''Kazen mora bit vzgojna'' vs. ''pozitivna motivacija''

Lunette · 247957

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #601 : 13 Avgust 2013, 22:30:53
 :-[ ;D ;D ;D



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #602 : 13 Avgust 2013, 22:33:08
svetujem kak krajši izrek  :P 'pidok' recimo?  ;D


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #603 : 13 Avgust 2013, 22:40:46
"Ubi ga!"...je imela ena vodnica čisto zares povelje  pri obrambi.
nam, ki imamo povsem nehude pse pa bolj paše "dej ga kakca".... pa se res razhudi...ampak klinc, ko je pa to čisto zares samo trikec. Je pa hecno.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #604 : 14 Avgust 2013, 08:00:47
Ko smo mi enega psa dali šolat nam ga je trener samoiniciativno naučil "napad", dva tleska z jezikom sta pomenila "v kočo" in trije napad. Fotr se je enkrat zmotil (al pa probal kaj bo pes naredu ::)) in na žalost je bila edina oseba v bližini naša mati.. kateri je komaj ratalo prit v hišo in se zapret, ker je pes cel penast pikiral direkt na njo. Pri njemu to ni bil hec, čeprav je bil sicer do domačih čist ok.

Pri nas je tud Dej ga. Ga ne uporabljam za na ljudi, ker bohve kaj bi blo, ampak tko na sprehodh ko pridno zignorira lisice in če zbežijo ga pošljem da se mal razlaufa.



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #605 : 14 Avgust 2013, 08:50:09
Moj ima kazen vedno vzgojno, če naredi kaj zanalašč. Recimo polije vodo, zato 2 uri ne dobi nove. Razsuje brikete zjutraj, jih do večera več ne dobi( ma vedno na voljo).
Če pa vidim da je bilo kaj ponesreči, npr. se vsede zraven vode in maha zrepom pa se razlije, potem ni kaznovan.
Lepo vedenje tudi nagrajujem s priboljški, če se grdo obnaša(vendar ničesar ne razlije,.razsuje,uniči) pa ga zaprem v garažo za kako uro, kjer sicer nikoli ni razen kadar se ne zna obnašat. Če je to na sprehodu, ga dam s slednga na kratek povodec in mora ves čas hodit poleg mene, mu omejim gibanje na 30 cm od mene.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #606 : 14 Avgust 2013, 11:20:45
uf, si pa huda, pri nas take kazni trajajo par minut.

Citiraj
Ko smo mi enega psa dali šolat nam ga je trener samoiniciativno naučil "napad", dva tleska z jezikom sta pomenila "v kočo" in trije napad. Fotr se je enkrat zmotil (al pa probal kaj bo pes naredu ::)) in na žalost je bila edina oseba v bližini naša mati.. kateri je komaj ratalo prit v hišo in se zapret, ker je pes cel penast pikiral direkt na njo. Pri njemu to ni bil hec, čeprav je bil sicer do domačih čist ok.

To pa težko verjamem.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #607 : 14 Avgust 2013, 11:48:12
Ko berem nekatere vpise, imam občutek, da vam psi predstavljajo možnost zadostiti svojim željam po ukazovanju, po nadvladi, po volji do moči.
Zakaj za vraga bi nekdo psa, ki ga ima za tovariša učil napad??? Ali pa ste sami tajni agentje na forumu in imate vsi policijske ali vojaške pse???
Pa "ubij barabo" ipd.? Bravo, res.
Zakaj hudiča pes ne sme politi vode ali stresti briketov? A ve pa lahko opraskate 5 avtomobilov na na pol praznem parkirišču? Vas tudi mož za kazen zapre v garažo?


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #608 : 14 Avgust 2013, 12:06:29
Hudma, če to naredi nalašč, je kaznovan. Ker je to prepovedano. Prav tako je prepovedano zlivati vodo po hiši, v kateri se večinoma zadržuje, ker se parket namoči in ga dvigne.

Ja lanabela, pes je k meni prišel popolnoma nevzgojen in sem ga dobila zaradi t.i. "pomanjkanja časa" in parminutne kazni niso zadostovale.

Hudma, niti enega avtomobila še nisem opraskala, niti svojega niti tujega, nikoli nisem imela prometne nesreče, nisem nikogar povozila, zbila, tudi srne, mačke in ježi so kar se tiče mene nepoškodovani.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #609 : 14 Avgust 2013, 12:16:06
..parminutne kazni niso zadostovale.
Jaz psico zaprem (če npr. teži z lajanjem) samo za toliko časa, da se je sposobna umirit, česar v moji prisotnosti ni sposobna.

Jaz tega ne jemljem kot kazen, ampak samo način da jo spravim ven iz tistega napol "histeričnega" stanja, ko itak sploh ni sposobna dojemat ničesar. Psica pa sicer mogoče to vzame kot kazen, ampak če že ona to zapiranje vzame kot kazen, potem mislim da vzame tisti moment, ko jo odstranim v drug prostor in močno dvomim, da bi po eni uri še sploh "razmišljala" o tem zakaj je že sploh zaprta.




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #610 : 14 Avgust 2013, 12:33:10
Lažem ne, dokazat pa tud ne morem.

Zakaj za vraga bi nekdo psa, ki ga ima za tovariša učil napad???
Če gre za tega našga smo ga dali kao v osnovno šolanje in so ga mimgrede še to naučili.

Tule dvomim, da ima kdo psa prav streniranga za napad na človeka, sicer pa je to podobno kot da psa naučiš dat glas, zato da mu lahko dopoveš kaj pomeni biti tiho. Čeprav bi rad šel, zastopi da ne sme dokler se mu ne reče - še vseen boljš kot  da kar leti. Js psa pošiljam "v napad" iz dveh razlogov, prvi je da se fajn zgoni ker sam od sebe nikoli ne razvije polnega šusa (mu je pa tudi jasno da ničesar ne sme preganjat in ve do kam lahko gre), drug je pa za treniranje ziher odpoklica. Kaj mu v glavi dogaja da je tako nor na lisice ne vem, vem pa da bi jo znal fentat če jo kje dobi, zato je fajn trenirat odpoklic iz polnega šusa za lisico. Sicer to delava ko vidim da je že zbežala, ampak ko mu v gozdu pod nos skoči pa zelo prav pride trening na suho.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #611 : 14 Avgust 2013, 12:40:37
Meni se tako dolge "kazni" sploh ne zdijo smiselne. Parminutna (lahko tudi samo pol minutna) kazen ima precej prednosti, med drugim tudi to, da jo je mogoče večkrat ponoviti in v dveh urah pes že zelo natančno ve, katero vedenje se mu ne splača. Medtem ko med dveurnim zaporom povsem  pozabi zakaj je bil zaprt, če po nekem čudežu celo razume zakaj je bil kaznovan (ponavadi pojma nima in zadevo razume kot muho svojega lastnika). Zapiraje ni namenjeno kazni ampak umiritvi oziroma prekinitvi nezaželenega vedenja. In smiselno je, da se ga izpusti takoj ko se umiri oziroma neha početi tisto, zaradi česar smo ga sploh zaprli. Tako da je za to, ker se je umiril tudi nagrajen (po dveh urah je vse zamujeno).

In pri nas je tako, da če je kazen za neprimerno vedenje na sprehodu povodec, potem ima da hodi šolski poleg brez odmikov in s polno pozornostjo (s čemer si, če res lepo dela spet lahko prisluži svobodo).



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #612 : 14 Avgust 2013, 12:48:28
Citiraj
A ve pa lahko opraskate 5 avtomobilov na na pol praznem parkirišču? Vas tudi mož za kazen zapre v garažo?

hahah, ta je pa dobra. ne za popraskanje tujih avtomobilov se uporablja čist druge sorte negativna kazen - negativna v tem kontekstu pomeni, da se nekaj zaželjenega odvzame in zato vedenje oslabi. V tem primeru se odvzame denar, mogoče tudi vozniško, če se napiha ali se ga drugače dodatno serje. mislim, da bi marsikatera kršilka raje dve uri sedela v garaži....


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #613 : 14 Avgust 2013, 15:28:40
mislim, da bi marsikatera kršilka raje dve uri sedela v garaži....
:-)




Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #614 : 14 Avgust 2013, 16:15:48
Jaz sem zaenkrat zadovoljna z odpoklicem in se zaenkrat ne bom spuščala v zahtevnejšega, ker je za razmerje kjer živim čist ok (sprehodi po "divjini" malo psov in sprehajalcev). Edino kaj delam glede odpoklica je food circuit in sedaj veliko raje pride (cela nora  ;D ). Najprej imama za naredit nekaj drugih stvari ;) .
Drugače pa ja, ukazi na daljavo so zakon. Jih že kar zna in sedaj daljšam razdaljo. Na sprehodu jih pa še zaenkrat nisma delale.

Za kazen pa uporabljam privez, ki pa je dolg odvisno kaj je naredila.



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #615 : 14 Avgust 2013, 19:24:13
a to pomeni, da kot nagrado kdaj pa kdaj nakljućno dobi hrano?


vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #616 : 14 Avgust 2013, 19:38:36
Jaz sem zaenkrat zadovoljna z odpoklicem in se zaenkrat ne bom spuščala v zahtevnejšega, ker je za razmerje kjer živim čist ok (sprehodi po "divjini" malo psov in sprehajalcev). Edino kaj delam glede odpoklica je food circuit in sedaj veliko raje pride (cela nora  ;D ). Najprej imama za naredit nekaj drugih stvari ;) .

Čisto tako iz firbca - kaj ti je pa bolj pomembno kot dober odpoklic iz vseh možnih okoliščin, sploh če imaš psa tudi kdaj spuščenega?



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #617 : 14 Avgust 2013, 22:34:30
In pri nas je tako, da če je kazen za neprimerno vedenje na sprehodu povodec, potem ima da hodi šolski poleg brez odmikov in s polno pozornostjo (s čemer si, če res lepo dela spet lahko prisluži svobodo).
To bi bla moji prej nagrada kot kazen  :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #618 : 15 Avgust 2013, 09:16:54
Citiraj
To bi bla moji prej nagrada kot kazen

Izraz kazen je res neprimeren, saj stalno napeljuje na misel, da bi moralo to biti za psa nekaj vsaj neprijetnega, zoprnega, ponižujočega, če že ne bolečega. Ker si je to s svojim vedenjem zaslužil. In je pravično. In podoben blabla bla.
Najprej bi si morali zapomniti, da pes za svoje napake ni kriv. Krivi smo vodniki, ker psov nismo dovolj dobro ali dovolj razumljivo naučili, nismo naučenega dovolj dobro utrdili tudi v okolju z motnjami, ker silimo delat utrujenega (fizično ali psihično) psa, ker psa nismo uspeli dovolj zmotivirati, ker smo ga pripeljali v situacijo, na katero ga prej nismo dovolj dobro pripravili, ker ga nismo pravočasno spustili ven, ker mu nismo omogočili dovolj gibanja in zaposlitve, ker smo nenamerno potrjevali nezaželjeno vedenje, dokler ni postalo neznosno........
Zato bi nam moralo biti jasno, da si pes kazni ni zaslužil, ampak smo si jo zaslužili mi sami. Torej bi morali zviti časopis in se parkrat počiti po glavi. Če pes slabo dela, potem mora vodnik razmisliti kje dela napake in delati bolje. Kazen za psa v teh primerih ni niti potrebna niti smiselna.
Če pa pes počne stvari, ki naj bi jih ne počel, pa ni tako enostavno - psu je treba povedati, da tako vedenje ni zaželjeno. Torej narediti moramo nekaj, kar bo povzročilo, da bo določeno vedenje pri psu izginilo. In temu rečemo kazen. Smisel negativne kazni, ki jo "pozitivaši" naveč uporabljamo je, da pes ugotovi, da se mu določeno vedenje ne splača, ker z njim ne pride do zaželjenega ali ima celo kontra učinek. Ni smisel psa kaznovati, mu zagreniti življenje po možnosti v sorazmerju s velikostjo storjene napake, a ne. Zato je nesmiselno za majhen grehek ga zapret za dve minuti, za malo večjega pa za dve uri recimo.
Preprosto: pes skače v vodnika - ne dobi pozornosti, pes se umiri - dobi pozornost. Pes se zaganja v posodo za hrano - hrana izgine - pes miruje - hrana pride nazaj. Pes vleče na povodcu - vodnik se ustavi, pes popusti povodec - gre lahko naprej. Pes ne pride na klic - konec svobode, pes pride - dobi pohvalo in večinoma gre lahko nazaj delat kar je delal.

Torej: psici seveda ni prav nič hudega hodit šolski poleg, vendar je prosto tekanje prijetnejše. Če bi se odzvala na klic med kopanjem miši recimo, bi bila pohvaljena in bi lahko uživala svobodo naprej, mogoče celo izkopala miš malo naprej, tako pa mora hodit poleg. Mimo vseh miši in medtem, ko so ostale psice še vedno proste in lahko počnejo kar hočejo. Hm, v tej situaciji se mora zares potruditi, da naredi zares lepo vodljivost in lepo pozornost na vodnika.

kazen v pravem pomenu besede je v bistvu potrebna samo takrat, kadar gre za nevarno vedenje, ki ga je treba prekiniti takoj in pri katerem mora biti psu jasno, da se ga pod nobenim pogojem ne tolerira nikoli in nikjer. Sama sem štejem pretepe med psi, napade na druge živali ali ljudi, kaj dosti drugega že ne. V teh in samo v teh primerih pa se uporabi sila in to takšna, da si  jo psi zelo dobro zapomnijo.

Citiraj
Ko berem nekatere vpise, imam občutek, da vam psi predstavljajo možnost zadostiti svojim željam po ukazovanju, po nadvladi, po volji do moči.

Naslov teme je kazen, zato se pogovarjamo o kazni. Če kdo ima dovolj živcev in je dovolj nezmotljiv ter zna dovolj dobro vse situacije splanirat vnaprej (in ne dela hkrati več kot z enim psom) da dela izključno s pozitivno motivacino in brez kakršnekoli kazni, dobro zanj. Naj se oglsi in deli z nami svoje izkušnje. Če ne pa.. :-X



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #619 : 15 Avgust 2013, 09:40:35
Sicer ni mesto, sam mislim da je psička na vrhuncu gonitve dost dobr ekvivalent mestnim motečim dejavnikom  :)
https://www.dropbox.com/sc/dfhyuhbqv7djgxu/SheYaIExz4



jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #620 : 15 Avgust 2013, 12:41:31
Ko berem nekatere vpise, imam občutek, da vam psi predstavljajo možnost zadostiti svojim željam po ukazovanju, po nadvladi, po volji do moči.
Zakaj za vraga bi nekdo psa, ki ga ima za tovariša učil napad??? Ali pa ste sami tajni agentje na forumu in imate vsi policijske ali vojaške pse???
Pa "ubij barabo" ipd.? Bravo, res.
Zakaj hudiča pes ne sme politi vode ali stresti briketov? A ve pa lahko opraskate 5 avtomobilov na na pol praznem parkirišču? Vas tudi mož za kazen zapre v garažo?

Moj pes ne poliva vode, brikete lepo poje. In tudi če ima cel dan zraven sebe odprto vrečo, si ne bo sam postregel z njimi, pač pa čakal, da mu jih dam jaz. Pa nič od tega ni bilo treba posebej privzgajati.



jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #621 : 15 Avgust 2013, 12:44:08


In pri nas je tako, da če je kazen za neprimerno vedenje na sprehodu povodec, potem ima da hodi šolski poleg brez odmikov in s polno pozornostjo (s čemer si, če res lepo dela spet lahko prisluži svobodo).

Hm, ampak če je polski "poleg" kazen, potem s tem pokvariš poleg.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #622 : 15 Avgust 2013, 13:07:08
Citiraj
Hm, ampak če je polski "poleg" kazen, potem s tem pokvariš poleg.

Spregledala si dve stvari: kaj je "kazen" in da si s tem lahko ponovno prisluži svobodo.
Nič se ne pokvari, prav tako kot se ne pokvari prostor, ki se tudi uporabi kdaj pa kdaj kot "kazen"
Nasprotno: zelo se potrudi, da neredi čim bolje, ker je nagrada za dobro opravljeno delo veliko večja kot košček hrane.

Citiraj
Moj pes ne poliva vode, brikete lepo poje. In tudi če ima cel dan zraven sebe odprto vrečo, si ne bo sam postregel z njimi, pač pa čakal, da mu jih dam jaz. Pa nič od tega ni bilo treba posebej privzgajati.

Imaš pač takega psa. Tudi moje nekdanje prinašalke so bile podobne, vendar so mi prav zaradi tega postale neskončno dolgočasne. Pri polarcih ni  treba privzgajati kaj drugega (odnos do tujcev in psov, znanih in neznanih so obvladale v nulo skorajda brez vsakega posredovanja iz moje strani), vodo pa so polivale in to z največjim užitkom še vedno počno zunaj, kjer je dovoljeno ("kopljejo" po vodi, se na glavo postavljajo v vodo, jo polijejo in potem naredijo blato, pa se igrajo z blatom). Da se tega notri ne počne, so se pač morale naučiti. Hrano si znajo poiskati in vzeti same, zunaj je to večji del dovoljeno (pobiranje vsega mogočega sadja, kopanje koreninic od bezga, nabiranje malin in robid, lovljenje miši in voluharic), drugo je stvar dogovora (mrhovina, odpadki - nekaj lahko obdržijo, drugo morajo zamenjat). Ker jih je več in ker jih ne mislim ločevati med hranjenjem, je bilo potrebno nekaj vzgoje na tem področju. Kar se pa kraje hrane tiče je pa tako: dokler se v prostoru nahaja človek (tudi če spi) je vsa hrana nedotaknjena. Ko ni v sobi nikogar, si vso pozabljeno hrano, ki jo zdaj smatrajo za svojo razdelijo med seboj. Pač smatrajo, da če nikogar ni, je hrana njihova. tega niti nisem nikoli preprečevala, moje mnenje je, da je hrano pač treba pospravljat, če jo ne si sam kriv. Se pa za to ukradeno hrano ne smejo stepsti.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #623 : 15 Avgust 2013, 13:27:42
a to pomeni, da kot nagrado kdaj pa kdaj nakljućno dobi hrano?

Ja. Včasih dobi hrano, včasih igro, včasih pa samo božanje. Zato pride tudi takrat, ko nimam hrane.

Čisto tako iz firbca - kaj ti je pa bolj pomembno kot dober odpoklic iz vseh možnih okoliščin, sploh če imaš psa tudi kdaj spuščenega?

Psica je spuščena skoraj vedno. Odpoklic ima dober od divjadi in njihovega vonja (torej najde sled in voha). Od ljudi in psov pa nima odpoklica. Tega niti ne rabi, glede na to, da se sprehajama večinoma po "divjini", ker ko že pride kdo jo pač dam na povodec, problem rešen. Ne vem zakaj bi mi moralo biti to tako pomembno  ??? . Pomembno mi je, da se ne zaganja za živalmi in njihovim vonjem, to pa imam pošlihtano (sicer še ne čist v nulo, ampak v 90% pa). Bolj pomembno kot odpoklic mi je vsekakor, da se reši tistih strahov, ki jih ima. Pa hoja poleg brez povodca (ko bo znala to bom pa lahko komot šla brez povodca mimo ljudi, še en problem rešen). Delam pa tudi na nekaterih manjših stvareh.  ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #624 : 15 Avgust 2013, 14:18:14
Torej: psici seveda ni prav nič hudega hodit šolski poleg, vendar je prosto tekanje prijetnejše.
Saj tisto s kaznijo mi je, se mi zdi da, jasno, ampak ne vem pa če sva se prav razumeli (ali ti mene ne, ali pa jaz tebe ne).

Moja psica se ni (več) navajena samozaposlit in če že kdaj gre kaj počet in "ne sliši" odpoklica je to zato, ker se jaz takrat nisem želela z njo ukvarjat in si je šla poiskat nekaj boljšega od tistega nič, kar je tisti moment bila ne-deležna ob meni in ne pride, ker pač ne ve da se bo pa potem kaj dogajalo, ampak "misli" da bo morala pač samo enako brezvezno hodit pripeta poleg mene. In torej če jo pa potem dam v šolski poleg ali kakšno podobno vajo, ji je pa to že dobesedno nagrajujoče.

Se pa strinjam, da če bi to počela sistematično in potem kasneje variabilno, bi na koncu s takimi nagradami odpoklice v vseh situacijah še izboljšala.

Moj pes ne poliva vode, brikete lepo poje. In tudi če ima cel dan zraven sebe odprto vrečo, si ne bo sam postregel z njimi, pač pa čakal, da mu jih dam jaz. Pa nič od tega ni bilo treba posebej privzgajati.
Pri nas je enako, ampak je problem, da ji briketi pač ne dišijo in bi jo morali prej "učiti" da jih mora pojesti.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #625 : 15 Avgust 2013, 15:12:45
Da psi v krdelu povsem brez problema sprejmejo kazen, ki je enaka za vse. Kot je že bil primer: pri hrani pride do renčanja - hrano se vzame vsem vpletenim. Psice se stepejo - grejo klečat na koruzo (ležat na prostor) vse vpletene. Ugotavljanje kdo je začel je brezpredmetno.
Tocno tako!

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


jst

  • *
    • Prispevkov: 176
    • Točke: 0
Odgovori #626 : 15 Avgust 2013, 17:11:08
Spregledala si dve stvari: kaj je "kazen" in da si s tem lahko ponovno prisluži svobodo.


Vprašanje sem oddala, preden sem prebrala tvojo kasnejšo razlago.

In seveda sem mislila šolski, ne polski poleg. :)



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #627 : 15 Avgust 2013, 19:04:02
Kar se pa kraje hrane tiče je pa tako: dokler se v prostoru nahaja človek (tudi če spi) je vsa hrana nedotaknjena. Ko ni v sobi nikogar, si vso pozabljeno hrano, ki jo zdaj smatrajo za svojo razdelijo med seboj. Pač smatrajo, da če nikogar ni, je hrana njihova. tega niti nisem nikoli preprečevala, moje mnenje je, da je hrano pač treba pospravljat, če jo ne si sam kriv. Se pa za to ukradeno hrano ne smejo stepsti.

Jaz kraje hrane tudi nisem nikoli kaznovala. Če pustiš psu hrano na dosegu gobca si si sam kriv če si postreže z njo. Briketov moj ni nikoli kradel (pa bi jih lahko), zajeten kos pršuta ki ga je nekdo pustil na robu mize  ::) pa je bil čisto druga zgodba, požrl ga je v celoti. Enkrat sem delala pecivo, zdajle se ne spomnim ravno kako se imenuje ampak dno je narejeno iz albert keksov, sredina iz pudinga, jabolk... in na koncu še stepena smetana. V glavnem ko sem naredila sredino sem ga dala na nizko mizo v shrambo da se bo ohladilo (vrat nisem zapirala pes je imel cel čas dostop). Ko sem lahko sem pa dala gor še smetano in zopet šla. Pridem nazaj... pecivo brez smetane, sredina nedotaknjena.  :D Brez težav bi lahko pojedel vse skupaj ampak ne, on bi samo smetano jedel. Hvala bogu da imamo lak na stenah ker če ne bi morali prebarvat sobo, ker mu je uspelo toliko smetane spravit na stene.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50

vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #629 : 16 Avgust 2013, 08:51:11
Psica je spuščena skoraj vedno. Odpoklic ima dober od divjadi in njihovega vonja (torej najde sled in voha). Od ljudi in psov pa nima odpoklica. Tega niti ne rabi, glede na to, da se sprehajama večinoma po "divjini", ker ko že pride kdo jo pač dam na povodec, problem rešen. Ne vem zakaj bi mi moralo biti to tako pomembno  ??? . Pomembno mi je, da se ne zaganja za živalmi in njihovim vonjem, to pa imam pošlihtano (sicer še ne čist v nulo, ampak v 90% pa). Bolj pomembno kot odpoklic mi je vsekakor, da se reši tistih strahov, ki jih ima. Pa hoja poleg brez povodca (ko bo znala to bom pa lahko komot šla brez povodca mimo ljudi, še en problem rešen). Delam pa tudi na nekaterih manjših stvareh.  ;)

Najbrž je res, to je približno tako pomembno kot ti je pomemben pes. Jaz sem bila odkar ga imam povsem prepričana, da je odpoklic najpomembnejši tudi če ne zna nič drugega in 10% možnosti, da ne bi prišel nazaj je meni veliko. Tudi v "divjini" se najde kdaj čez kaka cesta pa proga pa ...