renčanje - "prosim pusti me na miru" ali dominanca??

Maruša_Star · 34372

Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #60 : 23 Marec 2010, 17:01:40
Kako ne pomaga NE, NE kopat....Primeš za ovratnico in prestaviš psa, simpl, saj ZP ni tele od 50kg. Bo že dojel. Lahko pa se domisliš kaj bolj izvirnega in brezkompromisnega.

Renčanje na pse-kako pa renči? Iz dominance al strahu-je razlika v "obliki renčanja". Kako ima telesno držo, viher, ušesa? Renčanje preprečiš tako, da pes ne gleda drugega psa-v začetku mogoče rabiš halt. Zakaj bi ga približevala drugim psom, če pa jih ne mara. Bog ne daj da z renčanjem doseže podreditev drugega psa-kvečjemu ignoriranje.

Prvi odgovor: lahko grem, ga prestavim stran, ja, ampak to se ponavadi dogaja ko je spuscen, in ko ne uboga na ukaz grem do njega, ampak takrat ze neha, ali se prestavi drugam, in ko ne gledam, zacne zopet kopat.. Ker ni fora, da nocem da ne koplje sploh, naj koplje, ce mu je v veselje, ampak ne na travniku za vikendom recimo.. Ce sva pa zunaj na sprehodu me pa prav briga ce naredi kaksno luknjo. In kaj je zate "nekaj bolj izvirnega in brezkompromisnega"?

Drugi odgovor: Tole si kar precej zgreseno napisala, ker ne, moj ni tak, da ne mara drugih psov, ampak samo kaze nelagodje do njih, ker jim pac ne zaupa - in sem napisala da ne do vseh! In ni rencanje zaradi dominance, sigurno ne, ker si nobenega ne skusa podredit, niti telesna drza ni taka, rep ni cist gor, usesa da nazaj, vcasih kadar kdo zares sili vanj naredi grbo, ampak samo hoce dosezt (z rencanjem pac) da ga pustijo pri miru. In zakaj ne sme gledat drugega psa? Ja, v primeru da bi bil dominanten mu nebi pustila, ampak to ni, in ko gleda drugega psa niti repa ne vzdigne, torej, ni dominance tu.. Niti ne renci iz 20ih metrov. Renci v primeru, da je pes tik zraven njega, takrat se pocuti ogrozenega. In tudi v primeru ko srecujeva druge pse, za tvojo si rekla da postane razburjena.. Moj jih vecinoma pogleda, ce mu je kaksen vsec ima daljsi pogled nanj, drugace gre pa brez problemov mirno mimo, sploh ce hkrati takrat malo povadiva pozornost. Tudi kadar se kaksne 3kg tecne metle spravljajo in zaganjajo vanj, gre mimo kot da ni nic, pac pogleda, potem pa ignorira, ker se mu ne da z njimi ukvarjat.. Pa tudi na tekmah ga ne ganejo drugi psi. Samo vesel je vseh tistih, ki jih pozna ze od prej..
In tudi, ni zdaj to, da ga rinem h vsakmu tujemu psu, ampak mu poiskusam vrnit zaupanje s stiki s psi, ki jih poznam, ki vem da ne bojo nic naredili, da bojo tolerirali tole zacetno rencanje. Potem ce pa recimo skupaj divjajo pa takoj neha, in je najboljsi prijatelj z njimi. Samo pac od zacetka ni preprican, ali je varno ali ni..

Sicer pa, a se ti mogoce ne zdi, da je moje kinolosko znanje dovolj veliko, da bi locila dominantnega, agresivnega psa od psa, ki ga je strah oz. cuti neko nelagodje zaradi slabe izkusnje?  :P ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #61 : 23 Marec 2010, 18:16:32
Ali renči na "o" ustnice na o ali pa hmm bolj spotegjeno z vsemi zobmi ven? V knjigi Težave s psom je lepo prikazano renčanje.

Če ti koplje pa te ne šljivi mu nekaj zabrišeš v glavo ;) Kaj takega sem imela v mislih.
Če je res nezaupljiv-rabiš kup ignorantskih psov, ki ga niti povohali ne bojo, ti pa psa na fraj, ampak samo če te bo upošteval na odpoklic. Sicer pa štrik in delaj nekaj z njim, se igraj...Pomojem bo čisto ddovolj, če bo pes imel zaupanje vate in dovolj samokontrole, da te bo upošteval na komando, ko bo kak pes blizu.

Ja moja je razburjena, cepeta, cvili...

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #62 : 23 Marec 2010, 18:41:46
Ali renči na "o" ustnice na o ali pa hmm bolj spotegjeno z vsemi zobmi ven? V knjigi Težave s psom je lepo prikazano renčanje.

Če ti koplje pa te ne šljivi mu nekaj zabrišeš v glavo ;) Kaj takega sem imela v mislih.
Če je res nezaupljiv-rabiš kup ignorantskih psov, ki ga niti povohali ne bojo, ti pa psa na fraj, ampak samo če te bo upošteval na odpoklic. Sicer pa štrik in delaj nekaj z njim, se igraj...Pomojem bo čisto ddovolj, če bo pes imel zaupanje vate in dovolj samokontrole, da te bo upošteval na komando, ko bo kak pes blizu.

Ja moja je razburjena, cepeta, cvili...

Mislim, da je bolj tisto prvo, na O.. Se mi zdi, da zob niti ne pokaze.. :-[

Ja no to probavam, cimvec ignorantskih psov.. Ampak jih je tezko najdet, sploh v nasih koncih..  ::) Sem pa mislila, da ima mogoce kdo kaksen boljsi/hitrejsi predlog.. Ker ce bova takole nadaljevala bo ravno tam nekje do penzije postal spet "normalen"..  ::) :-\

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #63 : 23 Marec 2010, 18:56:28
Ostalim pa pač ne dopustiš kontakta-poleg in gresta. ;)

Če je šoba na O-pol Cosmo grozi drugemu psu oz. diktira, ukazuje, podreja.....Mah...bom za vikend dala fotko gor, jaz bolj slabo opisujem ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #64 : 23 Marec 2010, 19:06:47
Sem iskala zdajle malo po netu, pa ne najdem  :-[  No daj slikco, prosim  ;)

A lahko podreja samo z rencanjem?? Mi je cisto prevec cudno, da bi si z rencanjem poiskusil podredit 60+kg njufa.. Saj ne smatramo, da je podrajanje isto kot "pusti me pri miru", ane? Ker pomoje hoce res samo to, da ga pustijo na miru..

Mah, saj je smesen.. Kaksne tri/stiri mesece nazaj so bili skupaj spusceni: zp Ajka, s katero se ful razume, bigl, kavalirka in ene sest/sedem mesecna bernka, katera se je Cosmota ful bala. Ampak, vkolikor se je opogumila in se mu malo priblizala je zacel rencat. Zakaj, ne vem, oz. ni mi jasno zakaj bi se pocutil ogrozenega, ce je bila psica, pa se mladic, pa se plasna povrh vsega, pa se tezila mu ni (tko, da bi silla v njega).. Ko je sla pa stran od njega in ga pustila na miru je bilo pa ok..  ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 24 Marec 2010, 09:11:14
joj, ko bi bil moj tak. mojga nahrulim, in NE, NE pa FUJ...pa še bolj dobi veselje da dela tisto kar ne sme.  >:(
Njemu je to še potrditev, ker se ukvarjaš z njim, ali pa hoče čiveč skopat, predno bo primoran it stran od tam, ker že vidi po tvojem glasu, da bo moral.

Preprosto ga odvleci stran od luknje. Nič ne komentiraj, razen mogoče en miren in odločen "ne" primeš povodec in odvlečeš stran, nič ne komentiraš, nič ne prigovarjaš, nič ne cukaš, samo vlečeš stran.  ;)

Enako velja za cufanje trave ali deke,.. "fuj to", primeš in odvlečeš stran in predvsem skušaš preprečevat da bi pes to sploh začel počet, torej pospraviš deko kadar ima pes igračo, zunaj ga imaš na slednem in tisti moment ko posumiš, da bo začel cufat travo preusmeriš ali potegneš stran. Nikakor pa ne potrjevat takega obnašanja z raznim kričanjem. Eni psi mogoče celo zanalašč cufajo travo,.. ker se potem vodniki "ukvarjajo" z njimi.



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 24 Marec 2010, 09:16:15


Enako velja za cufanje trave ali deke,.. "fuj to", primeš in odvlečeš stran in predvsem skušaš preprečevat da bi pes to sploh začel počet, torej pospraviš deko kadar ima pes igračo, zunaj ga imaš na slednem in tisti moment ko posumiš, da bo začel cufat travo preusmeriš ali potegneš stran. Nikakor pa ne potrjevat takega obnašanja z raznim kričanjem. Eni psi mogoče celo zanalašč cufajo travo,.. ker se potem vodniki "ukvarjajo" z njimi.

Delamo na tem... :D
Samo bo trajalo ker seveda prej nisem opazil in bom sedaj nekaj časa porabil da jo odvadim...
rezultati so rahlo vidni po enem tednu!:P

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 24 Marec 2010, 09:27:43
Ovcka, zakaj mu pa na sprehodih pustiš kopat? To ni lepo od tebe, da dovoliš, da uničuje "tujo" lastnino, poleg tega pes težko loči kdaj sme in kdaj ne, če je enkrat ok, drugič pa ne. Nobene potrebe ni, da bi kopal na sprehodih, tako da eliminiraj povsod  ;)

Kar se tiče samega renčanja. Jaz bi rekla da ga je strah oz. je nesiguren (tole s šobami na o ali.... kar se mene tiče, ni ravno najbolj zanesljiva razlaga), kar je normalna reakcija če je bil tako napaden. A knjigo Click to calm že imaš? Če ne, mi javi na ZS. V takih primerih bi jaz delala predvsem na desenzibilizaciji, torej psa ne vodiš globje v situacijo, kjer ga je strah, ampak najprej utrjuješ pravilno vedenje na dovolj veliki razdalji (do tja ga pač odvlečeš brez komentarja, mogoče pa bi pomagala tudi momentalna preusmeritev pozornosti, na kateri gradiš potem nadaljno pozornost nate - npr. močan pisk, ki prekine fiksacijo,..), potem dviguješ kriterij in zmanjšuješ razdaljo.




NoXika

  • *
    • Prispevkov: 379
    • Točke: 0
  • Beware....this dog is not vegeterian.
Odgovori #68 : 24 Marec 2010, 09:36:35
Njemu je to še potrditev, ker se ukvarjaš z njim, ali pa hoče čiveč skopat, predno bo primoran it stran od tam, ker že vidi po tvojem glasu, da bo moral.

Preprosto ga odvleci stran od luknje. Nič ne komentiraj, razen mogoče en miren in odločen "ne" primeš povodec in odvlečeš stran, nič ne komentiraš, nič ne prigovarjaš, nič ne cukaš, samo vlečeš stran.  ;)


Ja, samo če ga primem za ovratnico me poskuša ugriznit in potem itak da avtomatsko rečem FUJ.
Pa še glede na to da je zmeraj okol gofle usran od zemlje, sem potem poslediščno še jaz ko ga vlečem stran, tako da sedaj grem samo do njega ga pripnem (če je brez povodca) in s povodcem povlečem stran. In potem kar lajat začne pa se p!"%it  ??? >:(

Res ne vem kdaj ga bom to odvadla  :-\

Parking for Siberian husky owners only! Violators will freeze to death!


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 24 Marec 2010, 09:50:30
A zdaj je problem, da se umažeš?
Jaz bi takemu psu v momentu primazala eno okoli kepe - tako, da bi si jo za vedno zapomnil.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #70 : 24 Marec 2010, 09:58:04
Ne mu pustit, da koplje, ane. Jablana, ti pa ne pustit, da igračo kar nekam nese in se sama zabava z njo, igrače so namenjene za interaktivno igro med vodnikom in psom.



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 24 Marec 2010, 10:10:10
vem vem... :)
Ampak po vlečenju ko zmaga gre vedno malo stran (meter dva) in če se takoj ne vklopim nazaj v igro
začne cufat travo... ;D

Renčanje v takem primeru je zihr nelagodje, ki ga lahko odpraviš le tako kot je napisal tibiq. zelo zelo majhni koraki in vedno potrditev, potem povečuješ nelagodno situacijo in tako postopoma da pes dobi zaupanje vase, vate in ostale pse.

Meni odvajanje ratuje, kot sem že omenil, a z majhnim napredovanjem. počasi se bo odvadila in sploh ne bo začela, ker je bilo tako že z drugimi vedenjskimi vzorci, ko je probavala kje so meje. enkrat zajebeš, desetkrat popravljaš bi jaz rekel! ;D
Samo z doslednodtjo in dobrimi živci se lahko odpravi večino vedenj! vsaj po moje.... :D

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 24 Marec 2010, 10:29:58
Ja, samo če ga primem za ovratnico me poskuša ugriznit in potem itak da avtomatsko rečem FUJ.
Daj ga na 10m dolg sledni povodec, ki se vleče za njim. Ta povodec lahko primeš 10m ali pa 10cm stran od psa in psa odvlečeš.  ;)

Samo z doslednodtjo in dobrimi živci se lahko odpravi večino vedenj! vsaj po moje.... :D
Tole absolutno drži (manjka samo še pravilna uporaba pravih metod), s tem da smo žal vsi ljudje pod kožo krvavi, s premalo znanja, časa, volje, energije, s slabimi in dobrimi momenti.. pač eni bolj, drugi manj, a ne glede na to, nihče ni popoln, ker vsak bi vedno lahko vedel še več,... in ja, treba se je trudit proti popolnosti in predvsem si priznat naše napake in jih skušat odpravit, kadar se le da, namesto da krivimo druge (pse npr., ki itak ne delajo drugega kot tisto, v čemer so potrjevani, največkrat z naše strani).  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #73 : 24 Marec 2010, 10:32:07
Hehe moja tut odnese igračo-pokliči psa, menjaj za priboljšek, vadi prinašanje, imej dve blazno znimivi igrači. Jaz sem vedno umazana, ko sem z Bino, se tudi valjam po tleh in ležim na hrbtu ko ona skače čez....Zato pa imamo "šmir" cote. Doma so se približno sprijaznili. ;D

Sicer pa če psom ful delaš na sprehodu, se igraš, vadiš, laufaš, spreminjaš smer...Ima pes manj časa  za lumparije. ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


NoXika

  • *
    • Prispevkov: 379
    • Točke: 0
  • Beware....this dog is not vegeterian.
Odgovori #74 : 24 Marec 2010, 10:45:37
A zdaj je problem, da se umažeš?
Jaz bi takemu psu v momentu primazala eno okoli kepe - tako, da bi si jo za vedno zapomnil.

sploh ni problem da se umažem  ;D ker sem tako in tako, takoj umazana. Saj mam cunje ko jih oblečem ko grem z njim. pa verjemi da jih ne perem usak dan.  ;D

verjemi, sem mu tudi že primazala eno ali dve, pa ga je to samo še bolj podžgalo da se je zaganjal vame.

tibiq: saj ga imam na slednem povodcu, samo se mi zdi, da sedaj, (ko vidim, da bo on začel kopat ga takoj povllečem stran) se ne bo to nikoli odvadil. ali me pa občutek vara. res pa tudi je, da se to ne more odpravit v enem mesecu.

ampak se ne bom vdala....treba vztrajat do konca....mogoče ga pa mine ko bo ven iz puberterte  :o haha, i wish  :D

čara, ja delam veliko z njim na sprehodu, od cufe, žogice, frizbija...ampak preprosto ga na travniku kamor hodiva vsak dan to prehitro mine...ker so bolj zanimive miške. potem doma na vrtu, pa vse prinaša, se cufava, žogava...brez problema.

Parking for Siberian husky owners only! Violators will freeze to death!


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 24 Marec 2010, 11:22:00
kar počasi in vztrajno noxika.. ;D jaz vem da ti bo ratal!!! 8)

Pravilna uporaba metod... hmm... ne deluje vse na vse pse... prej bi bilo prav: pravilna uporaba nagrajevanja in prepovedi! Recimo...:P
jaz moram kar prilagajati vaje ker je nizka in dolga
in ji nazaj in nazaj okoli posebej delata probleme... ampak smo že na pol poti! :P

Umazani smo pa pomoje vsi lastniki psov... ::)

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 24 Marec 2010, 12:09:00
verjemi, sem mu tudi že primazala eno ali dve, pa ga je to samo še bolj podžgalo da se je zaganjal vame.

Potem prenehaj s tem, ker si očitno naredila napako. Ko psa treščiš v pravem trenutku in tako, kot je treba, ponavljanja niso potrebna.
Pa nisem pristaš tepeža, samo, da bi pa lasten pes renčal name...


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 24 Marec 2010, 12:34:03
Yo ma prav... to ne deluje probaj kaj drugega! magar improviziraš, kar koli samo da pritegne pozornost.
Sploh je pa treba psu vcepiti v glavo da je pri tebi najlepše, da ga čakajo nagrade in igra... to psa motivira da sodeluje!
no vsaj moja! :P ;D

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #78 : 24 Marec 2010, 12:37:17
Zabrišeš plastenko v glavo-recimo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 24 Marec 2010, 12:42:43
BRavo čara!!!!!!!! ;D ;D ;D
Temu se reče inovativnost... probaš, če deluje zakaj pa ne!

sedi pet!! :D

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #80 : 24 Marec 2010, 12:43:36
Psi na sprehodih kopljejo, če jim je dolgčas. Če jih zaposliš, če tečeš ali pa greš s kolesom za kaj takega nimajo časa. Če pa jim kopanje  (ponavadi izkopavajo poljske voluharice in miši) pride "v kri" so dobesedno zasvojeni, ne vidijo in ne slišijo nič drugega več. V takih primerih včasih ne pomaga nič drugega kot psa privezat, pa zamenjat teren za takega, kjer ni toliko miši.

Pri nas veljajo nekako taka pravila: miši se lahko izkopava pozimi in zelo zgodaj spomladi, preden so travniki pobranani in ko trava ne raste. Če se psa pokliče, mora s kopanjem prenehati. Če "ogluši" se gre ponj, se ga brez besed priveže in zabave je za ta dan konec.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 24 Marec 2010, 14:18:14
Noxika, če sem prav razumela, se je tvoj pes uspešno samopotrjeval v kopanju dve leti in jasno, da boš sedaj imela ogromno težav s popravljanjem napak in je končni rezultat zelo vprašljiv. Jasno, da ni isto, kot če bi psa, ki je 2x poskusil kopat, poskusila odvadit. Tudi tvoj pes ima verjetno to že v genih. Moja npr. nikoli ni niti pomislila (pa ji prav tako nisem bila jaz zanimiva), da bi kopala luknje, čeprav smo imeli v kraju, kjer sva živeli prvi dve leti, luknjico pri luknjici od rovk in si jih videl tudi švigat sem in tja, toliko jih je bilo. Meni tega ni bilo nikoli treba sploh začet preprečevat, ker ji enostavno to ni bilo v interesu.

Ampak ti imaš psa, ki mu to je v interesu in ki se je dve leti potrjeval v tem in kot piše Lanabela, sedaj je zasvojen s tem in ja, ogromno truda bo potrebnega za popravljanje tega in vprašanje če bo kdaj zanesljiv, ampak če ne bo, je tvoja dolžnost da dosežeš vsaj to, da ne renči nate ko ga vlečeš stran.

Kar se tiče preusmerjanja pozornosti pa je tudi tako. Najti moraš nekaj, kar je psu bolj zanimivo od kopanja lukenj. To nekaj moraš najprej utrditi na nekem nevtralnem terenu, kjer ne bo močnejše motnje (lukenj za kopat npr.) in utrdiš do te mere, da mu bo to bolj pomembno od kopanja lukenj. Potem zvišuješ kriterije zelo počasi.. greš na teren kjer ni lukenj ali jih je malo in tam utrjuješ te druge oblike vedenja,..

Nikoli nikoli več mu ne smeš dopustit da bi ga zaneslo v kopanje luknje - ti moraš predvidevat kdaj bo začel kopat in preprečit da bi začel, ker vsakič ko bo lahko malo zakopal, se bo spet samopotrdil.

Sicer se mi zdi malo znanstvena fantastika, da bi tole res uspelo, vsekakor se bo pomojem napredek prej kazal v letih kot v mesecih, ampak princip je pač tak.



NoXika

  • *
    • Prispevkov: 379
    • Točke: 0
  • Beware....this dog is not vegeterian.
Odgovori #82 : 24 Marec 2010, 14:26:13
Noxika, če sem prav razumela, se je tvoj pes uspešno samopotrjeval v kopanju dve leti in jasno, da boš sedaj imela ogromno težav s popravljanjem napak in je končni rezultat zelo vprašljiv. Jasno, da ni isto, kot če bi psa, ki je 2x poskusil kopat, poskusila odvadit. Tudi tvoj pes ima verjetno to že v genih. Moja npr. nikoli ni niti pomislila (pa ji prav tako nisem bila jaz zanimiva), da bi kopala luknje, čeprav smo imeli v kraju, kjer sva živeli prvi dve leti, luknjico pri luknjici od rovk in si jih videl tudi švigat sem in tja, toliko jih je bilo. Meni tega ni bilo nikoli treba sploh začet preprečevat, ker ji enostavno to ni bilo v interesu.

Ampak ti imaš psa, ki mu to je v interesu in ki se je dve leti potrjeval v tem in kot piše Lanabela, sedaj je zasvojen s tem in ja, ogromno truda bo potrebnega za popravljanje tega in vprašanje če bo kdaj zanesljiv, ampak če ne bo, je tvoja dolžnost da dosežeš vsaj to, da ne renči nate ko ga vlečeš stran.


Moj pes je star 10 mesecev, od kje vam 2 leti?  ???

In odvajanje od kopanja lukenj počnem že nekaj časa, ja skor odkar sem ga dobila. Nikoli ga nisem za to potrjevala ali nagrajevala. In bom vztrajala pri temu, da bo nehal renčat, in da bo nehal kopat. Pa če bo trajalo eno leto, pa eno leto.

Parking for Siberian husky owners only! Violators will freeze to death!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #83 : 24 Marec 2010, 14:34:08
Ti nisi potrjevala psa, se je potrjeval kar sam. Ob vsakem uspehu znova. (ravno zato so taka vedenja tako težko "ozdravljiva") In dejansko psa to tako zasvoji, da ne pomaga nič več nič razen povodca.


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 24 Marec 2010, 14:35:28

In odvajanje od kopanja lukenj počnem že nekaj časa, ja skor odkar sem ga dobila. Nikoli ga nisem za to potrjevala ali nagrajevala. In bom vztrajala pri temu, da bo nehal renčat, in da bo nehal kopat. Pa če bo trajalo eno leto, pa eno leto.


To je beseda... ti kar, ker si na pravi poti. kaj pa deluje boš pa že še ugotovila, samo vztrajaj! ;)

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


NoXika

  • *
    • Prispevkov: 379
    • Točke: 0
  • Beware....this dog is not vegeterian.
Odgovori #85 : 24 Marec 2010, 14:35:59
Ja, ampak takoj ko sem vidla da bo začel kopat sem ga stran vlekla. Potem on avtomatsko že to vidi kot uspeh?

Parking for Siberian husky owners only! Violators will freeze to death!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #86 : 24 Marec 2010, 14:40:32
Če mu je 1x  na 10 poskusov uspelo malce zakopat, potem je to uspeh. pa še dodaten bonus za dobitek na loteriji.


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 24 Marec 2010, 14:40:53
osebno mislm da ne... če je tako ima to v genih, kar je najtežje odpravt! sam ne upanja zgubit
pa sam konstantno ga stran vlečt...
kaj več že težko, ni pa magičnga recepta, ki bi deloval pri vseh psih! :P
na žalost... ;)

Pa odvisno je od psa, ni nujno da se to dogaja zaradi ene potrditve, njemu je samo lajf to počet...
ker niso vsi psi toliko inteligentni da bi jim potegnilo že v prvo, razn če je sam privlekel oz "prisilil" vodnika da gre tja kjer bi on kopal, to smatram za samopotrditev.
v tem kar počne noxika pa ne vidim samopotrditve ker kot pravi ga vedno vleče stran!

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 24 Marec 2010, 15:13:11
Noxika, oprosti, pojma nimam od kje mi 2 leti, očitno sem v spominu nekaj pobrkala  ;)

Drugače samopotrjevanje je to, da sploh pes začne kopat in koplje. Svoje je dosegel in v tem užival, pa čeprav za kratek čas in čeprav se ga krega in vleče stran. In ja jablana, ponavadi nekaj začnejo počet, ker imajo to že "v krvi", medtem ko na nekaj drugega niti ne pomislijo, ampak pomembno je, da če imajo to "v krvi", potem poskrbimo da ne začnejo takega vedenja razvijat, da namesto tega pokažejo čimveč nadomestnih vedenj.

Npr. pes kot mladič obožuje ljudi in rad skače po njih. Poskrbimo, da ljudi ne doseže, hkrati ga navajamo da v takih primerih izvede nadomestno vedenje, za katerega je izredno nagrajen. Ker se itak ne bo nikoli potrdil v tem, da bi skočil na človeka, hkrati pa bo ves čas potrjen za uporabo nadomestnega vedenja, mu bo sčasoma nadomestno vedenje prešlo v avtomatizem in ga bo v situacijah, ko bi sicer skakal na ljudi, povsem podzavestno izvajal namesto skakanja.

Druga varianta, kjer niti ne rabiš nadomestnega vedenja je grizenje in uničevanje pohištva,.... (ko mladički menjajo zobe, se to kar pogosto dogaja). Tu sicer poskrbiš, da ima kuža na razpolago primerne žvečke, odstraniš pa kolikor je možno, neprimernih in sčasoma celo zadevo z žvečenjem pes preraste, če pa se mu prepusti kar vsepovprek uničevati, se mu ne da nadomestila,.. potem se lahko zgodi, da ne bo nikoli prerasel, ker mu bo prešlo v navado.





Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #89 : 24 Marec 2010, 15:16:38
Pravi že pravi, samo vprašanje je, koliko ji to dejansko uspe. Če ga ima spuščenega, potem ji nikakor ne more uspeti vedno priti pravi čas do psa. preverjeno. še če je na fleksu ne. Če je na kratkem povodcu ga pa itak nima kaj od luknje veleči, ker mu že to, da spusti glavo na tla lahko prepreči.

Meni se taktika - ti samo vselej odvleči psa stran in vztrajaj ne zdi prav posebej obetavna.
-psa se nauči kdaj, kje in pod kakšnimi pogoji  lahko koplje in kdaj ne. Prepovedane stvari so vedno najslajše.
-psa zaposliš, da nima časa kopati (med tekom recimo ne moreš kopati)
- greš tja, kjer se ne da kopati ali pa ni miši.