Občinski odloki

TibiQ · 6340

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
: 01 Maj 2010, 20:34:29
Odlok o varstvu javnega reda in miru Občina Dobrova - Polhov Gradec, sprejet 8.4.2010, veljati začne 8. dan po objavi v ULRS.
Citiraj
II. Prekrški zoper javni red in mir
12. člen (uporaba živali)
(1) Lastnik, vodnik ali skrbnik mora žival, s katerim se giblje v naselju, imeti na povodcu.
(2) Lastnik, vodnik ali skrbnik ne sme spuščati žival, v naselju, da se prosto gibajo.
(3) Lastnik, vodnik ali skrbnik živali, ne sme voditi ali spuščati po javnih površinah ali objektih. V primeru, da je to izrecno dovoljeno mora lastnik javne površine ali objekta predpisati način uporabe živali (javne površine).
(4) Lastnik, vodnik ali skrbnik mora za živaljo počistiti iztrebke.
(5) Živali razen rejnih živali ni dovoljeno peljati brez povodca na kmetijskih površinah kjer se pridelujeta hrana in krma.
(6) Lastnik, vodnik ali skrbnik živali, ki krši prvi, drugi, tretji, četrti ali peti odstavek tega člena se kaznuje z globo 100 evrov.
(7) Kdor pri posamezniku s ščuvanjem ali razkazovanjem živali namenoma povzroči občutek strahu ali ogroženosti, se kaznuje z globo 210 evrov.
Citiraj
I. Splošne določbe
2. člen (opredelitev izrazov)
2. javni kraj je vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur;
8. prosto gibanje živali je prosto spuščena žival brez neposrednega nadzora lastnika, vodnika ali skrbnika.

A mi lahko kdo pove ali pločnik ipd. spada pod javno površino, oziroma kaj spada pod javno površino in kaj ne.

Pa zanima me ali je sploh zakonito, da ta odlok v 5. odstavku ureja in posega v pravice posameznika. Npr. da si kmet in imaš travnik, na katerem se pase drobnica. Ali v primeru, da imaš zraven še psa ovčarja ali pastirskega psa (ali pa pač lastnega "kavč" psa), le tega ne smeš spustiti na "svojem" travniku oz. pašniku, ne da bi plačal globo?

Ali je po 2. točki 2. člena, javni kraj tudi gozdna površina ipd.?

Kaj je "neposredni nadzor" in kaj je "razkazovanje živali z namernim povzročanjem občutka strahu"? 





andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1 : 01 Maj 2010, 22:29:00
Ja, pločnik je javna površina. Načeloma so to tudi vse ceste, parki - tako mestni kot naravni... Funkcionalna parcela stavbe NI javna parcela. Gozd ni javna parcela, razen če je v lasti države ali občine ter kakorkoli zaščiten.

Je pa zelo čudno, da na lastnem pašniku ne smeš uporabljat psa čuvaja črede ali ovčarje  ::) :o
Napisano je zelo čudno. Me prav zanima keri pametnjakovič je to spisal  :-X

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 01 Maj 2010, 23:21:37
Ja meni se v tem sestavku ogromno stvari zdi absurdnih.. celo nekako sta si 1. in 3. odstavek v nasprotju, čeprav recimo da bi lahko prvi odstavek bil "izrecno dovoljen in predpisan način uporabe" (mislim halo.. uporabe živali  ???) ,.. ampak dvomim da je kdo to tako mislil..  pa tudi malo dvomim, da je sploh ustavno da ti nekdo govori katero živo bitje lahko imaš in katero ne na svoji parceli, dokler jasno ne kršiš nekih drugih pravic, določenih z nekimi drugimi zakoni,.. Ampak nekako rajši najprej vprašam za pojasnila glede določenih pojmov oz. izrazov, ker dostikrat me zavedejo podrobnosti in podobno.

Torej kot si jaz tole trenutno razlagam, psa ne smeš več niti sprehajat po pločniku (čeprav privezanega), ampak ga imaš lahko samo še doma, pa še to samo če ta domača površina ni namenjena pridelavi hrane,.. sicer moraš imeti na taki površini privezanega, ali pa ga z avtom odpelješ nekam drugam sprehajat.

Citiraj
Funkcionalna parcela stavbe NI javna parcela.
A te prav razumem -  tudi če je občinska stavba je občinska in ne javna površina, kar naj ne bi bilo isto?

Kakorkoli, mene niti ne zanima kdo je to spisal, ampak me močno skrbi, da je tole kar lepo nekako že sprejeto (oz. ne vem ali je že bila objava v UL), kar pomeni, da ti lahko do nadaljnjega čisto lepo colajo, če psa sprehajaš privezanega po pločniku.  ???



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3 : 02 Maj 2010, 00:34:23
sklepam, da so s tem ciljal na javne prostore, navsezadnje je naselje tudi javna površina.


Skratka imejte pse (izven lastnega plota)  na povodcih , pa dvomim da bo kdo težil; so pa tile občinski odloki bolj kot ne zeh



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #4 : 02 Maj 2010, 00:47:02
Tina, http://www.dobrova-polhovgradec.si/obcinadpg/kontakt.asp , pa ponavadi dobiš na vprašanja odgovor v doglednem času.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 02 Maj 2010, 14:14:45
V občinskih odlokih se njde vse sorte. Npr v enem od njih (Loški potok)je še vedno postavka, da se sme ustreliti psa, ki je 200 m od hiš in psa,ki ni ob lastniku.
Me zanima koliko od takih odlokov bi prestalo  presojo, saj so v koliziji z veljavnimi zakoni ?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 02 Maj 2010, 17:41:35
Dobro, jaz bom poslala vprašanja (nekih pametnih odgovorov sicer ne pričakujem, ker se mi zdi, da je pametne odgovore glede na napisano celo nemogoče podati, saj gre lahko za stvar interpretacije posameznika - bomo videli), ampak kljub vsemu.. čudi me da so ljudje kar tiho, namreč taki odloki so kljub morebitnem neskladju z zakoni ali celo ustavo podlaga za ukrepanje določenih organov (ne da se v praksi to dogaja, ampak dejansko če kdo želi, pa zaradi takih podlag lahko nekomu fino zagreni življenje) in dejansko lahko celo zelo nevarni (npr. ta, ki ga je omenila Deteljica).



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 07 Maj 2010, 08:17:43
Odgovor, ki sem ga prejela;
Citiraj
vse te pojme katere zainteresirana stranka želi vedeti jih lahko pridobi v postavljeni zakonodaji RS (JUS INFO) in so tam utemeljeni, če pa želi podrobnejšo obrazložitev pa so to predlogi  te zakonodaje.

Kaj je "neposredni nadzor" in kaj je "razkazovanje živali z namernim povzročanjem občutka strahu"?
To opredeljuje ZJRM v 19. členu in nadalje v kometarju.

Kaj je gozdni prosto opredeljuje Zakon o gozdovih in ni to predmet odloka o JRM, kršitve so po ZJRM   

Pastirskega psa namenjajo za varovanje rejnih živali po področni zakonodaji in izvedbenih aktih in na strani lastnika drobnice je katerega psa spušča v te ograjene obore, saj iz tega nedvomo izhaja tudi pravna odgovornost za morebnitni škodo na drobnici, sicer pa to ni predmet urejanja odloka o JRM ampak to ureja tozadevna zakonodaja.

Prostori občinske stavbe so javne površine in na le teh upravljavec predpiše pogoje tako obnašanja kot vnosa živali in nenazadnje uradnih ur.

Pločnik je javna površina (cestna površina), ki je namenjen peščem, na njej je dovoljeno gibanje z živaljo pod pogoji, ki jih določa tako ZVCP , kot odlok o občinskih cestah ...

ZVCP / Živali v prometu
109. člen

(1) Za jahače, goniče in vodiče živali, udeležene v cestnem prometu, se uporabljajo določbe tega zakona o pešcih, če ta zakon ne določa drugače.
(2) Domače živali (psi, mačke, drobnica in večje živali), ki lahko ogrozijo varnost cestnega prometa, so lahko na cestah, namenjenih prometu motornih vozil, le v spremstvu osebe, ki jih varno vodi. Živali je prepovedano voditi iz vozila ali z vozilom.

Vse pojme je potrebno smiselno uporabljati glede na dejansko stanje prekrška in glede na materialni predpis s katerim želimo doseči namen, zato ne moremo po področju JRM utemeljevati vseh ostalih materialno pravnih materij, ampak jih utemeljimo ob smiselni uporabi postavljene zakonodaje.

V bistvu bi me odgovori celo zadovoljili (v končni fazi se sedaj lahko vsaj brez skrbi sprehajam s psom po pločniku in če mi kdo zateži, potegnem pač ven tale odgovor), če ne bi imela občutka, da v tem odloku manjka, da velja napisano, razen v kolikor drugi veljavni zakoni napotujejo drugače, je pa res, da nisem pravnik in mi ni poznana uporaba pravne prakse pri upoštevanju zakonov in mogoče to res sploh ni potrebno. Seveda me moti tudi, da so vse te zadeve ponavadi spisane tako, da nek navaden državljan (sploh pa kakšen manj "izobražen"), ki pač ne pozna vseh zakonov in predpisov (obvezno poznavanje gor ali dol, to je nemogoče da bi vsi vedeli vse), ne more, brez dodatnih pojasnil, jasno razumeti kaj sme in česa ne sme.



Gaja

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 26 Marec 2012, 08:24:52
Ne vem, če je prava tema in se opravičujem, če že kje piše....v glavnem zanima me, če je površina, ki je čisto zraven pločnika v mestu lahko privatna lastnina ali je to še javna? Danes nas je na jutranjem sprehodu ena zmešana ženska napadla zakaj vozimo na njeno zemljo pse na wc. S tem, da sva s fantom v roki imela vsak svojo vrečko s kakico oz. fanta je še videla kako pobira. Ampak smo bili res praktično na pločniku.

Lepo prosim za odgovor!

Hvala!

LP



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 26 Marec 2012, 09:16:45
Pri cestah je tako, 50cm od ceste je še javna površina, sklepam, da je pri pločnikih enako, nisem pa sigurna. Se pa to splača pozanimat pri kakih pristojnih službah.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #10 : 26 Marec 2012, 09:28:21
Ni nujno... Odvisno od ceste in odvisno od tega koliko je občina odkupila, ko je gradila cesto.
Najlažje je ugotovi, če se gre pogledat št. parcele in preveri lastništvo na zemljiški knjigi. Vse preko neta seveda.
Prijava za vpogled v zemljiško knjigo na e-sodstvu je brezplačna.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #11 : 26 Marec 2012, 11:21:36
 ja tole z 50 cm je nekako takole... vsaj v naši občini.
Ni javno je privatno...in se imenuje odmik od ceste... torej  cesta je cesta.... če želiš naredit ograjo( recimo škarpico) jo moraš naredit 50 cm od ceste... velja tudi tam kjer je pločnik)
 dejansko je privat in vsak ti lahko lazi in serje po tistem privat.... tudi npr ,ko komunalec   dreka s tisto svojo  metlo ali snežno frezo pozimi...počisti in vzdržuje samo pločnik.. in vse naserje na privat... ki mora pa lastnik vsak sam pucat

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 26 Marec 2012, 12:05:40
Večina zemljišč tik ob pločniku je kar lepo privat.


Gaja

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 26 Marec 2012, 12:26:09
OK, recimo, da je od te "naše" privat. Ampak, če imam jaz psa na povodcu in počistim za njim, a me lahko preganja?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 26 Marec 2012, 12:38:47
Verjetno poscane meje ne moreš počistiti (tuje in drugi iglavci se posušijo na mestih, kjer jih samo parkrat poščije pes, če pa več psov hodi lulat na isto mesto, se posuši tudi trava). Nekaterim to ni všeč in težko bi jim zamerila....


Gaja

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 26 Marec 2012, 13:20:03
Ja, saj to tud jaz razumem. Ampak fora je, da to ni naša prva postaja za lulanje in kakanje....v bistvu gremo samo mimo in lih danes nas je dobila, ko je naš pes kakal tam. Pač ne moreš ravno ukazat kdaj bo koga primlo na veliko potrebo. Pa tam je samo malo trave, potem ima itak živo mejo in ne moreš, da bi ji šel pred hišo oz. na vrt stat. In še večja fora je, da je to ob eni bolj prometnih cest in na dan gre tam mimo ogoromno psov in  je itak vse poscano in žal tud posrano. Sej sem ji tudi rekla naj teži tistim, ki ne pobirajo, ne pa nam ki res pazimo. In še nekaj je grozila, da nas bo slikala. Bolj me je razjezilo, ker je bila nesramna in mi je res dvignila pritisk, ker se je ravno na nas obesila. Ne vem a tistih, ki ne čistijo za psom pa nikoli ne vidi. Ker tudi mene full jezi, da pobiram drekec od mojih in medtem stojim v enem drugem  >:(

Ma ja, saj najbrž se nima smisla sploh obremenjevat. Me je pa res zanimalo kako je s tem zemljiščem. Tako, da hvala vsem za odgovore.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #16 : 26 Marec 2012, 13:41:29
Hja... Sej v bistvu ma gospa prav, ali je komu všeč ali ne. Slučajno si glih ti prišla mimo in pobiraš... Bi se ji opravičila, rekla da pobiraš za svojim in da boš pazila, da tvoj pes tam ne bo več lulal in bi šla naprej.
Recimo, da je za kakanje malo težje, čeprav se tudi to da psa naučit (kje kakat in kje ne), za lulat pa ni nobenega problema.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 26 Marec 2012, 13:50:04
Žalostno je, da ponavadi vedno za nemarnost drugih slišijo tisti, ki si tega ne zaslužijo. Bi rekla, da bi tudi kakšen od tistih nemarnežev, ki puščajo kakce kjer psom padejo iz riti privlekel vrečko na dan, če bi videli, da jih gleda lastnik. Vsaj tako sem opazila sama - ti povsem mirno spušča psa kakat na tvojo travo (celo na dvorišče, ne samo za cesto) če te ne vidi. Če te vidi se pa dela da pobira (ja celo to - da roko v vrečko in se skloni - kakec pa pusti).


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #18 : 26 Marec 2012, 14:03:16
Pusti!?  :o
Takih pa še nisem vidla. Ni da ni...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 26 Marec 2012, 15:28:37
Za to gospo imam pa tudi jaz nekaj razumevanja. Praviš, da je vse posrano-ja poln kufer ima tega, razumljivo. In je pač videla, da se je tvoj pes usral, čeprav si pobrala za njim.

V takih primerih bi jaz ravnala mirno, se opravičila in pojasnila, da moj pes tam ne bo več opravljal potrebe.

No, ta je pa dobra- vrečko v roko, drek pa pustit! Logika pa taka-aja dnar je treba šparat!  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 26 Marec 2012, 15:33:54
Verjetno je bolj kot ponucat  vrečko hudo drek s seboj nositi - ni košev na vsakem voglu.