''Kazen mora bit vzgojna'' vs. ''pozitivna motivacija''

Lunette · 247965

pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #330 : 07 Avgust 2013, 11:50:48
Ta metoda je tako pase, da je noben pameten več ne uporablja. Še najmanj klasiki. Dobiš, če imaš srečo, psa ki sicer aportira, vendar brez vsakega žara in veselja. Pri lovskih psih sem res videla učenje aportiranja tako da začne s tem, da pes najprej prime in drži, pa potem od zadaj naprej, vendar je bilo vse skupaj bolj podobno metodi, ki jo tibi imanuje "statična CT" s pohvalo namesto klika na koncu. Nisem videla prisilnega dajanja predmeta v gobec niti prisilnega tiščanja gobca skupaj. Seveda pa se verjetno še najde kakšen bedak kje....

Naslednjega (upam) sigurno po moji lovski klasiki!  ;)
Sem pa na začetku v to začel resno dvomit.....predvsem zaradi prevelikega prebiranja foruma :o ;) :-[

Kaj si pa tu spet izumil? kako pa zgleda pogojno aportiranje? Da vržeš, potem pa se s psom zmenita, ali bo šel iskat on ali ti? Ali pa se mogoče zmenita že pred metom?

Zelo blizu ;D, samo da demokratično ne odločeta, ampak pošlješ psa z komando isči aport, nakažeš smer, po izgubljen predmet ;D




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #331 : 07 Avgust 2013, 11:53:29
pidog a meni ne bos odgovoril? ;)

Torej zate je trikec vsaka vaja, ki ne deluje brezpogojno v vseh situacijah, si to hotel rec? In ti ne verjames, da se s PM oz. brez fizicnih korekcij da to dosec? Razumem prav zdej?

battito animale


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #332 : 07 Avgust 2013, 11:57:37
Ja no, pa po praksi - koliko jih je poskusilo z metodo opisano pod var.2, da je praksa pokazala da ne deluje?

Po moje jim ni bil potreben ravno forum, da so ne delovanje odkrili. Je pa seveda možno ampak v praksi zahtevno izvedljivo.....tako da me ne zanima, ker tudi pes zaradi tega ne bo nič bolj vesel; ni nujno potrebna.
Veš kaj je še čudno, da nekateri pasem ski klubi (najuspešnejši, v ekspanziji) lovsko klasiko še promovirajo. Je pa res, da če verjameš da je vsakih 5let boljše oz. imamo "boljše" pse, to težko verjet.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #333 : 07 Avgust 2013, 12:00:42
Ne Lilit, verjamem.....ampak kdaj ni ne racionalno, ne nujno potrebno, ne enostavno ;D



jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #334 : 07 Avgust 2013, 12:05:21
razlagamo. Kar se mene tiče je lahko vse naučeno kot trikec uporabno v življenjskih situacijah.  ;)
Ja prisila je v primeru vaje aportiranja var.1
Primer ki ga navajaš je tudi prisila ja. Daj najprej psu možnost da ga neha bit strah (vaje za to so že bile omenjene na tem forumu - sicer bolj v kontekstu urbanega okolja kot dela na poligonu, veljajo pa za vse situacije in so uspešne), potem pa delaj z njim. Moje mnenje je da pes pod stresom ali s fokusom na nekaj drugega, ne bo nikoli tako dobro dojel tistega kar ga učiš (torej rezultat ni tako dober, kot bi lahko bil), kot pes, ki je fokusiran nate in na to kaj ga učiš.  ;)

Ravno s tem, ko od psa zahtevam, da kljub strahu pride do mene, premaga svoj strah. Seveda pa govorim o psu, ki se potem LAHKO takoj osredotoči na vajo.
Če se pes panično boji, je tak pristop seveda manj učinkovit.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #335 : 07 Avgust 2013, 12:09:09
Ta metoda je tako pase, da je noben pameten več ne uporablja. Še najmanj klasiki.
To ti misliš. Jaz vem da jo, oz. če že ne uporabljajo (nekateri) jo pa svetujejo. Saj si videla, da Pipi še sam pravi da to počnejo  ::)
Kaj si pa tu spet izumil? kako pa zgleda pogojno aportiranje? Da vržeš, potem pa se s psom zmenita, ali bo šel iskat on ali ti?
:D .. tole sem se pa nasmejala sedaj - joj, ampak pri nas pa dejansko pri kakšnih stvareh res je tako  ::) .. jaz vržem žogico, iskat jo grem pa potem včasih tudi jaz (jo sicer potem pospravim v žep)  ::)  ;D
bi potem, ko bi se enkrat navadila oblikovati vedenje brez teh "pripomočkov", (pri čemer ponavadi v začetku res porabiš veliko časa, sploh če pes čaka na tvojo "pomoč", ker je je navajen in se mu ne ljubi da bi se sam potrudil) ugotovila, da so to pripomočki zate, ne za psa. Da psa pri iskanju rešitve motijo, ne pa mu pomagajo. To je tipična težava tistih vodnikov, ki bi šli radi na shaping, pa so prej delali na vabo.
Tole drži kot pribito po mojih izkušnjah.
Ne vem zakaj potem ima psa...pa še šolanja se je lotil ::) ;D
Lahko pa poseže po drugi metodi in izvade trikec aportiranja .....
Ja razlogov zakaj ima potem psa je več - verjetno zato, ker si je stvari predstavljal malo drugače, ali pa zato, da se izživlja nad njim - pojma nimam. Ampak a kje piše da ne smeš imet psa, če ne dojameš (in v kolikšnem času moraš dojet, da se ne šteje pod ta pogoj) da z enim načinom nekaj ne bo šlo? Potem psa ne bi smel imet skoraj nihče (tudi med PMjevci ne samo med "klasiki".)  ;)
Ja saj to je hec, da ne dojame in ne poseže po drugi metodi, če pa že dojame, pa ne verjame ker bere takele odgovore kot jih dajete ti in Davor in podobni in verjame vam, da bo šlo s prisilo in kar vztraja.

No, se popravljam.. kot si sedaj nakazal skozi odgovore, ampak zelo prikrito, torej se le strinjaš da je prav da se včasih uporabi tudi druga metoda? Sedaj me samo še zanima zakaj to omejuješ samo na "včasih".
Seveda niso vse naloge, šolanje, vzgoja enako pogojene genetiki........tiste "najbolj zahtevne" pa seveda da.
Recimo "dober" lovski pes...... ne sme žvečiti divjadi, nobene, delo psa je, recimo iskanje, neprimerno boljše (vztrajnost, z veseljem do dela seveda 8) ) od tistih samo "pripravljenih", edina oz. najbolj zanesljiva kar se tiče "brezpogojnega" aportiranja, kot naloge.
Seveda tega ni zmožen vsak pes brez določenih prirojenih predispozicij, kar je seveda stvar vzreje.......tako, da če ne veste kje ste, poglejte v rodovnik ;D ;) . pa recimo da ni plah, itd.... :o
Off topic, ampak velikokrat te res ne razumem - a nisi ti mnenja da pasme, rodovniki,.. so brezvezni?




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #336 : 07 Avgust 2013, 12:20:24
Nekateri pravijo, da pes pri tem trpi. Jaz ne.  ::)
Saj ne govorimo pri "klasičnem šolanju" samo o blagih korekcijah. Cukanje in rukanje med enournim vlačenjem psa gor in dol po poligonu - če ne verjameš da pes trpi, pa poskusi sama enkrat - naj te kolega pripne na ovratnico (lahko navadno  ;) ) in si nekaj zamisli in te potem vlači gor in dol za sabo in zraven cuka in ruka. Idealno bi bilo če ti nastavijo kakšne chipendales za motnjo  :P :)
Gre za primer, ko pes sploh noče priti na poligon. Nekako ga moraš spraviti tja, potem pa lahko čakaš, da se umiri.
Ja, najprej ga desenzibiliziraš ipd. s PM metodami.
Naslednjega (upam) sigurno po moji lovski klasiki!  ;)
In to je kako?

Po moje jim ni bil potreben ravno forum, da so ne delovanje odkrili.
Delovanje - ne-delovanje se itak odkriva v praksi. Na forumu se samo debatira kaj smo odkrili  ;)
Je pa seveda možno ampak v praksi zahtevno izvedljivo.....
Zakaj meniš da je zahtevno ali bolj zahtevno od var.1?
tudi pes zaradi tega ne bo nič bolj vesel;
Kako veš?
Veš kaj je še čudno, da nekateri pasem ski klubi (najuspešnejši, v ekspanziji) lovsko klasiko še promovirajo. Je pa res, da če verjameš da je vsakih 5let boljše oz. imamo "boljše" pse, to težko verjet.
Težko komentiram ker ne vem kaj je lovska klasika (sicer vprašanje tudi katero metodo si ti uporabljal pri tvojem psu - namreč vedno bolj ugotavljam, da ne govorimo o isti stvari - če sem nekje vmes prav ujela tvoj odgovor, aportiranje po "lovski klasiki" ni enako aportiranju pod var1 ki sem jo napisala? - ja madonca, kaj pa če ti delaš po tisti metodi, ki jo jaz razumem kot PM, jaz pa po tisti, ki jo ti razumeš pod "klasiko"?  :o) , razen vprašanje - a to so klubi lovskih pasem? Drugega dela pa sploh razumela nisem.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #337 : 07 Avgust 2013, 12:22:15
No, se popravljam.. kot si sedaj nakazal skozi odgovore, ampak zelo prikrito, torej se le strinjaš da je prav da se včasih uporabi tudi druga metoda?

 ??? ??? ??? ... a res tako zgleda, kot da psa najmanj dvakrat na dan prebutam ??? :o

Sedaj me samo še zanima zakaj to omejuješ samo na "včasih". Off topic, ampak velikokrat te res ne razumem - a nisi ti mnenja da pasme, rodovniki,.. so brezvezni?

V veliki meri da, vsaj o čemer sedaj govorimo......v njih ne piše nič kaj boste kupili.
Kot primer leglo rod. pinčev pri nas po "dolgem" času......piše kaj boste dobili ??? z izuzetkom razstavnih uspehov, pa mogoče kakšnega zdravstvenega testa......pojdite malo študirat :o
Seveda obstajajo pasme, kjer se vzreja v neki smeri z vzrejnimi preizkušnjami (pa ne s tistimi, da vsaj laja in ti ravno ne izpuli roke) ampak so v veliki manjšini.
To ka "ljubitelji psov" konzumiramo pa.....največkrat za rit obrisat :)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #338 : 07 Avgust 2013, 12:23:34
Ah Tibiq, no.....pa nisem jast Simi :o



jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #339 : 07 Avgust 2013, 12:25:25
- če ne verjameš da pes trpi, pa poskusi sama enkrat - naj te kolega pripne na ovratnico (lahko navadno  ;) ) in si nekaj zamisli in te potem vlači gor in dol za sabo in zraven cuka in ruka. Idealno bi bilo če ti nastavijo kakšne chipendales za motnjo  :

A se ti zafrkavaš?
Ja pa saj ni čudno, da je debata na takem nivoju!
A si prebrala, o čem govorim jaz in s katerimi primeri mi tukaj kontriraš ti?  Lepo te prosim, no ...  :(



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #340 : 07 Avgust 2013, 12:37:16
Citiraj
To ti misliš. Jaz vem da jo, oz. če že ne uporabljajo (nekateri) jo pa svetujejo. Saj si videla, da Pipi še sam pravi da to počnejo  ::)

Nekateri tudi precej narobe razumejo. Je pipi nalimal filmček nekoč že precej nazaj, kjer je bilo med drugim tudi učenje aportiranja. Mladiča. Videno bi pipi označil kot metodo 1, jaz pa kot metodo3 (brez klika).

Citiraj
Ravno s tem, ko od psa zahtevam, da kljub strahu pride do mene, premaga svoj strah. Seveda pa govorim o psu, ki se potem LAHKO takoj osredotoči na vajo.
Če se pes panično boji, je tak pristop seveda manj učinkovit.

če gre bolj za obotavljanje kot strah, potem ja. Tudi sama kdaj (od že narejene psice) zahtevam, da naredi kaj, česar raje ne bi. Ker misli da ne more, da je prestrmo...Vendar ji je povsem jasno, da sem jaz tam zato, da ji pomagam, če ji ne bo šlo. In je potem, ko uspe veselje toliko večje.
Če pa je srah samo za spoznanje večji, se ne splača. takrat je veliko bolje vzeti si čas in psa z nevarnostjo spoznati postopoma. Lahko da tisti dan na parkur sploh prišel ne bo, ker se boš z njim igrala ali delala trikce ali kar koli nekje ob robu, stran od tistega česar se boji.
V primeru paničnega strahu pa na kakršnokoli hitro rešitev niti pomisliti ne smeš.

Citiraj
Saj ne govorimo pri "klasičnem šolanju" samo o blagih korekcijah
korekcija je korekcija, blaga ali močna ni bistveno.
Tisti, ki dela na zgoraj opisan način, bo pridelal priučeno nemoč in bo potreboval huhuhuhu časa in zelo dobro načrtovanega dela, če bo hotel popraviti zafuranega psa.


jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #341 : 07 Avgust 2013, 12:39:11
če gre bolj za obotavljanje kot strah, potem ja. Tudi sama kdaj (od že narejene psice) zahtevam, da naredi kaj, česar raje ne bi. Ker misli da ne more, da je prestrmo...Vendar ji je povsem jasno, da sem jaz tam zato, da ji pomagam, če ji ne bo šlo. In je potem, ko uspe veselje toliko večje.
Če pa je srah samo za spoznanje večji, se ne splača. takrat je veliko bolje vzeti si čas in psa z nevarnostjo spoznati postopoma. Lahko da tisti dan na parkur sploh prišel ne bo, ker se boš z njim igrala ali delala trikce ali kar koli nekje ob robu, stran od tistega česar se boji.
V primeru paničnega strahu pa na kakršnokoli hitro rešitev niti pomisliti ne smeš.


Saj sem potem takoj napisala, da ne govorim o paničnem strahu in da tam s tem ne dosežeš nič.



jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #342 : 07 Avgust 2013, 12:40:17

Tisti, ki dela na zgoraj opisan način, bo pridelal priučeno nemoč in bo potreboval huhuhuhu časa in zelo dobro načrtovanega dela, če bo hotel popraviti zafuranega psa.

Z besedno korekcijo nisem dobila nič zafuranega psa.  ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #343 : 07 Avgust 2013, 12:43:54
??? ??? ??? ... a res tako zgleda, kot da psa najmanj dvakrat na dan prebutam ??? :o
Saj sem že pohvalila tvoj posnetek in tam napisala da ne, pa prejle spet da dvomim da si ti psa učil po tisti klasični šoli, kateri jaz nasprotujem - očitno je problem v napačnem razumevanju izrazov in zato pa sprašujem vse, da opišete kaj točno počnete, pa nočete povedat. Ma kaj se bojite da če poveste, bomo ugotovili da se strinjamo in potem ne bomo imeli več o čem debatirat?  :D

V določenem obsegu se glede rodovnikov sicer strinjam s tabo, je veliko odvisno od tega koliko se pozanimaš,.. in seveda poanta je v tem da si zmanjšač ali povečaš možnosti za nekaj. Saj nihče ne trdi da boš dobil serijsko varianto. Tega ni, pa celo pri serijski proizvodnji predmetov imaš take z napakami.  ;)

Ravno s tem, ko od psa zahtevam, da kljub strahu pride do mene, premaga svoj strah. Seveda pa govorim o psu, ki se potem LAHKO takoj osredotoči na vajo.
Če se pes panično boji, je tak pristop seveda manj učinkovit.
Ma ja.. jaz tudi načeloma ne kompliciram in se strinjam da je velika razlika. Če se pes lahko potem osredotoči na vajo (pa se res lahko toliko, kot bi se, če ga sploh ne bi bilo strah?) ni problem - tudi jaz to počnem. Tudi zahtevanje nečesa kar zna in izvede (da ga pokličeš ali celo da ga primeš in odpelješ) ni enako kot korekcija - ga scukaš do tja. Ampak če se bi ti pa ljubilo ali bi hotela še tisto pikico boljše delo in bi želela čisto po PM bi bilo pa seveda morala tudi psa iz prvega primera, najprej desenzibilizirat.
A se ti zafrkavaš?
Ja pa saj ni čudno, da je debata na takem nivoju!
A si prebrala, o čem govorim jaz in s katerimi primeri mi tukaj kontriraš ti?  Lepo te prosim, no ...  :(
Ne, se ne. Debata je sicer na takem nivoju, ker se takole poskakuje v luft ob stvareh, ki smo jih razumeli drugače kot so bile mišljene (priznam, tudi jaz kdaj). Ti ne kontriram, odgovor ni bil samo tebi (berejo tudi drugi) in ni letelo na primere ki jih ti navajaš tu, ampak na splošno, oz. na tiste tahujše primere - sem upala da bo to (da se odgovor ne nanaša na primere, ki jih opisuješ ti, ampak na neprimerne korekcije) dovolj jasno iz tistega dela teksta, ki ga nisi zajela v citatu.
Citiraj
Saj ne govorimo pri "klasičnem šolanju" samo o blagih korekcijah. Cukanje in rukanje med enournim vlačenjem psa gor in dol po poligonu




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #345 : 07 Avgust 2013, 12:53:14
Nekateri tudi precej narobe razumejo. Je pipi nalimal filmček nekoč že precej nazaj, kjer je bilo med drugim tudi učenje aportiranja. Mladiča. Videno bi pipi označil kot metodo 1, jaz pa kot metodo3 (brez klika).
Sicer nisem videla tistega filmčka, ampak eno je pokrivanje gobca ali dajanje dlani pod brado, da umiriš ugriz - umiriš psa (var.2 ali 3.), drugo je pa da psu dejansko na silo porineš aport v gobec in mu potem zato, da ga ne bo ven pljunil, držiš gobec skupaj (var.1) in jaz govorim o tem, da vem da se še uporablja var.1.  ;)

korekcija je korekcija, blaga ali močna ni bistveno.
Ja, samo ene imajo večje, druge manjše negativne posledice, pa sploh ne govorim o moči ali o tem koliko psa fizično boli. Povsem se pa korekcijam (ali tudi pri PM - nagradam - ki imajo lahko negativen učinek če niso dane v pravem trenutku) itak ne moremo izogniti v vsakdanjem življenju - ker sterilnega, računalniško vodenega laboratorija nimamo, pa še tam gredo stvari včasih nepričakovano.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #346 : 07 Avgust 2013, 13:04:40
Jst: A res tako nerazumljivo pišem ali nalašč ne razumeš: sem prej napisala, da tvoje "korekcije" lahko mirno uporabljaš naprej, ker so povsem neškodljive. Lahko pa enkrat za hec, ko bo zelo vroče ali dež, pa ne boš imela nič pametnejšega za delat probaš izoblikovat kakšno vedenje brez teh bergel. Veliko lažje ti bo šlo s klikerjem, čeprav je možno tudi brez. kakšen tak trikec, za katerega ni nobene škode tudi če naučiš nazadnje kaj drugega od tistega kar si se namenila. Vzeti si moraš čas, ker bo na začetku res težko - pes je navajen lepo komot čakat tvoja navodila. Pa ti nisi navajena, pa... A će ti bo enkrat steklo, boš sama na lastnem primeru videla, da se pes veliko lažje uči brez tvojih "korekcij". Mogoče bi ti moralna začetku kdo pokazati kako se dela, da bi bilo lažje.
Naučeno nemoč stakne tisti, ki dela tako, kot je opisala tibi (torej se vlači psa po poligonu ure dolgo in se ga cuka za napake). Tudi ne vem, da bi kdo, ki ve kaj dela še uporabljal tako butaste načine dela.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #347 : 07 Avgust 2013, 13:15:24
Igis hvala, ampak nisem izvedela nič novega in tu not ni odgovora na vprašanje ki sem ga postavila pri var.1 - sploh govorimo o prednostih in minusih ene in druge metode (na linkih je seveda samo vidik enega človeka, s katerim se lahko marsikdo strinja, ampak očitno pa ne vsi - kot vidiš tu na forumu)  ;)

Sicer glede problema, ki ga imam sama (pregrizovanje izključno med prinašanjem k meni) sem pred par dnevi tule http://www.fannygott.com/obedience-class-iii-metal-dumbbell-retrieve dobila idejo kako poskusit ta del popravit, vendar je uspešnost vprašanje, ker moja psica ni tako naspidirana in tudi razloga zakaj sploh to počne, še nisem uspela odkrit.

Citiraj
Tudi ne vem, da bi kdo, ki ve kaj dela še uporabljal tako butaste načine dela.
Ja saj problem je ker je očitno veliko takih, ki ne vedo kaj delajo.




pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #348 : 07 Avgust 2013, 13:22:23

Ja, samo ene imajo večje, druge manjše negativne posledice,.......

Vidiš TibiQ tukaj se malo razlikujeva, te smo dopolnim k lažjem me razumevanju: ene imajo večje pozitivne posledeice, druge manjše ;)
Dokler pozitivne posledice pri šolanju "rastejo", obstajajo je vse OK. Metoda me niti ne zanima.....bolj me zanima recimo čas in trajnost :o ;D ;)

Mogoče se ti bo začel že naslov teme biti smešen................saj drugega glede na avtorja tudi ni za pričakovat ;) :)




jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #350 : 07 Avgust 2013, 13:32:21
Jst: A res tako nerazumljivo pišem ali nalašč ne razumeš: sem prej napisala, da tvoje "korekcije" lahko mirno uporabljaš naprej, ker so povsem neškodljive. Lahko pa enkrat za hec, ko bo zelo vroče ali dež, pa ne boš imela nič pametnejšega za delat probaš izoblikovat kakšno vedenje brez teh bergel. Veliko lažje ti bo šlo s klikerjem, čeprav je možno tudi brez. kakšen tak trikec, za katerega ni nobene škode tudi če naučiš nazadnje kaj drugega od tistega kar si se namenila. Vzeti si moraš čas, ker bo na začetku res težko - pes je navajen lepo komot čakat tvoja navodila. Pa ti nisi navajena, pa... A će ti bo enkrat steklo, boš sama na lastnem primeru videla, da se pes veliko lažje uči brez tvojih "korekcij". Mogoče bi ti moralna začetku kdo pokazati kako se dela, da bi bilo lažje.
Naučeno nemoč stakne tisti, ki dela tako, kot je opisala tibi (torej se vlači psa po poligonu ure dolgo in se ga cuka za napake). Tudi ne vem, da bi kdo, ki ve kaj dela še uporabljal tako butaste načine dela.

Ne, ne, sem razumela, kaj si hotela povedati.
Hočem pa reči le, da se mi zdi, da v resnici praktično nihče ne dela tako, kot opisuješ v zadnjem stavku.
In da je tale prepir bolj prepir zaradi ustvarjanja nasprotovanja.

Ali pa se motim in to ljudje res počnejo? Jaz ne poznam skoraj nikogar, ki bi se ukvarjal s psi in bi ga videla pri čem podobnem.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #351 : 07 Avgust 2013, 13:53:59
Citiraj
Hočem pa reči le, da se mi zdi, da v resnici praktično nihče ne dela tako, kot opisuješ v zadnjem stavku.
A, se še najdejo, čeprav k sreči izginjajo. V malo manj drastični obliki je pa tega še vse polno: učit začnejo ponavadi  zlepa (večinoma z vabo), potem ko pa pes za silo zna, pa gredo drilat. In drilajo toliko časa, da je pes utrujen, začne delat napake, namesto odmora pa gredo v prisilo. In potem jim gre samo še na dol, če nimajo sreče, da jih kdo pravočasno ne ustavi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #352 : 07 Avgust 2013, 14:12:37
.... - ja madonca, kaj pa če ti delaš po tisti metodi, ki jo jaz razumem kot PM, jaz pa po tisti, ki jo ti razumeš pod "klasiko"?  :o) , razen vprašanje - a to so klubi lovskih pasem? Drugega dela pa sploh razumela nisem.

Na določeni točki preidem na točko 1. oz. zelo podobno. Tako, da se kar dobro razumeva. Upam, da se še zmeraj razumeva, da ne z vsakim psom ;) ..... in o teh slednjih imam tudi svoje mnenje ;)

Da, nekateri klubi lovskih psov, katerih psi oz. pravilno orientirana vzreja kaže rezultate ;) ..... vse bolj se jih poslužujejo tudi smrtniki, resni delavci ;D, itd. kar dokazuje tudi statistika legel (pa ne zato ker imajo sedaj vsi lovci te) ; ne pri nas. Počasi tudi nas zadene ;D ;)

Samo zate TibiQ malo lovske klasike (recimo aport) ;)
http://www.youtube.com/watch?v=U_K2wQW6W4k

PS
Pa da ne boste mrlinčili pse kar tako malo, če ne veste kaj bi radi :o ;)




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #354 : 07 Avgust 2013, 15:34:38
Ne Lilit, verjamem.....ampak kdaj ni ne racionalno, ne nujno potrebno, ne enostavno ;D

Vidi vidi, da ne bomo na koncu prisli do skupne tocke ;)

Verjetno se pa razlikujemo v tem "kdaj" :)

battito animale


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #355 : 07 Avgust 2013, 15:57:11
Vidi vidi, da ne bomo na koncu prisli do skupne tocke ;)

Da je že naslov teme avtorju primeren ;D

Ker smo tudi malo o IPO; letos sva si s hčerko ogledala Dreningov memorial (saj je bil dotični ja lovec ;D ), samo obrabo; tisti, ki nimajo "zmagovalnega" psa se lahko zglasijo pri LA&LU.........one prebrodijo vse ovire ;D ; saj v 99% oz. še več ;D ni problem v psu ampak lastniku ;) . Ups :-[....one so v višji matematiki, one prevzgajajo :o
Pa še sami pozitivci na kupu; dobro za pogledat ;D ;)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #356 : 07 Avgust 2013, 16:03:11
Nekateri tudi precej narobe razumejo. Je pipi nalimal filmček nekoč že precej nazaj, kjer je bilo med drugim tudi učenje aportiranja. Mladiča. Videno bi pipi označil kot metodo 1, jaz pa kot metodo3 (brez klika).

Ker ne poznaš ozadja, dela ne pred kamero te prepuščam nevednosti oz. kristalni krogli ;)

Ps
Seveda pa tudi sam uporabljam kliker :o ??? ....... mi pa ni nujno potreben, še manj pa "relikvija" 8)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #357 : 07 Avgust 2013, 16:36:00
Samo zate TibiQ malo lovske klasike (recimo aport) ;)
http://www.youtube.com/watch?v=U_K2wQW6W4k

OK sem si uspela pogledat ta aport in priznam, da mi je slo malo na smeh, ampak mogoce samo ne razumem... kaj tocno poves psu s tem, ko mu zatlacis prst v gobec?

Se mi zdi rahlo zaljenje pasje inteligence, no...

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #358 : 07 Avgust 2013, 16:38:12
Sej kliker uporabljajo skoraj vsi kot marker. Ni pa to nujno "clikcer training", lahko je tudi "trening" s klikerjem.

Tisti striček z NLTji....čist luštno dela, ima "roko" in občutek, a pri učenju aportiranja pes vseeno kaže kar nekaj stresnih signalov. Nič hudega sicer, a se da na zelo podoben način pripraviti psa da prime prst ali predmet v gobec z veseljem, brez da bi se gobca sploh dotaknil. Kako se to dela in kakšni so rezultati, lahko vprašaš recimo Deteljico.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #359 : 07 Avgust 2013, 17:08:37
Vidiš TibiQ tukaj se malo razlikujeva, te smo dopolnim k lažjem me razumevanju: ene imajo večje pozitivne posledeice, druge manjše ;)
Dokler pozitivne posledice pri šolanju "rastejo", obstajajo je vse OK. Metoda me niti ne zanima.....bolj me zanima recimo čas in trajnost :o ;D ;)
Se strinjam, z eno majčkeno razliko - če se da brez prisile, me seveda zanima metoda brez  ;)

Na določeni točki preidem na točko 1. oz. zelo podobno. Upam, da se še zmeraj razumeva, da ne z vsakim psom ;)
Samo zate TibiQ malo lovske klasike (recimo aport) ;)
http://www.youtube.com/watch?v=U_K2wQW6W4k
Huh, še vedno mi ni povsem jasno kaj ti počneš - ali tako kot v videu ki si ga dal, da ko pes že drži, ga potem umirjaš s prijemom pod spodnjo čeljustjo ipd. ali psu, ki bi aport najrajši ven pljunil, porineš aport v gobec in potem stisnil čeljust, da ga pač ne more izpljunit?
Mimogrede, hvala za posnetek, sem se sicer malo prefwdirala do 45,30 in 1.05,36, ampak takega načina pa res še nisem videla, da bi najprej psu dajal kar prst v gobec. Ostalo mi je sicer ok - nič prav zelo spornega, čeprav mi pes ne deluje sproščeno, ampak tudi ne histerira prav posebej (no.. moram si vse pogledat, me zanima tudi pristop sicer kaj naredi ko mladiči naredijo kakšno neumnost,.. pa seveda je verjetno velika razlika že v tem, da to pri njemu niso kavč psi - ali ??? - za kar si pa moram vzet malo več časa, če bom, ker je dolg in slab posnetek).
In ja, se še razumeva, da se to ne da tako, če pes nima tega v sebi, je tudi nekaj razlik v tem kdaj začenjaš (jaz sem recimo začela učit aportiranje ko je imela psica že kar nekaj let), pa s čim začneš - žvečljive žogice mi npr. pregrizuje med nošenjem, mogoče aport tudi zato ker je premehek, raznih pliš živalic pa ne.. no, saj sedaj ni poanta da bi spraševala kako naj jaz pri psici popravim to, ker midve imava en kup drugih zadev zadaj in sem sicer kar zadovoljna, da sicer nosi in drži, ampak če bi šli čisto iz osnov s psom, ki nima že v genih tega, je bilo pa vprašanje kaj je + in kaj - pri var.1 in kaj pri var.2.

Tule en star posnetek https://www.youtube.com/watch?v=I5q4zB8OrmA kako sva midve začenjali (za tegale pa ne vem če ne rabiš biti prijavljen na FB https://www.facebook.com/photo.php?v=491833674588&set=vb.818714588&type=3&theater)- pa z opombo da se nisem ravno po pameti spravila k učenju tega - ampak saj ponavljam - se še učim in pri drugem psu bo bolje.
Ker smo tudi malo o IPO; letos sva si s hčerko ogledala Dreningov memorial (saj je bil dotični ja lovec ;D ), samo obrabo; tisti, ki nimajo "zmagovalnega" psa se lahko zglasijo pri LA&LU......
Ne vem sicer kaj točno si hotel povedat, ampak tako nekako sem asociirala; moja psica nima v sebi tega, kar je potrebno za obrambo. Dalo bi se jo sicer verjetno pripravit do IPO1 izpita, ker v plenu pač je grizla (in nekaj časa tudi še sicer - pač bi trenirali samo na plen, pa potem upali da bi tudi na izpitu tako odreagirala - samo meni to pač ni fora), za kaj več pa ni, ker psihičnih (fizične ni problem) groženj ne prenaša - na tak pritisk ko bi mogla dejansko pokazat obrambni nagon (borbo za plen pokaže dokler je še vse v igri  ::) ), odreagira z umikom. Mogoče bi jo lahko prisilili v reakcijo z ugrizom, ampak sedaj pa pridemo do tja - zakaj bi psa šla silit v to, če lahko delava agility namesto obrambe in sva obe zadovoljni?