Spodbujanje igre

čara · 23210

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #30 : 01 December 2009, 10:03:51
Kaj češ razčistit? Saj za psa "delo" je igra. Če prav šolaš je to povsem normalno. Ena od oblik sodelovanja. Neposredno, pristno direkten stik z vodnikom. Mnogo psov, ki se sicer radi igrajo in radi jejo lahko med delom daje prednost delu.
Tipične discipline, kjer se to dogodi so npr obramba, trikci in agility, pri nekterih sled pri nekaterih tudi poslušnost. Igrača ali hrana so za njih bolj prisilna pavza oz znak, da bo dela konec.
Pri teh moraš s sestavo vaj in dimaniko treninga skrbeti , da razpoloženje ostane ,da se vaje medsebojno nagrajujejo in da s ponavljanjem ne nagrajuješ napak.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 01 December 2009, 10:20:37
Ampak zanimivo mi je, da nagrado kljub vsemu pričakuje, čeprav je ne požre.  ??? Pride po nagrado, ko jo potrdim in tudi če ve da imam v žepu manj vredno nagrado, ne bo tako zavzeto skakala, kot ob večvredni, ko kar poskakuje v položaje za katere ji dajem namige .. če pa tebe sedaj prav razumem, ji pa nagrada med delom sploh ni nagrada, ampak bolj "kazen"  ???

Igro bi pa rada imela zato, da jo sprostim - ali jo sploh rabim sproščat, če v delu uživa?

Ne vem če sem te prav razumela  :-\



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #32 : 01 December 2009, 12:09:31
Zakaj vas pa moti, če odnese? Mimi je se ful rada igra, takoj zagrabi cufo, pol se cufava in ko jaz spustim, si cufo odnese kak meter, dva stran in jo spusti. Se ne zmeni za njo, kadar je nimam jaz v rokah. Mene to nič ne moti, saj jo spusti. Pa zelo rada se tako igra, pa vseeno nikoli ne laufa s cufo v gobcu za mano, da bi še... :)

Haha, pa najboljša je s cufo, ko prilaufa iz revirja, jaz dvignem cufo in pol samo skoči nanjo, jo zgrabi v lufto, pade z njo dol in jo spusti. To ji je ful nagrada, da lahko zgrabi tako v zraku cufo, pa že to da lahko laufa okrog revirjev jo ful zabava. Se ne morem z njo cufat takrat, ker bi me podrla, ko prileti ali pa bi jo nabilo, pol pa raje spustim cufo...Požrešna je kot tank drugače, ampak kadar je cufa v igri me samo butasto gleda, če ji ponudim še priboljšek. Isto pri frizbiju. Saj vzame, samo nič ji ni jasno, pa še umiri se. Pol se pa raje cufava, priboljške imam samo za trikce in poslušnost, za delanje hitrih vaj in laufanje imam samo igračo. ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #33 : 01 December 2009, 12:16:10
Mene moti predvsem to, da začne čvekat igrače-jih uniči in poje, ni zdravo za njo, še manj za mojo denarnico. Zdaj delam tako, da so igre kratke, igram se vsakič ko si ona želi, včasih se lovima, malo se cufama, in res jo bom primla za štrik in začela tečt z njo vred, pa igrala se bom brez prostonosti hrane.

Upam, da bom sčasoma uspela dvignit vrednos igri-kakršnikoli, da jo bom lahko uporabila na sprehodih, za nagrado pri dinamičnih vajah.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #34 : 01 December 2009, 12:22:27
Ampak zanimivo mi je, da nagrado kljub vsemu pričakuje, čeprav je ne požre.  ??? Pride po nagrado, ko jo potrdim in tudi če ve da imam v žepu manj vredno nagrado, ne bo tako zavzeto skakala, kot ob večvredni, ko kar poskakuje v položaje za katere ji dajem namige .. če pa tebe sedaj prav razumem, ji pa nagrada med delom sploh ni nagrada, ampak bolj "kazen"  ???


ne ni ji kazen, ji je potrditev, ampak v smislu, da prav dela in ker se ji zdi da ji pripada. Obenem ima občutek da boljša nagrada pomeni,da je boljše naredila in da jo bolj ceniš. Saj ste se šli kdaj kako igrico, ko so bili nagrada npr bombini, ki jih otroci sploh ne jejo kdo ve kaj radi , pa vseeno z veseljem zbirajo za nagrado simbolično( npr kakšna otroška ruleta , člvek ne jezi se ipd  ;) ).
 Pravim pa da je nekaterim z delom obsedenim nagrada včasih tudi odveč oz jim je motnja.
Tu so psi pač različni.
Vsekakor pasje dojemanje in čustvovanje ni tako enostavno kot bi si mnogi želeli in je tudi od osebka do osebka in v različnih situacijah pri različnih osebkih zelo različno.
Nagrada navadno ni zaželjena, kadar je pes v določenem delu pod primarnimi nagoni (npr najpogosteje border ko pase, lovski pes ko lovi, vaje obrambe). Tako razpoloženje u bistvu pomeni,da delamo dobro. In ti psi na koncu dela radi sprejmejo vse nagrade za nazaj.
Drugo so psi, ki u bistvu niso ne vem kaj "sodelavni" in nagonski, a smo z dobrim delom uspeli dvigniti veselje do samega dela na osnovi nagona uveljavljanja.
Čisto drug paket pa so  psi, ki se v delu ne igrajo,ker imajo slab odnos do dela, so nesporoščeni , se počutijo izsiljevane in zato niso v stanju sprejemati nagrade.
Tako da je preko forumov težko ugibati kam kakšen pes sodi.
Ja pa koristno da se ve,da stvari lahko zgledajo podobne ,a sploh niso.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #35 : 01 December 2009, 12:23:47
Mene moti predvsem to, da začne čvekat igrače-jih uniči in poje, ni zdravo za njo, še manj za mojo denarnico.

A tudi cufo flisasto žveka? Jaz bi vzela samo eno cufo, ki je drugače brezvezna, če se ne igra z njo. Ker če je kaka žogica na štriku ali kaka druga igračka za vlečenje je mogoče prezanimiva...Vzami neko navadno cunjo brezvezno.
Moja tastarejša je tudi odnašalec in uničevalec, pa vse zelo težko spusti, sploh žoge in frizbije, ampak cufo pa takoj, ker ve, da je to bistvo igre...Ampak se pa rada igra, opažam edino, da moram na kašni tekmi začet bolj nežno in jo malo dlje vabit, da na polno zgrabi in je pol več nič ne zmoti...Ampak ona malo rabi, da se sprosti, pa ji je zato verjetno malo težje se čisto prepustit, če se še kaj dogaja. Medtem ko Mimi je totalno skoncentrirana na cufo. Pa se od čistega začetka tudi ni vlekla kot nora, medtem ko se pa starejša je. Sem jo tudi morala priučiti tega, sem pa morala bolj nežno začeti in ne takoj skakat in vreščat kot opica(kot lahko zdaj, jeeeee :P), ker ji je bilo drugače to tumač.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #36 : 01 December 2009, 12:27:32
Vse odnese in žveči. Sem vzela staro majico, je pa res, da sem vozelj naredila in ona obožuje razvozlavanje vozljev z zobmi, potem pa sevda še požre.  :D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #37 : 01 December 2009, 12:28:20
Vsekakor pasje dojemanj in čustvovanje ni tako enostavno kot bi si mnogi želeli in j etudi od osebka do osebk ain v različnih situacijah pri različnih osebkih zelo različno.
Nagrada navadno ni zaželjena, kadar je pes v določenem delu pod primarnimi nagoni (npr najpogosteje border ko pase, lovski pes ko lovi, vaje obrambe). Tako razpoloženje u bistvu pomeni,da delamo dobro. In ti psi na koncu dela radi sprejmejo vse nagrade za nazaj.
Drugo so psi, ki u bistvu niso ne vem kaj "sodelavni" in nagonski, a smo z dobrim delom uspeli dvigniti veselje do samega dela na osnovi nagona uveljavljanja.
Čisto drug paket pa so  psi, ki se v delu ne igrajo,ker imajo slab odnos do dela, so nesporoščeni , se počutijo izsiljevane in zato niso v stanju sprejemati nagrade.
Tako da je preko forumov težko ugibati kam kakšen pes sodi.
Ja pa koristno da se ve,da stvari lahko zgledajo podobne ,a sploh niso.

deteljica, kako dobro napisano! Uau, pa res! :o

Ravno to sama opažam pri določenih stvareh,
Mimi je recimo na ovirah čudno, če se preveč igrava, kot da jo to moti, da ne more dalje laufat...Zato ji je pa všeč, isto kot pri revirjih, če samo zgrabi cufo, pol pa odvrže in lahko šiba dalje. Ker v nekaj pa se malo mora zagnat, drugače v mene prileti...



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #38 : 01 December 2009, 12:31:33
Vse odnese in žveči. Sem vzela staro majico, je pa res, da sem vozelj naredila in ona obožuje razvozlavanje vozljev z zobmi, potem pa sevda še požre.  :D
Kaj pa če takrat vzameš drugo staro majico in jo spet začneš vleči in vabit k igri? A ji je še vedno prva bolj zanimiva ali jo premaga in pride nazaj na cufanje?
Ampak ne vsiljivo, da ji jo tiščiš pod nos, ampak proč se sama igraš in jo vlečeš in spuščaš glasove in ona mora priti in pokazati interes, ne da jo siliš?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #39 : 01 December 2009, 12:34:23
Vsaka nova igrača je bolj zanimiva od prejšnje. Potem si pa že izbere katera je boljša in bi tisto imela in uničla. Plišaste stvari-no go.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 01 December 2009, 13:56:51
Deteljica, hvala! ;)




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #41 : 14 Februar 2010, 19:28:16
No, zdaj pa že znam dvignit Bino za igro-če sama sebe spravim na tla...No nekdo, ki se ukvarja s psi in tudi piše članke o šolanju in igri pa mi je svetoval tako "Ampak rezultat s tvojo psico napram vloženemu trudu ... rajši si omisli drugega psa, če misliš delat z njim saj tvoja psica očitno ne odgovarja tvojim ambicijam in ji boš zagrenila preprosto pasje življenje, ki si ga želi."

like hell I would.... ::) Seveda je enostavno, če dobiš mladička, 8 tednov starega, iz idealnih pogojev, paritvene kombinacije...Ampak je pa tudi izziv vzeti "manj perspektivnega" psa, ki ima za sabo že neko preteklost. Jaz itak nimam nekoh super duper  ambicij-z Bino ne. Jo imam namen naučiti vsega kar potrebujem za to, da bo lahko povsod z mano.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 15 Februar 2010, 10:07:29
Življenje ji boš zagrenila samo če jo boš forsirala v neke tvoje cilje, če pa boš znala pravilno in počasi it proti tem ciljem, ki morajo biti realno postavljeni, pa ni problema.  ;)

Meni je sicer večji izziv delat s psom, ki se ne odziva na prve ponujene standardne smernike,.. čeprav po drugi strani mora pa vsak vodnik zase najprej vedet kaj sploh želi. Nekdo, ki si želi stopničk in pokalov in mu je pes samo sredstvo do teh, si seveda ne želi takega psa, kot nekdo, ki mu je bistvena pot in cilj pravzaprav neznan, oz. sestavljen iz večih vmesnih ciljev. Predvsem bi se pa vsi morali zavedat, da velik del "perspektivnosti" ni odvisen od psa, ampak od znanja, ki ga vodnik zna uporabit na posameznem psu.  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #43 : 17 Februar 2010, 21:11:48
Se strinjam TibiQ...Bom zelo vesela, ko mi bo Bina prinesla igračko in je ne bi sčvekala-ampak ni tragedija če je ne bo-imam vedno pri roki priboljške za izmenjavo. Se mi pa zdi, da se v snegu rajši igra.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 18 Februar 2010, 08:05:58
Ja, saj drugače te razumem. Sploh je praksa dosti lažja od teorije. Meni doma, v stanovanju, kar sama nosi klobaso, mi jo meče v naročje, vlečeva se lahko tudi 15 minut skupaj,.. zunaj pa, celo če ni večjih motenj, oz. če sva nekje na travniku sami, ni tako zainteresirana za tako igro in v pol ure ene 3x zagrabi klobaso, pa še to jo samo malo potegne, potem pa spusti  ::)

Imam na sumu, da je dosti od te igre zunaj povezano, poleg motenj kot so vonjave,.. tudi s tem, da zunaj se jaz pač ne valjam z njo po tleh,....



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #45 : 24 Januar 2012, 19:57:20
Je pri spodbujanju cufanja bolje če se jaz gibam al je OK da sem primeru? (klikam prijemanje cufe in poteg za cofo in nagrajujem).


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 24 Januar 2012, 21:19:34
Naš se zelo rad igra, ne toliko z cufi kot z čemerkoli kar piska. Navdušen je ko mu mečem nekaj kar piska in mi to tudi prinese nazaj in spusti pred noge. Včasih pa se z menoj igra enako kot bi se z psom, torej igrača v gobcu = Jaz imam igračo, pridi, poizkusi me ulovit - v tem res uživa.  :)

Je kar konkretna razlika med tema dvema oblikama igranja. Pri ta prvi mi velikokrat izgubi voljo in začne delati 100 drugih stvari.

Igranja jaz nisem nikoli nagrajevala - še posebej zato ker se takoj ko vidi kaj za jest neha igrat. Cufa se z veseljem, še posebej ko mu jaz ne pustim da bi mi vzel cufo in mi mora dokazovati da je on močnejši.  ::)

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #47 : 24 Januar 2012, 22:36:51
Je pri spodbujanju cufanja bolje če se jaz gibam al je OK da sem primeru? (klikam prijemanje cufe in poteg za cofo in nagrajujem).

Odvisno od psa. Večina tistih s katerimi sem se igrala imajo raje akcijo  ;) gibanje... Če zašprintaš stran... kratki pobegi in igra z dvema enakima igračkama, če je pes zelo energičen.
Najvažnejše je pa gibanje igrače stran od psa...  :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #48 : 25 Januar 2012, 10:55:35
Jaz ne tekam toliko, ker se ji zdi trapasto, da bi ona za cufo letala-zaenkrat vsaj. Igračo pa premikam po tleh, po zraku stran od nje in jo zagrabi in zdaj že celo malo potegne.  :o

BlackDevil-jaz sem imela problem da je bila hrana bolj zanimiva, ampak to zato, ker sem nagrajevala zgolj spuščanje in menjala hrano za igračo. Nisem pa znala razvit igro kot je treba. In me to malo tepe.

Mi je pa cufanje taka fajn igra, ker to lahko uporabim tudi v sobi, žoge ji pa po hiši ravno ne mečem. :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 25 Januar 2012, 11:02:05
Moj se uleže na hrbet ko mi vleče cufo in potem ga jaz po celi kuhinji vlečem. Ga niti malo ne moti. On ne spusti.  ;D

Pa je drugače šolana?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #50 : 25 Januar 2012, 12:01:11
Kaj definiraš pod besedo šolana?
vedno se nekaj učiva. Letos je agility na pavzi, ker jaz nimam časa, drugo leto pa naprej.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 25 Januar 2012, 12:33:37
Šolana kot opravljen izpit - opravljen tečaj v kinološkem društvu?

Sprašujem zato ker bi te oni morali naučiti do konca razviti igro.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 25 Januar 2012, 14:09:01
Tudi z Dixom imam probleme z igro...  :-\ In na prehodu ni šans da se bi igral (zaenkrat), pa tudi pred hišo ali v garaži kakor kdaj. Tukaj pa govorim o igri z igračo...  ;) Jaz bežim pred njim z igračo, pa se sama z njo igram navdušeno, ko ima frizbi se tudi vlečeva... Ampak včasih ko mu jo vržem kar ''zleti'' naprej do nekega grma ipd., namesto da bi bil vsa navdušen za igračo. In ko pa je razpoložen le teče z njim okrog in nori, se mi zmeša...  :o Ampak ne da bi se navdušeno igral, bi mu vrgla igračo, bi jo prinesel, bi se vlekla... ampak le nori okrog da ga če je na povodcu komaj zadržim. In vržem mu lahko največ trikrat, potem pa že ni več zanimivo. Ampak pač vržem dvakrat, naredim par vaj pa spet. Sem pa končno našla vsaj eno igračo ki jo ima res rad, najraje do slej - plišasto piskajočo pandico (hvala teja con panto za božička)  ;D. Ampak ko jo dobi pa je spet tako navdušen da se ga ne da kontrolirati. ::) Se pa precej rad igra sam z mano. Kaj mogoče delam narobe pri igri (z igračo)?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #53 : 25 Januar 2012, 14:12:36
Aja, ja MŠ in A izpit, začele sva lani z agilityem, zdaj je na pavzi. Saj z ukradenimi igračami se je tam zelo rada igrala, tam je wubbo oboževala, z cufo iz flisa, vrvi, velurja, klobaso...cufat se pa potem ni več kaj hotela. Razen z gumjastimi igračami z zvončkom.

Problem je nastal, ko je odkrila žogico z zvončkom in so ostale igrače postale zelo nezanimive.  ::)

Je pa moji ful všeč, če ji brcam žogo, bolj od metanja.

Saj za žogo moja zelo rada skače. Ampak ker vsi tako opevajo cufanje, kake koristi prinese  v odnosu pes-vodnik, v samem pasjem obnašanju, sem se odločila dvignit vrednost te igre. Pa tudi priročna igra je, povsod, kjer pes ne more lovit žoge (pločnik, obcestna postajališča, sredi mesta, na samih treningih).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 25 Januar 2012, 14:17:37
Hm, berem tole temo, pa se mi porajajo zraven razna vprašanja.

Nekako ne morem razumet, zakaj tak halo, okoli tega, da se pes igra ali ne igra določene igre z lastnikom - po mojem mnenju je prvenstvena vloga igre sprostitev in zabava (šele potem učenje in usvajanje novih veščin) - tukaj pa se iz nečesa tako enostavnega/primarnega in značilnega za skoraj vsako malce bolj razvito živo bitje  dela cela znanost.
No, morda je ravno tukaj srž problema - lastniki očitno želite od igre nekaj več in pozabljate, da bi morala biti igra vsem udeležencem v veselje in da vanjo vsi udeleženci vstopajo na lastno željo. Torej če psu neka dejavnost/igra ni v veselje, ampak nekaj v kar ga 'sili' lastnik,  potem je verjetno popolnoma logično, da zanjo ne bo pokazal nekega navdušenja.
In zato ne razumem, zakaj nekega psa recimo siliti v prinašanje predmetov oz. v igro vlečenja/cufanja, če ta pes  nima razvitega nagona po plenu, kar je verjetno pogoj, da mu bo taka dejavnost sploh v veselje. Je  verjetno dosti bolj 'produktivno' in smiselno poiskati dejavnost, ki je posameznemu psu bolj pisana na kožo oz. ustreza njegovim naravnim zasnovam.

Ne vem, mogoče niti dobro ne zastopim frustracije lastnikov, katerih psi ne pokažejo neke želje po sodelovanju v igri, ker imam psa, ki tudi sedaj v 10 letu starosti še vedno naravnost obsedeno, do onemoglosti prinaša nazaj žogo (ali kar koli drugega, kar mu vržeš), se navdušeno igra vlečenje (jaz malce manj, ker imam potem zagotovo naslednji dan hud muskelfibr), preskakuje ovire,  si občasno domišlja, da je 'pastirski' pes in ves navdušen pomaga 'zganjati' rastlinojede pripadnike naše 'črede' (nekoliko nenavadna dejavnost za lovskega psa, ampak v njej neizmerno uživa) in si občasno, v kolikor človeški pripadniki tropa ne pokažejo pripravljenosti na igro, priskrbi zabavo kar sam (rezultat običajno ni preveč zabaven  :-\) - kar hočem povedati, je to, da psa nikoli nismo silili v neke dejavnosti, ki mu niso bile po volji, niti nismo pričakovali, da bo neka dejavnost ali igra vodila do nekih rezultatov oz. ciljev. No, da ne bo pomote, pes ima za sabo osnovno šolanje poslušnosti in brez problema opravljen izpit - tudi samo šolanje poslušnosti mu je bilo v veselje (običajno je že kak kilometer ali dva pred poligonom ves navdušen začel skakati po avtu), dokler ga le nismo 'morili' s kakim drilom (ponavljanju in piljenju vaj, ki jih je že usvojil, se je običajno uprl, ker mu stvar pač ni bila več zanimiva - v praksi je to izgledalo nekako takole: 3 kroge vaje 'hodi poleg' imam dovolj, ker to že znam!, pof na tla, pa naj vodnik caplja po poligonu  naokoli brez mene  :P )

Skratka pri nas je igra, vedno in samo igra. In posledično tudi z motivacijo za razne dejavnosti (pes se še vedno rad nauči kaj novega) nimamo nobenih problemov, ker je za našega hiperaktivca, kakršna koli dejavnost igra, še posebno, če le-ta zahteva sodelovanje obeh - človeka in psa.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #55 : 25 Januar 2012, 14:22:44
Jaz dojemam (in tudi Bina) nagrajevanje cufanja popolnoma enako kot kakršni koli trik, trening agija. Škodi ne, koristi pa zelo.
"Frustracija" izhaja iz praktičnih razlogov, ki pa so že napisani.

Pa igra ni nikoli samo igra. Igra pomeni ogromno, skozi igro se marsikaj uči, večino veščin pravzaprav.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 25 Januar 2012, 15:05:56

Pa igra ni nikoli samo igra. Igra pomeni ogromno, skozi igro se marsikaj uči, večino veščin pravzaprav.

In verjetno je tu tudi glavni problem ;) Lastnik uporablja igro za doseganje nekih svojih ciljev in se pri tem 'pozabi' igrati, pes pa posledično to igro, ki nikoli ni zgolj samo igra (torej sama sebi namen, ampak je vedno za njo skrito še nekaj drugega) dojema kot prisilo.

Ja, seveda je eden od namenov igre tudi učenje oz. usvajanje določenih veščin in znanj (pa ne samo pri psih, ampak tudi pri otrocih npr.) - vendar pa se je včasih treba  sprostiti in v igri zgolj uživati, ne pa se obremenjevati s tem, kaj se bo pes skozi to igro naučil in ali bodo naši! cilji doseženi - skratka naj bo igra samo igra. Dokler se skrbnik psa ne 'zna' igrati, pač tudi učenje skozi igro verjetno ne bo ravno uspešno.



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 25 Januar 2012, 15:10:49
Jaz dojemam (in tudi Bina) nagrajevanje cufanja popolnoma enako kot kakršni koli trik, trening agija. Škodi ne, koristi pa zelo.

Pri nas nismo psa nikoli nagrajevali (ne s hrano, ne s klikerjem, ne z igro), pa naj je šlo za osnovno šolanje, agility ali učenje veščin,  - pa  je bil pes vedno motiviran za delo oz. je pri njem bolj problem v tem, kako ga 'odmotivirati' ::)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #58 : 25 Januar 2012, 15:11:10
makko, čisto odvisno od vodnika, psa, ciljev...  ::) največ vodnika...  ;)

To kar si opisal pod igro, ki si jo predstavljaš v tejle debati pa kaže na to, da ne razumeš o čem je govora. Ampak ni nobene panike. Nikjer ne piše, da se mora kdorkoli grat ali učit trikce ali poslušnost... Nič ni obvezno.  8)

In tudi tvoj pes bi lahko užival v ponavljajočih se vajah, če bi ti vedu kako oz. če bi ti to sploh hotel! Psu je važno da se dogaja na njemu razumljiv in zabaven način in tudi ponavljanje se lahko predstavi tako ;)
In ponovno samo, če se vodnik odloči, da hoče. Če pa noče pa ni nič narobe in nihče ne bo prikrajšan  :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #59 : 25 Januar 2012, 15:32:06
Andreja, nisem sigurna ali je del odgovora namenjen meni ali makko?  ???

makko med igro je vedno neko učenje, že zaradi igre same, zato ker smo ljudje in psi tako naravnani, da se VEDNO učimo. In obstaja knjiga Tug more, learn more, je na listi želja za drugo leto.

Moja zelo, zelo rada sodeluje z mano, obožuje poligon, me priganja da vrata odprem. Ampak več kot poznata iger pes in lastnik, v katerih uživata, večja zabava in žur je med njima, večja povezanost. Igra v bližini-cufanje, poda čisto drugi vidik in dojemanje kot pa podenje za žogo, kjer psa dobesedno stran od sebe pošiljaš.

Med igro sem vedno sproščena, uživam. In psa se v nič ne sili. Če hoče-hoče, če ni interesa, neham oz. probam stuhtat zakaj ni interesa.
In glede na to, da se za določene reči z vso močjo vleče, bom s pravim načinom nekega dne doživela, da se bo z užitkom cufala za flisasto cufo.

Igra je sprostitev in hkrati učenje, poglabljanje odnosa.

No, pes ki dela brez nagrade, v samem procesu učenja, (igra, hrana, dotik, beseda, dovoljenje za šnohanje po tleh....) je pa res dolgočasen pes, ki ne predstavlja nobenega izziva za vodnika.

Bi bilo zanimivo, če bi dobila v roke psa, ki se ne bi cufal, niti žogal-nič pravzaprav. Ne bi poznal igre. Sigurno bi jo začela razvijat.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!