Manchester terier

Eki · 708603

mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1830 : 24 Marec 2008, 10:31:40
ŠE najmanjše pasje dete neusmiljeno žveči.



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1831 : 24 Marec 2008, 10:32:24
A ni Delia prav simpatična punčka?



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1832 : 24 Marec 2008, 10:33:16
Moja hči je učila Kali pospravljanja oblekic. O rezultatu pa ne bi...



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1833 : 24 Marec 2008, 10:34:43
Še dve pretepaški sliki



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1834 : 24 Marec 2008, 10:35:51
Še slikici obeh punčk



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1835 : 24 Marec 2008, 10:37:23
In še zadnja slikica vseh treh nadebudnežev. Me zanima, če mi bo danes uspelo vseh pet slikati...



Ana_Byron

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #1836 : 24 Marec 2008, 11:02:29
 A je Byron sedaj že prevelik za kakšen nov trik??? Saj jih zna veliko od prej, ampak kar gledam pse iz okolice ,jih vsak zna najmanj 15
Že 2 meseca se mučim, da bi ga naučila ˝mrtev˝, pa mi ne uspeva...

Ann. & Byron. United. ;D


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1837 : 24 Marec 2008, 11:04:22
O, Ana, pozdravljena. Tvoj Byron ima komaj dve leti in za učenje trikcev ima še veliko časa. Ti pošljem link  s trikci in opisi, kako ga boš naučila, prav?



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #1838 : 24 Marec 2008, 11:15:32
Če je psica cepljena se mladiče prvič cepi med 6.in 8. tednom, ter potem v razmaku enega meseca še enkrat oz. dvakrat (če so bili prvič bolj zgodaj cepljeni)... To se eni okviri, odločitev ali cepiti pri 6. ali pri 8. tednih pa je stavar vsakega posameznika.

Tole se kako drzi! Ko sem jaz imela dilemo kdaj cepiti nase cokoladne princeske sva se z dr. Zajcem kar nekajkrat pogovarjala o tem. Na koncu sem se odlocila, da bodo prvic cepljene teden kasneje kot je priporocljivo, da bodo cepljene 3x v predpisanem enomesecnem razmaku in to klub temu, da je bila tudi mamica pred paritvijo predpisano cepljena. In sem mu neizmerno hvalezna, da sva se tako odlocila. Kljub vsemu pa smatram, da je ta odgovornost odlocitev vsakega posameznega vzreditelja, ce pa so odlocitve nepravilne pac pokaze prihodnost.

Osebno obcudujem tvoje delo, Andreja! Toliko truda kot ga ti vlozis v svoje mladicke in njihove nove lastnike nisem zasledila se pri nobenem vzreditelju. Zato imas s te strani moj poklon in podporo.

Zal, pa se tudi jaz ne strinjam s tem, da gredo mladicki v nove domove  prezgodaj.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1839 : 24 Marec 2008, 11:21:23
Ana_Byron nikakor ni prestar :) Ti kar veselo uči ga trikce ;D
Tukaj imaš kaj več o njih: http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,74.0.html in http://www.pesjanar.si/category/vzgoja/trikci
Ti pa priporočam uporabo klikerja :)

lp


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1840 : 24 Marec 2008, 11:30:13
O, Aska, prehitela si me... Tudi prav, samo, da dobi Ana pravi naslov. Sicer pa upam, da mojega lepotca čimprej spet vidim.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1841 : 24 Marec 2008, 11:38:59
O, Aska, prehitela si me... Tudi prav, samo, da dobi Ana pravi naslov. Sicer pa upam, da mojega lepotca čimprej spet vidim.
he he imam hitre prste ;) :P No Ana na teh dveh naslovih so res koristni nasveti, kako psa kakšen trikec naučit ::) Pa veliko uspeha Ana in poročaj kako ti gre :D

lp


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1842 : 24 Marec 2008, 12:24:53
Aska, predvsem imaš več časa kot jaz...

Evo, še tile trije so razglisteni in čakajo na cepljenje... Me pa res presenečajo. So spuščeni po celem stanovanju, pa je Delia letela h kletki in se tam pokakala, Dona sem pa jaz tja prenesla. Še Kali se odvaja, da se ni treba polulati na rjuho, na kateri spi. In kot vidite po slikah, se najraje valjajo po tisti puhasti tkanini, ne vem, kako se reče. A jim jo ne dam za spanje, ker me je strah, da bi jo kaj grizli in jedli - užitna gotovo ni. Samo ideja za spanje za odrasle kužke....



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1843 : 24 Marec 2008, 13:29:17
Aska, predvsem imaš več časa kot jaz...
To ravno ne ;) :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1844 : 24 Marec 2008, 15:15:06
Hm ,ko smo bili pri debati o oddaji.
meni se zdi za vse pasme ,ki sem jih imela- so pa vse delovne in s hitrim razvojem optimalno   da gredo v nov dom koli 7 tedna. Pred tem časom,se mi zdi mal prezgodaj (nio če je kakšen dan ,glede na to , da navadno jemljemo pse za vikend ne rečem.
Kar pa se tiče ne vem kakšne socializacije in igre in šolanja- pa mi je osebno najljubše, če jih vzreditelj pusti pri miru.
 Ima obiske, jim da igrače na razpolago - to pa je tud vse. Nič kaj navdušena nisem nad tem, da se z njimi aktivno igra in jih šola,ker imam nekako največ zaupanja sama vase.
Se pa seveda zadeva mal spremeni , če se mladiče oddajo po 7 tednu. V tem primeru je fino, če se jih že posamezno ven vodi . Itak bi jih p abilo treba ločit- im kdo to naredi- NOBEN. Zato je ta zakon ena velika kozlarija v tej točki, ki se časa oddaje tiče.
Najdeš pa raznorazne primerke vzrediteljev. Tako  mi je nekoč Avstrijka rekla,da oddaja mladiče pri 12 tednih (ena mala pasma) sem samo rekla - no hvala lepa, kar imejte jih- jaz jih nočem.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1845 : 24 Marec 2008, 15:25:55
O, Deteljica, pozdravljena. Mladičke oddajam dva dni pred 7 tednom, ker je to petek, sicer bi bil ponedeljek in noben od lastnikov seveda ni penzionist, ki ima kateri koli dan čas...

Tudi sama sem pristaš tega, da dobim psa čim bolj tabula rasa in čim prej, raje to, kot pri 8 tednu in psihično tako ubitega, kot je moja Boni. Če je vzreditelj tudi aktiven kinolog, ki se spozna na šolanje, pasjo psihologijo in pravilno socializacijo, nimam nič proti, če sam kaj dela z mladičem, če pa le vzreja, pa tudi sama želim, da ga dobim čimprej in ga sama socializiram. Tako je bilo z Rexom, ki je bil prve 5 tednov samo v boksu s senom z drugimi sestrami in brati, ko sem ga vzela. In je bilo OK, le prometa se je prva dva tedna panično bal...

Jaz vodim mladičke skupaj ven, da se polulajo, potem dam po ostale notri in se ukvarjam samo z enim. Isto, ko se začnemo igrati, se četrt ure igramo skupaj, potem ostale dam v sobo in samo z enim delam. Tako individualizacijo potrebujejo in to počnem od začetka 5 tedna.

Sem pa vesela, da ti, ki si odličen kinolog, predvsem kar se šolanja psov tiče poveš, da je ta zakon mimo, da bi bilo bolj rpavično napisati, da se naj mladiči oddajo med 7 in 10. tednom, pa bi bilo vsem zadoščeno.

Evo še nekaj zimskih slikic mladičkov.



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1846 : 24 Marec 2008, 15:27:31
Evo dve lepi slikici od Kali, kaj boljšega mi pa ne uspe, ker ta hitro šibajo za menoj, da ne morem bolje slikati. Saj jutri pride Casper in naredi kaj lepšega...



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1847 : 24 Marec 2008, 15:32:00
Evo dokazov, kako izgleda spoznavanje novega predmeta.



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1848 : 24 Marec 2008, 15:32:55
In dve minuti kasneje Delia pravi, da je to odlična posteljica...



bariton

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1849 : 24 Marec 2008, 16:12:04
Mantera, vse to, kar počneš in pišeš in s tem zavajaš ljudi, je resnično nedopustno! In vsi vi, ki jo pri tem podpirate, počnete prav isto. Ali ste se kdaj vprašali, da vsi, ki kupijo mladička, pa ne bodo svojih psov šolali in zato ne potrebujejo vseh teh "trikcev"? Zakaj ne pustite naravi, da opravi svoje! Pes je še vedno samo pes in ni človek!!! TO, kar pa dela Mantera s svojimi mladiči (če je sploh res?) pa je enostavno poneumljanje ljudi!

In kje ste vsi tisti strokovnjaki, ki pravite, da je zakon neumen? Zakaj ga pa ne spremenite ampak ga raje kršite in podpirate tiste, ki ga kršijo? Če ste strokovnjaki, boste na to področje posegli in spremenili stvari. Saj tako ali tako veste vse!



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1850 : 24 Marec 2008, 16:16:43
Aaah,Bariton,oprosti za tole,samo:
Olupi si pirh in ga pojej,pa se umiri malo in za začetek odgovori na vprašanja,ki ti jih zastavljajo ostali  ;)
Potem pa nadaljuj z deljenjem pravice naokoli.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1851 : 24 Marec 2008, 16:26:11
Jaz sem se pogovarjala z kar nekaj dolgoletnimi vzreditelji malih pasem, in vsi po vrsti so mi zatrdili, da najraje oddajo mladička po 10. ali 11. tednu. Govorim za male pasme. In recimo v primeru kitajskega golega psa, nikoli nikoli nebi kupovala psa od nekoga, ki ga oddaja po 7 tednu, ker je enostavno zelo prezgodaj in kuža zamudi veliko socializacije s strani bratcev in sestric...

Jaz sem mojo dobila pri 2,5 mesecih, ker je bilo lljubiteljsko leglo in vem da so vzreditelji zelo zaposleni in niso imeli bogve koliko časa za njih...vem pa da so imeli veliko ljubezni do pasme in vem kakšen je bil karakter mame ter očeta. In moji kljub temu, da ni imela v leglu stikov z tujimi ljudmi, niti ni bila učena ničesar niti navajena vseh možnih zvokov... in je danes neverjeten pes, ker sem jo JAZ ko sem jo dobila, navadila na vse. Tako da osebno mislim, da kuža ki ga navajaš na vse in ga oddaš pri 7. tednih še ne pomeni nič, če lasnik ni pravi in ne opravi svoje naloge. In seveda ne smemo pozabiti na to, da psi delno dedujeno nagnjenja k temu, kakšen karakter bodo lahko potencialno razvili, tako da ni vse v vzgoji. Mislim da to ni bilo še povdarjeno.

No samo toliko sem hotela dodati, da se vidi še kakšna druga plat v razmislek.


bariton

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1852 : 24 Marec 2008, 16:43:30
Pravilno razmišljanje Botticelli!

Mantera in vsi ostali, ki bi radi vedeli kdo sem. Jaz ne kršim zakonov in humanih načel življenja, zato se mi ne zdi potrebno prestavljati. Naj se raje zamislijo vsi tisti, ke nepravilno ravnajo in tisti, ki ga pri tem podpirajo. Ali mislite, da Mantera oddaja mladiče tako zgodaj zato, ker ne ve kdo sem jaz??!!



bariton

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #1853 : 24 Marec 2008, 16:46:13
Še nekaj. Tudi Mantera še ni odgovorila niti na moje vprašanje niti na mnenja drugih, in sicer, zakaj POSOJA mladičke in zakaj jih tako zgodaj oddaja. Žal, ona ni tista, ki ima pravico improvizirati na mladičih! (ja, če pa sedaj ne bo dobro, bodo pa naslednjič mladiči malo dlje ali pa bodo morda šli iz legla že prej)! Kakšen nonsens. Do 4.tedna sploh ni sprejemala obiskov in je imela mladiče v karanteni, sedaj jih pa že kar oddaja.



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1854 : 24 Marec 2008, 16:48:16
   Ojla!

  Se enkrat ponavljam- ne poznam BARITONA IN SE VEDNO PRAVIM, DA NIMA JA.., ampak tole klobasanje mi gre pa pocasi na zivce.
 Mantera-  tole ni zlomanerno- ampak samo moje opazanje....
 -Ziher je vsaj 5 strani napisanih, kako dobra vzrediteljica si in kaksen strokovnjak. Ko pa pises o cepljenju mladickov- kdaj in kolikokrat- pa izpades totalni zacetnik, oz. nekdo, ki ni ziher v svoje znanje ali v znanje svojega veterinarja. Ce si pa stemi vprasanji hotela ispast se bolj skrbna- si pri meni dosegla kontra !!!
 - Mladicke cepis par dni preden gredo od doma? Mladicke se cepi vsaj en teden prej, saj lahko pride do reakcije na cepljenje in imajo mladici drisko, nekateri tudi vrocino ali slabo jedo kaksen dan.... Mislim, da bi kot dober vzreditelj morala TI iti cez vse te tezave in jih ne podtaknit novemu lastniku.
- To, da pa mladice vlacis s sabo, ko kam gres- to mi je pa se najmanj vsec.....Pri taki stvari pri meni pogrne vsak dober vzreditelj.  Ko so moji mladici, ki ostanejo doma cepljeni drugic, raje placam pot veterinarju in mi ga pride cepit domov, kot pa da bi ga vozila okrog.
- Sem pa mal sledila, kaj vse si ze napisala danes ...... Kakorkoli obrnem, bi meni zmanjkalo precej ur, ce bi hotela vse tole narest, kar si ti ze do stirih popoldne.....pa se pisat. 
 V glavnem- precej je pretiravanja.

  Cao-Slavi

   



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1855 : 24 Marec 2008, 17:08:31
OK Bariton, se pravi, da je zate idealen vzreditelj tisti, ki se drži pike zakona, ima mladiče do 9 tedna, to je do konca 8 tedna, jim da pač za jesti, jim počisti, sicer pa jih pusti pri miru?

Javno pišem, kot eden redkih vzrediteljev, kaj z mladiči vsak dan počnem. Prvič, da vsi javno vedo, ker za razliko od tebe nič ne skrivam, drugič, ker se včasih še kdo oglasi in pove svojo izkušnjo pri vzreji. Daj si oglej že enkrat moje mladičke, danes zvečer npr. ko dobim nazaj še 'posojena' dva, pa izprašaj obe lastnici (ups, Rok oprosti), kakšen hud stres je mladiček doživljal v novem domu... Potem pa ostani jutri pri meni in opazuj, kakšen stres doživljata, ko sta ponovno v leglu. In v ponedeljek izprašaj spet vse lastnike, kako polni stresa so mladički. Halooo! Daj najprej spoznaj mene, moj način dela, moje mladičke, potem pa govori. In tega na forumu ne pišem zate, ampak za tiste, ki so me prosili, da tako pišem? Si pa očitno silno zagledan v svoj prav, nimaš pa totalno nič poguma počistiti pod svojim pragom. Razen, če si svetnik?

Ti povem, zakaj jaz tako ne počnem? Svojo prvopsico sem dobila iz zelo znane in cnjene italjanske psarne MTjev, kjer oglašuje, da imajo psi oh in sploh šampionate, dober karakter itd. OK, sem se odločila za psičko iz te psarne. Dobila sem jo konec 8 tedna. Ko mi jo je vzrediteljica dala v roke, je zavreščala, kot bi jo klala. Celo pot iz Bologne proti domu sem se sekirala, kaj je s to psico narobe. In doma opazila, da se boji sama sebe, stisnila se je v en kot in se tam tresla kot šiba na vodi. Bog ne daj, da sem začela sesati, da sem vključila pralni stroj, prvi teden sem jo lovila po stanovanju, da sem jo lahko peljala dol, ker se ni pustila ne na salamce, ne na vabljenje, priklicati. Na srečo je dobila samozavest preko mojega malinkota. In potem sem si ogromno časa vzela za njo, da sem jo socializirala na prav vse, kar obstaja, dobesedno. Začela sem raziskovati ali je to osamljen primer iz te psarne ali kaj. In predvsem, kako delajo z mladički, za vraga. Vzrediteljica mi je trdila, da imajo pse v njihovi družini, da živijo z njimi. Ko smo se srečevali na razstavi, so tudi drugi opažali, da so njeni MTji obupno plašni, ni bilo šanse, da bi se jih dotaknil, ko pa je na eni razstavi se en pomotoma snel iz razstavne vrvice, ga je celo uro iskala, klicala, lovila po dvorani (na srečo, da nismo bili zunaj). In moja psička iz njene psarne pride, jo povoha, da rep med noge in gre stran. Meni to nekaj pomeni. In potem jo lani v Vrtojbi na razstavi malo zaslišim, kaj je s to plahostjo in mi reče, da so MTji itak taki. Pa ji spustim pred njo mojo Loti, Boni, ju napodim stran od sebe, malo med druge pse, potem pa ju pokličem. Seveda sta bili takoj pri meni, mahali z repom. In me gleda in se čudi. In mesec kasneje izvem, da ima ženska 23 psov (sedaj že treh pasem), od tega samo ena MTjka živi z njo, vsi ostali pa nekje na samem v ogradi, ločeni samci in samice. Evo, to ti je tabula rasa pes, ki ni videl do odhoda v nov dom enega človeka, kaj šele česa drugega. In potem dobim tako posrano dete, kot je moja Boni. Hvala lepa pa tak vzreditelj. Ja, dobila sem jo točno ob pravem času. Bi si želel takega psa? Saj bistveno je, da je zadoščeno tvojim devetim tednom, a ne? In še to, ženska vzreja že ene 20 let, da ne bo pomote...

Veš na koga se spravi, da vsaj pozitivno preusmeriš energijo, ki jo imaš očitno preveč: na SLO vzreditelja, zelo znanega, ki pari brata in sestro ali očeta in hči, predloži pa rodovnik enega samca, ki je oh in sploh prvak - seveda ne bom izgubljala besed od zdravju mladičkov v direktnem inbreedingu.  Ali pa na istega gospoda, ki ponareja rodovnike, ki ima podkupljenega veterinarja, da mu daje notri nalepke o cepljenju mladičev, ki seveda niso veterinarja niti videli. No, na tega se spravi. Aja, oddaja mladiče kadarkoli, samo da jih proda, od 5 tedna dalje kadarkoli. Večina njegovih mladičev ima hude alergije, da o displaziji ne bi izgubljala besed. Mu upaš stopiti na prste? Ti ne predlagam, ker boš kratko potegnil. Smo že drugi poskušali, pa ni uspelo. Bom pa na temi, ki je očitno tudi vroče vprašala, kako je s tem, če se res ne da nič narediti... Sploh, ker KZS za vse te njegove traparije ve, tudi nekajkrat je dobil vzrejno prepoved, a nič hudega, vseeno takrat pari in pač ponaredi rodovnike - to ni posebno težko. No, na srečo so letos novi rodovniki...

Če želiš, menim se za dve psički, za obe sem spraševala, kdaj jih oddajajo in so mi rekli, da če za hišnega psa, potem pri 8 tednih, če za šolanje, pasje športe itd., potem vsaj en teden prej, saj se oni z njimi sicer veliko ukvarjajo, vendar v smislu nege in crkljanja, česa več pa ne. In kup ljudi ti je povedalo, da je zato idealno psa dobiti v 7 tednu, ker nima toliko slabih izkušenj rangiranja, ker vzreditelj na njem še ne more narediti toliko napak, kot če je v leglu še teden kasneje. Linčaj me, kolikor hočeš, a vidiš, da nimaš argumenta, razen zakona, za katerega ti je tudi veliko ljudi in to zelo kompetentnih povedalo, da ni dobro napisan, ker je to za delovne in bolj hitro razvijajoče se pasme prepozno, za nekatere pa prezgodaj. Kaj ti še ni jasno?

Nauči se brati, mladiče so si v tem leglu začeli ogledovati, jih obiskovati po dopolnjenem 3. tednu....

Valvazr, pridi k meni za en dan, pa sama preceni, kaj in koliko počnem s psi, potem pa govori, prav? Glej, vabim te. In letos na željo drugih lastnikov MTjev pišem tako podroben napredek mladičkov, prej tega nisem počela, ker si tega ni nihče želel. Kar se cepljenja tiče pri nobenem od mojih mladičev do sedaj nikoli ni prišlo do reakcije. Mladiče bom imela pri sebi še nekaj dni po cepljenju, mi je pa veterinar povedal, da pride do monih reakcij 24 ur po cepljenju. In ker sama nisem veterinar, zaupam temu, kar pravi veterinar. Z mojim vetom pa sva dogovorjena tako, da pridem pol ure, preden začne delati in mi jih pocepi ter pregleda, preden dobi tisti dan katerega koli psa v ordinacijo. Ti pa verjamem, da je tebi lažje poklicati veterinarja, da ti pocepi mladiče, saj si ne predstavljam, kako lahko mladiče doge (ne vem, po koliko mladičev ima ta pasma) spraviš v avto in potem ven. Moji so v kletki, kar je elegantno in zanje varno, tvoji pa ne vem, če so v kletki. No, ne vem, kako veliki so pri 7 tednih, si pa predstavljam, da nekaj takega, kot moji dve odrasli psici... Mladiče vlačim s seboj, ja. Pravkar sem imela en kratek obisk kolegice, ki sicer študira pasjo psihologijo v tujini in smo vzeli vsak po enega mladička in ga v naročju nesli 100m gor in dol ob prometni cesti. Ob tem mi je razlagala ravno pomen tega, da se mladički že kakšen teden pred prihodom v nov dom čim bolj navadijo na življenje, ki ga bodo imeli pri novih lastnikih, če le-ti niso vešči socializacije. Tudi ona mi veliko pomaga s svojim znanjem, saj sem jo prosila, naj se v Angliji, kjer študira pozanima kaj več o tej pasmi. Sama vzrejam sicer le 4 leta, vendar se s kinologijo aktivno ukvarjam že 20 let in mislim, da nekaj znanja imam. Koliko, pridi in preveri, predvsem pa ugotovi to po mojih sedaj že odraslih mladičkih, vprašaj njihove lastnike, koliko so se naučili o psu, šolanju, prehrani, vsem mogočem itd. Naj jetra mi gre tisti, ki nekaj predvideva in nič ne preveri. Pridi in poglej, se prepričaj, zberi dokaze za svoje trditve, potem pa nekaj trdi, prav?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1856 : 24 Marec 2008, 17:19:35
Valvasor, se podpišem pod tole.

Tudi jaz ne poznam baritona in za njegove razloge mi dol visi.

Z nekaterimi stvarmi, ki jih Mantera piše, se strinjam. Večinoma pa gre za hvalisanje, da se kar kadi.

Poleg, tega, Mantera, tudi drugi smo mladiče že nosili gor in dol ob prometnih cestah, jih socializirali na vsa mogoča bitja, učili, in se z njimi igrali, pa si ne delamo takšne reklame po forumih.

Nehaj že enkrat. Vsakič, ko napišeš, naj pridemo k tebi in se sami prepričamo, mi je osebno manj do tega, da bi te spoznala, ker me ljudje s takšnim nagnjenjem do samopromocije hudo odbijajo.

To, kar z mladiči počneš je super in prav, še zdaleč pa nisi edina, ne prva. To so znane stvari, ki jih počne vsak vesten vzreditelj.

Dejstvo, da je bila tvoja psica, ki si jo iz Italije dobila pri osmih tednih, tako plašna, pa je posledica tega, kako je živela do takrat in ne tega, pri kateri starosti si jo dobila. Tako uničene pse iz velikih psarn dobro poznam. Starost oddaje nima veze, ampak predvsem to, da se živ boh z njimi ni ukvarjal in da so morali preživeti kolikor so vedeli in znali v velikem krdelu psov.

Glede tvoje vzreje imam vprašanje, glede na to, kako v podrobnosti si vse skupaj premislila. Opazila sem, da si za svoja legla (razen enega) uporabila vsakič istega plemenjaka. Ne glede na to, kako kvaliteten je, se ti zdi pametno, da si tako ustvarila populacije MT-jev v Sloveniji, ki si je vsa v tesnem sorodu? Kako nameravaš vzrejati naprej?








mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1857 : 24 Marec 2008, 17:22:05
Ej, Bariton. Oba mladička sta za te praznike šla k novim lastnikom, ker so imeli tri dni časa se ukvarjati samo z njim, oziroma v enem primeru je šlo za privajanje sobivanja s še eno odraslo mojo psičko. A sem odgovorila ali ne. Ali zakaj ti misliš, da sem ju za te tri dni dala? Ker nimam dovolj hrane zanju ali kaj? Priznam, da mi je dalo misliti, ko sem se tudi pri desetletnih vzrediteljih, ki ne le vzrejajo, temveč tudi šolajo pse, tako kot jaz zanimala in so rekli, da za čez vikende od dopolnjenega 5 tedna mladičke dajo k novim lasnikom med petkom zvečer in nedeljo zvečer, sicer pa jih oddajo pri 7 tednu. In poročali so, da so se mladički hitreje navadili na nov dom in ko se vračali nazaj v leglo, ni bilo toliko rangiranja med mladički. To drugo mi sicer še čisto ne gre v glavo, a sklenila sem poskusiti z dvema, eno že izkušeno lastnico, ki to pasmo že ima in z lastnico, ki nima izkušenj s psi, ki pa se je že preden ga je dobila za te tri dni veliko zanimala, vsak dan si kar nekaj mailov napiševa, danes si vzamem za njo in za lastnico od drugega 'posojenega' mladička po tetoviranju čas, da se pogovorimo o tej izkušnji, da tudi sama ugotovim, kako so jo psi prenesli. Čez teden bom pa sama ugotavljala, kaj pomeni nekaj dnevna ločitev za ta dva mladička, koliko bosta še zavzela svojo prejšnjo vlogo, preden sta šla, kaj jima bo v odnosu do drugih bratcov in sestric pomenila ta izkušnja. Preverjam, ker tudi drugim ne verjamem vsega, preden sama ne sprobam. In če želiš, lani me je prav kar znan veterinar Butinar oziroma njegova žena, ko sta bila skupaj pri meni prosila, če lahko s petim tednom vzameta mladička, ga kasneje tudi sama cepita, gospe je bilo tudi vseeno, če ne bi bil tetoviran, ker v tem itak vidi samo mučenje psa, nič drugega. A ni čudno, da si upa en tak to prositi?



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #1858 : 24 Marec 2008, 17:39:20
Kalsang - če to jemlješ za hvalisanje, lahko zaradi mene, a če si natančna, ne hvalim svojega povečtja, ampak samo pišem, kaj počnem. In zeloooo se znam veseliti uspehov drugih, malo si preberi... Sem perfekcionist in na vzrejo in pse gledam resno. Mislim, da sem v skoraj 6 letih spoznala potrebe te pasme, njihove zahteve, karakter, talente in skladno s tem šolam svoje mladiče in vzrejam. Hvalijo me drugi, sama se ne hvalim, ker od tega nič nimam. Tudi sicer, če si kaj prebereš, bolj kot hvalo si želim kritike, saj mi ta pove, kaj počnem še narobe in tisto želim popraviti. Če bi me osebno poznala, bi vedela, da je to res. Znam se res potruditi, to ti bo marsikdo povedal.

Kar se vzreje tiče, sem tudi že pisala, pa si preberi: prvo leto sem parila z italjanskim samcem in mladiči so bili previsoki, nekaj jih ni imelo prav nošenih uhljev... Drugič so mi na vzrejni komisiji za terierje predlagali fisnekga samčka, s katerim parim. In ko sem jih leto kasneje vprašala, s katerim naj sedaj parim, so mi rekli, da glede na to, da so mladiči lepi, naj parim kar z njim. Je namreč nizek, moja Boni pa previsoka za to pasmo, a glede na to, da so iljudje želeli mančestra za domačega psa in ne za vzrejo in razstave, sem Boni še parila, sicer je ne bi in bi počakala na Loti. Loti sem ponovno parila z istim samcem, tudi na predlog vzrejne komisije, ter sodnice za to pasmo, saj pričakujemo, da bodo mladički nižji, saj sta oba starša 38 oziroma 39 cm visoki, pričakujemo tudi boljše nošenje ušes in manjša ušesa. Že kakšno leto poizvedujem za samičko iz Anglije in Finske, ki mi jo tudi pomaga izbirati sodnica, lastnica in poznavalka ter vzrediteljica te pasme, ki se sedaj zanima tudi za samčka iz Avstralije. Najprej moram videti, kakšni bodo mladiči. Če bodo blie idealu, bom še parila s tem samčkom, saj težko dobim tako nizkega samčka. Problem te pasme je, da vzreditelji zelo nenačrtno parijo in pasma je marsikje v Evropi, predvsem v Nemčiji skoraj 10 cm višja od pasemskega standarda. Preglej nemčki forum MTjev in boš dobila te dokaze. Sama si želim res imeti kar najbolj standardu skladne predstavnike pasme in upam, da mi v roku 10 let to uspe. Na Finskem so temu standardu še najbližji, zato, si tam iščem tako samičko kot samčka kot plemenjaka. Sicer pa nameravamo v kratkem v SLO imeti prav strokovni kongres za to pasmo, saj večina sodnikov na razstavah pasme ne pozna, pa tudi vzrediteljem se mi zdi prav dati pravo informacijo o kvaliteti njihovih psov ter dati smernice za vzrejo. To je kar velik projekt in vesela sem, ko se bo uresničil. Takrat se bom tudi glede svoje vzreje pri vseh tam zvranih strokovnjakih pozanimala, kaj mi svetujejo, kaj naj glede na letošnje mladičke izboljšam, kakšnega samca naj si iščem.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1859 : 24 Marec 2008, 17:52:46
Glede izbire plemenjaka, se strinjam s tabo: treba je izbirati zelo po pameti in v skladu s standardom, ne z modo. Toda sama ne bi nikoli tolikokrat parila z istim samcem, ker si hitro zapreš vzrejne možnosti. Iskala bi druge. Tudi pri moji pasmi (shih tzu) je problem višina, pa tudi tip. Sem pristaš klasičnega tipa, kar pa pomeni, da moram tudi jaz iskati plemenjake daleč stran. Toda za razliko od tebe se mogoče zanašam manj na mnenja različnih komisij. Veliko se učim od prijateljice, dolgoletne vzrediteljice, ki je vzrejni referent, sodnica in strokovnjakinja za mojo pasmo. Veliko mi je povedala, pokazala, skupaj sva tudi parkrat šli v tujino na specialne razstave itd. Toda predstavo, kakšen tip hočem vzrejati, kakšni samci so mi všeč in kaj bom v prihodnje v svoji vzreji poudarila, popravljala - to sem si izoblikovala sama na osnovi tega, kar sem se doslej naučila. Svoje poglede sicer preverim pri bolj izkušenih od mene, vendar smer sem si izbrala sama.

Verjetno ti ni treba sklicati cel kongres o MT-jih, da bi ugotovila, kako naprej. Saj po vseh teh letih menda ja poznaš sceno, rodovnike, linije, psarne, vzreditelje? Saj vendar ja lahko stopiš naprej samostojno, brez petkratnega žegna vzrejne komisije? Kaj pa, če so ti tega samca za ponovne paritve predlagali po liniji najmanjšega odpora? Ne glede na njegovo kvaliteto bi svojo vzrejo lahko pripeljala še dlje, če bi izbrala drugega, kvalitetnega samca tipa, pri katerem vztrajaš. Dobila bi večji genetski pool in si odprla več možnosti za naprej.