Beli Švicarski Ovčar - White Swiss Shepherd

Vana · 10673

Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
 ;D Z ljubeznijo smo prišli do prvega legla belih švicarjev.

Na Valentinovo, 14. februarja so bili spočeti, v torek, 13. aprila pa je naša Verona Vana Fliegeland skotila 9 mladičkov; 6 ženskega in 3 moškega spola.
Vsi so zdravi in pridobivajo na telesni teži in so deležni veeelike doze ljubezni. Kot se za male Valentinčke spodobi.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 21 April 2010, 15:26:23
Čestitke za leglo! Upam, da bomo deležni veliko slikc in poročilov o mladičkih :-*

...sledi svojim sanjam


Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 21 April 2010, 19:22:30
Hvala Dina  ::).

Ni panike za slike, za zgodbe...samo problem je v tem, da sem 90 % časa tam...z njimi. Se naslajam nad njimi; v prostoru, kjer so mladički pa ne želim nobenega sevanja, tako da...računalnik pač počiva  :-[.

Mladički so dobro, lepo se redijo, mama je pri hrani izbirčna meta (normalno, saj ve, da ji bom kupovala tudi goveje meso če bo treba in delala polivke na brikete, samo da bo jedla! ::)).
Mladički so bili do sedaj čisti, sedaj pa...se pokakajo in jih mamica ne očisti takoj (ker se zunaj sonči) pa so občasno pravi packi... Ampak - meni všečni packi.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 22 April 2010, 10:57:19
A je že kakšno zanimanje za mladičke? Jih je mogoče kaj že rezerviranih? Kakšni so ti psi po karakterju - iz tvojega vidika, kot lastnice psičke?

...sledi svojim sanjam


Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 22 April 2010, 20:19:20
 :o ;) kot da bi mi brala misli...

Prvi klic za mladičke....
Sem opravila itd...itd...itd... In grozno mi je.
Potem pa vprašanje: Zakaj mislite, da bi kdorkoli želel kupiti psa od vas, ko pa ste popolna neznanka v svetu vzrediteljev?


vir: http://belasvicarskaovcarka.blogspot.com/2010/04/prvi-klic-za-mladicke.html


Skratka sem  ??? :'( :( :-\


Ob 19. uri, na 9. dan življenja 9 mladičkov...





isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #5 : 22 April 2010, 20:45:33
Jaz se ne bi preveč sikirala, tip je očitno hotel priti do zastonj mladiča ali pa se je kdo zbal zaradi konkurence (ne poznam situacije z belimi ovčarji pri nas).
Sicer te ne poznam, ampak prepričana sem, da bo za mladičke lepo poskrbljeno in da jim boš našla super domove.  :)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #6 : 22 April 2010, 20:47:43
Tale klic je res nenavaden. Tudi meni se zdi, da je imel tip nekaj za bregom in da ni bil potencialni kupec.

Ne sekiraj se preveč. Glavni so tamali in seveda njihova mamica. To je čudovito obdobje in uživaj maksimalno, ker bo še prehitro minilo. ;)



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #7 : 22 April 2010, 21:50:50
Tale pasma na forumu še nima svoje teme (mogoče sem spregledala), ali lahko kaj več napišeš o njih? Karakter, vzgoja, standard?

Pa čestitke za leglo seveda!  ;D



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #8 : 22 April 2010, 22:58:53
Tale pasma na forumu še nima svoje teme (mogoče sem spregledala), ali lahko kaj več napišeš o njih? Karakter, vzgoja, standard?
Tema o  tej pasmi je tukaj: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1063.0

Vana, čestitke za leglo :o


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #9 : 23 April 2010, 09:38:51
Hvala Aska, nisem vedela, da pasma še ni priznana, sem jo iskala v FCI1.



Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 24 April 2010, 10:20:27
http://translate.google.si/translate?hl=sl&sl=en&tl=sl&u=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FWhite_Shepherd_Dog&anno=2

Veliko napisanega o tej pasmi.
Po svoji izkušnji pa tega psa priporočam tradicionalistom (to so zame tisti, ki v osnovni iščejo "volčji" izgled psa) in jim je nemški ovčar preveč dominanten.
Čeprav izhajata iz istega gnezda (ŠBO in NO) je med njima ena velika razlika; švicarji so veliko bolj mili, nežni, senzibilni, čustveni, včasih tudi strašljivi.
Če so skozi generacije NO vzgojili v delovnega, dominantnega, vodilnega in poslušnega psa imam občutek, da je belim švicarjem bolj v interesu zadovoljiti in osrečiti lastnika.
Skratka: Niso zaman samo zunaj beli, beli* so tudi po srcu.


*belo = nedololžno, nežno



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #11 : 24 April 2010, 10:30:03
Tudi ŠBO so poslušni  ;) Ampak kot praviš tudi bolj mili, nežni...  :-*
Pa naša je tudi dominantna.


Joj štručke male  :-* Vana je možen kakšen obisk ko bodo starejši?  :)



Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 24 April 2010, 13:23:35
Tudi ŠBO so poslušni  ;) Ampak kot praviš tudi bolj mili, nežni...  :-*
Pa naša je tudi dominantna.
Joj štručke male  :-* Vana je možen kakšen obisk ko bodo starejši?  :)

Poslušni da, seveda; mogoče nisem tako zapisala...so poslušni, vendar ne "kot v vojski - ker MORAJO biti" ampak zato, ker želijo osrečiti lastnika. Vsaj jaz imam občutek, da ko Rona naredi nekaj zelo dobro, me pogleda in v njenih očeh berem željo..."A ne da sem, a ne da ti znam pihat na dušo, a ne da si zaslužim pohvalo...", skratka moja sreča in nasmeh sta njen ponos...

Glede obiska; seveda. Iz čisto preprostega in mogoče rahlo egoističnega razloga; psički bodo deležni različnih zvokov (vrtalniki, kosilnice, bagri, kamioni, traktorji, tišine,  zvoka TV, glasbe od rocka, popa do polk), različnih ljudi (dojenčkov, malčkov, šolarjev do že skoraj odraslih (beri: moja generacija) in tudi različnih psov ( velikih, malih, belih, črno-rjavih). Zato obiski da. Vendar čez vikend ali v poznih popoldanskih urah... 


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #13 : 24 April 2010, 13:50:00
Poslušni da, seveda; mogoče nisem tako zapisala...so poslušni, vendar ne "kot v vojski - ker MORAJO biti" ampak zato, ker želijo osrečiti lastnika. Vsaj jaz imam občutek, da ko Rona naredi nekaj zelo dobro, me pogleda in v njenih očeh berem željo..."A ne da sem, a ne da ti znam pihat na dušo, a ne da si zaslužim pohvalo...", skratka moja sreča in nasmeh sta njen ponos...
Ja itak. Tak bi moral biti konec koncev vsak pes... da dela z veseljem, da dela za lastnika ker si sam tega želi in ne ker ga v to lastnik sili. Naša je vsa srečna, samo da se kaj dogaja, da lahko kaj naredi  :)

Glede obiska; seveda. Iz čisto preprostega in mogoče rahlo egoističnega razloga; psički bodo deležni različnih zvokov (vrtalniki, kosilnice, bagri, kamioni, traktorji, tišine,  zvoka TV, glasbe od rocka, popa do polk), različnih ljudi (dojenčkov, malčkov, šolarjev do že skoraj odraslih (beri: moja generacija) in tudi različnih psov ( velikih, malih, belih, črno-rjavih). Zato obiski da. Vendar čez vikend ali v poznih popoldanskih urah... 
Super, sporoči ko bodo obiski dovoljeni in se takrat bolj natančno zmenimo  :) Tudi meni bolj odgovarja vikend ali popoldne.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 25 April 2010, 10:24:44
Jaz sem enkrat na eni razstavi pacala par ŠBO-jev. No, kar malo krdelo bi rekla. In so mi delovali precej bolj ostri in dominantni, kot NO. O ŠBO sem razmišljala ravno zaradi tega, ker si mogoče enkrat v prihodnosti ne bom kupila NO, ampak enega izmed drugih ovčarjev. Predvsem zaradi tega, ker ne vem kam bi se obrnila po tipičnega in zdravega NO.

Ali imajo ŠBO kakšne značilne zdravstvene težave?

...sledi svojim sanjam


white rose

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 25 April 2010, 12:07:38
Vana, čestitke še iz naše strani in veliko  :-* malim belim kepam.
Ja, za klice pa tako kot je že Kalsang napisala. Nas kar veliko kličejo, pa (žal) v vseh 20 letih (prej smo imeli NO), še noben klicatelj ni spraševal po hrani od mame, pa kje imamo kotilnico.... Hm, mogoče bi si jaz celo želela takšnega klica in človeka, ki ga to (res) zanima. Takšna vprašanja ponavadi pridejo kasneje, ko so potencialni kupci že pri nas na obisku, pa še to v glavnem jim vse sama povem, ker v glavnem jaz bolj sprašujem njih  8).
Nič sekirat, saj se med "čisto mimo" klici, ki jih v glavnem zanima SAMO cena psa, najde tudi kakšen OK.

Dina, tudi mi smo se iz istega razloga "ker ne vem kam bi se obrnila po tipičnega in zdravega NO." pred 10-imi leti  odločili za švicarja. Sem iskala NO po celi Europi, pa, če mi je že bil v tipu všeč, mi niso bili izvidi kolkov pri starših ali za nazaj, če so bili kolki Ok, mi v tipu ni bil všeč, preveč podrt...itd...zmeraj se je kaj našlo...Potem pa, ko nam je pri 12-ih umrl naš zadnji NO Lord, sem šla bolj iz firbca kot ne gledat leglo švicarjev in seveda, nisem mogla domov brez psa :) Tako, da sedaj po vseh teh letih življenja s švicarji lahko samo zatrdim, da me bodo spremljali vse življenje.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 25 April 2010, 12:10:33
...možno, da sem celo videla tvoje švicarje v celju kakšno leto, dve nazaj :P Bilo jih je več, trije, štirje sigurno :) Potem pa lahko iz prve roke poveš razlike med NO in ŠBO :)

...sledi svojim sanjam


white rose

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 25 April 2010, 12:25:35
Mi smo bili nazadnje v Celju dve leti nazaj z Lady in Lordom v razredu mladih, tako, da se  kakšna "ostrina in dominanca"  sigurno ne tiče naših psov. Moji ponavadi ležijo vsak na svoji deki, totalno nezainteresirani za okolico, glavno, da je "mami" zraven in to je to.
O razlikah med pasmami je zelo težko govorit, saj so pri vseh pasmah vplivi socializacije in vzgoje. Tako, da imaš predstavnike NO, ki so pravi "sentiš" psi, in švicarje, ki so popadljivi...
Je pa že Vana pred mano odlično podala v grobem razlike:

"Čeprav izhajata iz istega gnezda (ŠBO in NO) je med njima ena velika razlika; švicarji so veliko bolj mili, nežni, senzibilni, čustveni, včasih tudi strašljivi.
Če so skozi generacije NO vzgojili v delovnega, dominantnega, vodilnega in poslušnega psa imam občutek, da je belim švicarjem bolj v interesu zadovoljiti in osrečiti lastnika.
Skratka: Niso zaman samo zunaj beli, beli* so tudi po srcu. "




Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 26 April 2010, 21:10:40
Se moram strinjati z WhiteRose, njeni psi na razstavah so nekaj najbolj mirnega, tako da o kakšni dominanci tam...a-a; mogoče je bila Rona v Celju pred dvema letoma "lajajoča", vendar je bil to lajež iz strahu, saj je takrat prvič doživela takšno gnečo in še tooooliko psov.

Sem se pred kakšno urico nasmejala, je prišla ena gospa spraševat za psa...; pravijo da hočejo natanko takega psa (eni tretji...pa ne upajo priti vprašat...itd...), ki je tako miroljuben. Pa nikakor jim ne morem dopovedati, da je vsak pes miroljuben, če ga v miru in v ljubezni vzgojiš (ne samo navzven, ampak tudi takrat, ko si z njim čisto, čisto sam).
Dina glede zdravstvenih težav pri BŠO-jih; mislim, da jih (zaenkrat) ni. Tudi to je "prednost" sveže pasme.

In še fotka s časa, ko je bila večina ljudi pri nedeljski maši:




Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 29 April 2010, 22:00:57
Moram podeliti slike...
Ker tako nežnost in krhkost moraš deliti...
Mogoče pa se tudi te miline prime tudi nas  8) :-[


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #20 : 02 Maj 2010, 14:47:09
 :-* :-*



Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 08 Maj 2010, 08:21:50
Odgovornost, strah, ljubezen, radost, skrb, milijone vprašanj, če počnem vse tako, kot moram, so prisotni v mojem življenju...
- dobijo mladički vse tisto, kar morajo?
- sem dovolj skrbna skrbnica?
- zakaj lajajo ko pridejo ven?
- zakaj občasno bruhnejo, ko se dohranjujejo?
- zakaj Rono do krvi popraskajo po prsih?
- zakaj mi en mladiček že odvleče copate, drugi pa mi jih ne vrne?  :P
Skrata - vprašanja...vprašanja...vpraš anja...



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 08 Maj 2010, 16:20:55
Če imajo krempeljce postrižene, nikoli ne praskajo mame psičke do krvi

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 11 Maj 2010, 21:24:05
Verjamem da res Martina.o, da če imaš krempeljčke (pravilno) postrižene, da ne praskajo.
Vendar če "nas" spremljaš, veš, da nisem glih pasji ekspert, tako da nikakor ne upam psičkom rezati krempeljčkov.
S krempeljčki in mamico pa več ni problema, hodijo po tlakovancu in si krempeljčke tudi.

Naravno je le naravno...  ::)

Na fotki pa seveda nista neznanki, ampak Ziggy in Zoya.


Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 23 Maj 2010, 08:06:19
Da naše leglo ne odide iz pozabe...

Če bi morebiti kdo želel nežnega nemškega ovčarja...potem je prava rešitev...švicarski ovčar.  ::), pa tudi za druge...ki želijo psa s temperamentom, zvestega, mirnega, poslušnega, zdravega... mi smo tu  ::).



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 24 Maj 2010, 19:07:52
 :-* Super luštni! Koliko je že oddanih?

...sledi svojim sanjam


Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 27 Maj 2010, 22:17:48
Vsi fantki so rezervirani in ena punčka...  8)
Mi ni jasno, zakaj imajo ljudje "raje" fantke kot punčke...

Slabosti fantkov:
- fantki vsepovsod markirajo
- fantki norijo, ko se kje kakšna psička goni (gonijo pa se skoraj celo leto)
- fantki so manj zainteresirani za učenje kot punčke
- fantki so bolj potepuški
- fantki so bolj dominantni in samosvoji
- fantkova nežnost je veliko manjša kot punčkina
Prednosti fantkov:
- ne more postati breja
- je malo večje in bolj čokate postave
- 2 x letno ne krvavi

In to je to.
Pravijo, da se psička preveč zredi, če se sterilizira. Da, če ne skrbiš za pravilno prehrano. Vendar se neprimerno zrediš tudi če nisi steriliziran in so obroki preobilni glede na aktivnost psa.
 


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 28 Maj 2010, 10:29:14
Moja No je sterilizirana že več kot leto in pol. Od takrat ko sem jo pripeljala domov iz veterine ni dobila niti kilograma. Je takšna kot dahavc ::) poje veliko, da ne rečem ogromno. Je pa res, da je pri miru samo takrat, kadar spi. :) Meni osebno je psička boljša kot pes. Sem imela oboje iste pasme in je neprimerljivo. Samo ne vem, če bi še vedno vzela psičko, ker bi me bilo v primeru, da nebi bila sterilizirana vedno strah, da se ob ali po gonitvi spet kaj zakomplicira, tako kot se je pri Dinčki.

...sledi svojim sanjam


Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 02 Junij 2010, 18:43:05
 ;D Samo še dve psički sta v našem leglu. Ne, ne, saj smo še vsi "doma", samo sedem psičk si je že našlo novi dom.

In dve slikici da podelim z vami  :o
--- prva je bratsko-sestrska ljubezen, ki je glasna in strastna


----druga pa ni romantična psička, ki bi duhala cvetlice, ampak je za širokolistnim plevelom lepo skrita kost in tisto je deležno njene pozornosti


Vana

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 14 Junij 2010, 19:55:56
Pri nas samo še Ziggy išče novi dom... pa polno malih belih štručk pri Stanki v Rogaški Slatini...

Skratka...švicarji s(m)o na pohodu  ;D; kar pa ni čudno, če smo simpatični, lepi, učljivi, prijazni, nežni, vdani, zvesti, igrivi, delavni...
Sicer pa; beli švicarji izgledamo tako pri strosti natanko 2 mesecev  :)