Paša

Sammy · 337338

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #450 : 30 September 2008, 20:01:33
tejka - to pa nima veze, kar praviš, saj nimaš črede, za katero rabiš delovnega psa, to je vama rekreacija, ne
ampak mogoče bi pa pomislila na to, da tvoj pes ni za ovce ampak za kaj drugega glede na težave, ki jih imaš z njim pri tem delu
nihče ni popoln, tudi psi ne, a ne
kot sem rekla, psi ki so pregrobi niso za ovce, žal
samo moje mnenje

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #451 : 30 September 2008, 20:40:35
http://www.malpasoaussies.com/chowder.htm
Tukajle je link n apašo enega avstralca. Njegov vzreditelj / trener je zelo izkušen v treniranju psov za pašo - tako za triale kot za delo na ranču.
Nikakršnega kaznovanja ni in izbor psov gre izključno po primernosti določenega psa za delo z ovcami ( ali govedom)kar je različno. Vsi pregrobi psi za ovce so odstranjeni iz dela z njimi... ker tudi rančerji ne rabijo, da psi ovcam noge lomijo - gre za naravne talente za pašo oz. za izbor po selekciji.
Poslušnost je v prvem planu in pes mora biti vodljiv in relativno lahek za trenirat, poleg tega mora sprejemati korekcije..če ni tak, ga ne sprejmejo za to delo.. je lahko pet dog ali dela kaj drugega.
 Btw.Zgoraj omenjeni Chowder je brat očeta naših sedanjih mladičkov  ;D

PS - sama nisem še nikoli delala z ovcami - ampak kot sem opisala zgoraj - tako je in tako se odbira pse za to delo. Torej: ni vsak dober, dobrih je malo, tudi med BC bi rekla.
lp

Sicer nimam pojma o paši, ampak tako se je pa vedla (pasla) moja Kala kot tale kuža na posnetku, ko je bila na preizkusu pašnih zasnov v Siofoku. Pa seveda je padla.  :D


Tomster

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
Odgovori #452 : 30 September 2008, 21:40:08
Pozdravljeni!

Kljub pomislekom in možnosti, da bo tale post (kot že marsikateri do sedaj) ignoriran in neprebran, mi vseeno ni dalo miru...

Priznam, posnetkov si nisem ogledal, ker mi po pravici povedano tega ni treba, prav tako podrobno nisem prebral vseh postov, a mislim, da sem izluščil bistvo tega črevesja, ki se vleče že lep čas... Prva stvar, ki jo je treba razčistit, je NAMEN ukvarjanja s pašo. Torej ali bo pes delavec (pa čeprav gre za 10 ovc doma, pri sosedu - če je pač dobra duša, in posodi kosilnice, ali pri babici), ali bo tekmovalec (glede na trenutne razmere je treba na res kvaliteten trial vsaj v FRA, SUI ali Nemčijo, pogojno na kakšnega v Avstrijo, vse ostalo je bolj ko ne luk i voda), ali pa bo paša le nekaj, s čimer se je hotel bavit gazda, pa je šel po liniji najmanjšega odpora. Delavcev pri nas NE RABIMO in jih NIMAMO, ker Slovenija pač nima tradicije in razmer, ki bi dopuščale ali zahtevale psa, kot je BC za delo z drobnico ali govedom. Tekmovalcev v Sloveniji NIMAMO, jih v bistvu tudi NE RABIMO, ker za blamirat se pred očmi pastirjev, ki dober run ločijo od slabega že pri liftu, je nesmiselno in ponižujoče, ne glede na parole a la "važno je sodelovati"... Torej nam ostane le še nadebudni gazda, ki je hotel probat pašo. Tukaj pa se stvari zapletejo, saj ta gazda nima razčiščenih pojmov (o paši nasploh, o ovcah oz. "sheepsense", kot rečejo temu lepo na Otoku, o zahtevah do psa, o potrebah psa na paši,...), nima predznanja v obliki prebrane knjige ali pogledanega DVD-ja, predvsem pa je prelen, da bi vsaj po internetu poiskal kako pametno zadevo. Povem po pravici, meni je ob vseh teh postih in par sekundah pogledanega posnetka slabo...

Osnovne napake, kot je recimo kaznovanje psa prepozno za stvar ki jo je naredil, je recimo tipičen primer... Kako pričakuješ odziv, če pa je pes, ki ta odziv pokaže, zanj kaznovan (pes je na "prostor", ker pa se ni počil dol takoj, za ziher dobi še eno po glavi - ja, kako za vraga pričakujete od psa, da bo sploh še kdaj dal "prostor")?!? Še ena stvar, ki je (verjetno zato, ker se mi ne brat vseh postov in gledat vseh posnetkov) ne razumem, je nezmožnost prilagajanja "trenerja" različnim psom... Vse je po istem kopitu, vsi v pen, vsi na isto muziko... C c c...
Kot je napisal znan pastir v dobri knjigi: "Nauči psa "lie Down", levo komando, desno komando in "konec", vse ostalo je genetika!" Zakaj so na vseh World Trialih in ostalih velikih tekmah zmagovalci iz VB, ne pa s Kontinenta? Ker ne nabijajo psom "osnovne poslušnosti" v glavo za vsako ceno, ampak ker z njimi delajo. Z njimi sodelujejo. Jim pomagajo... Tu pa je vse drugače... Pes hodi na start na "poleg", ima odlično pozornost na vodnika, takoj po začetku outruna pa je vsega konec... Pes dela s svojo glavo (kar je sicer OK, ampak le, če misli enako kot ti), ne sliši, ne vidi, ne jebe nikogar!Start letošnjega svetovnega prvaka iz Walesa je izgledal nekako takole: Aled odpre vrata na trial field, pes poskakuje kot mladiček, šprinta do podesta za tekmovalce, voha, gleda naokrog, vse v času, ko Aled šele zapira vrata ograje. Ko se "najdeta" pred začetkom, je samo šepet, pogled proti ovcam in to je to. Pes dela Z VESELJEM ZA in Z GOSPODARJEM. Hipna reakcija na vsak žvižg, za milimeter, če je potrebno. In prilaufa zmago. In to s stilom...

OK, pa da ne bo kdo rekel... Ne da se primerjat psa iz dežele, ki je dala to pasmo, kjer je bilo lani kakih 25 mio. ovc, kjer je vsak vikend toliko trialov, kot jih je v Nemčiji v treh mesecih, psa, ki dela vsak dan s kakimi 800 ovcami, nekajkrat pa celo 1.200, s psom, ki enkrat na mesec vidi 5 ovc in še tam dobi po glavi in to v penu, ki ga že v osnovi utesnjuje. Zato pa je potrebno RAZČISTIT pri sebi. Če bo pes 1x na mesec ali magari 1x na teden na ovcah, ne gre in se ne sme od njega pričakovati čudežev.
Serge Van Der Zweep mi je na nekem seminarju rekel: "Zaupaj svojemu psu - on sigurno ve bolje." Ja, seveda, če bi narava hotela, da imam jaz tak sheepsense, bi bil jaz border, ne on...

Aja, pa še glede izbire psov in števila... Res je, veliki trialisti imajo v vsakem trenutku kakih 5 - 10 mladih psov, od teh MOGOČE 1 pride na velike triale. Ampak na TRIALE!!! Za delo so sposobni vsi, vseh teh 5 - 10. Ampak doma ti je vseeno, ali bo pes 300 ovc peljal 1 meter stran od idealne linije, na trialu pa je to odbitek. Doma je potrebno ovce spravit od A do Ž, na trialu pa jih je potrebno spravit od A do Ž po določeni liniji. Skozi vrata, do katerih ne vodi ograja. Pred publiko. Ob ostalih psih. Pred sodniki... In če tu pes vidi še kaj drugega kot ovce, ni pravi pes. Za psa, ki "vidi samo ovce" bi marsikdo dal roko... Tako stvar bi dober trener obrnil psu in vodniku v prid, ne pa da to postane predmet korekcij in kaznovanja... Saj konec koncev se greste paše, ne pa sprehoda med ovcami... Čeprav včasih ne izgleda tako...

Pa en lep pašni pozdrav!

+1



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #453 : 30 September 2008, 23:20:43
Uau! Hvala Tomster! Enkratno si napisal in upam, da še kdo misli in živi na tak način kot ti. Upam, da bodo pašniški zanesenjaki kaj dobrega pobrali iz tvojega posta!

Pa si mi dal malo pozitivnega zagona nazaj.



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #454 : 01 Oktober 2008, 01:34:57
tejka - to pa nima veze, kar praviš, saj nimaš črede, za katero rabiš delovnega psa, to je vama rekreacija, ne
ampak mogoče bi pa pomislila na to, da tvoj pes ni za ovce ampak za kaj drugega glede na težave, ki jih imaš z njim pri tem delu
nihče ni popoln, tudi psi ne, a ne
kot sem rekla, psi ki so pregrobi niso za ovce, žal
samo moje mnenje

Saj ne ves, kaksne tezave imava. Verjetno tudi ne ves, kaksna je situacija pri nas. Nobeden od vas ne ve, konec koncev.
Vi ste vidli en posnetek in ste pripravljeni sodit kot da poznate mene ali mojega psa.
Ne vem s kaksno korajzo.

Pa to odbiranje se mi zdi diskriminatorno :) To bi bilo, kot da bi iz osnovne sole pometali vse otroke, ki niso dobri ucenci in jih poslali naj se znajdejo s cim drugim.
Jaz sem ZA instrukcije! ;) In ker instruiram, vem da ima vsakdo svoj nacin razumevanja.
Stvar je najbrz, da rancer nima ravno veliko casa, da bi se posvetil solanju psa, zato si pac poisce najboljsega naravnega talenta.

Blyth bo doma pasel ovce in tudi pri sosdeu pomagal, ko bo npr. cas strizenja. In zelim z njim tudi na tekmovanja, ker veliko obeta. Kaj drugi delajo, glede pase, v resnici ni moj problem. Jaz sem se odlocila tako.
In neglede na to, kaj pravis Tomster - Blyth da prostor in sobotni trening je bil bistveno boljsi od tega na posnetku. Torej predvidevam, da je dojel. Zakaj se pa ti ukvarjas s pasnjo? Pa predvidevam, da si bil tudi pri Martini, da ves, da se ne zna prilagoditi?

Je pa lepo komentirat samo na en posnetek iz enega vsebinsko tocno dolocenega treninga...
Sicer berem, da si zelo aktiven v tem, ampak meni je veliko bolj napacno obupanje ob prvi slabi izkusnji, kot pa moje poskusanje sledenju naravi pasme. :)

No, saj ne recem - morda se spremenim mnenje. Ampak za zdaj ostajam na svojem.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #455 : 01 Oktober 2008, 07:24:41
Tomster, res je, da se strinjam z vecino, kar si napisal ...
... me pa zanima sledece, kam bi sebe uvrstil kot "pastirja" po namenu ukvarjanja s paso? (poklicni pastir verjetno nisi oz. se nisi, tekmujes verjetno tudi ne, ker tekmovalcev itak ne rabimo, torej ostane samo se ...) ???



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #456 : 01 Oktober 2008, 08:23:01
Nikakršnega kaznovanja ni in izbor psov gre izključno po primernosti določenega psa za delo z ovcami ( ali govedom)kar je različno. Vsi pregrobi psi za ovce so odstranjeni iz dela z njimi... ker tudi rančerji ne rabijo, da psi ovcam noge lomijo - gre za naravne talente za pašo oz. za izbor po selekciji.
Poslušnost je v prvem planu in pes mora biti vodljiv in relativno lahek za trenirat, poleg tega mora sprejemati korekcije..če ni tak, ga ne sprejmejo za to delo.. je lahko pet dog ali dela kaj drugega.
 PS - sama nisem še nikoli delala z ovcami - ampak kot sem opisala zgoraj - tako je in tako se odbira pse za to delo. Torej: ni vsak dober, dobrih je malo, tudi med BC bi rekla.
lp

To sem želela tudi jaz zgoraj pojasniti!



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #457 : 01 Oktober 2008, 09:00:10
Ce bi bila pri mojemu psu potrebna tolikšnja uporaba sile, bi resno razmislila o tem ali je pašnja pravi "šport" tako zame kot za mojega psa...  :(



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #458 : 01 Oktober 2008, 09:10:31
Meni tudi ni logično, zakaj rinit nekam po nepotrebnem, kao za zabavo, kjer potem ni zabava ampak maltretiranje psa  :-\ ? Razen, če je komu pač zabavno mlatit psa in ga metat po tleh  ::) ?
Uporaba sile je smiselna, kadar zagotavlja zaneslivost tam, kjer jo res rabimo. In to je vsakdanje življenje ali praktična uporaba psa.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #459 : 01 Oktober 2008, 09:11:57
O Tomster, sem čakala na tebe, da se oglasiš ;D

Iz enega vašega treninga v Avstriji se spomnim borderčka - koliko je bil star - 5 mesecev? Mladič skratka. Res ga je bilo lepo gledati na ovcah!

Zato (in po nekaj prebranih knjigah in ogledanih DVDjih) sploh ne razumem tega:

Vsekakor mi je zanimivo da vsi mladiče vozite tja, ker jst mislim, da more pes imet neko poslušnost narejeno (tako kot je napisala Evva!). Jst sm vesela, da sm se s pašo začela ukvarjat kasneje (ko je imel pes 1leto in pol) in nimam nobenih problemov.

Ja. Tudi Masa pravi, da pred 7. mesecem ona ne bi nosila svojega psa na take treninge, ampak nekje okoli 1 leto starega.
Pa ko sem prisla z Blythom me je uprasala, ce sem pregledala psa za displazijo.

Vse to natolcevanje okoli upravičenosti uporabe "korekcij" se mi zdi vse preveč podobno debati kakšnih "klasikov", ki trdijo, da ko je pes v takšnem nagonu, kot je pri obrambi (v vašem primeru pač na ovcah) lahko delaš z njim samo na silo (daš ga na štrom, pa je).

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


katja_L

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
  • *BC Lay*
Odgovori #460 : 01 Oktober 2008, 09:21:46
Jaz sploh ne razumem, zakaj se čutiš poklicano, da braniš  ???
Če te ni bilo tam, imaš samo dve šansi - ali verjameš ali pa pač ne. Or you can just...let go.
Pač nima takih izkušenj tam, kot jih imaš ti. Kaj pa je res in kaj ni, pa ni odvisno od tebe, ampak od Katje in Martine. Očitno sta se že zmenili :)
Tudi do mene so bili določeni inštruktorji ok, do drugih pa ne. In če je kdo nehal hodit k njim, ker niso z njihovimi psi delali primerno, je to njihova stvar. Pač. Nimam kaj branit tukaj. Konec koncev tudi nimam nič od tega in me pač ne gane.
Edino ob neki pritožbi glede fizične kazni sem se pogovorila z inštruktorjem. In smo razčistili. Ampak ta pritožba je prišla od moje prijateljice, katere psa zelo dobro poznam in sem vedela, da ga je udarec prestavil za 100 učnih ur nazaj.

Dokler se vam bo zdelo prav in dokler vam bodo pasale njene metode, boste pač hodili k njej. Zase vem, da me nihče ne prepriča, da bom svojega psa takole kaznovala. Samo zato, ker je nekdo rekel, da mu bo koristilo  ::) In ker se mi dere ''zmlati ga'' in podobno  ::)

in ''ena okoli ušes'' ni to,kar je prikazano na filmčkih  ::)
BRAVO NYSSA


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #461 : 01 Oktober 2008, 10:42:04
Tomster, jaz se tudi strinjam z večino tega, kar napišeš o paši! In ti priznam, da si, kar se tiče pašne teorije pri nas najbolje podkovan.

Vendar je teorija žal le en del, praksa drugi. In za take rezultate, kot jih ima Aled Owen je potrebeno zraven obojega sigurno pridati še kaj drugega  ;). Aledovi psi so vsekakor DELAVCI, ki med drugim hodijo tudi na triale.

Če pač sam nimaš ovc, je po mojem skromnem mnenju največ, kar lahko dosežeš to, da kakšnemu kmetu sem ter tja malce pomagaš (sicer bolj zaradi sebe in svojega psa ;D) in pa kakšno tekmovanje v enki (brez prevelike blamaže  ;)  ;D). Za višje nivoje mora biti pač to "way of life".

Imam pa dosti raje kakšno konstruktivno debato o paši (tako ugotovitev, kje, kdo, kaj počne narobe, vendar skupaj s predlogi za rešitev problema), če boš pri volji seveda  ;) 








tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #462 : 01 Oktober 2008, 14:07:43
Imam pa dosti raje kakšno konstruktivno debato o paši (tako ugotovitev, kje, kdo, kaj počne narobe, vendar skupaj s predlogi za rešitev problema), če boš pri volji seveda  ;) 

O, ja! To bi tudi jaz!

Samo resno. Kateri od objavljenih pasnih filmckov na YouTube-u niso cenzurirani? (razen mojih)
Cisto resno.

Ce bi hotela, bi komot izrezala ven tiste scene in se skrivala kot tisti, ki "obrezejo" svoje filmcke. Saj je cisto lahko.
Ampak tudi to je del pasnje, zato ne vidim razloga, da bi se pretvarjala.

In "point" mojih filmckov je, da prikazem moje in Blythovo delo na pasnji.
Do sedaj smo imeli 14 treningov in posnetek, ki ste si ga ocitno vsi ogledali, je trenutno prvi in edini, kjer smo krotili njegovo dominanco.

Jaz vsekakor nisem zacela z dvema okoli uses. Najprej je bil "ta-grdi glas", potem je bilo zuganje in "lump lump", potem je bila grozeca hoja, pa vmes tudi preganjanje po pasniku (to je bilo veselje... samo ne zame ;D). Ko pa mi je zmanjkalo in ko sva se z Martino malo pogovorile in sem dobila idejo o tem, kaj sva sposobna in kaj od najine pasnje zelim... No, potem se je zgodilo, kar se je.

Pa nisem tako jaz Blytho nic zamerila v casu pasnje, da bi se morala "znasati" nad njim, pa niti on meni ni zameril dveh po riti. Ker je vedel, da prevec izkorisca.

In kot pravim - svojega psa poznam jaz in vasi komentarji so samo vasa mnenja, ki so oblikovana na vasih izkusnjah.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #463 : 01 Oktober 2008, 14:08:52
 :o :o :o :D :D :D DANES PASNJA! :D :D :D :o :o :o

 ::)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #464 : 01 Oktober 2008, 14:30:24
:o :o :o :D :D :D DANES PASNJA! :D :D :D :o :o :o

 ::)

Če zadnjič ni šlo, boš pa danes sigurno nekoga spoznala   :D.



drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #465 : 01 Oktober 2008, 14:40:05
... me pa zanima sledece, kam bi sebe uvrstil kot "pastirja" po namenu ukvarjanja s paso?

Sploh ni nobena skrivnost...

Citat: Tomster
...nadebudni gazda, ki je hotel probat pašo...

..in tega se zaveda(mo) in zato z Drimom ne pase(mo)!



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #466 : 01 Oktober 2008, 17:25:13
Pada dez :(
Pasnja odpovedana
 :'(

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #467 : 01 Oktober 2008, 19:52:58
Pada dez :(
Pasnja odpovedana
 :'(


Hm, men je to ful smešno. Psi niso iz cukra, ovce niso iz cukra, ljudje pa tudi mislim da niso iz cukra.

Reševalci recimo imamo treninge ob vsakem vremenu. Po dežju, vročini,.....



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #468 : 01 Oktober 2008, 20:07:09
Hm, men je to ful smešno. Psi niso iz cukra, ovce niso iz cukra, ljudje pa tudi mislim da niso iz cukra.
Reševalci recimo imamo treninge ob vsakem vremenu. Po dežju, vročini,.....

Lp Zoran

Tudi paša je v dežju, vsaj mi smo jo imeli, če pa je dež premočen se odpove, ker je teren tak, da potem moraš plavati namesto teči.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #469 : 01 Oktober 2008, 20:29:40
Pada dez :(
Pasnja odpovedana
 :'(

Nč hudga, lahko pa ostalo treniraš  :P
npr takojšnje uleganje na povelje  :D


P.S
Meni je razumljivo da odpade trening v dežju- ker čuvajo teren , ki je zelo omejen prostorsko. Če ovce in psi gazijo po razmočenem rata nepopravljivo blato  :-X.
Drugo je, če imaš na voljo velike površine oz če pač rabiš nekaj narest z ovcami  ;).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #470 : 01 Oktober 2008, 21:05:58
Ja no. Saj ni treba, da pasemo ravno v ogradi. Ceprav zdaj delamo na drive.
No,bom pa izkoristila, da obdelam prejsnje posnetke.

Tako sem ponosna na zadnji trening!
Moj Blyth je naredil tako lep prigon (zal je snemalec malo spal in se ne vidi zacetek ). Je cisto ob robu ograde prihuljeno tekel za ovce. Tudi Martina je rekla, da ne bi mogel boljse.
No. In potem za namecek pa je se drive na daljavo izvajal

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Tomster

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 1
Odgovori #471 : 01 Oktober 2008, 21:39:02
No, kot je omenila ža moja boljša tretjina, sam sem tam med nadebudnimi pastirčki, ampak se imam za pastirčka z RAZČIŠČENIMI POJMI glede pričakovanj in treningov. In se oz. psa ne silim v situacije, ki delujejo kontraproduktivno samo zato, da lahko rečem in pokažem, da sem bil na treningu... Že to, da se delu reče trening, je naša, kontinentalna pogruntavščina. Delo je delo. Izkušnje pridejo s kilometrino. Jasno, potrebno je met stvari poštimane, ampak res se preveč dela na osnovni poslušnosti pri vsej tej paši, koliko lahko opazim. Ampak hej, lastnik ovc je tisti, ki reče ja ali pa ne, ko vidi psa grickat pulovre z ovc, ki mu režejo vsakdanji kruh. Osebno sicer še nisem naletel na negativen odgovor, tudi ko so videli Drima in ovco, ki jo je pošteno čapnil, z Vicom glede tega nikoli ni bilo težav... Razumljivo je, da nekdo "brani" svoje ovce, ampak metoda je pa malo... Khm... Čudna... Poleg tega pa je vsakemu juncu jasno, da so psi različni in da vsak drugače reagira na stresne situacije glede pritiska na in od ovc (pressure on - pressure off, kaj več drugič, je zeeeelooo obsežna tema, sploh v penu in shedu), zato me čudi, da nek renomiran "trener" s silo popravlja take izpade, ko pa vendar lahko ve, da le-ti psa po nekem času minejo, poleg tega pa so v 99,99% nedolžni in neškodljivi. Pes si pač "podreja" ovce" s silo, ker jih z eye-em še ne zna in ne zmore. Sam sebe še ne pozna. Ne ve za svoje sposobnosti. Na trenerju in pastirju (OK, lastniku/vodniku od tu naprej) pa je, da psu vlijeta toliko samozavesti in mu ustvarita dovolj pozitivnih situacij, da vidi in spozna, česar je sposoben zgolj s prisotnostjo in pogledom. Sodelovanje. Pomoč. To sta ključni besedi, ne pa kaznovanje in vztrajanje pri ustvarjanju negativnih situacij, ki imajo za posledico stres pri psu, zato stres pri vodniku in nato še fizično kazen. Zato pa je potrebno znat tudi brat ovce, predvidet njihovo reakcijo, da lahko psu, ki je še v fazi izobraževanja, ponudiš in omogočiš delo v pozitivnem okolju in s pozitivnim zaključkom. Kot pri agility-ju in še kje - pozitivna motivacija.

Ja, AlenkaB, Aled Owen je bil dan kot primer, ker je konstantno dober in ker ima, tako kot večina top handlerjev, "tisto nekaj", da z navidezno lahkoto dela stvari, o katerih mi pastirčki pol sanjamo mokre sanje... Ampak žalostno pa je, da razen ene treh, štirih v tej temi (pa še tu verjetno krepko pretiravam) noben sploh ne ve, kdo Aled Owen sploh je... Ali pa Serge Van Der Zweep, Jim Cropper, Thomas Longton, Viv Billingham, Derek Scrimgeour, Tony Ottesen, Magnus Magnusson in ostali...   :-[
Tu se pa pol začnejo knjige in DVD-ji, pa internet, tuji forumi, obiski trialov in seminarjev, klepetanje s kakim dobrim handlerjem po njegovem teku, tudi na World Trialu (preverjeno, večina jih je zeeelooo prijaznih in z veseljem kako rečejo, sploh če beseda nanese na pse in pašo), in pa seveda ekskurzije na največje triale. Pa pogledat po možnosti najboljše handlerje, pol pa še tiste, ki imajo pse, najbolj podobne tvojemu. Na tak način se naučiš kako delat s tvojim psom v določeni situaciji, recimo...

Živa, ja, tisti pes je zdaj priden delavec, ki si streho nad glavo in hrano služi s vsakdanjim delom in cartanjem...  8)

LP!



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #472 : 01 Oktober 2008, 22:46:26
in pa seveda ekskurzije na največje triale. Pa pogledat po možnosti najboljše handlerje, pol pa še tiste, ki imajo pse, najbolj podobne tvojemu. Na tak način se naučiš kako delat s tvojim psom v določeni situaciji, recimo...

Živa, ja, tisti pes je zdaj priden delavec, ki si streho nad glavo in hrano služi s vsakdanjim delom in cartanjem...  8)

LP!

Jaz bi sla z veseljem na kaksno ekskurzijo... Bi bil tako prijazen in vsake toliko casa objavil termin in kraj kaksenga vecjega triala?  :)



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #473 : 02 Oktober 2008, 03:43:49
Ja, pa cim bolj zgodaj, da se lahko casovno in financno organiziramo  ::)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #474 : 02 Oktober 2008, 07:23:47
Bravo Tomster, v takem tonu te je veliko lepse brati!



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #475 : 02 Oktober 2008, 08:34:29
Tomster, za tazadnji post pa ne morem reči kaj drugega kot ODLIČNO! Ker poveš, kje so napake, stvar obrazložiš in tudi nakažeš, kako jih odpravit.

Za kakšen obisk trialov ali seminarjev ter kakšno ekskurzijo sem pa vedno za  ;). Pa kakšen namig s tvoje strani, ko bo kakšen v redu seminar, bi bil zelo dobrodošel  :).

lp



drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #476 : 02 Oktober 2008, 15:53:57
Ogromni informacij o trialih in seminarjih najdete tukaj - KLIK

Načeloma pa sta v kontinentalni Evropi le dva večja triala vsako leto:
- Dutch Open: odprto prvenstvo Nizozemske, kamor se lahko vsak prijavi, prijave pa se začnejo zbirat vsako leto 1.1. ob 00:00 in so do jutra tudi zapolnjene; le-temu ponavadi sledijo še "week trials" od ponedeljka do četrtka
- Continental Sheepdog Championship: prvenstvo kontinentalne Evrope, kamor se kvalificirajo najboljši iz posameznih držav (naslednje leto bo v Švici!)
CSC 2007
CSC 2008

Drugače pa vsekakor vreden ogleda World Trial.
S Tomažem pa tudi upava, da nama enkrat rata videti International, letos je zelo malo manjkalo...

LP, Nina





tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #477 : 02 Oktober 2008, 20:24:07
Evo,
pa prilimam se en zelo uspel pen, outrun in najin prvi drive na daljavo.
Drive-a ni veliko, ampak sem vseeno sla z enim lepim obcutkom domov.

http://www.youtube.com/watch?v=CJ5l4O_eIZc

11. imava naslednjic pasnjo, pa upam, da ne bo slabo vreme, ker se vse bolj bliza datum izpita in je se malo casa za vadbo (med vikendi so tekme, med tednom pa je kmalu tema). :-\
Kmaj cakam.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #478 : 05 Oktober 2008, 20:30:07
Kot zanimivost še bokser,ki pase... :P ;) :o
bokser,ki pase






isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #479 : 05 Oktober 2008, 21:27:53
He, he zanimivo...  :) Recimo da pase...  :D