Border Collie

Lisa · 3993037

gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #6930 : 27 Januar 2008, 10:19:14
Bordeji so taki psi, ki potrebujejo aktivnost in ne samo en sprehod v dveh dneh..  ::) To se mi zdi za takega aktivnega psa kot je border precej premalo  ;)

Se več kot podpišem. Mi smo bili zdaj dolgo časa spet na mirovanju zaradi poškodbe in lahko rečem, da je Lum počasi postajal že neznosen, čeprav sva kljub vsemu veliko "klikala" in je bil tudi vsaj 3x zunaj (čaprav seveda ne tako, kot bi si to želel ali toliko časa, kot običajno). Vrt za borderja ni ... kako naj rečem, rešitev  ;) (po moje  :-[)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #6931 : 27 Januar 2008, 10:27:37
Se strinjam z Sunshine in gulu. Če bi si vsaj malo prebrala o borderjih bi vedela da so to psi, ki imajo ogromno energije, in potrebujejo več kot le sprehod na dan. ;)



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #6932 : 27 Januar 2008, 10:34:24
se podpišem pod vse pred mano ker vsak pes mora jit vsaj enkrat na dan na sprehod, sploh pa še border ker ima res zlo velik energije in rab velik zaposlitve  ;) :P



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6933 : 27 Januar 2008, 11:11:22
Med mopsem in borderjem je pa velika razlika. Z borderjem boš morala biti veliko bolj aktivna, zaposliti možgnčke vsak dan, it na dolge sprehode vsakodnevno in to ne samo enega, za vikende pa kaki izleti po gorah, hribih. Pravzaprav bo border potreboval kaka dva dodatna sprehoda, da se bo izživel, z mopsem nekako nita za skupaj po aktivnosti namreč.

Ti svetujm da preživiš vsaj en cel dan z borderjem, kontaktiraj kakega lastnika. Da dobiš občutek koliko ta pes potrebuje. In kaj je boljšega kot skakanje po lužah? Urni sprehodi v dežju...in potem brisanje tac ali pa tuš? :o

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6934 : 27 Januar 2008, 11:26:21
Po mojih izkušnjah pa dolgi sprehodi za borderja niso vse. Naša tudi po 3 urnem sprehodu, ob prihodu domov, prinese žogico, da se z njo ubadaš vsaj 10 minut. S čemer pa ne mislim, da ne rabijo sprehoda, ampak samo 10 minut žogice na dan.
Kar pa se dežja tiče, pa ni noben problem. Ta pasma ima tako dlako, da je dež ne premoči. Tudi ko gre plavat se posuši v dobre pol ure.



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #6935 : 27 Januar 2008, 12:06:54
Hay,
se podpišem pod vsemi.
Border je itak zelo aktivna pasma in potrebuje več kto le sprehod, potrebuje še igro naprimer z žogco, z mopsem se ne bo mogel igrati, ker mops ima veliko manj energije in pri lovljenju bo veliko prepočasen zanj. Pa to ni vse kar bi naj border potreboval, potrebuje še miselno zaposlitev, torej veliko trikcev, vendar ne pretiravanja s tem, lahko recimo kakšno pasjo igračko se kupi kot je kong kamor se mu da hrano in jo pes poskuša dobiti ven ali pa dog puzzle, kjer mora sestaviti pravilno zaporedje da dobi nagrado, ampak borderji ne marajo prevč hrane, obožujejo bolj igračko, za katero se lahko podijo.
Mislim da je najbolje da si preberš še veliko knjig in prispevkov o njih ter kot je rekla Čara preživiš kakšen dan z enim od predstavnikov te pasme, da boš videla če je ta pasma sploh primerna zate. Pri psu se ne gre samo za pamet in lepoto, če pes pride v napačne roke lahko trpi ali pa še huje postane agresiven in ko pride do ugiza ga je treba dat uspavat in pes ni imel veliko od življenja.
lp,
Anja


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #6936 : 27 Januar 2008, 12:10:42
Hay,
aja pa še to, mislim da border ni primeren za življenje zunaj, ampak mu bo veliko bolje če bo v hiši skupaj z lastnikom in bo tudi manj možnosti za bolezni. Ketna tako ali tako ni primerna za borderja, če bo prost ti lahko pobegne, katere so posledice pa itak jih vsi poznamo.
lp,
Anja


Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #6937 : 27 Januar 2008, 13:57:36
Aha.Sm mislna da bi bli raje zunaj.Kr eni k jih poznam jih majo zunaj pa so prou happy.No sej sm mislna da bi ena 2 dolga sprehoda pa ene par kratkih...In tud žogica a!Sej mam prou knjigo doma in gledam po netu in vse...tko da..Sam psice pes naj ne bi napadu a mam prou?No tnx za use ;D



Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #6938 : 27 Januar 2008, 14:08:41
Vem to,da jih moreš ful zamotit in probajo ustrežt gospodarju.Js bi ga učila trike in agility...Sam on ne bi bil zame sam ljubljenček ampak družinski član.Glede tistega da so eni srečni zunaj je pa use odvisno od značaja ne...



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #6939 : 27 Januar 2008, 16:56:19
Čestitke, upajmo, da se je "prijelo". Pa samec ne živi več na Madžarskem?



Kolibri:
Citiraj
Pes gre v petek v Anglijo, razstavljen bo na Cruftsu, potem pa ne vem - ali ostane tam ali pa gre nazaj b ZDA.

Hm, kakšno življenje imajo ti psi, ko se jih takole pošilja in posoja iz doma v dom, s celine na celino,....?
Dvomim, da je njihov lastnik ves čas z njimi.

Kar mi je še bolj zanimivo, je dvoličnost ljudi (pa ne mislim sedaj vas tu gor, ampak na splošno ob takšni in podobni tematiki).
Kadar hoče kdo oddat svojega psa iz kakršnegakoli že razloga, se ljudje dvignejo in mu očitajo vse mogoče, ravno toliko, da ne izpade kriminalec, ker bo menda uničil ubogega kužka, ker bo to za ubogega kužka strašen šok,.....

A pri teh "šampijonih" pa ni tako?
Ti psi pa nimajo duše,srca,nimajo radi svojega lastnika,svoj dom, ne bodo doživeli šoka,ko se jih kot kakšen predmet pošilja od doma v drug dom?

Pa sploh se ne postavljam na katerokoli stran, ker sem v bistvu nekako realen človek, ki na psa ne gleda s preveč romantičnimi očmi in vem, da včasih tako pride, bedasto se mi le zdi takšna razlika v obravnavi.



Po mojih izkušnjah pa dolgi sprehodi za borderja niso vse. Naša tudi po 3 urnem sprehodu, ob prihodu domov, prinese žogico, da se z njo ubadaš vsaj 10 minut. S čemer pa ne mislim, da ne rabijo sprehoda, ampak samo 10 minut žogice na dan.
Kar pa se dežja tiče, pa ni noben problem. Ta pasma ima tako dlako, da je dež ne premoči. Tudi ko gre plavat se posuši v dobre pol ure.

Takšne so tudi moje izkušnje. Mojemu sprehodi ne pomenijo praktično nič, dal bi pa vse za žogivce,frizbije,....



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #6940 : 27 Januar 2008, 18:44:24
Hay,
samec bi samičko lahko napadel, vendar je več možnosti, da bi samček napadel druge pse, ker bi želel, da bi bila psička samo njegova. Najbolje je imeti 2 samčka ali pa 2 samički.
Da bi bili sami zunaj srečni? Zelo dvomim. Razen če je bilo nekaj narobe pri socializaciji, ker psi imajo najraje, da so poleg svojih gospodarjev.
Baja ali si prepirčana da je ta pasma primerna zate? Kaj ti je sploh tako všeč pri tej pasmi, da si jo tako močno želiš? Da ne bo zamere to ni napdanje nate, ampak je le prav da gre pes v prave roke.
lp,
Anja


najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #6941 : 27 Januar 2008, 18:53:57
Slikica primorskih borderjev.


LP Anja
Naj album


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #6942 : 27 Januar 2008, 19:45:06
Simon - jaz sem se že pred časom odločila, da se v globino ravnanj profesionalnih vzrediteljev ne spuščam. Nima smisla. Ko boš na Cruftsu, in če boš imel možnost, se pogovarjaj malo z ameriškimi vzreditelji (pa tudi nekaterimi angleškimi). Lani sem dobila ponudbe za borderje - z ch. naslovi - pse, psice, različnih starosti, breje, ne-breje cena od ... do... Jaz mislim, da romantike ni več, ko imaš doma več psov, pesjake, legla ves čas ali ko ti je pes samo še sredstvo za dosego svojih ambicij. In ja - strinjam se - veliko je dvoličnosti... Je pa dejstvo, da profesionalci gledajo na te stvari drugače. Ali imajo prav - ne vem. Jaz osebno še vedno vem, zakaj imam svoje pse, še vedno vem njihova imena, rojstne datume in dneve, ko so se poslovili. Nikoli ne bom velik vzreditelj - rada jih imam pa kljub vsemu.

Vendar je pa dejstvo - da pa bom, če bom imela možnost, takega psa porabiti za "moje" psice, vedno to naredila. Drobtinica iz bogataševe mize :-).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #6943 : 27 Januar 2008, 20:02:34
Barbka, si mislila napisat Sky, ne ???
Jaz se tega zavedam in vem, da se to ne dogaja samo v svetu razstav, ampak tudi pri drugih športih, da ne bo spet kdo začel teme o razstavah.



Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #6944 : 27 Januar 2008, 20:04:27
Hm zakaj hočem ga met..Ker so mi itak dori vsi psi.Sam border collie...Ne sam da so pametni..Mi je ušeč da rabijo full pozornosti in js sm mu to pripravljena dat.Kr bi bla vedno z njim(razn ko bi bla u šoli)In bi ga trenirala agility in vse..Kar se pej tega da bi bil u hiši tiče je že urejeno,bo notr.Samo js bi samca k bi bil kastriran..Mopsika je pa itak že sterilizirana..Ampak js bi bla stalno s tem psom..Zakaj si se pa ti odločla za BC-je?Kar te poznam se mi zdiš ful pametna in se vidi da te briga



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6945 : 27 Januar 2008, 20:10:43
...
Da bi bili sami zunaj srečni? Zelo dvomim. Razen če je bilo nekaj narobe pri socializaciji, ker psi imajo najraje, da so poleg svojih gospodarjev....
lp,
Anja


V primeru, da so veliko sami s psom, že od malega...Pa se psi povežejo med sabo in lastnike ne upoštevajo skorajda nič, ni povezanosti, ni zaupanja v psa, posledično lahko uhaja na sprehodu in ti dela težave v vsakodnevnih opravilih. In kaj kmalu dvonožnik uvidi, da dva psa ne more krotit, pa enega odda. Niso vsi sposobni imeti po dva psa ali več.

Zatorej dva psa, dvojno delo, dvojni stroški. Pasmi ki sta si tako različni-še dodatno delo in če si začetnik  pri pasmi in se še loviš morda toliko več dela in truda. Če pa sfališ pasmo in se ne moreš spremeniti oz prilagoditi psu je pa velika težava. Tako za psa, kot za človeka.

Zato ne nasedat opisom v enciklopediji, lahko učljivi, skoraj nič jih ni treba česati, prijazni...treba je it ven, poiskat lastnike in jih spraševati, naj predstavijo kakšen je ta pes in koliko truda so vložili, da je tak kakršen je, naj  pokažejo način dela s psom. Pri pasmah in med predstavniki so odstopanja in ne moreš delat enako.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #6946 : 27 Januar 2008, 20:22:40
Točno tako čara. In če npr. piše da niso agresivni, še ne pomeni da ga ti ne moreš naredit agresivnega(z nepravilno vzgojo). In če ti kdo reče da so lahko učljivi še ne pomeni da ne potrebujejo dosledne vzgoje.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #6947 : 27 Januar 2008, 20:30:19
joooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooj Simon, Sky sem mislila.
Sorry, sorry. Ni bilo namerno...
Vseeno pa - privošči si pogovor z američani in angleži...

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #6948 : 27 Januar 2008, 20:53:55
Simon - jaz sem se že pred časom odločila, da se v globino ravnanj profesionalnih vzrediteljev ne spuščam. Nima smisla. Ko boš na Cruftsu, in če boš imel možnost, se pogovarjaj malo z ameriškimi vzreditelji (pa tudi nekaterimi angleškimi). Lani sem dobila ponudbe za borderje - z ch. naslovi - pse, psice, različnih starosti, breje, ne-breje cena od ... do... Jaz mislim, da romantike ni več, ko imaš doma več psov, pesjake, legla ves čas ali ko ti je pes samo še sredstvo za dosego svojih ambicij. In ja - strinjam se - veliko je dvoličnosti... Je pa dejstvo, da profesionalci gledajo na te stvari drugače. Ali imajo prav - ne vem. Jaz osebno še vedno vem, zakaj imam svoje pse, še vedno vem njihova imena, rojstne datume in dneve, ko so se poslovili. Nikoli ne bom velik vzreditelj - rada jih imam pa kljub vsemu.

Vendar je pa dejstvo - da pa bom, če bom imela možnost, takega psa porabiti za "moje" psice, vedno to naredila. Drobtinica iz bogataševe mize :-).

Ja Barbka, saj  v bistvu sam to vem, nekako sem tudiže razbral iz pogovorov in dopisovanj, kako ti ljudje razmišljajo in kot sem že napisal, nimam osebno nič proti temu.
Mene moti predvsem dvoličnost, ki sem jo omenil.

Ravno tako moje pisanje ni letelo direktno na borderje, ampak je pač naletelo, da mi je bil ravno ponujen ta primer.  ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #6949 : 27 Januar 2008, 20:56:28
vem, verjamem in razumem. Ker sem videla, da imaš sam registrirano psarno, boš verjetno - če boš hotel vzrejati - tudi to doživel. That's life...

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #6950 : 27 Januar 2008, 21:09:13
A ma kdo tle border collia?Mi malo povejte tko..Čene kakšni se za takega psa odločijo tko češ da so lušni pa še najjpametnejši psi na svetu..Samo kaj jim pomaga to da so najpametnejši če jih majo na verigi pa jih ne nikol spustijo..Sam js bi bla sposobna skrbet za 2 psa..



Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #6951 : 27 Januar 2008, 21:13:17
Aja in pol mam lahko samca in samico?Ma meni se zdi da če maš psa zunaj in ma družbo plus da si vsak dan skor 24 ur na dan z njim pol je uredi..Še ma vrt da se zdivja...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6952 : 27 Januar 2008, 21:20:29
Baja-pa saj vidiš tudi po avatarjih-vsi razen mene in Zorek imajo BC-ja. Nikakor ne zagovarjam, da je pes sam zunaj nikoli in nikdar-razvijejo se neželena vedenja, lahko ga zastrupijo...Vedno mora biti zraven človek in se s psom ukvarjat.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #6953 : 27 Januar 2008, 22:19:05
Še ma vrt da se zdivja...

Naša ima tudi vrt, pa se nič ne zdivja  :-\ ;D Na njem se zdivja samo ko ji mečem žogice, drugače ni da ki bo pes, če ima preveč energije tekal gor pa dol in se s tem zmatral pol pa šou spat.
Edino, ko ji je dolgčas se ukvarja malo z vrnarjenjem pa agilityjem čez ograje pa s sosedovim psom se pogovarja  >:D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6954 : 27 Januar 2008, 22:21:41
Če prav razumem, je od Baje mopsika že starejša.
Kar se varnosti tiče ne bo težav. Borderji znajo z vsemi žiavalmi postopati z občutkom. S staro mopsiko tud ni posebnega dela in ga bo vedno manj.Itak to niso neki turbo psi, ki bi ne vem kaj rabili. Torej nekako je situacija skoraj taka, kot bi si borerja nabavil kdo, ki ima doma hišnega zajčka ali pa morskega prašička ;).
Zgolj slučajno bosta oba psa. Je pa pmembno , da se Baja zaveda, da je tako in da si s posedovanjem mopsike ne more nič pomagati pri predstavah, kako bo življenje potekalo z borderjem.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6955 : 27 Januar 2008, 22:24:08
Naša ima tudi vrt, pa se nič ne zdivja  :-\ ;D Na njem se zdivja samo ko ji mečem žogice, drugače ni da ki bo pes, če ima preveč energije tekal gor pa dol in se s tem zmatral pol pa šou spat.
Edino, ko ji je dolgčas se ukvarja malo z vrnarjenjem pa agilityjem čez ograje pa s sosedovim psom se pogovarja  >:D

E točno to. In kakšni znajo bit ti koncerti ::) Pa lačna družina ko pes ves paradajz pa korenčke ven skoplje in poje :o in dekorira steno, balkon, tepih in čevlje-pa tudi sedež kolea, mopeda in gume avtomobila-no to sta bila dva terierja ampak tudi BC ne zaostaja prav veliko.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #6956 : 27 Januar 2008, 23:28:58
Jaz imam bordercka. In je prvi MOJ pes.
Ga nahranim, cistim iztrebke, ga negujem in sportam.

Bilo bi idealno, ce bi imela tako veliko casa, da bi lahko z njim hodila po 3 ure na sprehod, samo ga nimam. Zato zjutraj ob 7h , ko mu dam zajtrk, si vzamem se cas, da ga precesem, ponovim trikce in mu uije zobe, ter se vec casa igram z njim z zavozlano vrvjo in zogico. To traja povprecno 1,5h. Potem me vecino dni ni domov do 18h (Se odbro, da imamo nono, ki ga vzame s sabo na sprehod in na vrt. Zivimo bolj na vasi.).
Ko se vrnem, se spet poigram z njim kaksno urico z zogo in mu dam vecerjo.
Razen kadar imamo agility, ko sem z njim se tistu uro vec.

Ob vikendih sva seveda vec casa skupaj, vendar nimam vec 14let, da bi imela za skrbet samo za solo. Konec koncev je odvisno, kako psa navadis.
Ce si z njim cele dneve in potem na enkrat nimas vec casa zanj, ne bo zadovoljen. Obratno pa bo vesel, ce si bos odtegnila vec casa zanj.
Je treba bit realni.

Seveda je to pac moje mnenje.

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #6957 : 28 Januar 2008, 06:24:07
Sej tud mopsika je na vrtu...Sam je pa res da je med borderjem in mopsem VELIKAA razlika..torej,sej ne bi bil vedno Sam zunaj.Samo mogoče 5h na dan(ko sm u šoli) med tem bi mel družbo Lajke ampak tkoi ko bi pridivjala s šole bi šla k njim.Samo  še neki me zanima-pri kolkih letih lahko začnejo z agilityjem? ???Čene vsi ZELOOO hvala da mi svetujete :)



artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #6958 : 28 Januar 2008, 07:11:57
Vsem Elaeth sestricam in bratcem zelim vse najboljse za 1. rojstni dan! :-*
Koncno smo postali veliki fantje in punce!
Art



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #6959 : 28 Januar 2008, 07:23:23
Vsem Elaeth sestricam in bratcem zelim vse najboljse za 1. rojstni dan!


 :o :o :o :o Kako gre hitro čas...  :o :o

Vse najboljše Elaeth mladički!!!  :o :o