Paša

Sammy · 337224

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #150 : 19 September 2007, 12:30:32
Če na agility tekmi pa na agility tekmi. Kjerkoli bi se napad zgodil. Zgražanje gor ali dol. A si mogoče predstavljaš, kako bi zgledalo, če bi se meni doma med seboj steple psice (jih je šest in načeloma gredo vsi psi v krdelu na tistega, ki prvi pade na tla) jaz pa bi stala zraven s klikerjem in čakala, kdaj bo katera dvignila glavo od žrtve, da ji bom kliknila?

Ne pametujem, psice so takšno treskanje že doživele, delovalo je pa tako dobro, da mi zadnje tri leta ni bilo potrebno ponoviti lekcije.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #151 : 19 September 2007, 12:46:59
Citiraj
Prepricana sem, da bi se vsi tisti, ki zdaj pametujete kako bi psa v taksnem primeru metali ob tla najbolj glasno zgražali, ko bi na kaksni agility tekmi resnicno videli, da se psa mece ob tla. Seveda bi bili tudi polni nasvetov, kako vi odpravljate taksna dejanja z ignoriranjem ali pa pozitivno motivacijo.

bljak kar slabo mi je, ko tole prebiram


Tisti,ki v tejle temi zagovarjajo uporabo zmerne sile ob situaciji,ki to zahteva,sem prepričan,da bi tudi na agility tekmi zagovarjali uporabo le te in se ne bi zgražali. Kazen mora biti v trenutku,ko je storjena napaka.

Najbolje,da gledaš svojega psa,ko se pretepa z drugim psom ali ko napada človeka in mu klikaš vsakič,ko za hip popusti prijem-saj bo ukapiral,kaj hočeš.    ::)   ::)   8)

Men ne gre na bruhanje,se pa smejem komentarjem brezmejnih optimistov in čudodelnikov.

Osebno so mi najbolj všeč zdravi pogledi Irene,Tjaše,Andreje in podobnih-se vidi,da smo kljub razliki v letih približno enaka "kinološka generacija".


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #152 : 19 September 2007, 12:50:56
Jst pa poznam in Sky in Zvezdico in Deteljico in še marsikoga, pa vem da tole vse skup sploh ne paše v to temo :P :P :P :P

Jst mam eno strokovno vprašanje ;D Moj pes je imel pri paši največji problem se uležt dol ;D on se ma kadar čist notr pade v neki res problem uležt (al je to agility al paša, al kej druzga). Pes enostavno rata trd cel in tud če bi šla k njemu in ga hotla dat na prostor s pomočjo roke mi ne rata ker je toook trd :-[ (trdo telo... kot kamen...)Vem kako imam na treningih agilitya (in tud na tekmah zadne cajte) problem da se uleže ali usede. Je took neučakan...
Zdej, če delam doma al pa kje na travniku s hrano se takoj uleže, tko ni problema... sam kako nej ga pa v navalu histerije, adrenalina pred delom (ali med delom v primeru paše) prepričam da se mi hitrooo uleže (plus upoštevat je treba da moraš pri paši čisto normalno ali celo tišje govorit prostor, brez dretja)  ???
Kak predlog??  :-[



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #153 : 19 September 2007, 13:02:21
Cacy,
pri paši imaj(m)o bolj ali manj vsi težave s prostorom. Najlažje je, da ko je pes v isti liniji s tabo in ovcami (ovce so vmes). Pri Martini delaš tako, da tečeš nazaj do ograje, s palico pa paziš, da pes ne pride čisto do ovc in psu govoriš prostor. Če ne gre tako greš pred ovce, psu še vedno ponavljaš prostor, vendar nikakor ne sme priti do ovc. Ko gre v prostor je potem takoj nagrada - OVCE. Ko ti uspe 2x potem ni več takih težav. Se je pa en 1x lovil s psom sigurno 5 minut, da ne bi prišel do ovc  ;D, prostora pa ni bilo. Martini so ponavadi taki psi všeč.



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #154 : 19 September 2007, 13:14:42
No sej ko je delala z Bodejem se je kr zaje*avala z njim :D in sva dobila le slabo osebo za poslušnost :-[
Drugače je imela same dobre besede za njega.
Sem si predstavljala da le tako lahko to popravim, z ovcami... bomo probaval naslednič ;D
Bom pa veliko tud doma delala prostor na daljavo z mirnim in tihim glasom... mogoče bo pomagalo :-[



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #155 : 19 September 2007, 13:25:32
Vadi prostor na daljavo, kar tako mimogrede, med sprehodom recimo. Najprej tam kjer ni motenj, potem postopno vključuješ vse večje motnje, povečuješ razdaljo.... Naj bo to nekaj časa najbolje nagrajevana vaja. Lahko delaš tudi samo na kretnjo, brez besed, če hočeš.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #156 : 19 September 2007, 13:25:51
Slučajno sem gledala posnetek katerega je dala 5rca gor in sicer iz agility tekme v Portorožu, kjer je Sky napadla sodnika, in sem bila kar šokirana (takrat nisem vedela tega teka, čeprav sem bila tam,  sem pa slišala o tem dogotku), in psička še kar ni nehala in je naredila krog in še enkrat napadla, čeprav je bil sodnik pri miru, to je pa že višek.
 Kako vzgajate svoje pse, če bi to naredil kdo od mojih psov, bi jih krepko dobil okrog ušesa, kljub gledalcem in sodniku, pri dejanju moraš psu nekako dopovedati da se to ne sme delat. In ne se tolažit z tem, da je moj pes to naredil iz strahu ali premalo samozavesti, psa je treba že od mladosti učiti kaj sme in kaj ne sme, če se to ne dela pa nastanejo popadljivi psi. >:(

lp

Glede na to, da ne poznaš psice, ne  moje hčere(pes je njen), da ne veš kaj je dosegla z njo( v mali šoli pri Poloni ni reagirala ne na hrano, ne na igračko kar cel mesec-zgledala izgubljen primer), da jo je brcnil  moški v glavo-pristala na veterini; da se nobeden ne rodi že s sposobnostjo in znanjen učejna psov(tudi ti se nisi), da imata glede na vse to tudi oni dve pravico do napak-na njih se največ naučimo; da jo cele dneve vzgaja in šola,..., da se njena ogroženost in agresija zmanjšuje, poslušnost in delovnost pa povečuje,
napisala tipično slovensko kritiko (nepoznaš ne Sky ne Eve) in sebe hvalila, si dosegla na žalost samo to, da si zelo zelo prizadela Evo.

Kot njena mama ti sigurno nisem hvaležna zato, in ti priporočam, da si malo prebereš o  vzgoji otrok, o pozitivni motivaciji, agresiji,.....


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #157 : 19 September 2007, 13:30:10


Jst mam eno strokovno vprašanje ;D Moj pes je imel pri paši največji problem se uležt dol ;D on se ma kadar čist notr pade v neki res problem uležt (al je to agility al paša, al kej druzga). Pes enostavno rata trd cel in tud če bi šla k njemu in ga hotla dat na prostor s pomočjo roke mi ne rata ker je toook trd :-[ (trdo telo... kot kamen...)Vem kako imam na treningih agilitya (in tud na tekmah zadne cajte) problem da se uleže ali usede. Je took neučakan...
Kak predlog??  :-[

sicer nisem nek strokovnjak za pašo  :-[- povem pa ti lahko naslednje,kar bi tist,ki so strokovnjaki morali vedeti >:( pa očitno ne  ::)
Namreč so različni tipi psov pri paši- eni se uležejo  eni pa vedno stojijo na nogah.
Zaradi tega niso drugi nič slabši in nič manj poslušni od prvih- samoimajo prirojen drug stil.
Kmetje uporabljajo za oba tipa psa povelje "lie down", ampak namen tega povelja v paši ni da se pes uleže, pač pa da začne deltai s fiksiranjem in ostane nepremičen.
celo to isto povelje izrečeno z različnim tonom pomeni enkrat istemu psu - da se uleže, drugič ,da obstane, tretjič pa da samo upočasni, odvisno od situacije.  In psi to razumejo  :o.
Obenem se ti v vsakdanjem življenju na povelje takoj uležejo brez problema.

Jaz osebno ne bi silila psa v položaj ,ki mu ni naraven, v kolikor namen "vaje" pri paši izpolnjuje in ne gre za navdno igoriranje povelja..
Bi pa morda za takega psa uvedla drugačno povlje za namen paše ( npr "Lie down", kot pogojno povelje oz povelje za razpoloženje  in za ostale dejavnosti prostor- kot povelje za brezpogojno uleganje).
Pri psih tipa "stoje pase" , je za uleganje potrebno, da pes spusti stopnjo nagona.Če je komu ravno uleganje silni cilj lahko torej pride do tega postopoma,s tem da začne izvajati vajo na začetku zv trenutku, ko je nagona manj. Z vajo in s časom se da namreč pse naučiti tudi za njih nenaravne stvari.
Na splošno za vse zdeve,ki se dogajajo v polnem nagonu je treba disciplino postopno uvajati (oz vse za psa težko izvedljive vaje). Ko pes dela dalj časa in redno, se umiri v delu in lahko začne  delovati zanesljivo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #158 : 19 September 2007, 13:31:23
Jaz sem delal tako, da sem se igral z žogico in jo med igro dal v prostor. Najprej sem mogu jaz trenirat, da sem govoril po tiho  ::)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #159 : 19 September 2007, 13:36:02
Joj, Minči, ne se sekirat zaradi tega! Tudi meni se zdi, da so nekateri tukaj zelo pametni, zato sem poskušala zadevo preusmeriti na pravo področje, to je paša. Eva pa naj zaradi tega ne bo prizadeta. Za tolažbo pa ji posodim Magija, da na njem uči psičko (saj je bila ona, ne?), da se mlade fante ne grize v lica  :D, ampak se jih ljubčka. Jaz se ne bi počutila užaljena, glede na to, kakšne osebe tukaj pišejo. Bay, tvoji posti pa so zelo zanimivi, napiši še kaj, lahko tudi kakšen članek!



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #160 : 19 September 2007, 13:39:48
učenje uleganja med stopnjevanjem nagona v igri seveda deluje, še vedno paostane dejstvo, da eni borderji naravno pasejo stoje (na nogah), drugi pa se ulegajo  :).
Za te obstaja celo nek izraz  :-\.
Mohgoče mi lahko pomaga Drim ?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #161 : 19 September 2007, 13:43:41
sicer nisem nek strokovnjak za pašo  :-[- povem pa ti lahko naslednje,kar bi tist,ki so strokovnjaki morali vedeti >:( pa očitno ne  ::)

Ne vem na koga to leti, ampak je na testu bilo tudi to povedano, sicer na koncu pri demonstraciji.

 ;DKarmen ;D;
nisem niti približno primeren za pisanje člankov. Vse kar lahko povem je kaj se je meni dogajalo na paši in kar sem videl pri ostalih, ki sem jih tam srečal in na kakšen način se je reševalo težave.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #162 : 19 September 2007, 13:44:33
aj aše to- zakaj bolj pomaga tišji glas,predvsem pa ne razburjen.
Ker slednji poveča konflikt, konflikt pojača nagon in s tem pes še bolj leseni ( lesenenje pa je posledica nagona).
Podobno je pri conah v agilityu, ali pa spuščanju v obrambi. ;)
Lahko je povlje na glas,a ne sme bit "agresivno, oz neg. čustveno". 8)
nadiranje pomaga samo ,če smo psa s silo zlomili (nekoč) da  mu ob dretju nagon čisto pade, ker smo ga že uničili  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #163 : 19 September 2007, 13:47:06
Ne vem na koga to leti, ampak je na testu bilo tudi to povedano, sicer na koncu pri demonstraciji.

 

na nobenega konkretnega oz. poznanega  ;) samo opažanja od vsepovsod  ::)
in me veseli, da so vam  povedli  :) - ampak očitno so eni preslišali   :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #164 : 19 September 2007, 13:47:38
Ja Karmen Sky je bila to.Nemara da kdor koli v njo rine(razen tisti, ki jih pozna).
Midve sva že odrasle pa veva ka to gre, Eva je pa še otrok.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #165 : 19 September 2007, 13:49:56
Hvala vsem za nasvete ;D  Upam, da nama rata ;D

In ja, sem slišala, a vseeno je pomoje bolje da se pes uleže in mislim da je tudi Martina to želela doseči pri vsakem psu. Sej upam da še danes dam na internet filmčk paše, pa boste vidl, da ko je dala roke v pas in se delala jezno se je pes po hitrem postopk ulegel :D

Bay, kako je pa na izpitu? se pes mora uležt? ali dobi manj točk če se ne uleže? veš kaj o tem?



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #166 : 19 September 2007, 14:05:03
Ne igra nobene vloge. Kot je rekla Deteljica ukaz lie down pomeni lahko prostor ali stoj. Njen tamlad dela stoje. Na izpitu in tekmah je potrebno delati s čim manj ukazi. Na testu se to še posebej upošteva (govorim za Italijo, ker kot vem niso v vseh državah čisto enaki testi) pri vodenju ovc (to kar sva z Alenko pokazala - slalom med količki). Je pa na testu 10 točk tudi za poslušnost. Z naslednjim letom naj bi se to spremenilo in bi teh 10 točk dobil pes za "način pašnje" (ne vem kako bi to rekel): ocenjevalo se bo kako nosi rep (pri delu mora biti vedno nizko nošen), da ne laja in verjetno še kaj, nimajo še čisto zdefinirano.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #167 : 19 September 2007, 14:14:19
Kaj pa psi brez repa?



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #168 : 19 September 2007, 14:21:32
To govorim za borderje. Če pa nima repa pa res nebi vedel, verjetno ima vodnik en problem manj  :)



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #169 : 19 September 2007, 14:31:48
Joj, Minči, ne se sekirat zaradi tega!   

Eva pa naj zaradi tega ne bo prizadeta. Za tolažbo pa ji posodim Magija, da na njem uči psičko (saj je bila ona, ne?),
 

Mislim da bi izjava Zvezdice o Sky močno prizadeal tudi marsikoga drugega...Glede na to, da ju niti ne pozna dobro, nobene od njiju, je odreagirala za moje pojme napačno...Da lahko trdiš, da je vzgoja psa slaba, da mu pustiš napadat ljudi, če tega človeka in psa ne poznaš, je zame  :-X  Trdi raje o kom drugem tako, ki ga poznaš. pa če se ukvarjaš z psi 20, 50 ali pa 5 let, ne moreš vedet vse o psu,njegovi vzgoji in lastniku v tisti minuti na tekmi, ko pes to stori(v Skyinem primeru)  :-\


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #170 : 19 September 2007, 14:45:48
Kaj pa psi brez repa?
Tudi pri psu brez repa se vidi ,kako bi ga nosil ,če bi ga imel  ;)
je pa to tako ,da mnogo psov v začetnih fazah nosi rep malo preveč razburjeno (oz igrivo) pokonci , potem pa šele pridejo v pravo razpoloženje z razvojem.
In so  super psi in jim nič ne manjka razen da mogoče niso največje driske  ;) , ali pa da imajo daljšo lajtngo  ;D
Tako da so posledice instant ocenjevanja plemenskih psov , brez poznavanja koliko in kako je posamezen treniral lahko nepredvidljive oz lahko dvorezne za vzrejo.
Odkar je vse manj psov ,ki res kaj delajo (ne ali nič ali piflanje za presikuse) bodo seveda raznorazne veleumne komislije kar tekmovale v izumljanju kriterijev za ocenjevanje nagona in prirojenega stila  ::).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #171 : 19 September 2007, 14:46:33
minči,
mislim, da smo na tekmi v Ljubljani pri sodniku moškega spola, ki nosi očala (kar je za pse velikokrat še dodatna obremenitev) videli, da se je Sky močno popravila. Kar se verjetno ni zgodilo samo od sebe, ampak z veliko dela. Čestitke.
Kot medklic - eni moji psici je bilo svetovano, da naj nezaupljivost do tujcev popravijo tako, da jo prebutajo, ko bo nezaupljivo reagirala (ne pusti se božati prav vsakemu). Maš vse sorte ljudi in nasvetov :-).

Mogoče še moja izkušnja na tekmo "okamenelost". Mam enega "okamenela" psa. Ugotovila sem, da pomaga, da vajo, ki ga okamenjuje - zelo pogosto izvajaš (pa četudi bi to šlo za ceno lasntih ovc), pri tem pa tik pred "okamenitvijo" - počasi boš ugotovila, kdaj to bo - preusmeriš pasji tok misli na nekaj drugega (recimo temu, da ga razelektriš).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #172 : 19 September 2007, 14:53:14
Evo končno (čeprov se dolgo nalaga) filmček Bodeja...  ;D
http://youtube.com/watch?v=J8jb_IAaS-I



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #173 : 19 September 2007, 14:57:52
minči,
mislim, da smo na tekmi v Ljubljani pri sodniku moškega spola, ki nosi očala (kar je za pse velikokrat še dodatna obremenitev) videli, da se je Sky močno popravila. Kar se verjetno ni zgodilo samo od sebe, ampak z veliko dela. Čestitke.
Kot medklic - eni moji psici je bilo svetovano, da naj nezaupljivost do tujcev popravijo tako, da jo prebutajo, ko bo nezaupljivo reagirala (ne pusti se božati prav vsakemu). Maš vse sorte ljudi in nasvetov :-).

Mogoče še moja izkušnja na tekmo "okamenelost". Mam enega "okamenela" psa. Ugotovila sem, da pomaga, da vajo, ki ga okamenjuje - zelo pogosto izvajaš (pa četudi bi to šlo za ceno lasntih ovc), pri tem pa tik pred "okamenitvijo" - počasi boš ugotovila, kdaj to bo - preusmeriš pasji tok misli na nekaj drugega (recimo temu, da ga razelektriš).


he ,sva pa enkrat čist enakega mnenja  :).
Kaj si mislim o Sky sem že napisala- ko bo tekoče tekla , ne bo več težav.Zadeva je prehodne narave - vsaj v parkurju.
glede božanja pa itak zmeraj zatopam stališče ,da pač se eni marajo šlatat in navsezadnje je to tudi njihova pravica.Za pregled na razstavi ga že naučiš, božanje kar tako pa je brez veze silit v pse.
Razelektrenje pa tudi - no jaz sem sem temu rekla malo spustš nagon- kakor je komu lažje razumet oz težko točno opisat kaj hočemo povedat, zato je fino,da je povedano na različne načine  8)


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #174 : 19 September 2007, 15:01:55
Deteljica,
moj zadnji post se je nanašal na izpit, ki mu pač Italijani rečejo test, torej ni bil mišljen test, ki je bil v nedeljo, tam Martina ni ocenjevala kako visoko je rep.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #175 : 19 September 2007, 15:04:19
minči,
mislim, da smo na tekmi v Ljubljani pri sodniku moškega spola, ki nosi očala (kar je za pse velikokrat še dodatna obremenitev) videli, da se je Sky močno popravila. Kar se verjetno ni zgodilo samo od sebe, ampak z veliko dela. Čestitke.


Kolibri in Deteljica, hvala.  :) :)

Pri takih psih (plašnih, in še slaba izkušnja), ne rešiš stvari s silo ali čez noč. Ja, zelo veliko dela je vloženega v to.
 Martina je predlagala pašnjo za njen strah in samozavest. Tudi tja sem jo pripravljena vozit, le da bo zanjo boljše.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #176 : 19 September 2007, 15:12:35
Evo končno (čeprov se dolgo nalaga) filmček Bodeja...  ;D
http://youtube.com/watch?v=J8jb_IAaS-I

A sta vidva prej kej trenirala :o . Lepo jih je v krogu "vrtel"  ;)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #177 : 19 September 2007, 15:17:35
Deteljica,
moj zadnji post se je nanašal na izpit, ki mu pač Italijani rečejo test, torej ni bil mišljen test, ki je bil v nedeljo, tam Martina ni ocenjevala kako visoko je rep.

ja sej se razumeva  :) (večkrat kot zgleda  :P) - jaz sem tudi mislila uradni test  :D.
In tud nisem mislila kakšne konkretne komislije ali osebe- ampak ta trend je v kinologijo na splošno že kar simptomatičen   :D.
In poudarek je pri dolgoročnem vplivu na vzrejo- se pravi velja samo za vzrejne pse, kjer radi nekateri marsikaj prikrivajo namenoma, ne na splošno.
način razstavljanja tudi vpliva na značaj pasme dolgoročno (NO, bokserji, dobermani - razmisli  ;))

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #178 : 19 September 2007, 15:18:18
1x je ovce videl v živalskem vrtu ko je bil 4 mesce star ;D to je pa to kar je bilo treninga ;D

Je bila pa Martina navdušena ko jih je stran od ograje dal (kar se sliši tudi na posnetku ko reče Bravo Bode, Bravo...), ne vem ampak predvidevam da je blo to res dobro :D

No jst sem se kar odločila že, da bova hodila sigurno še past, vedno ko bo mogoče 8)
Pol pa če narediva izpit, ga lahko prijavim v delovni razred na razstavo :D :P :P (mal heca)



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #179 : 19 September 2007, 15:44:13
Bravo Bode!! Raztura!  :o