Plačilo za skok samčka?

Gost · 28472

Ferry

  • Gost
: 02 November 2007, 10:05:16

Pozdravljeni,

letos smo prvič našega rodovniškega samčka parili z rodovniško psičko in pri tem smo zaradi nevednosti (vsi smo se s tem soočili prvič), naredili kar nekaj napak. Zadeva pa je sledeča, ob uspešni paritvi, smo v dokumente zapisali kot plačilo, en mladiček (upoštevali smo nasvet predsednika vzrejene komisije, ki nam zatrdil, da pač pri lovcih velja tako plačilo). Problem pa nastane kasneje, skoti se 6 zdravih mladičkov in ob zagotovilu lastnika psice, da se kužki še ne prodajajo smo se dogovorili za ogled in izbiro željenega psička. A ob naslednjem stiku izvemo, da so 4 psički že prodani od tega tudi vse tri psičke (mi smo imeli izrecno željo vzeti ravno psičko, ker smo imeli prodano vnaprej). Ker je bilo pač prodanih že toliko kužkov smo se dogovorili za plačilo v denarju in ko je ostal le še en kužek nas je lastnik psice ponovno klical, če vzamemo tega zadnjega, ker ga ne more prodati? Ali ni že od nekdaj veljalo nenapisano pravilo, da ima lastnik samčka prvi pravico do izbire kužka iz legla, ali je res tako, da mora na koncu pobrati, kar ostane (lastnik psice je rekel, da se je celo pozanimal pri vzrejni komisiji in so mu rekli, da ni res, da izbiramo prvi)? To opcijo, da vzamemo zadnjega kužka smo zavrnili in ko je bil tudi ta prodan, pa smo dobili plačilo smo za polovično ceno po kateri so se kužki prodajali. Ali mi lahko kdo pojasni iz izkušenj, kaj je prav in kaj ne?

Lp



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1 : 02 November 2007, 10:36:46
Zakaj pa polovično ceno? ???



najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 02 November 2007, 10:40:12
Če jas prav razumem so jim dali samo polovico denarja

LP Anja
Naj album


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #3 : 02 November 2007, 10:40:49
Ali ste podpisali kakšen dogovor o skočnini? Če ste, se sklicujte na tisto.


Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #4 : 02 November 2007, 10:42:23
Če jas prav razumem so jim dali samo polovico denarja
Saj. ;)



katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #5 : 02 November 2007, 10:45:34
Če nimate nič pisno in ne gre ravno za veliko vsoto denarja pač vzemite to kot relativno drago šolo za prihodnjič.

Drugič vse na papir! In od tistega ne odstopat!
Verjetno je bolje da se dogovorite za denar in naj ga plačajo v naprej.

Naj povejo kaj še tisti, ki to prakticirajo.

LP



Ferry

  • Gost
Odgovori #6 : 02 November 2007, 10:57:15
Ker smo kar nekaj km oddaljeni eden od drugega, smo se dogovorili za nakazlo in žal dobili le polovico. Zakaj?? Ne vem, danes, upam, da se slišimo, samo čutim, da bo problem in da ni bilo pomote pri nakazilu, ker smo ob zadnjem telefonskem pogovoru zasledili neko namerno jamranje lastnika psice, da je moral pa enim kupcem nižati ceno za pot do njega, itd. Saj bi mi sledili prvotnemu dogovoru, kot smo napisali - en mladiček, samo mi smo že ob dogovoru mislili oz. da je samoumevno, da pač izbiramo prvi. Prebrala sem si potem, žal naknadno, da je v primeru plačila z mladičem treba dogovoriti tudi o času prevzema mladiča, ..., nič pa ne piše, ali lahko lastnik psice pred tem kužke že prodaja.

Lp



varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #7 : 02 November 2007, 11:04:09
huda šola za drugič.... samo je res težko, če si brez izkušenj. :(

jaz se pri najmanjši stvari držim pravila, da gre vse na papir in se podpiše. pa če bi prodala krof... ne, to se zdaj hecam.  ;D  ampak se mi zdi, da je vedno boljša pisana beseda kot pa ustno izročilo, tudi če se gre za prijatelje.

upam, da nekako uredite, drugič pa boste sigurno bolj previdni.  :)

če pa ni nič napisano, pa lahko oni naredijo kar hočejo, pa jim nič ne morete, se mi zdi.. to mi morda kak pravnik bolje vedel...


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #8 : 02 November 2007, 11:13:15
Jaz vzamem denar vnaprej, če pa se zmenimo za plačilo po mladiču, pa ko so mladiči skoteni. V obeh primerih podpišemo pogodbo.

Poskusite rešiti zadevo, drugače je pa šola za drugič.  ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 02 November 2007, 12:26:20
Saj v bistvu ste čisto prav napisali in če bi bil lastnik psičke pošten, bi upošteval, da imate vi pravico do prve izbire - kar velja če ni drugače napisano. Vendar bi si morali iti mladičke pogledat prej in tudi bolj natančno povadati kaj si želite. Zelo zoprno je, če si lastnik plemenjaka želi recimo psico, potem si premisli in hoče psa. Kar se pogosto dogaja. Zato si drugič, če se že menite za mladiča, napišite da imate pravico do prve izbire, pa datum oz. starost mladičev, pri kateri pridete izbirat.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #10 : 02 November 2007, 13:05:03
Huh ko tole berem mi je jasno da sem imela srečo. Mi smo samo na papir napisali da bom vzela mladiča (po želji vzreditelja) in da bo to samec. Smo se pa dogovorili, da imam prvo izbiro in da če bom hotela lahko vzamem tudi psičko in še da jih pridem pogledat ko bodo stari 5 tednov in nič prej. Preden sem jih šla pogledat je bil en samček že prodan vendar ga bodoča lastnica še ni izbrala, ker je bila prva izbira pač moja. Uglavnem vse lepo in prav čeprav ustni dogovor  :) Naslednjič pa definitivno vse napišem. Na koncu sem izbrala psičko in sicer ko so bili mali stari 6 tednov, ker mi prej pač ni zneslo. Uglavnem vse lepo in prav čeprav ustni dogovor, celo en teden razlike ni motil.  :) Naslednjič pa definitivno vse napišem.

Ferry za vas držim pesti da vse rešite, žal pa vam po napisanem sodeč ne pšreostane nič drugega kot pregovarjanje z lastnikom psičke  :(

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #11 : 02 November 2007, 13:11:13
Mislim, da to nima nobene veze, če je moral zadnjega psa prodati po polovični ceni. Dogovor mora držati. Vendar če ni na papirju se lahko vse skupaj zakomplicira. Zato je treba vedno prej sestaviti pogodbo! 

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #12 : 02 November 2007, 13:25:11
Običajno je sedaj cena skočnine 1/2 cena mladiča...n.p. pri škotih mladiči so okoli 500-600€ pri nas, skočnine pa nekje 300€ ... Skočnine že dolgo časa niso več "vredne" enega mladiča..na žalost za lastnike plemenjakov  ::) GG


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 02 November 2007, 13:28:04
Zanimivo. Blagor vam. Ponavadi daš za skok precej več kot dobiš za mladiča, še posebej, če ne plačaš vnaprej.


Ferry

  • Gost
Odgovori #14 : 02 November 2007, 14:18:19
Hvala vsem za informacije, seveda, smo se vsi iz tega veliko naučili, naslednjič bo vse drugače, vse napisano do pikice in vejice.

Glede na ceno skočnine, pa mislim, da je čisto stvar posameznika in njegovega plemenjaka, pa tudi glede na kvaliteto psa, kot predstavnika pasme in tako kot je napisala Lanabela se lahko zgodi, da je skočnina dražja, kot so potem mladiči. Glede na to, da je naš kuža, vsaj kar se te pasme tiče, trenutno eden izmed lepših v Sloveniji in smo z njim kar veliko dosegli, tudi po Evropi, se mi je zdelo primerno, da je cena - vsaj en kužek, saj so se tudi mladički prodajali po višji ceni, kot se ostala legla te pasme, ki so večinoma v lovskih rokah, prav zaradi kvalitetnih prednikov iz strani samca.

S to psičko, s katero smo parili, pa je tako ena redkih psičk, ki je glede na to, da ima dvomljivo poreklo, kar lepa predstavnica svoje pasme. Tako, da če bomo mi še vnaprej parili v Sloveniji (če se bo najdla še kakšna lepa psička), bo po verjetnosti, cena presegala ceno mladička ali pa bo vsaj enaka, pod to pa sigurno ne bomo šli, potem raje ne bomo parili.

Lp





Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #15 : 02 November 2007, 14:26:18
V mednardonih pravilih, ki seveda veljajo tudi v Sloveniji, velja
PAYMENT OF STUD FEE
9.   The owner of the stud dog may refuse to sign the stud service certificate before the stud fee which was agreed has been paid.  He is not permitted, however, to hold back the bitch as security.

10.   If the agreed stud dog does not perform the mating for whatever reason or if the bitch does not want to be mated, whereby no mating can take place, the owner of the stud dog is entitled to the payment of the fees as described at article 2.  However he may not claim payment of the stud fee.

11.    Apart from the stud fee which was agreed, the owner of the stud dog has no further rights concerning the litter towards the owner of the bitch.  Specifically, he has no right to get a puppy from the litter.
   However, if there is a mutual agreement that the stud fee will be a puppy, it must be made in writing prior to the mating.  The written agreement must include the following provisions which have to be observed:

a.    the date when the owner of the stud dog may choose the puppy.
b.    the date when the owner of the stud dog will actually get the puppy which was chosen
c.    the date by which the owner of the stud dog must choose a puppy (after which date his rights to choose the puppy will expire)
d.    the date by which the owner of the stud dog must come to take the puppy (after which date his rights to obtain a puppy expire)
e.    an agreement concerning the transportation costs.
f.    special provisions in the event of a stillborn litter, a single living puppy or in case the selected puppy dies before the owner of the stud dog gets it.


S tem, ko je pes "skočil" ste prodali spermo. Za enega ali 12 mladičev, to nima veze. Vi ste opravičeni do povračila vrednosti sperme in to je to.
Za rešitev spora se obrnite na Kinološko zvezo Slovenije.

Kar se pa višina skočnine tiče - lastnik samca pove, koliko zahteva, lastnik psice se odloči, ali ponudbo sprejme. Čisto enostavno. Polovične, več kot vrednost mladiča - to so "zgodbe". Lepo, če nekateri računajo manj - ampak, to ni praksa. In ni "grd" tisti, ki hoče vrednost mladiča ali celo več.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Ferry

  • Gost
Odgovori #16 : 02 November 2007, 14:36:04
Kolibri, hvala, sem si prebrala, žal po paritvi, in napaka je, ker smo pod plačilo napisali samo - en mladiček, nič pa o datumu izbire, kdaj ga bomo vzeli itd., zato pa se je tudi zakompliciralo.

Moti pa me tudi, da tudi v FCI pravilniku ne piše ali lahko lastnik psice pse prodaja že pred rokom, ko je dogovorjen (če ga seveda dogovorita - točka a.), da izbira lastnik samca. Ker iz tega pravilnika si potem stvar lahko razlagaš tudi tako, da če si ti dogovorjen za izbiro psa, ne vem, npr. danes in so bili vsi psički, razen enega, do tega dne že prodani in izbrani od drugih lasnikov, potem tako nimaš kaj več izbirati.

Jaz sem mislila, da je to v pravilnikih bolj določeno, pa vidim, da je vse to tako na splošno napisano, da si lahko vsak po svoje razlaga. In tud, če bi pri paritvi napisali vse po tem pravilniku, bi lahko prišli v konflikt, a ni tako?

Najlažje je, kot so že drugi omenili, da se res dogovoriš za fiksni znesek in po možnosti pokasiraš tako in vsi problemi so rešeni.

Lp



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #17 : 02 November 2007, 14:50:45
Ferry - samo še tolko - upoštevajte, da boste plačali še takso na KZS.
In - vi izbirate prvi. Mladičev ne sme prodati, dokler vi ne izberte, ali pa vam mora plačati skočnino.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Ferry

  • Gost
Odgovori #18 : 02 November 2007, 14:59:59
Kolibri, hvala, vidiš tudi jaz tako mislim, problem pri tej prvi izbiri pa je, ker je lastniku psice, predsednik vzrejne komisije za to pasmo razložil (klical ga je seveda po tem, ko sem mu jaz razočarano razložila, da ravno tistega kar je ostalo pa ne bom vzela in da bi morala biti prva pri izbiri), da ni treba, da lastnik samca izbira prvi oz. če je za plačilo napisan pes, potem dobiš psa in to je to - katerega? očitno tistega zdanjega, ki ostane oz. ki ga lastnik psice ne more podati in tako se je tudi zgodilo.

Res je žalostno, da se človek "začetnik" v tem poslu pač obrne na naše kinologe - "strokovnjake" in potem iz vsega skupaj nastane še več problemov in sporov. Ker, če bi lastnik psice, od predsednika vzrejne komisije, dobil tak odgovor, kot sem ga jaz dobila na tem forumu, bi bil naš problem rešen, pse je prodal pred mojo prvo izbiro in tako mi mora enega mladiča plačati, namesto tega pa je nastalo, da mi je nakazal polovično ceno, da mu bom dala mir, sej sem tako odklonila zadnjega mladička, ki ga je ponujal. Na koncu bo pa še rekel, kaj sploh še hočem, sej je moj pes tako ali tako užival.

Lp



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 02 November 2007, 15:01:18
No, da še jaz dodam moje mnenje: če ste na prijavo paritve napisali en mladiček to dejansko pomeni enega mladiča ali pa vrednost enega mladiča v denarju. s tem dejansko niste pridobili pravice do prve izbire ali do izbire spola, itd. Nikakor pa s tem lastnik psice nima pravice da vam skočnino zmanjšuje. Zmanjšana (približno polovica do dve tretjini cene mladiča) skočnina se običajno plača kadar gre za plačilo naprej ali izjemoma ob prodaji mladičev, vendar mora biti tudi to dogovorjeno kdaj in kako.

Upam, da boste stvar uspeli rešiti sporazumno, predlagam, da se obrnete na vaš pasemski klub in na KZS.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 02 November 2007, 15:05:26
Vedno je veljalo, da lastnik samca izbira prvi, razen če je dogovorjeno drugače.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #21 : 02 November 2007, 16:11:36
Ferry - samo še tolko - upoštevajte, da boste plačali še takso na KZS.
In - vi izbirate prvi. Mladičev ne sme prodati, dokler vi ne izberte, ali pa vam mora plačati skočnino.

Kakšno takso na KZS? Ok mednarodna paritev ampak jaz nisem za skok mojega samca plačala popolnoma nič  ???


McKruster - ko smo mi izpolnjevali prijavo paritve je bilo na njej tudi posebno poglavje o plačilu. Torej ali izberem mladiča ali denar. Če denar koliko denarja dobim. Če mladiča kateri spol mladiča. Ne spomnim pa se več ali je napisano tudi da je bila prva izbira moja ali smo se to samo dogovorili. Zdi se mi da je bilo to tudi napisano...a v SLO tega ni?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 02 November 2007, 16:18:12
Ja, samo če v to poglavje napišeš samo mladiček, potem nimaš nobene garancije kakšnega spola bo ta mladiček ali kdaj ga lahko izbiraš. Jaz se načeloma sicer strinjam, da morajo takšni dogovori temeljiti na zaupanju, vendar včasih je re boljše detalje tudi zapisan. Ker če bi oni imeli napisano na prijavi paritve 8ki je v 4 kopijah) takole: "plačilo 1 mladiček - psica, prvi zbor, v kolikor v leglu ni psice gotovina v ceni 1 mladiča - to je npr. 800 eur" potem nikakor ne bi bilo dvoma kar jim pripada in bi lahko lastnika psice tudi iztožili za znesek, saj prijava paritve velja kot pogodba. Ampak ker so oni napisali samo "en mladič", če sem jaz prav razumela se je pač zgodilo kar se je edino. Kar pa mislim, da imajo popolnoma legitimno pravico zahtevati, pa je plačilo za skok v celotni vrednosti mladiča in ne zgolj polovico.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #23 : 02 November 2007, 16:20:48
Če so v leglu vsaj živi mladiči, KZS pošlje lastniku samca plačilo takse - velja za paritve v Sloveniji. Če pariš z lastnimi psicami, potem ne. Ali pa še ob enih posebnih pogojih.

24. člen (Pravilnika o strokovnem delu)
Lastnik psa oziroma oseba, ki ji je začasno prepuščena skrb za psa in ima stalno bivališče v Republiki Sloveniji, plača za vsako uspešno opravljeno paritev pristojbino (takso skočnine) na podlagi računa, ki ga izstavi KZS po veljavnem ceniku za tekoče leto, če so najmanj trije mladiči iz legla vpisani v Rodovno knjigo KZS.
Takse skočnine ne plača oseba, ki je v času paritve lastnik obeh partnerjev.
Plačila takse skočnine so oproščeni tudi vsi lastniki psov, ki pse uporabljajo za delo v lovišču in za humanitarne dejavnosti (potrdilo strokovnega organa).
Če lastnik plemenjaka tudi po opominu ne poravna takse skočnine, mu KZS v soglasju s pristojnim strokovnim organom izreče začasno vzrejno mirovanje, do poravnave njegovih obveznosti do KZS.

Razen , če po novem tega ne obračunavajo (naš samec je zadnjič paril pred tremi leti, tako, da...)

Taksa je 25 € (ne vem, a z DDV ali brez). Vir: Kinolog 6/2007

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 02 November 2007, 18:20:11
Taksa je 25 € (ne vem, a z DDV ali brez). Vir: Kinolog 6/2007

to je z DDV


Ferry

  • Gost
Odgovori #25 : 02 November 2007, 20:47:34
Ja, McKruster, se strinjam, napisati bi morali veliko več, kot samo en mladiček, ampak kot pravijo: "vsaka šola nekaj stane". Naslednjič, bomo definitivno vzeli denar in ne mladička in ceno tudi napisala, da ne bo nič dvoumnega.

Seveda, pa se mi zdi tudi normalno, da se potem plača - vsaj v tem primeru, cena mladička, ne pa kar nekaj (ker niti ne vem na kateri podlagi se je odločil za polovično ceno, mogoče nasvet kakšnega pesjanarja?).

Kolibri, naš kuža je delovni kuža in ima opravljen delovni izpit, le tako je tudi lahko zaključil šampionate, za katere je delovni izpit pogoj, tako, da nam takse ni treba plačati.

Lp



hesta

  • Gost
Odgovori #26 : 05 November 2007, 08:39:02
Ferry!
Na žalost je v SLO, vsaj pri goničih vse narobe, en kup goljufij (kar se tiče telesnih ocen, PNZ in vzrejnih pregledov), zato ne verjemi vsega , kar ti priporočajo nesposobneži , brez licenc za pasme katerim podpisujejo vzrejne knjižice in kartončke.
Plemenjak je tvoj, ti odločaš kakšno in kolikšno bo plačilo za skok.Če komu ni kaj všeč naj gre parit drugam.Konkretno med beagli imajo zdaj samo sorodstvo, cel trop jih je bilo v soboto na vzrejnem pregledu, imeli so vsi PNZ, čeprav večina od njih sploh ne ve kaj  je to. Glavno,da je "štempelj" na rodovniku.Ocenjevalnih listov in udeležbe pa itak nihče ne preverja.



Taja_the_vizsla

  • *
    • Prispevkov: 105
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 05 November 2007, 09:34:05
Živjo Ferry,
katero pasmo imaš?

lp Vid



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #28 : 05 November 2007, 13:24:40

Kolibri, naš kuža je delovni kuža in ima opravljen delovni izpit, le tako je tudi lahko zaključil šampionate, za katere je delovni izpit pogoj, tako, da nam takse ni treba plačati.

Lp

 :o :o
Prvič slišim, da psom z delovnimi izpiti ni treba plačat takse za skok  ???
Sem pa res neumna, pa same take sem imela  in sem plačevala takso  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #29 : 05 November 2007, 16:48:54
Deteljica lovske?
Ali kakega ovčarja z izpitom za pašo...?

Ostalo žal ne velja.

Kako pa je pri nemcih?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P