Kdaj hrano za odrasle?

puppa · 30977

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #60 : 31 Marec 2012, 00:06:28
Za enakomerno rast je najpomembnejše razmerje kalcija in fosforja v hrani in energijska vrednost hrane, psi pa potrebujejo kakovoste beljakovine, ki pomagajo, da pri psu razvoj vezi dohiteva rast kosti. Zadnja 3 leta je večina psov v društvu, ki so v rokah naših tekmovalcev, zrastlo na hrani z 38% beljakovin. Pa kot odrasli so hranjeni s hrano z enako količino beljakovin. Psi so rastli počasi, enakomerno.

Po opazovanju psov do danes lahko rečem, da je to s količino beljakovin in rastjo psov en navaden urbani mit, torej nekaj, kar je sicer široko razširjeno mišljenje, ampak z ničemer podprto.

http://www.skeptvet.com/index.php?p=1_24_Large-Breed-Puppy-Food

http://files.championpetfoods.com/High_Protein_and_Large%20Breed_Study.pdf


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #61 : 31 Marec 2012, 09:32:11
Že mogoče,ampak to so psi ,ki delajo.Je razlika ali imaš psa,ki to hrano pokuri ali pa psa,ki se večino dneva valja po kavču.Videla sem zelo veliko Beaglov,ki so po daljšem hranjenju z junior hrano vsi prerasli svojo velikost po standardu.In vsi so bili oh in sploh lepi psi,ki niso delali.



andariell

  • *
    • Prispevkov: 195
    • Točke: 1
Odgovori #62 : 31 Marec 2012, 16:54:56
Beljakovine, ki jih pes ali človek prekomerno zaužije, se enostavno izločijo in od tega sigurno ni prekomerne rasti. Je kvečjemu obratno. Pes, ki leži na kavču in ničesar ne dela, pa bolj rabi beljakovine kot ogljikove hidrate.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #63 : 31 Marec 2012, 19:45:39
Pozabljate, da so razlike med pasmami in njihovem izvoru in prehrani že xy let. So pasme, ki jim ustreza nižji delež beljakovin in jim vse kar je nad 30% povzroča težave (koža...) in čudežno čim se zniža procent beljakovin je vse po starem.

Ni vsaka sestava, sestavine in način prehrane primeren za čisto vse pse in pasme. Imajo različne potrebe, delovanje metabolizma....

Pes, ki "leži na kavču" rabi kvečjemu več vlaknin, manj maščob in zmeren delež beljakovin in OH.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 31 Marec 2012, 20:21:57
Ojej, bošček...hvala za opozorilo, sem našla posušene jagenčkove želodčke.

priporočam tudi zajčja ušesa, goveja pljuča, kokošje krempeljčke, od svinjskih zadev pa jaz, no ne jaz, naša zeloooooooooooo rada gloda prašičje rilce v medu :) tudi od samega začetka ji dajem pa ni bilo nikoli nobenih težav..



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #65 : 01 April 2012, 00:23:22
Že mogoče,ampak to so psi ,ki delajo.Je razlika ali imaš psa,ki to hrano pokuri ali pa psa,ki se večino dneva valja po kavču.Videla sem zelo veliko Beaglov,ki so po daljšem hranjenju z junior hrano vsi prerasli svojo velikost po standardu.In vsi so bili oh in sploh lepi psi,ki niso delali.

V bistvu sploh ne, so normalno aktivni mladički in sploh ne gre izključno za delovne pse. Pa z mladiči se v starosti do 9 mesecev res ne dela nekaj v smislu fizične aktivnosti, ki bi bila primerljiva z aktivnostjo odraslega delovnega psa, da bi bilo to mišljeno kot neko dodatno povečano gibanje. Pa recimo psička, ki je zaradi poškodbe noge morala dolgo mirovati ipd... So pa kot mladički precej drugačni, razlika je res opazna. Rastejo počasneje in enakomerneje.

Lojze, že mogoče, ampak vprašanje kakšno je bilo razmerje določenih hranil v tej Junior hrani, saj niso vse enake. Mene bolj čudi kam gre pasma, pri kateri je taka težava s preraščanjem standarda in mislim, da je to najprej vzrejni problem  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #66 : 02 April 2012, 11:16:57
Nam nejevernim (oz. previdnim) tomažem bo pa treba koristnost take hrane pokazati skozi 20 let in še več z čim večjim številom psov, različnih pasem, ki so hranjeni s tako hrano in doseganjem visoke starosti 15+ let in splošnim zdravjem (brez kožnih težav,problemov z sečili...)  :)

Te junior in puppy hrane-včasih se mi zdi kot da bi neke rastne hormone noter dajali ko gledaš odraščajoče pse, ki potegnejo kot kopriva v višave čez standard. Samo ali je tukaj geneiaka ali je prehrana?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 04 April 2012, 08:11:03
Urška, kakšno pa mora biti razmerje kalcija in fosforja?

Once you go boxer, you never go back :)


karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 04 April 2012, 08:59:02
Nam nejevernim (oz. previdnim) tomažem bo pa treba koristnost take hrane pokazati skozi 20 let in še več z čim večjim številom psov, različnih pasem, ki so hranjeni s tako hrano in doseganjem visoke starosti 15+ let in splošnim zdravjem (brez kožnih težav,problemov z sečili...)  :)

Te junior in puppy hrane-včasih se mi zdi kot da bi neke rastne hormone noter dajali ko gledaš odraščajoče pse, ki potegnejo kot kopriva v višave čez standard. Samo ali je tukaj geneiaka ali je prehrana?

To pa tudi mene zanima, naša se je pretegnila da ni res, kljub temu da sta tako oče in mama normalne velikosti, mi smo pa pri 10 m prosili da nebi šla čez standard v velikosti...



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 04 April 2012, 10:15:46
Urška, kakšno pa mora biti razmerje kalcija in fosforja?

Če sem prav našla podatek, naj bi bilo razmerje 1.2/0.84. Hrana, ki sem jo našla,da je najbližje temu, in da ne presega 28% beljakovin je Flatazor Prestige Junior Maxi-če bi slučajno koga zanimalo :)

Once you go boxer, you never go back :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #70 : 04 April 2012, 11:17:59
Tako razmerje ima tudi Healthy Paws Puppy in pa Bosch puppy. :) Še dve izbiri več.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 04 April 2012, 11:22:27
Do tja še nisem prišla  :D :D Drugače pa hvala.

Once you go boxer, you never go back :)


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #72 : 04 April 2012, 11:25:25
ursa,sem preštudirala par linij pri Beaglih in se tudi pozanimala o višinah pri psih in psicah.Še posebej v eni liniji je bila opazna razlika pri dveh leglih.V prvem leglu so vsi mladiči,ki so bili do 10 meseca starosti na junior hrani prerastli standard.V drugem leglu,ki je bila ponovljena kombinacija prvega,pa so mladiče nehali hraniti z junior hrano pri 4 mesecih starosti in so vsi ostali v okviru višine standarda-nihče ni prerasel.Poleg tega sta imela starša višino,samec 38 cm in samica 36cm.Pa tudi nobeden od njunih prednikov ni bil visok.
Pri mojih psih je delež proteinov v hrani 25%.Pri mladičih do 4 meseca starosti pa 30%.Popolnoma zadostuje,da rastejo počasi,enakomerno in da ne pride do vnetja pokostnice.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #73 : 04 April 2012, 12:52:13
Sem šla prav gledat koliko česa je bilo v prehrani moje psice, ko je odraščala. Odraščala je najprej LB puppy hrani na 29% beljakovin, rastla je lepo počasi, ostala je celo prenizka, ni bila sterilizirana pred prvo gonitvijo. Nobenega vnetja pokostnice, niti neenakomerne rasti. Je pa res, da je zelo aktivna že sama od sebe, brez moje vzpodbude. Se mi je pa takrat zdelo, da ima za svojo aktivnost premalo mišic in sem zamenjala na drugo puppy LB hrano s 30% beljakovin. To ni neka huda razlika, je pa po tem dobila mišice, po 10 mesecu sem jo dala pa na odraslo hrano, ker se je začela rediti. In moja ni edini pes na tej hrani pri katerem sem videla tak počasen razvoj v višino in "širino". Prej kot bi psu nekaj manjkalo, ne pa bilo česa preveč...

Meni se zdi prav, da imajo odraščajoči psi veliko beljakovin v prehrani, ker jih potrebujejo za razvoj mišic. Mišice so nujne za pomoč sklepom, ki se še razvijajo. Zdaj koliko naj bo beljakovin je pa verjetno odvisno tudi od aktivnosti psa in pasme. Pri manjših pasmah se rast hitreje zaključi, torej logično, da preidejo prej na hrano za odrasle. Čeprav meni je najbolj všeč sistem "all life stages". Pomoje najmanj zgrešiš. Še bolj pomembna pa je kvaliteta prehrane. Bi rekla, da je velika razlika ali pes dobiva beljakovine iz koruze ali mesa. Je treba bolj gledat po sestavinah, kot po tem ali na hrani piše junior in do katerega meseca naj bi se jo hranilo...



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 06 Junij 2012, 10:15:11
Mene pa zanima do kdaj je potrebno biti pozoren na razmerje kalcija:fosforja? Do 15-18 mesecev, ko naj bi recimo zaključili rast?

Once you go boxer, you never go back :)


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 06 Junij 2012, 17:39:06
Moj je do 6 medeca jedel orijen puppy ;D, nato pa zaradi neprenašanja piščanca orijen ribo. Iz njegovega legla, se je nabolj počasi in enakomerno razvijal (pa je blo mladičev 15, tako da sem kar imela primerjavo), zdaj je dosegel velikost, ki je za to pasmo v "standardu". Nobeden izmed njegovih bratcev in sestric ni jedel orijena, jedli so happy dog, TOTW, RC in te podobne pa so vsi prehitevali pri razvoju (po mojem mnenju in opažanju)



iza123

  • *
    • Prispevkov: 121
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 20 Februar 2013, 15:16:49
Živjo,

Čez 5 tednov dobim mladiča koker španjela, pri vzrediteljici bo pes jedel Hills. Zanima me, kdaj psa začet hranit z adult hrano, predvsem me skrbi, ker vedno več prebiram o previsokih psih, ki so bili dolgo hranjeni s puppy hrano.
Je ok, če mladič do nekje 5-6 meseca je hills puppy( seveda, če mu bo ustrezal), nato pa preidem na TOTW losos?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 20 Februar 2013, 15:45:29
TOTW je že v osnoti all-stage hrana  ;) torej ti jo lahko je že tudi ko pride k tebi. Kar se mene tiče bi celo rajši mladiča hranila od prvega dne z TOW kot pa do 5mes. s Hillsom  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


iza123

  • *
    • Prispevkov: 121
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 20 Februar 2013, 18:11:17
Hvala, to pa nisem vedela, da je all life stages.
Ampak verjetno je vseeno dobro za začetek, da kakšen teden ali dva je hills, da ne bo še menjava hrane šok? Če recimo kupim ta malo vrečko, pa potem po 14 dnevih začnem mešat skupaj?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 20 Februar 2013, 18:53:09
Ja to pa. Postopna menjava in dodajanje novih stvari. Včasih pride do neželjenih prebavnih motenj pri mladiču samo zato, ker se mu vse na enkrat spremni in pobrka. Računaj na to, da je slabih par tednov preden ga dobiš pil samo mamino mleko in da se mora na vse privadit. Vsekakor pa na čim več stvari. Postopno.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.