanja šla v to smer, da bo toliko skoncentriran name, da tujcev še opazil ne bo :D Ampak, mislim pa, da obstajata dve vrsti psov, ki ne gredo k človeku; psi, ki ne gredo zato, ker preprosto ne želijo in psi, ki ne grejo zato, ker jim ne dovolimo. In bistvo mojega vprašanja je bilo če je možno, da pes, ki ima kot mladič rad ljudi ne gre "prostovoljno" k njim ko odraste. Pustimo vzgojo tu ob strani (kar je sicer zelo težko, ampak vseeno), zanima me samo nagnenje psa. Upam, da razumete kaj želim povedati. Zanima me, koliko so vaši mladiči obdržali vedenje do neznancev tekom odraščanja (s predpostavko, da vi niste z vzgojo preveč posegali v njegov odnos glede neznancev)?

Lp



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 01 Januar 2010, 17:38:32
Pax je imel vse ljudi zelo rad in kot mladič je silil k vsakemu. Sedaj jih ignorira in gre k njim večinoma le še na povabilo, pa se s tem sploh nisem ubadala.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #10 : 01 Januar 2010, 17:59:53
Simi, delno se strinjam z vami-pes bo takšen, kot ga bom naredil. Vsekakor bodo moja prizadevanja šla v to smer, da bo toliko skoncentriran name, da tujcev še opazil ne bo :D
Lp

Sva spet pri vašem začetnem vprašanju kaj si želite od psa ker tole v kar se bodo usmerila vaša prizadevanja pri vzgoji, ima spet različne poglede in izpeljanke.

Pes bo toliko skoncentriran name, da tujcev še opazil ne bo - hočete torej psa, ki bo celo življenje gledal samo vas in nič durgega. Msilim da je to skoraj nemogoče, razen če ste želili da boste "psa naredili tako", da bo, ko bo videl človeka, enostavo gledal samo vas in nič drugega. To je ena opcija, samo kaj bo s tem psom, ko ga bo na sprehod peljal nekdo drug?  Ker se bo zgodilo definitivno - ne pozabite, da boste v 10-15-tih letih vsaj enkrat resno zbolele (brez zamere, ampak tko je)

Torej še vedno ne vem točno kaj želite oz. kako si predstavljate vaše življenjem s psom. Oziroma naslednje vprašanje kaj si predstavljate kot- pes, ki je skoncentriran name.

Predvidevam, da si želite psa, ki bo hodil nekje na neki razdalji okoli vas, ostalih ljudi pa ne bo upošteval oziroma ne bo hodil k njim. To je čisto nekaj drugega kot biti skoncentriran name.

Ampak, mislim pa, da obstajata dve vrsti psov, ki ne gredo k človeku; psi, ki ne gredo zato, ker preprosto ne želijo in psi, ki ne grejo zato, ker jim ne dovolimo.
Tukaj se popolnoma strinjava. No, imamo še eno katergorijo, ne da ne želijo, ampak se jih bojijo.

In bistvo mojega vprašanja je bilo če je možno, da pes, ki ima kot mladič rad ljudi ne gre "prostovoljno" k njim ko odraste. Pustimo vzgojo tu ob strani (kar je sicer zelo težko, ampak vseeno), zanima me samo nagnenje psa. Upam, da razumete kaj želim povedati. Zanima me, koliko so vaši mladiči obdržali vedenje do neznancev tekom odraščanja (s predpostavko, da vi niste z vzgojo preveč posegali v njegov odnos glede neznancev)?


Nemogoče je odgovorit na to vprašanje brez vpliva iz okolja. Ker ....slejkot prej bi pes, dobil negativno izkušnjo in bo kmalu ugotovil da so ljudje lahko tudi škodljivi.

Tekom odraščanja se vsak pes spremeni. Če pogledamo pse, ki imajo res radi ljudi se njihovo vedenje, če ni pod kontrolo in če se ga ne ustavlja čedalje bolj stopnjuje - seveda pod pogojem, da nimajo negativne izkušnje. Psi niso več mladičkasto ljubki, ampak nadležni in konec koncev s svojem skakanjem ali pa metanjem na hrbet tudi nevarni. Ampak ...spet....na to vprašanje brez upoštevanja izkušenj iz okolja ....debata, ki je čisto brezpredmetna. Ker ko je pes vmeščen v neko okolje, le ta vpliva nanj.

Da bi videli kaj se zgodi z mladičkom, ki je nor na ljudi, ko odraste in pri ga pri tem ne vzgajamo in nanj ne bi vplivali vplivi iz okolja......potem takem bi takega mladičeka morali dati v okolje kjer ni ljudi. Sicer je res da ne bi preživel, ker si ne bi zanl ulovit hrane....ampak ok, bi mu hipotetično hrano metali z aviona. Tega psa bi pri enem letu dali nazaj v civilizacijo  - med ljudi. Verjemi, da bi bežal od njih oziroma od vsega.

Torej...spet se vračamo na začetek. Psa izgradijo ljudje in okolje v katerem biva.


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


goofy

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 01 Januar 2010, 20:28:50
Moram malo bolj pazit kako se izražam :)

Sva spet pri vašem začetnem vprašanju kaj si želite od psa ker tole v kar se bodo usmerila vaša prizadevanja pri vzgoji, ima spet različne poglede in izpeljanke.

Pes bo toliko skoncentriran name, da tujcev še opazil ne bo - hočete torej psa, ki bo celo življenje gledal samo vas in nič durgega. Msilim da je to skoraj nemogoče, razen če ste želili da boste "psa naredili tako", da bo, ko bo videl človeka, enostavo gledal samo vas in nič drugega. To je ena opcija, samo kaj bo s tem psom, ko ga bo na sprehod peljal nekdo drug?  Ker se bo zgodilo definitivno - ne pozabite, da boste v 10-15-tih letih vsaj enkrat resno zbolele (brez zamere, ampak tko je)

Torej še vedno ne vem točno kaj želite oz. kako si predstavljate vaše življenjem s psom. Oziroma naslednje vprašanje kaj si predstavljate kot- pes, ki je skoncentriran name.

Predvidevam, da si želite psa, ki bo hodil nekje na neki razdalji okoli vas, ostalih ljudi pa ne bo upošteval oziroma ne bo hodil k njim. To je čisto nekaj drugega kot biti skoncentriran name.
Skoncentriran name pomeni, da ga navzočnost drugih ljudi ne bo motila in bom lahko nemoteno delal z njim kar bom želel ne glede na to, koliko "neznancev" bo v bližini. In, tako kot ste omenili, da ljudi ne bo upošteval oz. hodil k njim. Bolj kot ne, pa je bil ta stavek:
  Vsekakor bodo moja prizadevanja šla v to smer, da bo toliko skoncentriran name, da tujcev še opazil ne bo :D
napisan s šaljivim priokusom, zato tudi smeško na koncu in ni bil mišljen, kot neka sveta resnica :)

Tukaj se popolnoma strinjava. No, imamo še eno katergorijo, ne da ne želijo, ampak se jih bojijo.
No, jaz pse, ki se ljudi bojijo, štejem v skupino psov, ki ne želijo iti k ljudem. Saj navsezadnje ne želijo iti k ljudem: zakaj je pa že drugo vprašanje :)

Nemogoče je odgovorit na to vprašanje brez vpliva iz okolja. Ker ....slejkot prej bi pes, dobil negativno izkušnjo in bo kmalu ugotovil da so ljudje lahko tudi škodljivi.

Tekom odraščanja se vsak pes spremeni. Če pogledamo pse, ki imajo res radi ljudi se njihovo vedenje, če ni pod kontrolo in če se ga ne ustavlja čedalje bolj stopnjuje - seveda pod pogojem, da nimajo negativne izkušnje. Psi niso več mladičkasto ljubki, ampak nadležni in konec koncev s svojem skakanjem ali pa metanjem na hrbet tudi nevarni. Ampak ...spet....na to vprašanje brez upoštevanja izkušenj iz okolja ....debata, ki je čisto brezpredmetna. Ker ko je pes vmeščen v neko okolje, le ta vpliva nanj.

Da bi videli kaj se zgodi z mladičkom, ki je nor na ljudi, ko odraste in pri ga pri tem ne vzgajamo in nanj ne bi vplivali vplivi iz okolja......potem takem bi takega mladičeka morali dati v okolje kjer ni ljudi. Sicer je res da ne bi preživel, ker si ne bi zanl ulovit hrane....ampak ok, bi mu hipotetično hrano metali z aviona. Tega psa bi pri enem letu dali nazaj v civilizacijo  - med ljudi. Verjemi, da bi bežal od njih oziroma od vsega.

Torej...spet se vračamo na začetek. Psa izgradijo ljudje in okolje v katerem biva.
Se strinjam-nemogoče je tukaj zanemariti vplive okolja. Ampak še vseeno pa se mi zdi, da obstajajo tudi tukaj razlike. Upam, da Urška tukaj ne zameri, če si sposodim njen odgovor
Pax je imel vse ljudi zelo rad in kot mladič je silil k vsakemu. Sedaj jih ignorira in gre k njim večinoma le še na povabilo, pa se s tem sploh nisem ubadala.
Kar mi je pomembno v tem odgovoru sem odebelil. Ona se s tem ni pretirano ukvarjala in pes je navkljub vsemu spremenil vedenje. Moje mnenje je, da so bili prisotni vplivi iz okolja, ampak neprimerljivo manj, kot če bi se ona s tem ukvarjala. Se strinjava? In to je tisto, kar je bistvo mojega vprašanja. Lahko pes spremeni vedenje, če zelo malo (nič je, sva že ugotovila, nemogoče ;)) vplivaš na to komponento njegovega karakterja-interakcijo s tujci.

Da bi videli kaj se zgodi z mladičkom, ki je nor na ljudi, ko odraste in pri ga pri tem ne vzgajamo in nanj ne bi vplivali vplivi iz okolja......potem takem bi takega mladičeka morali dati v okolje kjer ni ljudi. Sicer je res da ne bi preživel, ker si ne bi zanl ulovit hrane....ampak ok, bi mu hipotetično hrano metali z aviona. Tega psa bi pri enem letu dali nazaj v civilizacijo  - med ljudi. Verjemi, da bi bežal od njih oziroma od vsega.
Nikoli nisem mislil na tako radikalen ukrep. Mislim, da je dovolj že preprosto ignoriranje oz. bolje rečeno ne vmešavanje v mladičkovo vedenje do ljudi-kakršnokoli že je(seveda morava spet predpostaviti, da ne bo imel slabe izkušnje), ki nam bi lahko realno pokazalo, kako se je njegov karakter tekom odraščanja spreminjal. Če sem prav razumel je to naredila Urška in to je tisto, kar me je zanimalo.
Da pa to "klobaso" še bolj razširim (kot, da ni že dovolj :D). Navsezadnje je vsak (dober) vzreditelj že mladička v leglu navajal na klic(cmokanje, ploskanje, žvižganje) in psiček  se je odzval na vsak tak klic, ne glede na to, od koga je prihajal. Kdaj pa po vaše potem pride obdobje, ko kuža ne posluša več vsakega, ki cmoka ampak je sposoben ločevati lastnika od ostalih-seveda je to spet odvisno od ukvarjanja z mladičkom, ampak, tako v grobem me zanima :) Smešno je tudi, da pri mojem še vedno opazim, da ko stojim blizu kandelabra in ga pokličem, me zamenja za kandelaber in se vsede pred njega namesto pred mene ;D ;D

Pa lep večer :)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 01 Januar 2010, 20:48:15
Goofy, nekaj se pes sigurno umiri z odraslostjo, ker pri treh letih se noben pes ne obnasa isto telecje kot se je ko je bil mladic. Ostalo opravi vodnik z doslednim usmerjanjem psa v tisto, kar zeli. Ne gre toliko za omejevanje ali prepovedovanje dostopa do drugih ljudi, ampak bolj za odnos med psom in vodnikom, ki je, ce je dober, tak, da psu preprosto drugi ljudje niso vec zanimivi toliko, kot mu je vodnik in ne cuti potrebe da bi hodil k njim, ker mu je z vodnikom tako fajn. Seveda dokler je pes mladic se spoznava svet in se ne ve ali mu je bolj fajn z vodnikom ali z drugimi in sele skozi cas to odkrije oz. se odloci kaj mu je bolje in spet smo pri vodniku, katerega odgovornost je, da se naredi za psa bolj zanimiv od drugih ljudi.

Moja je bila na zacetku nora na vse druge in je izgledalo kot da sem ji jaz zadnja briga na tem svetu. Sedaj je obratno in sicer gre se sem in tja lepo koga povohat, pa ce jo kdo prijazno nagovori, jo moram obasno se opomnit, da se ne sme skakat, da se ne bi povzpela na cloveka, ampak psica se je v zadnjem letu in pol spremenila za 90% kar se tice ignoriranja drugih ljudi.

Kar se tice locevanja zvokov,.. tudi to pride s casom, ceprav na tak primer, kot ga opisujes, se nisem naletela. Vsekakor npr. mladici v klikeraskih skupinah ze locijo npr. zvok klikerja svojega vodnika od zvoka drugih klikerjev.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 01 Januar 2010, 23:26:35


Se strinjam-nemogoče je tukaj zanemariti vplive okolja. Ampak še vseeno pa se mi zdi, da obstajajo tudi tukaj razlike. Upam, da Urška tukaj ne zameri, če si sposodim njen odgovor Kar mi je pomembno v tem odgovoru sem odebelil. Ona se s tem ni pretirano ukvarjala in pes je navkljub vsemu spremenil vedenje. Moje mnenje je, da so bili prisotni vplivi iz okolja, ampak neprimerljivo manj, kot če bi se ona s tem ukvarjala. Se strinjava? In to je tisto, kar je bistvo mojega vprašanja.



Nič ukvarjala....to je za Paxa in Urško skoraj nemogoče reči, da se ni ukvarjala z njim. Ne mislim v odnosu do drugič ljudi, ampak v odnosu do psa. Čeprav se je v njegvi mladiosti tudi s tem, ker je to sestavni del odraščanja.  Pa smo spet pri vplivu okolice - kamor paše tudi vodnik


Moja je bila na zacetku nora na vse druge in je izgledalo kot da sem ji jaz zadnja briga na tem svetu. Sedaj je obratno in sicer gre se sem in tja lepo koga povohat, pa ce jo kdo prijazno nagovori, jo moram obasno se opomnit, da se ne sme skakat, da se ne bi povzpela na cloveka, ampak psica se je v zadnjem letu in pol spremenila za 90% kar se tice ignoriranja drugih ljudi.



Zopet je bil tvoj vpliv tolikšen da se je njeno vedenje spremenilo. Če ne bi korenito posegla v to, se ne bi.

Pa smo spet tam.
Glede tebe in kandelabra....mogoče si pa premajhen in te ne opazi ;D ;)

Lahko pa si vzameš tega psa ta testen primer in ne delaj nič, pa boš čez eno leto povedal kako in kaj.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


goofy

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 01 Januar 2010, 23:51:11
Simi, malo površno bereš ;)  Nikjer nisem trdil, da se Urška ni ukvarjala s psom, ampak, predvidevam glede na napisano, da je bilo njej 100 drugih stvari bolj pomembnih, katerim se je posvečala, kot pa to, kako Pax odreagira na neznance (naj me popravi če se motim).
In ja, ugotovili smo že, da je vpliv okolice pomemben, ampak ignorirala si pa kar sem naprej napisal
Moje mnenje je, da so bili prisotni vplivi iz okolja, ampak neprimerljivo manj, kot če bi se ona s tem ukvarjala. Se strinjava? In to je tisto, kar je bistvo mojega vprašanja. Lahko pes spremeni vedenje, če zelo malo (nič je, sva že ugotovila, nemogoče ;)) vplivaš na to komponento njegovega karakterja-interakcijo s tujci.
Kdor je razumel, kar sem hotel povedati je razumel, kdor pa ni, pa tudi nič hudega. Brezveze pa se mi zdi sedaj obešati na vsako besedo, ki jo je kdo napisal.
In ta moj pes bo toliko "testen" pes, kot bo potrebno, da bo zrasel v čudovitega družabnika :)

Hvala še enkrat vsem za odgovore!



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 02 Januar 2010, 00:15:17
Ker je forum namenjen vsem so takšni tudi moji odgovori. Ker (lahko predvidevam čisto napačno) foruma ne spremljaš dlje časa, ne veš koliko se kdo s svojim psom ukvarja in kako se z njim ukvarja.
Poleg tega je tu še vprašanje kolikoi interakcije sploh nudiš psu - ali na svojih sprehodih sploh srečuje ljudi in če jih, koliko jih. Kako se le ti obnašanjo do njega. Je pes spuščen, je pes na povodcu......

Ogromno enih stvari katere vplivajo na vedenje tako psa, kot tebe kot vodnika.

Zato količina koliko se ukvarat s tem....vse je odvisno od reakcije.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 02 Januar 2010, 16:39:58
Večinoma mladiči začnejo ločevati domače in tuje ljudi tam nekje od tretjega meseca naprej.
sama bi pse delila na zaupljive do tujcev in nezaupljive. Ta lastnost se ohrani tudi pri odraslih. Kar ne pomeni, da odrasel zaupljiv pes lazi za vsakim tujcem ki ga vidi.  Pes se lahko nauči bontona, lahko se nauči, da se za ljudi, ki se zanj ne zmenijo tudi sam ne zmeni. za to, da bo po naravi zaupljiv pes postal nezaupljiv je potrebna zelo huda negativna izkušnja (ali veliko  njih)


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 03 Januar 2010, 11:03:10
Zopet je bil tvoj vpliv tolikšen da se je njeno vedenje spremenilo. Če ne bi korenito posegla v to, se ne bi.
Ja, saj pravim isto, ampak ne gre toliko za samo relacijo pes - drugi ljudje, ki jo je treba kaj dosti posebej uravnavat, ampak za odnos vodnik - pes. Ko je ta odnos dober, postanejo drugi ljudje, živali,... relativno nepomembni. Seveda mladič je mladič in mora tako kot vsako drugo živo bitje svet raziskati, spoznati in potem dojeti da je bolje, če pusti druge ljudi pri miru, kar se v pravilnem odnosu tudi zgodi in seveda veliko psov v določeni starosti preprosto ni več tako mladičkasto hiperaktivnih in se jim preprosto že iz tega razloga ne ljubi letat k vsakemu neznanc.  ;)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #18 : 03 Januar 2010, 11:12:31
Nikoli se nisem ukvarjala z indiferentnostjo do ljudi ali pa s skakanjem na njih. Ampak, ko imaš ti odnos s psom izgrajen, potem te itak čuti in te bere, tudi tvoje odobravanje in neodobravanje, četudi ne rečeš nič. Kar se tiče okolja pa bi se glede na reakcije zlahka razvil tudi v agresivca, ker velik rottweiler v ljudeh pogosto povzroča nelagodje, ga fiksirajo... Pa tudi to ni imelo vpliva nanj. Je pa značajsko izrazito stabilen, tako, da ga mnogo stvari preprosto ne gane.