Idealna starost mladičev majhnih pasem pri oddaji?

esta · 5591

esta

  • *
    • Prispevkov: 475
    • Točke: 10
Živjo, mene pa zanima, kdaj je najbolje vzeti mladička majhne pasme od vzreditelja, da se lahko čim bolje navadi na ljudi, in se predvsem naveže na lastnika? Za velike pasme sem že prebrala, da je najbolje v 7 ali pa v 10 tednu, in kolikor je meni znano, se majhni psi počasneje razvijajo?, in morajo iti kasneje od doma. Torej, kdaj je najbolj idealno oddati malega psa, k svojim lastnikom? Če komu kaj pomaga, zanima me predvsem za papillona :)

Lp, Ester

''In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.''


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 01 Julij 2010, 11:58:25
Na to temo je bilo tudi že veliko napisanega.
na kratko, pri malih pasmah po mojih izkušnjah nikakor ne pred 2,5 meseci starosti. nekje okoli 3 mesecev je idealno. sicer pa kritično je v dobi med 4-5 mesecem, ko so glih v obdobju prestrašenosti... mogoče takrajt glih nebi psa jemala, raje prej ali pol.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 01 Julij 2010, 12:04:01
Odvisno je od vzreditelja in od tega v kakšno okolje gre, ne od pasme.
Res pa je da pogosto vzreditelji malih pasem držijo mladičke dalj časa pri sebi- ne ker bi se ti počasneje psihično razvijali,ampak ker so zelo majhni in tudi fizično občutljivejši. Obenem je laže vzreditelju imeti doma pet papilonov kot pa 5 ruskih terierjev do starosti 3 mesecev  ;).
Če gre mlaiček k začetnikom, ljudem,ki so odsotni 9 ur dnevno, ki imajo majhne otroke in v okolje kjer manjka socializiranih psov obenem pa ima vzreditelj pogoje, voljo in izkušnje za delo z mladički je to v redu. Če pa ima družina kamor psiček odhaja dobre pogoje pa ni smiselno-prej škodljivo

Osebno pa raje vsakega psička dobim tem bilj zgodaj- ne glede na pasmo. Osebno preferiram starost 7-8 tednov.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


esta

  • *
    • Prispevkov: 475
    • Točke: 10
Odgovori #3 : 01 Julij 2010, 12:48:13
Aha, hvala :) Samo a ni 7 tednov za mladička papillona malo prezgodaj? Mislim, če gre papillon k meni, bi sicer jaz hodila v šolo in me 6, 7 ur ne bi bilo doma, vendar bi imela en začetku en mesec brez šole (avgust) za uvajanje. In če bi ga jaz dobila ta mesec, bi se lahko z njim veliko ukvarjala, in ga takrat mogoče bolj navezala nasa?
Nevem no, so me zanimala še mnenja drugih... :)

Lp, Ester

''In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.''


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 01 Julij 2010, 12:54:00
Ma navezanost je bolj odvisna tudi od karakterja psa... poznam yorkija ki je prišel k kolegici star 1 leto in je čisto totalno navezan na njo :)

Pa poznam psa ki je prišel k lastnici pri starosti 8 tednov, in je bolj free karakter :)

kot rečeno, bi pa osebno vzela psa pri 10 tednih, prej sigurno ne. ker vsaj te male pasme se tudi zelo lepo igrajo, običajno ni grobe igre, in je fuuul važen tudi ta stik z ostalimi iz legla. recimo ko sem pa videla staford lelgo, pri 5 tednih je to bilo že kot na pasjih bojih in res v nulo groba igra in tam nikakor nebi legla puščala skupaj več kot res res nujno. ampak pri večini ta malih tega ni. če bi pa videla da je kakšen mladiček izločen, ali se ful vsi na njega spravljajo, in da res ne gre tako, bi ga pa oddala prej. tako da je res od situacije odvisno. preferiram pa to da je mladiček doma pri vrstnikih malo dalj časa, seveda tudi pod pogojem da ima vzreditelj čas da se aktivno z njmi ukvarja. sicer bolje da ga vzameš in se potem ti z njim aktivno ukvarjaš.


teycha

  • *
    • Prispevkov: 446
    • Točke: 0
  • Dalton
Odgovori #5 : 01 Julij 2010, 13:06:25
Ravno danes prebrala en odličen sestavek na to temo pa dam kar link - http://www.kliker.si/?q=node/262#comment-2045

lp



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #6 : 01 Julij 2010, 13:20:54
Šicuji se oddajajo pri 9-10 tednih. Pred osmim tednom nikakor ne. (Vsaj rodovniški, vestnih vzrediteljev ne.)



esta

  • *
    • Prispevkov: 475
    • Točke: 10
Odgovori #7 : 01 Julij 2010, 13:23:39
Tejcha, na tvojem linku je o eni punci in o enem parsonu samo. Jaz nič o oddaji  mladičev ne vidim? Sama sem tudi mislila vzeti pri ene 10  tednih, vendar sem nekje brala, da potem je bolj navezan na pse, kot pa na ljudi?

Lp,Ester

''In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.''


teycha

  • *
    • Prispevkov: 446
    • Točke: 0
  • Dalton
Odgovori #8 : 01 Julij 2010, 13:26:41
Preberi komentar objavljen 17 June 2010 - 2:27pm — mostly harmless, začne se z 'V največji meri je to'



esta

  • *
    • Prispevkov: 475
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 01 Julij 2010, 13:57:27
Tejcha, hvala, sem našla.....danes sem itak malo blesava :P
Res je zanimiv sestavek :)

Hvala vsem :)

''In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.''


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 24 April 2011, 11:16:29
Jaz pa sem malo skeptična...od 7-9 tedna je obdobje izpopolnjevanje vedenja-in tukaj sodijo tudi hišna pravila, prihajanje na klic. Če ima vzreditelj dovolj časa za leglo in individualno ukvarjanje z mladičkom je OK, da jih že uči, da se pohištva ne grize, prav tako ne rok in hlačnic etc, jih navaja na opravljanje potrebe zunaj in ne časopis, pleničko...jih navaja na ovratnico, povodec, na druge živali in pse, druga okolja. Če tega ni, je pa za razmislit če bi tam sploh vzel mladiča. Ravno med 9-12 tednom je idealno da spoznajo različne površine, dvigalo, transportni boks, različna okolja pač.

Jaz bi še vseeno raje vzela mladiča pri 8 tednih in nadaljevala kar je počel vzreditelj, tudi poskrbela za interakcijo z drugimi psi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48