podgana

Šapa · 186625

Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
: 16 Februar 2006, 07:31:39
no evo pa imamo novega člana družine... oz. članico če smo natančni  :D hehe...
no to je podganica z imenom Neela katera je bila kupljena kot hrana udavu ampak se mi je tako prikupila da bo kar ljubljenček ostala  :-[ :D



zdaj pa že zbiram podatke o teh izredno inteligentnih živalicah ;D baje se jih da naučiti da pridejo ko jih pokličeš in take stvari  :o hehehe... zanimivo  :)

bom pa sestavila en krajši opis podganic ampak moram še prevesti iz angleščine ker slovenskih spletnih strani o podganah sploh ni... v tujini jih je pa polno in imaš tudi Rat Fan Clube in podobno  :o hehehe...

no moja neela je fuuuul mirna in izredno prijazna... uživa v božanju in tudi več kot eno uro preživi v mojem naročju in se crklja  ;D hehe... malo je še plašna ampak to je zato ker je vse novo za njo in ni bila navajena da je okoli nje toliko živali... no ampak se bo sčasoma vseh navadila, v to ne dvomim  ;) no to bi bilo zaenkrat vse...

lp



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #1 : 16 Februar 2006, 11:35:29
Moja sestrična je bila "nora" na podgance. Res so zelo inteligentne in se jih da naučiti, da pridejo, ko jo pokličeš po imenu. Nekaj Cvitinih (podgani je bilo ime Cvita) slikc si lahko ogledate tukaj. Te slike so nastale le nekaj dni pred njejo smrtjo (na eno oko je bila tudi skoraj slepa). Stara je bila 2 leti, kar je menda povprečna življenjska doma za podgano.
Tudi Cvita je bila zelo prijazna, rada se je crkljala, s sestrično je hodila na sprehode kar na njeni rami  :o  Kasneje je dobila svojo oprsnico in povodec, tako da se je tud sama lahko sprehajala po tleh  ;D Tako ali tako pa nikoli ni šla daleč stran od lastnice.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 16 Februar 2006, 15:30:42
O, ful je luškana Neela, ti kar malo zavidam, ker imaš tak živalski vrt doma  :D

Lahko bi jo učila s pomočjo klikerja  ;) tako kot se uči kužke.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 16 Februar 2006, 16:04:49
O, ful je luškana Neela, ti kar malo zavidam, ker imaš tak živalski vrt doma  :D

Lahko bi jo učila s pomočjo klikerja  ;) tako kot se uči kužke.

hehe sej to še niso vse živali  :P psov še nisem predstavila... pa bratovih piranh... pa veverico... ajoj... včasih moram kar pomisliti da ne pozabim kakšne živalce kadar me ljudje vprašajo koliko živali imam...  :-[  eh važno da so vse zdrave in da jim je lepo  :)

hmm... kliker... a ni to tako da delaš s klikerjem in priboljški? no jaz še ne vem katere priboljške bi imela podganica tako rada da bi tudi kaj naredila za njih  :-[ vse kar ji ponudim malo proba ampak da bi ji šlo pa kaj še posebi v slast pa ne... no pa saj jo imam šele 2dni  ;D bomo vse še preštudirali  :) hehe



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 16 Februar 2006, 19:13:43
Kliker se dela s pohvalo, ponavadi je pa to hrana ja. Mogoče kakšen slasten sirček?

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 16 Februar 2006, 19:17:01
Kliker se dela s pohvalo, ponavadi je pa to hrana ja. Mogoče kakšen slasten sirček?
sirček je premasten in se ga ne sme dajati prepogosto... upam da ji bo kakšna vrsta sadja ali pa zelenjave všeč  :)



Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #6 : 16 Februar 2006, 19:19:51
O, ful je luškana Neela, ti kar malo zavidam, ker imaš tak živalski vrt doma  :D

Lahko bi jo učila s pomočjo klikerja  ;) tako kot se uči kužke.

lp




to tudi moja sestra uči dihurčke ;) ;D res pomaga tale zadevica. jaz bi tudi imela podgano tako uno da jo nosiš na ramenih=)


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #7 : 16 Februar 2006, 21:44:49
to tudi moja sestra uči dihurčke ;) ;D res pomaga tale zadevica. jaz bi tudi imela podgano tako uno da jo nosiš na ramenih=)

res? jaz bi bila zelo vesela če bi se tvoja sestra javila v tej temi in povedala kaj več o učenju s klikerjem...  :) verjetno je malo drugačno učenje podgane ali pa dihurčka kot pa učenje psa s klikerjem...  ???

drugače se pa neela tudi že (po dveh dneh!!! ;D) nosi na rami ali pa v žepu puloverja... počasi jo navajam na to  :D mislim pa da se jo bo dalo res veliko navaditi...



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #8 : 17 Februar 2006, 12:35:38
Podgano lahko veliko naučiš. Sploh si neb mislu, kako hitro se učijo  :o  Moja sestrična jo je največkrat nagradila s solato, koščki jabolka in suhim kruhom (najraje je imela polnozrnatega).

Me je pa pri podgani malo motilo zaznamovanje teritorija. Šapa, kako pa je s tem pri tvoji?


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #9 : 17 Februar 2006, 12:42:28
Me je pa pri podgani malo motilo zaznamovanje teritorija. Šapa, kako pa je s tem pri tvoji?

zaznamovanje teritorija v kakšnem smislu? markiranje? težko ti povem kaj več ker imam podgnico šele 2 dni  :-[ mislim pa da markirajo samo samčki... je imela tvoja sestrična samčka?



Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #10 : 17 Februar 2006, 14:41:23
res? jaz bi bila zelo vesela če bi se tvoja sestra javila v tej temi in povedala kaj več o učenju s klikerjem...  :) verjetno je malo drugačno učenje podgane ali pa dihurčka kot pa učenje psa s klikerjem...  ???

drugače se pa neela tudi že (po dveh dneh!!! ;D) nosi na rami ali pa v žepu puloverja... počasi jo navajam na to  :D mislim pa da se jo bo dalo res veliko navaditi...

vprašaj jo malo v temi o belih dihurčkih (na forumu). a mogoče kdo ve kakšno imajo življensko dobo


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 17 Februar 2006, 14:48:16
Šapa, če bo šlo tako naprej, bo tvoj udavček poginil od lakote.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #12 : 17 Februar 2006, 15:16:14
a mogoče kdo ve kakšno imajo življensko dobo
podgane živijo dve do tri leta  ;)

Šapa, èe bo šlo tako naprej, bo tvoj udavèek poginil od lakote.
hehehe... ne, ne udavčku bomo zrihtali že mrtvo hrano  :) 2dni nazaj je dobil svojo podgano, eno bom pa jaz obdržala  :) me pa izredno moti to da v zoo marketih pri nas ne dobiš že zamrznjene hrane za plazilce tako kot to dobiš v zoo marketih v tujini. če prodajajo plazilce bi morali prodajati tudi primerno hrano za njih  ::) v tujini dobiš v večjih zoo marketih miši in podgane vseh velikosti - od goliča do odrasle živali. tako bi moralo biti tudi pri nas  ::) eh sanje...



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #13 : 18 Februar 2006, 20:05:33
zaznamovanje teritorija v kakšnem smislu? markiranje? težko ti povem kaj več ker imam podgnico šele 2 dni  :-[ mislim pa da markirajo samo samčki... je imela tvoja sestrična samčka?

Ne ne...moja sestrična je imela 2x samičko (Cvito - obe sta imeli isto ime). In vsakič, ko je podganca prišla kam "na novo" je to področje markirala. To je delala tudi ljudem in drugim živalcam.


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #14 : 18 Februar 2006, 20:16:49
Pred tremi leti sem si tudi jaz izbrala podganco iz Dejanove kletke, kjer jih je gojil za kačjo hrano. Ime ji je bilo Krista. Všeč pa mi je bila predvsem zato, ker je bila brez repka. Z nama je hodila k mojim staršem na kosilo in počasi smo jo vsi zelo vzljubili, cela naš prvi maček se je znal lepo igrati z njo. Kasneje sem navdušila še prijateljico Jeleno in Dejana. Žal pa so hitro preminule in je bilo našega veselja kmalu konec. Krista je imela nenormalno rada nemastno meso, ki smo ga 2x na teden pripravili samo zanjo.
Resnično so to pametne živali in je zelo hitro dojemala, da ne sme gristi kablov, kako prositi za hrano in podobno.
Lp, Ines!



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 23 Februar 2006, 16:46:20
no evo zdaj pa lahko že malo več povem o svoji podganici... ja res podgane markirajo, tudi samice. ampak to sploh ni moteče ker nima vonja. tako baje podgana označi svoj teritorij in je to v bistvu kompliment za lastnika ker označi da si njen  :) hehe... no tako nekako je bilo razloženo na nekem angleškem forumu. ampak sploh ne moram verjeti da se je moja podgana v tem kratkem času odkar jo imam že navadila da hodi lulat v posodo ki je namenjena temu. v njej imam wc papir ki ga menjam ene 2x na dan. no kaka še vedno po celi kletki ampak to niti ni tak problem ker se tisti bobki hitro posušijo in nimajo vonja. važno da ne lula povsod  :D tudi kakat gre ven iz svoje hišice ki jo ima v kletki. hehe da nebi slučajno na umazanem spala  8) drugače se me je pa res že lepo navadila in veliko časa preživi zunaj kletke. ponavadi v moji kapuci ali pa rokavu  :) tudi spi najraje pri meni. kakšnih trikcev in podobnih stvari se sicer še nisva učili ker jo hočem najprej navaditi na bližino drugih živali ki jih imam da ne bo tako plašna. psov in mačkov se še vedno boji kljub temu da ji nič nočejo. ampak saj se bo navadila  :) evo še par slikc:





lp



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #16 : 24 Februar 2006, 12:41:11
Sapa, princip ucenja s klikerjem je isti kot pri psih. Samo ukazi in priboljski (nagrade) so pac primerni vrsti.
Midve sva s Tidrco sicer pred casom zaceli in je slo dobro, samo sva potem prekinili. Mislim, da bova nadaljevali kmalu.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Odgovori #17 : 24 Februar 2006, 15:46:34
Kaj vse pa lahko podgano naučiš??



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #18 : 24 Februar 2006, 16:05:12
Sapa, princip ucenja s klikerjem je isti kot pri psih. Samo ukazi in priboljski (nagrade) so pac primerni vrsti.
Midve sva s Tidrco sicer pred casom zaceli in je slo dobro, samo sva potem prekinili. Mislim, da bova nadaljevali kmalu.

ja sam moja podgana ni ravno navdušena nad priboljški... vsaj do zdaj še nisem odkrila kakšnega priboljška ki bi ji bil tako všeč da bi zanj tudi nekaj naredila  :-\ vsak priboljšek pride povohat in če imaš srečo ga bo vzela ampak ga ponavadi samo malo proba potem ga pa odnese v hišo in si naredi zalogo. no pa saj v bistvu mi je važno da ne navadi na druge živali pri nas, da se navadi uporabljati wc (to se je že), da se mene toliko navadi da ne bo pobegnila če jo kdaj nesem ven in podobne stvari...  :D



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #19 : 12 Marec 2006, 09:08:52
Včeraj je bila na Animal Planet-u ena zanimiva oddaja o podgancah, sicer nisem ujela cele ampak vseeno par zanimivosti za nepoznavalce.

Na svetu obstaja več kot 400 vrst podgan. Ena podgana lahko "skoti" do 22 mladičev 10x letno se pravi 220 mladičev letno, njeni mladiči pa imajo že po 12ih tednih svoje mladiče... potem pa preračunajte koliko novih podgan je to v enem letu  :o :o

V Angliji imajo tudi podganje razstave, ocenjujejo kožuh, gibčnost, velikost, podgana ne sme biti preveč debela, mora biti živahna itd.  Na eni univerziteti prirejajo podganje olimpijske igre, tek po tunelih, preskakovanje ovir, plezanje po vrvi navpično navzgor, hoja po vrvi (kot v cirkusu recimo ::)), ... itd. itd.

Podobnost med človek in podgano je 95%, za to se večinoma tudi testira in odkriva delovanje zdravil recimo, ravno na njih (pa še majhne so in zaradi tega bolj priročne).
V velikih mestih naj bi bila ne glede na to kje stojimo v razdalji 3 m od nas vsaj ena podgana (ponavadi jih je več).

Pokazalo je tudi eno gospo, ki ima klub ljubiteljev Podgan, pri njej se lahko registrirajo ljubitelj iz celega sveta. Ona ima kar nekaj zanimivih primerkov, recimo popolnoma golo podgano, pa podgano ki se je "skotila" brez repa, ...
Vse vrste pa izhajajo iz rjave podgane.

V mestih se hranijo z vsem, kar ljudje zavržemo (od hrane, izolacije kablov itd.). še tole kočniki jim zrastejo v enem tednu tudi do 1cm, za to morajo imeti vedno na voljo nekaj za grizenje, da si jih z tem krajšajo, ker bi jim drugače zobje predrli dlesen in naprej rastli v čeljustnico.

Evo to je to na hitro. Bilo je zanimivo, ko je moja sestra videla, kako je podgana "pripelazala" v straniščno školjo med tem ko je tip opravljal potrebo ;D, se je zamislila in zdaj podgana ni več na spisku živali, ki bi jih imela ;D ;D(starši pa so si močno oddahnili ;))

Lp nina

+1 točka



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #20 : 12 Marec 2006, 11:22:48
hehe... mislim da sem jaz to oddajo že enkrat gledala... s tisto golo podgano si me spomnila na en odlomek iz oddaje  :-\ tisto glede rasti zob... ja, res so včasih vsi mislili da mora podgana imeti vedno nekaj za grizt, da si krajša zobe, vendar to ni povsem res. jaz imam za svojo sicer tist solni kamen ki se ga dobi prav za glodalce ampak ga sploh ne grize... v bistvu podgane drgnejo zgornje in spodnje zobe in jih tako brusijo. mojo podgano vedno slišiš kako škrta z zobmi... to je sploh prijetno ko to dela direkt zraven tvojega ušesa  ::) lol... no pa tudi brala sem da podgane to delajo in da v bistvu teh solnih kamnov ne potrebujejo... bom probala tist še enkrat poiskat pa bom prekopirala sem  ;)



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #21 : 29 Januar 2007, 20:05:33
Sestrični se je 10.januarja skotilo 7 malih podganic, ki bi jih ob primernem času rada oddala. So zastonj, zdrave in niso namenjene hrani za druge živali.

Njen kontakt:
[email protected]
041 462 818

Še slikce:


feltna

  • *
    • Prispevkov: 156
    • Točke: 0
  • my friend
Odgovori #22 : 01 Junij 2007, 16:03:48
petrca kaj je s temi malimi podganicami, ki so se skotile pri sestrični?? Malo sem se začela zanimat za podgane.. doma imam sedaj puščavskega skakača, ampak sem začela razmišljat o nečem večjem!! ;D

Me zanima, vsi tisti, ki imate doma podgane pa jih spustite iz kletke, ali vam kaj uničijo? Zgrizejo kable al pa kej podobnega?? Sem imela pred puščavskim mongolskega skakača pa sem ga večkrat spustila, da mi je skakal po postelji. Ko sem prišla čez pou urce nazaj sem mela ža luknje v posteljnini!! ::) Je bil pa zlo prijazen, pustil se je nosit po rokah (ta puščavski se ne in me je že vgriznil >:( )... no sedaj pa razmišljam o podgani! :D :D

Resnični prijatelj je nekdo, ki ve, da si dobro jajce, četudi si malce počen!


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 19 Junij 2007, 21:36:01
Petrca sama sem lastnica podgane že približno eno leto in moram ti povedat da so NORE živalce, jest svojo jemljem skoraj povsod seboj (na kavo, v trgovino, sprehod), doma ostane le ko sem na sprehodu z novofundlandcem (da ne bi prišlo do kakšne nesreče ;D ). Kar se tiče uničevanja stvari je pa tako, da če jo pustiš dolgo časa samo oz. se z njo ne ukvarjaš ji postane dolgčas in grize. Kar pomeni, da ko jo imaš zunaj se moraš z njo ukvarjat, drugače prav hitro zgrize posteljnino, kable, kakšen pulover,... Jst s tem načeloma nimam nikakršnih težav je pa res, da imam večino kablov v sobi zaščitenih, ker večino časa na prostosti tudi zajc in morski prašiček, kar je smrtna kombinacija za kable ;D Drugače so pa podgane zelo fajne živalce, ker tudi ko je spuščena jo pokličeš in pride  :)

Lp, Nuša


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 19 Junij 2007, 21:38:12
Sporočil je bil namenjen Feltni in ne Petrci, se opravičujem :-[

Lp, Nuša


feltna

  • *
    • Prispevkov: 156
    • Točke: 0
  • my friend
Odgovori #25 : 16 Julij 2007, 10:28:02
Nina hvala za info!!  ;) Kje pa si kupla svojo podgano?? Dej nam kako slikco prosim!! :D

Resnični prijatelj je nekdo, ki ve, da si dobro jajce, četudi si malce počen!


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 22 Julij 2007, 18:27:12
Majdo sem kupila v Tukanu, kjer je čakala na lačna usta, tako kot večina izmed njih :-\

Evo nekaj pa še nekaj slikic moje zverinice ;)







najraje se sicer sprehaja po mojih knjižnih policah, kjer ji je sicer sprehod prepovedan :)





pa med kaktusi ;D



pa še igra s Kikijem



nikoli pa tudi ne pozabi preverit, če sem slučajno pustila odprta kakšna vrata od omare ;D



No upam da jih ni preveč,

Lep pozdrav tudi z Majdine strani ;)


Lp, Nuša


regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #27 : 06 Avgust 2007, 08:37:04
Pa še slikce mojih podganic  :D

Gaja







Nikki





Ju pa malo zapostavljam trenutno, ker imam pasjega mladička doma...saj ni problem psu preprečiti da bi ugriznil...Je Gaja tista tečka mala. Saj počasi bo. Upam! Počasi se navajamo  ;D


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #28 : 06 Avgust 2007, 10:38:07
Oooo kakšne luštne podganice. A ti prosto po sobi tekajo?  :o

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #29 : 06 Avgust 2007, 12:35:39
Ko sem dobila Gajo, je bila spuščena cel dan, ker je imela bolj malo kletko. Potem sem ji pa zrihtala družbo( Nikki) in pa ogromno kletko, tako da sta spuščeni po kakšno uro na dan in ja, po celi sobi ju je dovolj  :D Tudi pod stropom se kakšna znajde (glej drugo sliko pri prejšnem postu  :o). Veliko ju tudi s seboj nosim. Npr. ko sem imela prakso v OŠ, sta šli z mano in sem ju malo predstavila učencem. Nikki mi je medtem ko sem nekaj razlagala, splezala na glavo in radovedno opazovala dogakanje :P  ;D

Zdaj ju počaaaasi navajam na psa in psa nanju. Gaja je tok prefrigana, da se čisto prijazno smuka okoli psov, ko pa doseže smrček, pa ugrizne in zbeži. Na tak način smo imeli že 2 krvava smrčka (moja prejšnja prinašalka in sosedov prinašalec), zdaj ji pa niti slučajno ne zaupam več. Ne vem, zakaj tako rada grize smrčke...no, pa mene je parkrat v ustnico ugriznila. Tečka mala  ::) Nikki pa zna dati take nežne poljubčke...brez ugrizov  ;)