slalomi, osmice

tincy · 21993

tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
: 28 December 2005, 00:56:55
Je že kdo naučil svojega pesjana slalomiranja mad nogami nazaj, ali pa osmice nazaj, ker midva se trudiva s tem že lep čas pa ne rata  ::)


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #1 : 28 December 2005, 09:09:29
Je že kdo naučil svojega pesjana slalomiranja mad nogami nazaj, ali pa osmice nazaj, ker midva se trudiva s tem že lep čas pa ne rata  ::)
Bom ti probala jaz nekako razložit ;)
Najprej nauči kuža povelje nazaj(da hodi ritemsko).In ko bo to znal naj toji pred tabo in ti za njim in eno nogo umakni na stran in reci nazaj,pes bo šel skozi tvojo nogo in hitro ga pohvali in se poigraj z njim.To je za prvi dan čisto dovolj.To malo utrjujta in z enega koraka preidita v drugi,potem tretji....
Za ritemsko osmico je nekako podobno,s poveljem nazaj.
Mogoče bo znal kdo,ki je to naučil psa bolje razložit.Jaz sem to teorijo zvedla v šoli ;)

LP,Nina


Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #2 : 28 December 2005, 15:18:02
Jap, moj kužon je približno pogruntal, kaj je to slalom rikverc. :)

To sem pa naučila tako:
Najprej sem Witty naučila hojo rikverc. To ni težko, vsakič ko naredi korak rikverc nagradiš (oz. klikneš, če učiš s klikerjem), potem ko naredi dva koraka... Pes to hitro zakapira. :)
Potem sem jo naučila takega trikca: Witty stoji pred mano, tako da me gleda (ne da ima rit obrnjeno proti meni), na moje povelje pa se obrne za 180 stopinj (da ima rit proti meni) in gre rikverc pod mojimi nogami (jaz stojim z nogami narazen). Potem se hitro obrnem in ji dam nagradico.
To sem jo naučila tako, da sem ji dala ukaz "obrnse" (pomeni da se zavrti okoli svoje osi) + po zraku nad njeno glavo naredila krog in ko je bila ravno na polovici obrata sem ji rekla "nazaj" in jo malo zaustavila z rokami, da se obrnila preveč. Je tudi hitro zakapirala kaj mora počet, ampak je pa rabila malo več vaje, da je zadela lukno pod nogami ;D, da ni šla preveč desno in namesto pod nogami mimo nog, itd. Vmes sem dodala še povelje samo za to vajo, ker bi potem vrjetno pozabila na tapravi "obrnse". Povelje je "podnoge", ampak se mi zdi da Witty tega ni pokapirala in da me ona uboga po moji drži in razkoračeni stoji in zamahom z roko.
Ko je to obvladala sem jo dala na poleg, samo da je stala, ne sedela. Desno nogo sem dala nazaj in Witty rekla "podnoge". Spet sem ji malo pomagala z rokami, da se je obrnila ravno toliko, da je šla potem lepo rikverc pod nogami. Sledila je veliiika nagrada. Potem sva to malo ponavljali, tako da se je naučla sama ravno prav obrnit.
Za naslednji korak pa sem jo naučila vaje "podnoge" še v drugo stran. Da se v nasprotno smer do polovice obrne. Pri "obrnse" se je za 180° obrnila v njeno desno stran, pri "zavrtise" pa v levo. Sicer samo na povelje ne razloči smeri v katero se mora obrnt, ji moram pomagat z krogom, ki ga z roko "narišem" nad njeno glavo.
No, ko je to znala sva dodale drugi korak in tako dalje... Zdaj naredi okoli 4 korake, potem pa ponavadi zgreši luknjo. ;D ;D

Pa še to. Z Witty sva se malo preveč učile samo ta slalom rikverc, ostale trike pa sva malo zanemarili in je potem malo pomešala ostale trike, kjer se kaj v rikverc hodi. Pa je pomoje dobro, da med učenjem novih trikov tudi utrjujemo stare. :) To mislim tako - samo učenje slaloma 5 min, potem nekaj pavze, recimo vsaj 15 min in potem ponovitev ostalih trikcev in spet pavza in spet slalom rikverc...

Pri vsem tem pa opazujte svojega psa, kaj je pogruntal in kaj ne in se prilagodite vsakemu psu posebaj. :) Nekateri bodo za ta trik potrebovali več vaje, nekateri pa bodo znali v treh poskusih. Najbolj važno pa je, da ne prehitevate in da se učite počasi, ampak temeljito. ;)

Pa veliko veselja pri učenju! :D

lp, rina

p.s. A me kdo nauči take poste bolj na krajše napisat? :-[ ;D

+1

Los je car!


tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 28 December 2005, 16:41:09
Hvala rina za izčrpno poročilo ;) Bova probala, sicer nazaj že zna, vse ostalo bo pa mal večji problem ::)


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #4 : 25 April 2006, 19:56:44
Za vse, ki bi radi videli video posnetke Sammyjevih trikov: http://sammy.slohosting.com (aktivnosti / triki).

Čestitam ti!!! Tvoj Sammy ve resnično veliko trikov!!!
A mi lahko razložiš, kako si ga naučila slalom in da zraven ti hodiš? in pa Ypsilon ter Rollover???
Ter kje se lahko ukvarjaš s Skijoringom??
Še enkrat čestitam!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #5 : 27 April 2006, 14:33:31
missy, hvala za pohvale! :) veliko trikov - še kar, ja. sedaj mi počasi že zmanjkuje idej. trenutno utrjujeva stanje, hojo in obračanje na zadnjih tačkah. rada bi ga naučila hojo nazaj, ampak še ni bilo zadosti volje za to.
odkar sem odkrila kliker, ga učim trike z njim, ker se res pozna pridobitev na hitrosti učenja.

torej slalom: tukaj se moraš odločiti iz katere strani bo začel pes vijugati. jaz sem se odločila, da bo Sammy na moji desni strani, ker mora pes tudi pri agilityju začeti slalom z desne. z levo nogo sem stopila naprej in ga s priboljškom v levi roki zvabila skozi-> klik+nagrada/priboljšek. ko je bil na moji levi strani, sem stopila najprej z desno nogo, ga s priboljškom v desni roki zvabila skozi in spet->klik+nagrada. namesto klika lahko uporabljaš tudi pohvalo (torej "priiiiden" ali "toooo" ali "jaaaa" ali...).  in tako nadaljuješ. jaz sem najprej zahtevala le malo število korakov (torej tako v  levo kot v desno - oboje enkrat, dvakrat). sprva sem vedno končala, ko je bil Sammy na isti strani, kot je začel (torej na moji desni), sedaj to več ni pomembno.
nekateri uporabljajo ukaza CIK (v eni smer) in CAK (v drugo smer). tukaj sem jaz rahlo skeptična, ker se vodnik lahko zelo hitro zmoti - če je recimo CIK za zavoj v levo stran, potem ga moramo za to smer tudi vedno uporabljati, enako za CAK (v tem primeru v desno stran). nekateri uporabljajo ukaza SLA (npr. v levo) in LOM (npr. v desno). tukaj imam isto mnenje kot za cik-cak. zato sem se odločila, da mu na začetku vaje dam povelje "slalom", kar pomeni da mora začeti vijugati iz desne v levo itd., dokler se ne odločim da je dovolj. vmes ga spodbujam: "Jaaa, priiiden slalom. Toooo!" ta vaja mu je bila namreč izredno dolgočasna, zato je potreboval veliko spodbude.
ko mu je šlo s priboljškom (najprej kratke razdalje, potem daljše), sva jih začela kot vabo počasi opuščati, s tem da je priboljšek vseeno dobil kot nagrado vedno po končani vaji. če bi učila novega psa, bi se izogibala uporabe priboljška kot vabo, pač pa bi uporabljala samo roke. priboljšek pa bi dobil po pravilno izvedeni vaji.
ko je vijuganje v ravni liniji osvojil, sva začela z obrati. začela sem z neopaznim lomom črte (tj. šla sem rahlo v recimo desno, potem v levo), tako da ga to ni preveč zmedlo. na koncu sva prišla na tako stopnjo, da lahko hodim v krog (v katerikoli smeri), on pa vijuga skozi noge.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #6 : 27 April 2006, 14:50:16
nekateri uporabljajo ukaza CIK (v eni smer) in CAK (v drugo smer). tukaj sem jaz rahlo skeptična, ker se vodnik lahko zelo hitro zmoti - če je recimo CIK za zavoj v levo stran, potem ga moramo za to smer tudi vedno uporabljati, enako za CAK (v tem primeru v desno stran). nekateri uporabljajo ukaza SLA (npr. v levo) in LOM (npr. v desno).

Pri meni se je ta metoda odlično obnesla. Učila sem ga pa nekako v treh stopnjah. Najprej sem ga naučila ukaz TIK (med nogami iz leve proti desni). Šele, ko je to obvladal, sva šla na ukaz TAK (iz desne proti levi). V zadnji fazi pa sem ukaza združila. Sprva tako, da sem med hojo ponavljala ukaza TIK, TAK, TIK, TAK.... Postopoma pa to ni bilo več potrebno. Zdaj rečem samo še TIK-TAK in to je to.

Pred nekaj dnevi sem Šada naučila še ukaz "dead", pri katerem se prevali na hrbet s trebuhom v zrak. In zgleda precej smešno, še posebej zato, ker je ugotovil, da je očitno ta poza zelo udobna in vztraja v njej tudi, ko mu jaz že dam prosto.  :D  :D

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #7 : 21 Avgust 2006, 17:19:45
Ja, res ne moreš verjeti, dokler ne vidiš.  :)

Midva sva "nazaj" pripeljala do take faze, da sva se lahko začela učiti "slalom nazaj". Ne vem, kako bi drugače to poimenovala ... V glavnem, jaz hodim naprej, on pa skozi moje noge nazaj in se vsakič, ko pride skozi, obrne in spet gre nazaj.  inZanima me, kakšno povelje uporabljate pri tem triku oz. ali ga sploh. Za navaden slalom imava "skupaj" ("slalom" je bil rezerviran za agility) oz. občasno mu samo nakažem, kam, in že avtomatsko ve, za katero vajo gre.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #8 : 21 Avgust 2006, 18:08:13
Lahko imaš cik-cak, spo-daj, sko-zi, levo-desno itd... Pa če praviš je slalom BIL rezerviran za agility (predvidevam da ni več), lahko imaš tudi slalom.

Z Witty imava sla-lom za naprej in cik-cak za nazaj (s tem da obe hodiva nazaj). Sicer pa je lažje nakazat z roko, pa tudi psi lažje razumejo. Glasovno povelje imava z Witty pri nekaterih takih trikih ubistvu samo za okras, da nisem ravno tiho.

lp


Los je car!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #9 : 21 Avgust 2006, 18:34:16
Ja, verjetno bo res "cikcak". "Spodaj" pa "skozi" 'mava že za nekaj drugega, leva pa desna je za tački ... Glede "slaloma" pa je tako, da v bistvu potiho upam, da bova kdaj na stara leta spet začela, seveda samo za rekreacijo ...

Sedaj sem se spomnila še ene različice, ki jo bova sprobala, in sicer da bom jaz hodila nazaj, on pa naprej :D.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #10 : 21 Avgust 2006, 18:54:41
hehe

Jaz sem si nekoč zadala cilj, da bom Witty naučila 4 različne slalome: vodnik in pes naprej, vodik in pes nazaj, vodnik naprej, pes nazaj ter vodnik nazaj, pes pa naprej. ;D Morda mi bo pa nekoč uspelo, z Witty zaenkrat znava prvi dve različici.

lp

Los je car!


pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #11 : 24 Avgust 2006, 12:44:52
zanimivi tile slalomi-nimaš kaj :),jaz pa trenutno mal počivam,ko sm zbolela in ful dela je blo zdaj med počitncami...bom mogla s5 začet s "treniranjem",da mi ne bo vsega pozabila...aja,pa seznam trikcev,ki sm vam ga obljubila-prihaja :) :) :)

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12 : 15 Oktober 2006, 18:41:02
Jaz sem si nekoč zadala cilj, da bom Witty naučila 4 različne slalome: vodnik in pes naprej, vodik in pes nazaj, vodnik naprej, pes nazaj ter vodnik nazaj, pes pa naprej. ;D Morda mi bo pa nekoč uspelo, z Witty zaenkrat znava prvi dve različici.

Midve do zdaj znava oba naprej in jaz nazaj, ona naprej.  :)  Delava vmes na tem, da grem jaz naprej in ona nazaj. Ko bova to znali, pa še zadnjega.  ;)

Triki od Veni so pa tukaj: http://www.5rca.net/trikci.htm


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #13 : 24 Oktober 2006, 19:51:51
Jeeej, Samč se je danes naučil slalom 'on naprej - jaz nazaj'. 8) :D Zdaj je ostal samo še eden - oba nazaj.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14 : 24 Oktober 2006, 19:54:15
Jeeej, Samč se je danes naučil slalom 'on naprej - jaz nazaj'. 8) :D Zdaj je ostal samo še eden - oba nazaj.

Pri tem mislim, da moraš bolj ti paziti, kam stopaš...  ;) Jaz imam grozne težave s hojo nazaj pri tem triku.  ;)


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #15 : 24 Oktober 2006, 19:57:30
Pri tem mislim, da moraš bolj ti paziti, kam stopaš...  ;) Jaz imam grozne težave s hojo nazaj pri tem triku.  ;)

Hehe, ja, res izgleda hecno vse skupaj. ;D Drugače pa je bil na čist na začetku malo zmeden, ko je videl, da hodim nazaj, že po drugem poskusu pa sva "ujela ritem" in gre super.  :) Mali me res vedno znova preseneča ... :-*

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


sabrina

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 06 November 2006, 10:06:55
mene pa zanimajo tile slalomi...kok to zgleda: vodnik in pes naprej oz. nazaj...oz. en naprej, en nazaj? ne znam si prav predstavlat. mi lahk kdo kej več pove o tem? :)



Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #17 : 06 November 2006, 21:47:49
Na strani samojeda Sammya maš to prav super prikazano tako, da si poglej kar tam ;)
Link do strani maš pa itak v enem postu pred tvojim.
Lp



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #18 : 21 Maj 2007, 11:49:40
Lum je pa končno skapiral osmico med nogami!  :D Sem se trudila in trudila kar nekaj časa (no, ne prav redno, vsake toliko, ko sem se spomnila  :-[) s hrano, pa mu ni šlo - roki je že sledil, ampak sam pa ni hotel it. Potem sem pa hrano zamenjala z žogico - v prvo je kapiral, kako mora zaviti! Oh, borderji blesavi in njihove žogice!  ::)



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #19 : 30 Maj 2007, 14:44:41
hay

vprašanje...ali vi, za hojo med nogami povelje večkrat ponovite (skupaj, jahat...) ali samo 1x? Mislim, ko pes že zna?


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #20 : 30 Maj 2007, 15:33:04
vprašanje...ali vi, za hojo med nogami povelje večkrat ponovite (skupaj, jahat...) ali samo 1x? Mislim, ko pes že zna?

Enkrat. Če bi uporabljala cik-cak ipd., bi verjetno za vsaki ovinek dala cik, za naslednjega pa cak. Sicer mu pa pred začetkom vaje (skupaj s poveljem) pokažem še z roko in potem on sam dela naprej (pri tistih verzijah slaloma, ki jih obvlada). :)


http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #21 : 14 Julij 2007, 00:17:44
Kako se osmico med nogami nauči?



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #22 : 14 Julij 2007, 16:59:27
Jaz mojo učim tako da ji kažem z briketkom v roki ali pa samo z roko kam mora iti. Upam da bo to delovalo da bo znala tudi sama, midve se zaenkrat šele učive  ;)



Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #23 : 14 Julij 2007, 21:08:23
Jaz pokažem z roko gre čez eo nogo, potem pa moram z roko pač na drugi strani ven..mislm če začnem z roko odzadaj moram potem roko vspredaj premaknit, da lahko nadaljujem kazanje, če razumeš kaj mislim  ;D in takrat se zmede in neha sledit roki. tako, da me zanima kako bi to postopoma naučila. :)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #24 : 14 Julij 2007, 21:10:31
Jaz uporabim obe roki ;) Ena pokaže sprednji del ena pa zadnjega pa je.



Lp nina



newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #25 : 14 Julij 2007, 21:14:43
Mucika, a slalomiranje med nogami že zna? Za osmico lahko izhajaš iz tega. Najprej začneš delat vedno krajše korake in hkrati vedno bolj povečuješ razkorak. Nato pa samo še korakaš na mestu in postopoma prenehaš s korakanjem. Jaz sem mojega Šada na tak način zelo hitro in preprosto naučila osmico, brez kakih rok ali kaj podobnega. Seveda pa je že od prej znal slalomiranje.

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #26 : 14 Julij 2007, 21:38:46
Ne, ne zna slalomiranja. Saj je težje kot osmica ani?

Ninci ja tudi jaz sem poskusila obe roki ampak ko sprednja neha kazat se on vsede, ker misli da je že opravil svoje..šele potem ko začnem zadaj že skor mahat z drugo roko dvigne rit, kokr bi hotel rečt: "aha še ena roka je tmle". in potem gre še za uno in potema nredi osmico. Nekak ne dojame da mora narest dve vijugi, ne samo eno.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #27 : 14 Julij 2007, 21:50:34
Jaz tudi delam z obema rokama. Tako kot je rekla Ninci.



newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #28 : 14 Julij 2007, 21:54:15
Citiraj
Ne, ne zna slalomiranja. Saj je težje kot osmica ani?

Ne vem, meni osebno se ne zdi težje. Princip je isti, pri obojem mora iti okrog nog, samo da pri eni varianti še hodiš zraven. Saj, kot pravim, jaz sem najprej začela s slalomiranjem, šele potem mi je kapnilo, da bi bila osmica tudi zanimiv trik za naučit.

Ko zna oboje (no pa tudi če zna samo slalomiranje, je verjetno dovolj), pa lahko še malo otežiš zadevo z malo bolj zakompliciranim slalomiranjem. Pri navadnem slalomiranju imaš recimo psa ob desni nogi in začneš tako, da stopiš z levo nogo naprej in začneta slalomirat. Pri tistem malo bolj zabavnem pa imaš psa isto ob desni nogi, samo da stopiš z levo nazaj in mora it pes v bistvu najprej spredaj okol desne, pa skoz in nato, ko pride zadaj okoli leve, ti premakneš levo nogo naprej vzporedno z njim in nato jovo na novo z druge strani, gre pes spredaj okol leve, pa skozi in pride zadaj okol desne in greš z desno naprej vzporedno s psom in tako marširaš dalje. Upam, da je razumljivo razloženo...  :-[ Zgleda zakomplicirano, samo je zelo zabavno.  :) (Prav pogrešam to...)

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #29 : 14 Julij 2007, 22:10:44
Počasi, počasi, mislim, da bova midva kar z navadnim slalomiranjem zadovoljna, jaz imam mačka pa mu ne bo všeč, če bom preveč experimentirala.  :D To kar si ti opisala je slalom vodnik nazaj, pes naprej?