Kdaj hrano za odrasle?

puppa · 31026

puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
: 22 Oktober 2006, 18:18:00
zato sprašujem, ker sem slišala že toliko kontra mnenj, do kdaj bi naj kuža jedel otroško hrano.

lp

za male pse je ta prehod med 6 in 9 mesecem, za srednje pasme okrog 12.meseca starosti, za velike pasme pa med 18. in 20.mesecem oziroma, ko kuža doseže postavo odraslega psa (torej stas-mišična masa), teža, višina. Lps



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 22 Oktober 2006, 21:51:30
za male pse je ta prehod med 6 in 9 mesecem, za srednje pasme okrog 12.meseca starosti, za velike pasme pa med 18. in 20.mesecem oziroma, ko kuža doseže postavo odraslega psa (torej stas-mišična masa), teža, višina. Lps

Tule se jaz ne strinjam. Veliko lastnikov in vzrediteljev velikih pasem menja hrano pri starosti cca. pol leta.  Mladiči baje bolj počasi rastejo, še vedno dosežejo željeno višino, vse skupaj pa je bolje za okostje itd.  ;)
Seveda pa vsaka firma propagira svoje.

Lp nina



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2 : 22 Oktober 2006, 22:45:23
Kot sem jaz slišala, je dobro čim dlje ostati na puppy hrani zato, da mladički ne rastejo prehitro (velja predvsem za velike pasme). Mi smo bili na puppy varianti do 14. meseva in šele nato prešli na adult, pa se je zelo dobro obneslo.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #3 : 22 Oktober 2006, 22:46:28
Hmmmm jaz moji še vedno dajem puppy. To pomeni dejansko, da nebi bilo treba? Sprašujem, ker se tudi meni zdi, da včasih proizvajalci pretiravajo zaradi zaslužka. Puppy hrana je namreč bistveno dražja.
lp
T.

8)


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #4 : 22 Oktober 2006, 22:50:44
Jaz sem potegnila "zlato sredino" - pogledala nekaj tabelic od raznih proizvajalcev hrane in naredila nek kompromis. Tako, da smo nehali dajati puppy/junior hrano nekje 15im in 16im mesecem. Sedaj je že dober mesec na adult in zaenkrat nobene panike... Še bolj nam je všeč, ker so sedaj večji briketi in ima Astor več za glodat.  ::)


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #5 : 22 Oktober 2006, 22:56:32
Teli puppy so res bolj za goltat  :D, vsaj moja jih skoraj nič ne zgrize  :o  ::)
lp
T.

8)


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #6 : 22 Oktober 2006, 23:18:51
Tečka, okus pri adult Nutro large breed ni bogve kaj in če tvoja dogica ne mara preveč puppy, dam roko v ogenj, da ji tudi adult ne bodo dišala preveč. (Okusnejša je performance (ovčetina in piščanec). )
Moja psica je Nutro vedno štrajkala (tudi več obrokov zaporedoma spustila), trikcov je bilo še in še, sploh da je kaj pojedla, a odkar je RC sensitivity control (brez da bi ji kaj dodajala), ni nobenega problema s hrano in vedno poje cel obrok.
lp


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #7 : 22 Oktober 2006, 23:33:39
Kot sem jaz slišala, je dobro čim dlje ostati na puppy hrani zato, da mladički ne rastejo prehitro (velja predvsem za velike pasme). Mi smo bili na puppy varianti do 14. meseva in šele nato prešli na adult, pa se je zelo dobro obneslo.

Hmmm, če pogledaš sestavo puppy hrane, ima običajno višjo vsebnost beljakovin in maščob kot pa odrasla hrana. Zato tudi so razlike za različna obdobja rasti in za različne pasme, ker imajo npr. large breed variante manj beljakovin in maščob kot pa navadne puppy/junior variante za male do srednje pasme.




Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #8 : 23 Oktober 2006, 09:27:43
Hmmm, če pogledaš sestavo puppy hrane, ima običajno višjo vsebnost beljakovin in maščob kot pa odrasla hrana. Zato tudi so razlike za različna obdobja rasti in za različne pasme, ker imajo npr. large breed variante manj beljakovin in maščob kot pa navadne puppy/junior variante za male do srednje pasme.
Ja, zato naj bi maldiči velikih pasem jedli hrano puppy large breed do drugega leta starosti oz. dokler ne nehajo rasti.
LP


šnufi

  • *
    • Prispevkov: 384
    • Točke: 3
  • Janko
Odgovori #9 : 23 Oktober 2006, 12:35:02
Jaz sem glih ta mnenja slišala:

1. mladič velike pasme naj bi jedel do 24. mesecev starosti, ker je hrana bolj primerna zaradi razvoja
2. mladič naj bi jedel tam nekje do 6-9. mesecev, da se ne bi prehitro razvijal.

Tak, da ste mi z vašimi odgovori fejst pomagali, ker naš njufi, Janko, je zdaj glih 9. mesecev star. Prehitro pa je rasel, zato pa mamo vnetje pokostnice.

Lp

+1

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali vedele, da ljudje ne mislijo (anon.)


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #10 : 23 Oktober 2006, 12:49:01
Jaz sem glih ta mnenja slišala:

1. mladič velike pasme naj bi jedel do 24. mesecev starosti, ker je hrana bolj primerna zaradi razvoja
2. mladič naj bi jedel tam nekje do 6-9. mesecev, da se ne bi prehitro razvijal.

Tak, da ste mi z vašimi odgovori fejst pomagali, ker naš njufi, Janko, je zdaj glih 9. mesecev star. Prehitro pa je rasel, zato pa mamo vnetje pokostnice.

Lp
Kakšno hrano je jedel do 9. meseca?


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #11 : 23 Oktober 2006, 12:52:41
Hrana za mladiče velikih pasem (puppy large breed) naj bi bila prilagojena, ne bi prihajalo do prehitre rasti, a ni tako    :-\ ???


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 23 Oktober 2006, 13:40:28
Če hraniš brikete ameriških proizvajalcev, je bolje, da čim prej greš iz puppy na adult. Mladič naj bi rastel lepo počasi in enakomerno. Večina teh hran je prilagojena temu, da mladiči hitro rastejo, kar pa pri velikih pasmah (pri manjših tudi a redkeje) pripelje vsaj do vnetja pokostnice. jaz bi šla iz pupy na junior pri recimo 3 mesecih, iz junior na adult pa nekje med 6 in 8 mesecem. Nekaj časa lahko tudi mešaš obe varianti, da dobiš nekaj vmes. Naj pa bi pes zamenjal zobe preden greš na adult. Takrat so namreč potrebe največje in ni dobro da ga ravnotakrat priškrneš (če ga se sicer ne zgodi nič tragičnega, samo malo zaostane v rasti, pa ušesa se mu lahko spet povesijo če jih ima že pokonci, a to kasneje nadomesti). Načeloma velja, da je bolje če dobi malce premalo kot preveč.

+1


šnufi

  • *
    • Prispevkov: 384
    • Točke: 3
  • Janko
Odgovori #13 : 23 Oktober 2006, 18:05:36
Kast, Janko že od vsega začetka je nutro puppy large breed. Saj so vsi "naši" vzreditelji, to zagovarjali kot najboljšo možno izbiro.

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali vedele, da ljudje ne mislijo (anon.)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #14 : 23 Oktober 2006, 19:12:28
Aska je pred kratkim dopolnila 19 mesecev, do sedaj je dobilava AG Puppy/Junior Large Breed in BiOMill Junior MAXI (oboje ji mešam), ker ji je obojih teh biriketov še nekaj ostalo, jih bo dobivala dokler jih dokončno ne poje do konca. Potem pa preideva na brikete za odrasle. Glede na to da sem tukaj zasledila še celo, da bi tako hrano dobivali do 24 mesecev pri večjih psih, potem nama odsvetujete, da preideva na hrano za odrasle pse?..Jaz menim,da sedaj pa je že cajt za ta preskok...lp


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #15 : 23 Oktober 2006, 19:52:45
Moje mnenje je, da bi lahko že "prešaltala" na adult hrano. "Ponucaj" to, kar imaš, pol pa na odraslo.  :)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #16 : 23 Oktober 2006, 20:01:32
puppa hvala. Tako bom tudi storila, ker stare ne mislim preč metati, tolko pa je v meni gorenjske krvi ;) ;D


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #17 : 24 Oktober 2006, 07:29:46
Atos je začel jesti hrano za odrasle pse pri 11 mesecih, pa ni bilo nobenih problemov.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


andariell

  • *
    • Prispevkov: 195
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 24 Oktober 2006, 13:16:44
Se strinjam, da pri američanih ni najbolje preveč čakat z menjavo, drugače pa bi jaz pri 9-ih mesecih še malo počakal, samo ne vem kako je pri tem z Nutrom. Meni so rekli, da naj bi pri njih kar hitro menjal na adult...

LP


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #19 : 24 Oktober 2006, 19:40:36
Sočo, sem hranila s Baubonom puppy large breed do drugega leta, pa ni bilo nobenih problemov (italijanska hrana). Prvič sllišim, da z ameriškimi pa ni dobro tako dolgo  ???


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #20 : 24 Oktober 2006, 19:47:10
Oni si želijo čim hitreje čim večje in čim močnejše, temu je pač prilagojena tudi ameriška hrana :-\

Lp nina



andariell

  • *
    • Prispevkov: 195
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 24 Oktober 2006, 22:28:47
Oni si želijo čim hitreje čim večje in čim močnejše, temu je pač prilagojena tudi ameriška hrana :-\

Lp nina

Dober point. Saj če takole pogledaš zgodovino Amstaffov, kar hitro najdeš povezavo. Angleži so majhni, američani veliki. Isto pri bulldogih. Angleži majhni, američani veliki.

Jaz recimo lahko trdim tole samo za BiOMill, ampak hrana Junior je dejansko prilagojena sami rasti...Močna na beljakovinah in mineralih, vitamin C, malo manj maščobe, itd. Pri adultu se to razmerje med beljakovinami in maščobami že bolj spremeni in ravno to je tisto, kar daje pomemben pečat v prehrani. Če za primer vzamem senior, pa se sploh vidi da je hrana narejena za pse, ki ne pokurijo več toliko maščobe in posledično potrebujejo več beljakovin. Govorim o odsotkih, seveda.


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #22 : 24 Oktober 2006, 22:57:32
Enako velja za AG. Vsekakor je zelo dobro, da se vsak skrbnik psa dodobra seznani s sestavo hrane in me vedno zelo veseli, ko nas ljudje sprašujejo podrobnosti glede sestave, razmerij.... To pomeni,da se dejansko zanimajo. Žal povečini ljudje ne dajejo kaj dosti na to, ampak bolj verjamejo reklamam na TV, ki so pa prav luškane, moram reč.  ;) :D



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #23 : 25 Oktober 2006, 07:09:46
Dober point. Saj če takole pogledaš zgodovino Amstaffov, kar hitro najdeš povezavo. Angleži so majhni, američani veliki. Isto pri bulldogih. Angleži majhni, američani veliki.

Ja pa saj se je tudi filanje psov z raznimi steroidi itd. začelo kje drugje kot v Ameriki, potem se pa pač širi po svetu kot kakšen neuničljiv virus , "Kar je ameriškega je zakon" :-\

Lp nina



puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #24 : 28 Oktober 2006, 16:16:11
Ja pa saj se je tudi filanje psov z raznimi steroidi itd. začelo kje drugje kot v Ameriki, potem se pa pač širi po svetu kot kakšen neuničljiv virus , "Kar je ameriškega je zakon" :-\

Lp nina

ninci, mislim, danas je že kar nekaj takšnih, ki smo skoraj alergični na tak odnos in posledično tudi na njihove izdelke. >:(

Meni so na prvem mestu slovenski izdelki, sledijo mu evropski (če moram izbirati, seveda angleški  ;D)

no, pa če se vrnem še na hrano - zelo je pomembno, da pes, ko odrašča dobi ustrezno prehrano in štos ni le v obliki briketov.

če predolgo hraniš psa s premočno hrano, ni v redu. torej GLEJTE SESTAVINE, SPREMLJAJTE RAZVOJ PSA IN SE RAJE POSVETUJTE. lps



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #25 : 28 Oktober 2006, 16:49:48
puppa meni jih je veliko svetovalo, da jo hranim z briketi junior do 18 meseca. Žal briketov je še nekaj ostalo, tako, da jih sedaj že mešam z briketi (AG)za odrasle pse....lp


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #26 : 29 Oktober 2006, 10:25:44
puppa meni jih je veliko svetovalo, da jo hranim z briketi junior do 18 meseca. Žal briketov je še nekaj ostalo, tako, da jih sedaj že mešam z briketi (AG)za odrasle pse....lp

Naša hrana ni ameriška, tako da se ne rabiš sekirat  ;) ;D, sestava p/j lb je sledeča:
Beljakovine 26%, Maščobe 16%, Vlakna 2.5%, Pepel 7%, Vlaga 8%, Omega6 3.8%, Omega3 0.69%, Vitamin A 20000 IU/kg, Vitamin D3 1350 IU/kg, Vitamin E 135 IU/kg, Kalcij 1.4%, Fosfor P 0.95%, Baker 28 mg/kg (kot Bakrov sulfat).

Hrana za odrasle, normalno aktivne pse pa ima od 24-26% beljakovin (odvisno od vrste), maščob pa 14-17% (zopet odvisno od vrste hrane).



regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #27 : 09 Avgust 2007, 00:29:00
Pro Plan hrana za mladiče velikih pasem: beljakovine 29.0%, maščobe15.0%, pepel7.0%, vlaknine 3.0%, vlaga 8.5% kalcij1.2% fosfor 1.0%

Pro Plan hrana za odrasle pse velikih pasem: beljakovine 27.0%, maščobe13.0%, pepel 7.0%, vlaknine3.0%, vlaga8.5%, kalcij 1.2% fosfor 1.0%

Hmmm...se mi zdi, da je čisto vseeno a v tem primeru hraniš psa s hrano za mladiče ali za odrasle  :-\ Mogoče je hrana za odrasle še bolj primerna?
Jaz imam svojo labradorko na ProPlan PUPPY LARGE...Me zanima mnenje glede na odstotke posameznih sestavin...Je v redu ta hrana za mladička? Menjati sem pa mislila pri enem letu  ???


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #28 : 09 Avgust 2007, 09:28:10
regga: nažalost ti tipična sestava hrane ne pove veliko o sami hrani, ravno zadnjič sem nekje bral da bi lahko odlično tipično sestavo naredili iz absurdnih sestavin:
- usnjen čevelj za beljakovine
- uporabljeno motorno olje za maščobe
- za vlaknine se ne spomnim  :-[
- kalcij in fosfor pa sta tako ali tako dodana

Zato je pri hrani veliko bolj pomembno (znati) prebrati sestavine.
Glede debate o posamezni znamki hrane pa mislim da so že odprte teme.

Jaz osebno vsakomur priporočam kvalitetno hrano za mladiče vsaj do 8. meseca starosti.

Lp, Črt



regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #29 : 09 Avgust 2007, 11:46:39
Sem prebrala temo o Pro Planu (tudi na sosednjih forumih) in je odziv večinoma dober. Tudi moja psička nima težav, ima lepo dlako, normalne iztrebke,...Po moje tudi kakšnega motornega olja ni v hrani  ::)

Bom prekopirala še sestavine za Puppy large:

Chicken (18%), Rice (15%), Maize gluten, Dehydrated poultry protein, Wheat, Maize, Animal fat (Preserved with mixed tocopherols), Oat Fiber, Digest, Purified Carbohydrates, Beet pulp, Dehydrated fish protein, Fish Oil, Dried egg, Yeast, Calcium phosphate, Potassium chloride, Sodium chloride, Minerals, Colostrum, L-Lysine, DL-Methionine, L-Carnitine.

Vir:http://www.purina-proplan.com/eu/uk/dog/index.asp

Bolj me skrbi to, da ne bo prehitro zrasla, ker je pasma nagnjena k displaziji kolkov in komolcev. Pa tudi vnetje pokostnice ji ne želim nakopati. Poleg tega so pa tako različna mnenja glede kvalitete hrane, da... ??? ??? ???