Iščem psičko za parjenje

simba 04 · 19746

ppetra

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 3
Odgovori #60 : 23 Avgust 2007, 11:57:35
Scer pa: Ma kakšna debata se je vse razvila iz vprašanja kako bi spravil v promet psa  :o  ;)

Saj pomoje je prav, da podebatiramo in se zraven še kaj naučimo (Lanabela, ne nisem vedela, da to velja za oba spola in verjetno nisem edina, se bom pa o vsem malo bolje pozanimala). V končni fazi pa vse kar smo predebatirali paše po eni strani k postavljenemu vprašanju (morda je na čase debata zašla malo pregloboko na druga področaj).


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #61 : 23 Avgust 2007, 12:05:04
Sej je prav, da poteka debata... Samo ugotavljam pač.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #62 : 23 Avgust 2007, 12:51:42
Potem skoraj noben konj ni primeren za delo in ne vem zakaj so potem skoraj vsi konji kastrati.

Ne me narobe razumet, ampak mislim, da je kar nekaj razlike, med kastratom- konjem kot psom...Žrebce se mi zdi da kastrirajo predvsem zato-še posebaj če so športni konji, da se jih lažje obvladajo, pa tudi, da se lahko pasejo z kobilami...pri psih je pa nekoliko drugače. Neakteri dajo psa kastrirat, zaradi svoje odločitve, ker nimajo namena imeti mladičkov..konec koncev, a ni bolje da je pes kastriran in nimaš takega tako rečeno sranja, ker se ti pes skos goni za gonečkami?(OK razen, če hodiš po razstavah) Odločitev pa je vsekakor lastnikova, če lahko žrebca obvladaš, naj ostane žrebec in če je dober žrebec naj ima potomce. Psa pa se mi zdi, da lahko lažje obvladaš tudi če ni kastriran, ker le-ta nima cca. 700kg(seveda pa ima lahko čez 60kg.(velike pasme) )

Upam da me kdo nebo narobe razumel. To je osebno moje mnenje in znanje.  ;)  ::)

LP, K.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #63 : 23 Avgust 2007, 13:26:47
Pri žebcih ne gre za problem obvladovanja. Marsikdo lahko obvlada svojega žrebca. So  pa pogosteje žrebci vznemirjeni, kar vpliva na njihovo delovno sposobnost in porabo hrane, ker pač energijo trošijo drugje. Žrebci se tudi raje vzpenjajo, nekateri poskušajo zaskočiti človeka,kar je lahko tudi nevarno. Če jahač ne pazi se lahko povzpnejo na kobilo z jezdecem, kar je spet lahko nevarno. Bolj so občutljivi na spremembe prostora in srečanja z nepoznanimi konji in kobilami.
Ampak tudi med njimi jih jeveliko, ki bi z lahkoto shajali z jajci, če bi jih imeli. Mnogi niso problematični. Je pa nekakao tradicija ,da se kar preventivno kastrira vse po vrsti.
Pri psih pa nenako ni te tradicije. Razlog je bil po moje v tem ,da "žrebci" med psi nikakor ne predstavljajo nevarnosti za človeka. Ko pa se gre za "obvladovanje" pa je takih, ki svojih samcev ne znajo ali nočejo obvladovati, ko gre za spolni nagon, pri psih skoraj več kakor pri konjih.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #64 : 23 Avgust 2007, 15:13:53
Pr nas na našem koncu imamo en rek , ki pravi da se kregamo za pasja jajca ( pomeni, da se kregaš za nič oz. nepomembno stvar )   ;D

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #65 : 23 Avgust 2007, 15:40:07
Izgleda, da se okrog teh vprašanj res vsi pustimo sprovocirati - "zagovorniki" in "nasprotniki". Pa je najbrž čisto brez potrebe, če malo logično razmišljate:
Lastnik psa, ki išče samice za parjenje, pa ne loči med seboj rodovnika, vzrejne ocene oz. dovoljenja, nazivov na lepotnih tekmovanjih, ničesar ne ve o določenih zdravstvenih testih, ki jih morajo imeti psi opravljene, če naj bodo namenjeni za nadaljnjo vzrejo, mu ni jasno kaj so kinološka društva in pasemski klubi, ne more povprašati vzreditelja za vse potrebne podatke ... seveda nima pasemskega psa in o kinologiji ne ve ničesar. Saj vendar vidite, da ko se začne govoriti o vzrejnem dovoljenju, "odgovori" s "trpljenjem" živali na razstavah - iz tega odgovora je vendar vse jasno. No, in samo v kontekst tega gre seveda tudi izjava, kako je v 24 uspel, da se mu že ponujajo psice iz Avstrije.

Če se motim, se bom osebno opravičila dotičnemu - saj ne živi daleč od mene, švicarskih ovčarjev se tudi ne tare toliko, na vasi pa tako vsi o vseh vse vedo, tako da ...  ;D

Kar se pa sterilizacije oz. kastracije živali tiče - kar precej časa sem že na svetu, pa sem le redkokdaj naletela na moškega, ki ni prizadeto reagiral ob omembi kastracije mačka ali psa ...  :P Neverjetno, kakšna solidarnost in prastrah za "izgubo premoženja" ;D
Ženske v glavnem teh problemov nimamo.

Pa še pojma sterilizacija in kastracija:
Sterilizacija: Operativni poseg, s katerim se prekinejo jajcevodi oz. semenovodi, kar povzroči sterilnost (neplodnost).
Kastracija: Prav tako operativni poseg, ki povzroči sterilnost, s tem, da se odvzamejo spolne žleze (jajčniki, moda).
Je pa res, da se v pogovornem jeziku običajno uporablja izraz sterilizacija za samičke in kastracija za samčke - čeprav je pri obeh možno oboje in kolikor mi je znano, se pri samičkah vedno opravi kastracija (pri mačkah ni nujno, da se odvzame tudi maternica, pri psicah pa je to zelo priporočljivo, zaradi pogostega nastanka tumorjev).

Pri kastraciji sčasoma praktično izgine tudi spolni nagon, pri sami sterilizaciji pa ne, saj spolne žleze normalno naprej funkcionirajo.

Aja, pa še nekaj za tiste, ki ne bi prenesli, da imajo "pohabljenega" psa - veterinarji so že davno ugotovili, da tudi plastične kroglice čisto lepo zapolnijo izpraznjene vrečke in pes spet izgleda "kokr' dec"  :).

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #66 : 23 Avgust 2007, 19:15:47
Citiraj
Kar se pa sterilizacije oz. kastracije živali tiče - kar precej časa sem že na svetu, pa sem le redkokdaj naletela na moškega, ki ni prizadeto reagiral ob omembi kastracije mačka ali psa ...   Neverjetno, kakšna solidarnost in prastrah za "izgubo premoženja"

haha, to pa je  zelo res.  ;D

pa tudi to, kaj kastracija/sterilizacija dejansko pomeni. mene so sicer na to opozorili na nemškem forumu in tam dosledno uporabljam pravilno terminologijo, kako je v slovenščini, pa še nisem razmišljala, saj pogovorno velja, kot je Babi napisala.

Citiraj
Sploh mi gre na živce, ko mi vse živo naskakuje psa, ker je to pač naravno in nujno potrebno za normalno psiho psov....za kozlat!
  to pa sploh, ja. "pusti pra¸¸¸, ne vidiš, da ji paše"... ali pa "pusti jo, da se navadi", ali pa take in podobne.... ej, za znoret....

 


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #67 : 23 Avgust 2007, 19:28:54
joj, kako sem pa to zmedeno napisala... se opravičujem.  :-[

no, pa saj niti ni važno....  ;D