Dobiček od legel ?!

čajanka · 85219

čajanka

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
: 14 Oktober 2006, 11:30:28
Ponovno lepo pozdravljeni!
Kar imate na tem forumu, glede kreganja me ne zanima, me pa zanima eno vprašanje, namreč, vsi vemo, da je država obdavčla vse kar je možno, od hrane, do materialnih zadev...itd,  pa me zanima, kako je z denarjem, ki ga dobite od prodanih psov, ga prijavite Dursu ali gre vse mimo Dursa v vaš žep kot čisti neobdavčen dobiček?
Sprašujem zato, ker je to na nek način zaslužen denar in vsak zaslužen denar, ne glede na to ali hodimo v službo ali ga zaslužimo drugače ga  je potrebno prijavit, drugače pa sledijo sankicije.

To me zanima in hvala za odgovor.



BRUNO

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 2
  • Naš medvedek
Odgovori #1 : 16 Oktober 2006, 07:48:52
Zanimivo, kako ste vsi spregledali vprašanje Čajanke na 104. strani....koliko razni Valvazorji, SAR-i, Bensoni in ostali plačate davka od denarja, ki ga prejmete za mladiče? Glede na to, da vsi plačujemo davek od plač in vsega drugega možnega, je tole res zanimivo vprašanje. Kregate se o vsem mogočem, samo da kdo pomoli prst; en dan napadate Valvazorko, zdaj v zadnjem času SAR, tole vprašanje Čajanke pa je bilo spregledano, kot da ga ni..... Mogoče na račun živali tlačite v žepe lepe neobdavčene denarce, pa ste zato raje tiho??? Ne vem kje je pri vsem kakšna ljubezen do psov - kakor jaz vse skupaj vidim, gre samo za grebenje denarja v vaše čedalj globje žepe...ne vem drugače od kje take blazne cene psov! Potem pa jamranje, koliko psov ljudje kupijo brez papirjev  in razkladanje, da če nimajo za nakup psa s papirji, kje bodo imeli za veterinarja in ostalo......

Evo, napadite in zgrizite me do kosti.....mi je vseeno.... o vsem že imam svoje mnenje!!! In verjemite, da se mi počasi obrača v želodcu od vsega tega!

_____________________________
http://grandmaster.moj-album.com


matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 16 Oktober 2006, 09:16:52
Bruno mislim da te nihče ne bo zgrizel do kosti ;D

Ker je to kar si napisala še kako res. Na žalost :-\



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #3 : 16 Oktober 2006, 09:25:51
     Ojla!

   Jaz pa mislim, da je res to, da tisti, ki se nikoli ni imel legla, nima pojma kako je z "zasluzkom" pri vzreji.  Saj se ful dobro slisi, ce ceno pomnozis s stevilom mladicev. Takrat je zasluzek ogromen. Ce pa odstejes vse stvari, ki pasejo k leglu- potem je pa vsak, ki res kaj lahko pospravi v zep res vesel.

   Nekje je ze bil izracun okrog tega ( mogoce na drugem forumu) pa si ga oglejte. Ta izracun zelo drzi.

   Cao-Slavi
 



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 16 Oktober 2006, 09:31:32
Potem bi moral davek plačati tudi lastnik samca ker dobi plačilo za skok? Kaj pa če bi vzel namesto denarja za plačilo mladiča??

Po drugi strani pa hja mogoče bi potem imeli kakšnega vzreditelja manj, sploh med tistimi, ki vidijo samo zaslužek, enega takega poznam in če bi bil z vzrejo na ničli ali v minusu grem stavit, da psov niti pogledati ne bi več hotel.
 

Lp nina



BenSon

  • *
    • Prispevkov: 263
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 16 Oktober 2006, 10:03:27
Čajanka tudi jaz mislim da bi bilo pametno podatke o "zaslužku" in o STROŠKIH posredovat DURSU.Mogoče bi nam pa DURS kaj prispeval ko bi se ugotovilo da smo v minusu!

L.p.Benjamin



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #6 : 16 Oktober 2006, 10:13:07
      Ojla!

    Morate vedeti, da so tudi v tem primeru velike razlike. Vzreja velikih pasem ali vzreja malih.  Pa vzreja enih in drugih vzrediteljev. Pa nacin oz. cas hranjenja mladicev ( eni zacnejo pri 14 dneh- drugi pustijo mladice pri mami do konca). Pa cepljenje- eni cepijo uradno, drugi cepijo sami......pri nekaterih pasmeh tudi rodovniki- eni imajo slovenske- drugi srbske, ali mađarske.....
   Je pa res, da si veliko stroskov naredimo sami. Saj nas nihce ne sili, da se peljemo 1000-1500 km dalec, kjer zivi samec....lahko bi parili za vogalom in ravno tako imeli mladice in jih prodajali po isti cen. Moji mladici bi verjetno ravno tako preziveli, pa ce jih jaz zacnem futrat pri 14 dneh, ali pa pustim, da pijejo pri mami do 2 mesecev ( vprasanje je pa, kaj bi bilo z mamo) Tako pa pri starosti 1 meseca, na vsake 4 dni kupim vreco hrane, ki zadosca za prehrano mladicev in tavelikih.....
    Cepljenje s poceni cepivom, ki se ga kupi cez mejo, je ravno tako "uradno", pa ceprav bi cepila sama in si iz krompirja dala narest stempiljko::.... 
   Da pa sploh ne govorim o smoli, ki smo jo imeli pri zadnjih leglih...en kup carskih rezov....mastitis....

   Vam povem, da sem par let nazaj  zacela pisat stroske, ko smo imeli 2 legli naenkrat. V enem tednu sem prisla na tako stevilko, da sem raje nehala.

   Pa se to- tam kjer se pa mladici ne prodajo vsaj do starosti 3 mesecev- je pa vse skupaj ena velika izguba !!!

   

   Cao-Slavi



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 16 Oktober 2006, 10:26:15
Ja saj to je največji problem. Nekateri vzreditelji za parjenja, oskrbo mame, mladičkov itd. zmečejo kup denarja. Drugi parijo z samcem, ki je max. 20km stran, ker je vse drugo že prevelik strošek, mamo hranijo z kakšnim peddigrejem, ki je v posodi od Eukanube ali kake druge "priznane" firme, da zgledajo vestni vzreditelji, cepijo kot je rekla Slavi, če sploh cepijo, lahko enostavno rečejo, da je cepljenje dodaten strošek kupca, pse oddajo pri 7ih tednih ali pa še kakšen dan prej, in na koncu pokasirajo toliko kot tisti, ki mamo vozijo vmes na ultrazvok, parijo 2000km stran, ker želijo kvaliteto, hranijo z najboljšo hrano, po možnosti dajo kakšno vrečo še mladičem za s sabo, mladiče vsaj 1x pregleda veterinar in jih tudi cepi, izda postne liste, dobijo teblete proti notranjim zajedalcem, ... in je vzreditelji z njimi res zaposlen 24 ur na dan.

Moramo upoštevati še tiste dobre vzreditelje, ki pri delavnih pasmah vložijo v socializacijo mladiča , v navajanje na različne podlage, igro, spoznavanje okolja, zvokov itd. uf časa, sploh če je teh mladičkov recimo 5 ali več, ti tako delo z vsakim vzame kar precej časa.
Ko pa vzreditelj takega psa pove ceno pa najbrž res koga na rit vrže in se mu zdi to full dobičkonosen posel, ker ne ve kaj za ta denar dobi.

Lp nina





BRUNO

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 2
  • Naš medvedek
Odgovori #8 : 16 Oktober 2006, 11:07:41
Zdaj smo pa že čisto drugam zaplavali.... Čajanko je zanimalo, če od prodaje mladičkov prijavite in plačate davek.
Tudi mene tole zanima. Pa ste odgovorili vse drugo, samo tega ne....Saj vsi vemo, da imate takšne in drugačne stroške, tega vam nihče ne oporeka. Vemo tudi, da so takšni in drugačni vzreditelji in temu posledično tudi zelo različni stroški vzreje. Je pa tudi res, da morda vseeno malo pretiravate s cenami psov. In da marsikoga ne bi bilo, če bi bilo vse samo v minus.

No, vprašanje je bilo, ali se od tega plačuje davek ali ne?! Dodatno vprašanje: kako je s tem v tujini - morda kdo kaj ve?

_____________________________
http://grandmaster.moj-album.com


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #9 : 16 Oktober 2006, 11:08:46
Ne, nič se ne prijavlja!



čajanka

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 16 Oktober 2006, 12:17:01
Vidim, da postaja debata zanimiva in prav se zdi, da se začnemo spraševati tudi o takšnih zadevah.
Hvala, ninci, ker si to vse premaknila, jaz namreč tega ne znam.

Citiraj
Čajanko je zanimalo, če od prodaje mladičkov prijavite in plačate davek.

Točno to me zanima. Odgovor je lahko, samo, da ali ne, ne pa da je napisano vse drugo.

Citiraj
Čajanka tudi jaz mislim da bi bilo pametno podatke o "zaslužku" in o STROŠKIH posredovat DURSU.Mogoče bi nam pa DURS kaj prispeval ko bi se ugotovilo da smo v minusu!

L.p.Benjamin

Benjamin, prijavi Dursu stanje o zaslužku, naredi  bilanco stanja o stoških in zaslužkih, pa če si res v takem minusu, se te mogoče Durs celo usmili  ;D

Drugače pa, tudi jaz sem z svojimi prihodki v minusu, pa me država nič ne vpraša kako in kaj, preprosto moram oddat davčno napovet in v njej navesti vse prihodke.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 16 Oktober 2006, 12:27:18
So poskušali obdavčiti vzrejo tudi drugot, pa so ugotovili, da iz te moke ne bo kruha. Tako da od največ dveh legel letno praktično nikjer ni treba plačati davka, za večje rejce je pa različno. Sicer pa gre od vsakega legla kar lep kupček fičenkov v državni žakelj.  Za veterinarske storitve se obdavčujejo kot luksus, prav tako tudi večina potrebščin, ki jih mora vzreditelj nabaviti. DDV se plača tudi od vsake kile futra, svoje si vzame še KZS...Z dobičkom je pa tako: če imaš srečo zaslužiš, če imaš smolo imaš izgubo. Če bi upošteval še vse stroške, ki jih imaš s psico od nabave do smrti, pa itak ne znese, razen kadar se greš šteparsko vzrejo na račun zdravja psice in mladičev. Kaj šele, če bi zaračunal tudi lastno delo. Ampak kaj, ljudje smo po naravi foušni, Slovenci še malo bolj od evropskega povprečja, pa strašno radi gledamo sosedu v pisker, posteljo in prav posebej z užitkom v  denarnico.


čajanka

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 16 Oktober 2006, 12:48:29
Poglejte, vsi plačujemo davke, tudi tisti, ki legel nimamo, veterina, hrana za pse, itd... V končni fazi plačujemo davke na vsakem koraku, hrana, bencin, .....

Mene je zanimalo samo to,  kako je z denarjem od prodanih psov, se ga prijavi ali ne?
Samo to in nič drugega.

Vsi vemo, da življenje ni poceni in da se je potrebno nekako preživet, nekateri se preživljajo z vzrejo, spet drugi, na drugačen način, večina pa opravlja svojo službo. Vsi imamo tako zaslužke, kot jasno tudi stroške, ki pa niso majhni.




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 16 Oktober 2006, 12:53:01
Vzreditelj ,ki vzreja rodovniške pse  ima lahko kao dobiček s posameznim leglom. Če pa računaš vse stroške psarne- se pravi nabavo, amortizacijo psice in stroške zanjo skozi vse življnje in "dobiček" od vseh legel, ki jih ima v življenju ( se pravi nekje od 2 do 7 leta= največ pet , če imaš vsako leto polno "dobičkonosno" leglo) pa dobička ni. Je samo bolj ali manj pokrita izguba.
Dobiček je v dvoriščni (ljubiteljski  ::)) reji, ki pa je nerodovniška (in pa pupy mill sistem ), ker se legla štepajo en za drugim  od prve gonitve  do smrto psice, psice se ne oskrbujejo , ne šolajo , ne razstavljajo in večinoma "odstranijo " ko ne morejo več imeti legel.

Drugače pa vem , da DDV odvajajo npr v Belgiji, ker sem jaz tam kupila  mladiča ( pri vzreditelju seveda ) od tam in je bil račun razčlenjen  na DDV in ceno psa. V Italiji kolikor vem da plačujejo davek na skok samca- torej zadeva je v različnih državah EU različno urejena.

Se pa absolutno strinjam, da bi se smeli psi prodajati samo z računom in  samo rodovniški  seveda.
Ostali se sploh ne bi smeli prodajati DDV, oz davek na darilo pa bi v primeru poklonjenega nerodovniškega psa plačal prejemnik psa :P .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #14 : 16 Oktober 2006, 12:57:19
Čajanka, ne, pri nas pri vzreji ni nič obdavčeno, nič prijavljeno v dohodnino, nič.

A spet nekatere zavist in fovšija daje? ???



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #15 : 16 Oktober 2006, 13:01:33
Mene je zanimalo samo to,  kako je z denarjem od prodanih psov, se ga prijavi ali ne?
Samo to in nič drugega.

Vsi vemo, da življenje ni poceni in da se je potrebno nekako preživet, nekateri se preživljajo z vzrejo, .........

no ,kot si ugotovila že v prejšnjem postu se pri nas ne plačuje DDV za pse ,ki so iz legla.
Če želiš da se plača DDV pojdi k Matoši ,ali v kakšen pet šop.
Tu je tudi odgovor zakaj ni DDv ja- ker psarna ni podjetje in vzreja ni pridobitna dejavnost.
Razen , če bi registriral podjetje in razmnoževal pse kot kure za zakol -uradno.

V tem primeru bi imel pravico do primerjave stroškov in prodajne cene in če bi delal kot kinolog , ne kot živinorejec bi se izkazalo, da dodane vrednosti ni.

Od vzreje po kinoloških načelih (se pravi rodovniške vzreja po pravilih ) pa trenutno nihče ne živi.
Živi pa nekaj sumljivih preprodajalcev od preprodaje naštepanih psov in nekaj "ljubilteljsih" dvoriščnih nategovalcev si občasno malenkost izboljša svoj proračun z nategovanjem naivnih kupcev. Zato smo na forumih proti tem kao čistokrvnim psom , ki to niso.  Ker njihovi producerji ne netgujejo samo države pač pa tudi kupce, bogatijo pasamo oni in predvsem veterinarji..

Sicer pa Čajanka in ostali, ki vidite cele gore denarja v vzreji - le veselo na delo. Kupike nekaj psic vrhunske vzreje, jih pripravite na vzrejne preiskušnje, naberite razstavne ali delovne uspehe, se malo zapeljite po Evropi in svetu na kvalitetne paritve, pa veselo parite, poskrbite za vse kar mladički rabijo , poiščite ustrezne nove lastnike in  prodajajte in bogatite -obenem pa se lahko smejete državi, ki si ne bo odrezala kos vaše velike pogače.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čajanka

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 16 Oktober 2006, 13:20:57
Poglejte, draga družba, mislim, da, če sem prijazno vprašala, še ne pomeni, da me daje zavist in favšija.
Samo zanimalo me je.
Deteljica, polagaš mi v usta besede in misli, ki jih nisem izrekla.
Tvoja ideja pa konec koncev ni tako slaba, če je vzreja nekaterim edini vir zaslužka, potem ni tako hudo, verjetno ostane še za kakšno kavico.





Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 16 Oktober 2006, 13:36:08
Tisti, ki bi hotel od vzreje živeti, bi moral ali imeti veliko psarno (veliko je mišljeno nekaj 10 vzrejnih živali) vrhunske - svetovno - kakovosti z zaposlenimi oskrbniki in veterinarjem. Takih je v Evropi nekaj, večinoma s tradicijo skozi več več generacij.
Vsi ostali, ki bi hoteli kaj konkretnega zaslužiti z vzrejo pa prej ali slej padejo v kategorijo mučiteljev živali ali pa bankrotirajo kolikor so dolgi in široki. Včasih komu pade sekira v med, ko ima ravno pravi čas primerno psico take pasme, ki gre trenutno fino v denar. Ampak kaj, ko se trg tako hitro zasiti in cene padejo, mladiči pa ostajajo pri vzrediteljih toliko časa, da požrejo ves dobiček.

In kot je že bilo napisano: če imaš srečo, potem imaš dobiček pri posameznem leglu - če si ne zaračunaš lastnega dela, če pa upoštevaš stroške, ki jih imaš s psico od nakupa do smrti se pa dobiček lepo razblini. In kjer ni dobička ni davka.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #18 : 16 Oktober 2006, 13:42:58
Deteljica, polagaš mi v usta besede in misli, ki jih nisem izrekla.
Tvoja ideja pa konec koncev ni tako slaba, če je vzreja nekaterim edini vir zaslužka, potem ni tako hudo, verjetno ostane še za kakšno kavico.




hm jaz ne poznam nikogar ,ki bi mu bila vzreja rodovniških psov edini vir zaslužka.
Poznam jih nekaj ,ki sicer bolj ali manj živijo od kinologije(  hoteli, šolanje, trgovine za živali, handlanje , frizerstvo ipd)  in sočasno vzrejajo.
In nekater , ki vzrejajo , pa imajo kakšen drug način preživljanja, ki jim omogoča, da so pretežno doma( upokojenci, na "čakanju", kmetje, vzdržuje mož, samsotojni podjetniki, noviranji, umetniki ipd)
Morda je kje tudi kdo ,ki pere denar skozi vzrejo  ;) ta bi vsekar zelo zanimal davčno in š ekakšen organ  iz drugih razlogov  ::)

Prav nobenega pa n epoznam , ki bi živel od vzreje , tako da bo izredno poučno ,če res poznaš koga , ki mu je to uspelo in še ni od lahkote mrtev po nekj letih.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #19 : 16 Oktober 2006, 14:30:14
Meni tale debata še posebej dobro dene. Nikakor se namreč ne morem odločiti, da bi imela leglo od čisto solidne psice, ki se ji počasi izteka čas za prvo leglo in si zelo želim obdržati njeno potomko. Iz povsem preprostega razloga - bojim se, da si psice iz lastne vzreje ne morem privoščiti - veliko ceneje me bi prišlo mladiča preprosto kupiti. Mogoče me boste celo uspeli prepričati. Juhu, z leglom bom obogatela. Verjemite, da bi v tem primeru z užitkom plačala davek od dobička.(potem pa je svizec zavil čokolado)


čajanka

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 16 Oktober 2006, 15:13:34
Res me zanima, kakšen je ta način preživljanja in kakšnen prihodek  imajo možje, kmetje, in vsi, ki jih naštevaš, da lahko preživijo sebe,  svojo družino ( če jo imajo )  in pse, če  pri vzreji ni dobička je nula ali celo minus. Govorim za tiste, ki res vzrejate, to pomeni, da dela  oz.  hodi v službo samo eden partner, drugi skrbi izključno za vzrejo.
Ta komentar se ne nanaša na tiste, ki hodijo v službo in sočasno vzrejajo.
Če je to res, jih globoko spoštujem in občudujem, zame so potem ti ljudje  finančni geniji in res bi rada slišala recept kako preživeti sebe, družino, pse, plačat vse mesečne obveznosti,  če je prihodek samo na eni strani pozitiven, na drugi pa negativen. Ta recept bi prišel prav verjetno marsikomu, med drugim tudi tistim, ki v dveh mesecih zaslužijo toliko, kot nekateri vzreditelji, ki prodajo enega mladiča za 1000 evrov.
Če ima psica v leglu 8 mladičev in če se ti mladiči prodajo po ceni 1000 evrov ( govorim hipotetično, enkrat je manj drugič je lahko bistveno več ), je to v enem leglu 8000 evrov oz. milijon devetsto dvajset tisoč slovenskih tolarjev, lepo, vas prosim, ne bi pisat, da vam od tega denarja ne ostane čisto nič in da imate zgubo. Delavec v tovarni ne dobi toliko kredita, kot ga vi lahko zaslužite z enim samim leglom.

Če z vzrejo ni dobička, zakaj se  potem se vse več ljudi odloča za vzrejo ( pa ne mi pisat o ljubiteljstvu ) in zakaj že obstoječi vzreditelji  še vedno vzrejate,  če prav razumem, si iz legla v leglo delate minus.

Kot je Bruno lepo napisal, če bi bil samo minus, marsikoga med vzreditelji že zdavnaj ne bi bilo več.
To je čisto logično, če je minus in ni računice, potem je zguba in dolgo ročno, tudi če si ne vem kakšnen ljubitelj psov ne gre in ne gre, saj vendar na koncu nimaš kje vzet, da finančno vzdružeješ sebe, svojo družino  in pse.

Lanabela z leglom oz. vzrejo  ne boš obogatela, zagotovo boš pa  solidno živela.  ;)

Jaz imam o tem svoje mnenje, vi pa lahko pišete in računate kakor je za vas najljubše. Vsak si  naj naredi takšno računico, kot je zanj najbolj koristna.

Pa vso srečo pri vzreji pa veliko lepih in zdravih malčkov želim.



BRUNO

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 2
  • Naš medvedek
Odgovori #21 : 16 Oktober 2006, 15:28:20
Čajanka, končno si rekla bobu bob. Popolnoma se strinjam s teboj. Kot pa zgleda, so vzreditelji v Sloveniji tako bogi, da bi morda prihodnjič začeli na forumu zbirat denar zanje. Glede na to, da sem zbrala za nakup psa z rodovnikom, pa še za kakšno operacijo zanj, potem bi morda imela tudi še za kakšen prispevek za te reveže....

Lep pozdrav vsem  >:D :P >:D

_____________________________
http://grandmaster.moj-album.com


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #22 : 16 Oktober 2006, 15:32:42
Zanimiva tema. Mogoce bo objasnila tisto, kar se marsikdo, ki ni v vzrediteljskih vodah sprasuje. Predvem se mi zdi, da v vprasanju cajanke in brunota ni bilo nikakrsne zavisti... ampak pac samo eno izmed vprasanj, ki se jim je motalo po glavi.

K temu bi se pristavila svoj piskercek... ali vsak vzreditelj oblikuje ceno svojih mladicev sam..ali obstajajo kaksni okviri za pasmo znotraj katere se naj bi prodajali? Recimo od 500-1000 evrov. Ima vzreditelj pravico da v tem primeru proda mladice po 400 evrov oz. 1200. Ker enkrat sem zasledila, pa se ne spomnim vec v kateri drzavi, da so okvirne cene dolocene iz strani "kzs" oz. kluba in vec ali manj od tistih cen ne smejo prodajati..razen za primer neprimernega psa, ki ne ustreza standardom. Sicer je verjetno logicno, da ne bo nekdo super psa prodajal za skoraj nic...ampak vseeno... Kako je z tem pri nas?

Pa mogoce v cem je problem, da so cene rodovniskih psov tako razlicne? Recimo cene ene pasme se vrtijo okrog 700 evrov, pri drugi pasmi pa za tak denar dobis povprecnega mladica (ce ga sploh dobis), pa ceprav pasma niti ni tako redka. Ker mislim da stroski z vzdrzevanjem mladicev so vsaj pri pasmah, ki so si po velikosti nekje enake, niso tako drasticno razlicni. Gre tle za prestiz pasme, popularnost....?!?



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #23 : 16 Oktober 2006, 15:33:01
Čajanka, kot je bilo že napisano: ja, lahko imaš pri enem leglu miljon devetsto sit prihodka, ampak če je to nemška doga, potem je tudi več kot polovico tega zneska tudi stroškov. In čisti dobiček ni tako velik. Je pa. Saj tega nihče ne zanika. Ampak če pa v to všteješ še vse razstave (recimo v Poznan-1200 km v eno smer) in nabiranje šampinatov (btw. prijavnina na eno raztavo stane okoli 12 tisoč, da potnih stroškov ne pozabiš), potem kmalu ugotoviš, da ti leglo pokrije stroške razstav in nakup novih psov, posodobitve pesjakov, izgradnje boljših pogojev za pse, itd., itd.
Lahko imaš pa npr. leglo dveh mladičev s carskim (in parit si šel v Francijo) in naslednjič je psica prazna... tu je pa grozen minus.
Poznam primer, ko so psico prvič parili-imela je komplikacije, piometro, kotila 2 mrtva mladička s carskim in še sterilizirat so jo morali. In psico so prvič parili. Velika izguba za psarno.  

Moje mnenje: vzreja je lahko postranska dejavnost za zaslužek, vendar ob predpostavki, da ima človek ogromno in dobre živce, da je skoraj brez srca in čustev (ker recimo gluhega mladička ni lahko evtanizirat pri 7mih tednih), da je imun na skrbi...



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #24 : 16 Oktober 2006, 15:49:34
Čajanka, kot je bilo že napisano: ja, lahko imaš pri enem leglu miljon devetsto sit prihodka, ampak če je to nemška doga, potem je tudi več kot polovico tega zneska tudi stroškov.

OK, samo ce je to civava, papillon...?
In cisto tako, nakup, vzdrzevanje in solanje psice (mogoce je edina izjema razstavljanje, ceprav je tudi to bolj "optional") se po mojem ne more stet v stroske vzrejanja. Saj to delamo tudi drugi, ki ne vzrejamo ???

Citiraj
Je pa. Saj tega nihče ne zanika.

Kako da ne ;)
Saj mene naceloma ne moti, ce je vzreditelj dober, naj seveda se zasluzi zraven. Samo tako grozno hudo spet ne more bit ;)

battito animale


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #25 : 16 Oktober 2006, 16:00:04
Res me zanima, kakšen je ta način preživljanja in kakšnen prihodek  imajo možje, kmetje, in vsi, ki jih naštevaš, da lahko preživijo sebe,  svojo družino ( če jo imajo )  in pse, če  pri vzreji ni dobička je nula ali celo minus.

kako- tako kot vsi ostali, ki iamjo kakšen hobi  8).
Naša družina ima  štiri pse- še poleti smo jih imeli pet. S psi in kinologijo imamo  en sam velik, ogromen  minus. Pa ne z vzrejo, ker ne vzrejamo, pač pa s športi , ki so nam hobi- tako pač kot nekterim vzreja. Če bi namesto za to porabili denar za kaj "pametnejšega" bi imeli lahko eno lepo bajto in en dobr avto, tako pa pač nimamo tega, imamo pa svoje veselje  ;) . Stvar osebne odločitve,  bi rekla.
Drugim pa je hobi smučanje, ali pa potovanja, al i pa boljši avti , al pa gradnja vikenda, ali pa kaj vem kaj.
Pač preživimo, na račun tega hobija se moramo odpovedati marsičemu drugemu- pri tem nam je v veliko pomoč, da za kaj drugega itak nimamo časa, ker je s psi preveč dela  :P

Da pa je vzrediteljev vedno več - to pa zagotovo ne bo držalo. Vedno več pa je šteparjev in preprodajalcev nerodovniških psov (vsaj proporciaonalno zagotovo).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #26 : 16 Oktober 2006, 16:15:18

   Ojla!

  Deteljica- si mi vzela z jezika:)) Tisti, ki se odloci za vzrejo, se mora sigurno odpovedat drugim stvarem. Sploh ne bom nastevala kaj vse sem pase.
 
  Moti me pa, da cajanka vztrajno pise o tem koliko zasluzimo, ce je en es 1000 eurov. Draga moja, to ni zasluzek- zasluzek je tisto, kar ti od 1000 eurov ostane. To je pa velikokrat zelo, zelo malo.
  Mi smo imeli tudi lani smolo- prva psica parjena v Franciji...1000 km, 5 dni bivanja in vsak dan progesteron test, ker se je nehala gonit....paritev... rezultat- PRAZNA PSICA!!
  dRUGA- PARITEV V fRANCIJI - SKOK JE BIL V DOBREM OD PREJSNJE,...pot...bivanje.....Psica- torzija maternicnega roga- carski rez....6 mladicev ( od tega 2 bela- gluha) ostanejo stirje...psica se enkrat na infuzijo...
   Tretja- paritev doma....po porodu na infuzijo zaradi vrocine...cez 14 dni mastitis.....operacija seska 2x- prvic so ga odprli in scistili, cez 3 dni ocistili in zasili......
  Cetrta.....paritev v Franciji.....pot..skok....biv anje.....psica carski rez.....4 mladici.....cez 4 mesece piometra- odstranitev maternice...
   In zdaj zadnja....carski rez... vrocina- infuzija...mastitis....

  Da ne govorim o hrani, ki jo je ogromne kolicine, sploh ce mladice zacnes hranit pri 14 dneh.....

  A se fajn slisi???? A boste preracunale koliko vse to ostane? A dodam se vse stroske za odrasle pse, hrano, nego, vet, da o razstavah sploh ne govorim.....

    Cao-Slavi
   

 



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 16 Oktober 2006, 16:18:49
Res fino računaš, ni kaj. Ko bi tako izgledal dobiček nejkega podjetja  - život.
No pa poglejmo konkreten primer:
Za mladiča sicer lahko posztavim ceno 1000 evrov, a potem ne bom prodala nič. Realna cena bi bila za mojo pasmo največ nekje 500 evrov. Število mladičev se giblje povprečno okrog 6 (nikoli več kot 7).Torej bi ob idealnih pogojih za celotno leglo iztržila 3000 evrov. Od tega lahko kar takoj odštejem 500 evrov za skočnino (če bom imela srečo, ponavadi je precej dražje od cene enega mladiča, če je pes res dober) Nadaljnih 500 evrov lahko odštejem za psico, ki bi ostala doma. Naslednjih 500 evrov gre za hrano za psico med dojenjem in za mladiče do 9 tedna (če se nič ne spakujem in če ni potrebna še kakšna dietna hrana) Potem pridejo veterinarski stroški - ker gre za zdravo pasmo brez posebnih težav lahko upam samo na naslednje stroške: pregled breje psice, pregled po kotitvi, cepljenje in razglistenje mladičev, pa stroški ki gredo za popis legla, tetoviranje, rodovnike, takso in objavo v kinologu. Ob veliki sreči bi to zneslo spet ravno enega mladiča. In tako ostane veličastnih 1000 evrov, s katerimi je treba poravnati še oglaševanje, ki zna biti zoprno drago (z zastonjskimi oglasi lahko dobiš samo slučajno kdaj kakšnega solidnega kupca), drobnarije kot so kotišče, morebitno dodatno ogrevanje, rjuhce za spat, pranje teh podlogic, igrače, ovratnice, šampon, sredstva proti parazitom, čistila, ograjice za mladičke, nekaj 10 m mreže za dodatno zamreženje izpusta, kavice, sokci, piškotki...za obiskovalce, stroškov vzrejnega pregleda sploh nisem še nikjer upoštevala....
Torej - nekako pridem skoz, pod pogojem, da mladički niti ne kihnejo, niti ne staknejo kakšne driskice, kaj šele, da bi bilo kaj narobe pri porodu. Ob dejstvu, da se še nikoli ni zgodilo, da bi vsi mladički šli od doma pravi čas in da  povprečno vsaj dva ostaneta tudi do petega meseca...koliko delovnih ur je treba vložiti v eno povprečno leglo si pa izračunja sama. Niti ni pomembno, ker itak niso plačane. Tudi sama izračunaj, koliko bi lahko zaslužila, Če bi v tem času počela kaj bistveno bolj prijetnega od čiščenja drekov in česanja umazanih ščenet.

Pa so to samo stroški legla, stroškov za psico sploh nisem štela, pa bi jih, če bi ugotavljala dobiček morala.

Se še sprašujete, zakaj je rodovniških legel pri nas iz leta v leto manj - poglejte si statistiko če ne verjamete.
Pri tamalih psih je pa tako, da imajo v leglu zelo malo mladičev, porodi so tvegani, tako da se pogosto zgodi, da ostaneš brez mladičev z lepim veterinarskim računom. Če imaš srečo, da psica preživi.


quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 16 Oktober 2006, 16:24:47
Prijatelj, ki vzreja pse velike pasme mi je osebno postregel z izračunom o dobičku legla. Jaz ga z njegovo privolitvijo posredujem vam:

Skotilo se je 11 mladičev, vse je prodal pri starosti 2 mesecev (ker je imel prej že rezervirane) cena enega mladiča je bila 250.000 sit.

Cena celotnega legla- 2.750.000 sit

120.000 sit -prijava legla, vzrejni pregled, rodovniki, eksportrodovniki, dokumenti za tujino, slikanje kolkov, UZ brejosti
300.000 sit- skok samca, pot do njega
70.000 sit- cepljenja, knjižice, odpravljanje zajedalcev
80.000sit- briketirana hrana najvišjega cenovnega razreda
15.000 sit - higiena, dezinfekcija, praški
10.000 sit- oglaševanje
20.000 sit- nakup daril za nove kupce (ovratnice in igrače)
100.000 sit- darilo šolanje 5 mladičev ki so ostali v Sloveniji (mala šola)
-------------------
stroški:715.000 sit

Dobička mu je ostalo tako več kot 2 milijona. Sam pravi da ne bo zanikal da le tega ni. Če je smola je tega malo manj a še vedno je.






Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #29 : 16 Oktober 2006, 16:25:10
dog4ever : Z cim pa stroske vzdrzevanja, veterinarjev, posodobitve pesjakov ter izboljsanja zivljenskih razmer ter prehrane financiramo tisti, ki se ne ukvarjamo z vzrejo in mora vse skupaj iti iz "lastnega zepa" ? Pa si tudi ne lastimo samo enega psa. Lahko bi si populila vse lase, ker sem zaradi psov vedno v minusu, mi odpade marsikateri luksuz... pa si jih ne... ker na psa ne gledam kot na pridobitveno dejavnost in "stvar" za katero stroske bi morala kdajkoli dobiti povrnjene. Ravno tako ima vse in se vec... pa ceprav sem v minusu. Pes mi  prvi vrsti predstavlja prijatelja, sprostitev ter druzbo. V minusu sem pa samo financno, duhovno imam vec, kot ce jih nebi imela in bi ves ta denar obdrzala v denarnici.

Zato mislim, da so stroski solanja, prehrane psice itd neargumentirani stroski, ki se nebi smeli steti v kalkulacijo nabavne cene mladica. Ti fiksni stroski ti ostanejo pa ce vzrejas ali ne. Ali nimas psa v prvi vrsti iz ljubezni sele potem zaradi vzreje? Se mora v teh kapitalisticnih casih res vsaka najmanjsa malenkost povrniti? Ce se vsi tako zavzemate, da vzreja ni pridobitvena dejavnost in zato opravicena davkov... in je samo hobi..zakaj pa potem taksen odnos, kdaj zasluzis, kdaj ne.... ce je hobi ga jemlji kot hobi in se ne obremenjuj -enkrat zmagas, drugic zgubis.. mislim pa da bi vsak vesten vzreditelj moral biti vesel, da je vzredil zdravo leglo pa ceprav z primankljajem v denarnici. Vsak hobi prinasa praznino v denarnici in zadovoljstvo v dusi.