čipiranje, tetoviranje

jenny3 · 18872

jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
: 07 Julij 2006, 10:05:40
Mene pa zanima, kdaj se tetovira in čipira mladiča??? Koliko to stane???
ali mi lahko kdo napiše, kdaj in za kaj se mora cepiti mladiče in katera cepljenja potrebuje mladič za potni list.

hvala in lep pozdrav
                                                         Zala


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 07 Julij 2006, 10:14:09
Mene pa zanima, kdaj se tetovira in čipira mladiča??? Koliko to stane???
ali mi lahko kdo napiše, kdaj in za kaj se mora cepiti mladiče in katera cepljenja potrebuje mladič za potni list.

hvala in lep pozdrav
                                                         Zala


V slo. se čipira iztočasno z cepljenjem proti steklini okoli 3-ga ali 4-ga meseca (nekaj se je zakon spreminjal in mislim, da morajo zdaj cepit pri 3h mesecih), Tetovira jih pa v leglu vzrejni referent, moj vem da pri 4ih tednih še ni bil tetoviran, ko sem ga zbrala, pri kakšni starosti to naredijo bodo povedali vzreditelji.

Cepi se kombinirano cepivo pri vzreditelju, potem ti cepljenje ponoviš in pri 3h mesecih cepiš steklino.

Lp nina



quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 07 Julij 2006, 10:45:36
Mldička se tetovira pri 6 tednih takrat se ga tudi prvič cepi proti KPHLKu. Za to poskrbi vzreditelj.

Čipira pri drugem ceplenju proti KPHLKu (starost okoli 9-10 tednov). Čip je brezplačen.

Za potni list potrebuješ le cepljenje za steklino (cepi se jo pri 12 tednih starosti), ki je obvezna. Ostala cepljenja niso obvezna so pa priporočljiva, saj tako zavarujemo mladička prot nalezljivim bolezni.

Cepljenje proti KPHLKu ponovimo pri starosti 14 tednov.

Torej naj bi bil 14 tednov star mladiček 3x cepljen proti KPHLKu in 1x proti steklini. Nato vsako leto 1x proti KPHLKu in 1x proti steklini.

K-pasja kuga
P-parvoviroza
L-leptospiroza
H-nalezljiv hepatitis
Ku-kužni kašelj



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 07 Julij 2006, 10:47:56
Mldička se tetovira pri 6 tednih takrat se ga tudi prvič cepi proti KPHLKu. Za to poskrbi vzreditelj.

Čipira pri drugem ceplenju proti KPHLKu (starost okoli 9-10 tednov). Čip je brezplačen.

Za potni list potrebuješ le cepljenje za steklino (cepi se jo pri 12 tednih starosti), ki je obvezna. Ostala cepljenja niso obvezna so pa priporočljiva, saj tako zavarujemo mladička prot nalezljivim bolezni.

Cepljenje proti KPHLKu ponovimo pri starosti 14 tednov.

Torej naj bi bil 14 tednov star mladiček 3x cepljen proti KPHLKu in 1x proti steklini. Nato vsako leto 1x proti KPHLKu in 1x proti steklini.

K-pasja kuga
P-parvoviroza
L-leptospiroza
H-nalezljiv hepatitis
Ku-kužni kašelj


A zdaj se čipira že pri kombiniranem cepljenju ??? Ne več pri steklini??

Lp nina



quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 07 Julij 2006, 10:57:34
Ja že takrat. Vsaj na kliniki v Loki ije takšna praksa.

Bi bilo pa fino da bi jih začeli že čipirati namesto tetovirati. Ker toliko enih oznak na naših štironožnih prijateljih nima pomena.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #5 : 07 Julij 2006, 11:00:52
Razlika med čipiranjem in tetoviranjem je predvsem ta da se tetovira samo rodovniške mladičke. POd to številko je mladičk vpisan pri KZS in meni se to ne zdi nepomembno sa s tem še lažje najdeš svojega psa oz. on svojega lastnika če se izgubi.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 07 Julij 2006, 11:03:04
Razlika med čipiranjem in tetoviranjem je predvsem ta da se tetovira samo rodovniške mladičke. POd to številko je mladičk vpisan pri KZS in meni se to ne zdi nepomembno sa s tem še lažje najdeš svojega psa oz. on svojega lastnika če se izgubi.

V nekaterih državah se uporablja samo čipiranje, tudi za rodovniške pse, kar je veliko bolj smiselno kot dvojno označevanje. ::)

Lp nina



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #7 : 07 Julij 2006, 11:04:19
Jaz sem rodovniško psičko pripeljala iz Madžarske, pa ni bila tetovirana. Je pa pred odhodom v Slovenijo dobila čip, tako da so pri cepljenju stekline samo preverili številke čipa.


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #8 : 07 Julij 2006, 17:13:04
Jaz sem rodovniško psičko pripeljala iz Madžarske, pa ni bila tetovirana. Je pa pred odhodom v Slovenijo dobila čip, tako da so pri cepljenju stekline samo preverili številke čipa.
Enako, samo da pri nas še čipa niso preverili.

Los je car!


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 07 Julij 2006, 17:30:21
Evo čip imam doma=) , v Kanadi jo bodo s tem čipom čipirali, še prej pa cepili proti steklini, tako da bo imela potni list 1 mesec prej.
Tetoviranje če imaš čip ni pomembno???


Lola

  • Gost
Odgovori #10 : 09 Julij 2006, 17:34:49
Tetovira se mladičke pri starosti 7 tednov. Tudi cepi se jih pri 7 tednih ( nekateri storijo to pri 5 in pri 8 tednih tako da so mladiči cepljeni 2x, samo cepivo pri 5 tednih je neko posebno ). Potem pa jih novi lastniki še sami cepijo 1x, ko so mladiči stari 4 mesece ( po starem je bilo tako ) pa še proti steklini. Zdaj ne vem čitam da jih že prej, tudi kolegica ki ima psa z Madžarske je bil cepljen proti steklini že pri odhodu v nov dom ( halo ?! ) ampak večina preferira cepljenje proti steklini še kasneje kot pa pri 4 mesecih. Čip naj bi se dal ob steklini, ampak se meni zdi da sem ga jaz plačala, nisem ziher.
V tujini ponavadi ne tetovirajo mladičev ampak jim dajo čip, meni se zdi to bolj humano, ampak pri nas še ni mogoče to, ker  morajo vsi mladiči biti tetovirani ( menda se okoli leta 2010 ukinja to ).
Jenny tetoviranje je pomembno za rodovniške ker tako vodijo evidenco, nekakšna identiteta psa, ampak ja če je pes čipiran je to čisto dovolj po mojem mnenju, zato sem bolj za to da se ukine obvezno tetoviranje mladičev.
Glede preverjanja št čipa, to je obvezno ker lahko je čip drugačen kot tista nalepka pol je vse skupaj zmiksano, tako da ko vam dajo čip vam morajo preveriti, da vidite ali vse štima.



quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 13 Julij 2006, 12:51:55
Pa potem je fino da ob vsakoletnem cepljenju stekline veterinarja prosite naj preveri ali je čip na svojem mestu.
Nekateri veterinarji to naredijo sami od sebe  :)

Citiraj
pri nas še ni mogoče to, ker  morajo vsi mladiči biti tetovirani ( menda se okoli leta 2010 ukinja to ).
Mislim, da je to ze mogoče. Samo siten in vstrajen moraš biti. Prijatelj je imel lansko leto rodovnisko leglo in mi je razlagal, da se je namatral, da so mu mladičke le čipirali in ne tetovirali.



Lola

  • Gost
Odgovori #12 : 13 Julij 2006, 13:06:10
Tudi jaz sem težila, najprej tetovirnemu referentu ki ti popiše in pregleda leglo, potem sem klicala še na KZS in tam težila, pa ni mogoče.



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 13 Julij 2006, 13:34:33
Samo neki .. a lahko pa tetoviraš tudi psa i ni rodovniški?  ???



Lola

  • Gost
Odgovori #14 : 13 Julij 2006, 13:43:00
Ne, to je za evidenco 8 register ) rodovniških psov



Me`SheLLa

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 1
  • ...moja lubica...
Odgovori #15 : 13 Julij 2006, 15:38:30

nekaj mi ni jasno... ???

Zakaj mi je pol zadnjič rekel veterinar, ko sem šla mojo cepit proti steklini (prvič), da naj pridem čez mesec dni in bo komaj takrat dobila čip, da obojega skupaj ne more dat! neki nov zakon...

 ???


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #16 : 13 Julij 2006, 21:12:16
OK... to da ti ni mogel dati skupaj cepiva in čipa nima nobenega smisla, saj čip v nobenem pogledu ne vpliva na organizem ... mogoče si je narobe razlagal zakon ali pa je stvar izvedel 'od ust do ust'

Je pa priporočljivo da je razmak med cepljenjem proti kužnim boleznim in cepljenjem proti steklini vsaj mesec dni.

jenny: da ne boš mislila da MORAJO tvojega psička tetovirati... nikakor ... po zakonu mora samo biti primerno označen, kar pa čip pokriva ;)

Lp, Črt



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #17 : 13 Julij 2006, 22:30:17
Je pa priporočljivo da je razmak med cepljenjem proti kužnim boleznim in cepljenjem proti steklini vsaj mesec dni.
Zakaj pa naj bi bil tak razmak?

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #18 : 13 Julij 2006, 22:32:05
Zakaj pa naj bi bil tak razmak?

Ker sta obe cepivi naenkrat šok za organizem.

Lp nina



Lola

  • Gost
Odgovori #19 : 13 Julij 2006, 22:46:46
čip se je dajal skupaj s steklino, tako kot je že Črt rekel to ne vpliva na organizem



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #20 : 13 Julij 2006, 22:48:49
Ker sta obe cepivi naenkrat šok za organizem.

Lp nina
A naj bi bil zato imunski odziv slabši?

Ker Luno so lani pri 4 mesecih cepili oboje naenkrat, pa še čip je dobila, pa ni bilo nobenih težav. Bomo pa videli, kako bo jutri, ko gremo na cepljenje. Me pa zanima, kaj naj bi bil vzrok, a samo strah, da bo kuža zbolel, ker bo kar na enkrat toliko "povzročiteljev"  v njegovem telesu, ali pa je dolgotrajen imunski odgovor zaradi kombinacije slabši.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Me`SheLLa

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 1
  • ...moja lubica...
Odgovori #21 : 14 Julij 2006, 08:29:59
OK... to da ti ni mogel dati skupaj cepiva in čipa nima nobenega smisla, saj čip v nobenem pogledu ne vpliva na organizem ... mogoče si je narobe razlagal zakon ali pa je stvar izvedel 'od ust do ust'

Je pa priporočljivo da je razmak med cepljenjem proti kužnim boleznim in cepljenjem proti steklini vsaj mesec dni.

te cepitve so bile vse v razmaku 1 meseca, to za čip pa morem it zdaj, ko poteče mesec od zadnje cepitve. To je čez nekaj dni in bom mu rekla naj mi še enkrat razloži vse glede tega.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #22 : 14 Julij 2006, 09:09:34
te cepitve so bile vse v razmaku 1 meseca, to za čip pa morem it zdaj, ko poteče mesec od zadnje cepitve. To je čez nekaj dni in bom mu rekla naj mi še enkrat razloži vse glede tega.



resno dvomim,da ti bo tale primerek veterinarja znal kaj uporabnega razložit  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #23 : 14 Julij 2006, 21:14:29
Mi smo se danes cepili in to tako proti steklini kot kužnim boleznim. Imajo pa že pripravljeno cepivo vse v enem, tako da je bil potreben samo en špikec. Sem pa vprašala, če je treba delati razmak, pa mi je rekel, da ni treba.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #24 : 03 Oktober 2006, 19:36:33
Tudi meni so lani in že predlani cepili psa z obojim naenkrat  >:( (ne po veterinarjevi krivdi - po krivdi mojih staršev in kompliciranjem s prevozom) Letos sem pa tako ali tako cepila samo steklino.

Še to me zanima. Če pes poje zadevo, ki je bila namenjena lisici da se jo cepi proti steklini v gozdu...je to škodljivo zanj? Ga imam sicer na povodcu ampak on je sposoben mimogrede nekaj zagrabit in pomalcat ali pa nosit stvar v gobcu tudi eno uro in se doma zavlečt v en kot in pomalcat. Ima pa tok velik gobec da če bi se pripravil in primil zadevo sploh nevem če bi jo opazila.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #25 : 03 Oktober 2006, 19:41:24
Neyka ni strupeno in naj ne bi bilo nič narobe.

Lp nina



malena3

  • Gost
Odgovori #26 : 10 Januar 2007, 14:53:43
No, glede čipa je tako:
Kal ga je dobil v ponedeljek, skupaj z drugim cepivom.
Za steklino mora pes dopolniti 3 mesece.

Dobil je že dva cepiva, prvega 8 decembra, drugega pa sedaj 8.1.2007 v sklopu z čipom.



killer

  • Gost
Odgovori #27 : 26 Marec 2007, 22:39:08
V zavetiščih se je našlo kar nekaj psov, kateri so bili čipirani, pa se je izkazalo, da niso navedeni v nobeni evidenci, tako da se ne ve, kdo je lastnik. pač to je doslednost naših  veterinarjev.
Tetovira se pač pse z rodovniki, saj se tako vodi zaporedno število rodovniških psov posameznih pasem. Pri čipiranju pa so te številke večmestne, tako da takšne evidence ne bi bilo možno nadzorovati. Če se najde rodovniški pes, se pokliče na Kinološko zvezo, kateri povedo, iz katerega legla je pes, tako da se da dokaj hitro ugotoviti, kam je bil pes prodan, tako da se dobi lastnika.
Pa tetoviranje ni nič manj boleče, kot čipiranje. 



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 25 April 2009, 22:18:50
Kaj nalepka s številko čipa se nalepi tudi na rodovnik? Mora bit zraven kakšen štempelj ali lahko kar sam nalepim?

Hvala za odgovor ;D



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #29 : 26 April 2009, 01:07:20
Kolikor jaz vem št. čipa ne rabi bit prilepljena na rodovniku. Mora pa biti nujno prilepljena v potnemu listu (knjižici cepljenj).

Mene pa zanima, če kdo ve, kako je z evidenco števila psov posamezne pasme, v državah kjer psov ne tetovirajo?? se pravi, če je namen tetovaže evidenca št psov, kako potem to rešijo tisti, ki jih ne tetovirajo?