Nizozemski schapendoes [Schapendoes]

Nika · 748841

*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1080 : 23 December 2009, 13:42:01
*star*, a pri vas ne dežuje in koliko sploh še imate snega? ???

EH! Danes je začelo deževati....  :-\ In sneg kar hitro pobira...  ::)



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1081 : 28 December 2009, 11:27:16
MANDY , nekaj o vzreji rjavih Schapendoesov:

Na nemškem forumu je bila debata o vzreji rjavih Schapendoesov:

 Vzreditelji so povedali, da načrtna vzreja rjavih schapendoesov ne gre skupaj z odgovorno vzrejo. Prvo, ker je treba gledat na čisto druge stvari(standard) in ne na barvo.

V preteklosti, ko so nekateri poskušali z načrtno vzrejo rjavih se je pokazalo, da je gen, ki nosi rjavo barvo recesiven. Poleg tega pogosto nosi ta gen tudi  določene anomalije, zato se naj ne bi nikoli parilo dveh rjavih psov. To paritev primerjajo z paritvijo dveh merlov. Zato klubi NE odobrijo takšne paritve. Poled tega je genski pool pri njih tako majhen, da bi bila takšna vzreja neodgovorna- previsoka stopna inbreedinga.

Poleg tega ima veliko rjavih schapendoesov(še sploh svetlejših) namesto rjavih oči janterne, presvetel nos,  premalo pigmenta in nepravo kvaliteto dlake. Če že uporabljajo rjavega za vzrejo(kar bolj poredko) potem največkrat temno rjave in da odgovarjajo standardu. 

Pri schapendoesih so dovoljene vse barve, vendar pravi tipični schapendoes je črno-moder(siv) ali črn. Prav tako se pri črno-belih pogosteje pojavlja modro oko, ki pa je za nadaljno vzrejo prepovedano.


MANDY

  • Gost
Odgovori #1082 : 28 December 2009, 12:41:28
Sem opazila, da naša vzrediteljica v glavnem pari rjavo in črmo belo kombinacijo ne pa rjavo psičko in rjavega psa. Pa čeprav je povpraševanje po rjavih mladičkih večje. Glede oči in pigmenta nosu se isto dogaja pri bradatih ovčarjih. Če bomo kdaj Bello parili bo to črn samček  ;) :P.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1083 : 28 December 2009, 13:16:22
Sem opazila, da naša vzrediteljica v glavnem pari rjavo in črmo belo kombinacijo ne pa rjavo psičko in rjavega psa. Pa čeprav je povpraševanje po rjavih mladičkih večje. Glede oči in pigmenta nosu se isto dogaja pri bradatih ovčarjih. Če bomo kdaj Bello parili bo to črn samček  ;) :P.

Pari z črno belo kombinacijo, pri kateri ve, da lahko pridejo ven rjavi-recesivni. Kolikor se spomnim ima Bella oba starša rjava in je tvoja vzrediteljica že imela kar nekaj rjavo-rjavih kombinacij. >:( 

Sem pa tudi že opazila na nem. forumo, da tudi niso preveč navdušeni nad črno-belimi psi, ki imajo veliko beline. Kar pa vem že od drugih pasem, da tudi ni dobro(pride do preveč ostalih problemov). Nekateri prav tako ne radi parijo belo-črnega z belo-črnim. In sem videla pri tvoji vzrediteljici, da je leglo z zelo veliko beline veliko težje prodala - so bili dalj časa pri njej.



MANDY

  • Gost
Odgovori #1085 : 28 December 2009, 16:02:07
Prav zato, ker sta Bellina starša oba rjava jo moram parit z črno belim ali  bolje črnim samčkom, da se ohranijo lastnosti pasme.
Tudi meni bi bila zaželjena rjavo-recesivna barva pri mladičih a je potrebno dobro premisliti zadevo.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1086 : 28 December 2009, 17:37:52
Prav zato, ker sta Bellina starša oba rjava jo moram parit z črno belim ali  bolje črnim samčkom, da se ohranijo lastnosti pasme.
Tudi meni bi bila zaželjena rjavo-recesivna barva pri mladičih a je potrebno dobro premisliti zadevo.

Prvo, tukaj ne gre za lastnosti pasme ampak za hude anomalije, bolezni,...

MANDY, a si ti to že vedela prej ali si šele sedaj izvedela? ???

Se zavedaš, da je že Bella  iz "prepovedane" vzreje in da je vzreja z njo lahko zelo rizična? Veš, da je veliko večja možnost, da se ji bodo še pokazale kakšne dedne bolezni? Oba starša imata že recesivna gena. Ne vem, če bi ji sploh dali vzrejno dovoljenje(klubi). Kolikor je meni jasno, ne boš dobila za paritev samčka, ki bi pripadal kakršnemu koli klubu. Poleg tega pa tudi večina lastnikov samcev ne bo hotela reskirat(tisti, ki vedo za to prepoved).

Jaz bi se na tvojem mestu pozanimala pri NL klubu, če je sploh možno oz. odgovorno parit takšno psico. Jaz si ne bi upala reskirat.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1087 : 28 December 2009, 20:16:00
MANDY sem vprašala nem. vzreditelje na nem. forumu in dobila naslednji odgovor:

 "I'dont know, if this bitch can get in a normal breed! The breed commission in netherland have to know something about this problem, maybe!"



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1088 : 28 December 2009, 21:32:27
Felina, spletna stran psarne Van Hoefflaeckens Cocó: http://hoefflaeckens-coco.donnamosa.nl/

Saj ne morem verjeti, da je naredila stran  :o....mi fali še v angleščini. Sva se pa par dni nazaj pogovarjali preko mailov. Nisem mogla verjeti, sem dobila njen mail za božička in naenkrta je tudi njej mojega poslalo, predtem pa ni dobila enih 5 mojih mailov :)  Kaj veš mogoče kaj je tisti mladiček, to ziher ni schapendoes  ???

Pri Ai-ju je tudi tako, da ima premalo pigmenta, janterjeve oči, medtem ko pa je kvaliteta dlake zelo dobra....vozlov ne poznamo  ;D, pa je potomec dveh črno- belih psov, ki tudi v prednikih nimajo ne vem koliko rjavkotov, tako da so očitno pri njih rjavi geni kar močni in me zanima, če je tudi tukaj isti gen za rjavo barvo kot pri schapendoesih in ima enak vpliv?  Ker kolikor sem jaz razumela, je nekaj problemov pri fawn, pa modrih, ampak bolj lepotne narave, kot so slabša kvaliteta dlake itd., pa tudi velikim količinam beline se izogibajo  ???  Nikjer pa nisem zasledila, da bi se to enačilo z merli in tudi razen kakšne razbarvanosti (zgolj lepotna napaka) nisem zasledila kakšne večje anomalije, saj so tudi nekatere druge pasme rjave, pa ni problemov...mah, ne razumem te genetike  ??? 


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1089 : 28 December 2009, 22:01:32
Mladiček je iz njene vzreje-katalonski ovčar. Je imela leglo, zato je tudi prestavila leglo schapendoesov.

Za  Bearded collie ne vem kako je z rjavo barvo in njihovo vzrejo. Za schapendoese pa sedaj vem, da je prepovedana vzreja dveh rjavih. Je pa tudi res, da nisem še zasledila, da bi parili dva rjava schapendoesa(razen Bellina vzrediteljica, ki pa ni v nobenem klubu).


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1090 : 28 December 2009, 22:37:37
Mladiček je iz njene vzreje-katalonski ovčar. Je imela leglo, zato je tudi prestavila leglo schapendoesov.

Za  Bearded collie ne vem kako je z rjavo barvo in njihovo vzrejo. Za schapendoese pa sedaj vem, da je prepovedana vzreja dveh rjavih. Je pa tudi res, da nisem še zasledila, da bi parili dva rjava schapendoesa(razen Bellina vzrediteljica, ki pa ni v nobenem klubu).

Aha...se mi je zdelo, ja, da je katalonec :) Očitno so jo navdušili :)  To psičko je namreč posvojila od prijateljice iz Španije, ki jih vzreja :)

Glede rjavčkov, ko sem jaz takrat debatiralka o tem z njo, mi je tudi omenila nestrinjanje z rjavimi šapiji, zato sem se tudi kasneje odločila, da bo kljub mojemu nagnjenju k rjavim psom, vseeno prišel črnček ;) (kar se seveda ni zgodilo, očitno :P)  Ampak je takrat izpostavila samo probleme z netipično in slabšo dlako ter poudarku v vzreji črnih in črno-belih psov, nič pa ni komentirala kakšne druge anomalije (se mi zdi, da sem o tem tudi pisala nekje na forumu takrat). Mi je zelo zanimivo slediti, kako odkrivajo zadeve in kako sledijo razvoju pasme  :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1091 : 29 December 2009, 09:23:16
Felina, pričakovala naj bi leglo s Ke-sera. Še ta mesec. Mi je pa zanimivo, ker nima nikjer napisano njeno polno ime. Res je, da si ga lahko (in rodovnik) vsak pogleda na spletni strani kluba. Angleška stran- je ne rabijo, ker jih brez problemov prodajo v lastni državi. Poleg tega pa jih veliko ni zainteresiranih za prodajo v tujino.

Na klubski strani so ponovno rodovniki. Poleg tega pa je klub na klubski razstavi zbiral kri psov za genetske študije gena za Open ductus arteriosus (ODB).

Kar se tiče rjavih- da se ne parijo med sabo je že stara stvar. Res pa nimajo tega zapisanega v vzrejnih pravilih, se pa tega držijo že mnogo let.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1092 : 29 December 2009, 09:59:31
Ja, mi je rekla ja, glede Ke-Sera :)  Mislim, če pomislim, da bi morala še kar čakati, res je zavlačevala s tem leglom :)   Angleško bi pa imela samo zaradi tega, da bi lahko kaj firbcala, vem pa da ima ona ponavadi že razprodane mladiče vnaprej, še mladiče njenega samca :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


MANDY

  • Gost
Odgovori #1093 : 29 December 2009, 10:38:43
Meni tukaj nekaj ni jasno. V opisu pasme je napisano DOVOLJENE VSE BARVE zaželjena črno bela, siva. Poznamo pasme z dovoljeno le sivo črno barvo, kraški ovčar..... Že v startu pasme so zgrešili, verjetno je bilo med mladiči nekaj rjavih in so zato dovolili vse barve (če pogledaš pasme iz katerih je nastal sch. imajo veliko rjave barve) in  takrat so pri vzreji uporabljali le črno bele sive pse predvidevam zaradi povpraševanja. Vse se vrto okoli denarja, žal. Zdaj pa je veliko zanimanje za rjave mladiče. In problem je tu- anomalije???, ki se lahko pokažejo pri  vzreji vseh sch. Zato bi bilo bolje namesto, da se razpravlja, vklučiti v vzrejo rjave pse in načrtno izboljševat njihove napake (dlaka, pigment). Veš, ko sem prvič peljala Bello na veterino so ostali brez besed, ko sem pokazala teste, ki so jih imeli narejene njeni starši. Veterinarka, ki je kar nekaj let delala v Belgiji in pri vet. Matku mi je dejala, da pri tako zdravih starših Bella ne bi smela imeti težav z zdravjem. A vseeno bom opravila z njo vse teste, če jo bom parila. Sem pa prepričana, da naša vzrediteljica ne bi obdržala Bellinega bratca in še poudarila, da so mladički primerni za vzrejo če ne bi bila 1000% prepričana v to. Glede na to, da se že dolgo ukvarja z vzrejo ji zaupam. Mislim, da ženska ve kaj dela in pametno pari  ne glede na barvo mladičev. V dveh leglih mislim, da ima skupaj 13 mladičev so samo trije rjavi in leglo v katerem sta dva rjavčka, to pove veliko. Ljudje imamo pač različne okuse in če pasma dopušča zakaj bi ne imeli zdravih rjavih sch.
Lep dan želim.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1094 : 29 December 2009, 13:02:27
Kar se tiče  DOVOLJENE VSE BARVE se tiče za nadaljni razplod, res pa je, da v njihovih pravilih paritev nič ne piše o paritvenih kombinacijah glede na barvo.

Kaj so zgrešili in kaj ne, jaz ne mislim komentirat. To je njihova pasma in edino oni imajo pravico odločat kako in kaj. Če je za njih tipičen črno-siv ali črn schapendoes in strmijo k vzreji le teh je to njihova odločitev. Dejsto pa je, da v nobeni državi ( kjer so klubi, 9 držav) ne stremijo k vzreji rjavih. Ker če vzrejaš po njihovih pravilih je to skoraj nemogoče. Upoštevajo, da se držijo standarda, poleg tega pa upoštevajo še vse ostale zdravstvene teste in pa razne anomalije in bolezni, ki so se pojavile pri prednikih in njihovih sorodnikih nekaj generacij nazaj. Nem. vzreditelji so rekli, da enostavno ne morejo odgovorno parit za rjavo  barvo, ker je še toliko veliko bolj pomembnih ostalih stvari (genov- zobi, ugriz, srčne anomalije, ledvične,...), ki so bolj pomembne za zdravje in izgled in na katere morajo bit zelo pozorni.

Je pa res, da tvoja vzrediteljica dela po svoji vesti.  Ne mislim nič komentirat, sem se pa o njej pogovarjala z NL vzreditelji v Nemčiji na vzrejnem pregledu. Jaz bi pač bolj zaupala ljudem iz kluba, ki imajo veliko več znanja in prakse kot pa ona. In vedno bom zagovarjala nakup schapendoesa za nadaljno vzrejo pri vzrediteljih, ki so v klubih in vzrejajo po njihovih pravilih.

Tako ali tako že sami v klubu niso bili enotni (kar mi je čisto logično, saj je veliko ljudi, različnih interesov) in je nastal še en klub. V starem- prvotnem klubu bo tudi mogoče prišlo do nekaterih sprememb glede vzreje(koilko legel lahko imajo, samec naskokov,..). Na primer en predlog je, da mladiči starša( pri katerem so se po paritvi pokazali problemi z ledvicami),ne smejo biti uporabljeni za vzrejo vse do 36 meseca starosti. Marca bo jasno

Glej, če boš šla delat vzrejni pregled v Nemčijo ali na NL in naredila vse zdravstvene teste, boš najbolje videla kako in kaj. Pač jaz sem napisala kar so meni povedali nem. vzreditelji. Kaj je pa res, lahko izveš, če kontaktiraš z vzrejno komisijo NL kluba. Brez njihovega vzrejnega dovoljenja se ti bo krog možnih samcev zelo zožil.

Jaz brez vseh zdravstvenih pregledov in njihovega vzrejnega pregleda nisem hotela parit. Naredila sem vse kar so hoteli plus še nekaj stvari več.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1095 : 29 December 2009, 13:54:16
MANDY, da se pri tvoji vzrediteljici vrti vse zaradi denarja si prav ugotovila. Bella izhaja iz Utah-inega  petega legla, pa psica takrat ni bila stara niti še 6 let. >:( Zame je to navadno štepanje mladičev.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1096 : 29 December 2009, 22:32:13
M Mislim, da ženska ve kaj dela in pametno pari  ne glede na barvo mladičev. V dveh leglih mislim, da ima skupaj 13 mladičev so samo trije rjavi in leglo v katerem sta dva rjavčka, to pove veliko. Ljudje imamo pač različne okuse in če pasma dopušča zakaj bi ne imeli zdravih rjavih sch.
Lep dan želim.

Pari samo na barvo mladičev in nič drugega. To je njen cilj. In to lahko opazi vsak, ki vidi njeno spletno stran.

To da ima v leglu rjavčka pomeni, da izbira kombinacije, ki ji lahko prinesejo rjavčke. Ali je eden ali osem( pri ne rjavih obeh starših) je pa stvar genetike(njene sreče), in ne more povedat nič drugega. Poleg tega nabavi  iz drugih psarn pse, ki so rjavi ali imajo možnost rjavih mladičev ali je vsaj eden od staršev rjav. Obdrži mladiče, pri katerih je možnost rjavih. Kombinacije, ki ji prinesejo rjave mladiče ponavlja. Da si je obdržala Bellinega bratca in kar je napisala zanj, je zame logično vidno, da pari samo na barvo. Ima oba starša rjava in je s tem možnost za nadaljno vzrejo rjavih velika.
In pri takšnem številu legel in psov ne gre vsaj zame za nič drugega kot za navadno štepanje mladičev.

In niti eden samec iz njene vzreje ( ne iz "Gentle Bears" ne iz "Les Ours Gentils" ) ni med plemenjaki NL kluba. To je čisto dejstvo.

 To da že ko se mladič skoti in že ve katerega bo obdržala(ker naj bi bil zelo dober) je lari fari. To je tako, kot da bi že pri novorojenčku vedeli v kakšnega moškega, žensko se bo razvil. Ne moreš še vedet ali bo mladič imel vredu ugriz.

Jaz nimam nič proti rjavim, zagovarjam pa vzreditelje, ki parijo tako, da dobijo čim bolj zdrave mladiče. Če gledaš samo na barvo je to veliko težje oz. tako kot trdijo nem. in nizo. vzreditelji nemogoče. O zdravju njenih mladičev ne morem komentirat, ker ne vem. Če mi en vzreditelj reče, da vzreja zdrave, mu ne bom verjela dokler se ne bom sama prepričala.

Schapendoesi so še zelo mlada pasma, z malim genskim poolom, z veliko možnih bolezni in okvarami,  ki se še vedno pojavljajo. In zato ni možnosti, da vzrejaš samo rjave zdrave schapendoese. Imaš na primer zelo zelo dobre plemenjake, ki so parili kar po nekaj državah, pa so pri njih odkrili dedne očesne bolezni šele po petem, šestem letu starosti. Kar se tiče ledvic, se tudi ne pokaže že takoj na začetku pri mladiču, pri nekaterih zelo pozno. Pri epilepsiji se nekaterim začno napadi tudi šele ko so že v odrasli dobi. Potem še srčne napake,  ali pa se pojavi mladič z odprtim  Botallovim  vodom šele v zadnjem leglu,...
Na NL vedo za vsako leglo in mladiče kaj je bilo, kako se razvijajo, katere bolezni so se pojavile. Hitro ukrepajo in vzamejo iz nadaljne vzreje samca ali samico ali oba. Hitro padeš ven. In ker imajo že dolgo tradicijo, prakso in izkušnje trdijo, da ni mogoče parit  za barvo in imeti še zdrave mladiče.


MANDY

  • Gost
Odgovori #1097 : 30 December 2009, 10:41:23
Ja res imajo pri vzred. prednost psi, ki nosijo gen rjave barve. Če bi ona parila le zaradi barve in se nebi ozirala na zdravje mladičev in standard bi lahko parila le rjave pse med seboj saj ima pri sebi kar izbiro psov. Sigurno bi lahko imela vsako leto kar nekaj legel s svojimi psi ne bi bilo potrebe po parjenju drugje. Poglej jaz te pasje scene ne poznam tako dobro kot ti. Opazujem in nato sklepam, mi pa je gospa zelo simpatična saj se je videlo, da vse res vse daje svojim psom. Bom pa po novem letu, ko bo oddala mladiče povprašala za njeno mnenje.
Pozdrav



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #1098 : 30 December 2009, 10:49:00
Pardon, ker se bom zdaj tukaj vmešala, ampak mene zelo zanima zakaj bi naj bili rjavi bolj podvrženi genetskim boleznim kot črni?
A je kje kakšna raziskava?

Res me zanima, ker tega še nisem slišala za rjavo barvo, povečini govorijo o beli. Je pa res, da pojma nimam o schapendoesih in mogoče je to pri njih kakšna posebnost...
Hvala!



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1099 : 30 December 2009, 12:36:11
Sibila, jaz sem napisala za rjave kar sem prebrala.. Je pa po mojih opazovanjih in spremljanih vidno, da se zelo izogibajo vzreji z rjavimi. V Nemčiji so v zadnjih 10 letih vzrejali le z eno rjavo psičko. Pa obstaja čez 40 psarn(imajo po več psic).
Isto sem zasledila tudi na NL. Zelo malo z njimi vzrejajo.

Sigurno bi dobila točen odgovor pri NL vzrejni komisiji. So pa tudi napisali, da se ta vzreja ni obnesla(zdravstveno) v Franciji.

MANDY  na strani NL kluba so rodovniki  FCI šapijev. Tudi tvoje vzrediteljice. Če si boš šla pogledat(glej za obe psarni, ki jih ima), boš videla, da pari s svojimi psi in s psi svoje vzreje. Parjenje drugje ni njena praksa. Izjema je bil Bruno Bacio d'Arbazze du Stuval- ki, pa je rjav in je bil zelo veliko uporaben v njeni vzreji. In ko ji zmanjka njenih, oz. rabi novo kri, ker bi bili drugače v sorodu, pari zunaj( ne na NL, ker ji ne bi odobrili) oz. si nabavi psa od zunaj( zanimivo, da nobenega iz NL).In ja, veliko je parla rjave med seboj. NL vzreditelji je ne hvalijo, prej obratno.

MANDY, ne mislit, da se hočem prerekat s teboj. Bi ti pa rada dopovedala, da taka vzreja(po barvi) ni najboljša. Je ne zagovarjajo v klubih in so proti njej. Je premalo izbire lepih, res zdravih psov oz. najti res primernega samca, da upoštevaš vse bolezni njegovih sorodnikov in potomcev. Problem je tudi ta, da se lahko pokaže da je določena kombinacija bila slaba šele po nekaj letih. Če si jo ponavljal, je toliko več bolnih psov.

Dam ti za primer znano psarno, ki ne skriva svojih podatkov: DAN de DOES: imeli so 5 legel v devetih letih:
 Iz A-legla od 4 živita še dva. Amie odpoved ledvic. D-leglo en mladič PDA, E-leglo en mladič volčje žrelo

Na primer če omenim nem. psarno  Clou-Color”: Imajo psico iz znane psarne Adam’s Zotteln , ki je imela eno leglo. Iz legla so obdržali eno psičko, še ena naj bi šla v vzrejo. Pri starosti enega leta legla oče legla zbolel za očesno dedno boleznijo. Letos ugotovili na ponovnem pregledu oči, da ima mati tega legla katarakto. (ti podatki objavljeni v nem.(psica) in NL.( za samca) klubskem časopisu)

psarna vom Ithland, dve legli, samec(oče) drugega legla zbolel za očesno dedno boleznijo

Še bi lahko naštevala.

Ko spremljam razna legla, in potem odrasle pse,težko najdeš vzreditelja, ki ne bi imel nekaj. Objavijo da se jim je skotilo 6 mladičev, na koncu jih prodajajo 5. Ni vzreditelja(da ima vsaj 5 legel) ali še to ni potrebno, da jim ne bi umrl kakšen mladič. Večina to skriva, ne objavijo, veliko se govori, šušulja,... Zboli mati ali oče za kakšno dedno očesno boleznijo, lastniki mladičev in vzreditelj so v strahu, če bo tudi kateri od mladičev.Skoraj vsaka psarna ima nekaj ali pa se pokaže pri vzreji z njihovimi mladiči.  Večina to skriva, ne objavijo, veliko se govori, šušulja,...Zato pa tudi ni čudno, da ko prideš na njihov vzrejni pregled, vidiš, da se večina sploh med seboj ne pogovarja, čeprav se poznajo iz klubskih predavanj in srečanj.

Ne bom rekla, da je to bolana pasma, je pa definitivno treba bit pozoren pri izbiri pravega samca. Vzreditelji se zelo trudijo, študirajo rodovnike, sprašujejo vzrejno komisijo za mnenja, zdravje samcev, pa se še vedno pokaže, da kakšna kombinacija ni bila prava. Vsaka pasma ima nekaj.









MANDY

  • Gost
Odgovori #1100 : 30 December 2009, 13:16:10
Raje bom rekla, da imajo vse pasme podobne probleme, žal in bolje da nehava, ta krasna pasma je že tako pri nas neznana  in ni potrebe, da jo imajo za riskantno glede zdravja saj sem prepričana da to ni.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1101 : 30 December 2009, 13:46:53
Raje bom rekla, da imajo vse pasme podobne probleme, žal in bolje da nehava, ta krasna pasma je že tako pri nas neznana  in ni potrebe, da jo imajo za riskantno glede zdravja saj sem prepričana da to ni.

MANDY, ni riskantna za zdravje bolj kot marsikatere ostale pasme. Definitivno pa ni izbira samcev za razplod lahka. Prej zelo težka. Zato smo tudi jaz, vzreditelj in lastnica Šušinega dedka in pradedka( ki je v klubu) izbrali Ozzy- ja, ki velja za enega najboljših samcev, ki se je že dokazal s svojimi legli. Če bom imela še kakšno leglo, bom prosila vzrejno komisijo za njihovo izbiro. Zato pa jaz tudi zagovarjam vzrejo preko NL kluba. In noben vzreditelj ti ne more 100%  zagotovit, da vzreja zdrave mladiče.

Nikoli pa ne bom skrivala ničesar o njihovem zdravju, karakterju,... in bom vedno za razpravljanje.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #1102 : 30 December 2009, 13:57:30
Sibila, jaz sem napisala za rjave kar sem prebrala.. Je pa po mojih opazovanjih in spremljanih vidno, da se zelo izogibajo vzreji z rjavimi. V Nemčiji so v zadnjih 10 letih vzrejali le z eno rjavo psičko. Pa obstaja čez 40 psarn(imajo po več psic).
Isto sem zasledila tudi na NL. Zelo malo z njimi vzrejajo.

Sigurno bi dobila točen odgovor pri NL vzrejni komisiji. So pa tudi napisali, da se ta vzreja ni obnesla(zdravstveno) v Franciji.

Aha, minči, hvala.  :)
Sem mislila, da obstaja kakšna dobra raziskava na tole temo, ker mi je povezava zdravje pa barve psov dokaj zanimiva tema, pa bi kaj več prebrala.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1103 : 03 Januar 2010, 17:41:30
Končno je mimo novoletno pokanje. :o

Šuši ga doma vedno lažje prenaša. :o Zunaj pa po dvaktatnem bližnjem srečanjem z njim, ne preveč dobro. >:(

Se je pa že včeraj hitro otresla strahu in se včeraj in danes že noro kopala. ::) Danes je prišla domov z zmznjeno dlako. Zgleda, da se bo tudi  letošnjo zimo kopala kljub mrazu.


MANDY

  • Gost
Odgovori #1104 : 04 Januar 2010, 12:06:27
Res je končno konec, pri nas je bilo pravo vojno stanje  :'(. 3x hujše kot lani, čist so znoreli. Ida sploh ni hotela na sprehode, tudi zjutraj  7h ko ni pokalo sem jo kar nekaj časa vlekla, da je šla. Pol pa je bila v prpravljenosti. Bella je lažje prenašala pokanje, a se je tudi ustrašila, če je kar iznenada poknilo tako kot vsi. Je pa zelo rada gledala v zrak barvne rakete (plme..), ki so padale proti tlem in lajala nanje. Tudi Bella mi je ušla v jarek z vodo a jo zmrznjena dlaka živcira.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1105 : 06 Januar 2010, 09:13:29
Šuši trenutno živcirajo kepe, ki se ji delajo po sprednjih tacah.  >:( Ta frišen sneg je najhujši, dokler bo snežilo bo kriza. Lani se je na sprehodu obvezno vrgla pred moje noge, da sem ji jih čistila. Letos sem opustila to, tako, da imam sedaj mir. Jo pa proti koncu sprehoda res živcirajo(so res velike), tako, da se ustavi vsake 20-30m in si jih čisti. Drugače pa uživa v snegu 100 na uro. Vala se kot nora. :o


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #1106 : 06 Januar 2010, 11:14:20
Šuši trenutno živcirajo kepe, ki se ji delajo po sprednjih tacah.  >:(

Najbolš, da ji daš škornje gor  :D . Pri nas Buffy zelo motijo kepice, ki se ji delajo po vsem telesu.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1107 : 07 Januar 2010, 18:33:36
Najbolš, da ji daš škornje gor  :D . Pri nas Buffy zelo motijo kepice, ki se ji delajo po vsem telesu.

Res bi rabila visoke škornje. :P Je pa zanimivo, da se ji zelo velike kepe delajo samo na sprednjih tacah >:(, na zadnjih pa veliko manjše, ki pa je ne motijo. :o

MANDY, kako je pa pri vaših dveh s kepami?


MANDY

  • Gost
Odgovori #1108 : 08 Januar 2010, 11:02:48
Grozljivka, Minči. Danes grem v trgovino po najlonke-dokolenke in vsaka jih dobi na tačke, bom jutri povedala kakšen bo odziv.
Predvsem pa sem ugotovila, da nikakor ne smem čistit kepe iz njunih tac takoj ko se začneta metat pod noge.
Ker jih z svojo toplo roko enostavno stisnem nehote in so še bolj zmrznjene, ko jih pa odstranim traja le par korakov pa so že večje na dlaki. Pred 2 leti sva z možem hodila po hribih in Ida je imela takšne kepe,  da sva jo nosla. Ker pa je bilo do avta še tri ure sva se sezula vsak je dal dvem tačkam svoje nogavice pa je šlo, Ida se nič ni sikirala in je ponosno hodila naprej. Zato sem se odločila, da poskusim še enkrat z nogavicami. :P :P



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1109 : 08 Januar 2010, 11:40:30
O MANDY, SUPER ideja! :o :o :o Hvala za namig, sigurno bo pomagalo.  :o :P
Samo je treba naštudirat tapravo velikost in mogoče uporabit še kakšno šivanje. :o :P Me zanima, če boš uporabila celo dokolenko- tudi pod blazinicami, ali kot gamaše?
Bom tudi jaz probala preizkusit nekaj različnih dokolenk.

Včeraj ko ni bilo tako mrzlo, sem Šuši nekaj kep hitro uspela zdrobit, ker so bile že res veeeelike. Načeloma ji jih tudi jaz ne drobim takoj. Kako se drobijo je odvisno tudi od kakovosti snega. Bom morala začet sabo nosit kakšne pripomočke za drobljenje kep. >:(