Pes renči na ljudi

tina-briard · 22130

tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
: 23 Julij 2013, 19:49:29
Torej, po bruhanju v avtu in drugih problemih, sedaj rešenih se je pojavila nova težava. Naša samička, stara 10 mesecev je začela renčati na ljudi. Ko se ji hoče nekdo, ki ga ne pozna približat, začne renčati in občasno malo zalaja...zgleda, kot da se boji in opozarja človeka naj se ji ne približa. Če pride kdo k nam na obisk, začne lajat, jo pomirim, nato ji pustim, da vsakega povoha..in potem ponavadi ta oseba, ko se jo hoče dotakniti, se naša psička odmakne na hitro in spet renči. Ni imela nobene slabe izkušnje, boječa je bila že prej, samo da je zdaj začela renčati. In tudi če je neka oseba pri nas dalj časa recimo na kavi, dokler sedi in se giba stran od nje je ok, takoj ko začne recimo hodit proti njej, ona postane nemirna in začne renčati ali lajati. Moja taktike so sedaj takšne, da jo čimvečkrat peljem med neznane ljudi, jo korigiram z glasnim ne ali ko začne lajat in renčat, ji spremenim recimo pozo-jo dam na prostor ipd. Zanimivo je to, da če gremo recimo na kavo ven, da ona potem v lokalu kjer sedimo oblaja vsakega (ali hoče oblajat vsakega) ki pride v lokal....govorim ji strogo ne, fuj...jo pohvalim če je mirno ko ljudje hodijo ven in noter, ampak se mi zdi, da se ne premakneva iz mrtve točke...aja, da še povem, da je drugače zelo ubogljiva, odpoklic dela fantastično, počaka na prostoru, do psov je super in z občasnimi izpadi trme je prav fantastičen kuža...to renčanje pa je potrebno takoj zbiti iz te kosmate buče, zato se obračam na vas...:)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #1 : 23 Julij 2013, 21:24:39
Glede na pasmo, naj bi imela nekaj "cuvaja" tudi v krvi, ampak ce stvar izvira iz strahu je tu pod prvo problem vzreje ;) . Laho, da so razlog tudi slabe izkusnje.......pa recimo da ne; pa cetudi je v obeh primerih potrebno povrniti zaupanje, da tujci niso baubau. Najprej, da malo pograjam; strah do tujcev ali drug strah se opazi ze prej, seveda ce  imamo zo to prilike, situacije in bi jih morali  imeti prej.
Pri nas je bila situacija podobna, ampak opazena prej, ko se ni bilo rencanja. Velikokrat sem kaksnemu kolegu ponudil priboljsek, da ga je dal potem psu ........ da ne bom nakladal; nekako v tej smeri. Dobro je tudi, da "tujcu" recete naj pocepne, malo iztegne roke, da ga kuza povoha: brez ostalih aktivnosti in zelja ala dotikanje, bozanje, lahko mu potem ponudi se priboljsek in konec.
Ce zravem se "zatirate" taksno vedenje, nic slabega, ampak pazite, da pes stvari ne razume ddrugace. Lahko po tem mirnost tudi nagradite. Upam tudi, da stvar samo zatirate,, brez pottuhe, ki se jo vse preveckrat vidi ;)
Delajte na tem!!! Ne cakati situacij ampak si jih ustvarite ;)...............ravno tako kot ste "delali" za vajo "prostor", samo, da pri temu rabite malo vec "pripomockov" ???
Skratka povrnite psu zaupanje oz. omilite strah.......kdaj je nekatere stvari mogoce samo omiliti in ne tudi popolno odpraviti. Kje so meje po mojem mislenju nihce ne ve prav natancno.

Pri nas se zmeraj obstajaja par ljudi katere pes ne mara. Pa mu niso nikoli nic zalega storili in so prav OK tudi nasplosno; nekateri hodijo bolj "agresivno", hitro..............nekateri govorijo bolj s"strasnim" glasom.........

Pa se nekaj. Zaradi taksnih "gostov" v gostilnah, lokalih in drugod na javnih mestih so najveckrat vsi "gosti" nezazeljeni ;) . Tako da, pamet v roke! ;)



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 23 Julij 2013, 21:46:49
Hvala za odgovor, ampak da vseeno pojasnim nekatere stvari. Kot prvo sem napisala, da je psička bila zelo prestrašena, ko smo jo dobili (stara je bila 5 mesecev). Bala se je skoraj vsega....tako mene, kot partnerja, avtomobilov, sesalcev, TV, tujcev, poznanih ljudi..v glavnem skoraj vsega. Večino strahov smo ji omilili ali izničili...kar se pa tiče ljudi, pa je njen strah na začetku bil pokazatelj nezaupanja, v smilsu, previdnost ni odveč. med ljudmi je non stop, vsak dan je obkrožena z tistimi, ki jih pozna in tistimi, ki so ji neznanka...obiskuje pasjo šolo, hodi z nami vsepovsod, bila je tudi nekajkrat v varstvu pri kolegici, kjer je hiša skoz polna, če me razumeš...:) Torej, da te vseeno malo popravim...določeni strahovi se lahko pokažejo kasneje, pa zato ne potrebujejo slabih direktnih izkušenj...recimo tako kot pri otrocih-pri starosti enega leta, bodo po rokah vlačili pajke, gosenice itd., pri starosti treh let pa bodo dobili strah in odpor do hroščev in ostalih žuželk-pa zato ne potrebujejo slabe izkušnje...s tem, ko psi psihično dozorevajo, postajajo bolj pozorni na določene segmente in se zato različno odzivajo.
Kar se pa tiče gostov v gostilnah, mora biti psu jasno, da tam ni njegov teritorij in da ob prisotnosti lastnika lajež ni sprejemljiv...lajanje psa iz prostora-ni šans. moj prejšni pes je v takšnih situacijah dobesedno skoraj izklopil okolico-v smislu-ljudje pač tu prihajajo in odhajajo, med tem, ko je situacija doma drugačna-kar ni dom, mora biti za psa nevtralno območje, ker potem si lahko pes prisvaja vsak prostor kamor pride za svojega in se temu primerno obnaša..ponavadi kadar psi, ki so obkroženi z dogajanjem, ki ni vezano na dom, nemirni in lajajo in zganjajo cirkus zaradi tega, ker so nesamozavestni in se hočejo zaščititi..lahko pa so pretirano zaščitniški do svojega gospodarja..torej, pes mora vedet kdaj se lahko gre čuvaja in kdaj ne...



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #3 : 23 Julij 2013, 22:02:10
Cemu potem "izobrazenci" iscejo odgovore na razlicnih forumih ???

Ne te ne razumem ;)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #4 : 23 Julij 2013, 22:24:01
Torej, da te vseeno malo popravim...določeni strahovi se lahko pokažejo kasneje, pa zato ne potrebujejo slabih direktnih izkušenj...recimo tako kot pri otrocih-pri starosti enega leta, bodo po rokah vlačili pajke, gosenice itd., pri starosti treh let pa bodo dobili strah in odpor do hroščev in ostalih žuželk-pa zato ne potrebujejo slabe izkušnje.

Genetika ??? po "defoltu" ???



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 24 Julij 2013, 08:33:49
Pri nas je bila situacija podobna, ampak opazena prej, ko se ni bilo rencanja. Velikokrat sem kaksnemu kolegu ponudil priboljsek, da ga je dal potem psu ........ da ne bom nakladal; nekako v tej smeri. Dobro je tudi, da "tujcu" recete naj pocepne, malo iztegne roke, da ga kuza povoha: brez ostalih aktivnosti in zelja ala dotikanje, bozanje, lahko mu potem ponudi se priboljsek in konec.

Pri nas pa se je najbolj obneslo če so se vsi delali kot da psa sploh ni zraven in mu pustili, da je sam navezal stik. Itak med enkup ljudmi kmalu zdolgočasen rata, sploh če mu manjka pozornosti in namesto da bi drugi silili v njega je na koncu on silil v druge. Futr pomaga in ko pes kej mimo pride se mu da kak keks iz mize al kej podobnega. Roke povohat se pa pri nas še zdej ne obnese in če mu kdo stegne roko mu ne dovoli božanja  :) Ni pa problema če se ga direkt poboža.

Kakršnegakoli renčanja nisem zatirala ali korigirala, ker gre za način izražanja, smo pa malo bolj delali na vzrokih renčanja. Sej veš, če ji prepoveš renčat, bo drugič samo zagrabila. V družbi drugih ljudi jo lahko tudi zaposlite in kaj delate z njo, če rada dela lahko tudi druge poprosiš da jo malo trenirajo in bo tako videla da ljudje niso glih tak bavbav kot si ona predstavlja, ampak se da z njimi tud fino imet.

Lajat v v gostilni ali na kakih drugih frekventnih krajih je pa pri nas strogo prepovedano. Mi je čisto vseeno zakaj hočeš lajat, ampak ne smeš in pika.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 24 Julij 2013, 10:49:09
Hvala Nika za pomoč...pidog, upam da razumeš kakšno pomoč in nasvet sem rabila-in ne pametovanja kot "pamet v roke" in podobne....in kar se tiče strahov-se zaradi razvoja psihe lahko pojavijo določeni strahovi, ki nimajo nujne podlage v slabi izkušnji...primer ti lahko dam pri moji hčerki, ki se je naenkrat začela bati hroščov-pa imamo doma zbirko preko 200 vrst hroščov, pa smo jih vsako leto skupaj lovili in si jih ogledovali..torej jih je zgodaj spoznala, slabe izkušnje ni imela..pa se jih je začela bati...ljudje imamo tudi primarne strahove, ki izvirajo iz evolucije, če še ne veš...
Nika, imaš prav ja..v bistvu je renčanje pasje komuniciranje in je bolje odkrivat razlog za renčanje kot pa ga korigirat...poskušala bom po tvojem principu, ki je definitivno boljši, ker v bistvu njeno obnašanje do tujcev izvira iz straha in lahko z korigiranjem stvar samo poslabšam...bolje, da ji predstavim tujca na način, da ji ne predstavlja grožnje in da je v bisvtu ok.
Glede lajanja se pa popolnoma strinjam-ga ne dovolimo.
Hvala Nika še enkrat-ins em zelo vesela, da najdem takšne ljudi na forumu...:)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #7 : 24 Julij 2013, 11:39:56
in misliš, da ti bo tole pomagalo ? če ti bo pes lajal in renčal na ljudi  v kakšnem lokalu boš tudi njim razlagala da je to le oblika komunikacije? ali pa je to le znak da nisi uspela socializirat svojega psa in se počuti med ljudmi nelagodno

imaš le dve izbiri psa spraviti med ljudi, čim več tem bolje, da premaga plahost  ali pa obnašanje korigirat, v mali šoli sta bila? če ne kontaktiraj tle simi pa se spravta delat

tole ni stvar genetike, psa ali "načina izražanja" ampak slabe vzgoje

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 24 Julij 2013, 11:51:57
Ja, vsekakor se v takem primeru pojasni ljudem, da ima pes problem in da ga rešuješ. Sicer mogoče kdo tega ne bo mogel verjeti, ampak  ljudje razumejo in po mojih izkušnjah je večina celo pripravljena pomagati (recimo tako, da se vedejo na način, ki je za psa nestresen in se pes umiri). Težave ne moreš odpraviti, če s psom ne greš med ljudi in ko greš med ljudi, se nujno soočiš s problemom, ki ga je treba lepo počasi reševati.
Je pa verjetno zadeva tudi dedno pogojena - kolikor poznam francoske pasme, so večinoma po stndardu nezaupljivi do tujcev. In je potrebna načrtna in zelo zgodnja socializacija, če ne želiš, da se nezaupljivost pokaže. ko se enkrat pokaže pa imaš precej dela, da zadevo popraviš. Lepo, počasi  "z andahtjo". Z ljudmi, ki ne rinejo v psa, ga ne gledajo...in dovolijo, da pes sam vzpostavi z njimi kontakt, ko se počuti dovolj samozavesten.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 24 Julij 2013, 11:55:11
Če je stvar samo prehodna in ni alarmantna bo z malo vaje na javnih krajih zadeva izvenela praktično takoj. Ja pri tej starosti je pes ravno v čustveno nabitem času. Kot sama opažaš enako kot pri otrocih. Prej nič straha potem pa nesigurnost do amena.
Če se ti pa zdi da potrebuje malo več vaje (ti poznaš psa) pa morda nebi bilo slabo, če naprosiš kakega znanca, ki ga pes sicer nima najrajši. Naj se približuje do neke točke (do tam kjer je pes še siguren vate) in vsakič bliže več nagrade za psa. Ko je vrhunec nagrade se pa naj človek napoti nazaj v smer prihoda (za začetek brez kontakta). Takrat ukineš vse dobro. In to ponoviš parkrat. Torej ''čudni človek prihaja - filaš nagrado''. Pri ''odhodu čudnega človeka ni nagrade''. Ko to psu postane napoved nagrad pa morda nebi bilo slabo, če ta ''čudni človek'' nagradi psa s čem finim (lahko na primerni razdaliji na tla položi posodico z mesekom) in takoj gre. Ni treba, da za začetek psa iz rok hrani. Ampak tako poteka učenje zelooooo prestrašenih in nesigurnih psov. V milejši obliki je dovolj že samo, da se več giblješ na obljudenih mestih in psu ustvarjaš prijetno sliko srečevanja. Resnično naj ne silijo v psa, če ji to ni. Kot prvo spodbujaš renčanje kot drugo pa bo to renčanje prešlo do snapov.

Ležanje pri mizi...dokler ga ne obvlada izven gostilne pač ne s psom v gostilno.  ;)Začet z nule. Obnese se učenje ''go to your mat''. Pač, da se pes umiri na podlagi (blazina, brisača...skratka učenje tarče) okrog njega pa galamiš, skačeš, ropočeš... Sicer bi eni rekli temu klasičen prostor pa ni ravno isto. Pes se lažje locira in koncentrira leži pa lahko v vseh sproščenih nešolskih pozah. Prehod na ležanje prosto ob kavici (brez blazine) je potem tik - tak naučeno.
Psa naučit, da to ni noben veliki strašni dogodek. Nikar zavijat v vatko, a po drugi strani previdno pa intenzivno izpostavljat okolju, ki se ga mora navadit.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 24 Julij 2013, 12:01:53
Ja najverjetneje je to stvar slabe vzgoje..ko nisem imela pametnejšega dela, sem jo vozila med ljudmi in jo hujskala, da naj napada mimoidoče in ji pri tem seveda še dala kos klobase...mislim Davor..mal bol pametne izjavljaj...
Pa še brat se nauči-napisala sem, da ji ne pustim lajanja in renčanja v lokalu na ljudi, da jo korigiram....da pa je ne smem pretirano kaznovati, če renči iz straha, ker lahko stvar samo poslabšam. Če se nekdo nečesa boji mu ponavadio stvar predstaviš na način, da vidi, da ni noben bavbav. Če pa bi renčala iz izraza dominance, takrat pa moram nastopiti oštro. Lahko si pa mal prebereš kako je potrebno šolati briarde, ker če pri njih uporabljaš preveč strogosti se lahko strah kar hitro prelevi v agresijo in da so že po karakterju nezaupljivi do tujcev .V pasjo šolo hodi že od starosti 5 meseca in najverjetneje ni Simi edina v Slo, ki zna šolat pse, da jo reklamiraš vsakič ko imaš priložnost....
Ja Lanabela, imaš prav-sedaj se ukvarjam prav z tem, da sem na obisk povabila par ljudi, ki imajo veliko izkušenj z psmi in jih moja psička še ne pozna...tako da bomo stvar reševali in jo upam tudi čimprej rešili....malo moram pa tudi ljudi poučiti, da naj počakajo, da ona pride do njih in ne tako kot nekateri ki dobesedno navalijo na vsakega psa...
Ne vem zakaj vsi pišete-da ne morem težave odpraviti če ne grem med ljudi-ona je vsakdan med ljudmi, vsak dan gre z nami v javne parke, na sladoled, na kavo, na morje, na izlete..vsepovsod-še celo če grem recimo na občino ali v shooping centre gre z mano...in ni težava ko ljudje hodijo mimo nje-težava je kadar jo začne nekdo ogovarjat ali hoditi proti njej. In problem je, da če začne renčat se potem ljudje umaknejo in tako ona potem ve-aha, če bom renčala, bodo šli stran od mene...in to spet ni ok. če je, ko renči rečem ne sme, jo dam na prostor je še bolj prestrašena in bega...seveda ji morem pokazat da tega ne sme ampak hkrati ji moram pokazat, da ji ljudje nič nočejo...
In ja Davor, to je genska predispozicija, če bi imela kakšnega francoskega ovčarja bi mogoče vedel, da je to karakteristika teh pasem-da so zelo nezaupljivi do tujcev.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 24 Julij 2013, 12:05:52
Ja Lunette, točno to-sem poskušala z pohvalcami, ko se je recimo kdo pripeljaj, ampak je tako koncentrirana na tistega ki prihaja, da pohvalco sploh ne vzame, če pa jo že, jo pa pljune ven...tako da sem recimo z poštarjem poštimala tako, da ji je on vsakič ko je prišel dal kakšen piškot...pa je bilo ok kakšen mesec, dva, zdaj pa kot strela iz jasnega, na njega renči...vztrajat bo treba in tudi to fazo odraščanja pač prebrodit. :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 24 Julij 2013, 12:07:48
aja še to...nikar psa tolažit. Veliko ljudi vidim, da psa (ker se izogibajo korekciji) treplja po plečki s stavki ''sej nč ni'' ali pa ob renčanju psa vztrajno s hrano pod nosom preusmerjajo. ::) Ne korigirati še ne pomeni samo božati.  ;)
Ob nesigurnem izpadu renčanja se ignoranca oz. indiferentnost do situacije skoraj najbolje obnese. Nagrajuje se mirnost. Ob zamujeni priložnosti pa se psa mirno odstrani na drugo stran od dražljaja in se ob tem delaš, da ne vidiš problema (ker ga ni - ljudje na terasi niso problem, a ne ;)). Ker ti je to znak, da pes take situacije še ne shendla ti je poduk za drugič, da je na tem treba delat. In si naslednjič en mal bolj pripravljena. Statisti so pa zlata vredni.  :) Moraš pa ti kot vodnik psa vedet do kako daleč mu paše. Ker ga kot vodnik tudi ''obvaruješ'' stresa bo pes ob tebi bolj samozavesten. Npr. večina psov se povsem sprosti in hitro začne komunicirat, če je prvi stik z neznancem opravljen tako, da si ti med prišlekom in psom. Psu daš čas, da zadiha. Še najbolj čuvajske pasme ne posredujejo, če zaupajo v odločitve svojega gazde (sami so pa lahko precej samostojni). Ravno tako ležanje ob kavici. Kot prvo izbereš manj frekventno mizo. Ter psa ne pod noge ostalim.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 24 Julij 2013, 12:15:28
Ja glede tolažbe je res...sem imela streloplašno psičko in sem imela težave, ker jo je moja babica vsakič tolažila in potem je njen strah že prešel v paranojo....
Tako je...da enostavno ne obračam pažnje na njeno paniko-ko se pomiri jo pohvalim in ji s tem povem, da nagrajujem takšno vrsto obnašanja. Če kdo pride k nam, ki ga ne pozna, ponavadi jaz najprej vzpostavim kontakt, njej rečem da počaka za mano. Človeka ogovorim, mu dam roko in ji tako pokažem da je vse ok....pa ponavadi rečem, da ji naj ne namenja pozornosti, in naj ne dela prehitrih gibov, da ga bo lahko ovohala. ko ga povoha in se odmakne korak dva in se uleže recimo, jo pa zelo pohvalim. če ljudje sodelujejo je ok...je sicer še vedno nezaupljiva in prestrašena, ampak ne pa toliko, da ji firbec ne bi delal...:) če pa ljudje naredijo prvi gib je pa problem. težava je tudi v tem, da ko začne renčat, nekateri odreagirajo tako, da ji začnejo govoriti.."ja kaj si pa tako huda" in podobne...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 24 Julij 2013, 12:16:13
pri tovrstnem delu se situacijske nagrade bolje obnesejo kot hrana - tudi zato, ker nesigurnemu psu v tistem trenutku ni kaj dosti do hrane.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 24 Julij 2013, 12:18:25
To sem ugotovila ja..ona je sicer mahnjena na pohvalce, ampak ne v vseh situacijah. Kadar je pod stresom definitivno ne....ji pa zelo veliko pomeni, ko jo recimo pohvalim, da se malo poigrava..takrat kar cveti od sreče...:)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 24 Julij 2013, 12:29:04
Ja Lunette, točno to-sem poskušala z pohvalcami, ko se je recimo kdo pripeljaj, ampak je tako koncentrirana na tistega ki prihaja, da pohvalco sploh ne vzame, če pa jo že, jo pa pljune ven...tako da sem recimo z poštarjem poštimala tako, da ji je on vsakič ko je prišel dal kakšen piškot...pa je bilo ok kakšen mesec, dva, zdaj pa kot strela iz jasnega, na njega renči...vztrajat bo treba in tudi to fazo odraščanja pač prebrodit. :)
Že že. Če je psu to toliko stresno...še od dlje začet vadit. Večji kot je strah večja je razdalija in bližje kot je večja je nagrada za mirnost.
Morda vama pa nebi škodile še vaje http://www.ttouch.com/whyTTouch.shtml
Pa v javnosti njen način vodenja psa. Pripet pes na dva karabina. Eno je lahko ovratnica, drugo oprsnik. Da pes zadiha situacijo.
Nikar se na dogodke pripravljat kot na naravno katastrofo. Aha. Pošššštaar brrrr gas po nagrade v hladilnik gas ven na papaj sej ti stric neu nč naredu. ;) Nagrade imet v žepu. Čas poštarjevega prihoda, primerna razdalija (daleč od nabiralnika) in špppiiiillaat s psom, delat vaje, ki jih zna in rada počne ter naredit cel Fun iz poštarjevega motorja. Ko le ta odgre. Konc lušnega. Psa nazaj v hišo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 24 Julij 2013, 12:33:44
V bistvu je pri njej tako, da ko postane znervirana, potrebuje veliko časa, da se sprosti...inogromno energije porabi, ko se recimo sooča z svojimi strahovi....ko sem jo navajala na sesalec, pa sem sesala recimo stran od nje, ona je bila samo zraven v istem prostoru, pa je nervozno dihala skoraj eno uro...
Tale varianta pa ni slaba...hvala Lunette, bova še to poskusile. :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 24 Julij 2013, 12:42:24
sori sem še prejšn post neki popravljala.  :-[
Skratka. Psa ne izpostaviš ravno šoku ampak ga na primerni razdaliji zabavaš. Potem pa razdalijo krajšaš in povečuješ zabavo. Vse stresno za psa se pa zaključi tako, da ko je pes še sproščen se najprej ukine dražljaj takoj zatem nagrada. Ma ga ni frajerja, da nebi skužil, da zabava pride samo, če je tam bavbav.  ;)

Na netu si še pobrskaj http://www.youtube.com/watch?v=EdraNF2hcgA
koncept je v tem, da ti kot vodnica vidiš situacijo in psa nanjo opomneš. Ampak, ker se tebi kot vodnici ne zdi to noben bav bav psu to predstaviš kot ''lej ko boš zdj dobila nagrado''. Spet pomembno...nagrajuješ samo mirnost. Globoke vdihe psa pa popraviš samo s tem, da se oddaljiš od strašnih stvari. Če je le možno se naj ''bavci'' ne odmikajo (a tudi ne približujejo). Ker s tem dobi sliko - ''huda sem in potem grejo - bom drugič še''. Bolje prestrašenemu psu z umikom priskrbet ''prostor za dihat''.
Si pa najbrž že opazila, da ti manj vn pade v gibanju kot pri stacionarnih mestih (vrtovi). Za začetek počasno gibanje pomaga bolj kot sedenje in fiksiranje psa. Ne bežiš (torej ne hodiš hitro) se pa počasi po polžje premikaš.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #19 : 24 Julij 2013, 12:45:46
Citiraj
In ja Davor, to je genska predispozicija,

spet izgovori...genetika ne pomeni nič drugega kot pa da moraš psa zgodaj in bolj odločno začeti socializirati; so pasme ki imajo probleme z drugimi psi in se to lahko z dosledno vzgoj odpravi ter omeji

nisi pa mi odgovorila, sta šla v šolo ?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 24 Julij 2013, 12:51:55
Kaj pa pomeni zate odločna socializacija? A če je pes streloplašen so potem lastniki krivi, da se boji strele še pri petih letih? Resnično to misliš? Lahko se boji manj, ali pa lahko strah bolj obvladujejo, še vedno jim bo pa neprijetno ob grmenju in pokanju. Imaš pa najverjetneje prav ja, da je potrebno začeti zgodaj-ker 5 mesecev star pes je res že prestar, da bi se dalo kaj ukrenit. :)
Sem odgovorila in tudi napisala sem, da beri kar pišejo ljudje in ne v svoji evforiji, koga boš lahko spet zabil, takoj pisal odgovore, brez da bereš kaj komentiraš. :)
Mislim, da bi tebi tale TTouch prišel zelo prav...:)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #21 : 24 Julij 2013, 12:57:32
spet izgovori...genetika ne pomeni nič drugega kot pa da moraš psa zgodaj in bolj odločno začeti socializirati;
Pomeni pa tudi, da tvoji psički NE MOREŠ izbiti lovskega nagona iz glave ne glede na to kako zatiraš in kako kmalu s tem začneš.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #22 : 24 Julij 2013, 12:59:46
Mislim, da bi tebi tale TTouch prišel zelo prav...:)
:un smajli ku se od smeha valja:  ;D

V šoli pa le povej kaj se dogaja in ti bodo še tam dali kak pameten nasvet  :)



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 24 Julij 2013, 13:05:28
Sem že kontaktirala trenerja, pa sva danes zmenjena na poligonu...zanimivo je to, da smo recimo hodili z tečajniki skupaj na sprehode, ampak je bilo vedno vse ok, ker je tolk koncentrirana na pse..ker je zelo igriva in se z psmi res dobro razume (naj povem da ko smo jo dobili se je psov zelo bala). zdaj pa je čist srečna ko kakšnega psa zagleda...:)
ja točno tako Nika...Davorov pes ima po genetiki samo štiri tace, rep in dlago..vse ostalo je stvar, kot je sam rekel, zgodnje in odločne socializacije.
Se strinjam, da z šolanjem ogromno naredimo, ampak pes, ki ga razganja od hormončkov pri starosti 10 mesecev pač potrebuje določen čas, da svoje muhice in strahove tudi preseže.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 24 Julij 2013, 13:08:56
Ni pa potrebno takoj žalit in poniževat lastnikov psov, da so sami krivi, da ima pes težave in da je potrebno razlog iskati vedno v njih...najverjetneje, če pišem na forum in se zanimam za rešitev, ne morem bit neodgovoren lastnik..in tudi najverjetneje mi ne more bit vseeno, če psa šolam na pasji šoli od prvega dne ko ga imamo...ampak je pač najlažje nekaterim kot je Davor popljuvat in skritizirat nekoga, ki išče pomoč.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 24 Julij 2013, 13:12:18
Opažam, da veliko vodnikov v šoli drugače s psom funkcionira kot v urbanem okolju. Kljub temu, da kot skupina zahajajo v mesto. V bistvu je čist preprosto. Pes, ki je nesiguren se v skupini tudi lažje sprosti (logično če je pa bitje ekipe). Ima en tak varen občutek (noben mi nč neu naredu, ker nas je dost in me niti ne vidijo ;)). Poleg tega je vodnik v ''šolskem'' okolju bolj sproščen. Ima zraven inštruktorja, ostale tečajnike, koncentrira se na vse kar je šolskega... ko je ta isti par v svojem okolju pa vsega tega ni. Razmišlja vodnik lahko tudi v smeri ''o šit, poštar bo...kaj bo pa danes pes naredu''.
Tista prava sprememba se začne v vodniku. Ko je vodnik sproščen in ni fokusiran na to kako ga bo pes usral, se spremembe začno.  :) Ko je vodnik sproščen in prepričan v to da bo situacija povsem ok.
Ter se temu primerno pripravi (pač nič te ne sme presenetit).
Vsekakor pa ja...inštriktor če mu le zaupaš mora vedet za težavo. Vsak tečajnik je izven šole izpostavljen drugačnemu ''neumetnemu'' okolju.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 24 Julij 2013, 13:14:57
Nje se sekirat. Konec dneva je Davorjevo mnenje samo njegovo mnenje.  :P
Omejil bi pasme. Npr. argentince. A konec koncev je pa pasma samo izgovor. Da pa selektivno bere pa je menda že jasno.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 24 Julij 2013, 13:16:10
Pod zgodnja socializacija je mišljena socializacija od 5 tedna naprej. Poznam skrbno, načrtno, ...socializacijo, ne poznam pa odočne socializacije v podobnem smislu kot odločna vzgoja. Bi mogoče natančneje pojasnil, kako izgleda odločna socializacija?
Pri petih mesecih je delo precej zahtevnejše kot pri 5 tednih (tudi zato, ker ljudje na negotovega nekajtedenskega mladiča resgirajo drugače kot na nesigurnaga polletnega mladiča) Seveda je tudi to socializacija, ni pa več zgodnja socializacija.
Pa še to:
Seveda ima dednost pomembno vlogo. To ne pomeni, da bo pes, ki je po naravi nezaupljiv do tujcev nujno tak tudi ostal, niti ne pomeni, da bo pes, ki je že po naravi nagnjen k temu, da ne mara drugih psov pretepač. Je pa veliko težje delat proti podedovanemu kot pa v skladu s podedovanim. Tako kot bi se moral Davor  posebej potruditi da bi iz bigla naredil čuvaja - pa še ni nujno, da bi mu uspelo,  tako tudi tisti, ki ima nezaupljivega psa, pa bi rad naredil prijaznega nima lahkega dela. In tudi, če gre zgodnja socializacija v redu, se bodo med odraščanjem pokazale težave, ki jih bo potrebno reševati sproti. Enako velja za pse, ki so nedružabni do drugih psov. Ne glede na to, kako dobro delamo z mladičem se bomo morali soočiti s problemom tudi med odraščanjem. In tudi, če nam bo socializacija dobro uspela, lahko ves naš trud uniči en pes brez nadzora ki scota našega ali pa en kreten, ki se vpikne v našega psa (in ga bodisi draži, udari...). Kar bi pes z drugačno dedno zasnovo prenesel brez vsakega problema in brez posledic.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #28 : 24 Julij 2013, 13:22:16
Citiraj
.ampak je pač najlažje nekaterim kot je Davor popljuvat in skritizirat nekoga, ki išče pomoč.

glej potuhe od mene ne boš dobila, tole prepuščam ostalim tle, dejstvo je  da se tvoj pes počuti nelagodno v stiku z ljudmi, kar ni mala zadeva,  povedal sem ti da je problem v vzgoji in socializaciji; tole ni obsojanje ali žalitev ampak dejstvo

Citiraj
Pomeni pa tudi, da tvoji psički NE MOREŠ izbiti lovskega nagona iz glave ne glede na to kako zatiraš in kako kmalu s tem začneš

neumnost, verjela ali ne ne tudi bigla se da naučiti kaj je to odpoklic ko naleti na sled, če ti to postane problem
res pa je da zaradi nagona je potreben trud, več kot pri kakšni drugi pasmi ki ga nima

Citiraj
.vse ostalo je stvar, kot je sam rekel, zgodnje in odločne socializacije.

ter korigiranja nezaželjenega obnašanja ,

Citiraj
. Bi mogoče natančneje pojasnil, kako izgleda odločna socializacija?
mišljeno da mora biti pes v čim večjem stiko z tujimi ljudmi in iz tega dobiti pozitivne izkušnje,

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #29 : 24 Julij 2013, 13:23:23
Upam, da se trener spozna tudi na francoske pasme ;D ......... iz pisanja sodec bolj malo :D

...........najprej forum potem trener..........pa tako izobrazena ;D

Skratka, uzivaj ;)