renčanje - "prosim pusti me na miru" ali dominanca??

Maruša_Star · 34369

Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Star je prvič zarenčal name, kakšen mesec nazaj, ko ga je ful bolela zadnja tačka (ni jedel, ni vstajal, na koncu se mu je odprla rana in je ven steklo ogromno krvi in gnoja) in sem mu dajala obkladke. Avtomatsko sem ga klofutnila, on pa se je začel trest po celem telesu. Naslednjič se je isto zgodilo, ko sva ga par ur kasneje dajala v avto in sva ga morala dvignit in prijet za poškodovano tačko. Takrat nisem reagirala s klofuto, ampak z "NE!!".

Potem ni bilo več nobenega sledu o renčanju, zato sem pač predvidevala, da ga je res močno bolelo in je pač želel svoj mir (kar sicer ni opravilčilo, ampak vseeno lažje razumem).

Včeraj se je renčanje prvič ponovilo na sprehodu, ko sem videla, da ima otečeno tačko in sem želela pogledat (očitno ni bilo nič hujšega, ker ni šepal, niti ni bilo videti, da bi ga bolelo).

Naslednjič je zarenčal zvečer - mulc je že trdno spal in ko sem šla mimo, sem ga pobožala. :'(

Zanima me vaše mnenje kako pravilno reagirati v takšnem primeru (star je 15 mesecev).



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 19 Marec 2010, 11:46:51
Še to: pri zadnjem renčanju sem ga prijela za ovratnico in odpeljala iz sobe na hodnik, kjer je potem ležal nekje pol ure.

Drugače pa delamo tako: preden dobi hrano, mora vedno izpolniti vsaj ukaz "sedi" in "čakaj". Potem ga pustim cca. 2-3 minute, šele nato gre lahko jest. Nikoli ne dobi hrano iz mize. Na postelji ne leži (razen npr. 1x na mesec, ampak še to le ko mu dovolim), na sprehod greva ko mu jaz rečem, ne obratno...



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #2 : 19 Marec 2010, 12:16:02
Mogoče je pa samo občutljiv na poškodbe.
Očitno renči ko ga kaj boli. To, da ste prvič čakali toliko dolgo, dokler mu oteklina ni počila ga je moralo pomoje že fajn bolet.
Zdaj drugič pa spet praviš, da ima oteklino.
Sicer psa ne poznam, ampak če praviš, da drugače nimate problemov je očitno problem v nizkem bolečinskem pragu.



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 19 Marec 2010, 12:39:50
Mogoče je pa samo občutljiv na poškodbe.
Očitno renči ko ga kaj boli. To, da ste prvič čakali toliko dolgo, dokler mu oteklina ni počila ga je moralo pomoje že fajn bolet.
Zdaj drugič pa spet praviš, da ima oteklino.
Sicer psa ne poznam, ampak če praviš, da drugače nimate problemov je očitno problem v nizkem bolečinskem pragu.

Jaz bi se kar strinjal z tem, je pa težko reči ker ne poznamo psa...
dominanca bi bila če bi imel pri sebi kako igračo ali kaj drugega njemu vrednega in bi renčal ker brani to stvar.
verjetno ga je končno nehalo boleti ko ste se ga lotili prestavljati in mu to ni bilo všeč.

Poškodbo pa le čim prej strokovno sanirajte in boste potem najbolje vedeli!!!!!!

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 19 Marec 2010, 12:48:36
Isla, oteklina mu je počila par ur po tistem, ko so mu jo punktirali pri veterinarju in je potem odtekla še ostala kri in gnoj.

Drugače se pa strinjam in tudi jaz nekako mislim, da je to povezano z bolečino. Ampak glede na to, da ga včeraj tačka očitno ni bolela, čeprav je imel malo oteklo (normalno divjal, skakal..), ne vem, če je renčanje bilo povezano z bolečino. Se mi zdi, da je bilo bolj zaradi tega ker je spal in sem ga pač zmotila.  ???

In kaj narediti v primeru renčanja?



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 19 Marec 2010, 12:53:51
Od kje vam pa ideja, da pes renči zaradi rangiranja?

Očitno ga taca boli, ali pa ga je bolela. Dodatno bolečino je povezal z vami, ko je opozoril da ga boli, jih je še dobil in če jih bo še parkrat dobil, bo nehal renčat (= opozarjat), naslednjič lahko (lahko tudi ne) preprosto ugrizne brez opozorila.

Kaj bi pa vi naredili, če bi vas nekaj bolelo in bi vas nekdo na tistem mestu še prijemal,..? Jaz vem, da znam koga tudi mahnit (pa sem človek) :-[

Torej za začetek naj vam spet začne zaupat. Približajte se mu (oz. taci), se ga ne dotikajte, če bo odreagiral brez renčanja, ga nagradite. S časom stopnjujte, se tace samo rahlo dotaknite, če ne bo reagiral z renčanjem, ga nagradite, če bo, umaknite roko, ne nagradite in sicer ignorirajte, poskusite ponovno samo s približevanjem roke.

Na drugi strani imate varianto korekcije.

Kar se mene tiče, sicer čisto odvisno od same situacije, ampak jaz psu po (kao uspešni) korekciji ne bi zaupala toliko, da bi mu ob močnih bolečinah zaupal da me ne bo ugriznil, je pa vse odvisno od psa, kako dobro ga poznate, kako daleč bi šel,...

Renčanje se razlikuje od renčanja! Jaz pri moji psici renčanje ignoriram, ker jo toliko poznam, da vem da izraža samo nestrinjanje,... ampak to vem iz načina renčanja. Celo za roko me prime, ampak nežno, z namenom, daj prosim nehaj. To ignoriram oz. rečem "ne", ji odrinem gobec in delam (karkoli že moram) dalje. Če bi zarenčala (ali pa pokazala kako drugače izjemno stisko) drugače, bi v takem primeru kot je vaš, najprej dala gor nagobčnik.




Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 19 Marec 2010, 13:04:06
"Razumem", da je zarenčal, ko sem ga prijela za bolečo tačko. Ne razumem pa tega, da je renčal tudi ko se vsedla zraven njega in se tačke niti slučajno nisem dotikala (res sem samo sedela tam). In ni mi jasno, da je zarenčal zato ker sem ga zbudila.  ???



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 19 Marec 2010, 13:05:08
tibiq: vse je res...

Res pa je tudi da je renčanje oblika opzorila in se potem lahko stopnjuje do ugriza...
zna biti pa problem če psa ne poznaš dovolj dobro da ločiš različne stopnje renčanja...

moja je skakala s polno paro takoj po operaciji noge... ni je motilo če je boli, zacvilila je samo kadar ji
je uspelo nogo čudno spodviti ali pasti nanjo... drugače je pa še vsa v povojih delala red v pasji šoli!!! ;D

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 19 Marec 2010, 13:07:15
maruša: verjetno je predvidel da ga boš spet prijela za taco, pa čeprav nisi imela tega namena... :)

Možno pa je da je imel samo slab dan zaradi bolečin! in je hotel svoj mir...

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #9 : 19 Marec 2010, 13:12:08
maruša: verjetno je predvidel da ga boš spet prijela za taco, pa čeprav nisi imela tega namena... :)

Možno pa je da je imel samo slab dan zaradi bolečin! in je hotel svoj mir...

Tega, da bi pes hotel svoj mir in zaradi tega renčal jaz ne bi pustila, ker se lahko zgodi tako kot praviš, da se to stopnjuje. Treba je dejansko znati ločit renčanje od renčanja in vedet zakaj renči in potem ukrepat.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #10 : 19 Marec 2010, 13:16:50
maruša, prvič je zarenčal, ker si ga prijela, drugič je zarenčal, da ga ne bi prijela. Strah ga je bolečine.

isla, kaj bi pa storila z bolanim psom, ki želi svoj mir in zato renči? 



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11 : 19 Marec 2010, 13:19:02
maruša, prvič je zarenčal, ker si ga prijela, drugič je zarenčal, da ga ne bi prijela. Strah ga je bolečine.

isla, kaj bi pa storila z bolanim psom, ki želi svoj mir in zato renči? 

Govorila sem o svojem miru kar tako ne o bolanem psu. Čeprav tudi renčanja vsepovprek pri bolanem psu ne bi dolgo tolerirala. Kaj bi naredila? Malce bi se pogovorila z njim  ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 19 Marec 2010, 13:20:45
Maruša, eden izmed odgovorov je lahko, da je vašo bližino povezal s tem, da ga bo spet bolela taca. Tudi vprašanje kako je sploh zarenčal. Moja včasih še v sanjah renči  ::)

Aha, vidim da je že jablana podobno odgovoril  ;)

Jablana, se strinjam, da se lahko renčanje stopnjuje do ugriza. Jasno da se, saj je renčanje opozorilo.

Isla, kot si napisala ti in že ostali prej.. treba je ločit renčanje od renčanja, pa tudi poznat psa (saj ni samo renčanje, ampak komplet obnašanje, drža,..). Kolikokrat moja psica renči, ko se mi ne umakne in jo "za zadnje tace" (ne dobesedno no.. ) vlečem ali zrinem na rob kavča.. pa tega ne jemljem kot nekaj hudega. Jaz tudi "renčim" ko me kdo zbudi,.. pa to še ne pomeni, da ga bom naslednji moment "požrla". Kolikokrat moja psica dela prevale, se valja po hrbtu, zraven renči in oponaša medveda, opico,..... pa če je kdo zraven ali ne.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 19 Marec 2010, 13:27:07
Bolnega psa bi jaz pustila čimbolj pri miru. S tem zmanjšaš možnost da bo sploh začel renčat (ne vem zakaj bi ga sploh maltretiral) in potem s tem nadaljeval tudi ko se bo počutil bolje, ker se je pač navadil. Če že zarenči bi pa ignorirala in se umaknila. Od "dveh" ignoriranj renčanja pač ne bo nikogar konec.

Pa še nekaj, ko imate nekateri že tako radi "obnašanje volkov". Mislite da tam odrasel podrejeni pes nikoli ne zarenči proti alfi in mislite da alfa na to vedno odgovori fizično?  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 19 Marec 2010, 13:29:31
"alfa" v več kot 90% odignorira. vendar vseeno naredi točno tisto, kar se je namenil narediti, kot da renčača ne bi bilo.


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 19 Marec 2010, 13:31:57
hehehe ;D ;D

vem da je problem resen, ampak situacije ki jih tibiq predstabvlja so komične...

Spomnil sem se da je moja sanjala ravno prešnji dan, očitno neko igro, ko me je v sanjah rahlo ušipnila za nogo... ;D milil sem da je kaj narobe, aje z zaprtimi očmi rahlo renčala, mirno spala dalje in mahala z repom... ::)

pa tudi poznat psa (saj ni samo renčanje, ampak komplet obnašanje, drža,..).

Le celotno telo, kot pravi tibiq, lahko pove v kakšno kategorijo spada renčanje.

Imam pa tudi o vedenju psov in znakih vedenja nekaj shranjenega (na željo tudi pošljem) a nebi tukaj lepil notri ker je preveč.

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 19 Marec 2010, 13:35:37
Bilo je pravo renčanje, ni bilo "nerganje".  :(  Tudi glede na pokončno držeča uhlja, napetost in spremljanje z očmi.

Se pravi je najboljše, da stvar enostavno ignoriram?  ???  ???  Ali mu to potem ne bo enostavno postalo nekaj normalnega?




Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 19 Marec 2010, 13:36:31
Imam pa tudi o vedenju psov in znakih vedenja nekaj shranjenega (na željo tudi pošljem) a nebi tukaj lepil notri ker je preveč.

Bi prosila, ja..     [email protected]
Hvala.



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 19 Marec 2010, 13:43:36
Poslano! 8)

Verjetno je res najbolje če ignoriraš... pes verjetno ne bo to dojel kakor da lahko to počene kadar koli,
ker on opozarja tebe da nebi nardila isto stvar ki mu izvablja neugodje...

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 19 Marec 2010, 14:05:41
Težko ti rečem. Če je pes tisti dan bil popolnoma zdrav,.. renčanje je bilo pa čisto resno in ne samo "nerganje", če ni šlo samo za renčanje ker se je ravno zbudil in se še ni zbrihtal,.. potem jaz bi reagirala.

Sama sicer take situacije rešujem na povsem nekonvencionalen način, ki ne ustreza nobeni metodi. Sicer se niti ne spomnim kdaj je bila nazadnje kakšna taka, sigurno je bila prva, kjer sem reagirala čisto avtomatsko in prisolila eno močno klofuto, ko mi je psica zarenčala ko je glodala kost. Potem sta bili mogoče še dve, kjer je bilo renčanje na "meji" med izzivanjem v situacijo za rangiranje, izsiljevanjem za igro in verjetno še čem, še ne čisto resno, ampak na meji resnega renčanja. Takrat sem jo prijela za ovratnico, mirno rekla "no miiiir" in ker se je psica dejansko začela umirjat (torej nisem potrjevala renčanja, ampak umirjanje), sem jo pobožala, potem pa situacijo preusmerila v nekaj čisto drugega.

Torej v treh letih mi je psica 1x resno zarenčala, ene 2x nekaj vmes, sicer pa dnevno "renči" (ne gre za renčanje, ampak vokalno izražanje ugodja, nerganja ipd.).

Presoditi boste morali sami. Vsekakor se pes ne sme začet rangirat in to potrjevat v smislu da bo vedno dosegel svoje z renčanjem. Od 1x, 2x ne bo, večkrat ko mu bo uspelo, bolj bo to uporabljal.

Se pa vprašajte kaj boste naredili, če vaša klofuta ne bo zalegla in vas bo pes napadel.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #20 : 19 Marec 2010, 14:06:01
Moj črnuh ima navado, da bolečino glasno pokaže z negodovanjem, nikoli pa z zobmi. V bistvu mu to pustim, ker imam izkušnjo s tem, da pes po reakciji za renčanje od bolečine tega ni več počel, pa smo imeli potem konstantne probleme, tudi pri veterinarju, ker tudi ob tipanju in bolečini ni nikoli nič zajavkal, ampak se je samo zakrčil. tako, da jaz mojim pustim glasovno izražanje, če jih kaj boli, to se mi zdi edino smiselno. Sem pa vedno tudi blazno mirna, zato, da pomirim s tem tudi psa, ki se je naučil, da mi toliko zaupa, da tudi, če zelo boli glavo zakoplje v naročje, godrnja in cvili, ampak ker sem jaz mirna mu je jasno, da mu nič nočem.
Moja mala hijena pa renči, cvili in prime roko, pa ne stisne, ampak ker sem mirna je tudi prijemanja vse manj.

tako, da pomoje bodi pozorna ali je renčanje bolj v godrnjajočih tonih ali bolj reaktivno, z neko frekvenco, pa da se stopnjuje. Godrnjanje lahko spregledaš, vendar bodi mirna, ker je ponavadi znak, da se pes slabo počuti.  Reaktivno renčanje pa ne bi ignorirala.


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 22 Marec 2010, 10:58:15
Hvala vsem za odgovore. :)

Sem pa ta vikend ugotovila, da to renčanje očitno ni povezano samo z bolečino.  :'(  Ker je zadnjič zarenčal ko sem ga pobožala medtem ko je spal, sem sedaj ob večerih to ponovila. In bilo je točno to kar sem predvidevala - v trenutku ko sem ga pobožala je dvignil ušesa in zarenčal. Očitno mu "ne paše", da se ga kdo dotika medtem ko on spi.  :'(  Glede na to, da se je to pojavilo "iz danes na jutri" sedaj res ne vem kaj naj. Ali naj ga enostavno ob večerih pustim pri miru ali poskušam to renčanje odpravit? Strah me je, da če bi ga npr. pustila na miru, da bi se to renčanje ponavljalo tudi čez dan oz. kadarkoli mu ne bi nekaj odgovarjalo.

Kako sploh odpravit renčanje?  ??? ???



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 22 Marec 2010, 11:16:11
Renčanje se da postopoma odpraviti z jasnim "ne" ob takem dogodku... ni pa garancije da se bo pes sploh odvadil.


upam da ti uspe, pa veliko sreče!

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #23 : 22 Marec 2010, 11:31:52
Nothing in life is free - http://k9deb.com/nilif.htm



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #24 : 22 Marec 2010, 11:34:34

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


MANDY

  • Gost
Odgovori #25 : 22 Marec 2010, 11:39:18
Maruša kok je pa star tale tvoj kuža in kakšne pasme je? Mogoče bi bilo pametno vprašati vzreditelje za mnenje.
Tudi moji psički ni všeč, če jo božamo ko spi a nikoli ne zarenči, samo pogleda te češ kaj si tečen in se umakne vstran.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #26 : 22 Marec 2010, 11:51:06
Maruša-tvoj pesjan tudi na otroke renči, a ne. In zdaj na tebe-dobro ob bolečini se tolerira, pa med igro... Ampak meni se zdi, da nimata poštimanega odnosa in da se moraš spravit v pasjo šolo, kjer ti bodo pokazali kaj in kako ter kje so problemi.

To ni iz danes na jutri. Samo ti nisi opazila, da nekaj ne štima. To, da se pa lastnega psa ustrašiš-potem pa absolutno nimaš sama kaj "odpravljat".

Aja pa zakaj božaš psa med spanjem ??? Jaz jo pobožam, ko se ji zahoče cartlanja, pa tako med igro, v budnem stanju vglavnem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 22 Marec 2010, 12:00:47
res dobra dva linka....
če se po nilifu ne bo obnesl pol pa res sam še šola... :-\

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 22 Marec 2010, 12:01:43
Jaz mislim da mora biti pes navajen, da se ga boža ko jaz hočem, ne ko on hoče - saj to je spet stvar odnosa in kdo je ˝šef˝ :) Razumem da nekaterim psom ni všeč, se pač umaknejo oz morajo tudi tolerirati. Če veš da mu ni všče ok, pač ga ne čohaš toliko in pogosto, vendar mislim da mora vseeno tolerirati. če ne zaradi drugega, kaj pa v primeru da to naredi tujec, oz je pes kje v varstvu,...



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 22 Marec 2010, 12:03:33
Nika, to že prakticiramo kar nekaj časa..

Macika, bom tud tole preštudirala.

Mandy, Star je nemška doga, star je pa 15 mesecev.

Čara, ja, Star renči na sosedovo punčko zato, ker je mel z njo par slabih izkušenj ko je bil še čisto majhen. Na druge otroke ne renči. V šoli sva že bila - v mali šoli in na poslušnosti in je vse ok - mulc je bil vedno med boljšimi, ubogal... To, da ga med spanjem božam - preden grem spat, grem vedno mimo njega in ga pač pobožam - to je že od nekdaj in do sedaj ni bilo problemov. Razmišljam, da bi nehala s tem, ker očitno mu to ne paše in se mi zdi brezveze to počet, če potem pride do takšne situacije.