Paša

Sammy · 337217

inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #870 : 19 September 2010, 16:18:56
No, zdaj je pa debata izpadla čisto nekaj drugega ::).
Martina o., ja se strinjam , da tudi pri drugih športih lahko vidimo (in slišimo) take lastnike, ki se brez razloga derejo na psa, ko bi mu lahko komando dali precej bolj normalno. Pa saj se pri paši lahko tudi kako komando pove bolj naglas in ponovi, če je pes zaradi preveč nagona oglušel, samo če je to pretirano, potem pes ne more več delat zbrano :-\.  Jaz sem imela seveda v mislih take, ki to počnejo na res neprimeren način. Iz tega razloga npr. nisem posnela tekme nekaterih Italijanov, lastnikov sicer odličnih delovnih psov, uvoženih iz ZDA, ki pa so brez premora vpili na psa komande večinoma v nasprotju s tem, kar je pes želel sam narediti in so ga popolnoma v afektu in narobe usmerjali in frustrirali, seveda.

Po prvem dnevu tekem me je sodnica med odmorom vprašala:"What did you learn?". Rekla sem ji, da samo to, da v glavnem psi zelo dobro vedo, kaj morajo narediti, le handlerji ne in jih zato večinoma narobe usmerjajo. To velja seveda bolj za začetnike, ne za izkušene handlerje. Rekla mi je samo: "Then you learned everything!"

Tejka in Campi, brez zamere, ampak če na borderje lastniki lahko vpijejo po mili volji, jih celo udarijo >:(, potem pa naj bi ti psi celo bolje delali,tukaj vseeno nekaj ne "špila". Mislim, da tako ravnanje za ostale pasme, ki tudi pasejo, ne zdrži. Avstralca (ali pa kolija ali drugo pasmo), udariš zares samo enkrat, pa te ne bo več "šmirglal", da ne govorim, da tudi ne bo kaj dosti z veseljem delal za takega lastnika. Si pa težko predstavljam, da borderji takega ravnanja lastniku nič ne zamerijo. Pes si vse negativne izkušnje močno zapomni do smrti.
O vpitju na stotine in stotine metrov daleč pa je jasno - razen borderjev in kelpijev ni drugih ovčarskih psov, ki bi tako na daleč pasli ;). Zato se meni ne bo treba naučiti uporabljati piščalke. Pa tudi za moje glasilke se mi ni treba bati :P. Da o majhnih pašnikih v Sloveniji niti ne govorim ...



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #871 : 19 September 2010, 16:22:46
Ti si zlocesta , da znas !!!

 :P
hihihihi  ;D
Pa nisem  ::)

Pozdravite naso Bessi  :-*

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #872 : 19 September 2010, 16:37:23
Tejka in Campi, brez zamere, ampak če na borderje lastniki lahko vpijejo po mili volji, jih celo udarijo >:(, potem pa naj bi ti psi celo bolje delali,tukaj vseeno nekaj ne "špila". Mislim, da tako ravnanje za ostale pasme, ki tudi pasejo, ne zdrži. Avstralca (ali pa kolija ali drugo pasmo), udariš zares samo enkrat, pa te ne bo več "šmirglal", da ne govorim, da tudi ne bo kaj dosti z veseljem delal za takega lastnika. Si pa težko predstavljam, da borderji takega ravnanja lastniku nič ne zamerijo. Pes si vse negativne izkušnje močno zapomni do smrti.
O vpitju na stotine in stotine metrov daleč pa je jasno - razen borderjev in kelpijev ni drugih ovčarskih psov, ki bi tako na daleč pasli ;). Zato se meni ne bo treba naučiti uporabljati piščalke. Pa tudi za moje glasilke se mi ni treba bati :P. Da o majhnih pašnikih v Sloveniji niti ne govorim ...

Samo zaradi tega, ker se nekaterim pasjim "mamicam" zdi narobe, se ne pomeni, da je dejansko narobe.
Kot debata o permisivni vzgoji... ::)

Pa kaj je boljse, da pes obgloda ovco? A ovca pa lahko trpi ugrize ali kako? >:(
Zelim videti, kako bos svojega psa v zanosu obvladala z "ne X, tega pa ne smes".
Ni za vsakega psa vsaka kazen, tako kot pri otrocih. Ampak meje morajo biti. In kazen mora biti sorazmerno visoka s skodo, ki jo lahko doloceno obnasanje povzroci.
Ce imas psa za delo, potem je (v casu dela) tvoj sodelavec. In psi cisto dobro locijo, kdaj je kateri cas. :)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #873 : 19 September 2010, 16:37:50
Waaa, super video od Chipa! ;D
http://www.youtube.com/watch?v=D5u9KuINpcI

Jaz nimam pojma o ovcah in pašnji, ampak Chip me je pa v živo res navdušil! Težko rečem zakaj, ampak enostavno super pes je!
Tudi, ko ne pase, je to en super pes! ;D



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #874 : 19 September 2010, 16:52:25
Postovana gospodjo Inka ,

- u pravu ste

ali i

- niste u pravu

Izadjite sa psom na pasu i vidjet cete puno situacija gdje morate reagirati.
Kod kaznjavanja nisam rekao da mu morate STRGATI LEDJA ali mora raditi sta se od njega trazi u nekoj situaciji na terenu a ne sta bi on zelio.
U slobodno vreme je nesto drugo ali kada se radi treba raditi.
To je radni pas i zato je odgojen da to radi.

U pravu ste da ima pasa koji ce to zapamtiti za cijeli zivot ako ga udarite ali to su samovoljni i prgavi psi i takovi ce biti cijeli zivot.
Takove pse daju za kucne ljubimce a nece sa njima gubiti vrijeme na obuku za rad sa ovcama.

Selekcija mora postojati i odabiru se samo stenci sa stabilnim karakterom i dobrim nagonom a ostali su za igru.
Ovi koji prodju obuku i dobro rade su pravi radni psi i genetska baza za nasljednike.

Mozete na prste nabrojiti te PRAVE RADNE pse na nasem prostoru a ostali se samo slepaju jer se zovu BORDER COLLIE

O terenu ovisi kako daleko ce pas ici po ovce ili krave , jer gdje su one tu on mora otici. Ponekad je to jako daleko a u Svicarskoj gdje ide po krave u brdo na  visoku nadmorsku visinu , ali zato je odgojen i treba nam da kmetu pomogne.

No da ne polemisem , navratite , pustit cu vam ovce i pokusajte .
Onda mozemo razgovarati ; zasto , kako , dali je humano ili ne , a ovdje samo pisemo i uvjeravamo sebe i druge da sve znamo.

DOBRO DOSLA U NASE LIVADE .



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #875 : 19 September 2010, 16:57:12
Pa kaj je boljse, da pes obgloda ovco? A ovca pa lahko trpi ugrize ali kako? >:(

Ne tudi ovca ne sme biti poškodovana, ampak to še ne pomeni, da lahko nad psom izvajamo avtoriteto z grobim ravnanjem. Pes mora vedeti kaj je prav in kaj ne, to pa se mu lahko pokaže tudi na umirjen način. Pes bo dosti prej razumel kaj je prav in kaj ne, če mu bo to povedano z avtoritetnim mirnim glasom, kot pa z kao avtoritetnim grobim glasom, ali celo z udarcem.



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #876 : 19 September 2010, 17:05:08
Pes bo dosti prej razumel kaj je prav in kaj ne, če mu bo to povedano z avtoritetnim mirnim glasom, kot pa z kao avtoritetnim grobim glasom, ali celo z udarcem.


Se ne strinjam.
Vsak pes je svet zase.
Po moje... ::)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #877 : 19 September 2010, 17:09:12
Ja vsak pes je drugačen, ampak prav noben od njih ni potreben in ne rabi grobega ravnanja.


Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #878 : 19 September 2010, 17:17:08
Ne tudi ovca ne sme biti poškodovana, ampak to še ne pomeni, da lahko nad psom izvajamo avtoriteto z grobim ravnanjem. Pes mora vedeti kaj je prav in kaj ne, to pa se mu lahko pokaže tudi na umirjen način. Pes bo dosti prej razumel kaj je prav in kaj ne, če mu bo to povedano z avtoritetnim mirnim glasom, kot pa z kao avtoritetnim grobim glasom, ali celo z udarcem.



U praksi to izgleda ovako ;

- pas nije socijaliziran i nije discipliniran
- od uzbudjenja nitko sa njim nemoze vladati
- grize ovce a poneki i iscupa rep ovci
- tu je potrebna vika , galama i kazna

Kada je pas dobro odgojen nije potrebna nikakova grubost vec samo da lijepo rade dok se ne umore.
Odmore se , analiziraju svoj rad i pokusaju ponovo ali bez onih gresaka.

To je najbolje i idealno

ZELITE POKUSATI - NAVRATITE U DEDINE LIVADE

http://www.facebook.com/album.php?aid=2095640&id=1207544219



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #879 : 19 September 2010, 17:19:32
Se oproščam ampak nesocializiran in neposlušen pes med ovcami ali drugo živino nima kaj početi. Moje mnenje, pa brez zamere  ;)


Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #880 : 19 September 2010, 17:28:55
Se oproščam ampak nesocializiran in neposlušen pes med ovcami ali drugo živino nima kaj početi. Moje mnenje, pa brez zamere  ;)

Hihihihiiiiii , samo da vidis kada dodje 8-10 pasa i kada pocme lajanje i ludnica
Ne shvacam njihove vlasnike kako dozvole svojim psima takovo ponasanje
Svi bi zeljeli odmah sve a zna se da je to dugo skolovanje do cilja.
Mene posebno ljuti kada jedan pas radi a ostali vodici i njihovi npsi svojim lavezom samo smetaju.
Zato sam napisao da velike grupe ljudi i pasa samo smetaju jedni drugima.
Ja cu primati maksimalno 3 psa na skolovanje ili testiranje .

Tada se moze sjesti i razgovarati , kako i zasto , pogledat filmic , objasniti na maketi i to ce onda svima biti sve jasnije.

Seminar nije samo naganjanje ovaca , da bi se znalo upravljati sa psom treba malo i popricati o nacinu i metodi ucenja.

SLAZETE SE



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #881 : 19 September 2010, 19:06:02
No, jaz, mimogrede, res ne vem, kaj je to "pasja mamica" in kaj naj bi to bilo. Vem pa kaj je permisivna vzgoja in to, da vpiješ na psa (ali otroka), ga udariš, še ne pomeni, da ga vzgajaš nepermisivno - toliko o izrazih, ki so bili uporabljeni. Vzgoja s pozitivno motivacijo je na prvem mestu in kaznovanje na zadnjem, to vemo vsi, ki smo kdaj naredili pošten tečaj v pošteni pasji šoli. In mimogrede, tudi jaz vem, da v določeni situaciji še vedno lahko deluje edino kazen, ki pa mora biti razumno odmerjena (in ne nujno fizična). Za pašnega psa je npr. najhujša kazen, da ga enostavne odpokličeš od ovc in keaj časa ne sme pasti ;) >:D.
Tejka, bila sem celo na kar nekaj kakovostnih seminarjih, a si moreš mislit! In tam so nam različni inštruktorji strogo odsvetovali vsako grobost - ja, lahko poveščaš jakost glasu, pa ne v višine! Ja, lahko vržeš proti psu orodje (palico ali grablje), pa ne vanj! In rada bi spoznala tvojega inštruktorja (razen deda Čampija ali Martine), ki bi učil, da je treba psa udariti z roko ali pa s palico, ni važno :-\. Tudi za Martino še nisem slišala, da zagovarja takšno ravnanje. In samo zato sem šla tole pisat, ker se mi zdi katastrofa, da se tu piše tole kot neko "strokovno" mnenje. Na kakšni podlagi pa?

Trenirajte pašo s svojimi psi kot se vam zdi prav, a ne begajte ljudi s trditvami, da je psa treba nadirat in udarit, če dela nekaj narobe. Če pa pes ovce grize do krvi, to ni pes primeren za pašo živali - tak pes je škodljiv za rejca oz. diskvalificiran na tekmi. Na testih in tekmah se ocenjuje tudi odnos psa do živali, ki bo čimvečji avtoriteti ne sme prerasti v agresivnost. Videla sem že kar nekaj odličnih ovčarskih psov pri delu, pa noben ni bil agresiven do ovac- to je namreč absurd! Prej so ti psi izredno umirjeni in ovce komaj opazijo, da je okoli njih. Tak je npr. tudi zmagovalec na 1. Evropskem MVA tekmovanju WTCH S Bar L Mohawk.

Res je kot ste rekli, da je vsak pes svet zase - jaz pa k temu dodajam, da je še toliko bolj vsak lastnik psa svet zase, pes pa je bolj ali manj rezultat njegove vzgoje, kakršna koli že je.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #882 : 19 September 2010, 19:18:34
No, jaz, mimogrede, res ne vem, kaj je to "pasja mamica" in kaj naj bi to bilo. Vem pa kaj je permisivna vzgoja in to, da vpiješ na psa (ali otroka), ga udariš, še ne pomeni, da ga vzgajaš nepermisivno - toliko o izrazih, ki so bili uporabljeni. Vzgoja s pozitivno motivacijo je na prvem mestu in kaznovanje na zadnjem, to vemo vsi, ki smo kdaj naredili pošten tečaj v pošteni pasji šoli. In mimogrede, tudi jaz vem, da v določeni situaciji še vedno lahko deluje edino kazen, ki pa mora biti razumno odmerjena (in ne nujno fizična). Za pašnega psa je npr. najhujša kazen, da ga enostavno odpokličeš od ovc in nekaj časa ne sme pasti ;) >:D.
Tejka, bila sem celo na kar nekaj kakovostnih seminarjih, a si moreš mislit! In tam so nam različni inštruktorji strogo odsvetovali vsako grobost - ja, lahko poveščaš jakost glasu, pa ne v višine! Ja, lahko vržeš proti psu orodje (palico ali grablje), pa ne vanj! In rada bi spoznala tvojega inštruktorja (razen deda Čampija ali Martine), ki bi učil, da je treba psa udariti z roko ali pa s palico, ni važno :-\. Tudi za Martino še nisem slišala, da zagovarja takšno ravnanje. In samo zato sem šla tole pisat, ker se mi zdi katastrofa, da se tu piše tole kot neko "strokovno" mnenje. Na kakšni podlagi pa?

Trenirajte pašo s svojimi psi kot se vam zdi prav, a ne begajte ljudi s trditvami, da je psa treba nadirat in udarit, če dela nekaj narobe. Če pa pes ovce grize do krvi, to ni pes primeren za pašo živali - tak pes je škodljiv za rejca oz. diskvalificiran na tekmi. Na testih in tekmah se ocenjuje tudi odnos psa do živali, ki bo čimvečji avtoriteti ne sme prerasti v agresivnost. Videla sem že kar nekaj odličnih ovčarskih psov pri delu, pa noben ni bil agresiven do ovac- to je namreč absurd! Prej so ti psi izredno umirjeni in ovce komaj opazijo, da je okoli njih. Tak je npr. tudi zmagovalec na 1. Evropskem MVA tekmovanju WTCH S Bar L Mohawk.

Res je kot ste rekli, da je vsak pes svet zase - jaz pa k temu dodajam, da je še toliko bolj vsak lastnik psa svet zase, pes pa je bolj ali manj rezultat njegove vzgoje, kakršna koli že je.



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #883 : 19 September 2010, 19:40:40
No, jaz, mimogrede, res ne vem, kaj je to "pasja mamica" in kaj naj bi to bilo. Vem pa kaj je permisivna vzgoja in to, da vpiješ na psa (ali otroka), ga udariš, še ne pomeni, da ga vzgajaš nepermisivno - toliko o izrazih, ki so bili uporabljeni. Vzgoja s pozitivno motivacijo je na prvem mestu in kaznovanje na zadnjem, to vemo vsi, ki smo kdaj naredili pošten tečaj v pošteni pasji šoli. In mimogrede, tudi jaz vem, da v določeni situaciji še vedno lahko deluje edino kazen, ki pa mora biti razumno odmerjena (in ne nujno fizična). Za pašnega psa je npr. najhujša kazen, da ga enostavne odpokličeš od ovc in keaj časa ne sme pasti ;) >:D.
Tejka, bila sem celo na kar nekaj kakovostnih seminarjih, a si moreš mislit! In tam so nam različni inštruktorji strogo odsvetovali vsako grobost - ja, lahko poveščaš jakost glasu, pa ne v višine! Ja, lahko vržeš proti psu orodje (palico ali grablje), pa ne vanj! In rada bi spoznala tvojega inštruktorja (razen deda Čampija ali Martine), ki bi učil, da je treba psa udariti z roko ali pa s palico, ni važno :-\. Tudi za Martino še nisem slišala, da zagovarja takšno ravnanje.

Aha. Ocitno si ena redkih, ki ne ve kaj je pasja mamica. No, jaz imam rada svojega psa, tudi ce ni "moj moj" in tudi ce dobi kaksno po riti.
Ne vem, ce ves, kaj je permisivna vzgoja. O tem, kje si se izobrazevala in na kaksne seminarje si hodila itak nic ne vem. In ce vzgajas permisivno in hkrati vpijes na oz. udaris psa/otroka, potem nimas vsega razciscenega v glavi. Ce posegas po neki vrsti prisile (kakrsnikoli), potem ne vzgajas permisivno. Po definiciji.
In dokler pes rabi tebe, da je motiviran za delo, bos bistveno manj dosegla, kot ce ima lastno, notranjo motivacijo. To pa ti Deda Campi pravi (mislim, da sem prav povzela). To je razlika med delovnim psom in psom, ki ga naucis dela.
Ti si sicer bila na seminarju, vendar vidim, da nimas borderja in si sama rekla, da je tvoja pasma psa blazno obcutljiva do vsake grobosti (kar jaz ne vem, ker pac avstralcev ne poznam). Tako da...

In samo zato sem šla tole pisat, ker se mi zdi katastrofa, da se tu piše tole kot neko "strokovno" mnenje. Na kakšni podlagi pa?
Vi trenirajte pašo s svojimi psi kot se vam zdi prav, an ebegajte tu ljudi, ki o tem ne vedo nič iz prakse.

Ja isto lahko recem tudi zate, ane?  ::)
Pa ce me bo kdo uprasal za mnenje (kar se kdaj pa kdaj zgodi) ga bom povedala. In, glede na to da je to javni forum, imam tudi jaz pravico objaviti svoje mnenje. Posebno, ker jaz napisem, da je to moje mnenje - ne kot nekateri drugi "strokovnjaki". Jaz se nikoli nisem izdajala za strokovnjaka in debatiram samo iz izkusenj s svojim psom.

Trenirajte pašo s svojimi psi kot se vam zdi prav, a ne begajte ljudi s trditvami, da je psa treba nadirat in udarit, če dela nekaj narobe.

No no... Mislim, da nam ni treba v usta vtikati besede, ki niso nase. Kar preberi si malo boljse, kaj je bilo receno o temu kaj je treba.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #884 : 19 September 2010, 20:43:22
JA , PAK JE SAD DOSTA :P

Drage moje puce ja vam predlazem da se mi lepo sjednemo u Bartolovim dvorima , nekaj gricnemo , popijemo kavico i razgovaramo celi dan tko je u pravu a tko ni.

Onda budemo pustili nase ljubimce nek naganjaju moje ovcice i ako koja vise nebude mogla trcati budemo ju deli na raznja i budemo sve to tak lepo proslavili.

Dakleeeeeeeeeee , do kad bi se vi ovako prepucavale , daj bolje da se nadjemo i popricamo a ne da nam se deca smiju , hihihiiiiii   :o

PREDLAZEM ZA MENI ; JANJETINA NA LESO - a la DEDA !!!!




Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #885 : 19 September 2010, 20:45:56
MOZEMO I NESTO OVAKO , BUDEMO SE DOGOVORILI. ;)




tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #886 : 19 September 2010, 20:51:08
Mmmm  :)
Bas mi se svidja ideja  ;D

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #887 : 19 September 2010, 21:39:00
MOZE I OVAKO , SAD JE SEZONA GLJIVA;

CHIP TI CUVA JEDNU !!!!



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #888 : 19 September 2010, 22:30:46
deda, ja samo zobg kiše nisam juče došla do tebe... ako je ne bi bilo, mi bi navratili na kavu :-D (bili smo u Koprivnici). Sada znam kako do tebe - može se desiti, da navratimo   ;)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #889 : 19 September 2010, 23:16:03
deda, ja samo zobg kiše nisam juče došla do tebe... ako je ne bi bilo, mi bi navratili na kavu :-D (bili smo u Koprivnici). Sada znam kako do tebe - može se desiti, da navratimo   ;)

molim !!!

zenski tekst , wauuuuuuuuuuuuu !!!

opet me kisa zeznula , bem ti srecu

dobro ali ja neznam koji "komad" zeli i doci ce na kafu i kada ????

zamisli ovo ; MOZE SE DESITI DA NAVRATIMO !!!!

TKO I KADA ????



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #890 : 20 September 2010, 08:54:11
Hihihihiiiiii , samo da vidis kada dodje 8-10 pasa i kada pocme lajanje i ludnica
Ne shvacam njihove vlasnike kako dozvole svojim psima takovo ponasanje
Svi bi zeljeli odmah sve a zna se da je to dugo skolovanje do cilja.
Mene posebno ljuti kada jedan pas radi a ostali vodici i njihovi npsi svojim lavezom samo smetaju.
Zato sam napisao da velike grupe ljudi i pasa samo smetaju jedni drugima.
Ja cu primati maksimalno 3 psa na skolovanje ili testiranje .

Tada se moze sjesti i razgovarati , kako i zasto , pogledat filmic , objasniti na maketi i to ce onda svima biti sve jasnije.

Seminar nije samo naganjanje ovaca , da bi se znalo upravljati sa psom treba malo i popricati o nacinu i metodi ucenja.

SLAZETE SE
Seveda to drži, samo da je tole vseeno povedano malo čudno, saj se v takih pogojih naj ne bi sploh delalo (haha, to bo permisivna vzgoja najbrž).
Na seminarjih, ki sem se jih udeležila jaz, je bilo vedno od 8 do 12 psov in vnaprej določen red: da morajo biti vsi psi ves čas na povodcih, da ne smejo lajati, ker to vznemirja ovce in druge pse, najbolje pa je itak, da se jih umakne iz območja učenja in se jih pripelje samo, ko so na vrsti za trening. Večinoma so bili vsi v boksih in v avtomobilih, razen kadar so delali ali bili odpeljani na sprehod. Pes se edino tako vmes tudi spočije in umiri, ker je po treningu poln adrenalina. Še vedno je dovolj časa za malico, kavico in dolg klepet, brez prisotnosti psov, ki so nemirni in moteči za druge. Tu pride do izraza predvsem kultura, odgovornost in samokritičnost posameznih lasntikov psov. Pa saj je tako tudi na vseh drugih treningih, tekmah ... to so vendar osnove kulturnega in športnega druženja.



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #891 : 20 September 2010, 09:36:14
Inka , pustimo teorije i predavanja kako je najbolje.
Ja sam se uvjerio kako to izgleda kada mi dodje 10-15 sa svojim vlasnicima - to je onda kao SMOTRA !!!

Tu dolaze ljudi da budu vidjeni i da sebi rade reklamu a nisu dosli da nesto nauce vec da budu vidjeni i mogu po forumima diskutirati o svemu i svacemu.

Zato sam odlucio da mi dolaze u manjim grupama i da se radi bez da netko nekome smeta.

A to sto pisete da mi je to najbolja reklama !!!

Tu ste u pravu jer ja sam najprije uzgajivac koji odgovorno vodi brigu o genetici pasa iz mog uzgoja , clan sam FCI i ISDS kinoloskih organizacija  , vodim brigu da moje kuje parim sa dokazanim radnim psima , moji psi svi rade sto je najvaznije.

Drugo , ja svaki dan idem na pasu sa svojim ovcama i psima i zato mi je dobro poznato kako reagiraju ovce i psi.

Pokusavam svima pomoci savjetom , pokazem im , primim ih kao goste i dobar sam domacin koliko mi moje financijske mogucnosti dozvole.

Sada to moje skromno znanje zelim i NAPLATITI jer svi tako rade .

Vas nije briga sta ce moje ovce jesti , dali ce imati kondiciju da izdrze da ih naganja vas pas , trebate imati ogradjen teren za obuku , opremu koja je potrebna , veterinarski prirucni materijal , gdje cete sjesti i odmoriti i jos puno toga sto vi nevidite.

Normalno treba tim mladim ljudima koji su dosli , prenjeti i znanje i iskustvo.

I kada sve to vidite , mislim da sam dovoljno ulozio vremena i ucenja da bi to mogao prenjeti na druge.

Zato ne dozvolim da si netko tko nista nije napravio , daje za pravo da komentira moj rad a ni svog psa nista nije naucio.

Svi su dobro dosli ali polemike ostavite kod svoje kuce , kod mene se uvijek razgovaralo o temi , kako i zasto nesto nauciti.

Poticaj za sve to su mi dali moji mladi prijatelji iz svih krajeva a i psi iz mog uzgoja koji nizu uspjehe zahvaljujuci svojim vlasnicima ali i genetike koju sam im ja omogucio da imaju u sebi.

ETO , TO JE SVE I KRAJ DISKUSIJE.

Ovom prilikom zelim pozdraviti sve mlade ljude koji vole svog psa i zele vise nauciti da se obrate uvijek ljudima koji znaju vise i to znanje mogu dokazati svojim radom na terenu a ne ispred svog kompjutera i na forumima.

SRDACAN POZDRAV OS DEDA CAMPIJA



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #892 : 20 September 2010, 10:03:51
Inka , pustimo teorije i predavanja kako je najbolje.
Ja sam se uvjerio kako to izgleda kada mi dodje 10-15 sa svojim vlasnicima - to je onda kao SMOTRA !!!

Tu dolaze ljudi da budu vidjeni i da sebi rade reklamu a nisu dosli da nesto nauce vec da budu vidjeni i mogu po forumima diskutirati o svemu i svacemu.

Zato sam odlucio da mi dolaze u manjim grupama i da se radi bez da netko nekome smeta.


Lepo, da ste nam razložili svoje metode in organizacijo vaših seminarjev. Ampak tudi jaz imam tu pravico predstaviti svoje PRAKTIČNE IZKUŠNJE. Zato mi ne govorite o teoriji in predavanjih, ker tega tu jaz ne počnem. Predstavila sem samo svoje izkušnje iz 7 seminarjev paše pri 4 inštruktorjih, ki vsi delajo na dokaj podoben način, enako pa izvajajo seminarje tudi priznani inštruktorji v ZDA, s katerimi sem v stikih.
Forum je seveda namenjen laični izmenjavi različnih mnenj ter obveščanju, ne pa predavanjem in reklami posameznikov.
O izkušnjah slovenskih udeležencev vaših seminarjev na tem forumu še nisem zasledila diskusije, pa bi jo bil verjetno marsikdo vesel. Zato me čudi, kaj ste navedli kot razlog, da ste zmanjšali število udeležencev na svojih seminarjih. Saj to je smešno, pa tudi žalostno, ker ljudi tako zelo podcenjujete.



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #893 : 20 September 2010, 10:39:44
Lepo, da ste nam razložili svoje metode in organizacijo vaših seminarjev. Ampak tudi jaz imam tu pravico predstaviti svoje PRAKTIČNE IZKUŠNJE. Zato mi ne govorite o teoriji in predavanjih, ker tega tu jaz ne počnem. Predstavila sem samo svoje izkušnje iz 7 seminarjev paše pri 4 inštruktorjih, ki vsi delajo na dokaj podoben način, enako pa izvajajo seminarje tudi priznani inštruktorji v ZDA, s katerimi sem v stikih.
Forum je seveda namenjen laični izmenjavi različnih mnenj ter obveščanju, ne pa predavanjem in reklami posameznikov.
O izkušnjah slovenskih udeležencev vaših seminarjev na tem forumu še nisem zasledila diskusije, pa bi jo bil verjetno marsikdo vesel. Zato me čudi, kaj ste navedli kot razlog, da ste zmanjšali število udeležencev na svojih seminarjih. Saj to je smešno, pa tudi žalostno, ker ljudi tako zelo podcenjujete.

- Svaka cast na vasoj volji i zelji da naucite vise na seminarima  , to je za svaku pohvalu,
- Pokazite nam na video materijalu sta vas pas radi jer to ce biti jedini dokaz sta ste oboje naucili ,
- Ljudi koji su bili kod mene , ne na seminaru vec da vjezbaju svoje pse , nemaju potrebe da komentiraju na ovakovim forumima jer su svjesni svog znanja i iskustva ;
 Alen , Polona , Tanja , Matejka , Petra , Sandra , Andraz i jos puno puno mladih ljudi iz Maribora , Ljubljane , Gorice , Kopra , cijele Hrvatske , iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiii , neznam vise od kuda ne.

- Na njihov nagovor sam odlucio da organiziram seminare ako to hocete tako nazvati , jer su shvatili da su kod mene nesto vise naucili , koliko , to oni znaju i opet dolaze,
- To sto sam rekao da cu primati po 3 psa na seminar / obuku , to je tek prava odluka i nije dokaz da samo zelim zaraditi , vec da oni i njihovi psi imaju vise vremena za rad ,
- Od kuda vam pravo da pisete da ja podcjenjujem svoje goste i kinoloske prijatelje , podcjenjivanje nije limitiranje broja gostiju a to je iz opravdanih razloga.
- Osim toga , kod mene ce doci tko zeli a ne koga ce netko prisiliti da dodje , smjesna je ta vasa izjava,

Inka , zelim vam puno uspjeha na forumima i neka se cuje vas glas u interesu kinologije a ja idem k mojim psima da operem boksove.

Pogledajte te mlade ljude koji dolaze i ne piskaraju po forumima vec osvajaju nagrade na psecim takmicenjima ili dolaze da se druzimo i nesto zajednicki naucimo ;

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/1.%20radno_prvenstvoHR/trening.html

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/Druzenje_u_BD/druzenje.html

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/Matejka%20Tomazin_sa_Blyth/druzenje.html

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/trening_radno_prvenstvo/trening.html

http://www.facebook.com/album.php?aid=2089680&id=1207544219&ref=mf

http://www.facebook.com/album.php?aid=195788&id=596719742

Mislim da je svim citaocima dovoljno ovo da potkrijepim moje tekstove a nadam se i vama.

Bit ce jos vise ovakovih kinoloskih susreta ali bez nadmudrivanja vec kinoloskog rada.

A da vodim brigu o genetici mojih pasa imam i te reportazice ;

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/tom_bessy/tom_bessy.html

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/parenje_IT_08/parenjeuitaliji.html

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/parenje%20NL%2008/parenje_nizozemska.html

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/parenje_bessy_x_jim/parenje.html

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/parenje_cica_x_mawlch_grom/parenje.html

Na ovakova parenja idu samo LUDI ljudi i ljudi koji u svom uzgoju zele imati dobru genetiku , koliko je takovih na ovim nasim prostorima ????

SRECNO





tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #894 : 20 September 2010, 10:41:05
Lepo, da ste nam razložili svoje metode in organizacijo vaših seminarjev. Ampak tudi jaz imam tu pravico predstaviti svoje PRAKTIČNE IZKUŠNJE. Zato mi ne govorite o teoriji in predavanjih, ker tega tu jaz ne počnem. Predstavila sem samo svoje izkušnje iz 7 seminarjev paše pri 4 inštruktorjih, ki vsi delajo na dokaj podoben način, enako pa izvajajo seminarje tudi priznani inštruktorji v ZDA, s katerimi sem v stikih.
Forum je seveda namenjen laični izmenjavi različnih mnenj ter obveščanju, ne pa predavanjem in reklami posameznikov.
O izkušnjah slovenskih udeležencev vaših seminarjev na tem forumu še nisem zasledila diskusije, pa bi jo bil verjetno marsikdo vesel. Zato me čudi, kaj ste navedli kot razlog, da ste zmanjšali število udeležencev na svojih seminarjih. Saj to je smešno, pa tudi žalostno, ker ljudi tako zelo podcenjujete.

Res je ze eno leto skoraj mimo:

V soboto, 3.10. sva z Blythom, z absolutno najvislim rezultatom dneva (79% tock), zasedla 1. mesto  :o 8) na prijateljski tekmi v angleskem nacinu pasnje, ki se je odvijala v italijanskem mestu Santa Giustina in colle (Belluno).

...

Ob tej priloznosti se zeliva zelo zahvaliti nasi trenerki Martini, ki nas spremlja od vsega zacetka, in nasemu dediju Campiju, ki je poleti z nami pilil Blythovo delo. :-* :-* :-*

In seveda komaj cakava, da se nama se kdo pridruzi na tekme!

- Tisto, kar ti razumes ob gledanju nekoga, ki pase, niso TVOJE izkusnje. Lahko se pa marsikaj naucis, ce ves na kaj biti pozorna - to ja.
- Ne bi rekla, da forum ni namenjen reklamiranju, glede na to, da vzreditelji sami reklamirajo svoja legla v tocno za to namenjeni temi...
- Pa glede na to, da si inka pedagoginja, bi morala vedeti, da individualno delo oz. delo v manjsih skupinah obrodi veliko vec sadov. Torej so manjse skupine prej zazeljene kot ne.

Vse navedeno je seveda samo moje mnenje. No - razen individualizacije pouka/treningov.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #895 : 20 September 2010, 10:47:22
Mah, itak je tale tema postala dokaj banalna in nekoristna. Pa da ne bom čisto destruktivna in, ker sem bila spet zzvana, vseeno vztrajam pri odgovorih.
Zato bom kar komentirala video o Chipovi paši - torej o psu, ki vsak dan pase. Moje laično mnenje, na podlagi mojih skromnih izkušenj do sedaj, se mi zdi, da pes sicer je poslušen, vendar precej časa porabi za ovečno kroženje in prehitro tera ovce, kar ima za posledico večji stres pri ovcah in njihovo zmanjšanje teže, ker po nepotrebnem ves čas tečejo. Pa še enkrat jih je brez razloga naskočil in razgnal. Če ste videli npr. video Deepovega izpita v Isontino klubu, on lepo porablja svojo odvečno energijo s flankiranjem za ovcami med drivom, ovce pa grejo pred njim lepo mirno in počasi. Meni se zdi to vsekakor boljši način dela.
Jaz zaenkrat ne bom zasula te teme s svojimi videi, ker je očitno že drugih dovolj. Svoje bom rajši gledala sama in se učila na napakah.



Campi

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #896 : 20 September 2010, 10:55:02
Mah, itak je tale tema postala totalno banalna in nekoristna. Lepo se imejta še naprej :-X.

NEKORISNA !!!!!

KOME , VAMA , JER NEMOZETE NAMETNUTI SVOJE MISLJENJE I PAMETOVATI.

MI SE RAD SUSRETNEMO JER ZELIMO ISTO - NAUCITI NASEG PSA PASNJI

STA JE TU LOSE ???

ULAZEMO PUNO I TO NAM CINI ZADOVOLJSTVO.

Treba ici kuhati rucak !!!

Ljubomora nije dobra !!!

IPAK , JEDNA LIJEPA ZA VAS DRAGA INKA.



tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #897 : 20 September 2010, 10:56:01
Mah, itak je tale tema postala totalno banalna in nekoristna.


"Itak pa mi grozdje sploh ni vsec" je zamahnila lisica.

(Ezop: Lisica in grozdje)

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #898 : 20 September 2010, 11:00:59
The Sheep by Ellis Parker Butler

The Sheep adorns the landscape rural
And is both singular and plural—
It gives grammarians the creeps
To hear one say, “A flock of sheeps.”

The Sheep is gentle, meek and mild,
And led in herds by man or child—
Being less savage than the rabbit,
Sheep are gregarious by habit.

The Sheep grows wool and thus promotes
The making of vests, pants and coats—
Vests, pants and coats and woolen cloths
Provide good food for hungry moths.

With vegetables added to
The Sheep, we get our mutton stew—
Experiments long since revealed
The Sheep should first be killed and peeled.

Thus, with our debt to them so deep,
All men should cry “Praise be for Sheep!”—
And, if we happen to be shepherds,
“Praise be they’re not as fierce as leopards!”


Hihihihi...   :D
Lustna!

http://www.youtube.com/watch?v=9y4HYRXrHqI

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #899 : 20 September 2010, 11:06:05
Pa saj sem rekla, da se imata vidva tukaj fajn. A gremo raje še malo delat :-\.