Borelija

scythe · 177556

artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #180 : 18 Avgust 2008, 23:56:20
Tina, za erlihijo je odprta posebna tema. Je ze kar precej napisanega, zato priporocam, da pogledas sem: http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,1578.0.html



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #181 : 19 Avgust 2008, 11:31:06
Citiraj
spet drugi pa zagovarjajo teorijo, da je ozdravitev verjetneja pri mešančkih, kot pri pasemskih psih, zaradi boljšega imunskega sistema.

tole je pa ena od najboljših rac tega poletja ???


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #182 : 19 Avgust 2008, 12:54:14
Najprej en lep pozdrav vsem skupaj. Vesela sem, da sem našla vaš forum, kjer lahko najdem veliko koristnih informacij pri zdravljenju naših kužkov. Imam briarda, starega 8 let in pred enim mesecom so mu diagnosticirali erlihijo. Sedaj mu že tri tedne dajemo tablete clinofug, ki mu zelo pomagajo. Edine nevšečnosti, ki so se pojavile je bruhanje in neješčnost. Ob ranitalu so minile tudi slednje težave. Predpisano terapijo ima za dobo 4 tednov in upam, da se bo pozdravil. Pogovarjala sem se z številnimi veterinarji in vsak mi pove svojo različico. Namreč zanimalo me je kaj predvsem vpliva na boljšo ali slabšo ozdravitev psa. Nekateri veterinarji zagovarjajo teorijo, da na popolno ozdravitev vpliva kdaj se je zdravljenje začelo, v kateri fazi, spet drugi pa zagovarjajo teorijo, da je ozdravitev verjetneja pri mešančkih, kot pri pasemskih psih, zaradi boljšega imunskega sistema. No, sedaj pa me zanima vaše mnenje o tem.
Hvala vam za vašo pomoč in lep pozdrav vam in vašim ljubljenčkom.
Tina
malo OT...a Tina od Thora z Obale?  :o



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #183 : 19 Avgust 2008, 13:16:57
Hvala za pomoč.  :)
Danes sva bila spet na veterini, imela sva kontrolo. upam da bodo izvidi veliko boljši kot so bili pred enim mesecom.

Nyssa, nisem iz Obale. Verjetno pa poznam tega briarda ali pa vsaj njegove prednike  :)





nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #184 : 19 Avgust 2008, 13:35:22
Ups, potem pa sem te zamenjala  :-[
Ko smo na v Piranu, hodimo dostikrat v Fieso in tam se sprehaja Tina s svojima dvema briardoma. Zato sem vprašala  :)
Upam, da bo s tvojim psom vse v redu in da boste ukrotili erhilijo.



san-san

  • *
    • Prispevkov: 353
    • Točke: 0
Odgovori #185 : 19 Avgust 2008, 16:36:09
nyssa,ona je Martina,ni Tina


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #186 : 19 Avgust 2008, 16:40:26
Ne vem, meni se vedno predstavi kot Tina  :D



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #187 : 20 Avgust 2008, 21:10:41
Ali lahko vprašam kje je dobila briarde? Iz Slovenije ali iz tujine?

Moj kuža se je poštimal, izvidi krvi so se izboljšali. Pojavil pa se je drug problem in sicer infekcija urina, ki že kar nekaj časa traja, pa pojavili so se kristalčki v urinu. Veterinarka mi je predlagala kastracijo, ker se infekcija menda pojavlja oziroma traja tako dolgo zaradi težav s prostato. Malo ima povečano prostato, kar je menda normalno za starost 8 let. Se vam zdi to rešitev ali ne?
Jaz se nekako ne morem odločit za kastracijo.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #188 : 20 Avgust 2008, 21:21:18
Naš samec ima tudi probleme s povečano prostato in že kakšno leto dobiva hormonske tablete za zmanjševanje prostate. Veterinar je predlagal kastracijo, a se zanjo nočemo odločit. Po kar nekaj kontrolah, se je njegovo stanje ful popravilo, tako da bo ostal samo na tabletah.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #189 : 20 Avgust 2008, 21:24:10
A to pomeni, da mora tablete jemat doživljensko? Kaj pa negativni učinski tablet?



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #190 : 20 Avgust 2008, 21:41:36
Naš veterinar je sicer rekel, da jih lahko ukinimo dokler ne bo imel spet težav, ampak smo se potem odločili raje za manjšo dozo (ker je meni brez veze, da se mu poslabša, pa dobi tablete, se mu izboljša, ukinemo tablete in se mu poslabša... začaran krog).
Ne, ni stranskih učinkov, ker so to itak samo hormoni, ki jih ima pes premalo (zaradi starosti; zato ima pa povečano prostato in posledično kri v urinu). Dokler ne bo imel drugih prolemov, ga ne bomo kastriral. Če se mu pa pojavi kakšen tumor, potem pa itak ni več dvoma o operaciji.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #191 : 20 Avgust 2008, 21:44:09
Se čisto strinjam s tabo. Naš kuža sicer nima krvi v urinu in drugih težav. Na ultrazvoku so bile vidne minimalne ciste in to je to. Vprašala sem, ali je razlog za skrb, pa so rekli da ne. Ali vplivajo te hormonske tablete kaj na obnašanje psa?
Kakšnega kužka pa imaš, če lahko vprašam?



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #192 : 20 Avgust 2008, 21:51:24
Kakšna je pa cena tablet? Ali mu daješ dozo glede na kilažo?



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #193 : 20 Avgust 2008, 22:20:15
Ja, ja, saj naš je tudi imel ciste + kri v urinu (ker so mu ciste pokale). Dobiva človeške tablete in sicer pol  tabletke na dan. Škatlica stane 12 eur, notri je 30 tablet. Ne, čisto nobenih sprememb ni. Imamo pa mešančka.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #194 : 20 Avgust 2008, 22:38:00
Ptem se bom pa js tudi kr za to odločila. Katerega veterinarja pa obiskuješ?



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #195 : 28 Oktober 2008, 11:24:41
Eno vprasanje..imam podoben problem kot mayca.

Moja Zara je hiperaktivc in non stop skace sem ter tja. V sredo je bila sterilizirana in je od takrat naprej na strogem pocitku. Hkrati so ji tudi slikali kolke/komolce/ramena in je vse ok.
V cetrtek zjutraj je pa zacela sepat na sprednjo levo taco. Najprej sploh noce stopit nanjo, ko pa jo razmiga pa divja naokoli kot da ni nic. Pretipala sem ji zapestje in ugotovila, da jo tam boli, pa tudi tacka je malo zatecena. Sedaj je ze 1 teden na mirovanju, pa se mi zdi, da se stanje nic ne izboljsuje.

Bova se sle tudi testirat za borelijo, me pa zanima, ce se vam tako sepanje zdi znak za borelijo? Pscka je zivahna, jesca, skratka vse je ok. Iz legla ima ze alergijo, pri dr Kotnikovi smo tudi ugotovili na kaj. Do sedaj ni se nikoli zasepala. Drugih tezav pa nima.

Hvala!



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #196 : 28 Oktober 2008, 14:52:26
Eno vprasanje..imam podoben problem kot mayca.

Moja Zara je hiperaktivc in non stop skace sem ter tja. V sredo je bila sterilizirana in je od takrat naprej na strogem pocitku. Hkrati so ji tudi slikali kolke/komolce/ramena in je vse ok.
V cetrtek zjutraj je pa zacela sepat na sprednjo levo taco. Najprej sploh noce stopit nanjo, ko pa jo razmiga pa divja naokoli kot da ni nic. Pretipala sem ji zapestje in ugotovila, da jo tam boli, pa tudi tacka je malo zatecena. Sedaj je ze 1 teden na mirovanju, pa se mi zdi, da se stanje nic ne izboljsuje.

Bova se sle tudi testirat za borelijo, me pa zanima, ce se vam tako sepanje zdi znak za borelijo? Pscka je zivahna, jesca, skratka vse je ok. Iz legla ima ze alergijo, pri dr Kotnikovi smo tudi ugotovili na kaj. Do sedaj ni se nikoli zasepala. Drugih tezav pa nima.

Hvala!

šepanje je lahko tudi posledica erlihije ali katere koli druge klopne bolezni...ne le borelije...
držim pesti, da ni nič hujšega!



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #197 : 28 Oktober 2008, 14:56:18
Če je sklep zatečen, bi jaz (naj)prej pomislila na poškodbo vezi / kit ali česa podobnega. Šele potem na klopne bolezni.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #198 : 03 November 2008, 22:25:26
Eno nevmesno vprašanje, rabim pa čim hitrejši odgovor...

OK nisem brala cele teme  :-[

Če je pes okužen z borelijo...ali jo ima do konca življenja ali je konec z njo ko se jo pozdravi (če se ne motim bolezen aktivira neka bakterija, torej ali to bakterijo lahko "ubijemo" ali jo lahko samo spravimo v mirujoče delovanje)

Potem...če je samec okužen ko pari...ali lahko okuži mladiče oz. samico? Ali lahko to bolezen kakorkoli prenaša na druge pse (teoretično: se psa na mrtvo stolčeta in pride do stika s krvjo...)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #199 : 04 November 2008, 07:42:07
1. bakterija ostane za vedno (isto je pri ljudeh, razen ce jo ujames dovolj zgodaj - preden se pojavijo simptomi, kar je pri psih skoraj nemogoce, ker ne mores videt rdecega kroga pod dlako), 2. po mojem ni variante, ker se mislim da niti z okuzene matere na prenese na mladice.

battito animale


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #200 : 04 November 2008, 18:08:06
lilit hvala!  :-* :-*

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


princessandmax

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #201 : 19 December 2009, 18:59:02
Pozdravljeni.
Hvaležna bom za vsak odgovor, odziv.
Doma imamo šest in pol letnega kokeršpanjela, ki do sedaj ni imel nobenih zdravstvenih težav. Začelo se je pred enim mesecom. Kar naenkrat, doma, je začel rahlo šepati na zadnjo levo tačko. Po dnevu ali dveh smo ga peljali k veterinarju, ki je po pregledu dejal, da je mogoče prišlo do kakšnega udarca, ali pa da je kaj s sklepi oz da je možna tudi borelija. Glede slednjih dveh stvari je rekel, da če se stanje ne bo izboljšalo, da svetuje test za borelijo. Je pa res, da so pri našemu kužku že nekaj let nazaj odkrili displazijo levega kolka, ampak zaradi tega ni imel težav. Zato je veterinar tud svetoval Hillsovo hrano j/d in naj razmislimo o CortaVet/CortaFlex. Skratka, ob tem obisku mu je dal injekcijo in Rimadil tablete. Naš kuža je manj kot v dnevu nehal šepati. Skoraj dva tedna je bilo ok, potem pa se je šepanje zopet začelo in je bilo močnejše kot prvič. 8.12. je zopet dobil Rimadil (pol zjutraj, pol zvečer), "prešaltali" smo na Hillsovo hrano. Šepanje prisotno še naprej. V sredo, torej po tednu "neizboljšanja" odpeljemo Maxa nazaj k veterinarju. Ugotovijo da ga boli levi zadnji kolk. Odločimo se za testiranje za borelijo. Max dobi injekcijo (zaradi katere se šepanje neha), ponovno Rimadil (povečano dozo - zjutraj eno tabletko, zvečer polovico) za 14 dni, in začnemo s CortaVet (kapsule za 14 dni, 1 na 24 ur). Na presenečenje dobim klic iz ambulante že včeraj in povejo mi, da je pozitiven na borelijo ter naj ga pripeljemo še isti dan po terapijo. Žal ob obisku vet. nisem bila prisotna - dobil je injekcijo in tablete Ronaxan comprimes 250, katere mora jemati 3/4 na 24 ur (o tabletih na internetu nisem našla nobenih informacij). Vet. reče, naj pes nadaljuje z Rimadilom, j/d prehrano, CortaVetom in temi novimi tabletami. Kuža seveda ne šepa več, je normalno, najraje bi norel po snegu a ga držimo nazaj, skratka tak je kot vedno.
Torej, priznam, to je naš prvi kuža, o tej bolezni prej nisem vedela nič. Danes že cel dan berem forume in se izobražujem. Imam nekaj vprašanj (ki jih nameravam zastaviti tudi veterinarki, ki je sicer mojo sestro včeraj v nekaj minutah odpravila z besedami, da je že meni vse razložila po telefonu, kar seveda ni res). Je prav, da psu dajemo toliko Rimadila? Ali kdo pozna te tablete (Ronaxan comprimes)? Naj dam psa testirati tudi za Erlihijo in Babeziozo? Je varno, da jemlje naenkrat toliko tablet (3 različne vrste)? Je normalno, da je po diagnozi borelije dobil le injekcijo in tablete? Bi moral dobiti kake druge (tablete/zdravila)? In še - naj zamenjam veterinarja oz grem po še eno mnenje (ne glede diagnoze, ampak zdravljenja in nadaljnih dodatnih testiranj)?
Vem, da je dolg post, hvala vsakemu, ki bo prebral.

Lep pozdrav.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #202 : 19 December 2009, 19:08:10
Ronaxan je doksiciklin (delajo ga v ITA), torej v bistvu ze zdravite za erlihijo/borelijo. Testiranje za erlihijo ni smiselno, ker so zdravila (doksiciklin) enaka.
Rimadyl in kortizon (injekcijo) je verjetno dobil predvsem zaradi bolecin v levem kolku (oboje bo pomirilo vnetje, ko koncate s to terapijo, boste predvidoma analgetike dajali po potrebi), ki je tako ali takjo displasticen in zdravljenje za klopne b. nanj ne bo vplivalo. Poleg cortaveta pa bi mu jaz zacela dodajat se ester C (vitamin C) in ko koncate z Rimadylom, morda naredite se eno kuro z bosvelijo.
Jaz ne vidim nobene potrebe po drugem mnenju ali menjavi veterinarja. Vse kar so naredili, je povsem korektno.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #203 : 19 December 2009, 19:09:29
Edino kar sem pozabila napisat, lahko mu v prehrano dodate se kaksen probioticni jogurt (kaksnih 6 ur pred/po ronaxanu).
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


princessandmax

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #204 : 19 December 2009, 23:59:03
maja01, stokrat hvala za odgovor. Omislili si bomo vitamin C, kot si predlagala, prav tako probiotični jogurt. Glede tega - koliko pa naj mu ga dam? Najbrž mu ga dajem le dokler jemlje tablete? Tudi o bosveliji si bom kaj prebrala, hvala. Ali je normalno, da je dobil Ronaxana le za dva tedna? Po dveh tednih mora namreč nazaj na kontrolo. Bila sem pod vtisom, da taka kura traja več kot dva tedna. Še to me zanima - če se zopet pojavijo kakšni znaki (šepanje) kasneje v življenju, ga moram najbrž vsakič peljati k veterinarju in potem vsakič dobi kake tablete/injekcijo? Res hvala.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #205 : 20 December 2009, 00:19:35
Obicajno je terapija daljsa (3-4 tedne), ampak ce imate po dveh tednih pregled, zaenkrat ni treba nic "ukrepat".
probioticni jogurt dajaj sedaj, ko dobiva tablete, daj mu pol - celega (loncek) dnevno. Doksi je namrec kar "ubijalski" za crevesno mikrofloro in probiotiki pomagajo pri prevenciji prebavnih tezav.
C vitamin - ko bos kupila, mi napisi kaj si kupila, pa ti povem koliko daj. Kupi pa kvaliteten preparat, ne kaksnih sumecih tablet (ja, ljudje kupijo svasta ;D) Bosvelija je sicer ena rastlinca, katere izvlecek je neke vrste naravni antiinflamatorik in bojda pomaga pri sklepnih zadevah (v kombinaciji s hondroitinom, glukozaminom, MSM  - to troje je v Cortavetu in vit. c).
Glede sepanja - vsakokrat, ko zasepa, ni treba letet do veta, ce bo pa trajalo dlje, pa, oz. se takrat po potrebi naredi ena kura z analgetiki - scasoma potem pozoren lastnik sam ve kdaj in koliko casa.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


princessandmax

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #206 : 20 December 2009, 18:41:14
Upoštevala bom vse tvoje nasvete, hvala! Jogurt je zelo rad pojedel. Svetuješ kakšno določeno znamko oz vrsto vitamina C, ki naj jo kupim?



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #207 : 20 December 2009, 23:57:56
Jaz imam kar ester C 180 od Nutrilaba (dobis v DM ali v lekarni)

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #208 : 21 December 2009, 09:57:17
Teh novih zdravil za borelijo/erlihijo ne poznam, zato težko komentiram. Mi smo bili še na Clinofugu, katerega si bom po potrebi spet nabavila, ker je vsaj preizkušen na mojem (občutljivem) psu. Verjetno sodim med redke srečneže, katere psu sta bili diagnosticirani obe bolezni že šest, sedem let nazaj, pa je dvojno kuro telesno zelo dobro prestal. Prvič je bil res "rahlo" sesut in brez apetita proti koncu kure, ampak po kakem mesecu, dveh se je spravil k sebi in pes, z uničeno "črevesno floro" (verjetno od kuhane hrane ::)) je dobil neverjeten apetit, driske in bruhanja od takrat več ni bilo.
Od takrat prakticiram probiotični jogurt dvakrat na dan (en jogurt na psa), opoldne s suhim kruhom, zvečer po briketih pri obeh psih in po mojem dela čudeže - vsaj pri desetletniku, kanti za svinjarijo ;).
Z vitamini pa sama raje nisem eksperimentirala.

Lp, Mateja



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #209 : 21 December 2009, 14:03:00
Mi smo bili še na Clinofugu, katerega si bom po potrebi spet nabavila
Se ga ne dobi, v tem je stos vseh "novih" doksiciklinov.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --