Nemška doga [Deutsche Dogge, Great Dane]

veranderlijk · 2676830

search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1920 : 19 Julij 2006, 10:56:13
Mogoče bi bilo pametno malo predebatirati zadevice okrog izbire pravih lastnikov za ND. Zanima me kakšen je za vas pravi lastnik te pasme?
Namreč kot vemo, je to pasma, ki izredno hitro zraste iz majhnega v veliko in za marsikoga, ki izbere pri vzreditelju mladiča, lahko že po parih mesecih nastane panika zaradi naslednjih primerov:
- ko je kuža mali mu dovolimo, da ob prihodu domov po nas skače
- mu dajemo hrano iz mize, ker je tako mali in prikupen
- se nam njegovo bevskanje in lajanje zdi zelo prisrčno
- mu dovolimo spati na postelji ....

Vse te stvari so izvedljive do kakšnega 4 meseca starosti in potem se začne:
- ko na nas skoči nas skoraj podre in smo nanj jezni - ga kregamo
- ta "mali" velikan sam doseže do mize in kuhinjskega pulta in si sam postreže z obrokom
- njegovo bevskanje in lajanje je že pravo grumenje in marsikateri sprehajalec, ki ga pes oblaja se lahko močno prestraši
- nismo več mi glavni na postelji, vendar je to njegov prostor in bo izkoristil vsak trenutek, da ga zasede ...

Vse to so stvari, ki psa zmedejo. Prej je bil za takšne stvari nagrajen, sedaj kregan.
Mi smo imeli ogromno srečo, ker smo do sedaj domov pripeljali že kar velike pse in se sedaj pri RadaMadavi tega zavedamo (čeprav jaz včasih bolj težko - ženske pač  ::)).

Kakšen je najboljši način, da dopoveš novemu lastniku kako te stvari gredo, da bosta na dolgi rok oba srečna?



Siempre Amigo

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
Odgovori #1921 : 19 Julij 2006, 11:08:02
Odgovori so v temi vprašanja bodočemu lastniku pod temo vzreja.

I wonder if danes think poodles are members of a weird religious cult.


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1922 : 19 Julij 2006, 11:11:40
Odgovori so v temi vprašanja bodočemu lastniku pod temo vzreja.


hvala.



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1923 : 19 Julij 2006, 11:25:42
Sem prebrala temo, ki si mi jo priporočala ti Siempre Amigo, vendar se mi zdi, da gre pri mojem vprašanju za tipičen primer ND in bi prosila, da se tematika nadaljuje tu. Tudi iz razloga, če berejo to temo bodoči lastniki ND, da jim bo morda ob izbiri pasme to malce v pomoč.



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1924 : 19 Julij 2006, 11:30:20
  Ojla!

  Sem bila nekaj casa brez PC-ja in vidim, da ste se kar razpisali. Zato nekaj komentarjev.

  Ksenija, najprej lepo pozdravljena na tem forumu. Bom nasllovila kar nate, ker tezko pisem nekomu, za katerega vem, da mojega pisanja ne bere in ga ne razume  ;) ;) Torej- pozdrave tudi za P.
   Glede barv: ze v mojem postu o rumencih se da razbrat, da sama barva ni kriva za dolocene stvari, ampak izbira in baza plemenjakov in plemenk.   Ker dolocena barva bazira na vec ali manj istih psih, se pokazejo problemi ali prednosti pri eni barvi bolj, kot pri ostalih. To je vsa umetnost.  Za nekatere linije vemo kaksni problemi so, za druge spet ne.To pa je problem "odkritosti" lastniika psa in pa vzrediteljev, ki ze imajo njegove potomce.  Z molkom se pa problemi ne bodo resili. .  PROBLEMI SO in neumno si je zatiskat oci in pisat, da jih ni!  Forume berejo obcudovalci, lasniki dog, ljudje , ki jih vzrejamo in pa taki, ki bodo s tem sele zaceli. Mogoce bi bilo pa bolje pisat o teh stvareh odkrito.

   Ahasver- ne bom se razpisala o socializaciji mladickov- ampak vse to pisanje o 5 tednih in izgovori zakaj so mladici sli takrat od dome je nesmiselno. Kot je ze nekdo rekel - o tem pise v vsaki knigi o psih in zato obstajajo pravilniki o vzreji !!!!!!

  Gina- ja v Trboljah imate novo dogico- Valvasorja.

  Cao-Slavi



tinaZ

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 1
Odgovori #1925 : 19 Julij 2006, 11:34:07
Sem prebrala temo, ki si mi jo priporočala ti Siempre Amigo, vendar se mi zdi, da gre pri mojem vprašanju za tipičen primer ND in bi prosila, da se tematika nadaljuje tu. Tudi iz razloga, če berejo to temo bodoči lastniki ND, da jim bo morda ob izbiri pasme to malce v pomoč.

tudi jaz bi želela, da se o teji temi razpišete - kot bodoča lastnica dogice k zreste v DOGO  :o



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1926 : 19 Julij 2006, 11:43:18

  Take teme se ponavadi obdelajo pri vzreditelju doma.  Verjetno imamo vsak svoj nacin in bo spet veliko nesoglasij.

   Cao-Slavi



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1927 : 19 Julij 2006, 12:04:01

  Za intermezzo- Zigi pri igri.





  Pa pocitek po cofotanju.



  Cao-Slavi



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1928 : 19 Julij 2006, 12:15:50
Mogoce bi bilo pa bolje pisat o teh stvareh odkrito.
Cao-Slavi
In zakaj se potem ni odkrito pisalo?



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1929 : 19 Julij 2006, 12:41:06
tudi jaz bi želela, da se o teji temi razpišete - kot bodoča lastnica dogice k zreste v DOGO  :o
Sem mnenja, da je ozaveščanje bodočih latnikov ND na to temo zelo pomembno. Žal sem sama že videla kar nekaj primerov, ko so bile revice zunaj pred hišo na verigi, ker jim lastniki niso bili več kos.
Težko tudi verjamem, da bi lahko prišlo do kakšnih nesoglasji. Stvar je dobro predebatirati.



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1930 : 19 Julij 2006, 13:04:10

  Zakaj se ni pisalo????  Saj sem zacela- pa ste v tem videli napad.  Nadaljevanje poznate- jaz sem zakljucila to debato- povem pa samo to- PROBLEMI SO !!!!!!

   Cao-Slavi



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1931 : 19 Julij 2006, 13:38:08
Mislim, da vsak bodoči lastnik ND ve (približno) kako velik bo pravzaprav njegov pes. Tisti, ki se tega ne zaveda, pa že v startu (zame) ni primeren za lastnika. Pasmo mora tudi toliko poznati, da se zaveda, da je to pes, ki je neizmerno navezan in nikakor ni primeren za na ketno (pravzaprav zame noben pes ni primeren za to), sledi svojemu lastniku kot senca in blazno trpi če je sam.
Prav je, da vzreditelj vsakega potencialnega kupca še enkrat opomne, mu pove, svetuje,... Je pa najboljše, da si pridrži pravico odvzema psa, če zanj ne bo primerno poskrbljeno (tako fizično kot tudi čustveno).
Thebi še vedno dovolim crkljanje na kavču (spi rajši na svojem ležišču) - scrkljana baba pač  ;), skakanja nisem nikoli dovolila (razen na ukaz...), obvezno mi "pomaga" pri kuhanju in gleda v lonce (muca pa sedi na pultu), včasih tudi kaj ukrade z mize (če otroka pustita in nisem dovolj hitra) - če ne doseže ji pa Mandi dol vrže in si delita plen ::), pa me to ne moti toliko, da bi ju nadirala. Saj ve kaj je narobe naredila in vedno pride s sklonjeno glavo in repkom mahajočim med nogami (kot bi jo vsak dan 5x tepla  ::) ). Pač malo več čistil porabim za čiščenje pulta in slinastih sledi po tleh... To so zame malenkosti, ki spadajo zraven (sploh, če psa crkljaš in razvajaš kot jaz).
Poznam tudi primerke, ki so psa oddali, ker je bilo vedno polno "tac", dlak in peska po tleh,...  >:( Taki ljudje zame niso dobro premislili kaj pomeni imeti psa (ali drugo žival) in ga tudi niso vredni. Čiščenje je pri meni vsakodnevna zadeva, če pa ni časa imam pa rajši "svinjak" ali pa ne spim, kot da bi trpela otroka ali živali, ker nebi imela časa za njihove potrebe (od sprehodov do igre, crkljanja,... zame so to vse potrebe ne samo lulanje na hitro in je mir).
Mislim, da se morajo poleg fizičnih potreb in lastnosti, bodoči lastniki ND zavedati tudi/predvsem čustvenih, duševnih, karakternih... in če jim ena sama plat tega psa ne ustreza, je boljše da si omislijo drugega.
Preveč dolgovezim
lp
T.

8)


troy

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 0
  • TROY from Valvasors land
Odgovori #1932 : 19 Julij 2006, 14:02:35
Kar se tiče izbire lastnika ND in kako jo vzgajati.S tem je tako ,ND je take vrste pes ki je zanimiv ,atraktiven,... in to privlači veliko skupino ljudi(sto ljudi sto čudi) nekateri jo imajo samo zato da se z njim postavljajo ,nekateri starši jo kupijo otrokom da se jim ni treba toliko ukvarjati z njimi in pol ko pes zraste in je neubogljiv(pri 15let staremu otroku tega ni težko doseči) nastane problem kam in kako z zverino!ND zahteva gospodarja-rico!Ampak zato tukaj nisem jaz kot lajik da pridigam!Kar se tiče tega kdo ja in kdo ne so zato tukaj vzreditelji(vsaj tisti ki jim je mar) da podajo mnjenje ali dovoljenje če tako želite!Nekaterim se gre pač samo za zaslužek in jim je važna kvantiteta ki jo dosežemo če prej dorečenega ne upoštevamo!SaR to bi ti kot vzrediteljica(bodoča) ND morala vedeti (komu in kako)!Kar se tiče moje relacije z vzrediteljem(FROM VALVASORs LAND) vse samo najboljše!Se še ni zgodilo da na klic ni bilo odgovora pa naj je bilo to ob polnoči iz katere koli države!Tudi kar se tiče samih nasvetov glede vzgoje jih dobim v vsakem trenutku.Večkrat se tudi obiščemo.Verjetno nekateri naredijo na tem področju bistveno premalo!In to je še eden od kriterijev ki loči "VELIKE" od "malih"!
lp Aleš



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1933 : 19 Julij 2006, 14:02:59

Opla, a do 110cm in še več???

Mogoče so pa vrh ušes merili  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #1934 : 19 Julij 2006, 14:40:17
Kar se tiče moje relacije z vzrediteljem(FROM VALVASORs LAND) vse samo najboljše!Se še ni zgodilo da na klic ni bilo odgovora pa naj je bilo to ob polnoči iz katere koli države!Tudi kar se tiče samih nasvetov glede vzgoje jih dobim v vsakem trenutku.Večkrat se tudi obiščemo.Verjetno nekateri naredijo na tem področju bistveno premalo!In to je še eden od kriterijev ki loči "VELIKE" od "malih"!

Se ne bi mogla bolj strinjat. Moja Spela Marela niti slucajno ni iz Slavine vzreje  :D :D :D pa sem do sedaj se vedno dobila odgovore na vsa vprasanja, pa se kaksnega vec.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1935 : 19 Julij 2006, 14:50:36
Se podpišem. Slavi je res zlata.
lp
T.

8)


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1936 : 19 Julij 2006, 15:13:37

   Tudi psi, ki gredo od doma so lahko ZELO socializirani. Ta vikend je po nasem vrtu hodilo, lezalo in se igralo kar lepo stevilo dog.

   

   A jih lahko prestejete???



  Cao-Slavi



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #1937 : 19 Julij 2006, 15:24:05
Hojla!

Troy, se podpišem pod tvoj post - od prve pa vse do zadnje besede...
Žal pa je takšnih vzrediteljev, kot je Slavi, ki je 100% predana psom (ne toliko njihovi vzreji!!!), vse premalo. :-\ Mislim, da že besede, ki jih je napisala nekaj strani nazaj, v stilu, da za njenega psa ne rabiš cekinčkov, samo "tapravi" moraš biti, povedo veliko o njenem odnosu in ljubezni do psov... Pa da ne govorim o vseh nasveti, ki jih nesebično daje ne samo na tem forumu in bi jih lahko komot obdržala zase... Slavi, kapo dol! 8)

Lp,
B.



tristan

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
  • *Tristan+Izolda*
Odgovori #1938 : 19 Julij 2006, 18:38:42

   A jih lahko prestejete???



  Cao-Slavi

11? ???

Pozdravček iz morja!


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1939 : 19 Julij 2006, 19:56:51
11? ???
Toliko sem jih tudi jaz naštela.
lp
T.

8)


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1940 : 19 Julij 2006, 20:06:47

   12 !!   Med ograjo in Eriko je se eden- se vidi samo malo pik. Drugace jih je bilo pa vseh skup 19 velikih  , pa se 3 najmanjsi  :D :D

  Cao-Slavi

 



erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #1941 : 19 Julij 2006, 21:45:43

Uraya from Valvasor's land


lp erika


troy

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 0
  • TROY from Valvasors land
Odgovori #1942 : 19 Julij 2006, 22:51:05
O Uraya še malo in bomo višji od hiše!Lepo rastemo, prava dama!
Za vse vestne vzreditelje pa naj si zgoraj navedenega ne ženejo k srcu, ker to leti izključno na neodgovorne ,ki jih sam zaradi premalo vedenja nikakor nebi sodil!Vem pa da so in si želim da jih nikoli ne bi bilo!
Vsem lep pozdrav.
aleš



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #1943 : 20 Julij 2006, 08:36:42
Zanimivo vas je brati ! Predvsem tiste, ki ste včeraj nabavili nemško dogo, danes pa delite nasvete šakom in kapom. Žal je po forumih tako, da nikomur v profilu ne piše koliko je star, kakšnega psa ima koliko let in predvsem koliko izkušenj si je nabral. Na forumu  lahko tudi cepec izpade pameten.

Citiraj
To pa je problem "odkritosti" lastniika psa in pa vzrediteljev, ki ze imajo njegove potomce.  Z molkom se pa problemi ne bodo resili. .  PROBLEMI SO

Upam, da s tem nisi mislila mene ? Kajti jaz se zavedam, da problemi so in se temu primerno tudi obnašam. Kljub temu, da že 15 let živim z dogami in so moja velika ljubezen, predvsem rumene, se ravno iz tega vzroka za razliko od enih, ne spuščam v njihovo vzrejo.

Citiraj
Mogoče bi bilo pametno malo predebatirati zadevice okrog izbire pravih lastnikov za ND.

Ja, za nekatere so to res lahko zadevice, za bolj odgovorne so to resne zadeve, ki se tičejo vzreditelja in bodočega lastnika in o katerih se resno podebatira med štirimi očmi in ne tukaj javno na forumu.

Eno vprašanje:



Kako izgleda, ko se naenkrat pokaka toliko velikih dogic ? Jaz vem kako to izgleda pri mojih žabončkih a si ne znam predstavljati kako to vi vzdržujete. Kaj pa pravijo komunalci na to ?

Če se že vsi hvalite s svojimi lepotci, bom še jaz prilimala mojega daleč naokoli najlepšega rumenčka  :P:


Slika je produkt naših treh forumašic Šape, Satin in nutelle

Miloš, dobrodošel na tem forumu.

Še nekaj bi rada dodala:  110 cm velika nemška doga  :o Nekateri ljudje res nimajo občutka za estetiko in eleganco, predvsem pa se požvižgajo na dobrobit pasme.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1944 : 20 Julij 2006, 09:12:23
Citiraj
Kako izgleda, ko se naenkrat pokaka toliko velikih dogic ?
Ufff, najbrž je za uporabit kar tisto veliko črno vrečo za smeti  ;) .
lp
T.

8)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1945 : 20 Julij 2006, 09:44:05
Komunalci? kaj pa naj rečejo  ::)- oni najverjetneje izstavijo račun po kubaturi  smeti in so čisto tiho  :P
Bi pa blo res zanimivo izvedeti čisto privatno zadevo- a imate za te odpadke navaden odvoz ali kot posebne odpadke?
Npr kolikor vem, odvažajo iz pasjih kant , ki so namešene po urbanih okoljih (tistih namenskih, z ušesi) kot posebne organske odpadke ?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1946 : 20 Julij 2006, 15:00:43
Kar se tiče izbire lastnika ND in kako jo vzgajati.S tem je tako ,ND je take vrste pes ki je zanimiv ,atraktiven,... in to privlači veliko skupino ljudi(sto ljudi sto čudi) nekateri jo imajo samo zato da se z njim postavljajo ,nekateri starši jo kupijo otrokom da se jim ni treba toliko ukvarjati z njimi in pol ko pes zraste in je neubogljiv(pri 15let staremu otroku tega ni težko doseči) nastane problem kam in kako z zverino!ND zahteva gospodarja-rico!
Se malo vračam nazaj...
Meni se nikoli ni zdelo, da bi ND privlačila veliko skupino ljudi, večina se jih zgraža nad velikostjo (uuuu matr kolk pa to požre, joj kašnga psa mate zraven otrok, a to mate u bloku, tak pes rab boks ne pa da je v stanovanju - to je mučenje...primeri vsakdanjih pripomb). Je res sto ljudi dvesto "štumfov". Nam so doge zakon (nekateri smo na "novo" dogo čakali več kot dve desetletji  ;) ) in edino kar bi želela za vsako dogico je, da pride k nekomu, ki si jo bo res želel z vsemi njenimi/njegovimi lastnostmi vred.
Je pa nažalost tudi res, da marsikdo kupi psa (ali drugo žival) otroku in je potem prepuščena bolj ali manj sama sebi. Še vedno trdim, da živali niso primerne za otroke (tudi najstnike ne - so preveč zaposleni s svojimi hormoni) razen redkih izjem. Katerikoli pes je za otroka prevelika odgovornost, pa naj bo čivava ali pa doga. Otrok lahko pri oskrbi živali pomaga po svojih močeh, da dobi občutek, da žival ni samo crklanje in mečkanje...ne pa 100% oskrbo in odgovornost. Čeprav tudi nekateri odrasli niso najbolj odgovorne osebe... To je pa že druga tema.
lp
T.

8)


neni

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #1947 : 20 Julij 2006, 15:16:59
danes smo se sli kopat v ankaran pa smo videli v kempu eno harlekin dogo. od dalec pa ne vemo niti ali je bil samec ali samica.

kar lep pes, ceprav jaz se spomnim enega lepega ki ga je imela ena dekle na obali pa je ze nekaj let nazaj. ne spomnim se dobro, zena tudi ne.

je bil podoben temu mlademu od valvasor, ki se nam tudi dopade.

drugace pa ko beremo tale forum vidimo da se ne da nic izvedet. je bolje it na razstavo. mi preidemo sedaj v gradisca d'isonzo poleti ker je blizu nas.

lp



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #1948 : 20 Julij 2006, 17:03:14
Še vedno trdim, da živali niso primerne za otroke (tudi najstnike ne - so preveč zaposleni s svojimi hormoni) razen redkih izjem. Katerikoli pes je za otroka prevelika odgovornost, pa naj bo čivava ali pa doga. Otrok lahko pri oskrbi živali pomaga po svojih močeh, da dobi občutek, da žival ni samo crklanje in mečkanje...ne pa 100% oskrbo in odgovornost. Čeprav tudi nekateri odrasli niso najbolj odgovorne osebe... To je pa že druga tema.
lp
T.

Sory ker se malo mešam v vašo temo... ampak tukaj na tem forumu (in tudi na drugih) je veliko najstnikov ki zelo lepo skrbijo/mo  ;D za svoje živali (vsaj kolikor lahko izveš iz pisanja). Tako da teli najstniki le niso tako redki  ;) Vem je veliko staršev ki kupijo svojim otrokom žival, ki je zanimiva, samo ko je mladiček, potem pa ta žival postane nek odvečen "predmet"  :( Na žalost je res veliko takih. No saj vemo kje potem take živali pristanejo  :-\ ok sej se ne bom več mešala sem  ;D

Aja pa samo da bom malo v temi... fuuul lepe kuže imate  :-* Sivi so pa sploh  :-*



Fana

  • *
    • Prispevkov: 121
    • Točke: 1
Odgovori #1949 : 20 Julij 2006, 17:30:12
Mogoče bi bilo pametno malo predebatirati zadevice okrog izbire pravih lastnikov za ND. Zanima me kakšen je za vas pravi lastnik te pasme?
Kakšen je najboljši način, da dopoveš novemu lastniku kako te stvari gredo, da bosta na dolgi rok oba srečna?

Pravi lastnik te pasme? Mislim, da mora biti tako kot lastnik vsake druge pasme odgovoren, se zavedati, da bo dobil spremljevalca za 8-10 let in seveda jaz bi vsakemu novemu lastniku (oz. tistemu, ki razmišlja o nakupu ND) priporočila, da je vsaj parkrat pred nakupom v stiku z odraslo dogo (ali večimi dogami), da mu bo resnično jasno kako velik in močan je ta pes.

Nekateri veste, da imam dve ND Arona, ki je star 21 mesecev in Fano staro 6 mesecev. Pred leti sem imela dalmatinca in tudi mešanko. Fano smo dobili pri 9 tednih in sem jo vzgajala in se igrala z njo isto kot s prejšnjimi psi, s to razliko, da sem se zavedala v kakšno velikanko bo odrasla. Torej striktna prepoved od prvega dne je bila vohljanje okrog in kasneje po pultih v kuhinji in drugih omarah v stanovanju; Ko sedimo za mizo in jemo ima Fana svoj prostor, nič okrog mize in nobenega prosjačenja. Na sprehodih sem jo že takoj začela učiti poleg, stoj, sem. Pri 6 mesecih hodi fantastično poleg, redkokdaj malo povleče in vedno (do sedaj) pride, ko jo pokličem.
Arona smo dobili pri 18 mesecih in je bilo zelo trd oreh. Ni znal popolnoma nič. Po prvem tednu slinjenja mojih pultov in mize je dojel ta to pri nas ne pride v poštev. Hodi poleg in sliši na vsak ukaz. Nismo ga pa še odvadili skakanja po ljudeh  >:(

Torej, če se lastnik drži svojih in nekih osnovnih pravil pri vzgoji psa ne glede na pasmo in, če zraven upošteva končno velikost doge in njeno ljubezen do plezanja v naročje, ne bi smelo biti nobenih težav.  :)

From Carantania