rodovniški/nerodovniški

Yo · 706084

Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1290 : 28 Marec 2012, 00:02:32
kot vsaka tržna dejavnost so seveda cene in stroški relativna stvar glede na trg in povpraševanje, razumem da recimo neizkušen vzreditelj, ki ima mogoče šele drugo ali tretje leglo in na razstavah pri nas nima ravno velike konkurence ker pač pasma ni prisotna rado tle prodaja mačka v žaklju
Iz tega vidika je natina pretirana matematika verjetno razumljiva, je pa presenetljivo da glede na to koliko rodovniških psov se sproducira sploh pri modernih pasmah in teh cenah, da  ljudje še vztrajajo, očitno imamo več ljubiteljev psov kot sem si mislil. In če prav razumem sklepe zagovornic takšne prodaje rodovniških psov, bi moral kupec dejansko še biti hvaležen da v vrsti plača ekskluzivno ceno za psa,Seveda  gorje tistemu ki ob tej situacijo pomisli na bolj dostopnega nerodovniškega psa




 



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1291 : 28 Marec 2012, 09:10:00
nerodovniški pes 200 eur
operacija genestke napake 300 eur
oskrba po operaciji  200 eur
fizioterapija 250 eur
ostali stroški (prevozi, čas, dodatki v prehrano...) Nx

Cena rodovniškega pudlja ni tolikšna ;)

O a ja pa da ne pozabim (še enkrat) omenit...njen stari ata je ''prenašalec'' težave (tudi operiran - po novem baje). Bojda pa še nekaj žlahte od moje psice kaže težavo.  ::)
Legel iz te kombinacije je bilo pa kar nekaj (vseh ne poznam). Pa po hecnem naključju je še ena tetica hotla svojga psa parit z mojo - bil je pa njen stric (z istim atom, ki ima napako v tej liniji).

Seveda ne izključujem dejstva, da se pri rodovniškem to ne more zgodit se pa zgodi v manjšem obsegu. Tudi zaradi tega ker pri rodovniškem lahko vsaj približno te podatke dobiš pred nakupom.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1292 : 28 Marec 2012, 09:42:12

Cena rodovniškega pudlja ni tolikšna ;)



Koliko pa je cena rodovniškega?

.... una mama ,ki jih ima stalno na zalogi na bolhi jih prodaja tam po 400 kolikor vem... "čistokrvni-domača reja" ( ko za kure :o :D :D  :D... jarkice dobre nesnice domača reja :D :D :D) Samo ima pa  res staž... kolikor je pisalo jih že 15 let vzreja

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1293 : 28 Marec 2012, 10:29:09
da se vam še da to temo premlevat..
Kapitalizem je uničil moralo na strani prodaje in pamet na strani nakupa. Kupci postajajo debilčki, prodajalci pa so glih taki, samo še pokvarjeni zraven. To se kaže tud v produkciji nerodovnoških mladičev in pri folku, ki to kupuje.
Ceneno, preko trupel ...ni važn. Posledice še manj. Ozadje nikogar ne zanima.
Živel sistem.... itak odhaja pospešeno tja kamor mu je mesto - v pm ali k...kakor komu ljubše.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1294 : 28 Marec 2012, 10:39:51
O točnih cenah je težko, ker jo postavi vzreditelj sigurno pa ne presega 1000 eur za tok ''perspektivnega psa'' kot je moja  ;) Bi ga dobila že za okoli 400-600 eur (tako da tole iz oglasnika je  :-X) Pa sem se po neumnem odločla za ttega ''zmaja''  :-* ki ga imam sedaj doma (cena ni bila odločilna). Mi ni žal, kar se tiče karakterja, ker bolj mojega psa nebi mogla dobit. Mi je pa žal zaradi podpiranja bedne vzreje. Nekaj malega sem jo sicer prekinila (ker sem vrtala po zgodovini moje pese). Vem za drugič  :-\

Uno teto iz oglasnika pa žal poznam, tako po drugih virih.  ::) Jao. Tole s kuram mi je všeč - domača reja. Pitani z ekološko hrano  :P
Ker po toliko kot jih prodaja in po koliko jih oskrbuje... ima definitivno večji + kot en taprav vzreditelj.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1295 : 28 Marec 2012, 10:45:46
deteljica, prav imaš.

Včasih se mi samo, da kaj takega premlevat, ker kar ne morem verjet, da pri toliko informacijah, ki se jih da dobit danes...še vedno naletim na ogromno takih, ki stare mite vlečejo ven (6. v leglu, 1x more met mlade, mešanci so zdravi...). Ravno včeraj sem srečala odraslo rotvalerko s 25kg, plečka tm pod koleno, doma kupiranim repom... in svetovno razlago, da je majhna ker je bila 6. v leglu  ::)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #1296 : 28 Marec 2012, 11:05:10
da se vam še da to temo premlevat..
Kapitalizem je uničil moralo na strani prodaje in pamet na strani nakupa. Kupci postajajo debilčki, prodajalci pa so glih taki, samo še pokvarjeni zraven. To se kaže tud v produkciji nerodovnoških mladičev in pri folku, ki to kupuje.
Ceneno, preko trupel ...ni važn. Posledice še manj. Ozadje nikogar ne zanima.
Živel sistem.... itak odhaja pospešeno tja kamor mu je mesto - v pm ali k...kakor komu ljubše.

Bravo , deteljica!.. Lepše, bolj resnično nisi mogla povedati..


Veš,  jaz se pa še vedno sekiram, ko slišim takšne in drugačne zgodbe...  Najbolj pa takrat, ko ljudje naredijo "domačo nalogo", poiščejo psarno, vzreditelje. Tudi "zveneče". Jim zaupajo... Potem pa veterinar pri naslednjem cepljenju "diagnosticira" hibe, za katere je vzreditelj vedel, vsaj moral bi vedeti... In jih  je zamolčal. Potem pa vehenmentno razlaga novemu lastniku, da se bo vse uredilo... Tam, do 9. mesecev starosti psa... A vsi vemo, da temu ni tako...

Upam, da se bom kmalu nehala sekirati ... Ker najbolj "trpim" jaz sama...

Je pa na žalost nastal totalni kaos. In tega se ne bomo rešili še desetletja.  Ja, kot si rekla: "Živel kapitalizem". Sram naj nas bo!






Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1297 : 28 Marec 2012, 16:30:38
Potem pa vehenmentno razlaga novemu lastniku, da se bo vse uredilo... Tam, do 9. mesecev starosti psa... A vsi vemo, da temu ni tako...

Smem vprašat za kakšno hibo gre? Zgolj iz radovednosti, ne zanima me pasma, vzreditelj.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1298 : 28 Marec 2012, 21:35:44
Smem vprašat za kakšno hibo gre? Zgolj iz radovednosti, ne zanima me pasma, vzreditelj.
Seveda te ne zanima. Saj gre vendar za rodovniškega pasjerejca, ki ga ni higienično tunkati!  :D


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1299 : 28 Marec 2012, 22:31:34
Seveda te ne zanima. Saj gre vendar za rodovniškega pasjerejca, ki ga ni higienično tunkati!  :D
::) same dobre...higienično tunka, diskontna cena
ne zanimajo me druge pasme, vzreditelji...in razni trači, pri tem je itak večina izmišljotina in subjektivno dojemanje...
ona dva se vesta najbolj objektivno pomenit...zanimivo mi je za kakšno "hibo" gre...ker so stvari, ki se res porihtajo oz se sepreminjajo čez faze razvoja...izobraževanje se temu reče...
dejansko sem pristaš tega, da se verjame...ker valda pozna svojo vzrejo in bi naj bil hasek, da se laže...
Pri prvi psici sem imela eno tako izkušnjo, zelo težko sem hotela dojet (nisem) zakaj mi reče, da se bo porihtalo
oz bo dobila temnejšo dlako in zakaj je postala malo rjasta...prišlo točno tako kot mi je bilo rečeno. Samo včakat sem se morala.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #1300 : 28 Marec 2012, 23:02:42
::
.zanimivo mi je za kakšno "hibo" gre...ker so stvari, ki se res porihtajo oz se sepreminjajo čez faze razvoja...izobraževanje se temu reče...
dejansko sem pristaš tega, da se verjame...ker valda pozna svojo vzrejo in bi naj bil hasek, da se laže...
Pri prvi psici sem imela eno tako izkušnjo, zelo težko sem hotela dojet (nisem) zakaj mi reče, da se bo porihtalo
oz bo dobila temnejšo dlako in zakaj je postala malo rjasta...prišlo točno tako kot mi je bilo rečeno. Samo včakat sem se morala.



Alma, z vsem spoštovanjem do tebe, jaz sem pisala o "hibah", tistih "trajnih",  ne  o obarvanosti in pigmentaciji.

Saj si že  najbrž slišala o kriptorhidizmu (eno ali obojestranskem)... ali pa o t.im. nepravilnem ugrizu , kot sta predgrizavost ali podgrizavost?


   




HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1301 : 28 Marec 2012, 23:34:04
Eh, punce, brez veze se toliko prepirate (tudi z mano), namesto da bi strokovnjakinje kakršne ste, združile svoje znanje in pokazale vsemu svetu, kako se streže pasjereji na slovenskem!  8)


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1302 : 29 Marec 2012, 08:36:31

Alma, z vsem spoštovanjem do tebe, jaz sem pisala o "hibah", tistih "trajnih",  ne  o obarvanosti in pigmentaciji.

Saj si že  najbrž slišala o kriptorhidizmu (eno ali obojestranskem)... ali pa o t.im. nepravilnem ugrizu , kot sta predgrizavost ali podgrizavost?


Napačna barva je tudi trajna hiba. Kolikokrat vidim blue merle, ki imajo napačno barvo. Standard lepo piše kaka mora biti barva,
veliko psov nima pravilno. Torej komot to lahko tudi zraven štejemo.
Ugriz je tudi ena delikatna stvar...pri številnih pasmah se spodnja in zgornja čeljust razvijata zelo nesorazmerno in potem pride
do določenih odstopanj. Vem za pasme in določene primere kadar se je razvoj griza dokončal pri 1 letu in tedaj je pes imel pravilno škarjasto zobovje. Seveda to ni idealno, ampak obstajajo taki primerni in niti niso redki. Načeloma je potrebno, da strokovnjak pasmenik, ki pozna linijo  (ne veterinar) pogleda uriz, ta bo bolj objetivno vedel povedat na čem si.
No, nočem te pomirjat. Hvala bogu sama nisem morala prestajat čakanja razvoja ugriza, ker bi verjetno tudi že podvomila v besede vzreditelja.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1303 : 29 Marec 2012, 08:52:54
Eh, punce, brez veze se toliko prepirate (tudi z mano), namesto da bi strokovnjakinje kakršne ste, združile svoje znanje in pokazale vsemu svetu, kako se streže pasjereji na slovenskem!  8)

Veš dosti osebkov na 2 nogi poznam, ki si ne priznajo, da so naredili napako kadar so vzeli nerodovniškega. To jih potihem žere, imajo
občutek, da je njihov pes manj vreden. Ne razumem tega, ni potrebno imet takih občutkov, če je odločitev padla plansko. To druga pomembna plat, ta prvo smo že premleli. Kolikorat vidim v pasji šoli, da se malo sramujejo kadar rečejo, da je brez rodovnika ali križenec. Z besedami ne priznajo, govorica obraza in telesa pa veliko pove. Res ne razumem, jaz se za svojo križanko nikoli nisem sramovala.  ;) in bluzila drugim, ki so se za drugo pot odločili.

diva1 kriptorhidizem se v naravi (v živalstvu) pojavlja na vsake toliko časa. Ena pasma kjer se je to v velikem % pojavljalo so, zelo
pravilno odstranili te pse iz vzreje. Niso dosegli bistvenega napredka.
Iz lastnih izkušenj lahko rečem, da se je našemu prvemu psu (nemški lovski terier) eno jajce spustilo pri 7 mescih. Tedaj nam to ni bilo pomembno, vem pa točno, da je imel malo več kot 7 mescev.
Si kupila psa za razstave, vzrejo ali pet?


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1304 : 29 Marec 2012, 09:28:33
Kriptorhidizem se v vzreji še vedno pojavlja preprosto zato, ker se izloča samo samce z nepopolnim spolovilom, ne pa tudi njihove ženske sorodnice (mati, sestra itd.) in moške sorodnike s sicer popolnim spolovilom, ki to genetsko napako lahko prenesejo na svoje potomce. Seveda, če bi tudi samice izločali, bi bilo to katastrofa, saj ne bi imeli s čim parit. K sreči zaradi kriptorhidizma še nihče ni umrl, zato tega sama ne štejem za hudo genetsko napako. Je še dosti drugih veliko hujših.

Tudi z ugrizi je tako, kot pravi Alma. Pri moji pasmi se lahko na primer dolgo "gliha" in tudi "pogliha".



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1305 : 29 Marec 2012, 11:20:45
Če prav razumem so to napake zaradi katerih pes kot bitje ne nosi nekih posledic. Ni seveda razstavno perspektiven, ne dobi vzrejnega... no vse to je še vedno v veliki prednosti pred nerodovniškem psu, ki ima dostikrat oviro, ki ni prijetna za življenje psa.

Ampak ja obstajamo lastniki nerodovniških psov, ki priznamo, da smo ga posral. Recimo mi smo vedli v kaj se spuščamo. Že imela nagledane psarne...ampak sem po spletu okoliščin (in ogledu legla) vzela nerodovniško. Smo se šli loto...s slabim zdravstvenim dobitkom.

In obstajajo lastniki nerodovniških, ki na vse kriplje iščejo razlog, da so se prav odločli. Med drugim potem najdejo 1001 napako pri rodovniških, da se potem bolje počutijo  ;) Seveda sem vesela za vse, ki imajo zdrave mešančke in ''čistokrvne''...samo ni pa to splošno pravilo in povprečje po katerem bi se bilo pametno ravnati.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1306 : 29 Marec 2012, 11:46:51
Kriptorhidizem se v vzreji še vedno pojavlja preprosto zato, ker se izloča samo samce z nepopolnim spolovilom, ne pa tudi njihove ženske sorodnice (mati, sestra itd.) in moške sorodnike s sicer popolnim spolovilom, ki to genetsko napako lahko prenesejo na svoje potomce. Seveda, če bi tudi samice izločali, bi bilo to katastrofa, saj ne bi imeli s čim parit. K sreči zaradi kriptorhidizma še nihče ni umrl, zato tega sama ne štejem za hudo genetsko napako. Je še dosti drugih veliko hujših.

Tudi z ugrizi je tako, kot pravi Alma. Pri moji pasmi se lahko na primer dolgo "gliha" in tudi "pogliha".

 ??? ??? ???.... A se hecaš?
 ko govorimo o rodovnikih, je le  pes brez hib primeren za razplod.
V Kolikor vzreditelj ugotovi, da  se pojavi hiba v leglu  potem take paritvene kombinacije ne ponavlja... če se ugotovi da plemenjakinja prenaša eno od hib se psico izloči iz vzreje.

Tako jaz razumem vzrejo.... pošteno rodovniško in kvalitetno...
 
 če se  ve da  psica prenaša hibo ki na njej ni vidna( ala brezjajcavost, ipd) in se vseeno pari in z njo vzreja je pa Vzreditelj čist isti kot štepar brez rodovnikov , samo da je še večji nategun. Da škart pod dobro prodaja za suho zlato ... Za voljo "papirja"

 Mogoče direktno zarad nespuščenih jajc  ni še noben konec vzel.. je pa zarad raka( posledično)  , ga je treba ponavadi takega dat pod nož... dočim zdravega ni treba... hkrati tud dodaten strošek za lastnika...
Ravno tako predgrizavost pogrizavost... ko se pojavi... pes lih ne je normalno... pomoje se eno malo matra... al potem se reskira ,da se jih bo matralo še več... ???

ooo bi bi  bi imeli parit  ;) :) ... parili bi malo manj in z kvalitetnimi, in izboljšali bi rodovniško vzrejo in čez leta, bi lahko še celo  zagotovili ,da rodovnik je 98 % garancija za zdravega psa  predstavnika svoje pasme.


Sicer se pa stalno govori kako  se vzreja iz ljubezni do pasem  in ne zarad dobička...  ;) ;D... al kako že  :P



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1307 : 29 Marec 2012, 12:37:58
demayanti kar pišeš je bedarija, oprosti na izrazu...ponavljam še enkrat, vprašaj kakega biologa in ti bo potrdil...
je pojav, ki se nenehno pojavlja v živalstvu in ljudeh, ne more se izbrisat tako kot si ti to predstavljaš
pojavlja se tako pri populacjah v katere človek posega ali ne (primer divjadi, oče je lovec)

taki pogledi bodo čez par let uničili rodovniško vzrejo, obstajali bodo le nerodovniški in križanci...saj tam itak ne kontrole...
in kaj bo potem? genetsko bolani psi, ker joj, saj nismo mogli tam kontrolirat...govorim o pravih genetskih težavah...
ne kriptorhidizem, barva, ugriz, itd. tiste, ki dejansko vplivajo na kvaliteto življenja.



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1308 : 29 Marec 2012, 12:43:50
damč,če bi se resnično vse to izločalo iz vzreje kmalu ne bi imeli več niti "praška"iz genskega poola in kaj kmalu ne več tudi mešančkov in čistokrvnih brez rodovnika.Vse ni samo genetika.Če bi bila,bi lahko skupaj spravil dva fantastična psa z fantastičnimi rodovniki in dobil ven fantastične mladiče.Pa običajno ne gre vse tako lahko.Bolj ko kombiniraš,slabše je.Moja osebna izkušnja.Pri prejšnjemu leglu sem se šla čisti outcross po p.s.Za vsaj 10 generacij si nista bila v žlahti.Končni rezultat-za moj okus ne dober.Se ga ne grem več.S tem,da ima pes preverjeno v redu potomce,psica,ki  ji je bilo to prvo leglo pa ima po obeh starših dobre predispozicije za genetiko.Njena mati je imela fantastično leglo z zdravimi,tipičnimi predstavniki pasme,njen oče je eden najboljših reproduktorjev v pasmi na svetu z že kupom šampionov za seboj.In njuno potomko sem že izključila iz vzreje.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1309 : 29 Marec 2012, 12:48:44
damč,če bi se resnično vse to izločalo iz vzreje kmalu ne bi imeli več niti "praška"iz genskega poola in kaj kmalu ne več tudi mešančkov in čistokrvnih brez rodovnika.Vse ni samo genetika.Če bi bila,bi lahko skupaj spravil dva fantastična psa z fantastičnimi rodovniki in dobil ven fantastične mladiče.Pa običajno ne gre vse tako lahko.Bolj ko kombiniraš,slabše je.Moja osebna izkušnja.Pri prejšnjemu leglu sem se šla čisti outcross po p.s.Za vsaj 10 generacij si nista bila v žlahti.Končni rezultat-za moj okus ne dober.Se ga ne grem več.S tem,da ima pes preverjeno v redu potomce,psica,ki  ji je bilo to prvo leglo pa ima po obeh starših dobre predispozicije za genetiko.Njena mati je imela fantastično leglo z zdravimi,tipičnimi predstavniki pasme,njen oče je eden najboljših reproduktorjev v pasmi na svetu z že kupom šampionov za seboj.In njuno potomko sem že izključila iz vzreje.
Amen, več ni potrebno razlagat.
Enkrat sem slišala frazo...genetika je k...
Samo ti eni primerki nima dovolj širokega pogleda v to, da bi realno in logično vedeli razmišljat.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1310 : 29 Marec 2012, 13:01:01
Iz vzreje ven metat vse povrsti je najlažje. Samo potem ti ne ostane veliko.....ker popolnih skorajda ni. In še ti, ki bi ostali, ne bi nujno dali popolnih potomcev. Zato se pa reče, da je vzreja tudi umetnost, ne samo znanost. Pa da ne bo kdo se na pasme obešal zaradi tega - če bi se šli enako strogo selekcijo pri mešancih, bi ostalo še manj kot pri pasemskih.
Angleži imajo dober rek za prevelik purizem: odplakniti dete skupaj z umazano vodo.

In btw, pri ocenjevanju napak pri mladičih posameznih pasem se na mnenje veterinarjev ne bi preveč zanašala - večina jih o pasmah ne ve prav dosti - se je že zgodilo, da je vet ob drugem cepljenju lasniku povsem solidnega mladiča, ki mu v bistvu ni čisto nič manjkalo, naštel kup napak, ki da jih ima ta mladič in lastniku že kar vnaprej povedal, da ne bo za vzrejo.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1311 : 29 Marec 2012, 13:05:34
Alma,ja ja,genetika pa elektrika-ista stvar!



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1312 : 29 Marec 2012, 13:11:06
Ja ja genetika je k***  ;)...  pa marsikakšen se je zaveda ampak štanca pa še naprej... ker dnar in požrtost  je  v tem primeru pa  k***nhaus  :P  vir in izvor  vse ku***rije

. kaj pišem? no kaj pišem že ves čas ALMA  k sem tolk zabita da ne  poštekam  in ne morem razumet genetike
.... dej pejdi nazaj pa preber vse kar sem napisala...
zagovarjamo rodovnike  in kako je bolje kupit rodovniškega psa... ker je več garancije da bo zdrav... bolj kot nerodovniški
Pol pa preberem  poste .. tud tvojega ... kako je normalno ,da se pari brezjajčnike in  predgrizave in podgrizave... dej ne mi o divjadi... divjad se ne vzreja  tako kot se psi..... pa o biologiji  tud prizanes....
 vsak ker ima 5 minut  cajta štanca te uboge peseta... sam o genetiki jih pa 60% nima pojma pol pa temu še požrtost na keš dodaš pa dobiš kinloško srenjo... zadnje čase me srat prijema kaj vse se razve... kinološki sodniki,  ljudje pri koritih taki, ki bi morali najbolj v dobrobit pasmam delat pa največje svinjarije  delajo...

 kaj  pisarim ? bedarije   ????  pisarim kako se prodajajo mladiči kao zdravi... s predgrizavostjo in podgrizavostjo, pa nespuščenimi modi... že tretji rod( z istim plemenjakom) po 1000 eur.
O NATEGUNIH PIŠEM !!!!!!
 bedarije a ne?  pa zabita sem k res nimam pojma o genetiki.... a govorimo o genetiki? in extremnih primerih  al rodovniški so boljši kot nerodovniški
...  malo  bolj podrobno brat se gre lahko  samo tale forum( + še kakšnega)... malo najprej in nazaj  temo do teme o pasmi... kako se nekdo hvali  o kvaliteti svoje vzreje pa o dosežkih in kako lima slike svojih rastavnih ( dveh psih  izmed vseh  20 legel kar jih je imel v 5 letih) ... potem v isti temi najdeš... koga, ki ima iz njegove vzreje na,drugem forumu še kakšnega, med over net spet tretjega,   itd itd...   več ali manj  o  zdravju  posti  "kaj  je z dlako? v šopih odpda"... "pes ima vse žive alergije"  mladiček se praska... kasneje celo ja nič hudega naš se od malega praska  ??? ... "jajčk ni prinesel ne velikonočni zajček ne dedek mraz "... "zobki po letu dni niso nič drugačni."..."kužku ven visi jezik".... smo na taki in taki dijeti....
A je to normaln !!!
BO TREBA NAJPREJ MED RODOVNIŠKIMI RED NARDIT in pomest pred tem  pragom ... pol pa  pljuvat po čem drugem.
Ne pa ja tukej je to ...ampak tam je pa še slabše...

Vzreja se zdrave  primerke predstavnike pasme... 
razen če  se sedaj po tanovem, ko nekateri nimamo pojma in svoje gonimo s tem opravičuje rodovniško šteparijo in svinjarijo  ?

jaz je ne!!!

ps. kolikor je močan porabnik štroma genau toliko štroma pokuri niti kilovat manj ali več  :P ;D..

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #1313 : 29 Marec 2012, 13:27:18
Bravo , deteljica!.. Lepše, bolj resnično nisi mogla povedati..


Veš,  jaz se pa še vedno sekiram, ko slišim takšne in drugačne zgodbe...  Najbolj pa takrat, ko ljudje naredijo "domačo nalogo", poiščejo psarno, vzreditelje. Tudi "zveneče". Jim zaupajo... Potem pa veterinar pri naslednjem cepljenju "diagnosticira" hibe, za katere je vzreditelj vedel, vsaj moral bi vedeti... In jih  je zamolčal.
Upam, da se bom kmalu nehala sekirati ... Ker najbolj "trpim" jaz sama...

Je pa na žalost nastal totalni kaos. In tega se ne bomo rešili še desetletja.  Ja, kot si rekla: "Živel kapitalizem". Sram naj nas bo!





Alma, zdaj  je pravkar tekla beseda o vzreji, o pošteni, kvalitetni rodovniški vzreji in o vzrediteljih. Pravzaprav o tem, kako mi ta "stari" razumemo pojem vzreja... Ne, to ni hobi... To je odgovorno dejanje, ker na svet "spravljamo" živa bitja... In na drugi strani novi lastniki, ki bodo za  te živali skrbeli.

Alma, Damayanti ne piše bedarij... Tudi jaz ne.
Ker imamo "kilometrine" dovolj.  Damayanti je pisala o tem, kako bi morali ukrepati vzreditelji in osebki, ki so se za "vzreditelje" oklicali....
Damayanti vedno reče bobu bob. Zato jo rada berem.


Vsi vemo, da je genetika čudna ptica...Leti po svoje... Je tudi Lojze ugotovila. 
Čudežev ni.

Kar pa pričakujem od poštenega vzreditelja , je pa naslednje:
Samo na kratko, da boš razumela: Jaz sem psico parila. In izključno jaz sem odgovorna za  končni "produkt". Vedno se ne izide po planih, željah..

In v primeru, da bom v leglu imela mladiča , ki ne bo "popoln", bom poskrbela za njega .Bodisi ga  bom obdržala ali pa mu bom poiskala nov dom.

Ampak bom "potencialnemu kandidatu" povedala za hibe, bodisi tiste vidne ali pa ga opozorila na tiste, ki jih sumim. In  mladiča ne  bom lepo na fino in tiho  prodala oz. poturila nevednemu kupcu...  In pisala pogodbe po sistemu kupljeno-videno...Poskrbela  bom tudi za S/K.  A je to tako težko? Zaradi nekaj cvenka... Ne, ni vredno... Jaz rada mirno spim.
Evo, to bo moja naloga.  Vsaj sram me ne bo.  Ne pred sabo, ne pred ljudmi, ki bodo imeli naše mladiče...

In poskušala raziskati, na čigavi  strani je "krivda".. In niti slučajno ne bom milostna glede "vzrejne upokojitve"... Pa čeprav bi šlo za našo psico ali našega samca...
In ne bom nadaljevala s to paritveno kombinacijo. Nikoli več.

Ej, kako je lahko življenje lepo in mirno... Saj psov vendar nimamo zato, da nam povzročajo "stres", mar ne? In od psov tudi ne živimo...
Lepo bodite.










kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1314 : 29 Marec 2012, 13:32:51
Damayanti, nihče ne pravi, da se v rodovniški vzreji pari pse brez jajc. Daj, še enkrat preberi. To je prepovedano. Drugo je, če je lastnik takšnega psa tako pokvarjen, da psu jajca da dol potegnit, nikomur nič ne pove, naredi vzrejno in pari. Ampak to je kršitev, ne ustaljena praksa. Prav tako ni dovoljeno parit pse z narobe ugrizom. Gre samo zato, da če je v leglu en faliran mladič, drugi so pa ok, potem drugim ne morejo dati vzrejne prepovedi, medtem ko tisti s hibo vzrejnega ne dobi. Potrebna je neka srednja pot, ker bi bil drugače genetski pool ničen. ;)



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1315 : 29 Marec 2012, 13:42:17

Alma, Damayanti ne piše bedarij... Tudi jaz ne.
Ker imamo "kilometrine" dovolj.  Damayanti je pisala o tem, kako bi morali ukrepati vzreditelji in osebki, ki so se za "vzreditelje" oklicali....
Damayanti vedno reče bobu bob. Zato jo rada berem.

Piše, tisti o izločitvi variante cele linije je bedarija.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1316 : 29 Marec 2012, 13:47:35

Kar pa pričakujem od poštenega vzreditelja , je pa naslednje:
Samo na kratko, da boš razumela: Jaz sem psico parila. In izključno jaz sem odgovorna za  končni "produkt". Vedno se ne izide po planih, željah..

In v primeru, da bom v leglu imela mladiča , ki ne bo "popoln", bom poskrbela za njega .Bodisi ga  bom obdržala ali pa mu bom poiskala nov dom.

Ampak bom "potencialnemu kandidatu" povedala za hibe, bodisi tiste vidne ali pa ga opozorila na tiste, ki jih sumim. In  mladiča ne  bom lepo na fino in tiho  prodala oz. poturila nevednemu kupcu...  In pisala pogodbe po sistemu kupljeno-videno...Poskrbela  bom tudi za S/K.  A je to tako težko? Zaradi nekaj cvenka... Ne, ni vredno... Jaz rada mirno spim.
Evo, to bo moja naloga.  Vsaj sram me ne bo.  Ne pred sabo, ne pred ljudmi, ki bodo imeli naše mladiče...

Seveda...povsem normalno, da se poskrbi pravilno. Zakaj, kdo pa ne? A ni normalno, da se jasno pove kako je? Saj to, če se mu še ni jajce spustilo (in domnevaš, da se ne bo) lepo poveš, razložiš po potrebi in daš recimo za pol cene. Enako za ugriz. Jasno, da ne obljubiš, oddaš takega psa za show. Mislim ne vem kaj je tu nejasnega, da mi moraš to pojasnjevat in napihovat oooooo kako si oh in sploh. Zame je tak postopek povsem normalen in bobnat na veliko kako si fin, pošten...hej, če rabiš.  ;)



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1317 : 29 Marec 2012, 13:48:00
Diva1,nisem tega o genetiki šele sedaj ugotovila,to vem že dolgo.Zakaj pa misliš,da za svoje psice tako hudičevo dolgo iščem plemenjake?
V naslednjem letu planiram leglo in najbljižjega plemenjaka,ki ji ustreza imam v Angliji.Ali bove šle tja ali pa bom uvozila seme.V Evropi so ji tisti samci,ki so mi všeč ,vsi v žlahti v drugi ali tretji generaciji.Mater,potem se pa pejd vzrejo!Že v štartu zaglibiš.Še posebno če hočeš svojo vzrejo prilagoditi "novemu standardu" pasme,ki nas po domače rečeno je.e od lanskega leta.
In ja, tudi jaz sem že imela mladiča z nepravilnim ugrizom.Od hiše je šel zastonj z pogodbo v kateri je pisalo obvezna kastracija.Je srček,ampak od njega ne želim videti nikakršnih potomcev.Ko je bilo to izpolnjeno so pa dobili še rodovnik.Tudi jaz rada ponoči dobro spim.In še vedno se zanimam za vse naše mladičke.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1318 : 29 Marec 2012, 14:05:34
Pred leti sem hotela postati vzreditelj. Smo skrbno izbrali samca, parili v tujini, skotili sta se dve mladički. Ena je šla k mamini vzrediteljici, druga ostala doma. Obe skoteni brez vsakršnih hib, tista, ki je ostala doma je šampionka in z odlično oceno opravljen vzrejni pregled, druga, ki je šla od doma ima tudi lepe rezultate na skandinavskih razstavah in narejenih en kup testov, vse negativno. Zadnja daje tudi lepe, zdrave mladiče z lepimi rezultati. Denarja smo za tale podvig stran zmetali ogromno. Ampak psica, ki je ostala doma je sterilizirana in ni imela niti enega legla. Zaradi hormonskih težav in alergije. Brez pomisleka, pa čeprav bi po vzrejnem pravilniku komot z njo parila. Tako kot pravi Alma, je to normalno in ne nekaj, za kar bi se bilo treba po prsih trkat. Tako pač je, tako se dela. Seveda vsi ne, ampak ni pa treba vseh v isti koš metat.




diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #1319 : 29 Marec 2012, 14:08:49
Seveda...povsem normalno, da se poskrbi pravilno. Zakaj, kdo pa ne? A ni normalno, da se jasno pove kako je? Saj to, če se mu še ni jajce spustilo (in domnevaš, da se ne bo) lepo poveš, razložiš po potrebi in daš recimo za pol cene. Enako za ugriz. Jasno, da ne obljubiš, oddaš takega psa za show. Mislim ne vem kaj je tu nejasnega, da mi moraš to pojasnjevat in napihovat oooooo kako si oh in sploh. Zame je tak postopek povsem normalen in bobnat na veliko kako si fin, pošten...hej, če rabiš.  ;)



Alma, to je UTOPIČNI SOCIALIZEM..  V letu in pol, odkar sem  odkrila ta forum , sem slišala za kar nekaj  takšnih zgodb. Za moj "old timerski okus" jih je (bilo)  preveč.  In me ne bo nihče prepričal nasprotno.  Ja, Damayanti, tudi meni je všeč izraz NATEGUNI.

In ne bom ti več pojasnjevala in napihovala kako sem ooohhh in ahhhhhh  in sploh... Čemu neki? Ko pa bo za tabo in tvojo družino najmanj 40 let sobivanja s psi in tradicije v vzreji... Ja, takrat pa se bova mogoče ponovno pogovarjali... Jaz sem se za razliko od tebe trudila biti vljudna. Bodi dovolj.
In še nekaj. Mi imamo ime in priimek. Na katerega smo ponosni. In nas (še) ni sram.