Ko pride k hiši še en pes

rina · 40658

rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
: 26 Januar 2006, 18:35:18
Odpiram novo temo, ker me zanima kako je imeti dva ali več psov.

Če bom nekoč pripeljala domov še enega psa, me zanima kako psa, ki ga že imamo najbolje pripraviti na prihod drugega psa.

Sem slišala da je dobro da prinesemo mladičkov vonj (na brisači recimo) že prej domov. In da na to brisačo potem postavimo skledo s hrano, da se prvi pes privadi vonja. A je to res?

Pa menda je dobro da novega psa pripeljemo domov takrat, ko smo z prvim psom nekje od doma. Prvi pes naj bi potem mislil, da je drugi že nekako del gospodinjstva. A je to res? Meni se to ne zdi logično. Prvega psa ni doma, in ko pride domov, najde vsiljivca. Meni se zdi bolj logično, da se psa spoznata na nevtralnem terenu in gresta skupaj domov.

Ko je drugi pes že pri hiši. Nekateri pravijo, naj ne delamo razlik med psi, oba naj bi dobila enako pozornosti. Drugi pa pravijo, da naj bi alfa psu (vsaj na začetku ponavadi tisti, ki je bil že prej pri hiši) posvečali več pozornosti in da naj bi bil prvi pri vseh stvareh (hranjenje, pozdravi, igranje, učenje...) Kaj mislite? Meni se zdi da je bolj pravilna druga možnost.

Sprehodi. Ločeni ali skupaj? Če je drugi pes mladiček, je vrjetno dobro, da gre kdaj pa kdaj na sprehod brez prvega psa. Da se pač zna sam znajti v različnih situacijah in da ne postane odvisen od starejšega. Da se sam socializira. A je res?


Zanima me tudi, kakšni odnosi se lahko ustvarijo med dvema psoma. Zanimajo me vaše izkušnje. Kakšen karakter ima prvi pes (je recimo zelo ljubosumen, je zelo prijateljski do vseh, ne mara psov/psic...) in kako je sprejel drugega psa (ga je takoj sprejel in ga varoval, mu je vedno dokazoval da je bil prvi pri hiši, je drugega psa sprejel, medtem ko ostalih psov ne mara...). Pa zanima me tudi kako ste spoznali tedva psa, katere pasme sta in katerih starosti sta bila, ko je drugi prišel živeti v nov dom.

Hvala!
Lp, rina

+1točka


Los je car!


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 26 Januar 2006, 18:45:21
Odpiram novo temo, ker me zanima kako je imeti dva ali več psov.

Če bom nekoč pripeljala domov še enega psa, me zanima kako psa, ki ga že imamo najbolje pripraviti na prihod drugega psa.

Sem slišala da je dobro da prinesemo mladičkov vonj (na brisači recimo) že prej domov. In da na to brisačo potem postavimo skledo s hrano, da se prvi pes privadi vonja. A je to res
?

Pa menda je dobro da novega psa pripeljemo domov takrat, ko smo z prvim psom nekje od doma. Prvi pes naj bi potem mislil, da je drugi že nekako del gospodinjstva. A je to res? Meni se to ne zdi logično. Prvega psa ni doma, in ko pride domov, najde vsiljivca. Meni se zdi bolj logično, da se psa spoznata na nevtralnem terenu in gresta skupaj domov.

Ko je drugi pes že pri hiši. Nekateri pravijo, naj ne delamo razlik med psi, oba naj bi dobila enako pozornosti. Drugi pa pravijo, da naj bi alfa psu (vsaj na začetku ponavadi tisti, ki je bil že prej pri hiši) posvečali več pozornosti in da naj bi bil prvi pri vseh stvareh (hranjenje, pozdravi, igranje, učenje...) Kaj mislite? Meni se zdi da je bolj pravilna druga možnost.

Sprehodi. Ločeni ali skupaj? Če je drugi pes mladiček, je vrjetno dobro, da gre kdaj pa kdaj na sprehod brez prvega psa. Da se pač zna sam znajti v različnih situacijah in da ne postane odvisen od starejšega. Da se sam socializira. A je res?


Zanima me tudi, kakšni odnosi se lahko ustvarijo med dvema psoma. Zanimajo me vaše izkušnje. Kakšen karakter ima prvi pes (je recimo zelo ljubosumen, je zelo prijateljski do vseh, ne mara psov/psic...) in kako je sprejel drugega psa (ga je takoj sprejel in ga varoval, mu je vedno dokazoval da je bil prvi pri hiši, je drugega psa sprejel, medtem ko ostalih psov ne mara...). Pa zanima me tudi kako ste spoznali tedva psa, katere pasme sta in katerih starosti sta bila, ko je drugi prišel živeti v nov dom.

Hvala!
Lp, rina



da ga nau pes za hrano zamenju in ga pojedu pol... lol  ;D
Težko je reči kako bi pes sprejel novega člana, ker je odvisno od karakterja... Npr. sib bi z veseljem sprejel starejšega ali enake starosti psa ampak imam občutek, da se ne bi dobro ujel z psom, ki je mlajši od njega. Zanimivo se mi zdi, da sib sosedovi mački, ki je z njim od majhnega  ne bi storil nič in jo tudi ignorira tudi če pride na njegovo uto... Pred kratkim so pa dobili še enega mačka in smo hoteli siba tudi navaditi na novega mačka a je bil sib preveč divji, tako da nasplošno ne mara nobenih mačkov ampak le tistega ta prvega, ki je prišel na ulco... Mogoče je malce čudno primerjati psa-mačka ampak sam poznam dosti psov, ki imajo mačke tako domače kot tuje za svoje...

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 26 Januar 2006, 19:11:41
Oj

Pa menda je dobro da novega psa pripeljemo domov takrat, ko smo z prvim psom nekje od doma. Prvi pes naj bi potem mislil, da je drugi že nekako del gospodinjstva. A je to res? Meni se to ne zdi logično. Prvega psa ni doma, in ko pride domov, najde vsiljivca. Meni se zdi bolj logično, da se psa spoznata na nevtralnem terenu in gresta skupaj domov.

Se strinjam, da je bolje, da se psa spoznata na nevtralnem ozemlju. Tako recimo starejšega psa peljemo na sprehod, kjer "naključno" sreča novega in gremo potem skupaj domov.

Ko je drugi pes že pri hiši. Nekateri pravijo, naj ne delamo razlik med psi, oba naj bi dobila enako pozornosti. Drugi pa pravijo, da naj bi alfa psu (vsaj na začetku ponavadi tisti, ki je bil že prej pri hiši) posvečali več pozornosti in da naj bi bil prvi pri vseh stvareh (hranjenje, pozdravi, igranje, učenje...) Kaj mislite? Meni se zdi da je bolj pravilna druga možnost.

Mislim, da je boljša druga možnost. Prvi kuža ima že zagotovljen status v družini in svojo družino dojema kot zaključeno krdelo. S prihodom novega člana dobi krdelo vsiljivca n logično je, da bo novi kuža na dnu lestvice. Če ravnamo z obema enako, se zna zgoditi, da se prvi kuža počuti zapostavljenega in zapostavljenost poveže z novim članom, zardi česar nato pride do tega, da prvi pes novega ne mara.

Sprehodi. Ločeni ali skupaj? Če je drugi pes mladiček, je vrjetno dobro, da gre kdaj pa kdaj na sprehod brez prvega psa. Da se pač zna sam znajti v različnih situacijah in da ne postane odvisen od starejšega. Da se sam socializira. A je res?

Se strnijam z gornjo trditvijo. Kuža mora oblikovati svojo osebnost. Če hodi na sprehode stalno v spremstvu drugega psa, se morda nikoli ne bo znal obnašati ko bo sam. Potrebuje pa tudi več časa za vzgojo in učenje, na začetku brez motečih dejavnikov, kar dodaten pes vsekakor je.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3 : 26 Januar 2006, 21:27:17
Pri nas imamo ze dolgo po dva psa - trenutna kombinacija je ze cetrta.

Zelo veliko je odvisno od psa, ki ga imas ze doma.
Vedno smo bili sigurni, da ne bo nic narobe, ce pripeljemo novega psa direktno domov, in res ni bilo.

Do Vone tudi ni bilo problemov s tem, da bi stari pes sprejel novega. Pri Voni in Grinu je bil problem dvojni: Grin se je na smrt bal Vone, Vona pa je bila na smrt uzaljena, da je prisel k hisi se en pes - in to v stanovanje.

Trajalo je en dober mesec, da sta se dokoncno navadila en na drugega, in se skoraj dva meseca, da sta postala prijatelja.
Zdaj sta super :)

Smo pa ves cas dajali Voni prednost pri vsem. Prva dobi za jest, prva priboljske, prvo jo pozdravim, ko pridem domov...
Prvi mesec sem ju vozila posebej na sprehode. Potem pa sem zacela skupaj in je zgleda uredu, ker je Grin bolj pozoren name, kot nanjo.

Ce si ti alfa, potem mora pes scasoma sprejet to, da je v krdelu nov clan.

battito animale


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #4 : 27 Januar 2006, 05:57:19
Tudi pri nas imamo dva psa, in sicer se je junija lansko leto 15 letnemu mešancu pridružil mladiček Atos. Mene je precej skrbelo, saj Roni ni socializiran in preveč prijazen do drugih psov.

Mi smo ga kar domov prinesli. Na začetku se je Roni umikal, ni hotel biti v naši bližini, če je bil Atos zraven, bil je resnično žalosten. To je trajalo približno en mesec, potem pa smo mi začeli ravnati drugače (ja, bi morali že prej, samo nismo vedeli). Roni je postal glavni: pri hrani, pri čohanju, pri krtačenju...- povsod je bil prvi in lahko bi rekla, da smo mu posvečali več pozornosti. Zelo hitro se je stanje spremenilo, saj je postal popolnoma drug kuža. Pri 15 letih ponosno skače in skoraj pleše, ko zagleda povodec, ko vidi, da dobiva za jest (no to je že prej ;)), ko vidi, da ga bo kdo čohal, se kar vrže na hrbet. Vem, da se vam zdi to normalno, samo on tega prej ni počel. Ob vsem tem Atos ni opazil kakšne razlike- ni se čutil ogroženega.

Sprehodi so bili najprej ločeni, sedaj pa na vsa srečanja hodim sama z Atosom (Roni res ni za v pasjo družbo), na ostale sprehode, pa kadar gremo skupaj, gremo tam, kjer načeloma ni preveč psov. To pa zato, da ne bi  Atos pobral kakšnega nezaželenega vedenja od Ronija.

Roni ga je popolnoma sprejel- kadar ga ni, ga zelo pogreša. Mi pravijo doma, da se vleče kot cunja, če naju z Atosom cel dan ni. Se mi zdi, da je že skoraj Atos postal Alfa (Roni lepo prenaša, ko ga tista mrcina preganja po dvorišču, ker bi se on samo igral ;D), pusti mu piti iz njegove posode , konča pa se pri hrani. Tu morata biti ločena, ker Roni brani svoj plen. Kakšne igre tudi ni med njima.

To je naša zgodba, ki upam, da se bo srečno končala. Atos je le še mladič in še ni odrasel.


Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #5 : 27 Januar 2006, 12:47:59

Sprehodi. Ločeni ali skupaj? Če je drugi pes mladiček, je vrjetno dobro, da gre kdaj pa kdaj na sprehod brez prvega psa. Da se pač zna sam znajti v različnih situacijah in da ne postane odvisen od starejšega. Da se sam socializira. A je res?
skupni in ločeni. ;). Jaz vem sem od Teje Gajo in jo še zdaj karnekajkrat vzamem sabo na sprehod, da gre Teja lahko sama z Galom, da se učita. Prve dni je skos samo racal za Gajo zdaj mu je pa jasno, da je Teja taglavna. včasih je vedno letel za Gajo kamorkoli, zdaj pa pogleda če gre za njima tudi Teja potem gre, drugače pa čaka...ful je ratal pozoren :).

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 27 Januar 2006, 14:07:51
glede sprehodov se jaz tudi strinjam, da skupaj in loceni..
to je vazno zato ja, da se mlajsi ne naveze prevec na starejsega, ampak bolj na lastnika.. zato grem jaz se zdaj veckrat z vsakim posebej ven- sploh zaradi veryke, ker je bolj taka samosvoja, pa jo se zdaj navajam na mene.. saj vecino me uposteva, samo ima se zdaj trenutke, ko bi se kar za nekom zalaufala pa sla z njim- takrat se moram prav dret, da ona ugotovi, da sem jaz zadaj in da mora prit z mano ::)
glede šolanja pa je dobro da se solata skupaj. s tem ne mislim da en sola oba naenkrat , ampak da ima vsak svojega vodnika.. to pa je dobro zato, da se navadita, da cetudi sta skupaj, da morata ubogat, ne pa se samo igrat. zdaj en sam clovek bi pa tezko solal dva psa naenkrat :-\ 
se dostikrat zogid , da je vsak pes posebej full priden, ce pa ima zraven "cimra" pa uboga pol manj, enako drugi, zato je vazno, da se navadita, da morata ubogati tudi v paru ::)
drugace glede trikcev , pa sem se na zacetku kar namucla, kak se ju naj lotim ucit, ker je johny celi nor skakal kot kaki piflar, pa vse delal, tako da sploh nisem uspela veryke nic naucit. tako da sem malo povprasala naokoli za nasvete ljudi , ki ze imajo vec psov, zdaj pa nam tudi trikci nekako grejo ( ce le jaz ne bi bila tako lena, pa vajo le teh tako malokrat prakticirala :-[)
drugace pa glede tega, da pride se en pes k hisi , je brezveze delat ne vem kako paniko, pa ne vem kak komplicirat. pripeljes psa domov, pa potem opazujes kako se med sabo obnasata. dostikrat je dobro pustit , da se sama zmenita, edino je treba pazit, sploh ce je novi pes se mladicek, da ni starejsi pregrob, samo ponavadi, tako vsi vohajo, da je to mladicek, pa so pazljivi in ga takoj vzamejo za svojega ;)
vglavnem cimmanj komplicirat..
aja, to ste pa tako ze tudi vsi govorili.. jaz sem tudi na zacetku johnyju vse dala prvo, sele nato veryki. samo to sem pocasi ukinjala, tako da sedaj dobi tisti prvi, kateri je prvi pri meni :D .. tako ali tako se dva psa v nekem casovnem obdobju (kar hitro) zrangirata, pa vidita kaj drugi pusti in kaj ne, ter kako se lahko do drugega obnašata.
pri nas je sedaj tak, da je veryka glavna, pa je johnyja pripravla do tega, da se je kar spremenil glede obnasanja doma, ter prevzel njene navade. pa ko drugace sploh ni veryka dominantna (zenske pac znamo :P).
tako da rina ce pripeljes se enega psa domov, ne kompliciraj. pa tvoja je tako neproblematicna pa prijazna do drugih psov, tako da mislim da ne bi smelo biti problemov, se hitro bo ugotovila, da je dobila kolega, s katerim se lahko vedno igra :o


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #7 : 27 Januar 2006, 14:41:31
No,moji nasveti (kot jih je že nekaj povedalo) : ::)

ko pride k hiši še en pes :

-glej,da bo  "tastari" pes dobil vsega enako....od hrane...do crkljanja
s tem boš dala " tastaremu" psu vedeti ,da čeprav je pri hiši " nov " pes,da ga imaš še vedno zelo rad/a  oz.,da sta si obadva enakovredna !! 8)


S tistim (navedenim zgoraj) sem že veliko povedal in  ::)....

Je pa tako,da ko pride "nov" pes dobi " tastar " vedno vse NAJPREJ npr.,harano dobi najpraj " tastar" ..nato šele " nov "..tako,da med njima NE bo ljubsumja

Govorim iz lastnih izkušenj :)



lp Jure


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #8 : 27 Januar 2006, 17:04:14
Hvala vsem za odgovore! Vesela bi bila pa še kakšnega. :)

tako da rina ce pripeljes se enega psa domov, ne kompliciraj. pa tvoja je tako neproblematicna pa prijazna do drugih psov, tako da mislim da ne bi smelo biti problemov, se hitro bo ugotovila, da je dobila kolega, s katerim se lahko vedno igra :o

Hm, Jasmina, tole pa ne bo čisto držalo. Witty ni tako neproblematična psička. Ona se nikoli ne igra s psi. Če je v družbi psov, ki se igrajo, se jim ne bo pridružila, pač pa bo po svoje vohljala okoli. In če bo kakšen pes prišel do nje, se bosta povohala in to in če jo bo pes povabil k igri in ji "težil", bo pokazala svoje zobovje in začela šavsat proti njemu. Če se slučajno že zgodi, da se kdaj malo igra (se začnem kar topit od veselja, ko vidim da moj pes vseeno ni tako nedružaben) pa je to samo v primeru, da je drugi pes samec. Pa samo en mora bit.
Pa kakšne psice že na daleč ne mara. :(
Če bo res prišel še en kužon k hiši, želim zato dobiti čimveč informacij, kako pravilno spoznat psa in preprečevati ljubosumje.

lp, rina

Los je car!


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #9 : 27 Januar 2006, 17:06:00
Pri nas smo se odločili tako nahitro, da sploh ni bilo časa za kakšno posebno uvajanje  :-[
Na začetku, ko je prišel k hiši Aaronček je imela Liza posebne privilegije-prva dobila za jest, ko sta jedla skupaj (kadar je jedel sam, ker je jedel večkrat na dan, smo ga kam 'skrili'  ;D ), spala je pri meni na postelji on pa v boksu zraven postelje, bila je 'priiidna', dobivala ekstra priboljške, ekstra crkljanje, ekstra pozornost. In sprejela ga je super :)
Tako da mislim, da je to kar nek univerzalen recept, ki ga za vsakega psa malo prirediš in v večini mislim, da kar deluje.


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #10 : 29 Januar 2006, 19:52:58
Mene pa zanima, koliko časa je treba psa posamezno na sprehode peljat? Recimo, če imaš mladička zraven odraslega psa, a je to par mesecev ali par let ali celo življenje? Isto za odraslega, če ga recimo posvojiš, a toliko časa, da se privadi novemu domu, a ko te začne ubogati?
Lp


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #11 : 29 Januar 2006, 23:14:41
rina kako pa se witty obnasa cisto do mladih psov(2,3 mesece starih) in če ti skačejo po njej? te tudi narenci ali se jim tiho umakne?.. ne vem, jaz vseeno mislim, da ce pripeljes domov mladega psa, ne bi smelo biti nek problem, samo seveda moras postaviti witty na prvo mesto, da vse ona dobi prvo..
ali pa ko se bos odlocila za nakup, pelji witty zraven k vzreditelju, da tudi ona vidi mladicke, pa jih veckrat povoha, tako ji , ko bo pes dovolj star, ne bo tuj ;) 


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12 : 29 Januar 2006, 23:40:50
Mene pa zanima, koliko časa je treba psa posamezno na sprehode peljat? Recimo, če imaš mladička zraven odraslega psa, a je to par mesecev ali par let ali celo življenje? Isto za odraslega, če ga recimo posvojiš, a toliko časa, da se privadi novemu domu, a ko te začne ubogati?

Po mojem dokler ne razume, da si ti tisti, ki ga je treba gledat in ubogat, ne pa drugi pes.
Pri nas to ni dolgo trajalo, dober mesec, ceprav je res, da sem dostikrat sla za par dni od doma samo s tamalim, tako da je hitro porajtal, da sem jaz sefica. Sem pa hitro zacela s skupnimi sprehodi tudi zaradi stare psice, ki je dobesedno tulila, ko sem jo puscala doma in sla sama z malim. In se mi je smilila :-[

battito animale


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #13 : 30 Januar 2006, 14:02:23
Mi smo skupaj na sprehode hodili od vsega zacetka. Oba sta bila vecino casa spuscena, potem smo se pa malo ustavili in sem jaz Lizi kaksne zogice metala ali sva pa malo trenirali. Je bilo pa tudi to fino, ker je imel Aaron ogrooomno energije, Liza pa niti ne prevec. Tako da Aarona je bilo treba malo pazit, da ni prevec norel, Liza pa ni imela nic proti proti malo krajsim sprehodom.


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #14 : 31 Januar 2006, 21:43:00
Mene pa zanima, koliko časa je treba psa posamezno na sprehode peljat? Recimo, če imaš mladička zraven odraslega psa, a je to par mesecev ali par let ali celo življenje? Isto za odraslega, če ga recimo posvojiš, a toliko časa, da se privadi novemu domu, a ko te začne ubogati?
Lp
moja prijateljica svoje dva vedno skupaj vozi na sprehod. jaz sem včasih vzela starejšo sabo, da sta z malim onedva malo ˝trenirala˝. drugače pa mali je hitro pokapiral kdo je glavni in potem niso imeli več problemov. to da sem jaz posebej vzela starejšo psičko je bilo največkrat 3krat..

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 23 Februar 2006, 05:11:49
Tudi sam imam že dlje časa po dva psa.Nikoli nisem pretirano kompliciral-novega psa sem vedno pripeljal naravnost domov,hranim vedno oba skupaj,sprehajamo se vedno vsi skupaj,treniramo skupaj(ko delam z enim,drugi čaka v boksu in obratno)....


Težav ni bilo nikoli.Pri prejšnji kombinaciji je starejši labrador mlajšega prvih nekaj dni zavračal,ampak se je kmalu sprijaznil z njim,pri tej kombinaciji pa je Sky Loka takoj sprejel.


Čimmanj se komplicira,bolje je!



Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #16 : 23 Februar 2006, 17:00:47
Tudi jaz menim, čim manj se komplicira bolje je.

 Tudi jaz svoje tri pse vozim skupaj ven, še nikoli pa nisem šla na sprehod samo z enim psom, razen ko grem na tekmo, takrat, Čuki ostane doma (kodrček).

Sem pa hodila z mladičkom ven na najbljižji travnik, da sem se tam poigrala z njem in ga učila, vendar, to samo za deset minut, potem sem šla po ostale pse in odšla na sprehod. Sploh nimam probleme, da bi bili psi navezan eden na drugega.  Tudi do vseh psov se enako obnašam in ne zdi se mi, da bi bili lubosumni eden na druzga.
 
lp

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 24 Februar 2006, 00:16:28
Citiraj
Sem pa hodila z mladičkom ven na najbljižji travnik, da sem se tam poigrala z njem in ga učila, vendar, to samo za deset minut, potem sem šla po ostale pse in odšla na sprehod. Sploh nimam probleme, da bi bili psi navezan eden na drugega.  Tudi do vseh psov se enako obnašam in ne zdi se mi, da bi bili lubosumni eden na druzga.

Enako kot jaz.
Seveda,dokler je bil Lok še manjši in je moral večkrat ven,sva šla včasih sama na travnik za blokom(to še vedno delava).Drugače pa čisto nikoli ne sprehajam posebaj-edino,kadar grem kam na hitro ali se kam zapeljem z avtom,gre ponavadi samo Lok z mano,ker je pač toliko bolj ubogljiv,da večino na takih kratjših "tripih" niti ne rabi ovratnice in povodca.Samo rečem mu "Greva!".

Pa sploh ni nikakršnih težav-dokler sem tam jaz in po možnosti še kakšna igračka,Lok sploh ne opazi ne Skya,ne drugih psov,pa čeprav se zaletavajo vanj.

Se pa doma poskušam obnašati čimbolj enakovredno do obeh(včasih je malo težko),po drugi strani pa nisem nikoli nobenemu od svojih psov umetno pomagal do položaja alfa.Vedno se sami zmenijo,brez pretepov.Je pa zanimivo,da je 9 mesečni Lok višje rangiran kot pa 5 letni Sky.


Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #18 : 10 Maj 2006, 21:33:13
No torej, mladiček je pri hiši že 1 teden. :)
Witty ga ni ravno najbolje sprejela. Se nekako tolerirata, čeprav ga Witty ne pusti v svojo bližino. On pa se je že naučil, da je Witty šefica in da jo mora pustiti pri miru.

Kadar se ukvarjam z Witty in pride tamal zraven, postane ona zelo ljubosumna. Kaže zobe, če pa tamal pride preblzu pa tudi šavsne. A naj jo takrat kregam, ali ignoriram in pustim da se psa sama zmenita, ali se še bolj posvetim njej...? Rada bi ji pokazala da je v Valovi družbi fino, ampak če jo kregam potem to ni tako. Renčanje oz šavsanje pa tudi ni sprejemljivo vedenje in ga ne morem tolerirat.
Kadar pa se ukvarjam z Valom, nič ne rine zraven ali ga odganja, samo malo bolj našpična je še nekaj časa.

Kakšen nasvet?

lp, rina

Los je car!


Ninca10

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 11 Maj 2006, 10:35:37
To, da ne prideta skupaj je popolnoma normalna in pricakovana reakcija...Moras razumeti, da vcasih je bila samo in edino ona, sedaj pa je kar se nekdo zraven...kljub temu, da ji ti posvecas se vseeno veliko pozornosti, je tudi kak delcek casa, ki bi bil prej namenjen njej, sedaj je pa malcku...

Jaz imam 2 psa sedaj ze 5 mesecev, pa o prijateljstvu ne duha ne sluha...v tem casu smo toliko napredovali, da se tolerirata, to je pa tudi vse...da bi skupaj norela, spala itd...yeah right... :(

Ko starejsa zarenci nanj, nujno posreduj zraven in jo opomni z glasnim NE!!! Nikakor ne pusti, da se zmenita sama, ker je starejsa psicka verjetno tudi vecja, ce ne pa vsaj mocnejsa od mladicka in nikoli ne ves kdaj ti ga lahko poskoduej...v kolikor ji pustis, da renci nanj, bo pac mislila, da je to cisto ok, da ce ji kaj "ne pase" pac zarenci, savsne in glej ga zlomka, malcka ni vec...
Ko bo mladicek odrascal, se bo tudi ucil od nje in ce bo ona rencala in "grizla" bo to malcek kaj kmalu poskusil tudi sam in potem bos imela dva renceca psa pri hisi, ki si bosta non stop "v laseh"...
Pri nas je Gany nekaj casa poskusal nazaj rencati in lahko si predtsvljas kak kraval je nastav po hisi, kot bi koga iz koze dajali...popolnoma neprimerno v glavnem...

Nujno NE, potem pa ko je mir jo pohvali, oz v situaciji ko ste skupaj in da mir, jo pravtako pohvalis...

Vsako pozornost najprej nameni njej, najprej jo pobozaj, najprej njej ovratnico, ko greste na sprehod, ona prva v avtu, prva dobi hrano...povsod prva...
Pocasi se bosta tudi onadva naucila ziveti skupaj, samo ne mores pricakovati, da se bo to zgodilo v 1 tednu...brez skrbi, konec bo dober... ;)



bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #20 : 11 Maj 2006, 10:48:27
Glede rančanja pa se mi zdi, da je bolje, da pustiš, ker je vseeno to opozorilo, da mladič nekaj ne sme delati. Tako se pač psi opozarjajo, mi z glasnim NE, oni pa z renčanjem in laježem. Jaz Kani pustim, da zarenči na Kata, ker on skače po njej in ne zna odnehati, njej pa to ni všeč in ga opozori. Če lastnik posreduje zraven, da starejša ne sme zarenčat, mladič pa še vedno skače po njej, mladiču v bistvu dovoliš tako vedenje, starejšemu psu pa po moje rang zbiješ. (ne vem, če sem razumljivo napisala) V glavnem, moraš vsekakor biti pozorna na renčanje, da ne gre predaleč in seveda poznati ta starejšega psa, kako reagira v takih primerih. Jaz vem, da moja Kana ne bi ugriznila, ker tudi, ko ima kost pa renči na mačke, ko jo samo pogledajo, ampak so moje mačke vseeno pogumne oz. jo ne jemljejo resno in se šmucajo okoli nje. Kana renči kot nora, ampak šavsnila pa ni še nikoli proti njim. Seveda, ne misliti, da jaz samo gledam zraven, ponavadi probam mačke stran nagnat, ker renčanje ni prijetno za ušesa :D in pustim Kani, da ima mir ta čas, ko ima kost. Glede našega Kata, kako reagira na Kanino renčanje, ja nazaj laja :o, očitno tudi njemu ni všeč, da ona renči nanj in ji lepo nazaj pove, kar ji gre.

Seveda, je to samo moje mnenje, naj kdo z več izkušnjami pove, kako ravnati.
Lp


Ninca10

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 11 Maj 2006, 16:01:37
Jaz se na zalost ne strinjam s tabo, da dovolimo rencanje...mladic sprva se ne ve, da je rencanje opozorilo, da nekaj ne sme...v takem trenutku je mladicku to se bolj zanimivo in ga samo se spodbode, da bo izzival naprej, pocasi pa bo se sam poskusal rencati, lajati, gristi...

Mi smo tisti, ki kontroliramo kako se psa spoznavata, sporazumevata, reagirata med sabo...nekoc ji bo pa hotel vzeti kost in ga bo prijela za vrat, ter mogoce malo prevec zagrabila? Verjetno se ne bo dobro koncalo...

Ravnotako, kot ucimo mladicke, da se med sabo pravilno igrajo in jih opozarjamo, ko postane igra prevec groba ali kateri malcek prevec dominanten, pravtako moramo pravilno nauciti reagirati psa na prihod mladicka... tudi mladicka opomnimo in mu povemo, da ne, ce postane prevec nadlezen...

Nikakor pa ne pustimo, da se zmenita, kar bo pa bo...ze moci niso izenacene in so lahko hude posledice...


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #22 : 11 Maj 2006, 16:27:56
Nekje sem prebrala to teorijo, da če psu prepovedujemo renčanje, ne bo več opozarjal ampak samo šavsnil. Zato se mi vseeno ne zdi prav da prepovedujemo renčanje.
Do sedaj sem Witty okregala kadar je tamalega šavsnila. Sem ji rekla strog NE! in prostor, potem pa jo ignorirala. Tamalega pustim da zbeži. Če pa Witty samo renči pa ignoriram oba psa in grem stran, vseeno pa ju imam na očeh.

Pa na sprehod ne morem peljat obeh hkrati, ker smo raztegnjeni čez celo cesto. Val hodi v najdaljši možni razdalji stran od Witty in je potem prenevarno vse skupaj. Saj ob travnikih gre, po polčniku pa ne.

Sta se pa tudi malo, ampak res malo igrala, tako da smrtna sovražnika vseeno nista.

lp

Los je car!


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #23 : 11 Maj 2006, 16:36:44
Psica mladiča že v leglu nauči kaj pomeni renčanje in mladič dobro ve že v rani mladosti, da je to opozorilo in če ga bo ignoriral, bo dobil resnejši ukrep, kot je zgrabitev za gobček. Glede hrane je pa pametno pse ločevati med seboj, še posebej, če je pes zaščitniški do hrane, takrat lahko pride do resnejših konfliktov. Zato tudi v sanjah ne bi pustila, da bi bila Kana in Kato v istem prostoru nenadzorovana, če je kost ali hrana v vprašanju.
Lp


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #24 : 12 Maj 2006, 23:25:53
Sicer nimam lastnih izkušenj ampak prijatelji imajo rotta, šicujko in čivavo. najprej je bil pri hiši dva rotta, bratec in sestra. sestrico so kasneje mogli dat uspavat in ostal je samo en kuža. pa so našli nevem kje nekje na morju enega ata z mamico in mladiči in niso mogli mimo pa so jo vzeli in odnesli. z rottom se nista razumela pa če nevem kaj nardiš. probavali so na vse načine in nič od nič rott je ni sprejel in pika. nekako so obupali nad tem, da slučajno ne prideta skupaj in se kaj zgodi, da je treba po hiši gledat kje je kdo itd. res smotano. zadnja možnost je bila samo še to...pustimo jo, da se onadva zmenita. za rotta so bili 100% prepričani, da napadel nebo. rott je bil nekako užaljen, da je zdaj ta pes mali pri hiši in se mu še zdaj vidi ko pogleda oz. zagleda kakega rotta, očke se mu kar zableščijo. problem je bil, ker tamala se je hotla igrat on je pa renčal nazaj oz. tako nekako kot viti na vala. o skupnih sprehodih ah kje pes je bil prav alergičen nanjo. no potem so pa enkrat pustili...naj si onedva prideta do dna.......jaz sem se zraven tresla, ker kaj pa če ga kej zdraži ker on bo samo odpu gobec male šicujke ne bo več. zgledalo je takole....rott je ležal pred sedežno na tleh mala je pridrvela in seveda rep je najbolj zanimiv, on se obrne in zarenči in mala v trenutku odneha, zalaja in mir. od takrat naprej skupaj spita nekako sta postala neločena. res pa je da je bila mala stara okoli  8-9 mesecev in se je že malo zavedala dolečnih stvari. ona namreč ni vedela, da renčanje pomeni da to pa ni fina zadeva oni so jo namreč se mi zdi pri 2 tednih dobili in jo je bilo določene stvari potrebo naučiti. naslednji korak pa pride v hišo čivavica. rott je že od vsega začetka mahnjen na male pse, mačke kar hočeš. z njo ni bilo problemov, mala je vedela že takoj iz legla da renčanje pomeni ne. rottu je bilo treba samo enkrat povedat da naj se kar malo prilagodi.  ko si bil pa ti zraven in ko je zarenčal rekel ne je nehal samo bilo je več kot očitno kako mu gre mali cucek na živce. saj so bili skupaj ampak tako, da pes ravno rinil v njega ˝ta domačega˝. to se je skozi čas porihtalo tamaledve sta ugotovile, da pač rott je glavni in konec, čivavica je njun varnostnik, šicujka pa jima pridno sledi. te 3 psi so med sabo res super se razumejo vse samo problem je velikost in teža in rottova nerodnost ;).

drugače pa pri teji je bil tudi gal vsiljivec, sicer pustimo to da je bil zajc največji problem in ga ni prenesel ::) tega ni več ;D. Gaja mu je itak že kot mama povedala dolečene stvari. ampak tudi potem, ko je raste in postajal pogumnejši si je dovolil in rinil v njo pa je zarenčala pa je še rinil in še in še. jaz sem malo spraševala in mi je povedala ena gospa, da moramo to ignorirati ampak res v prepričanju da ta domači pes ne bo nič naredil. ker ponavadi psi z renčanjem opozarjajo in potem mi vmes posežemo in so oni rešeni in še dosegli so, da malega ni več. in mi je rekla pustimo ju, da se onedva dogovorita, kdo je tukaj glavni. čeprov vsak pes je drugačen in to je popolnoma splošno. pri rondotu na navajanje mačkov to velja.samo pustit ju je treba in kakšne pol ure je mimo in se ve kdo je tukaj zdaj glavni. pri tem, da bi pa v hišo prišel samec bi bil pa drugačen postopek in niti slučajno tak, ker bi počilo. on bi sprejel samo odraslo psico.Rondo ma ful rad mladiče ampak, ko smo bili skupaj na morju z galom in gajo mu je šel gal že pošteno na živce in je enkrat pokazal zobe in se je gal kar zbrihtal in od takrat naprej smo zmenjeni.

veš kaj rina mislim, da viti rabi čas. in tako kot so že vsi povedali naj bo ona ta prva pri takih stvareh, ki lahko izbiraš. to se meni zdi prav, da ko zarenči vanj ignoriraš oz. ne namenjaš nobenemu pozornosti. pri sosedih so to naredili in pesjan je dojel, da če bo renčal bo dobil pozornost....in seveda to skos dela kar je sila neprijetno. jaz bi delala tako kot ti. ker za renčanje ne bi kregala ampak tudi nebi pustila da pride do nevem kakšnega renčanja, da že cela vas sliši ;). tamali itak vse probavajo. glede sprehoda pa naj gre nekdo s tabo in naj en pelje enega drug drugega, da bo viti vedela da ga bo mogla tud na sprehodu prenašat. ker dom je dom in zdej bil pač njej......baje da se ponavadi psi na novem območju čisto drugače obnašajo do vsiljivcev kot doma.

drugače pa ena prijateljica je svoja dva NO navajala skupaj tudi z klikerjem.



DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #25 : 13 Maj 2006, 21:14:15
No, mi imamo pa naslednji problem: Roni, ki je dvakrat manjši od Atosa, le tega skuša naskočit. Seveda le, ko Atos leži. Čeprav Atos tega drugim samcem ne pušča in to tudi pokaže, Ronija samo butasto gleda, češ, kaj bi pa ti rad ??? ::) Zdaj me zanima, ali naj ju pustim pri miru, ali naj Roniju to preprečujem. Drugače se tolerirata, zadnje čase ju nekaj na igro vleče, samo vidim starejšega, ko se ne more popolnoma sprostit, tako da ni to tista prava igra.

Lp, Urša

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #26 : 14 Maj 2006, 12:18:32
Najbrž Roni poskuša Atosa podredit. Po moje je najbolje da se sama zmenita kdo bo ta glaven.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #27 : 14 Maj 2006, 18:41:07
Roni si ga je že zdavnaj podredil. To je samo potrjevanje vodstva.
Jaz se nebi kaj pretirano umešavala, razen, če bi opazla, da bi lahko nastal kak problem. To pa lahko opazi samo vodnik.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #28 : 14 Maj 2006, 18:42:43
Roni si ga je že zdavnaj podredil.

Nisem vedela  :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #29 : 14 Maj 2006, 18:53:56
Sej to se razbere od napisanega ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P