Surova hrana

irenchy · 1189006

Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #750 : 15 September 2010, 12:37:19
Mene pa zanima, če kdo ve, če se da kje v Ljubljani in na obali dobit perutnino talne reje (da ziher ni pitana s hormoni)?



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #751 : 15 September 2010, 12:42:11
... povsod, ker hormonov v EU ni.  ;)



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #752 : 15 September 2010, 12:53:18
hmmmmmmmm, a ziher? v kakem supermarketu si že ne bi upala probat ... meni je vse to ful novo, ker sem sama vegetarianka :-[



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #753 : 15 September 2010, 13:16:25
Mah jaz sem se pogovarjala z osebo ki dela v tem biznisu reje piščancev in ti pravijo da piščanci ziher niso futrani z hormoni in antibiotiki, ker se to finančno ne splača, reja je hitra in tudi ni potrebe. recimo govedo ki živi dalj časa pa je spreparirano z antibiotiki, sicer nobena žival nebi preživela v takih pogojih... ampak seveda še do danes ne vem kaj drži in kaj ne, vprašanje koliko lahko sploh navadni smrtniki izvemo...


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #754 : 15 September 2010, 13:30:45
a potem se mi ni treba nič posebej sekirat, kupim v štacuni ali pri mesarju in je to to? no super, toliko lažje zame :) hvala!



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #755 : 15 September 2010, 13:38:27
Pinky, prestavljam si, da je mleta glava brez kosti pretežno mišičevje, maščoba in morda nekaj organov (oči, mogoče celo možgani?).  Najboljše, da jih vprašaš, ti bodo znali natančno povedati, kaj je not.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #756 : 15 September 2010, 13:42:40
Datelj imam namen to podrobno preučiti, ko pridem tja. Se mi pa zdi vredu zadeva.

LP Ika


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #757 : 15 September 2010, 13:52:04
Hormonov ne uporabljajo niti za piščance niti za govedo, antibiotiki in kokcidiostatiki pa v nekaterih pripravljenih krmnih mešanicah za piščance so bili (takrat, ko sem še imela piščance, je že par let). A je bila določena tudi karenca. Tako da naj bi teh snovi ob zakolu v mesu naj ne bilo več.

Pod mleto svinjsko glavo brez kosti si pa jaz predstavljam predvsem kožo, ušesa, maščobo in seveda tudi nekaj mišic. V glavnem tisto, kar recimo pride od svinjske glave v žolco. goveje glave verjetno niso, ker se jih uniči. Od konja bi bile pa res v glavnem mišice.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #758 : 15 September 2010, 18:35:45
Eno vprašanje: Starju očitno ne pašejo "močne" hrane kot je Acana in Orijen, ker dobi redek iztrebek. Poleg LB je jedel tudi Lamb&Apple. Predvidevam, da zaradi večje vsebnosti mesa, ker pri manj kakovostnih briketih je bilo kolikor toliko vredu. A lahko potem pričakujem, da mu tudi surova hrana ne bo odgovarjala?  ???

Kot pravi Botticelli, surovega mesa in briketov ne moremo primerjati, pa ni važno ali gre v obeh primerih za jagnjetino. Najbolj pogost nesmisel, ki ga preberem je ta, da ''moj pes je alergičen na piščanca, ker mu xy briketi s piščancem ne odgovarjajo''.  Drug nesmisel pa je menjavanje briketov in iskanje briketov, ki ustrezajo, pa naj traja kolikor hoče.

Na forumu za surovo pridejo velikokrat lastniki psov, ki imajo inflammatory bowel disease (IBD) in so poskusili že res vse, nazadnje običajno poskušajo še najboljše brikete na tržišču ali celo dietne veterinarske brikete in ni nič boljše. Zdaj vzroki IBD-ja naj bi bili različni: genetika, hrana, infekcija ali nepravilno delovanje imunskega sistema (ker gre za inflamacijo). Ne pravim, da ima to tvoj pes in tudi osebnih izkušenj nimam (mojadva imata prebavo vedno okej in sta jo imela tudi na briketih). Ravno zadnjič je nekdo s to boleznijo prišel na forum in vprašal, če ima kdo pse s tem, če je surovo kaj pomagalo. odgovorila je lastnica doge, ki je rekla, da je bila njena doga prvi dve leti življenja kost in koža, da je driskala ves čas in je malo pomagalo le kuhan piščanec in  riž. testirala je vse kar obstaja in bila prijavljena za endoskopijo. Ravno takrat pa je poskusila surovo in v 4 dneh je driska prvič v življenju nehala. Na začetku je potrebovala več kosti, da je stabilizarala kakec, sedaj pa jih dobi le 1-2 tedensko.
Pravi, da ne ve, ali je pes imel IBD, IBC ali EPI; da pa je po surovem kot noč in dan.

Težko je biti pameten, kaj ima tvoj pes točno in seveda jaz nisem veterinar. Po moje imajo manj kvalitetni briketi več vlaknin in ogljikovih hidratov, ki kakec vežejo skupaj. Kao dražji briketi imajo več beljakovin, posledično manjši delež vlaknin in to manjka, da bi pomagalo kakec formirati. Dejansko imajo lahko psi konstantno ziritirano črevesje in mi ne moremo vedeti, ker briketi vežejo tekoč kakec skupaj. Pri surovem točno veš, kako hitro gre prebava naprej in kaj je vplivalo na kakec. Pri briketih lahko hrana zastaja v želodcu po 2 dni, pa nikoli ne boš izvedel, ker je barva ves čas ista. recimo mojadva sta v ponedeljske zvečer maznila vsak po eno prsno kost svinsjko, dolgo skoraj 30 cm z mesom in hrustancem gor (pa sta šeltija). Sem mislila, da bo starejša gospodična čisto zaprta do nasldenjega večera, pa je že naslednje jutro kakala sivkast kakec (zaradi kosti), torej v manj kot 12 urah so šle stvari že kar lepo naprej. V bistvu pri mehkem kakcu ni najhuje to, da ga moraš ti pobirati po travi, huje je to, da lahko to pomeni, da se stvari ne absorbirajo in odhajajo iz telesa še preden bi pes to lahko ponucal. Lahko da gre za kake esencialne zadeve, to bi me bolj skrbelo.

Vprašala si, ali mu surova hrana ne bo odgovarjala? Kaj pa, če mu bo odgovarjala?
Namreč pri IBD in podobnih zadevah baje dejansko se stvari izboljšajo, ko se gre na nove brikete, čez čas pa je spet slabše in tako naprej. če je črevesje ziritirano, mogoče na surovem ne bo nobene spremembe nekaj tednov. LAhko se celo zgodi, da bodo kakci čisto tekoči, eni gredo čez to nekaj tednov, preden se stvari stabilizirajo (ni čisto nič nenavadnega). Če ima prste vmes imunski sistem, bo trajala lahko še dlje, preden se normalizira. IN zagotovo bo tvoj pes potreboval na začetku malo več kosti, torej kupiš cele piščance in jih režeš na pol in daš. Celo pišče ima cca 30% kosti, dolgoročno jih potrebuješ cca 10%, ampak za začetek bo okej.

Pa še nekaj. Enkrat je bil polnočni klub na TV Slovenija o celiakiji. Gostje so bili mladi in stari bolniki. En gospod je povedal svojo zgodbo. Celo življenje je imel bolj občutljivo prebavo, potem pa je žena umrla in je kuhal oz jedel še malo slabše (pač ni znal kuhati kot žena, jedel neredno). vse mu je škodilo, edino še kak star kruh je zmogel. Karkoli je probal, vse je bilo narobe. In nato dobi novo, mlado zdravnico in ona je takoj pomislila na celiakijo, čeprav je bil star že 70 let in je celo življenje jedel žitne izdelke. In res, imel je celiakijo. Na koncu ko so bile zadeve že kritične, je jedel le še star kruh, ker je mislil, da mu vse ostalo škodi, ker po kruhu želodec ni odreagiral tako burno. BIl pa je ravno kruh tisti, ki je to povzročal.

Bom ti dala na ZS mail od osebe z dogico, ki je imela pred surovim hude težave, če bi slučajno želela preveriti stvari iz prve roke.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #759 : 15 September 2010, 18:43:29
Pri IBD-ju je pripravljanje hrane doma dobro zaradi tega, ker lažje kontroliraš vsako sestavino posebej, ker jih organizem prej ali slej vse zavrne. Pri briketih je to težje, ker imaš že v štartu notri miljonavžent stvari. Koliko je dieta uspešna oz. za koliko časa in kako hitro bolezen napreduje, je pa odvisno tudi od tega, kdaj se pokažejo klinični znaki bolezni. V kolikor se pred 3. ali 4. letom, je prognoza bistveno slabša...


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #760 : 15 September 2010, 19:11:37
Hvala za takšno dolgo razlago.  :) :) Bom preštudirala še tele tuje forume.



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #761 : 15 September 2010, 19:17:09
Kaj puranje krače lahko dam s kostjo? Mislim ali so te kosti vredu za pse ali ne?

LP Ika


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #762 : 15 September 2010, 19:25:21
Načeloma so puranje krače čisto okej, sploh če imaš večje pse. Moji šeltiji so danes dobili za prvi obrok porezan kos mesa s puranje krače, zvečer bodo jetra, jutri pa bo vsak svojo puranjo kračo do konca pojedel.
perutnina ima votle in mehke kosti, stene kosti niso debele. So tanke in se zaradi tega hitro prebavijo.
razen če imaš tako ogromnega psa, da bo celo kračo zbasal v gobec in le pogoltnil. Pač nadzoruj.

Imamo na forumu za surovo bišona, ki pomlati celega purana.

Edino pazi, če si komaj začela in še niso navajeni na purana. Dobro je začeti s piščanci, npr. pol ali četrt celega piščeta, ker imajo še tanjše kosti. Pa verjetno ceneje kot puran.



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #763 : 15 September 2010, 19:29:47
V bistvu surovo so dobivali že tako prej 1-2x na teden. Razen purana še ne.
Imam enega večjega, ki bo zgrizel in dva 3 kg, ki ne vem če jima bo uspelo in bosta pomoje samo meso dol pobrala.
ampak ni lepšega kot pogled kako pes uživa v hrani!

LP Ika


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #764 : 16 September 2010, 12:03:51
Imam eno vprašanje za tiste, ki že dalj časa hranite s surovo hrano. In sicer me zanima, če je nujno, da pes dobi tudi kosti. Namreč moj tamlajši - 3 leta ( nemška doga ), če mu dam kosti, jih razgrize v velikost cca 4 cm x 4 cm in te koščke kosti potem s celega poje. V roku dveh - treh ur te kosti izbruha.  Tako da sedaj dobiva tko enkrat na dva tedna veliko govejo kost, katero mu pustim da gloda cca eno uro, ker po eni uri, kost že toliko omehča, da jo lomi na koščke. In me zanima, če je to dovolj, ali bi moral dobivati več kosti.
Sedaj smo namreč popolnoma prekinili z brikitirano hrano, do sedaj pa smo surovo - kuhano hrano uvajali cca eno leto, se pravi so vsi moji 3 psi imeli en obrok briketov, drugi obrok, kuhano ali surovo, no surovo praktično samo tamlajši, babnici se prav očitno zmrdujeta nad surovo hrano.

Hvala za odgovor  :)


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #765 : 16 September 2010, 13:01:11
Ja, kosti so NUJNE, zaradi pravilne vzpostavitve razmerja kalcij : fosfor. Dobre so za zobno higieno, za kosti, za dovolj trd kakec  :). Kolikor sem zasledila na forumih, ni nič narobe če pes zbruha sluz in kose mesa ali kosti, celo ga lahko pustiš, da to poje nazaj. Malo odštekano, ampak tako je. Dosti krat pri surovem prehranjevanju se zgodi, da pes bruhne ven obrok, nato poje nazaj in nič se ne zgodi. To pomeni, da se organizem (želodec) navaja na to obliko in od začetka je tako. Moj je parkrat bruhnil puranjo kračo... potem pa nikoli več...
Glede kosti v puranjih kračah, jaz jih dajam in nikoli ni bilo nič narobe.



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #766 : 16 September 2010, 13:10:08
Dobro to vse razumem, ampak mene bolj skrbi v tej smeri, da mi požira prevelike kose kosti, ki se lahko kam zataknejo, ko požira ali takrat, ko jih izbruha. Ok že res, da bi mu jih lahko zmlela, ampak nekako ne vidim pravega smisla v tem :-\


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #767 : 16 September 2010, 13:48:24
Kakšne kosti pa jim dajaš (razen govejih)?

Goveje kosti so pretrde, mogoče ni dobro za zobe, rajši mlado govejo kost (telečjo), pa da je kaj mesa gor, svinjske kosti...



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #768 : 16 September 2010, 13:55:23
Kosti dobivajo od svinjskih, piščančjih, ovčjih, jagnječih, govejih / telečjih ( ponavadi goleni ), nemški dogi jih dam samo za obglodat, mu ne dovolim da jih požre, se pravi moram ob obroku biti zraven, da mu to preprečim, ker za moje pojme požira prevelike kose, če bi jih zgrizel v normalne kose, me ne bi čist nič motilo.
Najprej sem mislila da požira tako velike kose ker se počuti ogroženo, ampak ni to to. Enostavno, ko so dovolj veliki da jih požre, jih bo požru, brez kaj. In mi to seveda ni všeč, ker se mi ne zdi lih varno. So pa seveda vse kosti z mesom, kitami itd. Najprej potrgajo dol meso in kite, potem pa se lotijo samih kosti, no nemška doga kosti zdrobi v primerne kose po njegovem mišljenju in jih požre, obe punci pa normalno zgrizeta kosti, kot je treba.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #769 : 16 September 2010, 14:10:38
Prvič, ko sem dala svinjino s kostjo, se je pojavila belo-siva driska. Vedno se govori, če daš kosti, da je blato trdo, trdo. Takrat je bilo tekoče. Potem se je sčasoma organizem navadil tudi na svinjino. Izgleda je to reakcija na bolj mastno meso. Zdaj je blato o.k.
Še ta odlomek:

"Fats are highly digestible, very palatable, and are an energy dense nutritional ingredient which is essential for healthy coat and skin, reproductive efficiency, kidney function and the absorption of the fat soluble vitamins, A, D, E, and K. It is the main source of energy - one gram of fat supplies 2.4 times the energy of one gram of protein or carbohydrates. As a less well known fact, fat also serves as a metabolic source of water, so a hard working dog is less likely to get dehydrated when fed a diet higher in fat. Fat metabolism produces 107g of water for every 100 grams of fat. Protein produces 40g water/100g, and carbohydrates produce 55g water/100g. The fatty acid ratio is important for reducing the production of inflammatory mediators in the dog's skin, plasma, and neutrophils (a type of white blood cells). Omega-6 to omega-3 fatty acid ratios of 7:1 or lower are optimal."

Glede vprašanj, pa upam, da bo čim več nas postavljalo različna vprašanja, in za mene prav nobeno ni glupo, iz vsakega se nekaj naučiš...
Upam, da se bo habitus še naprej družil...  :)



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #770 : 16 September 2010, 14:27:21
Kosti dobivajo od svinjskih, piščančjih, ovčjih, jagnječih, govejih / telečjih ( ponavadi goleni ), nemški dogi jih dam samo za obglodat, mu ne dovolim da jih požre, se pravi moram ob obroku biti zraven, da mu to preprečim, ker za moje pojme požira prevelike kose, če bi jih zgrizel v normalne kose, me ne bi čist nič motilo.
Najprej sem mislila da požira tako velike kose ker se počuti ogroženo, ampak ni to to. Enostavno, ko so dovolj veliki da jih požre, jih bo požru, brez kaj. In mi to seveda ni všeč, ker se mi ne zdi lih varno. So pa seveda vse kosti z mesom, kitami itd. Najprej potrgajo dol meso in kite, potem pa se lotijo samih kosti, no nemška doga kosti zdrobi v primerne kose po njegovem mišljenju in jih požre, obe punci pa normalno zgrizeta kosti, kot je treba.

Na forumih za surovo, pravijo, da bodo že sami psi vedeli koliko zgristi kosti. Stalno ponavljajo relax, don't panic... dihaj globoko, nič ne skrbi, če si sam znerviran, postanejo še oni. Edino pomembno je, da dobi dovolj velike kose, npr. najmanj pol piščanca ali pa celega. Vse drugo prepustiš njemu...  ;D Vem, da je včasih težko, ampak edino tako pali. Tudi jaz sem gledala mojega, takrat 5-mesecev starega kako požira tiste kose, pa me je trgalo... na koncu je vse bilo o.k.  ;D



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #771 : 16 September 2010, 14:32:33
Ma ja saj verjetno res preveč paničarimo  :-\


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #772 : 16 September 2010, 14:36:28
A, ja glede kosti, meni se zdijo v redu, razen govejih/telečjih goleni, to je mogoče pretrdo.
Drugače, bo že šlo, mogoče doga ima prevelik gobček, pa se njeni kosi zdijo preveliki  :D, malo za hec, malo za res.



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #773 : 16 September 2010, 14:41:10
James pa po svinjskih kosteh tko prdi, da jih zarad tega ne dobiva.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #774 : 16 September 2010, 14:41:36
Dogs need fat?QUESTION:
Is fat important to my dog's health and, if so, what is the best kind?

ANSWER:
Dietary fat is the most concentrated source of energy for the dog. It also provides essential fatty acids and aids in nutrient utilization and transportation. Fat is involved in cell integrity and metabolic regulation. So, yes, fat is important to your dog's overall health!
Saturated fat is found primarily in animal sources while polyunsaturated fat is found mostly in plant sources. Saturated fat provides greater energy for the dog than carbohydrates. In fact, as long as the diet provides sufficient glucose precursors (amino acids, fats, etc.), dietary carbohydrates are not needed for growth and maintenance.
Fats (and oils) are composed of fatty acids, sometimes referred to as vitamin F. Fatty acids are found in both animal and plant sources. The two types of essential fatty acids (EFAs) most recognized as important to canine health are omega-3 and omega-6. Omega-3s include alpha-linolenic (ALA), eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA). Omega-6s include linoleic acid (LA) and gamma-linolenic acids (GLA). Trans-fatty acids, dangerous free radicals, are formed when unsaturated oils are exposed to heat, light, or oxygen. Omega-3s are the most sensitive and are often deficient in cooked or processed pet food products. Thus, some dog guardians choose to add supplemental Omega-3 oils to their dog's diet to replace those that have been destroyed during heat processing.
There are many types of oils available, but most dogs do best on one from an animal source such as fish oil. There are plant sources of omega-3s, but some dogs do not make the conversion within their bodies that is needed to make the plant form usable. If you choose to add EFAs to your dog's food, please remember to choose the highest quality available. The oil label should state that it's been tested free of heavy metals, PCBs, and other contaminants. Even though fats and EFAs are important to good health, too much can put a strain on organs such as your dog's liver and pancreas. Avoid cooked fats (grease) or poor quality products. And remember that a little goes a long way!

vir: http://dogtime.com/healthy-fats-schultze-faq.html



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #775 : 16 September 2010, 15:54:15
Ana, kaj pa če mu daješ kosti samo pri piščancih. Npr. kurji hrbti, tam ne verjamem da tako velike kose pogoltne, ker mora le meso, kožo pregrozniti oz. prežvečiti. Drugače pa se je našemu tavećjemu že tudi zgodilo, da če je kakšne prevelike kose kosti požrl, jih je potem zbruhal. Pa nisem preveč paničarila, v bistvu bolje da gre ven, kot pa kje obstane. ;D

Moji so danes dobili puranje krače. In se mi zdijo super!! Ta večji je dobil res ogromno kračo, ki zadostuje njegovemu obroko in jo je skoraj pol ure obdeloval! Kar mi je zelo všeč, glede na to da ponavadi zelo hitro vse pospravi.
Tamala dva pa itak, da sta tudi uživala in se dolgo matrala. ;D

LP Ika


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #776 : 16 September 2010, 16:05:47
Imam enega večjega, ki bo zgrizel in dva 3 kg, ki ne vem če jima bo uspelo in bosta pomoje samo meso dol pobrala.

Če imaš mini pasme, se priporoča tudi mini cel plen, sploh kar se tiče kosti (manjši piščanci, zajci). Če imaš res micenega, mu lahko komot daš tudi piščančjo perutnico kot vir kosti ali celo hrbte in vratove, ko pa daješ mesne obroke, pa enostavno daš manjšo rezino ta malim. Drugače pa mislim, da bodo zmogli glodat tudi svinjske kosti, recimo če bi odrezala del prsne kosti, ki je itak obložena s hrustancem. Naj se poigrajo, kolikor se bodo lahko. Mogoče te presenetijo. Samo pač na koncu pazi, da jim je dejansko uspelo pojesti nekaj od kosti, da ne bi stalno ostajali brez. Če boš kdaj ta večjii kupila svinjske noge/parklje, lahko ta malim svinjske repe. Je podobna sestava, koža, maščoba, kost. Koža je kar trda, zato je dobro za zobe. Če ta mali ne zmorejo, jim lahko z nožem malo zarežeš po koži.

ampak ni lepšega kot pogled kako pes uživa v hrani!

Aha, še mleta svinjska glava. Načeloma so mlete stvari slabše kot cele, ker jih samo pohlastajo in nič ne grizejo in ker dejansko ne veš, točno kaj je noter, koliko časa je stalo, preden je šlo v mletje itd. Tudi sestava glave je predvsem koža, maščoba, tu pa tam kaka mišica. 100x raje bi dele glave vzela cele, prašičje sem dostikrat videla prerezane vzdolžno na pol, tudi ušesa recimo prodajajo zelo poceni. Da bi ves čas hranil le kožo, mislim, da ni ravno najbolje (najbolj kakovostno), mi je pa svinjska koža fenomenalna ravno zaradi žvečenja, ker jo je kar težko predreti z zobmi in je tako nedolžno, nenevarno čiščenje. Gled ena to, da take stvari res lahko dobiš cele zelo poceni, ne bi vzela mletega.

Mene čisto odnese, ko jih gledam... Sploh ta starejša psica, drugače taka pridna šeltijska dama, začne pri večjih kosih kar pihat od navdušenja, s tacami gor stopi in trga... Prava zver.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #777 : 16 September 2010, 16:07:12
James pa po svinjskih kosteh tko prdi, da jih zarad tega ne dobiva.

MOji tudi kakšnega spustijo. Ampak svinjska kostna pojedina je le 1x na teden. Takrat dobita malo več, je bolj mastno in me ne preseneča. Drugi obroki so pač dolgočasni in brez prdenja...



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #778 : 16 September 2010, 16:14:25
Če imaš mini pasme, se priporoča tudi mini cel plen, sploh kar se tiče kosti (manjši piščanci, zajci). Če imaš res micenega, mu lahko komot daš tudi piščančjo perutnico kot vir kosti ali celo hrbte in vratove, ko pa daješ mesne obroke, pa enostavno daš manjšo rezino ta malim. Drugače pa mislim, da bodo zmogli glodat tudi svinjske kosti, recimo če bi odrezala del prsne kosti, ki je itak obložena s hrustancem. Naj se poigrajo, kolikor se bodo lahko. .

Tamala dva tudi redno dobivata kurje hrbte ter vratove in jih cele pojesta in tudi svinjske kosti jima uspe kar nekaj pojest. aja in tudi te od današnje manjše puranje krače sta lahko zgrizla. :)

LP Ika


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #779 : 16 September 2010, 16:36:47
Kosti dobivajo od svinjskih, piščančjih, ovčjih, jagnječih, govejih / telečjih ( ponavadi goleni ), nemški dogi jih dam samo za obglodat, mu ne dovolim da jih požre, se pravi moram ob obroku biti zraven, da mu to preprečim, ker za moje pojme požira prevelike kose, če bi jih zgrizel v normalne kose, me ne bi čist nič motilo.
Najprej sem mislila da požira tako velike kose ker se počuti ogroženo, ampak ni to to. Enostavno, ko so dovolj veliki da jih požre, jih bo požru, brez kaj. In mi to seveda ni všeč, ker se mi ne zdi lih varno. So pa seveda vse kosti z mesom, kitami itd. Najprej potrgajo dol meso in kite, potem pa se lotijo samih kosti, no nemška doga kosti zdrobi v primerne kose po njegovem mišljenju in jih požre, obe punci pa normalno zgrizeta kosti, kot je treba.

Točno kakšne kosti daješ, iz katerega dela telesa? Piščančje so popolnoma okej, če pogledaš par strani nazaj, so točno opisane kosti, katere so okej, katere ne. Vedno je vodilo, da morajo biti zakopane pod mesom, da jih niti ne čutiš. Jagnjetina je po mojem vsa okej, edino jaz sem enkrat dobila kosti nog, bolj gole in so bile mojim šeltijem pretrde, sploh nista mogla zagriznit, zato sem jih takoj vzela (v bistvu s kladivom razvila in pobrala ven le mozeg:)) V primerjavi s svinjsko kračo, kjer se je kost dala enostavno gristi, ampak sem ta malemu pustila pojesti le polovico, potem se mi je že kar grozno zdelo (kar oreng špice so bile, veeno malo preveč). Mu pa ni bilo nič, ampak vseeno se jaz vsem kostem nog izogibam. Za večje pse bi bile po mojem okej.

Glede telečjih in govejih goleni pa absolutno odsvetujem oziroma res na lastno odgovornost. Sem opazovala mesarjhe v klavnici in so z največjo preciznostjo pobrali z goleni dol čisto vse meso, da so bile popolnoma gole. To lahko dobim zastonj, ampak ne gre.  Kost, ki je nosila pol tone krave, bo zmagala v boju z zobmi psa, prej ali slej. Četudi se zdi, da ni danes nič narobe, psi počasi obrabljajo zobe in delajo se frakture znotraj zob. Po malo in po malo, dokler zob ne poči. Poleg tega moramo vedno gledati da so kosti LAHKO PREBAVLJIVE: prebavljivost pa je povezana z debelino stene kosti. Recimo kurje so čisto votle in stene so tanke, kak milimeter ali manj. Tudi če se razcepijo v špice, pes to poje in takoj kislina želodca te tanke kose raztopi. Debelejša ploščica kosti pa se bo raztapljala dlje časa, če traja predolgo, jo bo telo zaznalo kot tujek in bruhnilo ven - kar je 100x bolje, kot da se zatakne kje v anusu. Debele kosti se lahko valjajo po želodcu dolgo časa, če jih prej ne bruhne.

Tudi, če ima pes pred sabo izredno trdo kost, jo bo poskušal razdrobiti, odlomili pa se bodo veliki debeli kosi, pretrdi, da bi se mu jih dalo še naprej žvečiti in golta. In spet bo imel po želodcu kepe kosti, ki so težko prebavljive. Sploh pa, če golen grize eno uro, to je že kar ojoj, ker ni zgrizel nič, z vse večjo silo poskuša zagrizniti, kar poveča verjetnost, da si nadela frakture v večjih zobeh...

Tako da za dogo pride v poštev pol ali cel piščanec 2-3x tedensko, pa bo dobil dovolj kosti. Večina ovce, super pa so vse svinjske kosti. Od telečjih kake lopatice, hrbti z rebri. SVinjski ali telečji hrbti, včasih dobite take, da še štrlijo rebra ven, to dobijo tudi moji šeltiji in jedo brez težav. hrbtenica je drugačna kot noge, bolj krhka in se takoj vda pod zobrmi. Moji jo jedo kot piškote, prav sliši se hrustanje. Ker je tako mehka, tudi jedo tako, da grizljajo robe in počasi napredujejo, niti se ne lomijo dol veliki kosi, ki bi jih cele požrli. Še najbolj mehka je prsna kost. Če se pri prvem ugrizu kost ne vda, je jaz ne hranim.

Tako da resnično vodilo št. ena pri kosteh je MEHKE, LAHKO PREBAVLJIVE KOSTI.