Border Collie

Lisa · 3993051

petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #4890 : 27 Junij 2007, 15:08:37
Upam, da se ne boš zgledovala po meni.
Moj padec je bil glede na moje vodenje zelo zaslužen  :P


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #4891 : 27 Junij 2007, 15:31:54
oooo svetovna fotka!!! Majchy dobro delo!!  :o :o


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #4892 : 27 Junij 2007, 20:59:36
Hay,
Majchy ful dobra slikca. Bode pa itak obvlada v lovljenju frisbija (sklepam po slikci).
lp,
Anja


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #4893 : 27 Junij 2007, 21:16:16
Bode pa itak obvlada v lovljenju frisbija (sklepam po slikci).

ah to ni treba sklepat!  ;) 


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4894 : 29 Junij 2007, 13:22:09
Ze dolgo nisem objavila nobenih ashevih fotktk...   ;D :

Nekaj z agilitija:

tunel je zakon   :D





in nekaj z razstave:





ostalo pa v http://isla.moj-album.com/



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4895 : 29 Junij 2007, 14:19:46
Ima pa čisto labradorske uhlje:



Drugače pa hude fotke.  ;D


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4896 : 29 Junij 2007, 14:23:29
Briga me za uhlje, glavno da dela...  ;)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4897 : 29 Junij 2007, 14:24:19
Briga me za uhlje, glavno da dela...  ;)

A potem te je želja do razstav čisto minila?


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4898 : 29 Junij 2007, 14:26:44
A potem te je želja do razstav čisto minila?

Ne, zakaj? Ocitno sodnika njegovi uhlji niso prevec motili. Odi (njegov brat), ki ima malo bolj dvignjena uhlja je dobil zp2, tako da usesa ocitno niso tako pomembna, kot nekateri mislite.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4899 : 29 Junij 2007, 14:41:55
Ne, zakaj? Ocitno sodnika njegovi uhlji niso prevec motili. Odi (njegov brat), ki ima malo bolj dvignjena uhlja je dobil zp2, tako da usesa ocitno niso tako pomembna, kot nekateri mislite.

ušesa?
V enem opisu piše takole:
ker ušesa ne pasejo , je vseeno kakšna so, dokler omogočajo dobro ventilacijo in so  gibljiva  :P
Dejstvo je,da samo avstralska varianta standarda poudraja, da morajo bit ušesa polstoječa.
Je pa res , da mnogo sodnikov ko sodi borderje daje prednost čist po lastnem okusu in ideji delno prepognjenim ušesom.

Tako kot naj bi bil border srednjedlak (ali kratkodlak)  pes z dobro podlanko in nepremočljivo sklenjeno vrhnjo dlako, po mojem čist neupravičeno pa na razstavah pogosto izbirajo nafrfuljene pse s preveč dolgo dlako, preveč podlanke in včasih celo z odprtimi konicami , pa svileno na otip , pa kaj vem še kaj- v glavem ki spominjajo na škota al pa šeltija.
Enako pri barvi-eni si kar zamislijo,da pikice niso O.K. pa da lise niso v redu če niso simetrične in tako dalje.

Ne trdim,da so vsi sodniki taki , ampak se jih najde kar precej, ki si standard po svoje interpertirajo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #4900 : 29 Junij 2007, 14:51:16
isla dobre fotke!!  ::) tamau pa zeloo uživa v agility-ju (po njegovih izrazih na glavici sodeč)  :D 

a prideta jutri v Domžale na tekmo pogledat? Da vaju pocukam za rokav in malega preferbčkam!  ;D


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #4901 : 29 Junij 2007, 14:53:22
Ima pa čisto labradorske uhlje

a se mu ušeska ne bojo, nič več premaknila? Moji so se malček spreminjali, ker jih je tudi imela podobno postavljene ko je bila puppy.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4902 : 29 Junij 2007, 15:00:28
ker ušesa ne pasejo , je vseeno kakšna so, dokler omogočajo dobro ventilacijo in so  gibljiva  :P

Daj no... Od kdaj pa gledajo na razstavah, kaj je primerno za pašo in kaj ne.  :P :P

Jaz sem imela v spominu, da ne smejo biti labradorska... A velja to mogoče za avstralce pa sem pomešala?  ??? ??? :-\ :-[ :-[
Drugače pa kar se tiče uhljev... Enega od sodnikov je zmotila nesimetričnost Venijinih uhljev.  :-\

Citiraj
Briga me za uhlje, glavno da dela...

Zaradi tega sem mislila, da te razstave več ne mikajo.  ;) Ne toliko zaradi uhljev.  ;)

PS: FCI standard:
Citiraj
EARS: Medium size and texture, set well apart. Carried erect or semi-erect and sensitive in use.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4903 : 29 Junij 2007, 15:13:43
a prideta jutri v Domžale na tekmo pogledat? Da vaju pocukam za rokav in malega preferbčkam!  ;D

Prideva skoraj sigurno, razne ce ne bo ne vem kako dezevalo. Poisci me blizu cacy in gajota :) 

Drugace pa je z njegovimi usesi tako, vcasi so prepognjena vcasih so spuscena, velikokrat jih nosi nazaj.. Kaj bo bom videla pri enem letu, lepiti jih vsekakor ne nameravam, ker v to enostavno ne vrjamem in v tem ne vidim smisla. Ce bi bilo tako enostavno psu dvigniti usesa, potem najbrz dobrmanom ne bi leta in leta dvigovali uses z kiruskim posegom. Bolj kot usesa, me trenutno moti njegova rdeckasta obarvanost dlake, ki pa je ocitno posledica hrane.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4904 : 29 Junij 2007, 15:20:18

PS: FCI standard:

Ja tako pise v standardu, amapk najbrz tudi sama ves kaj preferirajo sodniki zadnja leta. Prav tako se nisem opazila na nobeni razstavi da bi testirali tole "and sensitive in use."  :o



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #4905 : 29 Junij 2007, 15:32:25
Ja tako pise v standardu, amapk najbrz tudi sama ves kaj preferirajo sodniki zadnja leta. Prav tako se nisem opazila na nobeni razstavi da bi testirali tole "and sensitive in use."  :o

Zadnje čase videvam zmagovati vedno več psov, s kar precej dvignjenimi ušesi (res je, niso čisto pokončna).

Po mojih izkušnja preverijo sodniki kako so ušesa gibljiva na vsaj 75% razstav (nekateri se bolj trudijo to ugotoviti, drugi manj, to je tudi res).



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4906 : 29 Junij 2007, 15:35:19
Rdečkasta dlaka je lahko tudi posledica "obšlesanosti" zaradi sonca ali pa zaradi menjave dlake. Veni je bila lani čisto rdeča pa so mi vsi rekli, da je zaradi Eukanube. Pa sem šla potem menjati na AG in ni bilo nič bolje (še slabše jo je prenašala). Šla nazaj na Eukanubo in čez zimo je čudežno postala nazaj črna... Zdaj je pa spet malo rdečkasta.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4907 : 29 Junij 2007, 15:35:49
Po mojih izkušnja preverijo sodniki kako so ušesa gibljiva na vsaj 75% razstav (nekateri se bolj trudijo to ugotoviti, drugi manj, to je tudi res).

Mogoce res... V zadnjih 2 letih sem bila na kar nekaj razstavah in nisem opazila da bi se sodniki dotikali cesa drugega razen zob in mod. No ja, mogoce sem slabo gledala.  ::)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4908 : 29 Junij 2007, 15:36:39
Mogoce res... V zadnjih 2 letih sem bila na kar nekaj razstavah in nisem opazila da bi se sodniki dotikali cesa drugega razen zob in mod. No ja, mogoce sem slabo gledala.  ::)

A misliš, da preverjajo tako, da jih pretipajo?


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4909 : 29 Junij 2007, 15:38:04
Rdečkasta dlaka je lahko tudi posledica "obšlesanosti" zaradi sonca ali pa zaradi menjave dlake. Veni je bila lani čisto rdeča pa so mi vsi rekli, da je zaradi Eukanube. Pa sem šla potem menjati na AG in ni bilo nič bolje (še slabše jo je prenašala). Šla nazaj na Eukanubo in čez zimo je čudežno postala nazaj črna... Zdaj je pa spet malo rdečkasta.

Ja to so tudi meni ze rekli, da je lahko od sonca. Ash ima rdeckasto samo baby dlako, nova dlaka pa je cisto crna. Baje tudi od hillsa rata taksna dlaka, jaz hranim z nutro choice tako da nimam pojma...



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #4910 : 29 Junij 2007, 15:40:49
Isla,
kako so ušesa gibljiva, bo sodnik bolj težko ugotovil s tipanjem. Če ima pes gibljiva ušesa bo z njimi reagiral že ko se mu sodnik približa, sploh pa ko se postavi pred psa in ga gleda... v Milanu na razstavi pa je Angležinja delala vse živo, da je ugotovila kako je z ušesi: metala listke, zmečkan papir, žvižgala in še in še..., to se pa res bolj malokrat vidi.

Kar se tiče dlake, pa je po moje bolj "problem" menjave dlake in bo kasneje, če bo vso dlako zamenjal, vsa črna.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4911 : 29 Junij 2007, 15:41:06
A misliš, da preverjajo tako, da jih pretipajo?


 :D He, he ne ne mislim, narobe je izpadlo. Ampak preizkusa gibljivosti uses pri borderjih nisem opazila na nobeni razstavi, je pa res da so ga delali ko sem razstavljala jazbecarko. Uglavnem, ko sem razstavljala jazbecarko se je madžarski sodnik zelo potrudil pri testiranju, tega pri borderjih se nisem opazila. Mogoce res nisem bila dovolj pozorna na to. 



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4912 : 29 Junij 2007, 15:43:39
Jaz sem videla enkrat sodnika, ki je piskajočo igračko prinesel s sabo v ring.  :o :o 


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4913 : 29 Junij 2007, 15:45:00
Ta madžarski sodnik na ljubljanski razstavi jo je tudi imel.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4914 : 29 Junij 2007, 15:46:06
No pa vseeno mislim, da kakšen izkušen sodnik ne rabi imeti s seboj žog in ostalih pripomočkov, da bi opazil ali so uhlji gibljivi ali ne.  ;)


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #4915 : 29 Junij 2007, 16:01:42
Mene je na CACIB razstavi v Zagrebu bosanski sodnik prosil, da naj Bafko probam odvodit tako, da bo imela dvignjena ušesa. Še dobro da besede "kje je Miha" delujejo  :o .


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #4916 : 29 Junij 2007, 16:09:14
Jst bi samo pripisala, da so nekatere slike od Asha v albumu od Istega avtorja kot moje (photo by švarci)...

Jst sm se precej obremenjevala z ušesi mojga, ker sm hotla da jih ma dol, pa jih je gor postavljal... še zdej kakega dvigne kadar dogaja na polno :D ampak sekiram se pa ne več ;D važn je da je zdrav ;D najlepši (v mojih očeh) je pa itaq :P

lp



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #4917 : 29 Junij 2007, 16:13:08
Bafka jih ima čist pokonc in glih zarad tega je ne more noben falit  :o.
Med tekom se ji velikokrat zapognejo nazaj, včasih se ji na pol lomijo naprej, ampak v mirovanju so vedno pokonci. Velikokrat se je zgodilo, da se je zjutraj zbudila z enim ušeskom napol dol. Ga je pač poležala  :D.


Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #4918 : 29 Junij 2007, 16:17:37
No pa vseeno mislim, da kakšen izkušen sodnik ne rabi imeti s seboj žog in ostalih pripomočkov, da bi opazil ali so uhlji gibljivi ali ne.  ;)

Po mojem je pa to cisto uredu stvar :) Sodnik v ringu vseeno nima toliko casa, da bi se posvecal cisto vsaki stvari posebej, s kaksnim piskom oz. sumom se pa najlazje preveri gibljivost uses.

Nič nima smisla. Smisel nastane.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #4919 : 29 Junij 2007, 16:20:54
Jst bi samo pripisala, da so nekatere slike od Asha v albumu od Istega avtorja kot moje (photo by švarci)...

Ja res je fotografije je naredil prijatelj od cacy (ki ima ocitno nadimek švarci  :) ), tako njemu kot cacy se se enkrat zahvaljujem za fotosesion in prosim naj me ne terja za avtorske pravice, ampak slike sem zaradi njihove izjemne kvalitete enostavno morala objaviti v svojem albumu.  ;D