WELSH CORGI PEMBROKE - predvideno leglo

Donnatela · 15548

Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
: 17 Januar 2010, 13:38:13
Spomladi/poleti 2010 planiramo imeti prvo leglo v Sloveniji pasme WELSH CORGI PEMBROKE.

Nekaj o pembroku:

Pembroke je verjetno potomec švedskega Vallhunda, katerega so v Wales pripeljali Vikingi okoli leta 800. V Wales naj bi ga pripeljali Kelti približno leta 1200 pr.n.št. (ime Corgi prihaja iz keltske besede »corgi«, ki je pomenila pes).
Drugi vir trdi, da so Pembroka pripeljali v Wales flamski tkalci okoli leta 1100. Katerakoli trditev je pravilna, resnicno je, da se je pasma razvila v Pembrokeshiru v Walesu. Prvotno so ga uporabljali za priganjanje živine, kar mu je uspevalo s šcipanjem in laježem. Njegova nizka konstitucija mu je omogocala, da se je prikradel pod govedo brez kakršnih poškodb ali brc. 

Pembroke je znan kot najljubša pasma kraljice Elizabete II. To mu je verjetno pripomoglo, da je veliko bolj popularen in razširjen kot Cardigan.

ZNACAJ: Mocan, zelo intelegenten, poslušen, zvest, vdan, pogumen – velik pes v majhnem telesu.

Pomojih lastnih izkušnjah ugotavljam, da je pasma prvotno še boljša in enkratna kot ga opisuje standard. So živahni in energični kužki, zelo primerni za razne kinološke športe, kot sta agillity, obidence itd.

NEGA: Ne potrebuje veliko nege, dovolj je zmerno šcetkanje. V primeru potrebe, ga lahko skopamo.

ŽIVLJENJSKA DOBA: 13-16 let

STARŠI:
Paritev predvidoma spomladi, najkasneje poleti, odvisno od njene govitve. Imamo ogledane tri samčke. Za pravega se bomo odločili zadnji trenutek.

Mama:
JABADABADU GAUCHO - BIBA - barve red-white; SLO-JCh. Psička bo imela pregledane komolce in kolke, genski test za PRA pa še čakamo rezultat.
Biba ima enkraten značaj, energična, živahna psička polna energije. Je lepega videza in dobrega zdravja. :)
Mislim, da bo svojo živahnost prenesla na mladiče, kar pri nekaterih pembrokih pogrešam. :-\




Oče:
COLWYN PRIVATE COLLECTION - Int.Ch.,A-Ch.,A-JCh


ali

ANDVOL FREGAT MOEI MECHTY - Baby Best In Show, 4 x Best Puppy, 2 x Res. Puppy Best In Show, 4 x PRM, 5 x HPJ, 9 x Best Junior, 12 x BOB, BOG III., 2 x Crufts Qualification, 4 x CACIB, Hungarian Junior Champion, Serbia-Montenegro Junior Champion, Hungarian Champion, Hungarian Derby Winner, Romanian Champion



ali

TRENGATE MARDI GRAS - Pluri Ch. ( uvožen iz USA )



Informacije in rezervacije:
Martina Velepec
E-mail: [email protected]
Gsm: +386 51 697 777

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 17 Januar 2010, 14:15:13
oo,cestitke za planirano leglo....za oceta je moj favorit zadnji :D


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #2 : 17 Januar 2010, 14:20:01
Čestitke! Navijam za zadnjo varjanto!  ;D Tele pomanjšane varjante nemškega ovčarja mi nikakor ne sedejo.

Kako je z barvnimi kombinacijami? Če parite bibo in tega zadnjega, kakšne obarvanosti lahko dobite?



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #3 : 17 Januar 2010, 14:20:43
oo,cestitke za planirano leglo....za oceta je moj favorit zadnji :D

O hvala. Upam, da nam uspe. P a tudi najti resne bodoče lastnike, ker je pasma še nepoznana pri nas. Glede barve očeta se pa še odločam.

Lp

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4 : 17 Januar 2010, 14:21:54
O hvala. Upam, da nam uspe. P a tudi najti resne bodoče lastnike, ker je pasma še nepoznana pri nas.

Jaz sem zelo resen lastnik, ampak kakšno leto prezgodaj za mene.  :D



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #5 : 17 Januar 2010, 14:27:19
Čestitke! Navijam za zadnjo varjanto!  ;D Tele pomanjšane varjante nemškega ovčarja mi nikakor ne sedejo.

Kako je z barvnimi kombinacijami? Če parite bibo in tega zadnjega, kakšne obarvanosti lahko dobite?

red-white. Ampak se lahko skoti tudi mladiček v tricolor barvi z rjavo glavo. Isla, če ne bo dovolj kandidatov ne bom parila. Potem drugo leto.

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6 : 17 Januar 2010, 14:31:58
Samec od Alexandre Torok, je zelo lep...jaz sem ga videla na Specialki v zagrebu..ampak corgiji na splošno mi niso bili zelo pri srcu..zlasti samci so lahko zelo dominantni ! Spomonjajo me na mini NO  ;D ! Veliko sreče  ;D GG


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7 : 17 Januar 2010, 14:32:29
Uau, super :) meni je tudi zadnji najlepsi, pa ne zaradi barve ;)

Kaksni so pa kaj ti samcki po karakterju?

battito animale


Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #8 : 17 Januar 2010, 14:35:44
Uau, super :) meni je tudi zadnji najlepsi, pa ne zaradi barve ;)

Kaksni so pa kaj ti samcki po karakterju?

Vsi so super.

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #9 : 17 Januar 2010, 14:43:10
Vsi so super.

V psarni Corgilandia imam ogledanih še nekaj samčkov. Bomo videla kaj mi priporoča Gianandrea za Bibo. Ona ima tudi Robbie-ja, očeta od slavnega DRAGONJOY-a.  ;D

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #10 : 17 Januar 2010, 17:31:09
Samec od Alexandre Torok ima super karakter..smo ga vsi cartali v Zagrebu  ;D GG


http://www.borntobe.hu/english/index3.htm



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #11 : 17 Januar 2010, 18:15:22
Čestitke! Navijam za zadnjo varjanto!  ;D Tele pomanjšane varjante nemškega ovčarja mi nikakor ne sedejo.

Kako je z barvnimi kombinacijami? Če parite bibo in tega zadnjega, kakšne obarvanosti lahko dobite?

Evo odgovor glede obarvanosti, kake barve ima lahko Biba mladičke:

I think your girl is true for red, meaning she can JUST produce red and white, such as her mother, even if mated to a tricolour boy. The red is dominant colour so well, if your bitch is not true for red, if she does carry the tricolour gene, the difference in mating her to a red boy or to a tricolour is not sensible. No great differences, maybe one tricolour more

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


papillon

  • *
    • Prispevkov: 576
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 17 Januar 2010, 20:09:46


a je ta na 2.mestu Corgi??


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #13 : 17 Januar 2010, 20:20:20
Evo odgovor glede obarvanosti, kake barve ima lahko Biba mladičke:

I think your girl is true for red, meaning she can JUST produce red and white, such as her mother, even if mated to a tricolour boy. The red is dominant colour so well, if your bitch is not true for red, if she does carry the tricolour gene, the difference in mating her to a red boy or to a tricolour is not sensible. No great differences, maybe one tricolour more

Super, hvala za odgovor. V varijanti red wite se mi zdijo itak najlepši.
Upam da zberete dovolj rezervacij, da bo leglo, čeprav za slovenijo najbrž niso dost fensi!  :)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #14 : 17 Januar 2010, 20:27:11
Zelo zanimiva pasma, zlasti ker jih obožuje angleška kraljica   ;D..ampak ne vem če je tukaj težava v "fensi"..mogoče bolj glede "uporabnosti"  ;) "Prvotno so ga uporabljali za priganjanje živine,"  :D  ... ali nepoznavanja pasme... GG


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #15 : 17 Januar 2010, 20:31:47
Koliko pa so uporabni šicuji, škoti, samojedi, pomeranci? Pomoje toliko kolikor v njih vložiš. Na razstavi sem govorila z enim poljakom, ki je sodnik za pašo in ima korgije in njegovi korgiji odlično pasejo. Še vedno se jih uporablja za pašo! Poslušnost se da delati z vsakim psom, za agility sicer ne vem če bi bili uporabni, proba pa se lahko. Za na kauč, je pa vsak pes dober, če mu paše.  ;D
Pa tudi na razstavah jih je ogromno videti.
Mislim, da so lahko vsestransko uporabni, saj njihov trom videz zelo vara, ker so u bistvu hitri in okretni, pa tudi učljivi.



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #16 : 19 Januar 2010, 13:44:25
Koliko pa so uporabni šicuji, škoti, samojedi, pomeranci? Pomoje toliko kolikor v njih vložiš. Na razstavi sem govorila z enim poljakom, ki je sodnik za pašo in ima korgije in njegovi korgiji odlično pasejo. Še vedno se jih uporablja za pašo! Poslušnost se da delati z vsakim psom, za agility sicer ne vem če bi bili uporabni, proba pa se lahko. Za na kauč, je pa vsak pes dober, če mu paše.  ;D
Pa tudi na razstavah jih je ogromno videti.
Mislim, da so lahko vsestransko uporabni, saj njihov trom videz zelo vara, ker so u bistvu hitri in okretni, pa tudi učljivi.

Ja, Isla, zelo so hitri in okretni, da o učljivosti ne govorim. Mene je vse pozitivno presenetila naša Biba. Prvič, ker sem bila mnenja, ker ima kratke noge, da ni hitra. Drugo, pa njeno dojemanje in učenje v smislu pozitivnega. Krasen kuža.

In še video o corgiju:
http://www.youtube.com/watch?v=Ki_7ykzrRMY&feature=related

In o mladičkih:
http://www.youtube.com/user/Pembrokcity

 ;D

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis

sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #18 : 19 Januar 2010, 14:08:43
Jaz sem do zdaj pobliže videla dva; v Lendavi Bibo in sedaj v Ljubljani na specialki enega zelo temnega-črnega samčka.
Mene so navdušili, po fotkah me nekako niso pritegnili, v živo pa se mi zdijo super. Tako živahna sta bila tadva in take lepe očke! :)



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #19 : 19 Januar 2010, 14:24:43
Jaz sem do zdaj pobliže videla dva; v Lendavi Bibo in sedaj v Ljubljani na specialki enega zelo temnega-črnega samčka.
Mene so navdušili, po fotkah me nekako niso pritegnili, v živo pa se mi zdijo super. Tako živahna sta bila tadva in take lepe očke! :)


Sibila, si naju z Bibo samo gledala ali smo tudi govorili. In hvala za kompliment glede očk.  :)

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #20 : 19 Januar 2010, 14:30:49
Sibila, si naju z Bibo samo gledala ali smo tudi govorili. In hvala za kompliment glede očk.  :)

Sem vaju samo gledala, nisem šla na klepet, sta bili ravno zaposleni, mi pa tik pred vhodom v ring, ker smo bili na vrsti, pa ni bilo priložnosti.
Sem pa vaju ravno gledala in me je presenetilo kako je Biba živahna, je tam skakljala kot nora. Meni so to izgledali leni psi, pa vidim, da to sploh ni res.
Tudi tale samček iz LJ je bil podoben, tako zvedav, radoveden in živahen. Res srček. S tem gospodom pa sva malo poklepetala, sploh zato, ker se je 'mali'
malo zagledal v Mimi. ;)  Res  so luštni, v živo še bolj kot na slikicah. ;D



Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #21 : 19 Januar 2010, 15:08:23
Super, se že zdaj najavim za en obisk, ko bodo papiji :).

Isla, korgije v tujini menda kar uporabljajo za agi, najbrž se v hitrosti in obratih težko primerjajo s kakim parsonom, kar pa ne pomeni, da so slabi. Jaz s svojim vsekakor nameravam delat tudi agi, ampak imam občutek, da bo najbolj aktiven v poslušnih vodah.

Donnatela, mogoče veš, ali imajo korgiji kdaj težave s postavljanjem ušes? Za zdravje sem se že zanimala pri tujih vzrediteljih, na ušesa sem pa šele zdaj pomislila. Pa kolikokrat se pojavljajo naravno kratkorepi?



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #22 : 19 Januar 2010, 17:53:27
Super, se že zdaj najavim za en obisk, ko bodo papiji :).

Isla, korgije v tujini menda kar uporabljajo za agi, najbrž se v hitrosti in obratih težko primerjajo s kakim parsonom, kar pa ne pomeni, da so slabi. Jaz s svojim vsekakor nameravam delat tudi agi, ampak imam občutek, da bo najbolj aktiven v poslušnih vodah.

Donnatela, mogoče veš, ali imajo korgiji kdaj težave s postavljanjem ušes? Za zdravje sem se že zanimala pri tujih vzrediteljih, na ušesa sem pa šele zdaj pomislila. Pa kolikokrat se pojavljajo naravno kratkorepi?

Glede ušes:
Ears: Usually become erect between 4-16 weeks. If not up by 12 weeks they should be taped.

Rep:
Tails: If not born with a natural bob or tail-less, dock as close as possible, but not so close as to leave an indentation. Tail should not protrude beyond the anus (tail length must not exceed two inches).

Imaš corgije, ki so naravno skotijo brez repa-bobtail varijanta, kupirane in naravne.
Naravno kratkorep, odvisno kake gene nosijo starši. Če pariš dolgorepega in kratkorepega-bobtail, je % v leglu 50/50.


Lp

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #23 : 19 Januar 2010, 18:11:28
A vmesne dolžine repov se tudi pojavljajo tako kot pri avstralcih?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #24 : 19 Januar 2010, 18:14:05
Jaz sem pred leti klepetala na italijanskem forumu za corgije (mimogrede Giananadrea iz Corgilandie je moski ;)) in je sodeloval nekdo s corgijko, ki se ji usesa niso dvignila.

Donnatela a boste kupirali mladice?

battito animale


Chrissy

  • *
    • Prispevkov: 216
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 19 Januar 2010, 18:31:42
Ali ima kdo slikico kako izgledajo repati  :). Kupirali jih verjetno ne bodo, glede na to da ni vec legalno..... pa saj ni potrebe, sem sigurna da so z repki pravi cukri.  :-*

lp

***People might come and go, but dog will stay with you for life!***


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #26 : 19 Januar 2010, 18:35:21
Repe se še vedno lahko kupira.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Chrissy

  • *
    • Prispevkov: 216
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 19 Januar 2010, 18:56:36
No to mi je pa nekaj popolnoma novega  :o :-\ .... potem sem bila zadnje par let v zmotnem prepricanju, da noben poseg (razen seveda zaradi zdravstvenih vzrokov) ni vec v skladu z zakonom. Hmmm ne bom trdila ne enega ne drugega, ampak  res sem sokirana. Kako pa to, da se dandanes na razstavah pojavljajo izkljucno repati psi? Ker po mojem mnenju slovenska nacija ni tako osvescena, da bi kar tako nehala rezati repe pri pasmah ki se veliko lazje prodajajo brezrepe (npr. Nemski Bokser, Doberman itd.)  ;). Ponavadi mora biti pri nas z zakonom prepovedano, da se kaj premakne, pa se potem se najdejo kaksni kljukci, ki se tega ne drzijo.

lp

***People might come and go, but dog will stay with you for life!***


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #28 : 19 Januar 2010, 19:06:05
No to mi je pa nekaj popolnoma novega  :o :-\ .... potem sem bila zadnje par let v zmotnem prepricanju, da noben poseg (razen seveda zaradi zdravstvenih vzrokov) ni vec v skladu z zakonom. Hmmm ne bom trdila ne enega ne drugega, ampak  res sem sokirana. Kako pa to, da se dandanes na razstavah pojavljajo izkljucno repati psi? Ker po mojem mnenju slovenska nacija ni tako osvescena, da bi kar tako nehala rezati repe pri pasmah ki se veliko lazje prodajajo brezrepe (npr. Nemski Bokser, Doberman itd.)  ;). Ponavadi mora biti pri nas z zakonom prepovedano, da se kaj premakne, pa se potem se najdejo kaksni kljukci, ki se tega ne drzijo.

lp

Na razstavah se z repi pojavljajo predvsem nemške pasme (bokserji, rottweilerji) gre za osveščenost vzrediteljev in ne kupcev. Kupci so jih pa pač morali sprejeti take kot so :P



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #29 : 19 Januar 2010, 19:14:30
Jaz sem pred leti klepetala na italijanskem forumu za corgije (mimogrede Giananadrea iz Corgilandie je moski ;)) in je sodeloval nekdo s corgijko, ki se ji usesa niso dvignila.

Donnatela a boste kupirali mladice?

Ja vem, da je moški. Sem se zmotila.  :-[
Glede repkov pa še ne vem. Bomo videli.

Glede kupiranja pa tole:
Zakon, ki prepoveduje kupiranje: UL RS - ZAKON O ZAŠČITI ŽIVALI (ZZZiv) v 20. člen-u piše:

20. člen

Prepovedano je in se šteje za mučenje živali popolno ali delno amputiranje telesnih delov in popolni ali delni odvzem ali uničenje organov ali tkiv vretenčarjev, ki je storjeno naklepno, razen če je:
– poseg po veterinarski presoji potreben za ugotavljanje bolezni in za rešitev ali ozdravljenje živali;
– poseg v znanstveno-raziskovalne namene v skladu s predpisi;
– sterilizacija oziroma kastracija potrebna za zmanjšanje razmnoževanja živali;
– popoln ali delni odvzem organov ali tkiv potreben za transplantacijo, za vzgajanje celičnih ali tkivnih kultur ali pregled izoliranih organov, tkiv ali celic;
– poseg pri rejni živali potreben, da se v reji preprečijo večje poškodbe ali obolenja.
Prepovedani so naslednji posegi:
– odstranjevanje krempljev mačkam, odstranjevanje glasilk živalim in boleče podkovanje kopitarjev;
– krajšanje kljunov perutnini, razen če so opravljeni z namenom, da se preprečijo večje poškodbe in obolenja v rejah;
– amputacije ali kastracije z elastičnim obročkom;
– krajšanje uhljev živalim, razen v primeru, če je poseg v korist živali;
– krajšanje repov psom, razen mladičem pasemskih psov, ki niso starejši od 5 dni, pri katerih se rep krajša v skladu s pasemskimi in kinološkimi standardi, ter psom, če je poseg v korist živali; navedene posege lahko opravi le veterinar

Torej sklepam, da se repki lahko skrajšajo.

Lp

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel