Pirenejski ovčar [Berger des Pyrénées]

Evarty · 70579

Evarty

  • *
    • Prispevkov: 189
    • Točke: 2
: 02 November 2006, 20:28:44
PIRENEJSKI OVČAR:


Pirenejček ni nikoli pobiral glavnih nagrad na razstavah, saj ga tam do nedavnega sploh nismo mogli vdeti.
To mu verjetno popolnoma ustreza, saj raje kot hodi na razstave pase ovce v najbolj neprijaznem okolju;
visoko v Pirenejih v snegu, ostrem zraku in vročini.



Zgodovina na kratko:
V evropo so prišli s čredami ovac kot še nedefinirani mali ovčarji, iz katerih so nastali v Španiji Katalonski ovčarji,
 na Poljskem poljski nižinski ovčarji, mudiji, puliji in pumiji na Madžarskem itd. 
Po padcu rimskega imperija so se trgovske poti pretrgale, izmenjava izdelkov, ovac in psov med regijami se je zmanjšala
in pasme pa so se oblikovale po regionalnih posebnostih in  zahtevah tamkajšnjih ovčarjev.
Visoko v Pirenejih je nastala prav posebna pasma Pirenejski ovčar.
Sprva je bilo veliko tipov pirenejčkov, ki so se razlikovali po barvi, velikosti, dolžini in strukturi dlake.
Postopoma so pasmo po tipu izenačili, še vedno pa imamo dve različici pasme: Face rase in Museau normal.

Pirenejski ovčar se je prvič predstavil svetu kot kurir v prvi svetovni vojni. Opisan je bil kot
» najbolj inteligenten, najbolj prebrisan, najbolj sposoben in najhitrejši pes med pasmami, ki so jih uporabljali v vojni«

         


Značaj:
Pirenejčki so zelo samostojni, nimajo delovne etike Border collijev, znajo tudi lenariti in izrabiti vsako priložnost da zlezejo v naročje.
So pravi ovčarji, imajo daljši kasaški korak in hitrejši galop kot večina večjih psov, potrebujejo več gibanja, so robustni in neutrudljivi.
So še bolj trmasti in neodvisni  kot drugi francoski ovčarji(briard, beauceron, pikardijski ovčar), saj so živeli v še bolj neusmiljenih razmerah
in pasli še večje trope ovac. Pirenejčki niso ostri, so pa glasni; pravi mali bevskači.
Zahtevajo polno zaposlitev, se radi učijo in so primerni za vse vrste šolanja in športe psov. Ker blestijo v agilityu so francozi ponosni
a vendar nekoliko zaskrbljeni, ker se bojijo da bi se za pasmo odločali napačni ljudje. Agility bi namreč morali trenirati zaradi pirenejčkov
in če si ga kdo omisli zaradi agilitya naj bi bil obsojen na neuspeh. Pirenejček ne dela za vsakogar in pod vsakimi pogoji.
Francozi so tudi proti socializaciji te pasme, saj naj bi bili pravi pirenejčki nezaupljivi do tujcev. Njihov standard se začne z stavkom,
da so to psi minimalne višine in teže ter z maksimalno količino nervozne energičnosti. Zvit je in nezaupljiv, vedno pripravljen za akcijo,
stalno v gibanju. So hiperaktivni, nekateri bolestno plašni, bevskači, radi so tudi dominantni.
Nekateri pirenejčki se lahko tako zelo navežejo na lastnika, da so do ostale okolice popolnoma ignorantski.
Socializacija je nujna, če želimo da bo Pirenejček užival v okolju kjer živimo in se ne bo ustrašil vsake malenkosti. Brez socializacije in primernega šolanja
lahko postane pravi grizli, nadvse plašen in največji bevskač daleč naokoli
( Francozom visoko v pirenejih se zdi tako obnašanje super, a načinu življenja večine ljudi tako obnašanje ne ustreza in ga lahko označimo kot nezaželjeno vedenje).
So tudi zelo občutljivi in izredno dobro zaznavajo razpoloženja in želje lastnika, zato so tudi zelo učljivi.
Standard tudi pravi da je pirenejček povsem nepremirljiv z ostalimi pasmami.




Zdravje:
Na splošno je to ena najbolj zdravih pasem, a ima vseeno nekaj dednih bolezni.
Najpogostejši problemi v pasmi so srčne napake, epilepsija in kolaps sapnika.
Pred nakupom Pirenejčka je zelo pomembno biti pazljiv. Pomembno se je pozanimati o psarni, in o liniji, iz katere kupuješ.
Nenapisano pravilo pa je, da se Pirenejske ovčarje kupuje izključno v Franciji, po možnosti v Pirenejih. Dlje od tam kupuješ slabši in bolj bolani so psi.



Face rase in museau normal


Izgled:
Glava je trikotna, podobne oblike kot pri rjavem medvedu, gobec je nekoliko krajši od lobanje;
smrček je črn, oči črno obrobljene, dovolj velike in čimbolj temne, samo psi barve bluemerle imajo lahko modre oči.
Uhlja sta tradicionalno kupirana, nekupirana uhlja morata biti čimbolj podobna kupiranim.
Telo je dolgo, vrat mišičast, hrbet dolg.Rep je kupiran, naravno kratek ali dolg, nošen pod hrbtno linijo in s kljuko na koncu.
Dlaka je srednje dolga do dolga, dokaj trda in žimasta, nikakor ne skodrana ali svilnata.
Barva dlake je največkrat zlata, lahko tudi siva, črna ali bluemerle; prepovedana je bela, čokoladno rjava in redmerle.
Gibanje; poudarjen, dolg korak, noge so vedno blizu tlom, tako da daje pes vtis lahkotnega gibanja.
Plečna višina: 38-48 psice in 40-50 psi.



Face rase:
Osnovna razlika je v tem da ima face rase kratko dlako po gobcu, museau normal pa dolgo.
Različici se tudi drugače nekoliko razlikujeta. FR ima tudi sicer krajšo dlako, daljša je predvsem po vratu.
Je tudi bistveno krajši v hrbtu, skoraj kvadratičen. Korak je krajši, koti pa bolj odprti, šape so ožje in manjše, gobec pa daljši.
Ponavadi so FR tudi večji kot MN
V standardu je zapisana plečna višina(za FR) od 40 do 56 za pse in 40-54 za psice.
FR pa naj bi bil tudi za malenkost bolj pogumen in učljiv kot museau normal( Ni 100% ker sem to zasledila le na eni spletni strani)

Še nekaj mladičkov-pirenejčkov:
http://img55.imageshack.us/img55/1568/silien1vx5.jpg
http://img66.imageshack.us/img66/2769/chiots07pj3.jpg
http://img66.imageshack.us/img66/9962/chiots10ih3.jpg
http://img66.imageshack.us/img66/6872/la8weekih4.jpg

V to pasmo sm se zaljubla neki časa nazaj in je(poleg aussijev) definitivno pasma ki mi je najbolj zanimiva tako po izgledu kot po karakterju.
Iz neznanega razloga so mi vedno najbolj všeč ful hiperaktivne pasme :o :)

Opis je sestavljen delno iz članka Silvije Trkman(ki ima dve pirenejski ovčarki), ostalo pa sem pobrala iz neta. =)

če hočete še več slikc, al karkoli kr povejte ;)

+1



urskaaa

  • Gost
Odgovori #1 : 03 November 2006, 18:27:28
Zelo lepo napisano :),tudi meni je ta pasma zelo vsec,vendar ko sem se pogovarjala prek maila z G.Leonido Ozimek in se nekaterimi iz agilitya-so mi rekli,da ni pasma za vsakega.Po naravi so radi plasljivi in nezaupljivi in potreben je dober nacin ucenja,kajti drugace se lahko naredi vec skode kot koristi(pri karakterju).G.Ozimek je napisala se,da so res lahko dobri agilitasi,kar je do zdaj super uspelo Silvijini La in Lo,vendar ima poseben karakter,ki na za vsakega.

Ce citiram mail od G.Leonide(ki je imela prvo leglo pirenejckov v Slo.):
Pozdravljeni!
Veseli me, da vam je pirenejski ovčar tako všeč. Moram pa vam povedati, da niso vsi tako pridni in ubogljivi, kot sta psički od Silvije. Verjetno ste sami ugotovili, da sta obe precej plašni, kar je dejansko glavna značilnost te pasme.
Žal vam moram sporočiti, da ne nameravam več imeti legla,...


Sama sem se odlocila da drugo leto kupim borderja :),ker zelim imeti hiperaktivnerga psa,poleg tega pa so mi prav tako zelo vsec kot pirenejcki.


lp,urska



Evarty

  • *
    • Prispevkov: 189
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 04 November 2006, 11:12:47
Ja, pirenejček definitivno zahteva ful šolanja, gibanja in ukvarjanja se z njim/njo.


Čeprov če že od malega full dosledno učiš s klikerjem npr. in nameniš ogromno časa socializaciji skori ne bi smelo bit ful problemov.
Definitivno pa ni pasma za ljudi ki bi radi imeli zgolj psička ki bo živahten ko bo lastnik hotel in spal ko bo imel lasnik dovolj.
Res je pri pasmi precejšen problem plašnost in nezaupljivost, ki pa se da z ustrezno socializacijo omilit. :)

Drugače pa imam renutno doma 3 mesečnega aussija in v bližnji prihodnosti itak ne nameravam imet še enga psa. =D
Če se bom čez neki let vseeno odločla, pa se bom itak še ful pozanimala in prebrala kako knjigo in to.  :)

Aja, pa hvala =)




urskaaa

  • Gost
Odgovori #3 : 04 November 2006, 16:06:38
Lepo da razmisljas tudi o prihodnosti-vendar ti lahko povem,da bos do takrat z tvojim mladickom lahko marsikaj naredila-ga socializirala,naucila mnogih vragolij :D(dog dance),vpisala v kaksen tecaj,hodila na razstave....tako da se zaenkrat posveti le mladicku.Potem ko imas dva psa-je cisto vse drugace,prijetno in neprijetno-tezko in lahko,tako da veliko pravih agilitasev in trenerjev pogresa dneve z enim samim kosmatincom(ne zaradi stroskov,nege itd.) pac pa zato ker je veliko lazje-ni ljubosumnosti.Predvsem pa imajo agilitasi,vzreditelji vec psov ker jih vzrejajo ali pa z njimi tekmujejo.

Pirenjcki pa se za moje pojme zelo spreminjajo-iz kluba se spomnim ko je imela neka gospa tudi dva pirenjecka (sano in olmija) in sta bila res cist razlicna :-\.Samec je bil velik in za moje pojme cisto spremenjen pirenejcek,psicka pa prava pirenejka.Bila sta zelo simpaticna,ampak sana je bila do drugih ljudi zelo plasna,kljub temu,da je gospodarica uporabljala kliker in hodila redno na agility.
Tudi recimo G.Leonida je imela zelo drugacne Pirenejcke:


Meni so bili zelo simpaticni ampak preveliki.Tudi na razstavah ko sem hodila,sem videla velikost pirenejckov ravno taksno kot jo ima Silvijina La in Lo.To je nekje okoli 40cm.

Aja pa mislim,da je Silviji z njenima pirenjeskima ovcarkama uspelo nekaj-kar nobenemu se dolgo casa ne bo.Imela je veliko srece in predznanja(ki ga je dobila od svojega zdaj ze pokojnega veterana agilitya samojeda).Kolikor vem,se je G.Anabela prav tako udelezila vsakega tekmovanja in svetovnega prvnestva,vendar jima ni uspelo vedno-psicka je bila enkrat uspesna enkrat ne.La od Silvije bo vedno uspelo-dokler bo psicka pri moceh in zdrava,kajti je zelo hitra-da ju res noben v A3/J3 ne more premagat in jo se ni do sedaj.

Karakter se da omilit,spremenit pa ne-in tudi psicki od Silvije ste na njo zelo navezani,do drugih pa nezaupljivi.Tudi glede klikerja;ni nujen pripomocek je le pripomocek,ki psa se bolj pritegne k ucenju in
z zvokom si kuza zapomni pohvale/nagrade in tako postane bolj delaven in motiviran.Kliker se uporablja pri Conditioned Reinforcers(pogojnih ojacitvah/okrepitvah pri solanju)....predvsem,ko za pohvalo uporabljamo hrano in z KLIKOM lahko tocno dolocimo vedenje,ki ga bomo v nadaljne spodbujali.
(primer: znana trenerka zivali iz amerike je pri delfinih uporabljala piscalko,ker je priprocna,za delfine prijazna in slisi se pod vodo.To je imela namesto klikerja in tako delfina naucila skakanja iz vode.Ker je zelela nagraditi polozaj delfina ko je bil v zraku-vendar pa mu ni mogla dati nikakor nagrade ko je bil v zraku- zato je takrat zvizgnila na piscalko,ko pa je delfin pokukal iz vode je dobil se ribo(priboljsek).Tako se je delfin naucil na lahek nacin novega vedenja,ki je bil prav tako lahek tudi za Karen Pryon(vaditeljico).
Torej kliker niti ni nujen pri ucenju ::),poznam jih kar nekaj,ki ga ne uporabljajo.
Ups sem mal sla iz teme :-[ (sori :-[)

Torej zdaj je tvoja naloga izsolat aussija in nic drugega-za moje pojme o novem psu lahko razmsljas ko imas kaksne uspehe za sabo ali pa je tvoj kuza ze star(ne more vec hodit,tezko diha itd.).
Tudi jaz imam zeljo imeti nekoc vec psov-vendar zaenkrat se bom potrudila in izsolala mojega borderja ko ga dobim-se mu posvetila da bo res pes kot se sika :) in novi agilitas ;)
Zate pa velja isto ;)-se veliko casa ti bo mali hiperaktivnez aussi vzel :) in za moje pojme je karakterno veliko boljsi kot pirenjski ovcar.

Veliko srece tudi vama....

Za konec se slikca:
Anabela z Sano:




Evarty

  • *
    • Prispevkov: 189
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 04 November 2006, 19:39:01
waw obširen odgvor.  :)

Mogoče pa si me narobe razmela. Jst trenutno samo gledam po internetu ko imam čas in
mi je ušeč brat opise pasem, gledat slike in tko naprej. Tko da to delam res med prostim časom ko tamali aussie počiva (to je sicer že čudež ;))
To temo pa sem odprla izključno zato ker mi je pasma zanimiva in bi rada izvedela še kaj več kot sem do zdej dobila na netu. =D

Tisto čez neki let, pa sem mislna čez res precej let.
In definitivno posvetim trenutno ves svoj čas tamalemu :) Sej mu morem, če nočem da razsuje hišo :D

Drugače pa ful hvala za odg. in slikce =)



urskaaa

  • Gost
Odgovori #5 : 04 November 2006, 20:11:51
Malenkost ;)

Veliko srece z aussijem ;D


lp,urska



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #6 : 16 Oktober 2007, 15:03:13
 ;D :
Opozorilo: v to temo temo ni nihce pisal že vsaj 120 dni.
Ce niste popolnoma prepricani da res želite odgovoriti na to temo, raje razmislite o odpiranju nove temo.


 Torej, izredno kmalu sem opazila, da je na forumu tema o tej pasmi, ki me je dosedaj najbolj impresionirala iin je že dolgo na mojem spisku številka 1.
Se tudi dopisujem z vzrediteljem iz Francije- iz psarne P'tites Chenoilles (http://www.ptiteschenoilles.com/), kjer mi izredno prijazno v roku enega dneva vedno napišejo odgovor.
Sicer načtrujem nakup enega od teh prekranih psov čez kar nekaj let, ker kot ste nekateri seznanjeni konec pomladi dobimo kraševca in ker bi rada oba vzgojila v prijetna spremljevalca, mislim, da je bolje, če počakam recimo 4, 5 let.
Bi lahko že rekla da je bila pasma ljubezen na prvi pogled. Blazno se mi dopade ta njihov atraktiven videz, še bolj pa krasen, nekoliko zadržan karakter. Plahost je pač potrebno vzeti v zakup in če ne napreduje v agresijo s tem ni nič naroba. So pač malo bolj rezervirani (za svojega lastnika) in prav to mi je toliko všeč.
Od že omenjene psarne so mi najbolj všeč naslednji predstavniki ;
Bourniquelle

Blueberry

Titan

[vse slike vzete iz strani http://www.ptiteschenoilles.com/]

Kot informacija, vzreditelj govori angleško, tako da pri sporazumevanju, hvala bogu, ni nobenih problemov.
Tole bi bilo toliko zaenkrat.
Sem v preteklem letu prevedla kar nekaj literature, zato bom kmalu dodala tudi svoj opis.
Do takrat pa- Lp, Zina



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7 : 17 Oktober 2007, 14:47:50
Blueberry zgleda ful simpaticna :D

battito animale


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8 : 17 Oktober 2007, 14:48:47
To pa itak. Vse Blueberry so simpatične hi hi  :P ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #9 : 17 Oktober 2007, 14:51:41
Lilit, tudi sama sem pomislila isto ko sem gledala fotke.  :D  :)

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #10 : 17 Oktober 2007, 15:28:48
Ja saj meni so tudi na splošno vse (Blue)Berry-ce simpatične.
Tale je pa res fantastična, če bo šlo vse po sreči, bo imela čez 5 let še vedno kakšno letglo, saj je stara le leto in pol, tako da si osebno najbolj obetam njenega mladička- blue merla z dolgo dlako  8)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11 : 17 Oktober 2007, 15:30:37
Njih se ne češe, ne?
(Kot puli in pastore bermasco)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #12 : 17 Oktober 2007, 15:41:13
PIRENEJSKI OVČAR:


Pirenejček ni nikoli pobiral glavnih nagrad na razstavah, saj ga tam do nedavnega sploh nismo mogli vdeti.
To mu verjetno popolnoma ustreza, saj raje kot hodi na razstave pase ovce v najbolj neprijaznem okolju;
visoko v Pirenejih v snegu, ostrem zraku in vročini.



Zgodovina na kratko:
V evropo so prišli s čredami ovac kot še nedefinirani mali ovčarji, iz katerih so nastali v Španiji Katalonski ovčarji,
 na Poljskem poljski nižinski ovčarji, mudiji, puliji in pumiji na Madžarskem itd. 
Po padcu rimskega imperija so se trgovske poti pretrgale, izmenjava izdelkov, ovac in psov med regijami se je zmanjšala
in pasme pa so se oblikovale po regionalnih posebnostih in  zahtevah tamkajšnjih ovčarjev.
Visoko v Pirenejih je nastala prav posebna pasma Pirenejski ovčar.
Sprva je bilo veliko tipov pirenejčkov, ki so se razlikovali po barvi, velikosti, dolžini in strukturi dlake.
Postopoma so pasmo po tipu izenačili, še vedno pa imamo dve različici pasme: Face rase in Museau normal.

Pirenejski ovčar se je prvič predstavil svetu kot kurir v prvi svetovni vojni. Opisan je bil kot
» najbolj inteligenten, najbolj prebrisan, najbolj sposoben in najhitrejši pes med pasmami, ki so jih uporabljali v vojni«

         


Značaj:
Pirenejčki so zelo samostojni, nimajo delovne etike Border collijev, znajo tudi lenariti in izrabiti vsako priložnost da zlezejo v naročje.
So pravi ovčarji, imajo daljši kasaški korak in hitrejši galop kot večina večjih psov, potrebujejo več gibanja, so robustni in neutrudljivi.
So še bolj trmasti in neodvisni  kot drugi francoski ovčarji(briard, beauceron, pikardijski ovčar), saj so živeli v še bolj neusmiljenih razmerah
in pasli še večje trope ovac. Pirenejčki niso ostri, so pa glasni; pravi mali bevskači.
Zahtevajo polno zaposlitev, se radi učijo in so primerni za vse vrste šolanja in športe psov. Ker blestijo v agilityu so francozi ponosni
a vendar nekoliko zaskrbljeni, ker se bojijo da bi se za pasmo odločali napačni ljudje. Agility bi namreč morali trenirati zaradi pirenejčkov
in če si ga kdo omisli zaradi agilitya naj bi bil obsojen na neuspeh. Pirenejček ne dela za vsakogar in pod vsakimi pogoji.
Francozi so tudi proti socializaciji te pasme, saj naj bi bili pravi pirenejčki nezaupljivi do tujcev. Njihov standard se začne z stavkom,
da so to psi minimalne višine in teže ter z maksimalno količino nervozne energičnosti. Zvit je in nezaupljiv, vedno pripravljen za akcijo,
stalno v gibanju. So hiperaktivni, nekateri bolestno plašni, bevskači, radi so tudi dominantni.
Nekateri pirenejčki se lahko tako zelo navežejo na lastnika, da so do ostale okolice popolnoma ignorantski.
Socializacija je nujna, če želimo da bo Pirenejček užival v okolju kjer živimo in se ne bo ustrašil vsake malenkosti. Brez socializacije in primernega šolanja
lahko postane pravi grizli, nadvse plašen in največji bevskač daleč naokoli
( Francozom visoko v pirenejih se zdi tako obnašanje super, a načinu življenja večine ljudi tako obnašanje ne ustreza in ga lahko označimo kot nezaželjeno vedenje).
So tudi zelo občutljivi in izredno dobro zaznavajo razpoloženja in želje lastnika, zato so tudi zelo učljivi.
Standard tudi pravi da je pirenejček povsem nepremirljiv z ostalimi pasmami.




Zdravje:
Na splošno je to ena najbolj zdravih pasem, a ima vseeno nekaj dednih bolezni.
Najpogostejši problemi v pasmi so srčne napake, epilepsija in kolaps sapnika.
Pred nakupom Pirenejčka je zelo pomembno biti pazljiv. Pomembno se je pozanimati o psarni, in o liniji, iz katere kupuješ.
Nenapisano pravilo pa je, da se Pirenejske ovčarje kupuje izključno v Franciji, po možnosti v Pirenejih. Dlje od tam kupuješ slabši in bolj bolani so psi.



Face rase in museau normal


Izgled:
Glava je trikotna, podobne oblike kot pri rjavem medvedu, gobec je nekoliko krajši od lobanje;
smrček je črn, oči črno obrobljene, dovolj velike in čimbolj temne, samo psi barve bluemerle imajo lahko modre oči.
Uhlja sta tradicionalno kupirana, nekupirana uhlja morata biti čimbolj podobna kupiranim.
Telo je dolgo, vrat mišičast, hrbet dolg.Rep je kupiran, naravno kratek ali dolg, nošen pod hrbtno linijo in s kljuko na koncu.
Dlaka je srednje dolga do dolga, dokaj trda in žimasta, nikakor ne skodrana ali svilnata.
Barva dlake je največkrat zlata, lahko tudi siva, črna ali bluemerle; prepovedana je bela, čokoladno rjava in redmerle.
Gibanje; poudarjen, dolg korak, noge so vedno blizu tlom, tako da daje pes vtis lahkotnega gibanja.
Plečna višina: 38-48 psice in 40-50 psi.



Face rase:
Osnovna razlika je v tem da ima face rase kratko dlako po gobcu, museau normal pa dolgo.
Različici se tudi drugače nekoliko razlikujeta. FR ima tudi sicer krajšo dlako, daljša je predvsem po vratu.
Je tudi bistveno krajši v hrbtu, skoraj kvadratičen. Korak je krajši, koti pa bolj odprti, šape so ožje in manjše, gobec pa daljši.
Ponavadi so FR tudi večji kot MN
V standardu je zapisana plečna višina(za FR) od 40 do 56 za pse in 40-54 za psice.
FR pa naj bi bil tudi za malenkost bolj pogumen in učljiv kot museau normal( Ni 100% ker sem to zasledila le na eni spletni strani)

Še nekaj mladičkov-pirenejčkov:
http://img55.imageshack.us/img55/1568/silien1vx5.jpg
http://img66.imageshack.us/img66/2769/chiots07pj3.jpg
http://img66.imageshack.us/img66/9962/chiots10ih3.jpg
http://img66.imageshack.us/img66/6872/la8weekih4.jpg

V to pasmo sm se zaljubla neki časa nazaj in je(poleg aussijev) definitivno pasma ki mi je najbolj zanimiva tako po izgledu kot po karakterju.
Iz neznanega razloga so mi vedno najbolj všeč ful hiperaktivne pasme :o :)

Opis je sestavljen delno iz članka Silvije Trkman(ki ima dve pirenejski ovčarki), ostalo pa sem pobrala iz neta. =)

če hočete še več slikc, al karkoli kr povejte ;)

+1


Tole pa sem že nekje v reviji MOJ PES prebrala.Meni so pirenejčki z kratko dlako lepši. :-*



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #13 : 17 Oktober 2007, 15:50:01
Ja saj ta opis je sestavljen  delno iz opisa Silvie Trkman (torej mislim, da je bil objavljen v reviji MojPes) in nekaj je pobrano iz interneta.
Andreja - > Kdaj in koliko česanja je v večini odvisno od lastnika. Originalno se menda res ne češejo- kar lahko vidite tudi na večini fotk priznanih vzrediteljev. Recimo dober primer je Payol de Loubajac. Tudi na splošno je tu veliko razhajanja. V literaturi lahko zasledimo tedensko česanje, mesečno česanje, se ne češejo, se češejo po potrebi. Dlaka se čisti sama. Na splošno, recimo mesečno česanje, ali pa še manj, dolgo dlako ohrani v kolikor toliko "pošlihtanem" videzu, je pa odločitev vsakega posameznika. Na kratko ; dlako lahko pustimo da raste se oblikuje po naravni poti, ali pa nekajkrat mesečno/letno prečešemo da dobi bolj lahkoten videz in ne dreadlocksov  ;D



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #14 : 17 Oktober 2007, 15:51:19
Tole pa sem že nekje v reviji MOJ PES prebrala.Meni so pirenejčki z kratko dlako lepši. :-*

Meni so pa oboji luštni.
Treba pa je vedeti, da videz pri teh psih ni nikoli igral nevemkakšne pomembnejše vloge, bolj funkcionalnost in možnosti za prilagajanje.



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #15 : 18 Oktober 2007, 08:38:33
Eno za agility perspektivno leglo se pričakuje v kratkem:

http://zsu_piri.extra.hu/En/index.htm

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #16 : 18 Oktober 2007, 08:45:50
Eno za agility perspektivno leglo se pričakuje v kratkem:

http://zsu_piri.extra.hu/En/index.htm

Če prav razumem bo mamica postala Noun. Luštna psička, sem gledala nekaj filmčkov na youtube.com --> od Noun in Nuit. Obe sta krasniin zelo hitri.
Nič, jaz sem se odločila,da kontaktiram še strokovnjaka na tem področju- Silvio Trkman, da mi še malo razjasni francoske vzreditelje. Msilim, da bo to še najbolj pametno...
Lp, Z



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #17 : 18 Oktober 2007, 09:19:41
 ;) Pa je prepričana, da je očka Baki prirenejski in ne hrvaški ovčar : D  ;D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #18 : 18 Oktober 2007, 09:47:03
 ;D Veš, da sem tudi jaz na to pomislila lol ;D Ob gledanju tega posnetka sem se zelo zabavala (le na koga me to spominja ::)).

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #19 : 11 Marec 2008, 21:40:29
Prepozna kdo?




"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #20 : 12 Marec 2008, 06:47:52
A je Vivi?  :o



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #21 : 14 April 2008, 15:44:26
**Jackie**, si že kontaktirala Silvio?  Kako se ti zdi psarna iz katere prihaja La (de Loubajac)? :)  Meni so pirenejčki vedno bolj všeč. ::) :)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #22 : 14 April 2008, 15:53:29
Aja, vprašala bi še če se lahko v enakem leglu skotijo kratkodlaki in dolgodlaki mladički?



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #23 : 14 April 2008, 17:10:59
Jap, Silvio sem kontaktirala.
La prihaja iz ene najboljših psarn pirenejskih ovčarjev, torej lahko sklepaš kakšno je moje mnenje o njih  :P
V enem in istem leglu so načeloma lahko kratkodlaki in dolgodlaki mladički (mislim da je tako v Lajčkinem primeru- obe sestrici (ali bratca :)) imata dolgo dlako prav tako oba očeta).
 :)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #24 : 14 April 2008, 20:00:27
Hvala za odgovore **Jackie**. :)  Najbrž bom tudi sama kontaktirala Silvio. ;D 
Kaj pa ti je pri pirenejčkih najbolj všeč?



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #25 : 15 April 2008, 06:46:15
Citiraj
V enem in istem leglu so načeloma lahko kratkodlaki in dolgodlaki mladički (mislim da je tako v Lajčkinem primeru- obe sestrici (ali bratca ) imata dolgo dlako prav tako oba očeta).

A to je eno tistih modernih legel,kjer imata lahko dva samca mladiče.     ;)     :P


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #26 : 15 April 2008, 07:48:16
Oj!
Na moji lestvici so pirenejčki zrastli pred kakim mesecem  ;D Pred dvema tednoma sem kontaktirala Silvijo in ji zastavila nekaj vprašanj o pasmi... Se mi bo pa tale pasma pridružila takoj ko bo možno  :-*
In kaj mi je všeč na njih?
Karakter mi imajo zanimiv, to, da so navezani na svojega vodnika...
Lp, Tjaša
PS: so pa tudi meni Face rase bolj všeč kot Museau normal :)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #27 : 15 April 2008, 13:50:46
TYASHY, lahko napišeš kaj več? ;D  Če si seveda že dobila odgovore. ;)  Jaz bom najbrž danes poslala mail, ker imam kar nekaj vprašanj. :)



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 15 April 2008, 15:25:55
Oj!
Daj piši mi na ZS kar te zanima  :)
Lp, Tjaša



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #29 : 15 April 2008, 15:28:55
V bistvu vse. >:D :D  Lahko tudi po ZS.  :)