Obvezna mala šola da ali ne?

aska · 19794

aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
: 02 Marec 2007, 23:08:20
Odpiram novo temo, ker me zanima vaše mnenje. Moje mnenje je, da bi moral iti vsak pes ne glede na pasmo, pa naj bo to mešanček ali katerekoli pes pač vsaj v malo šolo. Tudi ne glede na to  karkšnokoli je naše znanje glede šolanja psa. Moje je pač takšno, da bi morala biti vsaj mala šola obvezna. Kaj menite?

Lp


+1


malena3

  • Gost
Odgovori #1 : 03 Marec 2007, 00:25:44
Se podpišem.

Da dobiš osnove, navodila kako delati s svojim psom....
Zadnjič sem srečala en lep primer in je moje mnenje  ::).
Gospod mi je hitel razlagati, da sta z psičko naredila malo šolo, vendar uspeha nobenega. In ko sva se pogovarjala, sem skozi to ugotovila, da si je on dejansko predstavljal malo šolo tako, da bodo psa naučili vse (še malo manj pa reševanja), ampak on doma teh vaj, ukazov ni nikoli ponavljal.
In sedaj so krivi vsi drugi (vključno pes), ker ne zna nič.

Torej, mala šola ni uspešna brez našega dela.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #2 : 03 Marec 2007, 08:18:16
Zakaj bi bila obvezna za vsakogar? Kakor hitro preberem obvezno, mi gredo dlake pokonci. Če ne znaš s psom, ti šola pride prav, da se naučiš pravilno delat s psom, če pa nekdo zna s psi in jih lahko sam doma nauči osnove poslušnosti, verjetno ne bo plačeval pasje šole?! Vsak naj sam oceni.

Kristinca & Florinca


pika*

  • Gost
Odgovori #3 : 03 Marec 2007, 08:46:18
tudi jaz menim da bi morala biti obvezna. da lastnik dobi vsaj osnovne napotke za socializacijo psa in primerno sožitje z njim



majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #4 : 03 Marec 2007, 10:27:58
jaz mislim da je mala šola obvezna ne glede koliko znaš s psom.
samo maks ne hodi v šolo ker starši mislijo da pekinezerje ni treba učiti kot druge male pasme ni treba učiti ??? >:( >:(

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


katja123

  • *
    • Prispevkov: 170
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 03 Marec 2007, 10:32:32
Se podpišem pod obvezna.  Vsak lastnik bi moral ljubljenčka vozit, pa bi bilo veliko manj napadov in ugrizov psov.



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #6 : 03 Marec 2007, 10:35:27
Jaz tudi mislim, da bi bilo zelo dobro, da bi vsak pes obiskoval malo šolo. Saj ima mala šola poleg učenja vodnika pravilne vzgoje in učenja povelji, namen tudi socializacijo psa... saj mora kuža delati v pasji šoli ob drugih kužkih in v mali šoli je to krasen način da se socializira. Seveda je pa vse kar se sliši in nauči v mali šoli potrebno nujno ponavljati doma - drugače ni nobenega napredka in kuža nič ne zna in za to je kriv samo vodnik-lastnik sam, saj v mali šoli lepo povedo, da bodo oni predstavljali pravilen način dela s psom, vodniki morajo pa doma vestno in redno vaditi s svojim psom, če hočejo napredek.



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #7 : 03 Marec 2007, 10:49:25
Bi blo pa fajn ko bi psa ob 8-ih peljali v šolo in ga prišli iskat ob 12-ih, doma bi pa sam še domačo nalogo naredu.  :o

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8 : 03 Marec 2007, 10:52:53
Pomojem z obvezno malo šolo ne bi prišli prav daleč. Se strinjam, da je zelo dobro, če se gre z mladičkom v dobro malo šolo, ampak samo obiskovanje tečaja ne bo rešilo vsega. Treba bi bilo spremeniti mišljenje ljudi, da bi se jim zdela mala šola potrebna in ne bi tja hodili zato, ker je obvezno.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #9 : 03 Marec 2007, 11:14:43
Jaz sem prav tako mnenja, da bi morala biti obvezna ne glede na vodnikove prejšnje izkušnje, in sicer zato, ker ni enako, ko ti delaš s psom doma, tam, kjer mu je vse domače in nič zanimivega ter ima tako lahko 100% pozornost nate. Kar pa ne pomeni, da bo pes delal tako tudi izven domačega okolja, zato mislim, da je mala šola dobra prav zaradi tega, da se pes nauči delati z motečimi dejavniki, tj. v množici drugih psov in ljudi.

Torej, najprej promocija (letaki, predavanja o pomenu male šole oz. same vzgoje), nato obvezna mala šola, obvezna 80% prisotnost ;), na koncu enoten izpit na vseh kinoloških društvih (ponekod ga sedaj sploh nimajo, če pa že, pa itak vsi naredijo), dosledno upoštevanje pravil pri točkovanju in bi mogoče bil kakšen napredek.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #10 : 03 Marec 2007, 11:39:17
Tale zakon bo izvedljiv ko bodo KDji na vsakem koraku. Jaz bi šla s psom v šolo mi pa na kraj pameti ne pade da bi se zato vozila v Kamnik kjer je meni najbližja šola  ::) me zaenkrat čisto dovolj posluša

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #11 : 03 Marec 2007, 12:19:27
Tale zakon bo izvedljiv ko bodo KDji na vsakem koraku.
Kar pa seveda sovpada z višjo "kinološko zavestjo" v naši državi, ker KD-ji so društva, kar pomeni, da nastanejo po samoiniciativi ljudi v nekem kraju oz. skupnosti. Ko bo dovolj takšnih (torej ljudi, ki se zavedajo kako skrbeti za psa, ki se zavedajo pomembnosti šolanja, ki jim pes ne pomeni živali na ketni...itd) v vseh krajih (da bomo tudi imeli KDje na vsakem koraku) bo to po mojem mnenju kinološki raj.  :o


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12 : 03 Marec 2007, 12:33:58
Pa veliko KD-jev zahteva veliko inštruktorjev. In brez dobrih inštruktorjev mala šola, vsaj zame, nima pomena.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 03 Marec 2007, 12:46:26
Pa kaj vam je? Nekateri bi pa res najraje ljudem predpisali kolikokrat na dan morajo obvezno na sekret. Saj je res dobro, da se čim več psov (in lastnikov) šola, ampak od vseh teh predlogov, kaj vse naj bi bilo zapovedano in kaj prepovedano mi že počasi postaja slabo.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #14 : 03 Marec 2007, 13:06:40
Jaz menim, da mala šola ne bi smela biti obvezna, ker smo že tako omejeni/obvezani iz vseh strani. Jo pa toplo priporočam vsakomur! Razlogi zakaj so bili pa že našteti....


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #15 : 03 Marec 2007, 13:14:31
Jaz se strinjam, da bi bilo bolje, da bi ljudi pozitivno motivirali za obisk male šole in če bi s to pozitivno motivacijo ljudi privablili v večjem številu v pasje šole oziroma v malo šolo, bi bili rezultati boljši, saj bi ljudje svoje pse z veseljem in dobro voljo vodili v malo šolo in kasneje v višje stopnje tečajev, kot pa če bi bila obvezna... saj imam občutek, da se pri ljudeh avtomatično pojavi odpor do nečesa kar  jim je vsiljeno oziroma obvezno.

Zato, bi bilo fino, da bi se delo v malih šolah in na splošno v pasjih šolah čim bolj promoviralo in bi s tem sigurno privabili več ljudi z njihovimi psi v pasje šole. Se mi zdi, da pa tudi zelo dobro deluje širitev teh pozitivnih informacij o pasjih šolah od ust do ust... saj tako ljudje, ki niso imeli namena šolati svoje pse, dobijo občutek, da je to zares dobra stvar, ki bo pripomogla lepšemu in boljšemu zlitju lastnika in psa z okolico in lažjem in bolj veselem vsakodnevem življenju s psom.




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #16 : 03 Marec 2007, 14:26:35
kaj kompliocirate z malo al p anev em kakšno šolo.
Jaz zagovarjam, naj bi vsak pes za med ljudi imel preiskus vedenja (vključno z vednjem do psov spuščen in odpoklicem iz težavnih okoliščin) in vodljivosti, kot smo že nekje pisali . Predvsem naj bi z določenim izpitom pridobil ugodnosti- npr da je lahko spuščen  (npr parki ) in da lahko gre tja kamor dugi sploh ne smejo vsaj na vrvici (npr igrišča itd).
Kako pa to kdo to dosegel je pa stvar vodnika. Najverjetnjeje pa bi potem marsikdo šel v šolo , ki zdaj ne gre, če bi z izpitom kaj pridobilč- razen diplome za rit obrisat.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 03 Marec 2007, 14:31:28
Tistim ki so tako zagreti za predpisovanje vsega mogočega in nemogočega: najprej bi bilo treba zagotoviti izvajanje tistega, kar je že sprejeto in koristno, na primer to, da bi bili vsi psi čipirani (predvidevajo da jih vsaj tretina tistih, ki so toliko mladi da bi morali biti ni - kar pomeni da proti steklini tudi niso cepljeni). Tudi do tega, da bi bila veriga kvečjemu za občasno uporabo smo še zelo daleč. Kje je še mala šola. Saj s tem, da psi vse bolj živijo z ljudmi, da se jih vodi ven... potreba po taki ali drugačni šoli narašča sama po sebi. Če pa se kdo potrudi in psa sam dobro vzgoji tudi prav (zanimivo, nekaj najbolje vzgojenih psov imajo ljudje, ki za pasje šole niti slišali niso)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #18 : 03 Marec 2007, 15:00:19
ja tole s čipi tud mene pogreje >:(
morali bi bit vsi, ne glede na starost čipirani, tako pa od tisth , ki pridejo v zavetišča jih je baje ene 10 % >:(

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #19 : 03 Marec 2007, 16:19:56
Joj, kaj vse vam pade na misel. Obvezno obiskovanje pasje šole! Dajte no! To je tako, kot, da bi uzakonili, da morajo vsi pešci v tečaj CPPja!  ::)

Bolje bi bilo, če bi se uvedle drugačne sankcije. Npr. ena od oblik "nagrajevanja" tistih, ki bi jo obiskovali: pes, ki je obiskoval in uspešno opravil kakšen tečaj bi lahko na sprehodih bil brez nagobčnika, vsi ostali psi pa z nagobčnikom! Lastnik bi pa po opravljenem tečaju dobil pasjo značko s številko, ki bi jo pes imel pripeto na ovratnici.

Samo razmišljam na glas!

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #20 : 03 Marec 2007, 17:19:04
razen diplome za rit obrisat.
To pa nebi šlo je papir preveč trd  :D mi pa prav lepo krasijo steno, kadar pridejo kakšni obiski se lahko napihujem, kako pametne in lepe pse imam.  :P
V naši vasi 90% psov skoraj nikoli ne pride iz pesjaka ali z verige, koliko je čipiranih ( cepljenih ), sam bog ve. Ker sem eden redkih, ki skrbi za svoje pse ( šolanje, razstave, treningi ), sem ČUDAK.
Vlada splošno mišljenje, da je pes pr hiši zato da poje ostanke kosila in da laja če se kdo prbližuje oz. čuva stvari, ki itak nobenga ne zanimajo.
Lansko leto nas je blo v mali šoli 4, če naštejem pasme: AM, dalmatinec, gladkodlaki prinašalec, mešanček .
Glede na to koliko psov je v naši občini mislim, da je to pljunek v morje.
Treba bi bilo spremeniti mišljenje ljudi, da bi se jim zdela mala šola potrebna in ne bi tja hodili zato, ker je obvezno.
Tukaj bo potrebno še veliko dela in truda, ljudi je težko ( nemogoče ) prepričat, naj imajo radi svoje živali, večina jih ima živali zato ker pričakujejo od njih neko korist in se tako tudi obnaša do nje. Mi, ki tukaj razpravljamo imamo svoje pse radi in tu je razlika med nami, ki ne moremo razumet nečloveškega ravnanja s psmi. Večina psov je lahko srečnih, če vsak dan dobi kaj za jest, da bi jih pa vodili v šolo in se ukvarjali z njimi, to je pa že tu mač.
Glede vzgoje so pa itak vsi strokovnjaki, na pasjo vzgojo se pa ja vsak razume. Pred dnevi je Janka šla na sprehod po vasi in videla kako ima ena baba ( je pač ne morem drugač imenovat ),6-mes. AST-ja na povodcu, okrog vratu pa BODEČKO. Ko jo je vprašala zakaj ima pes bodečko okrog vratu, ji je rekla, da zato ker preveč vleče in ga otroci ne morejo pelat na sprehod.  :o Od tega je minilo že osem dni in danes je imel še vedno isto "ovratnico".


+1

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #21 : 03 Marec 2007, 18:52:59
kaj kompliocirate z malo al p anev em kakšno šolo.
Jaz zagovarjam, naj bi vsak pes za med ljudi imel preiskus vedenja (vključno z vednjem do psov spuščen in odpoklicem iz težavnih okoliščin) in vodljivosti, kot smo že nekje pisali . Predvsem naj bi z določenim izpitom pridobil ugodnosti- npr da je lahko spuščen  (npr parki ) in da lahko gre tja kamor dugi sploh ne smejo vsaj na vrvici (npr igrišča itd).
Kako pa to kdo to dosegel je pa stvar vodnika. Najverjetnjeje pa bi potem marsikdo šel v šolo , ki zdaj ne gre, če bi z izpitom kaj pridobilč- razen diplome za rit obrisat.

Sama se poplnoma strinjam z deteljico. poleg tega ne vem kako si predstavljate, da bi vsi psi morali hoditi v malo šolo, takoj za tem ugotavljate, da pa KD ni dovolj in še tisti , ki so imajo premalo inštruktorjev, ki so kvalificirani za takšno delo, še manj je inštruktorjev z licenco za šolanje. Z takšnim obveznim šolanjem bi dali lepo možnost zaslužkarjem, ki bi pa v večini primerov naredili pri psih več škodo kot koristi. Itak že v drugih temah ugotovaljate, da je težko najti dobro šolo z usposobljenim kadrom.


Preizkus vedenja se mi tudi ne zdi potreben za vse pse, tisti, ki pa bi svoje pse želeli imeti spuščene in z njimi zahajati v urbano okolje, bi ga pa morali obvezno opraviti.

Druga pesem pa je obnašanje do psa- to je pa problem splošne kulture, Sama se npr. mnenja (in verjetno večina od vas), da psa zato, da bo nekje zunaj pred hišo lajal, ne potrebujem. Pes je član naše družine in ga poskušamo vključiti zraven v naše dejavnosti kjer le gre. Še vedno pa se dobro zavedamo, da je le pes. Omogočam mu primerno prehrano, gibanje in aktivnosti, ter ustrezno veterinarsko oskrbo, je pa žal v našem krdelu zadnji člen in če bo kdaj situacija, da se bom morala odločiti med psom in katerim drugim članom moje družine bo pač šel pes  (kar mi bo seveda hudo, ampak konec koncev je le pes). Zame je tudi vsakršnokoli počlovečanje psa mučenje živali.

+1


mitja

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 03 Marec 2007, 19:27:05
Tako kot se je zacela tale tema se ocitno zacnejo postopki sprejemanja vseh najbolj nemogocih zakonov v tej drzavi. Skupinica popolnih laikov si nekaj vtepe v glavo in brez, posvetovanja s strokovnjaki izvede postopek v parlamentu ter sprejme zakon.
Ljudje bozji, takrat ko nekateri s tega foruma prvic pokukate v malo solo, moji psi v bistvu ne potrebujejo nobenega solanja vec in lahko z njimi zivim brez komplikacij. In potem mi boste predpisali, da moram se obvezno v malo solo, po moznosti kar k nekemu instruktorju, ki se mu prav dobro ne loci macke od psa itd.
Dajte prosim malo razuma. Kdor potrebuje malo solo naj gre, ostale pa nas pustite pri miru. Ne izmisljujmo si se pesjanarji nekih zakonov, saj si bo butasta oblast se prehitro kaj izmislila.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #23 : 03 Marec 2007, 21:10:27
krat ko nekateri s tega foruma prvic pokukate v malo solo, moji psi v bistvu ne potrebujejo nobenega solanja vec in lahko z njimi zivim brez komplikacij

In potem svizec zavije čokolado...  ;) ;) Hecam se.  :P 8)

Ja, se strinjam s tistimi, ki so napisali, da se jim zdi to nesmiselno. Prvič zaradi tega, ker ti nobena opravljena mala šola ne zagotavlja, da bo pes dejansko ubogal. Že za opravljen BBH je bilo ugotavljeno, da ne pripravi psa na življenje v urbanem okolju. Na kakšen način bi ga potem mala šola lahko? Kaj ti pomeni obisk male šole, če sam doma nič ne delaš? Potem je tukaj še kontrola. Še čipiranja naša države ne zmore kontrolirati, bo pa obisk male šole.  ::) Če bi že to uvedli, bi zaradi tega, da bi dali kakšno takso na malo šolo in sami potegnili kaj denarja ven (ne pa zaradi vzgojenih psov).

Pa da dam primer... Moj samojed je imel narejeno malo šolo in izpit po takratnem programu A. Pa se ni mogel primerjati z ubogljivostjo Veni pri štirih mesecih. Ker se je spremenil moj način razmišljanja (pa seveda pasma psa tudi pripomore k temu). In dokler se ne bo spremenil način razmišljanja pri ljudeh, ne bo noben obvezen tečaj pomagal k temu, da bodo psi ubogljivi.

Še boljši primer je deteljičina tamala psica, ki obvlada poslušnost verjetno bolj kot vsi psi, ki imajo opravljen tako malo šolo kot tudi BBH.

Pa sama bom verjetno z vsakim psom hodila v malo šolo in na BBH. Ker mi je kul. Ker uzivam na poligonu. Pa mi verjetno tudi ne bi bilo treba.


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #24 : 03 Marec 2007, 21:55:19
Tudi jaz se ne strinjam z obvezno malo šolo. Mislim, da se lahko vsa posameznik sam odloča kako bo šolal svojega psa. Naprimer pri meni nisem hodila v malo šolo, pa psica uboga ukaze, odpoklic in je socializirana. Nekdo, ki je prisiljen hoditi v malo šolo mogoče tega ne bo nikoli dosegel s svojim psom. Predvsem je pomembno, da razumeš svojega psa in se veliko ukvarjaš z njim.

Šolanje psov pri nas ni problem. Mislim da nekdo, ki ima rad svojega psa in se zanj odloči iz ljubezni do psov, bo le tega definifivno izšolal in socializiral. Nekdo, ki pa si je omislil psa in se potem ne ukvarja z njim, mu tudi mala šola tu ne bo pomagala.  ::) Najbolje se izšola psa, če se veliko ukvarjaš z njim in ti pes popolnoma zaupa.
Za pse je potrebno narediti pri nas marsikaj več kot pa šolanje. Kot je napisal kaskae, koliko psov je po cele dneve zaprte v pesjaka, ali so non stop na verigi. Koliko psov je zapuščenih in potepuških... Mislim, da so ta vprašanja precej bolj pomembna kot pa ali naj bi bila mala šola obvezna.

LP, Maja

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #25 : 04 Marec 2007, 00:52:20
ja obvezna!

predvsem zato ker lastniki pri samostojni vzgoji  ne vidijo kje delajo napake v šoli pa jih popravijo inštruktorji oz. tisti ki tam delajo.

lp,tyaša



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #26 : 04 Marec 2007, 09:52:16
Mogoče ni ravno v povezavi s temo, pa me vseeno zanima, kako psa brez šole naučiš delati med množico psov? Nekateri nimamo priložnosti videti niti 5 psov na sprehodu, kaj šele 10, 20 ...

koliko psov je po cele dneve zaprte v pesjaka, ali so non stop na verigi.

Mogoče pa bi mala šola enkrat, dvakrat tedensko tem psom omogočila užiti malo več svobode. ;)  Nekdo je omenil, da se mu ne da voziti "ne vem koliko" km do kinološkega društva. Nekaterih psov se ne vozi nikamor, še na vsakoletno cepljenje gredo peš (če sploh gredo) v središče vasi. Tako pa bi bili ljudje morali navaditi pse na vožnjo z avtom in vožnja je za psa pozitivna izkušnja (bi bil manj toliko manj časa na verigi, kolikor bi trajala vožnja :P). Vendar pa mislim, da je KD-jev čist dovolj (v 'zaostalem' Prekmurju jih je v vsakem mestu in še nekaj v vaseh, eno obstaja skoraj samo za okras), res da niso vsi najboljši ('kadri'), pa vseeno.

Pred leti se je govorilo o obveznem izpitu za psa spremljevalca (ISP-A) za pse v urbanem okolju (to bi še bil hudič, a ne?), zdaj pa toliko prahu zaradi male šole ...  :-\

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 04 Marec 2007, 10:27:37
Citiraj
ja obvezna!

predvsem zato ker lastniki pri samostojni vzgoji  ne vidijo kje delajo napake v šoli pa jih popravijo inštruktorji oz. tisti ki tam delajo.


Kriza. :o
In inštruktorji?
Aja, njih pa bodo čistilke, ki pridejo enkrat na teden čistit, "poučevale". Ali pa si imela v mislih inštruktorje, ki že par let nimajo svojih psov in taki imajo itak največ časa in znanja 8) o psih.
Pa kaj vam res ni jasno, da se mora najprej spremenit miselnost ljudi/človeštva in da je to za časa našega življenja popolnoma nemogoče/utopija? ( V tem primeru lahko rečem samo "hvala bogu".)
Vse tiste, ki tako vneto zagovarjate "obveznost" šolanja, bi prav rada videla, kako hodite od vrat do vrat - po možnosti na kmetih in njim mahate s papirji o "obveznosti" šolanja. Pa da vas vidimo, kako daleč bi prišli >:D. Namesto da se obremenjujete s tem, rajši kakšnega soseda prepričajte, da svojega  psa vsaj cepi ali zanj zgledno skrbi! Šolanje je pa /žal!/ za bolj osveščene ljudi. In vsi ti, ki smo vam odgovorili (večino poznam), smo dali kak tečaj ali več skozi.
In dajte si v okvir odgovor:
Citiraj
Šolanje psov pri nas ni problem. Mislim da nekdo, ki ima rad svojega psa in se zanj odloči iz ljubezni do psov, bo le tega definifivno izšolal in socializiral. Nekdo, ki pa si je omislil psa in se potem ne ukvarja z njim, mu tudi mala šola tu ne bo pomagala. 
Mateja



mitja

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 04 Marec 2007, 11:02:12
Citiraj
In potem svizec zavije čokolado

5rca,

Ni se ti treba norcevati, saj si sama v nadaljevanju posta ugotovila, da je tvoja nova psicka pri 4 mesecih ubogala vec kot tvoj prejsni pes po vseh mogocih solah in izpitih. In to je tocno to. Pri 4-6 mesecih so moji psi dovolj izsolani, da bi lahko brez problemov zivel z njimi do konca njihovega zivljenja. Kaj to pomeni? Predvsem odpoklic (in to tudi iz igre z drugimi psi), hoja poleg na vrvici, sedi, prostor ... in seveda vse agility ovire razen slaloma (to vec ni potrebno za vsakodnevno zivljenje).
Tudi ce od 6 meseca naprej s svojimi psi ne bi delal popolnoma nic vec, bi z njimi zivel v vsakodnevnem zivljenju popolnoma brez komplikacij. In verjemi taksnih kot sem jaz je kar nekaj na svetu. In potem bi nam skupina laikov predpisala obvezno malo in ne vem se kako solo, kjer bi se dolgocasil pod modrim vodstvom kaksnega veleumnega instruktorja, ki mu je licenco podarila nasa slavna KZS oz komisija za solanje.

Mala sola?
Seveda, toplo priporocam! A za tiste ki jo potrebujejo in predvsem zelijo delat s psom.




Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #29 : 04 Marec 2007, 11:40:36
Dajte prosim malo razuma. Kdor potrebuje malo solo naj gre, ostale pa nas pustite pri miru. Ne izmisljujmo si se pesjanarji nekih zakonov, saj si bo butasta oblast se prehitro kaj izmislila.

Plosk, plosk :).

Splošni razlogi proti obvezni mali šoli so že bili zelo dobro napisani, zato tega ne bom ponavljala.

In moj osebni razlog: moj pesjan ni male šole nikoli videl od blizu pa vendar je po vseh merilih (vaših in mojih) šolan pes ::). Ima opravljen BBH, tekmuje v agilitiju, obvlada kup trikcev, pripravljava se na RO... Kar se tiče vzgoje in socializacije (ki bi naj bila primarna stvar male šole) je za svojo pasmo relativno dobro vzgojen in socializiran (navsezadnje zadnjič na razstavi ni poskušal požreti sodnice ;)). Mogoče/verjetno bi lahko bil bolje vzgojen in socializirian, ampak v naši mali Sloveniji je hudo malo inštruktorjev, ki bi k temu lahko pripomogli. Še manj jih vodi male šole (čeprav bi ravno tukaj morali biti najbolj izkušeni ljudje). Še manj (če sploh kakšen) jih vodi malo šolo na našem koncu Slovenije. In vi bi meni predpisali malo šolo ???

Nikoli mi ni škoda zapravljati časa z mojimi psi, pa mi verjetno tudi v mali šoli ne bi bilo hudega. Ampak navsezadnje bi me to tudi nekaj stalo (ali pa si mogoče predstavljate, da bi morale biti male šole subvencionirane ;D?). In če že nekaj plačam, potem pričakujem, da imam jaz in/ali moji psi od tega neko korist! V mali šoli, kakršna je pri nas na voljo, pa za sebe in moje pse koristi ne vidim :-\.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…