Border Collie

Lisa · 3992987

Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #6990 : 28 Januar 2008, 17:37:50
moj msn je [email protected] me,pasji genij :P



artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #6991 : 28 Januar 2008, 17:45:49
Elaethi, kaksno presenecenje ste nam danes pripravili! :o Hvala, hvala, hvala ... Smo ze vse sprobali (po velikosti in okusu).
Upam lahko samo, da smo vsaj priblizno zadovoljili vase zelje po dobrih lastnikih.
Vsem ostalim pa hvala za cestitke.
Art&Maja&Mare



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #6992 : 28 Januar 2008, 18:31:48
Upam lahko samo, da smo vsaj priblizno zadovoljili vase zelje po dobrih lastnikih.

Ma ne zadovoljili, več kot presegliiii  :o :o :o!

Od sedmih mladičkov štirje že delajo agility, ena začne spomladi, ena pa takoj, ko bodo imeli pogoje za trening, dva hodita na pašo, dva pa imata svoje ovce in vseh sedem ima krasne lastnike. Več si res ne bi mogli želeti  ;).



negresco

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
Odgovori #6993 : 28 Januar 2008, 22:16:37
zivjo

babica,teta in stric vam zelijo vse najboljs za vas 1 rojstni dan, seveda da jih bo se veliko, veliko zdravja, veliko objemov ter veliko vrzenih zogic ali pa frizbijov ter zelijo vam se veliko ovc ter tisti ki delate agility cim bolj uspeno agility karijerjo.

pa hvala asu za vse dobrote smo si dobro nasitili zelocke (tako pasje kot cloveske) :) :)


kajcika tebi pa zelim/o vse naj najboljse ter veliko preskocenih ovir(seveda ne con) tako z konjem kot z ''bebiko'' :)


pa sevede sari za 10 mesecov upam da se bos hitro naucila brati. ;D


lp dasa





negresco

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
Odgovori #6994 : 28 Januar 2008, 22:22:08
pa se to jaz sem cist za BOC bazo in smo tudi mi pripravljeni nekaj denarja dati zraven in pa tudi casa oz. pomoci. Jaz bi da v bazi je cim vec podatkov.
pa tale baza iz hrvase od BOC je luskana mogoce bi lahko bil se kaksen forum zraven?? samo ideja.


pa se to baja velika vecina ludji ki pisejo v temi imajo BOC in se spoznajo na njih in z njimi delajo ter jih tudi sprehajamo neglede na vreme. Boc ni proproclji da ga imas na vrtu ker se zelo radi ucijo in ce jih ti ne zaposlih se radi zaposlijo sami in ponavadi nam ta zabav/zaposlitev ni vsec.zato zelo dobro premisli preden si kupis BOc ker ni samo ''lep'' in pamet je tudi pes


lp dasa




Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #6995 : 29 Januar 2008, 07:26:23
Sej nism rekla da bi ga mela ker je samo lep in pamet!!!! ??? >:( Sej bi ga tud učila ja!!!sam bi bil na vrtu če ne!!!ko bi bla jaz u šoli!!!!In nehi obračat besede prosim ok?


P.S:pa brez zamere za moj angry smeško izpad



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #6996 : 29 Januar 2008, 10:05:25
Baja živjo,

glede na to, da vztrajaš pri borderju, nas sprašuješ za mnenje, me zanima, če si že prebrala vseh 234 strani na tem forumu in na forumu moj pes 134 stani o njih?


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #6997 : 29 Januar 2008, 10:35:11
In naj  poskuša izluščiti 20 strani pametne vsebine, ki ji bo prišla prav?  :o  :D  ;D

Glej Baja, dejstvo je, da si premlada, da bi lahko sama sprejemala tako velike odločitve. Tukaj morata starša biti definitivno poleg, saj v letih kot si sedaj ti, marsikdaj prehitro izberete nekaj kar vam čez čas ni več zanimivo. Življenjska doba borderja je cca. 14 let. Torej veš kaj boš počela do tvojega 25 leta??? Prvo je srednja šola - OK, kaj pa študij, se mu boš odrekla zaradi psa (razen če stanuješ v LJ bo lažje)? V tvojem primeru bi jaz vprašala le tvoje starše kako navdušeni so in ali bodo skrbeli kot je treba za psa, če bi se ga ti naveličala.

Morda se tokrat motim v mojih predvidevanjih, do sedaj pa se še nisem.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #6998 : 29 Januar 2008, 10:45:41
No pa sem se dokopala do interneta  ;D  Z enodnevno zamudo se cestitke z moje strani.. Vse najboljse kuzki A Elaeth.  :-*  :-*  Ravnokar sem prejela ogromen paket  :o in se zaradi svojih nosecniskih hormonov tudi malo  :'(:D. Ash se zahvaljuje za ovratnico in slikico, o piskotkih pa se razmislja.  :)

Hvala Alenki in Masi, ki sta celo leto in se malo vec nudili veliko koristnih nasvetov in ker sta mi "dodelili" Asha hudicka  >:D, hvala tudi Dasi za veliko"prelaufanih" km na agilityju (upam, da jih bo se veliko).



negresco

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
Odgovori #6999 : 29 Januar 2008, 13:33:35
hoj

baja nobeden te ne napada smo dejstva ti predstavljam. in to da sem rekla da je lep in pameten se velika vecin za njih odloci kar pa je zelo slabo nazalos jaz na sprehodih srecujem vse vec BOC, ki so ali na 20 cm striku ali pa ne pridejo do lastnikov 1 uro. potem imas pa se to vrjanto da so zelo agresivni, kar je cedalje bolj pogosto. psa imeti na vrtu ko tebe ni doma jaz tega nisem pristas in tudi ne odobravam se posebi ne pri BOc ko je mlad kot sem ti ze praj napisala so BOc zelo ucljivi in to svojo ucljivo zelo radi izkoriščajo ce s znjimi ne ukvarjas pa ni dovolj samo da jih trikce ucis(vsaj malo pomagajo).tako da zelo dobro razmisl kaj in kako glede BOC kot so ti napisla ima BOC kar dolgo zivljensko dobo.

lp dasa



eva

  • *
    • Prispevkov: 1.325
    • Točke: 3
  • Živa in Dru
Odgovori #7000 : 29 Januar 2008, 14:09:32
baja,
ko sem bila približno tvojih let sem dobila svojo prvo psico in sicer waimeranca.Že prej sem veliko prebrala o psih,se poučila o lovski kinologiji in še marsičem.počasi sem se odločila da bom imela še enega psa in tako sem se 3 leta odločala za pasmo ki bi bila zame.In končno sem jo dobila in sedaj čakam da mala kepica pride h meni domov.
jaz sem v srednji šoli in živim kar blizu ljubljane(natančneje 12 km izven lj).že pri enemu psu si ne morem privoščiti po pouku pohajkovnja po ljubljani in zadrževanja v lokalih s prijatelji saj vem da doma nekdo komaj čaka da pridem domov in greva vn noret z žogicami frizbiji.Velikokrat dkoraj zmeraj se odpovem zabavam,žuranju ob petkih zvećer in po pouku saj imam ob petkih treninge s psico ,da pa bi ga sputila si pa ne dovolim saj bi bilo to v škodo moji psici.Ko boš stara okoli 16-17 let se boste s prijatelji menili da boste šli skupaj na morje.Povej mi kje bo v tem času skrbel za psa?Ga boš zmerj jemala s seboj kamor koli boš šla?Jaz se odpovedujem počitnicam s prijatelji že celo srednjo šolo in sem dostikrat že slišala razne opazke glede tega.

Če si se pripravljena odrekati i stvarem ki jih imamo mladostniki za samoumevne zaradi psa uredu.Jaz sm se dostikrat in se niti enkrat ni zgodilo da bi obžalovala.Presoditi moraš koliko je močna želja še po enem psu?Kaj bo s psom če se ga slučajno naveličaš?Verjemi da bo za psa precej hudo če se boš zelo veliko ukvarjala z njim kar naenkrat pa neboš imela več časa zanj.

Te pa tukaj noben ne obsoja in noben ne obrača tvojih besed.

lp



Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #7001 : 29 Januar 2008, 17:07:12
Ja ,mene pa fuuul razp!"%i k nekoga hočem prašat zkei se je odloču za BC in reče ja k je tkooo lušn pa še najpametnejši pes po vrhu!!!js se ga nebi naveličala in tud nimam nobenega namena hodit s frendi na morje.Js bi se veliko stvarem odrekla zanj.O ja.Če ne pa sm do zdej prebrala 34 strani.. ;D



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #7002 : 29 Januar 2008, 18:46:03
Baja- mogoče pri tebi ne bo tako, ampak človeku se v 4, 5 letih pogled na svet zelo spremeni. Morda sedaj govoriš kako se boš odrekla vsemu zaradi psa , ampak jaz poznam veliko primerov ko temu ni tako, zato pazljivo z besedami, ker zarečenega kruha se najvč poje.



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #7003 : 29 Januar 2008, 20:30:11
Hay,
Baja- mogoče pri tebi ne bo tako, ampak človeku se v 4, 5 letih pogled na svet zelo spremeni. Morda sedaj govoriš kako se boš odrekla vsemu zaradi psa , ampak jaz poznam veliko primerov ko temu ni tako, zato pazljivo z besedami, ker zarečenega kruha se najvč poje.
Zina se strinnjam s tabo. Moj brat je tak, najprej si je zelo želel Zora in kako bo skoz lepo skrbel zanj in kaj je zdaj, zjutraj ga ven pelje, pa še takrat ga ponavadi oče, kadar so pa vikendi in počitnice moram pa vse jaz narediti zanj, še hrano mu je težko dat, kaj šele da bi povedal da je zmanjka. Pri meni je pa glih obratno, ker na začetku nisem želela imeti kaj z njim, ker je bil preveč dominanten ampak po kakšnem lčetu sva se ujela in kasneje ko sem bila sposobna ga obvladat in vse, pa sem se zmeraj bolj navduševala nad njim. Edino žal mi je zaradi trikcev, ker se jih večino boji in traja dolgo obdobje da ga kaj naučim in še to da ne trenirava agilitya (delno je krivo to da je najbližji v Celju ta je pa oddaljen 25 km, delno pa to da ga nismo dobro obvladali, ko je bil še mlajši, zdaj je pa itak prepozno).
In tudi to mene zanima kako bo čez 1 ali pa 2 leti ali bi se lahko odrekla kakšnim takšnim stvarem, kot je druženje s prijatli, pa da se gre z njimi na morje. Verjetno se ne bi in bi vzela psičko s seboj, če bi bilo pa res tako da ne bi mogla je imeti s seboj bi se pa že odrekla ali pa bi se z očetom zmenila, da bi tisti čas skrbel zanjo. Itak mu ne bi bilo težko, ker ima tudi sam rad pse.
Baja pri tvojih letih sem si noro želela nemškega špica in sem vesela, da mi ga oče ni dovolil imeti ali katerega drugega psa. Res je da sem takrat bila zelo žalostna, ampak zdaj sem prav vesela za to, ker bi kmalu spoznala, da sem naredila napako in bi obžalovala svojo odločitev. Včasih pa starši le vejo kaj je dobro za nas in dobro je da jih upoštevamo, da ne bomo kasneje obžalovali in bi spoznali prepozno, da so le imeli prav.
Zato Baja jim le predstavi to pasmo in zakaj si jo želiš, pa skupaj premislite razumno, da ne bo kasneje obžalovanj.
lp,
Anja


eva

  • *
    • Prispevkov: 1.325
    • Točke: 3
  • Živa in Dru
Odgovori #7004 : 29 Januar 2008, 20:53:46
Ja ,mene pa fuuul razp!"%i k nekoga hočem prašat zkei se je odloču za BC in reče ja k je tkooo lušn pa še najpametnejši pes po vrhu!!!js se ga nebi naveličala in tud nimam nobenega namena hodit s frendi na morje.Js bi se veliko stvarem odrekla zanj.O ja.Če ne pa sm do zdej prebrala 34 strani.. ;D

to je tvoje zdajšnje mišljenje.verjemi mi da se bo ko boš v srednji šoli spremenilo.vedno se.tudi pri meni se je.
nikamor se ti ne mudi.
počakaj da končaš osnovno šolo potem pa se odločaj naprej.jaz sem tako naredila pa sem bila prav tako zagnana za še enega psa kot si ti zdaj vendar sem čakala in čakala.vasih je bilo to čakanje mučno vendar verjemi se je splačalo.

lp



Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #7005 : 29 Januar 2008, 21:23:05
Js mam že zdej eno psičko.Jo vsak dan peljem na sprehod in  jo mam FUUL rada.Samo kdaj k sm u šoli bi ji pasala družbo še enga psa a? :'(



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7006 : 29 Januar 2008, 21:28:22
Ne kupujte psa psu. Raje mopsa (če se prav spomnim) dajte v hišo, ker je premajhen da bi živel zunaj.

Se opravičujem, če sem kaj pomešala in narobe razumela.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


evva

  • *
    • Prispevkov: 65
    • Točke: 0
Odgovori #7007 : 29 Januar 2008, 21:34:19
Baja, psi spijo po 16 ur na dan, večina to opravi dopoldne. Sigurno ni border primerna družba za tvojo psico. Če te ni doma, je treba dati malega borderja v boks, ker drugače ti bo uničil celo sobo in nagajal tvoji psici. Če bo sam na vrtu, ti bo kopal luknje, populil vse rože,... in pridno pasel vse mimoidoče stvari, poleg tega pa še lajal, ker ga ne bodo ubogale. Tvoji starši sigurno ne bi bili zadovoljni.



masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #7008 : 30 Januar 2008, 01:16:05
Zdravo  :)!

Čeprav mogoče delujem "nova", nisem čisto ;), a tokrat so me zasrbeli prstki. Vidim, da debatiramo o nakupu borderja?

Veš Baja, sem nekaj let in eno puberteto starejša od tebe ;), pa še vedno čakam na pravi trenutek za nakup borderja. Zakaj? Ker mu želim nuditi vse kar si zasluži, ker želim biti 100% odgovorna zanj, ker po vseh 234+143+o hrani, vzgoji, šolanju itd. straneh, po gori raznoraznih knjig (ja, ob kupu študijskih je vedno tudi kup pesjanarskih) še vedno zbiram informacije. Vem, da teorija in praksa nista isto, a dokler borderja ne bom imela ob sebi lahko vsaj črpam, seciram, berem od spredaj in zadaj-znanja ni nikoli premalo. Imeti borderja za družbo drugemu psu se mi ne zdi ravno primerno, sploh glede na to, da se pasmi po nivoju energije precej razlikujeta. Ne morem se znebiti občutka, da bil tak pes bolj 'bored' kot border. Zakaj prav ta pasma? Kaj od psa pričakuješ? Kaj bi rada z njim počela? Veš, kaj bi rad on počel s tabo?

Na žalost ali na srečo v otroštvu in najstniških letih nisem dobila psa, pa čeprav sem si ga močno močno želela. Tako sem pač obiskovala psičke vseh sosedov in malo bolj oddaljenih znancev, če smo bli kje na obisku je bilo vse OK, dokler sem se lahko ukvarjala s kakšnim štirinožcem. Prilastila sem si prvega mešančka, ki me je po pogledu in belih tačkah spominjal na borderja. Moj Muri nikoli ni živel ob meni, sem pa jaz preživela ob njem več časa kot doma. Draveljskega ketnarja sem brez navodil za uporabo naučila vseh osnovnih povelj in trikov-na besedo, na kretnjo, na žvižg... Pri fantu me zdaj noro obožujeta dva pesjanarja, jaz pa njiju. A vendar čakam, čakam na tistega, ki bo moj in vem, da bo border...no borderka :-). Srce se mi trga, ker bo imela psička, v katero sem se zaljubila na prvi pogled, leglo preden si bom jaz lahko kupila mladička. Pa ne zaradi financ. Najprej stanovanje, potem pravi vzreditelj, prava psička... Denar za vse kar bo mladiček potreboval pa shranjujem že zdaj. Pretiravam? Mogoče, a do uresničitve sanj se bo nabralo dovolj denarja za rodovniško kepico, za prve obiske veterinarja, za igrače in opremo, hrano, šolanje, pa še kaj za rezervo. Border bo moja odgovornost, moje veselje, moje "delo in strošek". Ne trdim, da je moja priprava na prihod novega družinskega člana edina pravilna in da bi morali vsi čakati z nakupom na popolne pogoje, a mislim, da moraš imeti v nasprotnem primeru vsaj popolnoma zanesljiv backup-torej dobro razčiščene pojme s starši.

Baja, ti psička že imaš-nakloni mu še vso tisto pozornost, ljubezen in energijo, ki si jo pripravljena nuditi borderju in prepričana si lahko, da bo tvoj mops srečen, zadovoljen in niti malo zdolgočasen. Čas za drugega psa bo še prišel in skoraj zagotovo bo primernejši za sprejemanje takšnih odločitev. Do takrat pa pojdi, tako kot jaz ;), na kakšno razstavo, na agility, na srečanje... Pocukaj kakšnega lastnika borderja za rokav in se z njim pogovarjaj. Premisli, s čim bi pokurila vso energijo, ki jo imajo te lepooke zverinice, kako boš iz odličnega psa potegnila najboljše. Beri, sprašuj...

Tudi jaz bom še marsikaj spraševala, zdaj ko sem končno pretegnila prste  ;D, prej sem nekako raje tiho črpala iz vaših pogovorov ;). Ko prideš do tega, da si ustvarjaš vtis, kako je živeti z določeno pasmo, se še tako kratka "uf in ah" pa "jupiii" sporočila koristna  :D. Khmm, pa prosim ne se ustrašit, če bo kakšna zmešana punca bulila v vašega pesjančka z druge strani ulice in iskala način kako priti najhitreje na drugo stran Celovške, se pritihotapila na vaš piknik ali vas cukala za rokav na vsaki razstavi... That's me :-[...

+1

"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7009 : 30 Januar 2008, 08:27:56
Ja Baja , vsekakor ne vem zakaj ne bi najprej do konca izkoristila tega psa,ki ga že imaš? nauči se na njej šolati pse. Nauči se uporabljati kliker in jo nauči čim več trikcev. Tudi na agility pojdi. Ni pomemebno ,če so nekateri mopski bolj počasni. Pomembno je, da se naučiš psu privzgojiti veselje do dela s tabo, da začutiš kaj pomeni ukvarjati se s psom in da se naučiš učiti psa in zaposliti ga.
Ko bo tvoja psička znala že celo moje trikcev, da ti bo že idej zmanjkalo kaj še naučit, agility, opravila BBH in jo boš z veseljem sprehajala in šolala tudi v dežju, ko ti bo ob tem ostalo še vedno preveč časa in energije za delo s psi, takrat ponovo razmišljaj o še enem psu.Obenem bi bilo dobro,da že sedaj z enim psom poskušaš uvesti režim,da če se ti seliš od starša do starša, da se s teboj seli tudi tvoj pes.
In ko boš ob vsem tem po tehtanju spet razmišljal ao še enem psu ponovno preglej vse pasme- mogoče bo tudi v tem primeru bolje,da si vzameš manjšo pasmo - npr šeltija, kavalirčka. Razlog je enostaven- dve manjša psa lažje jemlješ s seboj in lažje jih imaš notri itd

Pa za Zoreka in Bajo- nikoli ni prepozno začeti učiti odraslega psa karkoli.Tudi po desetem letu- ni važno. Pač začneš od začetka. Psi so spaosobni učiti se vse do smrti-.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7010 : 30 Januar 2008, 08:48:44
Pa za Zoreka in Bajo- nikoli ni prepozno začeti učiti odraslega psa karkoli.Tudi po desetem letu- ni važno. Pač začneš od začetka. Psi so spaosobni učiti se vse do smrti-.

100% res. Včasih je celo lažje! So bolj umirjeni z večjo možnostjo koncetracije. Naš iz zavetišča vzet (dominanten) 9 let star samec se uči s takim veseljem, da ni za verjet.

Tudi pri borderju je sigurno treba znat vzpostavit odnos. Ne bo kar delal kot da je na baterije in daljinca.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #7011 : 30 Januar 2008, 08:50:10

Tudi pri borderju je sigurno treba znat vzpostavit odnos. Ne bo kar delal kot da je na baterije in daljinca.

Mhm  :-[ ;)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7012 : 30 Januar 2008, 09:01:11
Veliko ljudi misli, da bodo pri borderju pa samo s prstom mignili pa bo obvladal še integrale...  ::)

To je bilo mišljeno in malo ironično napisano...  :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #7013 : 30 Januar 2008, 09:12:05
Bravo Masyka

Za mene eden najbolj argumentiraniih odgovorov Baji za nabavo BOC-ja.  Tudi sam namreč spadam v kategorijo "kaki dve puberteti + kusur" ::) in se zelo zanimam za to vrsto psov, vendar pri meni doma ne izpolnjujem enega glavnih pogojev za nabavo psa - v hiši se vsi ne strinjajo z prihodom štirinožca - žal!
Upam da bo Baja to "malenkost" vsekakor predebatirala s starši, ki bodo vsekakor nosili večji del odgovornsti - tudi finančne - pri tem psu.

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #7014 : 30 Januar 2008, 10:21:46
Predvsem pa je treba vedeti, da pes poleg ze nastetih osnovnih strostkov zahteva malo vec denarja. Jaz sem v zadnjih dveh tednih pri veterinarju pustila ze vec kot 100€. Pred dvema tednoma je nekaj požrl ali pa imel virozo in so me obrali za 50€ potem pa sem mu za rojstni dan privoščila še testiranje na klopne bolezni kar je bilo 75€. Naj ne pozabim, da ce je pes pozitiven na katerokoli od klopnih bolezni sledi zdravljenje kar tudi ni zastonji. Verjamem, da tebi v tvojih letih denar ne pomeni veliko vsekakor pa taksni stroski obremenijo denarnico tvojih starsev.
Mops je miren in pocasen pes in s tem je tudi tveganje za kakrsne koli poskodbe manjse kot pri borderjih, ki radi norijo in si mimogrede kaj porežejo, zlomijo, zvijejo itd. za taksne poskodbe pa so nujni obiski veterinarjev, ki pa niso zastonj.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #7015 : 30 Januar 2008, 10:34:52
Pa se tole, nikakor ne mislim, da za psa obstaja pravi cas če so tvoji starsi pripravljeni skupaj s tabo skrbeti za psa in jim je jasna razlika med mopsom in borderjem potem se pac zmenite in pojdite h kaksnemu vzreditelju (na tem forumu jih je kar nekaj) ter se pozanimajte o pasmi. Nikakor pa ti ne priporocam, da psa kupujes prek raznih oglasov, ker se zna zgoditi da bodo stroski veterinarjev v kratkem mocno presegli osnovno ceno psa. Prijatelji so tako pred letom in pol kupili nemskega ovcarja, ki pa ima tako hudo displazijo kolkov in izpah desnega kolka, da je potrebna operacija (umetni kolk), ki stane 3000€!



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #7016 : 30 Januar 2008, 14:33:22
Masyka in deteljica, se strinjam z vama!

Jst sm svojega borderja čakala 7 let. Čeprav sem študentka, nimam dohodkov in sem si denar prišparala od žepnin, novoletnih in rojstnodnevnih daril ipd. Sama mu kupujem hrano, plačujem veterinarje, plačujem vse izlete, štartnine, opremo... vse. Vsak € gre za psa. Velikokrat se odrečem "šopingu zase" pa raje psu kaj kupim ali pa splaniram kako tujo tekmo, ampak to delam z veseljem. Res je en kup odrekanja, ampak take stvari mi manj pomenijo kot pes.
Prvo leto (na fax sem hodila le opravljat izpite) sem preživela res vsak dan z njim, nikoli ločena niti za eno noč ne... posvetila sem se šolanju, socializaciji in sem vesela da sem to naredila. Imam psa ki ni napadalen do drugih, se z vsemi razume, če se kak pes zapodi v njega pa kar pobegne (mal je reva ja ;D). Ampak meni je to super. Nikoli nimam skrbi da bi se on zapodil v kakega psa.
Tudi sedaj, po enem letu in pol, vsa ogromno skupaj. Skoraj vsak dan vsaj 1 trening (al je to agy, al frisbee, al paša), če slučajno ni treninga pa dolgi sprehodi z žogicamo in frizbiji. Pač moj res rabi VELIKO zaposlitev da je preostanek dneva malo miru :D drugače se odloči da bi kake čevle malo pobližje pogledal, al pa kako igračko dal na prafaktorje, vedno kej najde :D

Vsekakor vem, da ko bom dobila novega psa (nč bat, ne še kmalu) bom šla po enakem postopku. Prvi meseci se mi zdijo zelo pomembni in želim jih preživeti kar največ z mladičkom oz. mladim psom.

Vedno ko nekdo pohvali Bodeja kaj vse zna in kok je pameten, vedno razložim koliko dela in časa je vloženega v njega, da je danes tak kot je. Tudi v borderja je treba veliko vložiti in ni enostavno. Nekateri celo več časa rabijo kot drugi. Ni vse tako enostavno kot zgleda potem ko nekaj zna. In vsekakor dela in učenja ni NIKOLI konec :)

masyka, mene pa še nikoli nisi napadla, pa skor sosede sva očitno  :) res pa je da ob celovški pa nikoli ne hodim :P

Borderji so čudoviti psi, če imajo čudovite lastnike, ki vedo kaj imajo ;)

lp



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #7017 : 30 Januar 2008, 17:59:02
Hay,
Pa za Zoreka in Bajo- nikoli ni prepozno začeti učiti odraslega psa karkoli.Tudi po desetem letu- ni važno. Pač začneš od začetka. Psi so spaosobni učiti se vse do smrti-.
to vem, ampak pri nam je problem, ker traja zelo dolgo časa, da ga navadim na trikec, ker se jih sprva boji, a na koncu se izkaže, da ga obožuje in ko vidi da imam hrano bo hitro naredil trikec, ki se ga je prej bal, da bi le dobil košček sira, klobasice, čipsa ali kaj podobnega. In nisem nikoli obupala pri njemu nad trikci, če nama ne gre pač ko izgubim potrpljenje hitro vzamem žogico pa se igrava potem pa spet grema naprej, ko je zainterisiran.
Pa tudi sama sem se že odločila, da bom počakala še to leto, da bom prišla v srednjo šolo in videla kako bo tam, če bo še vedno dovolj časa za 2 psa in bi si lahko omislila borderja, pa seveda bom se še z očetom parkrat dol usedla in se pomenila kako in kaj.

Pa se tole, nikakor ne mislim, da za psa obstaja pravi cas če so tvoji starsi pripravljeni skupaj s tabo skrbeti za psa in jim je jasna razlika med mopsom in borderjem potem se pac zmenite in pojdite h kaksnemu vzreditelju (na tem forumu jih je kar nekaj) ter se pozanimajte o pasmi. Nikakor pa ti ne priporocam, da psa kupujes prek raznih oglasov, ker se zna zgoditi da bodo stroski veterinarjev v kratkem mocno presegli osnovno ceno psa. Prijatelji so tako pred letom in pol kupili nemskega ovcarja, ki pa ima tako hudo displazijo kolkov in izpah desnega kolka, da je potrebna operacija (umetni kolk), ki stane 3000€!
Podobno se je nam zgodilo pri prejšnem airedalcu. Kupili smo sicer odraslega psa, ker mu je lastnik umrl, punca ki ga je podedovala pa je vzrejala rotvajlerje in je bila psica zelo napadalna. Psu je na enem delu izpadala dlaka in je imel bulice, kar ob prvem obisku ni bilo tako zelo vidno in je zgledala kot ugriznina, tudi lastnica je rekla, da ga je psica ugriznila. Ko pa se je začelo širiti in so bile bulice vidne je veterinar potrdil da ima nekaj z žlezami narobe. Več tednov smo plačevali po 15.000 SIT na teden, dokler ni bilo prepozno in smo se odločili, da ga uspavamo.
lp,
Anja


Baja

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: -10
Odgovori #7018 : 30 Januar 2008, 18:44:13
Lajka in agility-Never ;DTrikci pa maybe...Ma je problem da use pozabi.Enkrat sm jo naučila dat tačko pa je tkoi pozabla.Par dni pa je blo konec..Ma kako se nauči trikce?Ona ma 9let.Lp



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #7019 : 30 Januar 2008, 18:48:37
Zakaj pa ne agility?  In če je pozabila, očitno nisi dovolj utrjevala. ;)