Border Collie

Lisa · 3993214

zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #3630 : 25 Marec 2007, 11:43:10
5rca Meg sem slučajno dobila pri Aleni in sicer najprej v solastništvo. Sem pa čakala na mladička od Mateje Oven psarna McOven pa čeprav veliko ljudem ta psička ni bila všeč, ampak kakor sem kasneje videla daje dobre mladiče. Če bi pa takrat kdo paril z Antejem bi pa takoj vzela mladička, no, za ta korak se bom kar sama odločila, ker si že od nekdaj želim njegovega mladiča. Tako, da bo vse doma ostalo :Pustala.

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #3631 : 25 Marec 2007, 22:58:23
Zakaj je Izi slabši od psov v tujini? Ker nima mladičev, ki bi bili multi Ch, ker ni on multi Ch... (pa ne govorima samo o lepoti), v tujini pa se take pse dobi in to ne samo enega.

Ne bom o blondinkah, ker imam ženo blond in jih bom fasal... vseeno pa bi lahko prebrali kar piše in ne kar si vi izmislite, ne samo Lapi tudi Cerae.

Minči,
Izija "poznam". Zanima me, kaj je dosegel tako zelo izrednega, da bi ga lahko kovali v zvezde?
In prosim, ne spet začet kako vi delate za dobro pasme in ... nisem nikjer zasledil, da bi Izi oz. kakšen drugi border v Slo bil pašni prvak oz. tekmoval v 3. v paši. Mogoče pa sem spregledal, če sem se iskreno opravičujem.

In ker dajete toliko na zdravje: ste naredili DNA test za oči, ste to zahtevali od psic s katerimi ste parili? No tudi mi nismo, verjetno ima Bay enake teste (zaenkrat) kot jih imajo vaši psi ali pa še kakšnega več. Tako da o zdravju nebi...

Zakaj naši mladiči niso multi JCh? Zakaj pa bi bili? Nobeden od psov ni bil kupljen za razstave. Pač psi niso multi Ch. Nikoli nisem rekel, da je kateri od mladičev najlepši in zato tudi ne bom paril več s tem samcem, z razliko od drugih.

Večkrat sem že pisal, da verjetno razstave niso najboljši pokazaltelj o tem kako bo border pasel, kakšen karakter ima... Kaj od tega pa pokaže agility? Kakšna povezava je med agilityjem in pašo? To namreč že ogromno časa vi zatrjujete in o tem prepričujete ljudi.

P.S. Lapi, vidim dobro. Tudi brat sem se naučil pred leti (očitno z razliko od nekaterih drugih), tako da se ni treba dreti po internetu, lahko pišeš komot z malimi tiskanimi.



cerae

  • *
    • Prispevkov: 166
    • Točke: 1
  • BC Ice
Odgovori #3632 : 25 Marec 2007, 23:25:06
Bay - tudi sam se imam za vsaj malce razgledanega in verjemi, da nisem napisal svojega teksta, ker bi si želel izmišljevati (česar si me gladko obtožil). Bil je zgolj odgovor na tvojo definicijo vrhunskega legla in poudarjanje nazivov, ki so pri tebi vrh prioritetne lestvice (pa ne samo v lepoti, to sem tudi uspel razumeti v tvojem pisanju). A če mene vprašaš - vsak pridobljen naslov ne pomeni kakovosti. Pri razstavah je zgolj skupek subjektivnih mnenj ljudi, ki se sklicujejo na subjektivno zapisane standarde, pri agilityju in paši pa plod večletnega garanja in izkušenj.

Ker dajemo tudi veliko na zdravje, smo Joy parili s psom, ki je bil med drugim pregledan tudi za DNA oči, res je. Vendar tega ne bi niti zahtevali, niti se nismo za samca odločili na podlagi DNA testa.

Sicer pa se ne mislim prepirati - saj veš - vsak ima pravico do svojega mnenja. Lastnega ti ne bom poizkušal vsiliti, tvojega spoštujem.



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3633 : 25 Marec 2007, 23:33:22
Ojej...
A pri borderjih šteje samo paša in razstave? oz to je dobro?
Agility pa ne?
Če se ne motim je Izi bil v reprezentanci za svetovno prvenstvo... in to ni dobro??
Če se mene vpraša je tole zelo dobro. In tud Izi mi je zelo všeč, super karakter 8) (moje mnenje, dont kill me)

Vsak pač dela s svojim psom kar mu paše... Vsak ma svoj okus za pse... Važno je da smo lastniki zadovoljni s svojimi borderji...



lapi

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 1
Odgovori #3634 : 25 Marec 2007, 23:40:17
Bay!

Mogoce pa za to, da mladici niso najlepsi, ni kriv samec, temvec samica? Torej bi mogel razmisliti o parjenju naprej, a ne?
In koliko prednikov tvoje psice ima pasni izpit 3, glede na to, da sem prepricana, da ga tvoja nima, verjetno pa tudi ne samec s katerim si paril (v bistvu me niti ne zanima, samo napisem, ker se zdi tebi to pomembno)?
Izija sem kupila v psarni Allymoon, vsi njegovi predniki pasejo, oz.se bolje, pasejo vsi psi, ki jih imajo v tej psarni in prav vsi delajo tudi agility (ne tekmovalno, ampak delajo). Zato imajo ti psi, tako kot moj Izi, ekstremno dober karakter, kar ti bo potrdilo vecino ljudi, ki Izija zares pozna, ker res ne vem, kako dobro bi ga lahko poznal ti. Je lep, vsaj sodniki, katerim sem ga pripeljala, so tako mislili, je zdrav, ima A-kolke, ima na 2 leti pregledane oci, ceprav sama v teste oci, ki jih delajo v Sloveniji ,prav nic ne verjamem, je bil v Slovenski agility reprezentanci in ima odlicen nagon za delo in delo je (po mojem skromnem mnenju) tudi agility (in res me zanima, koliko ljudi je pri tebi kupilo psa za paso?). Poleg tega je popoln druzinski pes. Sampion v lepoti in v srcu.

In s cim se lahko ti pohvalis? Da si paril z multi sampionom, ki ti zal ni dal pricakovanih rezultatov? Meni jih Izi je, to mi vsak dan potrjujejo srecni lastniki njegovih mladicev, ki imajo pse z odlicnim karakterjem, zdravjem in izjemno voljo do dela. Nekaj se jih uspesno razstavlja, nekaj jih je odlicnih agility psov, prav vsi pa sluzijo svojemu namenu- biti odlicen druzinski pes. In to zame steje. In zato lahko opravicim (pravzaprav sploh ne vem, zakaj to moram, in zakaj se mora o njem pisati na forumih, kajti sama ga nisem nikoli izpostavljala, za razliko od vas) parjenje z njim.

Se enkrat ti povem, ker ocitno v prejsnih postih nisi razumel, da sem na tole odgovorila, ker je bil izpostavljen MOJ pes (in ne zato, ker bi se v tem jaz prepoznala, kot si inteligentno ti ugotovil- je bilo res tezko zgresiti 8)), in ker pac nisi dal miru, sem se jaz tvojega psa (oprosti psico) izpostavila, ceprav to ni v moji navadi in ona res ni odgovorna za dejanja svojega lastnika.  Kajti

1.vsake oci imajo svojega malarja :o
in pa
2.najprej pometi pred svojim pragom, potem pa se pred ostalimi :-\
  
S tem je iz moje strani tudi zakljucena debata o tej tej temi.



zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #3635 : 25 Marec 2007, 23:53:24
ojoj ste pa res hudi
 
vsak ima svojeg psa in njegov pes je nan naj, eni imajo radi odlakane eni kratkodlake in vsak  ve zakaj bo paril psičko prav z tem psom.

je pa res da ne moreš vedeti značaj psa če si pri njemu samo en dan (vsaj jaz to mislim), zato imam raje preverjene pse.

Ja Izzi je bi v slovenski reprezentanci za Sv. prvenstvo v agilitiyu, pa kaj, moj Antej je bil že večkrat in je tudi državni in pokalni prvak v agilitiyu a nobeden ne pari z njim, ne vem zakaj ???
No to bom pa jaz spremenila pa ne zato ker ga imam v bližin,i ampak zato, ker je preverjeno kuža z lepim značajem in to mi je najbolj važno.
lp
http://freeweb.siol.net/ajakopic

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #3636 : 25 Marec 2007, 23:59:32
Bay - tudi sam se imam za vsaj malce razgledanega in verjemi, da nisem napisal svojega teksta, ker bi si želel izmišljevati (česar si me gladko obtožil). Bil je zgolj odgovor na tvojo definicijo vrhunskega legla in poudarjanje nazivov, ki so pri tebi vrh prioritetne lestvice (pa ne samo v lepoti, to sem tudi uspel razumeti v tvojem pisanju). A če mene vprašaš - vsak pridobljen naslov ne pomeni kakovosti. Pri razstavah je zgolj skupek subjektivnih mnenj ljudi, ki se sklicujejo na subjektivno zapisane standarde, pri agilityju in paši pa plod večletnega garanja in izkušenj.

Ker dajemo tudi veliko na zdravje, smo Joy parili s psom, ki je bil med drugim pregledan tudi za DNA oči, res je. Vendar tega ne bi niti zahtevali, niti se nismo za samca odločili na podlagi DNA testa.

Sicer pa se ne mislim prepirati - saj veš - vsak ima pravico do svojega mnenja. Lastnega ti ne bom poizkušal vsiliti, tvojega spoštujem.

S tem se popolnoma strinjam. Sam sem izhajal iz tega, da nobeden ne bo šel pariti s psom za katerega ve, da je prenašalec dednih bolezni in da bo naredil vsaj osnovne preiskave. Ne morete pa govoriti, da z agilityjem (kapo dol vsem, ki se s tem ukvarjate, verjemite da se zavedam koliko trdega dela je potrebno) prispevate k ohranjanju pasme take kot so jo naredili pastirji. In da vam prihranim pisanje, zavedam se tudi, da to niso razstave. Zdravje pa sem izpustil zato, ker smo govorili o vrhunskih psih. Mislim, da se boš strinjal s tem, da za reči nekemu psu, da je vrhusnki, ni dovolj da je zdrav? Se pa strinjam, da je prvi pogoj, da se začneš odločati o nekem psu, najprej zdravje, potem pa še vse ostalo.

Lapi,
 ;D ;D ;D ;D Če si pozabila, prav tvojega psa je očitno omenjal/ nekdo drugi/a (samo sklepam, ker si ti rekla, da se ga omenja), tako da se boš mogla tam obrnit, jaz tvojega 100% nisem omenjal  ;) Vseeno pa sem ti hvaležen za tvoje strokovno mnenje.

Še naprej ti želim (ampak res) veliko uspehov z vsemi tvojimi štirinožci.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3637 : 26 Marec 2007, 08:49:54
Ja Izzi je bi v slovenski reprezentanci za Sv. prvenstvo v agilitiyu, pa kaj, moj Antej je bil že večkrat in je tudi državni in pokalni prvak v agilitiyu a nobeden ne pari z njim, ne vem zakaj ???

Zakaj?
Nekj razlogov,ki jih npr jaz vidim:
V letih, ko so samci najbolj popularni za paritve je bi v sorodu z vso Slovensko generacijo bordercollijev , kajti vse psice ,ki niso bile njegovne popolne sestre so bile njegove polsestre  :-\ . To je po moje največji razlog  :-X .
Drugi razlog, ki pa velja za vse njegovo sorodstvo je ta, da je ta linija (lahko tako rečemo,ker je bilo toliko legel iste kombinacije) sestavljena iz psa in psice , ki sta tako karakterno kot vizualno popolnoma različna. To pomeni, da so že v prvi generaciji prišli ven popolnoma različni psi ,tako po vizualnih kot delovnih lastnostih. To priča o nepredvidljivem dedovanju in mnogi lastniki plemenk se temu izogibajo, ker se nepredvidljivost značaja in zunanjosti v naslednji generacijah samo povečuje. S tem ne mislim, da to pomeni,da so slabi , samo legla so izrazito neenotna.

Tretji razlog pa je ta, da kakor pri razstavah tudi v delu pes tvori samo del titul (bodisi razstavnih, bodisi delovnih ali "delovnih" ker agility pravijo ,da ni delo ;)).
Razstavne titule so po mojem videnju odvisne predvsem od tega, koliko je kateri lastnik pripravljen vlagat denarja in časa za to,da se vozaka po vseh Evropskih razstavah :P. Kdor ima psa za odlično oceno zunanjosti(kakršnih je veliko)  in je pripravljen investirati v razstave (poti ,prijavnine, handlerje itd) neomejeno količino sredstev bo slej ko prej nabral šampionate. Lepotni šampionati so torej predvsem pokazatelj lastnikove zagretosti  8). (pač moj eosebno videnje zadeve)
Podobno agility šampionati  ::), le da tu poleg zagretosti celo ne rabiš nujno niti odličnega psa (vsaj za naše državne in bližnje evropske -oprostite izrazu "kmečke veselice"), pač pa posebno dobro vodenje, da se vedno bolj ali manj elegantno stlačiš brez napak skozi parkur- in že je pes prvak.

Žal te moram obvestiti, da vodenje ni dedno  :o. Zato večina ljudi pogleda tudi to, kaj jim določen pes obeta v svojem naravnem potencialu, ki pa je običajno večji kot vodniki uspejo izkoristiti. Obenem mnogi pogledajo kateri pes obeta, da bodo njegovi potomci  enostavni za šolanje in vodenje.
Imaš torej dva tipa ljudi-eni želijo  čim bolj sposobnega (recimo ekstremno sposobnega) psa in jih ne skrbi , če bodo potem uspeli izkoristi samo del potenciala in najverjetne nikoli ne bodo nikakršnen prvak, bo pa zato delo in življenje z njim vsekakor pestro in kar bo uspelo bo res zanimivo in impresivno.
Drugi tip ljudi išče psa ,ki ga bo kar najbolj enostavno odvodit brez napak v parkurju (kar roko na srce , sploh ni slaba strategoja, če si želiš postati npr Slovenski ahility prvak in se z veliko verjetnostjo uvrstiti v reprezentanco). Obenem so tovrstni psi navadno preprosti tud za šolanje in prijetni za življenje.

Očitno pač do sedaj nihče ni uspel uvrstiti pričakovanja iz paritve tvojega psa niti v prvo, niti v drugo skupino  ;) ,  ni pa rečeno seveda , da je bila ocena pravilna.
Se pa strinjam, da če tebi tvoj pes v celoti ustreza bi bilo več kot neumno, da si ne bi pustila njegovega potomca.
Za delo imajo psi ki si jih vzredimo sami oz iz naših psov ali linij eno zelo veliko prednost- namreč ,da jih natančno poznamo in zato lahko v naslednji generaciji toliko bolje izšolamo in jih potem tudi toliko lažje vodimo.Obenem si lahko iz legla,ki ga ves čas spremljamo najlažje izberemo naslednika. Vso srečo torej z malim Antejem  :)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #3638 : 26 Marec 2007, 09:53:30
Minči,
Izija "poznam". Zanima me, kaj je dosegel tako zelo izrednega, da bi ga lahko kovali v zvezde?
In prosim, ne spet začet kako vi delate za dobro pasme in ... nisem nikjer zasledil, da bi Izi oz. kakšen drugi border v Slo bil pašni prvak oz. tekmoval v 3. v paši. Mogoče pa sem spregledal, če sem se iskreno opravičujem.

Bay,
 na srečo vsega pasjega rodu na svetu, nas je  še vedno dovolj   ljudi, ki znamo videt  popolnost in izrednost vsakega psa  na tej zemlji in nam ni merilo ali je Multi Ch, prvak v paši, agilitiju,... Trudimo pa se vsi delat v dobro svojega psa. In če smo zadovoljni tudi z borderji in jih vzrejamo,ki nimajo   razno raznih Ch.  pomeni, da v njih ne vidimo samo objekte za razstave in postavljanje , ampak  psa , ki nas razveseli ko  pridemo v njegovo bližino, ga pobožamo, se z njim igramo,šolamo, treniramo, hodimo rajši na sprehode kot na razstave,....in zato ne rabimo Multi Ch ali Ch.

In prav žal mi je , če ne uspeš videt izrednosti  Izija, Veni, Fly, Sky, Ice, Maka, Anteja,... Na srečo je še dovolj ljudi ki to znajo in si želijo njihovih mladičev. In mislim oz. vem, da imajo tudi ti ljudje pravico do teh mladičev.

Kdo pa smo sploh mi vsi, da imamo pravico o tem sodit. Kolikor vem imajo vsi vzrejna dovoljenja. Veliko ljudje si pač želi samo  borderja-psa in jim razno razni Ch ne pomenijo nič oz. jih ne rabijo.

Na svetu je pač tako, da nismo vsi manekeni, vsi psi multi Ch, pa se vedno najde kdo ,ki nas ima rad in je rad z nami.In to mislim ,da šteje, ne pa  ali sem svetovna mis oz. moj pes Ch.
 
Pač ljudje smo si različni in še sreča ,da smo si.Ne vem kdo bi drugače hotel  imeti vse te pse, ki jih proizvajajo razni Multi Ch in Ch pa potem niso prvaki.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3639 : 26 Marec 2007, 10:27:44
ne morem ,da ne bi še nekaj pripomnila o multi ch borderjih- vsaj kar se lepotnih nazivov tiče.
Obstajamo tudi ljudje, ki ne samo , da nam ni pomembno,da pes ni multi lepotni ch in da to tudi njegovi potomci najbrž ne bodo iz povsem drugega razloga  ::):
namreč tega, da nam multi ch lepotni šampioni sploh niso všeč  :P. Konkretno meni so npr veliko bolj všeč borderji,ki niso čisto po okusu  razstavnih sodnikov,tako recimo taki za oceno zunanjosti prav dobro, so ravno to kar jaz iščem  ;), taki  ki so na prvisokih nogah, lahke konstitucije  s pokončnim repom in zelo zmerno odlakani  :o. Če so zarven še nenavadno obarvani mi je prej privlačno kot odbijajoče, celo če imajo kakšno "grozljivo" napako kot so pokončna ušesa ali bog ne daj modre oči, ne boš verjel da mi je celo to všeč  8).
Zadnja stvar ,ki so jo jaz želim,ko kupujem border collija je da bo izgledal kot multi lepotni champion in nadvse srečna sem,da je takih psov še vedno relativno malo. Ko pa bodo na trgu samo še borderji z izgledom multi championov v "lepoti" pa si bom zagotovo izbrala drugo pasmo  ;D.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #3640 : 26 Marec 2007, 10:44:26
Deteljica, pod tale tvoj post se pa jaz takoj podpisem se za "svojo" pasmo. :o :P

Blumina



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #3641 : 26 Marec 2007, 12:54:42
ne morem ,da ne bi še nekaj pripomnila o multi ch borderjih- vsaj kar se lepotnih nazivov tiče.
Obstajamo tudi ljudje, ki ne samo , da nam ni pomembno,da pes ni multi lepotni ch in da to tudi njegovi potomci najbrž ne bodo iz povsem drugega razloga  ::):
namreč tega, da nam multi ch lepotni šampioni sploh niso všeč  :P. Konkretno meni so npr veliko bolj všeč borderji,ki niso čisto po okusu  razstavnih sodnikov,tako recimo taki za oceno zunanjosti prav dobro, so ravno to kar jaz iščem  ;), taki  ki so na prvisokih nogah, lahke konstitucije  s pokončnim repom in zelo zmerno odlakani  :o. Če so zarven še nenavadno obarvani mi je prej privlačno kot odbijajoče, celo če imajo kakšno "grozljivo" napako kot so pokončna ušesa ali bog ne daj modre oči, ne boš verjel da mi je celo to všeč  8).
Zadnja stvar ,ki so jo jaz želim,ko kupujem border collija je da bo izgledal kot multi lepotni champion in nadvse srečna sem,da je takih psov še vedno relativno malo. Ko pa bodo na trgu samo še borderji z izgledom multi championov v "lepoti" pa si bom zagotovo izbrala drugo pasmo  ;D.

Deteljica,
tvoje gledanje na "razstavne" pse in razstave mi je poznano in ga spoštujem, vsak gleda po svoje na pse. Jaz sem govoril čisto o drugih stvareh in nobenemu nočem vsiljevati razstav, sam jih bom pa še vedno obiskoval. Čudno se mi zdi, da ko sem hodil na razstave preden sem kupil psa, sem tam srečeval ljudi (ki so razstavljali), ki so danes zelo proti razstavam. In to ni 10-15 let nazaj, to je niti 4 leta, tako da se ne razstave in ne psi, ki so zmagovali tam niso spremenili, res pa je da si takrat bil sam v ringu, danes pa nič več...
Kot sem vam že večkrat povedal nimam čisto nič proti agilitiju, moti me to, da nekateri govorijo, da razstave uničujejo pašni nagon BC-ja, agility pa je odlična stvar in to delajo lahko samo "delovni" borderji.
Ker vem, da si že dolgo v kinologiji vseh zvrsti (agilty, šolanje, tudi pašo poznaš in verjetno še kaj), mi prosim obrazloži ali pa mogoče tudi kdo drugi, ki kaj ve o tem, kaj prispevamo več k ohranjanju pašnega nagona ko parimo dva zelo dobra psa v agilityju, kot pa če parimo dva "razstavna" psa ob tem, da nobeden od teh psov še ni videl ovc?

Minči,
mislim, da ti še naprej govoriš nekaj, jaz pa nekaj drugega.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3642 : 26 Marec 2007, 14:11:47
Pašnega nagona ne uničujejo ne razstave, ne agility  ::).
Lahko pa pašni nagon in še bolj stil ohranja samo paša  8).

Sicer pa smo si tisti , ki tekamo s psom po agilityu ,obediencu , dog dancingu, flyballu ali fresby tekmah povsem enaki s tistimi, ki hodijo po razstavah- namreč ne enih ne drugih paša v povprečju ne zanima kaj bolj kot lanski sneg  :P .
Nekatere razstavljalce in vzreditelje začne nenadoma izjemno zanimati paša , ko se izkaže, da je pridobitev osnovnega delovnega izpita nujna za pridobitev takega ali drugačnega prvaštva  :o. Agilitaši nimamo teh problemov  8), ker nam paše nihče n epredpisuje. So pa med agilitaši pogosti vodniki, ki jih zanima prav vsako delo oz šolanje  psa in preiskušajo tudi pašo pod "B" dejavnost, če so le na razpolago ovce in teren za trening. Kot si pravilno ugotovil, v Sloveniji te možnosti ni. Če bi bila, bi zagotovo več pašnih 3 psov izviralo iz agilitaških kakor iz razstavnih vrst  ;) zaradi vodnikov  ;).
V svetovnem merilu tisti, ki jih res zanima paša jemljejo izključno delovne linije za pašo sploh ne hodijo  na razstave in imajo izjemno odklonilen odnos do vsake drugačne rabe BC  ::). Večini je še bolj kot športnim kinologom popolnoma vseeno ,če je pes kratko ,dolgo ali srednje dlak ,kar se barve tiče je lahko tudi karo ali pa vijoličast z zvezdicami in tudi, če bi imel sredi čela rog, pastirjev to sploh ne bi motlo , dokler  ne bi z njim napičil kakšne ovce  :D

Tudi dejstvo, da si nekateri izbiramo raje pse iz delovnih (recimo bližje pašnim) linij torej ni v nobeni povezavi s sposobnostjo za pašo , pač pa s fizičnimi karakteristikami psov. In večinoma (poudarjam večinoma in v povprečju, ne absolutno z avsak posamezen primer) imajo psi iz delovnih linij boljše fizične predispozicije 8).
Glede psihičnih predipozicij za "nepašne" aktivnosti pa je tako, da poudarjen nagon za pašo lahko predstavlja prej oviro kot prednost. Torej lahko rečemo da jih jemljemo kljub temu ,ne pa zaradi tega  :P . Sploh, kdor hoče vzrejati pašne pse za vrhunski drugi šport mora poznati precej o paši, linijah in tudi prirojenih stilih paše pri tej pasmi ( o čemer sem jaz šele pred kratkim nekaj več izvedela od vzrediteljice s Finske in mi je precej razjasnilo marsikako zadevo).

Toliko o načinu izbora psa za posameznega uporabnika. Vzreditelji pa naj bi predvsem stremeli k temu , da vzrejajo zdrave pse, ki so še v standardu (ne pa nujno za šampionatne nazive) ter naj bi zagotavljali tudi ohranjanje vsaj osnovnih psihičnih in fizičnih sposobnosti pasme za katere je bila vzrejena. To v grobem pomeni , da naj bi večina psov za večino kupcev s povprečnimi pričakovanji bila zdrava in povprečna, ter da za to ni niti smiselno niti pametno ožati širše vzrejne baze na bilokakšne šampionske prednike, pač pa je potrebno stremeti h kombinacijam, ki samo omejujejo pretirane odklone od povprečja. 
In ravno v tem smislu se meni npr ravno omenjani Izi ne zdi tako slaba paritev za slovenski prostor, čeprav kakor je razbrati iz vsega mojega naziranja njegov rodovnik in izgled ni na mojem šampionskem podestu ::). Kot prvo ni v sorodu z večino slovenskih brderjev (razen svojimi potomci ;) ). Nima nobene bistvene napake v zunajosti, je srednje težke konstitucije, srednje velik, s srednje močno glavo, srednje odlakan, klasično obarvan, ima nekaj avstralskih linij a ni tipičen avstralec in pravijo da pridih teh linij med 10 do 25 % ravno lepo razredči angleški "inzuht" na najslavneješe zgodovinske plemenjake (no recimo da res ;) ), je igriv in povrpečno temperamenten, je prijazen do psov in ljudi je zelo preprost za posedovanje in za šolanje, ima malenkost pašnega nagona, ki bi se ga dalo uporabiti za ene povprečne pašne pašne ambicije a ne toliko ,da bi to motilo vsakdan ali mešalo štrene pri drugem šolanju. Poleg tega v prejšnjih leglih ni dal nobenega bolanega ali neuravnovešenega potomca :). Vse to razlogi zaradi katerih razumem vse, ki s čisto vestjo parijo za vogalom in ne čutijo potrebe , da bi se peljali 1500 km daleč zato,da bodo mladiče prodali ljudem, ki od psičkov pričakujejo samo to, da bodo pravi borderčki.
Tudi če smem biti malo zlobna- v slovenski reprezentanci so zaenkrat prevladovali borderji, ki so bili parjeni med slovenkimi starši za vogalom  ;) ali pa kupljeni v neposredni bližini in če se ne motim so v posmeznih tekih na svetovnih prvenstvih že posegali zavidlljivo visoko. Obenem na razstavnem področju kljub vele paritvam šampionov  v tujini v sloveniji še ni zrasel maldič BC, ki bi kaj pomembnega dosegel v razstavnih ringih.

Kar pa se tiče razstav- tudi jaz grem z vsakim svojim psom vsake pasme  na kakšno razstavo. Če mu dobro kaže na kakšno več, če mu slabo kaže na kakšno manj. In sploh nimam nič proti razstavam, če morda kdo napačno razume- so zanimive in prijetne za druženje in ogled psov. Edino,kar mi ne gre po grlu so interpretacije mnogih pasemskih standardov še bolj pa razstavni nazivi kot glavni kriterij izbire plemenjaka.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3643 : 26 Marec 2007, 21:59:51
Malo mimo teme (sem čisto pozabila  :-[ )... V soboto je bila Buffyka pri meni v varstvu. Sem ugotovila, kaj se spremeni, če imaš dva:



 ;D ;D ;D

Slikce (od tuki naprej): http://5rca.moj-album.com/album/7141406/?os=7173380


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #3644 : 26 Marec 2007, 23:10:13
Malo mimo teme (sem čisto pozabila  :-[ )... V soboto je bila Buffyka pri meni v varstvu. Sem ugotovila, kaj se spremeni, če imaš dva:

Sploh ni tako hudo a ne?! Če ti je bilo všeč lahko razmišljaš o ....

Tudi malo mimo teme, pa vendar: druščina iz našega konca se odpravlja v nedeljo na Madžarsko v Siófok na tekmo agi in hkrati tudi peizkus "pašnega nagona". :o Končno ovčke tudi za naše kužke. :o :D 


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3645 : 27 Marec 2007, 07:19:45
Sploh ni tako hudo a ne?! Če ti je bilo všeč lahko razmišljaš o ....

Tudi malo mimo teme, pa vendar: druščina iz našega konca se odpravlja v nedeljo na Madžarsko v Siófok na tekmo agi in hkrati tudi peizkus "pašnega nagona". :o Končno ovčke tudi za naše kužke. :o :D 

Ni tako hudo... Manj hrane bo med kosilom za naja ostalo.  :P 8) Meni je že všeč, ampak ni vse od mene odvisno.  :-\ Pa še eno leglo mi je tako všeč, ko ga gledam...  :'( :D

Pa glej, da boste pofotkali ali celo posneli pašo.  :D


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #3646 : 27 Marec 2007, 08:00:56
Malo mimo teme (sem čisto pozabila  :-[ )... V soboto je bila Buffyka pri meni v varstvu. Sem ugotovila, kaj se spremeni, če imaš dva:

Sej boš kmalu imela spet začasno 2  :o.
Pri kosilih pa nič popuščat, pa bo več za vaju ostalo  :P.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3647 : 27 Marec 2007, 08:26:52
Meni je že všeč, ampak ni vse od mene odvisno.  :-\ Pa še eno leglo mi je tako všeč, ko ga gledam...  :'( :D



hehe, če gledaš legla  vedno najdeš kakšno leglo ali mladiča,ki ti je neznansko všeč  ::)
gledat legla in načrtovane kombinacije je zato zelooo nevarno  :P. Tako sem jaz kupila Daya, kar je sicer ena boljših potez, nikakor pa ni bila načrtovana  :D.
Prav tako sem imela v mislih nabavo terierja čez nekaj let, pa sem se začela samo mal izobraževat  :-\ o pasmi in sem rekla grem jih še malo pogledat od blizu ,da vidim kaj sploh obstaja znotraj teh na videz čist enakih psov  ::).
No naj ti povem ,da je preteklo od ideje , da bi jaz nekoč  ::)  imela terierja in nakupa poteklo cele tri tedne  ;D in po izjemo pomankljivem izobraževanju o pasmi (v smislu spoznavanja linij itd)  in ogledu prvega llegla  v katerem je ostala samo še ena psica , sem šla po desetih dneh ponjo  ;D ;D :-*

Zaradivarnostnih razlogov bom v naslednjih letih opazoval ačim manj legel  :-X >:D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3648 : 27 Marec 2007, 09:01:07
Hm ... bliža se 31.3. ko naj bi se dobili na Krasu. Kako je s tem?



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3649 : 27 Marec 2007, 09:39:49
deteljica, sej ne iščem legla.  :-\ Je bilo čisto naključno najdeno.  :o

petrca, nič nista fehtarki dobili.  :D

Sem poslala Jean mail, kako je s srečanjem.  ;D


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3650 : 27 Marec 2007, 09:44:22
deteljica, sej ne iščem legla.  :-\ Je bilo čisto naključno najdeno.  :o

:D sej ravno v tem je "keč"  >:D jaz tud nisem iskala legla  ::) v prvem primeru sem pač samo malo slučajno opazovala napovedane kombinacije in objavljena legla po netu  ;), v drugem primeru pa sem samo želela zvedeti čim več o pasmi, da bi enkrat kasneje v življenju lažje našla pravo leglo  :-\ , čist naključno sem šla ppogledta k enemu vzreditlju,ki je imel pač več psov te pasme, čist slučajno je imel še eno psičko (sicer rezervirano)  iz zdanjega legla,čeprav so mi povedlai,da je vse mladičke že prodal ,ko sem iskala ljudi z več psi te pasme in sploh nisem pičakovla,da bo tam še kašen  ;D ;D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3651 : 27 Marec 2007, 10:11:02
Uff koncno sem se prebila do interneta.  :D

No, Ash oz po domče AŠ je doma in se je iz sprva bojecega psicka prelelevil v divjasko zverinico



je precej nezaupljiv, do vsega novega ampak se hitro privaja, samo se pogruntati moram, kaj ga zanima.. Namrec hrana, mu ni prevec zanimiva, je le zato ker misli da mora igrace tudi niso prevec zanimive, najrasi pleza po ljudeh in vsake toliko casa koga uščipne v nos.  ;D Moram pohvaliti mašo, ker so jih ze precej dobro navadili na sobno čistočo namreč v 4 dneh se je v stanovanju polulal le 3x.  :o je pa res, da ga vozim ven vsake pol ure in enkrat tudi ponoci.



V vodo je tudi ze padel  ;D,  namrec ustrasil se je ene gospodicne, ki je tekala po barju ter je od velike groze padel v kanal poln zabjega mresta.  ::)

Ostle slikice so tule:

http://isla.moj-album.com/album/7175767/?os=7176054



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3652 : 27 Marec 2007, 10:17:59
OOO, kolk je fleten! Komaj čakam, da se spoznamo!

Hrana se mi zdi, da borderjem tako in tako ni prioriteta, no Lumu že vem, da ni. Prav tako kot AŠ je, ker pač mora. Nad igračkam se bo pa že navdušil boš videla. Čem bolj ga interesiraj z njimi, pa bo. Lum je rabil kar nekaj časa, da je ugotovil, da so igrače super stvar, sploh žogice  ::) 





5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3653 : 27 Marec 2007, 10:56:04
OOO, kolk je fleten! Komaj čakam, da se spoznamo!

Hrana se mi zdi, da borderjem tako in tako ni prioriteta, no Lumu že vem, da ni. Prav tako kot AŠ je, ker pač mora. Nad igračkam se bo pa že navdušil boš videla. Čem bolj ga interesiraj z njimi, pa bo. Lum je rabil kar nekaj časa, da je ugotovil, da so igrače super stvar, sploh žogice  ::) 




A res? Pri nas je pa takoj padla na igračke.  :D

isla, pa čimveč v družbo z njim. Glej, da prideta na tekmo v Ajdovščino.  :D


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #3654 : 27 Marec 2007, 10:59:42
Joj, kak malček  :o.
Jaz grem v moj album večkrat gledat fotke, ko smo šli po Buffy. Kar ne morem verjet, da je tako hitro zrastla.

Tud pri nas je takoj padla na igrače. Najbolj zanimiva je bila žogica na štriku. To je non-stop vlekla za sabo. Je bila zanimiva, ker je cingljala  :D.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3655 : 27 Marec 2007, 11:14:31
Kdaj je tekma v ajdovščini? Trenutno smo malo brez denarja, do konca meseca ob kruhu in vodi...  :-\ ;D

Žogo ima rad ampak samo kasne 3 minute, bolj mu je všeč copat ali pa kaksna druga home-made zadeva.  :D Veliko se tudi sam igra, svoje igrace ima raje zase in ne vem kako naj ga pripravim da bi se še z ljudmi igral. Ce mu vzames igraco in zacnes mahati z njo si pograbi drugo igraco in se gre po svoje igrat. Pa da ne bo pretiravanja, saj se igra ampak ne toliko koikor sem bila navajena pri drugih psih, ki so komaj cakali da se kdo z njimi igra.
Na povodec, ga tudi ze navajamo in mu je se kar vsec, ce ga lahko vsaj delno nosi v gobcu.  :)

Druzbe pa mu sploh ne manka, cel vikend je bila polna hisa (sem cisto izmucena od obiskov  :D), pa se vse tiste mama, ki so bile tako proti novemu psu, nam zdaj ne dajo miru (ce niso na obisku pa klicejo po telefonu in sprasujejo kako je NJIHOV pes  ::) )



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3656 : 27 Marec 2007, 12:20:31
Tekma je, se mi zdi, 7. aprila.

Glede legla pa bo mogoče moj tako dober, da si premisli.  :-\


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3657 : 27 Marec 2007, 12:34:54
Glede legla pa bo mogoče moj tako dober, da si premisli.  :-\

Ja?  :o Kaj novega?



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #3658 : 27 Marec 2007, 12:46:16
Ja, tekma je 7.4. Kar se tice borderzbora na Krasu, sem vceraj zvedela, da v soboto moram Moniko peljat na neko obveznost v Ljubljano, ker ne vozi noben pameten vlak med Sezono in Ljubljano ob sobotah  >:(. Tako da zal v soboto jaz ne morem. Lahko pridete v nedeljo, ceprav praviloma naj bi jaz v nedeljo sla drva delat. Ampak, dobro, tista drva me cakajo ze nekaj mesecev, sem sla samo dvakrat zagati, ko bi morala vsaj destkrat pred pomladjo (kar je ze tukaj, ceprav po vremenu sodec, skoraj ne bi rekla).

Vse seveda odvisno tudi od vremena--zadnje case je prav grdo, mogoce se bo do vikenda spremenilo na bolje. Ker imam ta teden ogromno dela in poti, ne morem organizirati kaksno kosilo/vecerjo na koncu sprehoda, ce hoce kdo drug, lahko posredujem naslove/ideje, lahko pa gremo kar tako, neformalno, v neko gostilno, sploh, ce skupina ni prav stevilcna. V vsakem primeru priporocam, da prinesete malico itn s seboj.

lep pozdrav, Jean



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3659 : 27 Marec 2007, 13:08:23
Končno Isla :o Cukr je :-* :-* :-*
Komi čakam da ga v živo spoznam ;D

Kako je bila prva noč? Je kej stokal?

Ful se igrej z igračami da mu bojo všeč zelo, ker bo pol vse lažje ;D

Pr nas tud ni bil čist zihr nad hrano, je pa zdej toliko bolj :D ;D
Če je nezaupljiv mora čimveč med ljudi, sam sej to niti ni tok slabo. Itaq je še mejhn in se bo navadu ;D Moj je kr preveč zaupljiv, bi kr z vsakim šu :D

Res je lep tale Ash, pa ime je tud super, tako kratko :D ;D