Ko pride k hiši še en pes

rina · 40665

Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 06 November 2006, 11:20:33
Hehe anede no  :D

Mene pa še nekej zanima in sicer kje spijo vaši ovčarji pozimi??? Jih puščate čez noč v hiši???


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #61 : 06 November 2006, 11:29:39
Tuki ti pa jst ne morem pomagat - živimo v bloku in kuža je jasno notr. Men bi se zuni smilu  ::), ampak to je samo moje mnenje (men se smili že naša muca, kadar je v sobi mraz  :-[ in ji nosim dekice, ki jih seveda ignorira). Če ima hiško in če ni zeloooo mraz, je verjetno lahko zunaj. Moja tašča pa daje za čez noč svojo sicer zunanjo mačko v garažo spat.



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #62 : 06 November 2006, 11:46:51
Sicer imam Huskya ampak vseeno, če imate uto dorbo izolirano in postavljeno tako da mu vanjo ne piha, ter da je kuža bolj zunanji (tukaj gre zaradi dlake), potem mu zunaj ne bo hudega, kuža mora imeti na voljo topel prostor kamor se lahko zateče pred mrazem, če pa bi se temperature res spustile hudo pod ničlo pa ga daš takrat v garažo ali pa na hodnik. Pa če ga boš imela zunaj je treba malce prehrano prilagoditi, mi je našemu pozimi ponavadi razdelimo na dva topla obroka namesto enega, poleg tega pa ima ves čas na voljo tudi toplo vodo in brikete.


Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 06 November 2006, 12:34:50
Oj hvala za tele informacije. Ja hiška je cela dobro izolirana. No saj bomo videli, če bo zelo mraz bo pa pri meni pa bo  ;) če ne bo mojga Gigija pojedu hehe  ???


Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 06 November 2006, 19:45:21
Jst sem pa čedalje bolj žalostna ker imam občutek, da se moja dva psa ne bosta nikoli razumela. Sploh ne vem več kaj narediti. Namesto da bi bilo vsak dan bolje imam občutek, da je vsak dan slabše. Gigo sploh več noče na sprehod če gre Kan zraven, ker se ga preveč boji. Kan ga namreč tudi za sekundo ne spusti izpred oči, stalno rine vanj in ga skuša zagrabiti z zobmi. Ne vem kaj bi bilo če ga ne bi jaz vsakič zadržala ko ga poskuša zagrabiti  :'(


tjasav

  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 0
  • R&R
Odgovori #65 : 06 November 2006, 20:15:11

Kako pa kaj tvoj lepotec, je priden???


Moj Rut je v največji puberteti!  :o

Nekje sem brala, da psi ljubijo pozornost (no, tega ne bi rabila prebrat, samo mojega Ruta bi pogledala  :P), in da jim na koncu nekaterim postane že čisto vseeno ali je ta pozornost pozitivna ali negativna, samo da je.  :-\ Tako, da mogoče Kan vzbuja pozornost pri tebi s tem, da se toliko spravlja na malega, ker takrat mu res pokažeš pozornost s tem, da ga skregaš. Malo čudno, ne?!?
No, v glavnem jaz si s tem razlaga Rutovo še občasno opravljanje velike potrebe v hiši, čeprav je bil pred 5 minutami zunaj.  :-[

Če misliš, da je Kan resnično grob z njim in da ga bo scotal, če ne boš priskočila poleg, te je normalno, da jih daš narazen. Če pa obstaja možnost, da se bo Gigo v naslednjem trenutku vrgel na hrbet ali se pa na kak način začel podrejati, pa mogoče malo počakaj, saj psi imajo navsezadnje tud svojo govorico in sigurno obstaja način, da sama razčistita stvar.  :)

Sigurno ti ne bi upala govoriti na pamet, saj je stvar čisto resno in verjamem, da te spravlja ob živce. Sestrična je pripeljala domov k dveletnem pinču veliko mešanko z zlatim prinašalcem. Non-stop sta se nekaj ravsala in nista mogla biti brez nadzora. Potem pa ji je nekdo svetoval, da naj razčistita sama in če bo postalo grobo, naj seveda posreduje. Psa sta se pa res čez nekaj časa sama umirila in tud vedno, ko sta se kasneje kaj ''lovila'', je bilo vedno mišljeno kot igra.  ;D

Pinč seveda ni primerjava za yorkija, ideja pa je vseeno za probati. Če ne sedaj, pa mogoče v skrajni sili.  8)

Upam, da se ti bosta otroka začela kapirat čimprej, da te bo stalo čim manj živcev!  ;D

Lp, Tjaša

Prideta v Celje?



Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 06 November 2006, 20:31:19
Hey!

Ja dobra ideja da jih pustim in se sama zmenita, samo se bojim, da v kolikor se bosta sama menila se bosta samo enkrat pol se jima več ne bo treba  ??? ker enga več ne bo  :'(
No tega se bojim, enostavno jih ne upam pustiti skupaj, saj ima kan 60 kg, Gigo pa 2 kg  ???
No mogoče ni tko hudo  :-[ upam, mogoče samo mene preveč skrbi  :-\
Ampak pač tko je, če bi bil Gigo npr. kokeršpanjel bi bila situacija že precej drugačna, Gigo je pa res kot en mucek s tistimi drobčkenimi kostmi  :-[

Kdaj je v Celju??? Decembra ane????


urskaaa

  • Gost
Odgovori #67 : 06 November 2006, 21:35:45
Jst sem pa čedalje bolj žalostna ker imam občutek, da se moja dva psa ne bosta nikoli razumela. Sploh ne vem več kaj narediti. Namesto da bi bilo vsak dan bolje imam občutek, da je vsak dan slabše. Gigo sploh več noče na sprehod če gre Kan zraven, ker se ga preveč boji. Kan ga namreč tudi za sekundo ne spusti izpred oči, stalno rine vanj in ga skuša zagrabiti z zobmi. Ne vem kaj bi bilo če ga ne bi jaz vsakič zadržala ko ga poskuša zagrabiti  :'(

oi....nisem takoj videla da si odpisala-no pa da na hitro odpisem in POZDRAV TJASI :D!!!Hvala za pozdrave...
Torej glede kosmatincev-mislim da se je yorki prestrasil ker si rekla,da ga je zadnjic z gobckom prijel za hrbtni del?A ne?No upam da se prav prebrala,yorki se je prestrasil-Kan pa je spoznal da se mu lahko upira ves cas.V tem primeru jaz ne bi kupovala nagobcnika,ker bi Kana s tem samo se bolj zivcnega naredila.Svetujem ti,da stvar opazujes in ce se zadeva ne izboljsa ju locuj.Vsaj za nekaj casa ju imej loceno in hodi z njima samo na sprehod,ostali cas pa naj bosta locena.Mogoce so bo tako zadeva stabilizirala,poleg tega pa ko bos videla,da je napredek na sprehodih-pohvali najprej Gigota in potem se Kana.Imej s sabo priboljske!Ce bo se vedno rencal Kan v malega,pa samo strogo reci "Ne smes!"-nauciti se mora da tega ne sme,ker ce mu tega ne bos prepovedala bo mislil da mu je dovoljeno.Yorkija pa ko vidis da se Kana ne boji,prav tako pohvali.Vendar resno ti pravim,da jo probaj locevati.Ko greste na sprehod,pa ju imej na vrvicah in potem delaj tako kot sem ti rekla.Ce Kan renci-ga grajaj "NE smes",ko ne renci pa TAKOJ pohvali.
Glej,gre namrec za to,da se mora to vedenje USTAVITI.Ustavis ga lahko edino s tem,da ga kaznujes.Torej ravno zato so KAZNI....ne zato,da omilijo neko vedenje,ampak kazni USTAVIJO vedenje.Ravno zato niso dobrodosle pri solanju psov v pasjih solah.Torej KAZEN je lahko povisan glas,udarec,itd....Vendar ker smo ljubitelji psov-svojih psov ne bomo tepli,zato pa ti svetujem da povzdvignes svoj GLAS ko bo Kan rencal na malega.Primi ga za ovratnico in reci: "Kan,ne smes"
Upam,da ti bo to kaj pomagalo,ti le se vprasaj ce bo kaj,drugace pa nagobcnika ne kupuj....ker psa bos naredila samo se bolj zivcnega in tako bo se bolj napadalen.



lp,urska



Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 06 November 2006, 23:01:22
oi....nisem takoj videla da si odpisala-no pa da na hitro odpisem in POZDRAV TJASI :D!!!Hvala za pozdrave...
Torej glede kosmatincev-mislim da se je yorki prestrasil ker si rekla,da ga je zadnjic z gobckom prijel za hrbtni del?A ne?No upam da se prav prebrala,yorki se je prestrasil-Kan pa je spoznal da se mu lahko upira ves cas.V tem primeru jaz ne bi kupovala nagobcnika,ker bi Kana s tem samo se bolj zivcnega naredila.Svetujem ti,da stvar opazujes in ce se zadeva ne izboljsa ju locuj.Vsaj za nekaj casa ju imej loceno in hodi z njima samo na sprehod,ostali cas pa naj bosta locena.Mogoce so bo tako zadeva stabilizirala,poleg tega pa ko bos videla,da je napredek na sprehodih-pohvali najprej Gigota in potem se Kana.Imej s sabo priboljske!Ce bo se vedno rencal Kan v malega,pa samo strogo reci "Ne smes!"-nauciti se mora da tega ne sme,ker ce mu tega ne bos prepovedala bo mislil da mu je dovoljeno.Yorkija pa ko vidis da se Kana ne boji,prav tako pohvali.Vendar resno ti pravim,da jo probaj locevati.Ko greste na sprehod,pa ju imej na vrvicah in potem delaj tako kot sem ti rekla.Ce Kan renci-ga grajaj "NE smes",ko ne renci pa TAKOJ pohvali.
Glej,gre namrec za to,da se mora to vedenje USTAVITI.Ustavis ga lahko edino s tem,da ga kaznujes.Torej ravno zato so KAZNI....ne zato,da omilijo neko vedenje,ampak kazni USTAVIJO vedenje.Ravno zato niso dobrodosle pri solanju psov v pasjih solah.Torej KAZEN je lahko povisan glas,udarec,itd....Vendar ker smo ljubitelji psov-svojih psov ne bomo tepli,zato pa ti svetujem da povzdvignes svoj GLAS ko bo Kan rencal na malega.Primi ga za ovratnico in reci: "Kan,ne smes"
Upam,da ti bo to kaj pomagalo,ti le se vprasaj ce bo kaj,drugace pa nagobcnika ne kupuj....ker psa bos naredila samo se bolj zivcnega in tako bo se bolj napadalen.



lp,urska

Urskaaa hvala za tele nasvete ampak situacija je trenutno taka, da psa že tako nista NIČ skupaj, razen na sprehodih. Razlog, da nista skupaj je ravno ta, da jih je nemogoče imeti skupaj, ker Kan niti za trenutek na pusti malega pri miru, ves čas leta za njim in ga ščipa z zobmi. Gigo pa seveda beži od njega ali pa obstoji kot kip in se ne upa niti premakniti, saj mu to vedenje nikakor ne odgovarja.
Tudi sprehodi so postali izredno nemogoči, saj Kan neprestano kot obseden rine v Gigija, ta pa se mu umika. Sprehoda brez Kana na vrvici v družbi Gigija si sploh ne morem predstavljati, ker ne vem kako bi se končalo. Kana moram namreč celo pot imeti na kratki vrvici vsakič ko gre na sprehod tudi Gigi. Danes naprimer se je Kan postavil pred Gigija, ta se je vsedel in se ni upal niti premakniti. Tako sta se gledala cca. 10 min. Imela sem občutek, da Kan samo čaka kdaj se bo Gigo premaknil, da ga bo zagrabil. Lahko pa se tudi motim  :-\
Po cca. 10 min. sem Kana spustila do Gigija in takoj ga je začel ščipati. Očitno je bilo Gigiju dovolj in ni hotel več naprej, čeprav sicer izredno rad hodi na sprehode. Potem sem Gigija odvezala in je hodil za nama s Kanom cca. 30 m. V kolikor sva se ustavila se je ustavil tudi on.

V glavnem tole je vse skupaj postalo prav moreče :(  Kana seveda ozmerjam vendar nič ne pomaga, mogoče sem premalo stroga???


Lejkamam

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 24 Januar 2013, 11:04:23
Imam eno vprašanje za tiste, ki imate dva psa.

Zanima me ali je pomembno kakšnega spola sta? Morajo biti enakega? Ali so lahko različnega in v sorodu?

Se izide kombinacija psičke mame in enega od mladičev?

Ima kdo tako kombinacijo?

Lejkamam.
Bo. Če bo.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #70 : 24 Januar 2013, 11:07:16
Vse kombinacije so mozne, ce je lastnik na pravem mestu. Nekatere vzamejo vec casa, da se sprejmejo, druge manj. Ce je prvi pes kolikor toliko skuliran, nov pes ne bi smel biti velik problem. Samo se ob prihodu novega ne sme zmanjsati pozornost prvemu.


karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 24 Januar 2013, 11:51:32
Mi imamo tri doma. Dve psički enega psa (kastriranega). Pudelj in malamut lahko živita v sožitju, medtem ko bokserko moramo pa imeti ločeno. Pudelj je kolerik in ne prenaša drugih osebkov okoli,ker je ona zadnja prišla. Malamutka je pa tudi samosvoja in ne mara bokserke. (bokserka je moja, ostalo od tašče in se mi zdi da sta una dva bila kot neko "kardelo", in jo, kljub temu da je bokserka od dveh mesecev starosti pri nas, nikoli nista sprejela.)

Mislim da ni veze, odvisno koliko si ti dosledna da se poštekajo.. poznam jih z različnimi kombinacijami, dva psa, dve psice, psica in njena mladička, mladiček (sedaj odrasli psi), pes-psica.. vse ko jih poznam nimajo težav.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #72 : 24 Januar 2013, 12:28:23
Vse kombinacije so seveda možne, s tem, da ti par pes/psica predstavlja nekaj logističnih težav, če ni en od njiju kastriran. Mama/hči gre skupaj, vendar z nekaj pazljivosti: na začetku je treba zelo paziti, da psica mladičke ne zatira preveč - je treba poskrbeti da je velik del sprehodov ločen, da mladiča v večjem delu ločeno socializiramo in vzgajamo, včasih je potrebno, da sta psica in mladič ločena kadar sta sama doma. Na ta način se mladič razvije v samostojnega psa, če na to pozabimo, se nam zgodi "sindrom drugega psa": dokler sta skupaj zgleda vse ok, ko pa hočemo mlajšega nekam peljat samega, pa povsem odpove.
Pri psici in tujem mladiču je ponavadi to manj izraženo.


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #73 : 24 Januar 2013, 12:35:14
Kot so že pred mano napisali, vse se da ...se je pa treba držati določenega reda v kolikor imaš pse z močnejšim karakterjem.

Pri meni je bilo tako:
-k odrasli stafordki sem pripeljala mladička (psičko stafordko, ki ni sterilizirana)
-k njima dodatno velikega samčka, odraslega kastrata iz azila
-k njim sta prišla še dva seniorja (sterilizirana kokrica in nekastriran whippet)
- da bi bilo še bolj zabavno, se je na koncu pridružila še odrasla nesterilizirana bordojka (ki pa bo letos sterilizirana)

Dejansko sem v roku dveh let prišla iz dveh na šest psov - živijo skupaj, nimamo problemov (se pa držim strogo določenega reda, kdo prvi dobi hrano, koga pripnem prvega na povodec, kdo gre prvi v avto in podobno...



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #74 : 24 Januar 2013, 14:29:41
Mama/hči gre skupaj, vendar z nekaj pazljivosti: na začetku je treba zelo paziti, da psica mladičke ne zatira preveč - je treba poskrbeti da je velik del sprehodov ločen, da mladiča v večjem delu ločeno socializiramo in vzgajamo, včasih je potrebno, da sta psica in mladič ločena kadar sta sama doma. Na ta način se mladič razvije v samostojnega psa, če na to pozabimo, se nam zgodi "sindrom drugega psa": dokler sta skupaj zgleda vse ok, ko pa hočemo mlajšega nekam peljat samega, pa povsem odpove.


Jaz nisem nikoli ločevala sprehodov niti njiju. Ker sem od prvega dne, ko so ostali mladički zapustili leglo delala tako, da bosta sobivale skupaj. Ne vem kdo ima čas, da bo delal dvojne sprehode, pa tudi čemu? Jih boste delali celo življenje? Če ne, potem od prvega dneva delajte tako, kot mislite celo življenje. Je pa res, da vam močno odsvetujem, da obdržite mladička ali da pomislite na nakup drugega psa, dokler prvega nimate vzgojenega in brez problemov. Ker drugače boste imeli samo še enega takega psa več.
Predvsem pri mladičku iz domačega legla, za katerega ste že vedeli, da bo ostal doma in ste ga temu primerno, če ste bili pametni že vzgajali znotraj legla, ne vidim nobenega razloga za ločevanje. Tudi na sprehodu se da delat samostojno z vsakim posebej - če mati ne odlaga brezpogojno se jo da pač na privez, mladička pa tako, da ga date na privez in delate z mamo, naučite še to, da je nekje tiho in čaka.
Vse se da brez ločevanja, samo treba je imeti strategijo in načrt - to se pa naredi doma, brez psov in sam s seboj ;)

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #75 : 24 Januar 2013, 14:45:49
Meni tudi ni bilo treba  ločevati (a samo zato, ker imam več psic in je ena od njih vzela mladičko v bran pred materjo). So pa psice različne, mogoče se najde tudi kakšna, ki sploh ni gospodovalna in nikakor ne zatira svojih odraščajočih mladičev, jaz take nisem imela še nikoli. Ločene sprehode (no ja veliko njih, ne vse)  pa smo imeli prvih par mesecev. Z mladičem je nujno dovolj delat individualno in prvih par mnesecev to pomeni, da starejšega psa sploh ni zraven (kasneje pa se lahko izmenjujeta na proistoru ali na privezu in seveda tudi delata v paru). Zdej... ne vem kakšnega psa kdo hoče narediti potem ko odraste, jaz želim izrazito samostojne pse. sicer ne delam ravno z velikim številom tujih psov, pa vendar se s posledicami pretirane odvisnosti od drugega psa srečujem kar pogosto. In moram reči, da jih je težko popravljati.


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #76 : 24 Januar 2013, 15:03:50
Mi dejansko kateregakoli psa sem pripeljala domov ni bilo problemov. Je pa res, da sem se z vsakim posebaj ukvarjala in jih socializirala kolikor je možno. :D

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


amandaa

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 24 Januar 2013, 17:01:13
Mi tudi imamo dve psički. Sprva smo imeli Nemško kratkodlako ptičarko in potem k njej pripeljaji Angleško koker španjelko; pa s sprejemanjem ni mela nekih težav... Sprva smo ju pač malo bolj nadzirali, da se ne bi "stara" slučajno "razjezila" pa nenamerno poškodovala tamalo (ker se tudi na zeloo grobo igra, zato smo jo morali pri tem malo omejiti - sva se pač midve bolj živo in grobo igrali, da je potem tisto odvečno energijo "na meni" porabla  :P in ni bilo problemov). Tudi na sprehode smo hodile vse tri skupaj, pa ni bilo nobenih težav; sedaj pa je "gazdarica" hiše seveda tamala. Mogoče bi edino tudi jaz priporočala, da se psa, ki pride k hiši drugi - kot mladič; velikokrat pelje ven (v mesto, zraven na kavo...) samega. Mi smo namreč imeli rahlo težavo s tem, ker se nam je smililo "tastaro" puščat doma, in smo ju vsepovsod jemali skupaj; pa je potem tamala ko je morala prvič sama v javnost rahlo odpovedala... Ampak smo tudi to potem "pošlihtali", in zdaj ni nikjer problemov; greta ena brez druge kamor pač morata  ;D sprva sicer pokažeta rahlo nelagodje ko mora ena kam, druga pa ostane doma, ampak se slej kot prej sprijaznita, da bo ena pač morala počakati. :D
Lani pa smo tudi imeli leglo ptičarjev, in takrat smo ju imeli sprva strogo ločeni, pač iz previdnosti. In potem, ko so mladiči že toliko zrasli, da so se lahko sami "ubranili" smo jih dali na dan za kakšno urco, dve, tri skupaj. Potem pa spet vse narazen (psički sta bili skupaj; pa mladiči posebej). In se je vse lepo obneslo. V leglu smo tudi imeli namen obrdžati enega psa, ampak se zraven dveh psičk (ki nista stelirizirani, in se obe na veliiko "ženita") preprosto ni obnesel. Prostora, da bi mu naredili še en boks, pa žal nimamo; zato smo ga potem prodali naprej, v dom, kjer je on en in edini  :D .



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #78 : 24 Januar 2013, 18:56:36
Z mladičkom greš v šolo, kjer je med sebi enakimi. V šoli gredo tudi v mesto in spoznavajo nova okolja, skupaj se sebi enkimi.
Je pa res, da je fino iti kdaj z obema posebej in s prvim psom narediti sprehod samo z njim - ampak to čisto iz tega razloga, da prvemu psu povemo in pokažemo, da je še vedno on/a tisti, ki je no.1.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 24 Januar 2013, 19:42:14
Vse se da če se hoče. Dvojni sprehodi zakaj pa ne  :) Mi jih imamo sedaj ko imamo seniorja doma. Pač grem potem še z mladimi enkrat ali pa učasih samo z eno tamlado. Pač kakor se mi zdi ali znese glede na potrebe posamezneg psa. Po navadi vedno ena hodi zraven vseh, ker rabi pač največ gibanja in ona bi po vseh kombinacijah šla še enkrat  ::) Govorim o Sprehodu ne o ''iti lulat''.

Skupaj dani so bili po vseh možnih kombinacijah. Stari, mladi, večina psic, nekaj umes gonečih, pred časom mati-hči, redno imamo na obiskih/varstvih pesjaneke...-noben problem, dokler je psom jasno, da med sabo se ne rangira na silo (besedne vojne pač niso hude), da je igra spoštljiva do vseh, da hrano delim jaz in točno po takem vrstnem redu kot si jaz zamislim. To pomeni, da nikoli ni striktno starejši prej itd. Vsem potalam posodice na tla, je pa se sočasno po sprostitvenem povelju. Tako ni nikoli noben prvi ali zadnji ampak so vsi na enkrat  ;)

Delam z vsakim posebej ali skupinsko. In res je prav da tudi pogostokrat gre na sprehod vsak zase. Preprosto zato, ker sploh tamladi znajo padit v krizo ko njihove mame ni več. Je treba računat na to da enkrat tudi do tega pride. Toliko, da se znajde predvsem na orientacijo vodnik-pes in ne toliko samo pes-pes.

Skratka jaz delam vse brez rutine v relacijah pes-pes. Vedno je nekako drugače. Vedno pa je rutina vodnik-pes. Ravno zaradi tega, da dogodkom kot je hranjenje, pripenjanje na povodec, vrstni red čohanja...ne dajem nobene vrednosti zaradi katere bi se morali rangirat. Tko je kot jaz naredim :P Tudi nimam več kot enega zarad drugega psa ampak zaradi sebe. Torej delujem po tem konceptu. :) Jim je tudi zaradi tega jasno, da ni ne en ne drug več vreden ampak so enkovredni zame. Krega za enakopravne stvari pa ni  ;)

Edino manjša pravila uvedem pred prihodom novinca -to je pa samo znajšana dejavnost s starimi člani (nič ugodnosti v smislu priboljškov, pretiranega čohanja, pretirane igre...) kak teden prej. Toliko, da jim postane rahlo dolgčas. Ko pa novinec pride mamo pa žurko  :) torej je novinec prinesel igro nazaj  8)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #80 : 24 Januar 2013, 20:37:46
Ni treba da so vsi sprehodi ločeni, sploh ne. Je pa potrebno z mladičem individualno delo. Koliko je težko reči, odvisno od psa in situacije. Bi pa rekla, da je za mladiča minimum nekje pol ure intenzivnega  individualnega dela na dan brez prisotnosti katerega koli drugega psa iz njegovega krdela. Pa en ali dva daljša izleta tedensko. Vse ostalo je lahko skupno.
Aja, pa  pod zatiranje ne mislim fizičnega nasilja (čeprav nekatere psice svoje mladiče tudi klofutajo, stisnejo ob tla...) ampak neprestano skoraj neopazno psihično nadvladovanje. Na prvi pogled zgleda vse oh in sploh super, psica in mladič zgledata kot največja prijatelja, nobenega problema sploh.....dokler ne želiš, da mlajši pes naredi neklaj samostojno ko psice ni zraven. In šele takrat opaziš, da je mlajši brez starejšega navadna driska, nesamostojen, nesamozavesten. Verjetno so se točno tega bali vodniki stare šole, ki so, če so imeli več psov te strogo ločevali, da se ja ne bi navezali drug na drugega. Pa v tem, da se psi navežejo drug na drugega ni prav nič slabega, če jim ob tem omogočimo, da se razvijejo v samostojno osebnost. Zanimivo je, da delamo cele drame iz tega, če starejši pes mladiča fizično kaznuje za nesramnost (kar je prej koristno kot škodljivo), psihične odvisnosti pa sploh ne opazimo.
Pasja šola je vedno koristna in priporočljiva a ne more nadomestiti dela doma in na neznanih terenih, ko  delata skupaj samo en vodnik in en pes. Ne šolska skupina, ne domače krdelo.
Nadzorovana igra z drugimi mladiči je prijetna in če se ne pretirava tudi koristna, a zares se kaj nauči mladič samo od odraslih psov. Znanih in neznanih.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #81 : 25 Januar 2013, 08:11:42
Pri nas smo lansko leto k trem odraslim Basset Houndom pripeljali domov mladiča Irskega volčjega hrta.Prvi kontakt-Zaina,ni vedela kaj bi z njim počela,ampak ga je pustila pri miru,Zani ga je nalajal,pa pustil pri miru,Tinka se mu je pa tisti moment,ko ga je videla na dvorišču hotela obesiti za goltanec.Ampak njo lahko ustaviš z komando.Teden dni po tistem se je Zaina že na veliko igrala z njim,Zani ga je toleriral,Tinka pa ignorirala.Pol leta kasneje se je "šefici" Tinki popolnoma strgalo in se cele dneve samo še igra z njim.Trenutno so v hiši dve psice "gonečke" in dva samca.Zani dopoldne,ko sva v službi odhaja v varstvo,Finn pa je z puncama doma.Trenutno mu še ni vkloplo,kaj se dogaja.Kot trop so izredno navezani eden na drugega,fajtov med njimi ni.Večji hudič je če katerega vzamem iz tropa ven( ko grem recimo z enim ali dvema od njih na razstavo) ostala dva pa ostaneta doma.Še posebno Zaina zna cel dan jokati ali pa tuliti.Je bil pa večji problem nadzorovati Finnovo igro z njimi.V določenih segmentih je bila njegova igra za njih pregroba.Še posebno ker ima grdo navado vleči jih za kožo,rep,se v polnem teku zaleteti v katerega.Tako da je bila igra vedno pod budnim očesom enega od naju.Se je pa fantina zelo navezal na Zanija,ki je že v osnovi umirjen pes in veliko pobral od njega.Kar se čuvajskih sposobnosti tiče ima podporo v Tinki,ki občasno misli,da je najmanj Nemški ovčar.Za sproščanje odvečne energije je pa teta Zaina zakon.Večni otrok,vedno pripravljena za igro.



pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 04 Januar 2014, 09:35:32
Živjo,
mi imamo doma cca 2 leti staro psičko mešanko, posvojenček iz ceste, imamo jo 1,5 leta, pred dvemi tedni in pol pa smo dobili še eno mešanko, posvojenko iz zavetišča, staro cca 1 leto. Obedve sta majhni, 8 in 6 kg. Prve dva dni je hotela tastara novo ubit - ja, napadala jo je na način, da je zgledalo, da jo hoče ubit in pika. tretji dan se je začelo umirjat, od nekako 5. dneva dalje pa se že igrata skupaj, igre so vedno bolj pogoste, tudi zunaj tanova leta za tastaro in skupaj raziskujeta in se lovita. Tako da to je vse ok. Ampak obstaja pa en problem, ki se nič ne zmanjšuje. Tastara ta novo vsake toliko napade, torej prisotno ni nobeno renčanje, pač pa samo takojšen napad brez vnaprejšnjega opozorila in večinoma brez nekega očitnega razloga. Nenadoma skoči in jo začne klat z zobmi - čeprav potem tanova nima nobenih vidnih posledic, včasih potem nekaj časa malo pojoka, ampak takoj potem sta spet frendice in se skupaj podita. Včeraj j to naredila zunaj, ko sem imela sabo brikete in sem tanovo poklicala k sebi in ji dala priboljšek. Pa recimo da bi to še bilo razumljivo, ker je bila v igri hrana, ampak doma jih že od začetka hranimo v istem prostoru, obedve dobita hrano naenkrat in nikoli incidenta, že tudi iz iste posodice sta jdnli in je bilo vse ok. Aja, vedno dobita vso hrano ali priboljške obedve naenkrat, včeraj pa je dobila samo tanova. Ok, recimo da je ta razumljiva. Ampak večinoma pa je tako, v igri ni nobene hrane, recimo tamala je šla, kot že milijonkrat prej, iz svojga ležišča v sobi malo pretegnit noge do hodnika, mi smo bili vsi v sobi in tastara jo je napadla, predno je prišla do hodnika. In večinoma so incidenti brez nekega očitnega razloga. Meni to zgleda, kot da ima tastara nenadne izbruhe ljubosumja in pač udarijo ven takrat ko pač udarijo. Naj povem, da tastaro od prihoda nove več čas pretirano crkljamo in se ji posvečamo, več pozornosti dobi kot prej. Tamala jo dobi precej manj. Pa tudi ne opažam, da bi se hotele rangirat, da bi tastara tamali hotla pokazat, kdo je šefica. Dejansko mi izgleda kot čisto babje ljubosumje. Tudi igračke recimo ne povzročijo konflikta, ampak tastara se takoj prilima zraven in pograbi igračko, tako da s tamalo v istem prostoru ni možno igranje, ampak do konflikta pa ne pride. Ta problem se pojavlja neredno, recimo 2 x v enem dnevu, pa potem dva dni nič, pa spet enkrat itd. Napad je res hud, tako da tastaro povlečemo stran. Smo pa že tudi malo pustili, da vidimo, kaj se zgodi, ampak je tastara kar nadaljevala s svojim "morilskim" napadom, tako da smo morali posredovati. Torej, napad ni zaredi tega, da bi tastara tanovi hotela postavljati meje, ampak kar tako, jaz sem ljubosumna in zdaj jih boš ti fasala zaradi tega. Če kdo lahko razbere kak drug razlog, bom vesela. Oz. kakršnegakoli nasveta bom vesela.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #83 : 04 Januar 2014, 15:35:54
Sicer nisem v enaki situaciji-ampak moja psica je zoprna do drugih psov (ne vseh, ampak zna biti prav ogabna), v večini primerov je ona tista, ki začne špetir (s fiksiranjem, izziva...). In ko vzamem na sprehod zraven še enega psa je pravzaprav tako, da najprej Bino nagradim, jo dam na sedi karkoli in še potem Pufija. Tudi če pokličem Pufkota, dam njej takisto nagrado ali pa jo pošljem iskati kaj po tleh (to ji je samo po sebi nagrajujoče in pomirjujoče). Tako sfuram sprehod.

Ga pa ni še napadla. Je pa zato drugo psico, malenkost manjšo od nje s prve štart-jaz pa s prve za uhelj ali vrat-se ne spomnim, je že dve leti od takrat in na prostor, je en lep čas ležala, ko je dobila sprostitev, se je v nadalje izogibala konfliktom.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #84 : 04 Januar 2014, 15:54:19
Meni se je podoben problem nehal takoj, ko sem ob spopadu  kaznovala "žrtev" enako kot napadalko


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 04 Januar 2014, 19:39:00
Lanabela, kako si pa kaznovala? Ker namreč mi svojih psic nič ne kaznujemo, v bistvu sploh nikoli nista kregani, sta pa pohvaljeni za tisto kar je prav. Taprva je namreč grozljivka od trmavosti in kreganje povzroči upor. Tako da je tudi v primeru teh napadov nismo nič kaznovali, nič kregali, samo prijeli in odstranili in zignorirali. Sicer pa je ta tastara čisto nekonflikten pes, s psi se odlično razume, drugim psom nič ne teži, skratka je en tak zelo uravnovešen pes.




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #86 : 04 Januar 2014, 20:48:26
Pri nas je tako, da se psov v nič ne sili, šola se jih brez prisile....vendar pa se prav nič ne obotavljam, če je treba psa ostro kaznovati zaradi vedenja, ki je nevarno njemu ali okolici. Eno od takih absolutno prepovedanih vedenj je medsebojno grizenje ali lasanje (ostale oblike agresije so znotraj krdela dovoljene). Če se pretep ne konča na moje prvo povelje v hipu (v tem primeru morajo pretepači samo nekaj časa ležati na prostoru, da se ohladijo, potem je kot da se ni nič zgodilo), jih pač ločim na silo - ponavadi to pomeni, da  zgornjega zgrabim za kožo na vratu in hrbtu in ga prav nič nežno ne treščim stran, potem pa lepo po vrsti do spodnjega. Če kateri potem ne obmiruje na prostoru ampak bi se še malo repenčil, se zadeva ponovi še manj prijazno. Ni ravno boleče, je pa dovolj zastrašujoče, da se incidenti ne ponavljajo (če so kaznovani vsi vpleteni seveda, ne glede na to, kdo je po mojem mnenju začel). V bistvu jih je treba streskat na vsakih par let enkrat. Glede na to, da je psov več in glede na to, da se pri takih spopadih lahko vsi znesejo nad tistim, ki pade ali zacvili in da se to lahko zgodi med psi, ki so sicer veliki prijatelji med seboj, pa skrajno uranoteženi, pa znajo se obvladat pa... ....So določene situacije, ko si s pozitivno motivacijo ne moreš pomagati. V takih situacijah je ignoriranje kontraproduktivno. Če nevarnega vedenja ne zatreš v kali, se zna tako okrepiti, da postane neobvladljivo.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 04 Januar 2014, 23:01:41
K sreči pri nas še ni prihajalo do lasanja. Žnaranje že, žnaranje, a to je pa tudi use. Take ''pogovore'' toleriram, ker nekak se pa konec koncev morajo pomenit, da komu kaj ne paše. Res pa je, da čisto od začetka (odvisno od posameznikov) psi niso imeli priložnosti konfliktnih situacij. Torej vsaj kak mesec ali dlje so bili nekoliko bolj omejeni v skupnih dejavnostih, ki so vsebovale hrano/igrače/pozornost. Pa od samega začetka vsak svoj določen prostor za ležanje. Katerega še danes striktno medsebojno spoštujejo. Naši imajo pač bokse za spat (odprte 24/7 da se razume). Ob morebitnem pretiranem renčanju en na drugega pa oba hkrati poslana vsak na svoj prostor. Koncept negativne kazni.
Res, da je tudi staroselec vedno dobil kaj prej kot prišlek a to ne pomeni, da smo delali scene iz tega. Če sem se namenila več ukvarjati z novincem je pač staroselec dobil striktno navodilo po time outu. Ker je tastarejšim jasno, da takrat pač ne morejo sikat zraven ni šans konflikta.
Znajo napadi in njihova intenzivnost bit tudi mal pasemsko pogojene a kakor koli se konflikt rešuje odločno, stabilno, ne histerično, z zelo jasnimi navodili, da tko se pa ne gremo. Tudi pretirano pogovarjanje takrat ni na mestu. Prej odločen ''ne!haj!''. Pa takoj ''marš na svoje''. Vsi udeleženi. Toliko, da se strasti pomirijo.
Ne vem, no mogoče je tud to pri nas, da jim že v štartu dam jasno vedet, da se posluša mene, ne, da sem jim španska vas. V vseh pogledih, v vseh okoljih.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 05 Januar 2014, 06:24:13
Hvala Lanabela. Tisto, ko sem napisala, kakšen pes je tastara, nisem napisala v njeno opravičilo, ampak sem jo samo opisala, da dam malo več info. o njej. Jaz se vseeno malo bojim, da bom s tem, da kaznujm obe, naredila tanovi škodo. Ona je še vedno bolj boječe sorte, nesigurna kako se sme in kako se ne sme obnašat in ta svoj strah očitno pokaže. In kadar jo je tastara napadla, je večinoma potem še nekaj trenutkov kar ornk cvilila, skorajda jokala, ampak to je bilo od straha ne od kake poškodbe. Pa še to, tanova se ob napadu ne brani, ampak bolj izgleda kot "prosim pusti me pri miru, a ne vidiš, da trpim in ti nič nočem" in kot da hoče pobegnit in se skrit, pa ne more, ker je vse skupaj nek klopčič. Hm, v bistvu ne vem, kaj naj naredim, dvomim, da bom lahko okregala revco vso presrano :( Ni pa bilo od tistega incidenta zunaj še nobenega novega, zato malo držim pesti :)



pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 05 Januar 2014, 06:39:25
Lunette, v takih trenutkih je rahlo nenavadno, vsaj meni, obnašanje tastare, zgrabimo jo za vratno gubo in odločno povlečemo stran in ona je v trenutku popolnoma mirna, kod da ni še trenutek prej zganjala hudiča. Strasti so v trenutku pomirjene. In takrat, kadar tamala nič ne cvili in jokca, sta obedve ena do druge v trenutku normalne, kadar pa tamala jokca, takrat pa pobegne v svoj boks. Tastara te pa gleda s tistim pogledom "kaj pa je, sej nič ne delamo". V bistvu to zgleda tako, kot da bi nekdo pritisnil gumb na on/off. Res čist čudno. Morda pa imamo doma psihopata v podobi srčkane kosmatinke :D Definitivno bom opazovala, zdaj imam tastaro tudi non stop na uču, da bi lahko te incidente preprečila v naprej. Ampak zaenkrat je vse mirno, do zdaj je to največji interval miru :)
Pa še ena cvetka, smo šli na obisk staršem, pa je gospa mati hotela dati obema jest, pa sta bile obedve v pričakovnju poleg nje, vse navdušene in da najprej tastari posodico in tastara takoj šavne proti tanovi, potem pa gospa mati s tistim čisto mamsko odločnim glasom "o pajde, tako se pa ne boš obnašala, vzame posodico in da v njo hrano še za tanovo, vsaki naredi kupček na eni strani, postavi na tla in reče "zdaj pa jejta" in psici obeddve pomlatita in potem še poližeta in ko sta lizali, sta seveda lizali še po drugi strani posode, prav preganjali ste se okoli. Nobenega konflikta, mama in foter lahko od takrat mirne duše istočasno izmenično dajeta priboljške in je vse mirno, lahko celo dajeta priboljške samo tanovi, pa mora tastara čakat poleg na vrsto in je še vedno vse mirno.