Border Collie

Lisa · 3993017

5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3990 : 11 April 2007, 22:46:50
Bela glava je v družini... Evo ga še Tafkota:



Zrcalna podoba...  :D :D :D



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3991 : 11 April 2007, 22:47:40
Mogoče bo tole mal neumno vprašanje, ampak a Boris je bratec od Veni? ;D



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3992 : 11 April 2007, 22:48:13
Mogoče bo tole mal neumno vprašanje, ampak a Boris je bratec od Veni? ;D

A ji je podoben al kaj?  :P :P :P

cacy, ti nič ne bereš foruma?  :P :P :P


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3993 : 11 April 2007, 22:51:55
Berem mal, sam vseh unih "črev" o vzrejnih in kreganja vsega se mi ne da brat :-[ Se opravičujem :-[
Res ne vem čigav je tale Boris (kero leglo) :-[



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3994 : 11 April 2007, 22:52:51
Berem mal, sam vseh unih "črev" o vzrejnih in kreganja vsega se mi ne da brat :-[ Se opravičujem :-[
Res ne vem čigav je tale Boris (kero leglo) :-[

Boris je polbratec od Veni.  :P :P :P


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #3995 : 11 April 2007, 22:54:57
Vse jasno ;D Mi je že Cerae razložil na MSNju :-[
Bom probala boljš prebirat forum :-[



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3996 : 11 April 2007, 22:56:15
_ditika_, kakšno je pa rodovniško ime Borisa?


_ditika_

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #3997 : 11 April 2007, 23:03:45
boris je iz Nizozemske njegovo ime je: From Borders Home Thor Alias Boris
Njegov oče in mama sta iz te psarne



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #3998 : 12 April 2007, 09:19:28
Prilagam še 4 moje fotke z včerajšnjega srečanja. Slikano je bilo z mobitelom, potem pa še dodatno pomanjšano (zaradi omejitve na forumu), ampak upam, da se vseeno vidi  ;D.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3999 : 12 April 2007, 09:37:02
Super fotke! Ste spet uživali, fino!
 :o
Maka pa malo pomiri, da ni tako hudo, kot so rekli, sicer ga z nobenega drecesa ne boš več spravla, tincy  :P




aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4000 : 12 April 2007, 09:50:51
Lepe fotke :) Se vidi, da so vaši pesjani in pesjanke uživali/e :o


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #4001 : 12 April 2007, 13:28:05
wiii.........kake lušne fotke!  :-* Kok ste užival!  :-*


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #4002 : 12 April 2007, 19:55:24
Malo z zamudo: hvala za čestitke!

Pasma se spreminja, naj bo zaradi razstav ali katere od drugih športnih disciplin (agility, RO...). Zanima pa me, če menite, da je pes, ki je dober za kmeta (pastirja), dober tudi za tekme v paši, torej ali tudi ta disciplina spreminja pasmo, tako karakterno kot zunanjost?

+1



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #4003 : 12 April 2007, 21:15:43
mene pa zanima, če se je tudi kateri od vaši borderčkov, bal palisade? Moja se je boji in ne gre gor, most pa ji ni več tako grozen.... :-\


drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #4004 : 12 April 2007, 23:14:36
Pozdravljeni!

Simon, po mojem mnenju ta "disciplina" nikakor ne spreminja psov, saj jih je praktično (OK, prvotno ne s tekmami, ampak z delom)  ustvarila takšne, kakršni so. Tekme v paši so v bistvu skupek oziroma povzetek del, ki jih pes opravlja vsak dan, a v strnjeni obliki: outrun, lift in fetch, ki ponazarjajo zbiranje ovac na pašnikih in pomoč pastirju pri zganjanju in npr. štetju ovac, drive, shed (tudi single) in pen pa so "kopija" dela na sami kmetiji oz. v hlevu, ko je treba ovce spraviti v ograde, jih pripraviti za veterinarske preglede, jih cepiti, striči ali označiti. Tekme v paši so torej način ocenjevanja delovnih sposobnosti psa, za katere je bil vzrejen.

Glede primernosti "kmečkega" borderja za tekme pa velja nekako takole: pri vsakdanjem delu je čisto vseeno, ali pes žene ovce na pašnik ali z njega lepo v ravni črti, z enakomerno hitrostjo, brez ščipanja, medtem ko je na trialu še kako pomembna oblika, ščipanje je celo diskvalifikacijska napaka. Pes, ki odlično opravlja vsakdanje delo na kmetiji, je lahko tudi šampion na trialu, pravzaprav so vsi šampioni na trialih tudi odlični delovni psi, ki si kilometre nabirajo na hektarjih pašnikov in urah v hlevih in ogradah, ni pa nujno, da bo dober "športni" border, ki pase le za trening in tekme, tudi dobro opravljal vsakdanje delo doma. Je pa tudi razlika med manjšimi triali, ki jih je vsak vikend nekaj v naši niti ne tako daljni soseski ter med triali, ki odločajo o evropskih in svetovnih prvakih, saj na taki večji tekmi brez res dobrega psa ne moreš pričakovati niti kake četrtine točk, dober pes pa lahko, poleg genetskih predispozicij, postane le pes, ki dela, dela in še enkrat dela. Odločajo torej geni in kilometrina.

LP, Tomster

+1



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #4005 : 12 April 2007, 23:28:20
Tomster hvala. To sprašujem, ker odkar hodim na pašo in malo prebiram forume o tem, sem že večkrat slišal (od ljudi, ki že dolgo pasejo): "to je odličen pes za tekme, bi ga pa verjetno marsikateri pastir hitro zamenjal."



majča

  • *
    • Prispevkov: 136
    • Točke: 0
Odgovori #4006 : 13 April 2007, 11:06:51
A mogoče katera/i od vas živi tam nekje v okolici Podpeči?? Ker sem zdaj že parkrat iz avta zagledala enega borderčka :P

Be happy :)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4007 : 13 April 2007, 12:27:01
Tomster hvala. To sprašujem, ker odkar hodim na pašo in malo prebiram forume o tem, sem že večkrat slišal (od ljudi, ki že dolgo pasejo): "to je odličen pes za tekme, bi ga pa verjetno marsikateri pastir hitro zamenjal."

tekme,ki povzemajo neko praktično delo )tudi IPO npr, pa ruševinarske) so vedno neka stilizirana in izpijena oblika dela. Samo po sebi seveda ni uporabno za delo- je potreben prehod v realnost. Je pa pes,ki je šolan kot za tekme zagotovo bolje šolan in uporaben kakor tisti za vsakdanje delo-se pravi  z upoštevanjem prehoda v realno delo je potem boljši delovni pes.
drugo je,da se da za vsako tekmo s šolanjem prikriti nekatere genetske pomanjkljivosti s kvaliteo šolanja in tempiranjem treningov. Če ima pes tako pomanjklivost in ni potem več nobenih treningov,ampak samo še praktična uporaba , pridejo počasi na dan.
Kolikor sem jaz slišala očitajo psom iz tekem predvsem to, da se za tekme izbira en in isti tip (oz pasmo ovc) ki ima specifično vednje. Mnogi kmetje pa v realnosti delajo z drugimi pasmami in večjimi čredami pa tudi specifičnimi zahtevami, ki niso enake tekmovalnim odločajo pa potem predispozicije,ki niso nujno preverjane na tekmah.
Večinoma naj bi bili psi za realno delo nekaj bolj odločni in samostojni.
Kot pa je trekel že Drim- veika razlika je med vaškimi lokalnimi tekmami in tekmami svetovnega nivoja. Za svetovni nivo mora pes zagotovi biti višje kvalitete kot jo rabi kmet za domačo uporabo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


drim

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 1
Odgovori #4008 : 13 April 2007, 23:43:29
Deteljica, da te malo popravim... Definitivno ni res (preizkušeno na lastni koži oz. dlaki), da se vedno uporablja enak ali celo isti tip ovac za triale. Moj prvi trial je bil na ovcah, divjih ko sam hudič, pol merino, pol afriška pasma Torpa, ista čreda je bila lani uporabljena na Kontinentalnem prvenstvu v Avstriji, medtem ko je drugje lepo delati s kakimi recimo avstrijskimi gorskimi ali gozdnimi ovcami (Bergschaf in Waldschaf), podobnimi oz. v sorodu z našimi pasmami JS in pramenka... No, vedeti je treba, da na manjših trialih ovce da na razpolago kmet, ki organizira trial, na večjih pač ovce, če jih na lokaciji seveda ni, dostavijo s tovornjakom. Torej je trop, čreda kakorkoli že, odvisna od vzreje in preferenc (subvencij?) tistega, ki stvar organizira... Dober pes, ki je nabral ničkoliko kilometrov in videl tisoče ovac, se hitro prilagodi trenutni situaciji, seveda tudi s pomočjo komand pastirja.
Še enkrat o "športnih" in "kmečkih": športni pes verjetno (ni pa nujno) ne bo sposoben premikati večje črede enako suvereno kot tistih par (4-40 po sistemu ISDS) ovac, ki jih je vajen na trialu. Kmečki pa zaradi narave dela ne bo tako prefinjen na manjšiem tropu, saj je vajen izvajati več pritiska in tudi kdaj pošnofat malo volne... Definitivno pa je res nekaj... Če je pes dober in izkušen, mu je čisto vseeno, ali dela z eno ali s 1000 ovcami, razlika je dejansko le v pastirju, ki daje komande in dopušča določeno mero samostojnosti psa. Vsekakor pa so dobri tekmovalni psi tudi dobri kmečki psi, saj je delo na kmetiji njihov edini trening. In prav je tako...

LP, Tomster



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #4009 : 14 April 2007, 09:43:42
mene pa zanima, če se je tudi kateri od vaši borderčkov, bal palisade? Moja se je boji in ne gre gor, most pa ji ni več tako grozen.... :-\

Buffy se je bala palisade, ko je bila majhna. V okviru male šole smo imeli spoznavanje agility-ja in takrat ni in ni hotla it na palisado. Pa je tud nisem silila. Ko sva kasneje začeli trenirati, sva delali na čisto spoščeni palisadi. Zdej je pa itak že čist not padla in je nobena ovira ne ustavi  ;D. Včeraj je celo preskočila vrh palisade. Je kar poletela čez.


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #4010 : 14 April 2007, 13:33:11
aha, tudi midve sva delali nekajkrat na čisto spuščeni palisadi, pa je bilo takrat čisto vredu, ko pa sva šle na postavljeno, pa ni hotela gor. Pri nas je Skuni, pa tudi ni hotel gor, sedaj pa gre najraje po palisadi  ::)

hvala za odgovor

LP
Kaja


_ditika_

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #4011 : 15 April 2007, 13:51:38
nekaj novih slikic iz jutranjega sprehoda ;D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4012 : 16 April 2007, 09:17:42
Deteljica, da te malo popravim... Definitivno ni res (preizkušeno na lastni koži oz. dlaki), da se vedno uporablja enak ali celo isti tip ovac za triale. Moj prvi trial je bil na ovcah, divjih ko sam hudič, pol merino, pol afriška pasma Torpa, ista čreda je bila lani uporabljena na Kontinentalnem prvenstvu v Avstriji, medtem ko je drugje lepo delati s kakimi recimo avstrijskimi gorskimi ali gozdnimi ovcami (Bergschaf in Waldschaf), podobnimi oz. v sorodu z našimi pasmami JS in pramenka... No, vedeti je treba, da na manjših trialih ovce da na razpolago kmet, ki organizira trial, na večjih pač ovce, če jih na lokaciji seveda ni, dostavijo s tovornjakom. Torej je trop, čreda kakorkoli že, odvisna od vzreje in preferenc (subvencij?) tistega, ki stvar organizira... Dober pes, ki je nabral ničkoliko kilometrov in videl tisoče ovac, se hitro prilagodi trenutni situaciji, seveda tudi s pomočjo komand pastirja.
LP, Tomster

Ti verjamem, kot rečeno vem jaz o tem samo tisto, kar sem slišala (od takih ,ki hodijo po tekmah in imajo tudi kmetije istočasno)- sama ne hodim po teh tekmah, tako da osebnega mnenja ali znanja nimam ::).
Glede na to ,da je očitno odvisno od organizatorja pa zgleda zadeve niso povsod enake, ampak se spreminjajo v času in prostoru.
Vsekakor poznavanje ovčereje sodi med "obvezno opremo" vseh, ki hočejo uspešno tekmovati v paši 8).

Glede palisade- moji se palisade niso bali, grede pa vsi v določenih obdobjih.
Griff pa se je npr po dveh letih tekem brez težav  zečel nenadoma iz neznanega razloga bati gugalnice in to je trajalo cca pol leta.
Nimaš kaj- driske so pač driske  :P
Dejstvo pa je , da se vsak slej, ko prej neha bat in potem se nikjer več ne opazi da je imel obdobje strahu. Zato brez panike  ;)
Pomaga da delaš na spuščeni oviri ,velikokrat po malo in da ne nagrajuješ strahu obenem pa ne rineš psa nekam , kamor sam ne želi. Z ača sko ima slabo obdobje najbolje,da oviro začasno  umakneš iz povezav (ne  daš v trening parkurja).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


McOven

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Tulka Deabei - Uli & Celine Dream and Do Farm
Odgovori #4013 : 16 April 2007, 09:42:43
Ko že vsi tako pridno limate slikce gor
bom pa še sama probala (da vidim če mi rata  :-[):






/smo včeraj uživali zunaj na sončku in imeli mali "fotosession"/
sončni pozdravček vsem...

McOven


Lelika

  • *
    • Prispevkov: 158
    • Točke: 1
Odgovori #4014 : 16 April 2007, 09:58:52
McOven kok ma lepo hiško, pa še verando zraven.  :o :o :o :o


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #4015 : 16 April 2007, 11:54:05

Isla ali Lelika , a mi lahko prosim povesta kdaj in ob kateri uri se vama začne mala šola pri Silviji.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4016 : 16 April 2007, 11:55:18
McOven kok ma lepo hiško, pa še verando zraven.  :o :o :o :o

a samo jaz nič ne vidim  :( ?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4017 : 16 April 2007, 12:00:24
a samo jaz nič ne vidim  :( ?

Zgleda so problemi tam kjer so slike naložene. Prej so se lepo videle ;)

Lp nina



Lelika

  • *
    • Prispevkov: 158
    • Točke: 1
Odgovori #4018 : 16 April 2007, 12:38:02
Isla ali Lelika , a mi lahko prosim povesta kdaj in ob kateri uri se vama začne mala šola pri Silviji.



Hoj, začne se nam jutri ob 18h. Komaj čakam  :o :o :o


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #4019 : 16 April 2007, 12:43:37


Hoj, začne se nam jutri ob 18h. Komaj čakam  :o :o :o
  Hvala. A potem ni srede in petke? A je torke in četrtke ? A je vedno isto uro?