UVOZ PSA IZ AMERIKE

HALLY · 9411

HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
: 10 Maj 2010, 22:59:29
Upam, da podobna tema še ni odprta..  ;D

Zanima me, če je slučajno že kdo uvažal psa iz ZDA? So zahtevane kakšne karantene, posebna pravila, kakšna starostna omejitev?  :-[

Hvala za pomoč,

Tina



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 10 Maj 2010, 23:51:29
Hej!

Kolikor sem jaz gledala nekaj časa nazaj ni nič posebnega. pač pes potrebuje potrdilo da je zdrav in čip (moraš ti poslati evropski čip tja, ali pa zraven mladiča kupit še čitalec ameriških čipov) ter potni list, v kolikor je mladič starejši od 3 mesecev rabi bit cepljem proti steklini.

Piši na VURS, da boš ziher ;)


HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 10 Maj 2010, 23:53:42
Hvala! Kolikor vem, se mora čip ujemat s poreklom potnega lista.. tako je bilo z mojim Italijančkom..  ;D

A to pošlješ vzreditelju čip pa prazen potni list ali kako?  :-[



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 10 Maj 2010, 23:58:13
Ko sem jaz kupovala psa iz Kanade, sem šla do mojega veterinarja, ki mi je dal zapakirano inekcijo z čipom pa sem samo tja poslala, potnega lista pa nisem, tako da sem od tam dobila neko knjižico... mi pa nihče sploh pogledal ni papirjev, niti iz kanade, niti iz švedske (in na švedsko)... :)


HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 11 Maj 2010, 08:57:27
Hvala, jenny3!  ;D

Bom še sicer za vsak primer pogledala na VURS, ampak vseeno ful hvala za info! ;)

Kako pa je kaj s prevozom? Slučajno veš, kakšne so kaj cene transporta oz. kako sploh to poteka?  :-[

Hvala!  ;D



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 11 Maj 2010, 17:51:52
Cowgirl ali pa Jean ti bosta verjetno najbolje pojasnili, imata izkušnje  ;).



HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 11 Maj 2010, 18:09:39
Hvala! :)



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #7 : 12 Maj 2010, 18:02:07
hally - sama še nisem uvažala psa iz amerike, sem pa šla po psa v kanado, enega pa poslala na tajsko. Ti bi šla tja, ali bi ti vzreditelji poslali psa sem? Na teh dolgih, čezoceanskih letih redko dovolijo psa v kabini pri lastnikih, če se boš pa odločila, da ti ga pošljejo sem, pa stopi v stik z kakšno organizacijo ki se ukvarja z transportiranjem živali, pa naj ti uredijo prevoz. najboljše je, da ima pes direkten let, da ne pride do kakšnih težav...

oni so ful vredu, jaz sem z njihovo pomočjo poslala mojega mladička daleč na vzhod - http://www.animalsfirst.at/index.php


HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 12 Maj 2010, 18:52:52
Mislim, da ne bi hodila sem pa tja.. Oni bi ga poslali....

Pa to je mišljeno v okviru parih let..  :D




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 12 Maj 2010, 19:20:20
Kako ne bi šla tja? Ena vzrediteljica s katero si tudi dopisujem mi je rekla, da brez da jaz en teden tam pri njih spim, preživim s psi in njimi mi sploh ne bi dala psa, niti slučajno. Jaz bom šla po psa tja, normalno in ga v naročju oz.carierju v naročju odpeljala s seboj. Prav tako čez kar nekaj let.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 12 Maj 2010, 19:24:03
Ker bom gospo in njene pse v kratkem tudi osebno spoznala...

Pa si sigurna, da ga boš lahko imela pri sebi? Ker sem slišala, da to vedno ni mogoče...



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #11 : 12 Maj 2010, 23:23:15
Jaz bom šla po psa tja, normalno in ga v naročju oz.carierju v naročju odpeljala s seboj. Prav tako čez kar nekaj let.

To je blo obljubljeno tudi meni. pa so me na letališču kljub razlaganju da je bilo meni to prej obljubljeno niso dovolili, ker so taki predpisi. pa čeprav je bil pes takrat star 10 tednov in je imel okrog 1,5kg skupaj z transporterjem ::) Tako da je 8 ur kolikor smo leteli čez ocean pač bila posebaj, pa sem jo potem za let do Slovenije dobila v naročje. Ampak to je moja izkušnja, bi bilo fajn če bi bil pes lahko nonstop pri meni, ampak včasih pač ne gre.

Hally - Če je zaupanje obojestransko se ti skoraj ne splača it tja za 2 dni :) glede na stroške... mi smo takrat vse skombinirali z dopustom, ampak drugače je pa malce huda :D


HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 13 Maj 2010, 07:35:07
Ja ja.. saj vem... že samo za psa ni poceni, kaj šele, da bi še svojo karto kupovala, glede na to, da ne vidim potrebe,
ker že poznam veliko lastnikov njenih psov (ful zadovoljni) pa tudi njo bom v kratkem in pse, ki jih ima..  ;D :P
Moje delo s psom pa tako že en čas spremlja, tako da zgleda, da mi zaupa, če bi mi bila pripravljena dat svojega mladiča,
pa še fajn izbiro mladiča mi da.. Ne vem - zdi se mi super prilika... :)

Koliko pa so kaj stroški transporta živali znesli?

LP



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13 : 13 Maj 2010, 12:07:49
Vem pa za nekoga, ki je iz Finske prišel v SLO po kraševca z avtom. Si je tako naredil, da je prenočeval v hotelih,  da za psa ni bilo preveč stresno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #14 : 13 Maj 2010, 12:15:05
Adria dovoli prevoz samo enega psa v kabini v boksu. Moja vzrediteljica je pred kratkim uvozila psa iz Anglije (osebno je šla ponj), pa so imeli na letališču velike komplikacije, ker je bila za isti let prijavljena še ena oseba z psom. Na koncu so dovolili prevoz obeh, ampak z veliko komplikacijami.



anča

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
  • Spike
Odgovori #15 : 13 Maj 2010, 13:26:19
Ko sem se pred 2. leti vračala iz Amerike domov z Austrian Airlines (let iz NY na Dunaj) sem opazila, da je imela ena gospa s seboj v manjšem platnenem boksu višavskega terierja (pes je bil odrasel), ki je let preživel pri njej v naročju oz. med njenimi nogami (ekonomski razred).

Mislim, da se je o cenah kot o možnosti transporta najbolje pozanimat pri različnih letalskih družbah.

LP



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #16 : 13 Maj 2010, 13:31:26
Mislim, da gre pes do 6kg lahko z boksom v osebno prtljago, vse to je treba prej javiti prevozniku in se seveda pozanimati, da ni v letalu morda še kakšen pes, ker kot sem napisala Adrija dovoli med potniki prevoz samo enega psa.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #17 : 13 Maj 2010, 13:38:54
Kot sem se jaz malo pozanimala o prevozih na splošno pred kratkim:
Nizkocenovni prevozniki ponavadi ne omogočajo prevoza živali.
Drugače pa, ja, treba je prej najavit, da se bo peljal pes zraven, nekateri prevozniki dovolijo manjše pse zraven v kabini, nekateri samo v cargo delu, čisto odvisno in, ja, povečini samo enega psa na let.
Boks mora biti na njihovem seznamu dovoljenih in povečini opremljen z nalepko-destinacija, kdaj je nazadnje jedl in pil, ter še kake posebnosti...
Kaj več pa upam, da točno napiše kdo z lastnimi izkušnjami, mene tudi malo zanima. :)



Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #18 : 13 Maj 2010, 14:53:16
Citiraj
Drugače pa, ja, treba je prej najavit, da se bo peljal pes zraven, nekateri prevozniki dovolijo manjše pse zraven v kabini, nekateri samo v cargo delu, čisto odvisno in, ja, povečini samo enega psa na let.

In nujno je treba zahtevat pisno potrdilo, da gre lahko X pes z X lastnikom na X let! Ustne potrditve niso najbolj sigurne, ker so na določenih letalskih družbah rahlo nesposobni, potrdijo več psov na let - potem pa zgubljaj živce do zadnje minute a bo šlo skozi al ne..

Nič nima smisla. Smisel nastane.


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #19 : 13 Maj 2010, 15:36:03
No saj pravim, jaz po kontinentu še nisem imela problemov, da mi psa nebi dovolili imeti med ročno prtljago, sem se že nekajkrat peljala z letalom z psom (to je prednost tamalih :P). To je bilo edino da so mi zatežili. Sicer sem pa jaz takrat plačala nekje 200$ če se ne motim, ni bilo panike. Ko smo pa tamalo poslali na Tajsko je bila pa cena nekje polovica karte + boks in je bilo prib. 600€. ima pa pes lahko notri vodo, po potrebi lahko označiš da ga nahranijo itd.

Maša - ja, vedno je treba zahtevati vse na papirju. mene je takrat to naučilo... mi je pa všeč, da imajo nekateri prevozniki že ko rezerviraš karto možnost razervirati dodatek - žival, instrument... in to dobiš na račun in karto.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 19 Julij 2011, 14:00:59
Ker sem tudi že sama o tem spraševala na VURS-u in dobila od njih izčrpen odgovor, ga pripenjam tudi tukaj, če bo morda komu pomagalo (je pa res komplicirano!):

Na podlagi Pravilnika o veterinarskih pogojih, ki morajo biti izpolnjeni za nekomercialne premike hišnih živali, in o modelu potnega lista, ki mora spremljati te živali (Ul.RS.,št.25/2008), v skladu s členom 4., nekomercialni premik psov mlajših od 3 mesece iz ostalih tretjih držav, ki niso naveden v delih A, B1 in B2 Priloge II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 998/2003, v Republiko Slovenijo ni dovoljen.
ZDA je na listi C omenjene uredbe, zato po Pravilniku premik psa mlajšega od 3 mesecev v Republiko Slovenijo ni dovoljen.

Osnovne zahteve za nekomercialni premik (v spremstvu lastnika) psa starejšega od 3 mesece iz tretjih držav v Republiko Slovenijo:

-    Psa mora spremljati veterinarsko spričevalo za nekomercialne premike hišnih živali (Priloga Odločbe komisije št. 2004/824/ES) in v ZDA veljaven identifikacijski dokument. Pošiljam vam link na to Odločbo, kjer v Prilogi najdete vzorec veterinarskega spričevala za nekomercialni premik hišnih živali v Slo-Ang jezikovni različici. V primeru, da boste v EU vstopili preko Nemčije (Frankfurt), mora psa spremljati Nem-Ang jezikovna različica veterinarskega spričevala. Spričevalo izda pristojni organ v ZDA, podpiše ga uradni veterinar (USDA) v ZDA.

Link na Odločbo:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2004:358:0012:0017:SL:PDF

-    Pes mora biti cepljen proti steklini. Cepljenje postane veljavno 21 dan po opravljenem prvem cepljenju proti steklini.

-   Pes mora biti označen z mikročipom, ki mora ustrezati standardu ISO 11784, bralna naprava pa mora biti združljiva z ISO 11785, v kolikor ne ustreza tem standardom mora lastnik ali fizična oseba, ki je v imenu lastnika odgovorna za te živali med premikom, priskrbeti potrebno sredstvo za branje mikročipa ob vsakem pregledu. Mikročipe, ki ustrezajo standardom ISO lahko kupite sami v EU ali v ZDA. Pred vstavljanjem mikročipa vam svetujemo, da se pozanimate ali je združljiv z zgoraj navedenim standardom.

V primeru, da pes potuje sam (brez spremstva lastnika) gre za komercialni premik in mora poleg mikročipa, cepljenja in veljavnega identifikacijskega dokumenta psa spremljati še veterinarsko spričevalo za komercialne premike psov. Prihod psa je potrebno najaviti 24 ur pred prihodom na mejno veterinarsko postajo na vstopni točki v EU. Svetujemo vam, da se glede pogojev vstopa pozanimate tudi na vstopni točki v EU (nekatere države članice imajo določene posebne zahteve za vstop psov v njihovo državo, kot npr. Velika Britanija).   

Svetujemo vam, da se glede trensporta pozanimate pri letalski družbi s katero boste potovali.

V skladu z Zakonu o veterinarskih merilih skladnosti (11. člen) morajo biti psi v roku 7 dni po prihodu v Republiko Slovenijo, vpisani v centralni register psov (CRP) pri izbranem veterinarju (v ambulanti), kjer nato pes dobi EU potni list.



Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #21 : 18 Januar 2012, 16:24:20
Ko smo pa tamalo poslali na Tajsko je bila pa cena nekje polovica karte + boks in je bilo prib. 600€. ima pa pes lahko notri vodo, po potrebi lahko označiš da ga nahranijo itd.
Ne vem, če to spada pod temo ampak vseeno; kako lahko psa pošlješ v tujino? Ali se samo tako reče?  :-[

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 19 Januar 2012, 10:14:45
To je zelo podobno kot uvoz. Razlika je predvsem v tem ali psa pošiljaš v državo članico EU ali v "tretje" države (vse ostale). Za te zadnje so zahteve namreč bolj stroge. V vsakem primeru mora imeti pes vse potrebne dokumente od veterinarja, ustrezen boks, vodo in morda tudi hrano (za daljše potovanje). Najbolje, da povprašaš po mailu na VURS s konkretnimi podatki, ad ti lahko odgovorijo prav tako konkretno.