Norveški lovski špic [Norwegian Lundehund]

**Jackie** · 10177

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Pozdrav!
Torej, kako sem prišla do teh psov, ki so me točno včeraj ob nekaj minut čez enajsto tako zelo impresionirali, da celo noč nisem spala in se si šla zjutraj takoj skopirat okrog 65 strani angleških opisov. Vendar je tu spet en hakelc- bolj jih spoznavam bolj so mi všeč. Stvar je v tem , da me lovski psi in špici, ter hrti nikoli prej niso bogve kaj zanimali. Pravzaprav sem jih v enciklopedijah vedno preskočila in šla gledat terierje in ovčarje. Včeraj pa sem namerno pregledovala vse pasme, če se bo kje zgodil tisti klik in iskrica o kateri vsi govorite- da ste tako namreč našli svojo idealno pasmo.  Ko sem odprla stran mi najprej ni bilo nič zanimivega, potem sem opazila lundehudna, potem sem o njem prebrala, potem sem rekla wau in potem sem šla "spat". Ja, še en dan  jih ne poznam in če bi kdo rekel 15 ur nazaj ne bi vedla povedat da je to pasma psa. Ampak so me pa v teh urah, kar jih poznam totalno navdušili...  8) Ok mogoče se je pa zgodil tisti klik  ::)

Vzgoja,karakter, značilnosti, učenje, vedenje.
Lundehundi so inteligentni, trmasti, veseli in radovedni psi. Lahko služijo kot odlični družabniki, psi spremljevalci v pravih domovih, vendar bi potencialni lastniki morali premisliti, ali je značaj lundehunda in predvsem njegova unikatna osebnost res prava izbira zanj in njegov stil življenja. Ta mali Norvežan je primitivna pasma, kar tudi pomeni, da je prebival v različnih okoljih in bil tudi v stiku z raznimi divjimi psi- kot so lisice in volkovi. Lundehundi še vedno želijo loviti svoj plen, in če ga ulovijo, ga lahko skrijejo v prostore po vsem svojem  teritoriju. So zelo občutljivi na vse spremembe v njihovem okolju in svoj plen zelo pozorno čuvajo. So zeloo radovedni in vedno raziščejo okolico. Zunaj svoje domovine so redki. Imajo izredne plezalne sposobnosti – splezajo na najtežavnostno točko in se skrijejo v najmanjši kotiček. Obdržali so zelo močan nagon in so večinoma zelo zadovoljni v večjih skupinah t.i. krdelih. Zelo radi (še vedno) lovijo in gonijo plen, zato je potrebno, da ga ob sprejemanju v družino predvsem  dobro seznanimo z malimi živalmi-glodalci in ptiči.  Lundehundi so zelo pozorni na vse, kar se giblje okoli njih in zanjo postati pravi bevskači- lahko lajajo na vse kar pride mimo.Lahko so zelo zaščitniški do doma in svojih ljudi , vendar to vedno bolj kažejo z obliko bevskanja in lajanja, kot s kakšno hudo agresijo. Nekateri pripadniki te pasme so nezaupljivi do tujih ljudi in psov, vendar lahko z zgodnjo socializacijo to uspešno preprečimo. Z otroci so nežni in potrpežljivi, vendar lahko postanejo netolerantni če so otroci do njih grobi. Uživaju, v brskanju po zemlji (beri: kopanju ), igranju s svojimi igračkami in tudi v sodelovanju s svojim vodnikom. So zelo aktivni, radi so zaposleni, in so seveda najbolj zadovoljni pri lastniku ki je dovolj pameten, da pošteno razgiba njegove možgančke in mu nudi veliko zaposlitev. Če so lundehundi zdolgočaseni, bojo našli zaposlitev sami, največkrat pa se to seveda pozna na našem pohištvu . Lundehundu moramo nuditi priložnosti za vadbo in so zelo srečni če učenje spoznajo kot del igre- igranje je kot je bilo že prej napisano njihova skoraj glavna strast.  Zgodnja in temeljita socializacija je za mladičke zelo pomembna. V tej dobi jih moramo navaditi na razne glasove in zvoke, ljudi vseh starosti in velikoksti, ter seveda spolov, na avtomobile, množice, hrup, različne situacije, ostale pse in živali nasploh. Nesocializirani lundehundi so plašni , občutljivi (pretirano), vsaka neznana situacija je zanje stres ipd. Normalno da je bolje da lundehunda socializiramo že kot mladiča in ne čakamo da samo preraste to obdobje- če tega ne bomo storiji, socializirali namreč, se nam lahko to kasneje povrne v najhujši obliki. Šolanje lundehundov zna biti za vsakega-tudi izkušenega- človeka pravi izziv. So izjemno inteligentni in stvari dojamejo hitreje kot si mislimo- večina lastnikov magični trenutek ko mu neka vaja klikne, preprosto-seveda po nesreči- spregleda in ga v smislu pasjega navdušenja ne izkoristi. Veliko potrpljenja, ogromna doza priboljškov in smisel za humor so najboljše orožje za uspeh. Pri treningu veliko bolj zaleže pozitivna motivacija in lundehundi bodo stvari opravili bolje če bodo prepričani v vas in bodo vedeli, da če se bodo pač lepo obnašali bojo zato nagrajeni. Kaznovanja ne prenašajo dobro, so pač borci za svoj prav in se kakršni koli prisili velikokrat zelo učinkovito uprejo. Imajo tudi odličen spomin, tako da je pri njih vsako škodo popravljati še 5x težje. Učne seanse morajo biti kratke zanimive in po njegovem okusu, torej opremljene z veliko nagrajevanja in sprostitve. Včasih moramo pri tem psu biti pripravljeni na veliko ponovitev in seveda- pravšnja mera realnosti nam ne bo škodila. Lundehudni so- kot sem že omenila, primitivna pasma, in posledica tega je tudi, da nam bo navajanje na čistočo vzelo veliko več časa kot pri kateri od »normalnih« pasem. Če povzamemo, zaklad teh psov je ravno v njihovem humorju, inteligenci, izražanju, unikatni osebnosti. Je pač še en majhen kuža, z levjim srcem in pametno glavo.

Sprednje tačke, s petimi prsti in dvojnimi sledniki.
Vzeto iz strani - http://www.damninteresting.com/?p=743 , kjer je ta pes tudi na kratko opisan.
Mislim, da te pasme u Slo še ni, in tudi literature ni nič kaj veliko  >:( Edino v reviji MojPes je bil opisan pod redke pasme, in če ima kdo tisti članek, ga lepo prosim če bi ga lahko prepisal sem.
No, upam, da bodo tudi vas tako zelo očarali kot so mene  8) .
Mimogrede, kmalu dobite še standard, zgodovino pasme in opis zunanjosti- je treba še do konca prevest , da bo vse lepo korektno, do takrat pa lundehundski pozdrav, Zina in Kana  :-*

+1



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 26 Julij 2007, 14:57:45
No, upam, da bodo tudi vas tako zelo očarali kot so mene  8) .

Mene, mene! :o

Predvsem njihova anatomija, ki jim omogoča svega i svašta. Glavo lahko nazaj vržejo, da se s čelom dotika hrbta, ušesa lahko zapre, tace suče v vse možne smeri - impresivno.
Poleg Vara-neki-nskega psa je edini s posebno čeljustjo, pri kateri na vsaki strani manjka en zob.
En takle kužek je nekoč rešil življenje punčki, ki se je odkotalikala po hribu navzdol.
Dvakrat ali trikrat so že skoraj izumrli, pa jim na srečo ni ratalo :D
Uporabljajo jih/so jih? za lov na muffinse, ptiče, ki jih je baje res težko ujeti, je pa enmu lundenhundu ratal neverjeten ulov 130 ptic na enem lovu.

Par zanimivih podatkov, večino si pa že tako fajn opisala :)




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2 : 26 Julij 2007, 15:14:42
Mene je ta pasma tudi precej impresionirala :o ampak med brskanjem po netu sem zal naletela na en velik kup pogostih zdravstvenih tezav in me je malo minilo :-\

Sem pa uspela enega v zivo videt v Zagrebu! Prihaja iz Ceske, zivi pa v Avstriji...

Nika :D :D :D ptici pa niso muffini :D :D :D ampak PUFFINI, po slovensko MORMONI (in po norvesko lunde, zato lundehund) - ful lepe ptice :-*

http://www.thescreamonline.com/photo/photo2-2/isaac/puffin.html

battito animale


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 26 Julij 2007, 15:38:53
Ojla!
Meni so tudi postali všeč. Še nekaj več stvari, ki sem jih našla na Googlu.
Norveški lovski špic
Zgodovina pa še kaj
Druga imena: Lundehund, Norwegian Puffin Dog, Norsk Lundehund
Država in leto izvora: Norveška, Leto 900
FCI skupina: Špici
Karakter:
  :) So prijazni in imajo radi ljudi
  :) Če so pravilno vzgojeni niso agresivni do drugih psov ali ljudi
  :) Rada se igrajo.
Dom
Lundenhund rad prebiva v hiši  z vrtom(upam, da sem prav prevedla  :-\ )
Vir tega: www.dog.com/breed/norwegian-lundehund.asp
Malo slikic:
''Risba''

Taca:

To, o čemer je govorila Nika:

Ostalo:


Slike so z Googla oz. sem ''poguglala'' pod besedo Norwegian Lundehund  :)
Lp,Tjaša





**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #4 : 26 Julij 2007, 16:19:57
Zaenkrat sem to zasledila le na eni spletni strani,a amapk baje da si naklonjenost glede na položaj na hiearhični lestvici lahko izražajo tudi grizljanjem  8)
Uh, kakšni kulski psi  ;D
Še glede velikosti, psi so veliki od recimo 35-38 cm, psice pa 31 do 35 cm. Ne zamerit če je podatek morda za kakšen milimeter sfavlan, ker sem uporabljala pretvornik na mobitelu  >:D Teža se giblje okoli 6 kg.
Drugače pa mi tole prevajanje ne gre prav dobro, okej, preberem stavek in ga razumem, če kakšne besede ne štekam, zvem iz konteksta.
Ampak potem to napisati, prevesti še v lepo slovenščino in slovnično pravilno je pa muka.
Sicer sem zasledila (zdejle grem bolj natančno pogledat), na vseh straneh se pod zdravje omenja Lundehund Syndrome.
Upam, da uspem razvozlat in poročam kaj je to zaena stvar.
 Nika Ta njihova gibčnost je res neverjetna, kot bi bili iz gume ne pa navadni psi.

Mimogrede, dobri so tudi v agilityu, tam zgoraj jih zato uporabljajo kar nekaj, pa tudi v Ameriki jih lahko vidimo.
Pri nas bom pa jaz očitno prva hehe, se hecam... Je treba še fajn šparat pa veliko prebrat  :)


Lp, Zina



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5 : 26 Julij 2007, 16:22:54
V glavnem naj bi slo za neke prebavne probleme... neke napake pri presnavljanju proteinov ali nekaj takega, pa ce se prav spomnem, je precej psov s temi problemi in rabijo ekstra hrano... ne vem, mene je prestrasilo ::)

Kako pa je z zivljenjsko dobo?

battito animale


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #6 : 26 Julij 2007, 16:29:34
Mislim da bo to to, čeprav nisem še nič preštudirala.
Lilit, življenska doba je povprečna- okoli 12-14 let, vsi pa vemo, da veliko psov ob dobri oskrbi živi vse dlje časa  ;)



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #7 : 26 Julij 2007, 16:36:58
V glavnem naj bi slo za neke prebavne probleme... neke napake pri presnavljanju proteinov ali nekaj takega, pa ce se prav spomnem, je precej psov s temi problemi in rabijo ekstra hrano... ne vem, mene je prestrasilo ::)

Kako pa je z zivljenjsko dobo?
Še nekaj, se da tele prehranjevalne probleme brzdat i izločevanjem bolnih psov iz vzreje in kakšnimi testi, ali imajo vsi psi te pasme določen procent možnosti da zbolijo za tem?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 26 Julij 2007, 17:15:08
Na Ljubljanski razstavi jih je bilo letos kar nekaj. Dva osd njih sta tukaj:
http://www.moj-album.com/slike/997981/n9Xz9GjNNyOR0LrY.jpg

Zanimivi in simpatični kužki, zgledajo kot kakšni nežni mešančki, ki imajo preveč prstov na nogah. Niso bili bevskasti niti tečni, dokaj živahni - luštni skratka ampak dejansko niso zgledali kot psi, ki kar pokajo od zdravja. Tako bolehni pasmi bi se jaz izognila v velikem loku. Prizadeti naj bi bili vsi lundenhundi in nemogoče je predvedeti, pri katerem mladiču se bo bolezen izrazila in do kakšne mere - če sem prav razumela, kar so mi razlagali tisti, ki so pse pripeljali na razstavo jih prej ali slej zboli vsaj polovica. Življenske doba: zaradi bolezni okrog 7 let.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #9 : 26 Julij 2007, 17:34:25
Tole je pa precej pretresljiv podatek, sem mislila, da je bolj gensko pogojeno in glede na to, da so baje še povsem prvinski tako v izgledu kot obnašanju, je res čudno da so tako bolehni.
In če je življenska doba res tako kratka - ter če se bolezni ne da brzdati- hm, brezveze.



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #10 : 26 Julij 2007, 17:38:07
Še glede velikosti, psi so veliki od recimo 35-38 cm, psice pa 31 do 35 cm. Ne zamerit če je podatek morda za kakšen milimeter sfavlan, ker sem uporabljala pretvornik na mobitelu  >:D Teža se giblje okoli 6 kg.

FCI standard imaš tukaj.
Plečna višina samcev je 35 - 38cm, samic 32 - 35 cm. Teža samcev je okoli 7 kg, teža samic pa okoli 6 kg. Tako, da si kar prav izračunala.  ;)               

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11 : 26 Julij 2007, 17:47:18
Fora je v tem, da je pasma skoraj izumrla - kot si ze napisala - razen na nekem zabacenem norveskem otoku. In ker so jo morali spet naredit iz izredno majhne genske baze, so se pojavile genetske napake, plus ker je itak psov se vedno malo, in ker itak vsi izvirajo iz istih genov, in ker ne morejo krizat z drugimi pasmami, nimajo kaj dosti sans... oziroma bo verjetno trajalo kar dolgo, da se pasma scisti te bolezni.

Bom malo pobrskala, ce najdem spet tiste linke o bolezni. To je bilo ene 2 leti nazaj, takrat naj bi bilo na Norveskem tipo 100 lundehundov (ali mogoce se manj), v bliznjih sosednjih drzavah okoli 20 in potem po 2 ali 3 v zahodnoevropskih drzavah. Kar nekaj jih je tudi v Ameriki. To, da so na Ceskem, takrat nisem zasledila... zgleda, da so se malo razsirili. Baje jih je ful tezko dobit iz Norveske, ker jih neradi dajajo tujcem.

battito animale


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #12 : 26 Julij 2007, 17:51:02
Samo resno škoda pasme, jaz sem tole z boleznijo mislila bolj na način, da jih še ni uničil človek, kot nekatere druge pasme (recimo nemškega ovčarja). Je pa res da če je bila baza psov tako majhna, drugače ni šlo, po moje se posledično potem pojavljajo tudi druge bolezni ki so povezane s paritvami v sorodu. Ah, ja, res škoda... Ampak se mi zdi brezveze kupiti pasmo, če zanj zapraviš že za veterinarja več kot si dal osnovno ceno. Pa se ne gre zato , da bi mi bilo škoda. Ampak če še imam možnost izbiranja, je bolje da te pasme ne izberem.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 26 Julij 2007, 19:42:12
Pasma je vse prej kot prvinska. Pasma, ki jo dvakrat rekonstruiraš skoraj iz nič  ne more biti prvinska. Bolezen ni posledica ozke baze (ozko bazo imajo tudi recimo samojedi, ki izvirajo iz mogoče 20 psov, pa so zdravi čepav niso nikoli nič vkrižali) Ampak tega, da so bili v tej bazi že od začetka bolni psi. kako se deduje ni znano. Mogoče so nenavadne lastnosti pasme in bolezen celo neločljivo povezani. V bistvu je pasma že v osnovi degenerirana. Dodatni prsti so posledica mutacije, prav tako nenavadno gibljivi sklepi - lahko da je z istimi mutacijami povezana tudi bolezen kakršne ni pri nobeni drugi pasmi.  Tisti, ki imajo pasmo radi, jih sprejmejo take kot so in bolezen vzamejo v zakup.  Pasemski klubi v raziskave bolezni vlagajo veliko denarja. Res se zelo trudijo. A zdraviti se zaenkrat ne da, lahko se samo lajša simptome. Če bi za veterinarja zapravil samo nekajkrat več kot za osnovno ceno,pa bi ti pes nekako živel, sploh ne bi bilo tako slabo.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #14 : 26 Julij 2007, 19:58:35
V bistvu bi zame bilo, ker če pes ni zdrav se mu ponavadi to pozna tako na psihični kot tudi na fizični podobi, in v vsakem primeru če je pes bolan najbrž ne more živeti tako zelo kvalitetno kot zdrav pes.
Ostalo pa, - hvala da si povedala, pa vem eno stvar več  :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15 : 26 Julij 2007, 21:07:39
A ni posledica ozke genske baze... ok, jaz sem samo sklepala. Je bila pa zacetna baza vseeno manjsa, mislim, da 3 psi...

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 27 Julij 2007, 13:37:51
Če so bili ti prvi trije psi prizadeti seveda. Ampak včasih je tako, da so določene lastnosti med seboj povezane. Pri golih psih recimo skupaj v kompletu s pomankanjem dlake dobiš še pomankanje zob. Verjetno vaški cucki, ki so bili sicer podobni lundehundom, samo da so imeli normalno število prstov in niso imeli nenavadno gibljivih sklepov, tudi bolezni niso imeli. Tudi če bi pri obnovi pasme našli več tipičnih psov, bi bil rezultat verjetno isti. Zelo verjetno so pse parili v ozkem sorodstvu že od vsega začetka, saj so le tako lahko ohranili sicer zelo redke mutacije. Prav možno je, da čisto vsi lundehundi ki so kdaj koli obstajali izvirajo iz enega samega legla. (samo moje sklepanje. Tega, kaj je v resnici s to boleznijo zaenkrat kljub raziskavam še ne vedo)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #17 : 27 Julij 2007, 13:40:50
Pa me je pasma minila. S takim rizikom se ne mislim ukvarjat.

Muffini, puffini.. Vsak se kdaj zmoti  ;D Pa hvala za popravek



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #18 : 28 Julij 2007, 10:07:42
Lepi psi, samo škoda, da so tako bolehni :-\