Neješč mladič

bamci2 · 31232

WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #60 : 22 April 2010, 18:20:07
Zaenkrat sem ji kuhala zraven riž ali je pojedla hrenovko, ampak bom poskusila še z mesom (kuhan piščanček ali kaj je najbolje za mladička?). Jogurt, smetana, skuta ji ne paše. Pa dajemo ji zraven mokro hrano (Nature diet, Renske). No, to bi jedla samostojno kolikor hočeš. Samo ne morem ji kupovat samo to, ker pride predrago. Briketki pa...malo tu malo tam. je pa zmazala zadnjič celo tester vrečko briketkov Ziwi peak. Kar mljaskala je! ampak tako je bilo tudi pri AG-ju, ko ga je dobila, zdej pa ga sicer je, ampak ni pa ravno nora nanj.
Drugače pa smo v stanovanju in nimamo vrta, tako da hodimo ven samo na sprehode in na travnik se zjagat. Takrat pa še uživa, da mi pobegne s kakšnim tujim drekom v gobčku!  ;D



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #61 : 22 April 2010, 18:38:41
Hrenovke in podobne preslane stvari niso primerne za mladiča, niti odraslega psa! Psi (natančneje njihove ledvice) ne prenašajo soli. Take stvari se da recimo za priboljšek pri učenju (jaz še to ne). Sicer me pa ne čudi, da noče briketov če dobiva take deliaktese :P Noben pes se ne bo izstradal do smrti (razen, če je resno bolan)... enim paše pač jest več, drugim manj...



WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #62 : 22 April 2010, 19:52:08
Glede hrenovk se strinjam in tega niti ne prakticiram na veliko, sicer pa je naša dama pojedla vsega skupaj mogoče dve polovički pa še to ne naekrat. In je res, da stradala sigurno ne bo, bo pač pojedla, ko bo dovolj lačna. Ve pa, da je mokra hrana veliko bolj dišeča in okusna kot briketi in zato viha nos. Brikete ji itak zamešam v mokro hrano in ko to ugotovi, noče pojesti. Lumpa! Katero meso pa priporočate za 11 tedenskega mladiča? Rada bi ji skuhala tudi kaj meseka pa ne vem ali je samo piščanček ok ali tudi kaj drugega.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 22 April 2010, 21:53:21
Jaz moji (kadar ji skuham) dam piščanca/purana/kunca/jagnetino z rižem in korenjem/bučko. To naj bi bil precej uravnotežen obrok. Takole kuhano imajo vsi radi:-) Samo se potem še bolj razvadijo in so briketi sploh najbolj nagravžna stvar na svetu (medtem, ko so drekci še vedno privlačni :P). Na srečo je Kaili čez noč začela oboževat tudi briketke in ni potem nobenih problemov. Je pa res, da je bila kot mladiček malo bolj zalita in ni marala jest, zdaj ko je bolj vitka pa poje kar ji pač dam... Se mi zdi, da majo eni psi tko naravnan organizem, da sami pazijo da nimajo prekomerne teže ;D (blagor njim :-[)
Ji pa 90% obrokov poklikam...



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 22 April 2010, 22:41:36
Psu mesa ni treba kuhati. Sploh. Ima gobček z zobki, ki so pri tej starosti sposobni pojesti velik del surovega piščanca.
Začni z enim tipom beljakovin, najlaže s piščancem. Začni s prsi s kostjo noter. Razreži na četrtino, verjetno je ena četrtina dovolj za en obrok. Malo kosti mora biti v obrokcu, če ne bo kakec možno da tekoč (to ni driska). Poskusiš lahko.
Količina se izračuna: 2 do 4 % pričakovane ODRASLE teže tvoje vipetke. Recimo če pričakuješ, da bo zrasla do 8 kg (npr. kolikor sta težka starša), je to npr 3% od 8kg je 240 g. To potem porazdeli v 3 ali 4 obrokce.
It's that simple. Z jagnjetino ne moreš začeti kot prvo beljakovino, ker je premastna. Če bo vse v redu, jo boš začela uvajati po 2 tednih.

To je samo možnost, kako hraniti psa. Ne hranimo vsi briketov.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 22 April 2010, 23:23:24
Kosti NISO hrana za psa! Sploh pa ne piščančje, ki se lomijo diagonalno in se rade kam zapičijo. Tudi sicer se kosti ne prebavijo, dobre so recimo samo za 'čiščenje zob', kar pa pri mladiču z mlečnimi zobki ni potrebno. Prav tako jih ogromno psov ne prenaša (driska ali pa obstipacija). Dostikrat je treba kakšno hujšo obstipacijo zaradi kosti reševat operativno.
To, da psu ne daješ briketov ni nič slabega, ampak dajanje kosti je pa nepotrebno.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 22 April 2010, 23:25:36
Sploh pa rabi mladič za razvoj tudi precej ogljikovih hidratov in maščob... tko, da bi dajal samo meso je neumnost. Če imaš kakšen strokoven vir ali članek s to teorijo ga z veseljem preberem...



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 22 April 2010, 23:32:05
Kosti med drugim so hrana za pse. Piščančje in na sploh vse perutninske tudi, vključno s puranjimi. Samo kuhane pa res ne. Prebavijo se v nulo. Do konca. Driska pri surovem na začetku je možna, predvsem če se ne dajo popolnoma nič kosti (ampak to ni bolezenska driska, ampak mehko blato, kar ni isto).

Malo poglej naokoli, iz tujine od vzrediteljev k nam prihajajo mladički, ki so na surovem gor spravljeni. In to od zelo dobrih vzrediteljev.

Edine kosti, ki niso primerne, so goveje, ker so resnično pretrde in pa kosti, ki nosijo težo večjih prežvekovalcev (noge).

Je pa primerna količina kosti v prehrani 10%. Ne več. To je zelo, zelo malo. Npr. kurji hrbet ima 44% kosti, kar pomeni, da je izredno koščen in ne more predstavljati edinega vira perutnine (čeprav ga je moj mladič že pri 4 mesecih z lahkoto zmlel v kaki minuti do konca).

Maščoba se pa mesa tako in tako drži oz. je njegov sestavni del.



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #68 : 22 April 2010, 23:34:11
Mislim, da je veliko na to temo napisano v temi o surovi prehrani.
Jaz svoji dajem piščančje dele, pa se ji še nikoli ni nič zataknilo, dobi prav vse kosti (razen svonjine) in ji ponavadi zgloda do konca (ne ostane skoraj nič, v bistvu poje celo telečjo kost). Zame je surova prehrana res najboljša možna in moja po njej nima čisto nobene reakcije, medtem ko po briketih ima vedno vsaj na nekaj dni drisko.

Tale stran je vredna ogleda (je o naravni prehrani)=> KLIK

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 22 April 2010, 23:41:39
Ja, ko je moj mladič in to manjše pasme, prvič dobil del puranjega bedra, sem zamižala in čez kako minuto je bilo vse pospravljeno. En del kosti, ki se je diagonalno zalomil, mu je padel iz gobca in še predno sem ga uspela pograbiti, da ge on že dal v usta, malo prelomil in ga ni bilo več. Pes zadovoljen, kakec perfekten.

Poudarjam, skupno je kosti v prehrani dovolj 10%, kar pomeni veliko mesa in zelo zelo malo kosti, ki se jih da pojesti in prebaviti (nič govejega, nič kosti nog, nobenih golih kosti sploh).

Da ne bo pomote, nobenega ne silim, samo povem, da če je pes res neješč, mehko pa vse poje, sklepam, da bi surovo takoj zapopadel. VAžno je, da vsaj nekaj dobi vase, pa karkoli to je. In ne, ogljikovi hidrati kot taki so zelo malo pomembni v pasji prehrani (že pri briketih gre trend v no grain). Res je treba še kam ven pogledati, kako se dandanes hrani. Jaz sem bila šokirana, ko mi je kolegica agilitašica iz Amerike rekla, da tam še redko kdo svojega psa hrani z briketi... In ja, več je v temi o surovi hrani o tem napisanega.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 22 April 2010, 23:50:12
Meni se zdi naravna prehrana super in sploh nisem tako zagret zagovornik briketov. Sem pa videla že kar nekaj psov z resnimi težavami zaradi kosti... Še enkrat poudarjam, da jih pes ne izkoristi. Je pa super, da eni nimajo težav zaradi njih...



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #71 : 22 April 2010, 23:53:49
Sicer nisem zelo poučena o naravni prehrani, ampak po neki logiki dobi iz kosti vsaj kalcij, če ne še kaj.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 22 April 2010, 23:59:48
Jaz pa poudarjam, da SO nujen del surove prehrane. Govorim o kosteh, ki so prebavljive. Notri je kostni mozeg, kri, vse se to uporabi in prebavi. Seveda najpomembnejši pa so minerali, predvsem kalcij, ki so v kosteh. Če ne, bi moral umetno dodajati kalcij. Kmečki mački, če ujamejo ptiča ali miša in ga pojedo, pojedo vred tudi vse kosti. Ki so seveda majhne, mehke in prebavljive. Če bi jim kosti tako škodile, bi vsi kmečki mački že izumrli. IN če se ne bi prebavile, se jih tudi pokakati ne bi dalo (pa vidim pri svojih psih po barvi kakca, kako gre ven natanko tisto, kar smo jedli prejšnji obrok ali dva, pa je vedno homogena zmes in ne delci kosti).

In še poudarjam, da pa SO škodljive in nevarne kosti:
- kar se prodaja kot kosti za juho
- gole kosti
- večina govejih kosti (so pač zelo trde, predvsem kosti starejših živali)
- kosti NOG večjih živali so pač pretrde, ker npr. nosijo težo 400-kilskega bikca



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #73 : 23 April 2010, 00:09:23
Sploh pa rabi mladič za razvoj tudi precej ogljikovih hidratov in maščob... tko, da bi dajal samo meso je neumnost. Če imaš kakšen strokoven vir ali članek s to teorijo ga z veseljem preberem...

Mene bi pa blazno zanimal kakšen strokoven članek o tem, da potrebuje mladič za razvoj precej ogljikovih hidratov.


Strokovni viri o nepotrebnosti ogljikovih hidratov:
- AAFCO (American Feed Control Officials): ogljikovi hidrati v prehrani psov niso potrebni in za pasje hrane ne navajajo minimuma potrebnih ogljikovih hidratov
- Dr. David S. Kronfeld: “Carbohydrates are most important for dogs in two situations: puppies just coming off mother’s milk and lactating bitches.“ (“Dogs – Anatomy of a Carnivore and Dietary Needs” by Lew Olson, http://www.b-naturals.com/spr99 ). He continues by saying that carbohydrates need not be supplied to adult dogs, even those working hard, as the liver is able to easily synthesize sufficient glucose for utilization by the body.
- William Campbell (behaviorist): povezava med hranjenjem mladičev s hrano z veliko ogljikovimi hidrati in pretirano hiperaktivnostjo, ko so lastniki prešli na hrane, ki vsebujejo bistveno manj ogljikovih hidratov je bila sprememba v vedenju vidna že po 14 dneh (nekaj o tem recimo tule http://www.kindredspiritsk9.com/carbs.html)



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 23 April 2010, 00:22:01
Mene bi pa blazno zanimal kakšen strokoven članek o tem, da potrebuje mladič za razvoj precej ogljikovih hidratov.

Precej je relativno. Tisti, ki se radi spotikajo ob besede si najbrž razlagajo da svojemu psu dajem samo riž :P
Bom šla po počitnicah v knjižnico in si izpisala vire in kaj točno navajajo da ne bomo razglabljali o tem koliko je precej :) Je sicer na netu ogromno enih teorij v vse smeri, ampak jaz kar prisegam na vet. knjižnico :)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 23 April 2010, 00:32:17
Jaz imam pa pred sabo Small Animal Clinical Nutrition. Sponzoriral jo je Hills:)))
Najbolj me je zadela vrstica, da povečevanje vlaknin v prehrani zmanjšuje možnost absorbcije pa ne več česa že, nimam zdaj časa poiskati. Skratka, potem navajajo, da je to treba umetno dodati.

Stran 273:
''Provided sufficient glucoeneogenic precursosr are available, dogs have no dietary requirement for carbohydrates except during gestation and neonatal development. Dogs are quite capable of mainatining normall blood glucose and tissue glycogen levels when fed carbohydrate-free foods.''

Isto mi je povedal moj veterinar. Edino ga skrbijo vlaknine, ampak izključno v funkciji peristaltike, ne kot nekaj, kar se absorbira v pasji sistem.

In če damu psu skuhan ječmen, kašo, celo zrnje, to pokaka v isti obliki ven. Celo zrnje, ker nima niti zob, da bi to prežvečil, niti prebave, ki bi to prebavila.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #76 : 23 April 2010, 12:23:37
Kaili, mene sploh ne zanima kako posamezniki prehranjujete svoje pse, zanima pa me vse, kar je vezano na prehrano psov kot tako. In glede na vse prebrano (strokovna literatura, pa vse mogoče povezave naprej, od vzrediteljev, vedenjskih strokovnjakov itd.), pa na pogovore z veterinarji nutricionisti, tudi s takimi, ki so delali večdesetletne raziskave, kar ostajam pri mnenju, ki ga imam.

Kako delujejo ogjikovi hidrati v pasjem organizmu? Kaj se dogaja v pasjem organizmu ob vnosu presežka ogljikovih hidratov? Kako hipoglikemija vpliva na psa? Kakšna je kvaliteta OH, ki se uporabljajo v prehrani psov, kakšen je njihov glikemični indeks, kaj to povzroča v krvi psa in zakaj za vraga danes psi obolevajo za človeškimi civilizacijskimi boleznimi?



WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #77 : 23 April 2010, 15:57:33
Madonca, tole pa je ratala vroča debata!  :o Sem pa izvedela marsikej novega iz vaših postov in definitivno bom dala naši malčici meso pa da vidimo reakcijo. Glede na to, da kar nori po kuhinji, ko mož je kakšno meso ali salamo, bo pomoje svoj obrok z mesekom tudi zmazala u nulo.

Smo bili pa danes pri vetu in je rekel, da je zdrava in da niti ni presuha. dobili smo pasto za razglistenje, drugi teden pa se gremo cepit.  :)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 23 April 2010, 19:36:09
Wipi, to je važno. Jaz se pri zgodbah 'naša nože jesti' vedno prestrašim, da so izstradani, ampak ste v redu, kar je super. Po mojem gre pri vaju za izbirčnost in čakanje na kaj boljšega. recimo naštela si veliko stvari, ki si jih preiskušala in pač psička ve, da ko nekaj odkloni, v naslednjem obroku dobi nekaj boljšega. Ker gre za kužka pri 11 tednih, ki pije kot goba vse tvoje reakcije, je zdaj zelo nevarno, da boš ustvarila kronično izbirčnico. IN se boš s tem ubadala celo življenje. POenostavi zadeve sebi in psu in če se odločiš za brikete, imej samo ENE brikete in nič drugega in to hrani. Skledo daj ven za 15 minut, potem pospravi. Ponudi pri naslednjem obroku. Za v malo šolo si vzemi priboljšek po želji ali uporabljal en obrok briketov za nagrade.

Lahko pa seveda začneš s surovim (moji še vedno požrejo vsak briket, ki pade na tla, kljub temu, da jedo surovo).

Ja, civilizacijske bolezni zaradi briketirane hrane, to bi bila lahko posebna tema.
-Zobje - tukaj lahko začnemo in skoraj nehamo. Čeljust in oblika zob, ki je namenjena trganju, goltanju, grizenju, v skledi pa majhni okrogli kroketki, ki se lepijo na zobe in jih mora pes prestosto pogoltnit... Obloge, kamen... 
-Alergije in razne intolerance na hrano (saj ni čudno, ko je v briketih gemišt vsega, kar obstaja)
-Pretirana debelost ali pretirana suhost, ob tem da pes poje ogromno količino briketov na dan, kaka pa ogromne kakce 3 do 4x na dan. BTW, 3x na dan kakanje ogromnih klobas ni normalno in primerno.

Seveda različni psi različno prenašajo brikete, samo a ni malo čudno, da pes poje pol kile briketov na dan in je ob tem ves koščen? Da se razumemo, tudi moja psica je 8 let jedla le brikete. BIla zavaljena, čeprav smo bili na koncu pri eni pesti briketov na dan, pa vseeno. No, kjub temu, obstajajo briketi, kjer se proizvajalci trudijo z bolj promerno količino proteinov in maščob v sestavi - vsaj nekaj.



WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #79 : 23 April 2010, 21:07:48
Hvala, Taar. Tale je bila ena boljših in pomoje prvi post, ki me je nekako pomiril. Bomo začeli dosledno uvajat red pri hrani brez zmišljevanja in da se bo čez nekaj dni že pokazal prvi uspeh.  :)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 23 April 2010, 21:10:27
Poročaj nam:)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #81 : 25 April 2010, 13:04:17
Wipi, to je važno. Jaz se pri zgodbah 'naša nože jesti' vedno prestrašim, da so izstradani, ampak ste v redu, kar je super. Po mojem gre pri vaju za izbirčnost in čakanje na kaj boljšega. recimo naštela si veliko stvari, ki si jih preiskušala in pač psička ve, da ko nekaj odkloni, v naslednjem obroku dobi nekaj boljšega. Ker gre za kužka pri 11 tednih, ki pije kot goba vse tvoje reakcije, je zdaj zelo nevarno, da boš ustvarila kronično izbirčnico. IN se boš s tem ubadala celo življenje. POenostavi zadeve sebi in psu in če se odločiš za brikete, imej samo ENE brikete in nič drugega in to hrani. Skledo daj ven za 15 minut, potem pospravi. Ponudi pri naslednjem obroku. Za v malo šolo si vzemi priboljšek po želji ali uporabljal en obrok briketov za nagrade.

Lahko pa seveda začneš s surovim (moji še vedno požrejo vsak briket, ki pade na tla, kljub temu, da jedo surovo).

Ja, civilizacijske bolezni zaradi briketirane hrane, to bi bila lahko posebna tema.
-Zobje - tukaj lahko začnemo in skoraj nehamo. Čeljust in oblika zob, ki je namenjena trganju, goltanju, grizenju, v skledi pa majhni okrogli kroketki, ki se lepijo na zobe in jih mora pes prestosto pogoltnit... Obloge, kamen... 
-Alergije in razne intolerance na hrano (saj ni čudno, ko je v briketih gemišt vsega, kar obstaja)
-Pretirana debelost ali pretirana suhost, ob tem da pes poje ogromno količino briketov na dan, kaka pa ogromne kakce 3 do 4x na dan. BTW, 3x na dan kakanje ogromnih klobas ni normalno in primerno.

Seveda različni psi različno prenašajo brikete, samo a ni malo čudno, da pes poje pol kile briketov na dan in je ob tem ves koščen? Da se razumemo, tudi moja psica je 8 let jedla le brikete. BIla zavaljena, čeprav smo bili na koncu pri eni pesti briketov na dan, pa vseeno. No, kjub temu, obstajajo briketi, kjer se proizvajalci trudijo z bolj promerno količino proteinov in maščob v sestavi - vsaj nekaj.

Taar, osebno dajem brikete, pa sem prej dajala tako kuhano kot surovo. Ampak vprašanje ni toliko v tem, dajati brikete ali ne, ampak sestava obrokov. Pomembno je razumeti, pomembno je uravnotežiti obroke in pomembno je vedeti kaj določene setavine dajo organizmu in kako v kombinaciji z ostalimi delujejo na pasji organizem.

In dlje, ko svoje pse hranim po enakem sistemu kot ga Montignac priporoča za ljudi, se pravi, da mi je pomemben nizek glikemični indeks obrokov, minimalna količina ogljikovih hidratov, če se le da so obroki brez žitaric, bolj opažam velike spremembe na svojih psih. Prav zanima me kaj bo dolgoročno prinesel tak način prehranjevanja mojim psom.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #82 : 27 April 2010, 12:50:31
Evo to mene zanima-dolgoročno. Kako se te relativno nove hrane, z drugačno sestavno obnašajo pri psih, ki to jedo 15 let. Zato rahlo cvikam pri vseh novitetah, po drugi strani pa hranim s tistim kar trenutno ustreza (požre itak vse, a primerno pa ni vse).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #83 : 27 April 2010, 16:28:11
Jaz trenutno ne kompliciram dosti. Briketov ne poje prav veliko čez dan - nekaj jih zmaže zjutraj (samih ali skupaj z mokro hrano oz. jogurtom), nekaj poklikava in nekaj jih zmelje čez dan za vmes. Drugače pa poje kar nekaj mokre hrane (Nature diet, Renske, Almo nature), obožuje kuhanega piščančka in za priboljške sir, ko je na vrsti učenje. Ker je še mladič, ne želim preveč eksperimentirati in ji dajati vse možno. Za to bo še čas. In tudi briketov bo več pojedla, ko bo malo starejša. Za zdaj hrusta AG (bo še za kakšen mesec ali več), potem gremo verjetno na Ziwi peak. Poje očitno toliko kot potrebuje, hrano ima na voljo in se mi zdi, da je kar lepo zadovoljna in vesela mala žverca.  :)
V briketih pes sicer dobi vse, kar potrebuje, ampak mislim, da vsakemu paše še malo dodatkov zraven (kuhanih ali surovih). Tudi mi ne jemo vedno isto in si tu pa tam zaželimo še kaj slastnega zraven (meni že briketi AG dišijo po čokoladi  :D Resnično!)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #84 : 28 April 2010, 15:46:33
Naši psi so danes za kosilo dobili brikete s polento, polito s kozjim mlekom. Dropsi je imel polento še nad očmi  :P.



WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #85 : 01 Maj 2010, 14:32:04
Tudi Mia ima rada polento, ampak ne vem, zakaj ji briketi ne sedejo. Če jih zamešam v hrano, veliko manj poje kot če jih ne. Samih se pa skorajda ne dotakne. tudi, če jih prelijem z jogurtom ali dodam skuto nič ne pomaga. Kako naj jo pripravim, da bo pojedla več briketov? Naj ji za kakšen obrok ponudim samo brikete in nič več?  :-\



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #86 : 01 Maj 2010, 15:31:18
Tudi če brikete zaliješ z vodo? Ne sicer tako, da se skoraj utopijo, ampak da so malo namočeni? Tudi če ji sklikaš oz. nagrajuješ cel briketiran obrok?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #87 : 01 Maj 2010, 18:03:58
Moja je bila na začetku zelo neješča (je pojedla samo par briketov čez cel dan), pa smo se šli kdo dalj vztraja. Sem pa uporabljala tisto 'finto', ko daš psu za jest, po 15min pa daš stran in ponudiš za naslednji obrok. Ko je pa jedla, ni pa pojedla vsega obroka, sem ji pa vsakič, ko je odmaknila pogled od hrane, skledo vzela in spet ponudila pri naslednjem obroku. Psica se je naučila, da ko dobi hrano, se jo poje in se ne ubada z vsem kar se dogaja okoli.

Ker pa ni hotla jest iz roke (oz. je hrano ven pljuvala, ko jo je dobila za nagrado, če so bili 'navadni' briketi) sem pa z njo delala na način Mie Skogster, ko navadiš psa, da hrana ni samoumevna, da si jo mora priborit. V zaprti pesti so briketi (to delaš z lačnim psom) in če je pes lačen, bo šel za vonjem hrane. Ko začne slediti roki, mu dovoliš, da se zagrebe za premikajočo se hrano. V bistvu mora pes malo bolj na grobo izsilit hrano iz tvoje roke. Po tej vaji, pa je psica za nagrado dobila obrok. V bistvu se gre za neko igro s hrano, da se pes nauči, da se mora zanjo potrudit. Potem ko pa imaš to narejeno moraš pa delati na lepem jemanju, kar je v bistvu nasprotno tej vaji, ampak ko ima pes že izdelano neko vrednost na hrani, naj ne bi bil problem.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #88 : 03 Maj 2010, 07:15:45
Naša zalitih briketov z vodo že od začetka ni preveč marala. So se ji pacali po ustih, ker so se preveč napili (ker pač ni takoj pojedla vsega). Rajši grizlja suhe, ko ji zapašejo. Včasih jih nasujem še v Konga pa ga potem kotali po tleh in se ji počasi vsipajo ven. Samo to je vse akupaj premalo. Mogoče jih poje za eno pest čez dan. Za meseka bi pa ubijala, to pa ja. To pa obožuje! Včeraj sem ji za večerjo skuhala malo riža in korenčka in dodala kuhanega piščančka. Je pomlatila vse, še posodo je polizala!  ;D Bom ji pa poskušala večkrat poklikat brikete in upam, da bo delovalo.

Včasih se niti ne čudim, da ni lačna, ker zunaj poje vso travo, ki jo vidi. Zdaj so povsod kosili travo in so ostali tisti mali kupčki, ki jih ona z užitkom pomašina.  :) Drekci so pa itak poglavje zase. Kako ji to diši...



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #89 : 03 Maj 2010, 07:50:35
Zato so pa kakšni bolj kalorični briketi (ala Orijen) super za neješče pse, ker je dovolj, da jih pojejo samo pest ;)