Agility

T.M.T · 684225

5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #450 : 30 Januar 2007, 19:09:57
Sama bom težko posnela, pri obiskih je pa Gomi bolj sramežljiv... Se bom potrudila.

Tina, saj ni panike. Samo mora res dobro izgledati.  :o :o :o


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #451 : 30 Januar 2007, 20:00:30
No, pa je uspelo! Gomez - agilitaški muc  8) Namesto agilitaških ovir zaenkrat premaguje samo 'žive ovire'  ;D Sliši se veliko bolj impresivno, kot dejansko je...

Gomez I.
Gomez II.
Gomez III.

Lp,
Tina


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #452 : 30 Januar 2007, 20:07:13
Kolk kul.  :o :o :o Na hop ti skoči... Še kazat mu ni treba...

Me je pa samo neka malenkost "zmotila" pri temle. A je Chica tudi na kliker navajena? Če je, ali je dobila briketek po kliku na drugem posnetku? Ker je trznila, ko je slišala klik pa se potem ni videlo, če je dobila ali ne.


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #453 : 30 Januar 2007, 20:12:25
Chica je navajena na kliker, ampak ve, da ona leži, kadar delam z Gomijem - pač vaja odlaganja. To je ponavadi na njenem prostoru, kadar delam kaj drugega z njim. Če jo pa uporabljam kot 'oviro', dobi pa nagrado, šele potem ko čisto zaključim z Gomijem - po parih skokih, ampak ne pri kliku.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #454 : 30 Januar 2007, 20:17:10
Chica je navajena na kliker, ampak ve, da ona leži, kadar delam z Gomijem - pač vaja odlaganja. To je ponavadi na njenem prostoru, kadar delam kaj drugega z njim. Če jo pa uporabljam kot 'oviro', dobi pa nagrado, šele potem ko čisto zaključim z Gomijem - po parih skokih, ampak ne pri kliku.

Ja, to po mojem ni ravno prav... Po vsakem kliku je nagrada in če ti klikneš moraš dati nagrado. To je problem pri delu z dvema psoma (ali v tvojem primeru z mačko in psom). Jaz bi dala v tem primeru tudu Chici, ker psica dejansko pričakuje nagrado (poglej si drugi posnetek - psica trzne ob kliku in gleda, kje bo dobila). Na koncu bo dobila občutek, da klik včasih je nagrada in včasih ni, kar pa ni smisel klikanja. Saj tudi, če se zmotiš pri kliku, moraš dati briket.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #455 : 30 Januar 2007, 20:56:56
Lahko pa imaš dva klikerja z različnim tonom. Za vsako žival drugega.
Ampak jaz bi vsekakor v tem primeru dala tudi psu za odlaganje- saj lahko potrjuješ odlaganje- za kaj pa ne ? Si zasluži  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #456 : 30 Januar 2007, 21:01:58
5rca, po svoje imaš prav. Ampak, kadar delam pred Chicinim nosom - samo z Gomijem, ona ve da bo on dobil nagrado. Trznila je pa takrat, ko je videla, da sem se stegnila, da bi mu dala hrano. Je pač neverjetno požrešen pes  ;) Kadar klikam njej, vedno sama pride po nagrado, na posnetku je pa še vedno ležala...
Sem od začetka nagrajevala oba, ker je Chici zelo težko, ko mara ležati pri miru, ampak sem potem odlaganje skušala podaljševat in je nisem več nagradila ob vsakem skoku,...


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #457 : 30 Januar 2007, 21:18:03
Jaz mislim, da pes mora dobiti ob vsakem kliku, ki ga ti sprožiš, nagrado. Tukaj ni pri meni nobenega dvoma.

Se strinjam z deteljico. Ali bi v tem primeru zamenjala kliker, ali pa bi dala tudi Chici. Sama ne bi nikoli delala z enim psom (ali mačkom) pred nosom drugega in klikala zraven, ker s tem zmedeš psa. Princip klikanja je, da za klikom vedno pride nagrada in po mojem bi psa s tem samo zmedla.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #458 : 30 Januar 2007, 22:50:07
No ja je res 5rca. Samo kakor je meni znano, se potem, ko pes nekaj že zna, počasi neha postopoma kliker uporabljati za tiste vaje (lahko se motim). Saj menda se ne bo  psu klikalo za vedno. Sej za vse že uspešno narejene vaje in utrjene, to ni več potrebno. No ja moje mnenje ja takšno. No tole je bilo malce izven teme :-[.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #459 : 30 Januar 2007, 22:53:12
Klikati res ni treba, ampak če že klikneš pa mora temu slediti nagrada.

Kako je s Chico in Gomijem pa ne vem, zato bom raje tiho in poslušala kaj na to pravijo drugi  :)

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #460 : 30 Januar 2007, 22:54:42
Ja zoe to imaš pa prav, če klikneš mora slediti nagrada.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #461 : 30 Januar 2007, 22:56:15
aska, saj ne gre za to. Gre se za to, da je prišlo do klika, ki je bil namenjen mačku. Pes ga je slišal. Po mojem pes vseeno ne razloči, kaj je namenjeno njemu in kaj ne, če klika lastnik psa. In s tem, da klikaš eni živali in imaš drugo zraven in sliši klik pa ne dobi nagrade, lahko zmedeš psa. Jaz sama tega definitivno ne bi delala.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #462 : 30 Januar 2007, 23:03:50
5rca ja to pa imaš prav, jaz tega tudi ne bi delala.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #463 : 31 Januar 2007, 07:31:16
Jaz sem doma nekaj časa mačko učila osnov (sedi in prosi) s klikanjem. Na začetku sem Buffy zaprla v drug prostor. Enkrat pa se je zgodilo, da je odprla vrata in se pritihotapla v kuhinjo, kjer sva se s Suki učile sedi. Dokler sem bila obrnjena stran od Buffy in se pogovarjala le s Suki (ta je bila na klopi) in ji klikala, Buffy tud trznila ni. Tudi po kliku ni prišla k meni ali me vsaj pogledala.
Vendar v primeru, kjer bi za nek "trik" sodelovali obe, bi po kliku nagradila obe. Zaenkrat tega še ne delam, ker je naša maca še na "bolniški".

Tina, v tvojem primeru bi nagrajevala obe, saj si tudi Chica zasluži nagrado za čakanje in strpnost  ;D.


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #464 : 31 Januar 2007, 07:44:10
Hvala vsem za komentarje... Mogoče bi bilo res boljše, da nagradim oba po vsakem kliku. Sej forum je zato, da se tudi kaj naučimo.
Petrca, očitno je pri Chici in Buffy tako, da vesta komu se klika. Tudi Chica ne trza, kadar je na prostoru in ve, da delam z mačkom. Ve pa tudi, da bo ona naslednja na vrsti za delo  :)


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #465 : 31 Januar 2007, 07:55:21
Pri men je Buffy mirno ležala z glavo na tleh in me tud pogledala ni, kaj šele da bi prišla k men, ko sem enkrat v istem prostoru delala in klikala Suki. Res pa je, da je bila cca. 2m stran od mene in je videla le moj hrbet.
Drugač sm pa pri njima raje delala ločeno. Za vsak slučaj  ;).

Teli tvoji filmčki so me pa ful navdušili. Ko mi bo veterinar pri Suki dal zeleno luč, bova tud same probale  :o.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #466 : 31 Januar 2007, 08:21:27
Kolikor jaz razumem klkiker, deluje tem bolje, manj ko je odziv zavesten. Odziv naj bi bil podzavesten in refleksen. Če vnašamo elemente razmišljanja (npr kdaj je in kdaj ni zame, ne razmišljanje kaj moram narest- to je normalno) s tem zmanjšujemo učinkovitost oz poanto in se po principu dela približujemo kalsičnemu šolanju s pohvalo.
Lahko celo prečkamo mejo manipulacije., kar npr behaviorizmu očitajo  nekateri zananstveniki spodročja psihologije. Je pa res,da so redki psi, ki os tako inteligentni,da bi se jim to zgodilo- no jaz imam žal enega takega in zgodilo se mi je ravno to (čeprav iz drugega razloga). Kliker sproži pri njem občutek, da je  manipuliran, kar negira najpomebnejši princip klikerja-samoiniciativnost. Pri takem psu si potem zelo omejen za delo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #467 : 31 Januar 2007, 13:18:18
Jaz bi vsekakor nagradila oba - saj je pes tudi pod poveljem, leži in s tem opravi svoj del naloge.
Me pa še nekaj zanima. Vedno sem mislila, da je osnova pri klikanju klik - nagrada. Vsak klik pomeni nagrado. Sedaj me pa skušajo prepričati, da je v redu, če med delom kliknejo recimo 20x nagrado pa dobi na koncu. Kaj menite o tem?


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #468 : 31 Januar 2007, 13:19:46
Kdo te hoče to prepričat  :o ?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #469 : 31 Januar 2007, 13:49:28
Sedaj me pa skušajo prepričati, da je v redu, če med delom kliknejo recimo 20x nagrado pa dobi na koncu. Kaj menite o tem?

Tudi jaz sem nekje slišala/prebrala to, ampak se ne spomnim točno kje... Je moralo biti na kakšnem forumu ali pa med reševalci...


Taroman

  • *
    • Prispevkov: 298
    • Točke: 0
Odgovori #470 : 31 Januar 2007, 14:01:03
Mene pa zanima če bi lahko pes Tarijeve velikosti treniral agility, saj se bojim da je prevelik ::)



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #471 : 31 Januar 2007, 14:02:36
Jaz vedno po vsakem kliku nagradim. Če se včasih zmotim in me pes pogleda, vseeno nagradim.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #472 : 31 Januar 2007, 14:25:50
Teorija klikerja predvideva klik-nagrada. Ce 20x kliknes, ni teoreticno nic narobe, samo potem to ni vec operantno pogojevanje na kliker.

Taroman, koliko pa je velik in tezek Tari?

battito animale


Taroman

  • *
    • Prispevkov: 298
    • Točke: 0
Odgovori #473 : 31 Januar 2007, 15:09:05
Njegova plečna višina je približno 70cm za težo pa nevem, mislim pa da je okoli 40-50 kg  :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #474 : 31 Januar 2007, 17:46:19
Taroman, nemški ovčarji lahko trenirajo.  ;)

Tisto z dvajsetimi kliki je pa po mojem ven spravil en, ki ne ve, kaj je princip klikanja. Po vsakem kliku je nagrada. Vedno. Kar se pa tiče treninga dveh hkrati. Pes bo prej ali slej ugotovil, da vsak klik pa vseeno ni vedno nagrada in s tem lahko narediš več slabega kot dobrega.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #475 : 01 Februar 2007, 09:41:07
Njegova plečna višina je približno 70cm za težo pa nevem, mislim pa da je okoli 40-50 kg  :)

Moj doberman je bil visok 72 in je imel 43 kil. Edina težava je bila guma,ker ga je udarila v hrbet ob skoku. Če se ti bo dogajalo isto čim manj treniraj gumo-al pa jo za treninge naštimaj malo višje- posusi koliko- da bo dobil čim manj udarcev.Tehnično,a ne zdravstveno so bile težave še na vstopnih conah in v mehkem tunelu..
Mislim,da je bil istih dimenzij francoski beauceron,ki je ibi 2 na svetovnem  ;).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #476 : 05 Februar 2007, 13:23:06
Ali kdo od vas gre v soboto na tekmo v Železnike ? Da pridemo malo navijat ! :)

Lp, T.



Meki

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #477 : 25 Februar 2007, 21:53:38
Živjo!
Jaz pa iščem kakšno literaturo o agilityju, ki bi jo podarila kot darilo. Mi ve kdo kaj priporočiti?
hvala!!



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #478 : 26 Februar 2007, 06:50:22
Živjo!
Jaz pa iščem kakšno literaturo o agilityju, ki bi jo podarila kot darilo. Mi ve kdo kaj priporočiti?
hvala!!


Kaj pa če podariš Agility seminar?? http://www.skvpm-klub.si/razno/agility.jpg

Lp nina



Meki

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #479 : 26 Februar 2007, 09:10:51
Hvala, mogoče pa res ...samo sestrica je s svojim psičkom že začela obiskovati tečaj, tako da bi mogoče potrebovala kakšno bolj napredno knjigo, ne samo osnove :-\. Če še kdo kaj pozna, bom zelo vesela