rodovniški/nerodovniški

Yo · 706168

Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2310 : 09 November 2012, 15:24:13
Zagotovo dober vodiš ne kupuje nerodovniških ščenet  ;).
Nerodovniški so ščeneta?  :o plosk plosk, res. In pol se čudimo zakaj je odnos do psov tak kakršen je. V bistvu gre pa ta teorija lahko tudi naprej od tega - dokler ima folk denar za kupovat rodovniška ščeneta ni nobene krize, pa lahko še malo davke dvignemo pa še komu kaj vzamemo, a ne?

Sicer pa jaz ne kupujem nerodovniških ščenet, pa sem torej dober vodič? Ampak glej ga zlomka, ne kupujem niti rodovniških ščenet. Zdej sem pa zmedena in nimam pojma a sem dober al slab vodič?  ???

Najbolj bedasti argumenti za/proti reji živali so za moje pojme tisti v zvezi z denarjem, s povdarkom, na "teorijah", da nekdo, ki noče dat par 100 ojrov za nakup psa, ne bo poskrbel zanj takot kot je treba, če pes zboli. O psih se govori kot o tržnem blagu/stroških/investiciji in potem se čudite, da se folk po tržnem principu odloča za psa? Čudno, res... sej ga naravnost spodbujate!

Moram priznat, da se v tej temi precej strinjam z Davorjem predvsem v delu, da se živalim ne počne tistega, kar ni sprejemljivo, če bi se počelo ljudem. Simpl as that. 

 

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #2311 : 09 November 2012, 15:30:49
Citiraj
Vsi rodovniški psi morajo imet opravljene zdravstvene teste

tole je čisto navadna laž, le določene pasme imajo obvezne zdravstvene teste ne vse, za vzrejno dovolenje; ostalo pa je zakonsko določeno, nerodovniški pes ali ne; dejansko veterinarski register sploh ne vpisuje rodovnika

Citiraj
Plus tega pri nerodovniških leglih se lahko zgodi, da se parijo med seboj psi ki so v bljižnem sorodu

in inbreedinga v rodovniški vzreji nimaš ?

Citiraj
Zagotovo dober vodiš ne kupuje nerodovniških ščenet

takšen komentar pove čisto vse, toliko a fabulozni ljubezni do živali ki jo Lanabela pripisuje rodovniški vzreji; gre pa nič drugega kot za elitizem in dojemanje živali kot predmeta, ki se ob koncu dneva pogojuje z denarjem




When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2312 : 09 November 2012, 15:37:57
In ja NERODOVNIŠKI PSI sploh ne bi smeli imet cene oz. mogoče samo povračilo cepljenja in razglistenja, ki se opravi v leglu, za vse drugo pa ti lastniki mastno zaslužijo
No, tovrstne BEDARIJE imam v mislih.  No comment

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #2313 : 09 November 2012, 15:47:22
pa si ja nor,  ta debata še kar teče?  ;D ;D ;D ;D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2314 : 09 November 2012, 16:07:56
Hja, če od psa tudi kaj pričakuješ, potem dejansko ne kupuješ nerodovniških ščenet, še celo pri rodovniških zelo paziš kaj vzameš. za po kavču se valat pa iz briketov drek delat je pa resda vsako ščene dobro in je prav škoda denar stran metat po nepotrebnem. Kdor za tovrstne potrebe išče neko pasmo, potrebuje samo pakungo, vsebina ni pomembna. Pa je nerodovniški kot nalašč. samo...včasih  to ščene noče špilat pliškota - akita ga zagotovo ne bo, tudi nerodovniška ne, če je le kaj prave akite v njej.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2315 : 09 November 2012, 16:14:09
Vrednost vseh psov je na zacetku (ob rojstvu, ko ne ves, kam pes taco moli) enaka, cena pa bi smela biti proporcionalna le vlozku v starse in samo leglo!

Ce v psico ne vlagas, nimas kaj od nje cuzati denarja (en stepar nerodovniskih labradorjev je rekel, da mu psica na leto prinese vec denarja kot ena krava... izcprava jo pa naprej in naprej... vsako leto... v njo in leglo pa ne vlozi nicesar, nima pojma o njenem zdravstvenem stanju, nima pojma, ce jo pari z ocetom ali bratom, nima pojma, kaj bi moral ta pes znati narediti, da bi dobil vzrejno dovoljenje oz. z njo se ne ukvarja, psica ni niti malo zapsolena oz. je le za produkcijo domacih mladicev (saj en tak izraz uporabljajo po bolhi, ce se ne motim)... bruh).

Vrednost za posameznega mladica niha od posameznika do posameznika tj. kateri spol mu je ljubsi, katera pasma mu je ljubsa, kaksna barva mu je ljubsa... in najpomembneje, kaksno delovno zasnovo kaze in ali bo zdravstveno zmogel delo (bolni psi zal ne). Po tem principu se ljudje naceloma odlocamo za svoje bodoce pse. Vsak ima svoje prioritete, ki mu dajo vrednost za psa (kaj bo izbral). Sicer je od teh prioritet tudi odvisno, ali bo pes cez par mesecev na cesti ali ne.

Vrednost psov se dviguje z vlaganjem v psa (casovno, financno...), v njegovo izobrazbo... Taki psi znajo doseci bistveno visje cene (se razmeroma mladi), ki padejo z leti (amortizacija - oglejte si prodajo odsluzenih policijskih psov).

Vrednost in cena nista eni in isti zadevi. Vrednost je tudi tisto neoprijemljivo, nemerljivo in cisto subjektivno (odvisno od posameznikovih prioritet).

Ceno odraslega psa sestavljajo (kjer ni govora o solastnistvu, temvec o lastnistvu): rodovnik (z zdravstvenimi pregledi starsev, opravljenimi delovnimi preizkusnjami starsev, telesnimi ocenami oz. razstavnimi uspehi starsev) + socializiranost, vzgojenost in izsolanost psa za specificne potrebe (par 1000 evrov vas bo stal cez 1 leto star pes tartufar) + delovni in razstavni dosezki + starost psa.

Ceno sicer kroji trg/povprasevanje in tudi stevilo mladicev. Manj ko ima pasma mladicev v leglu in vecje ko je povprasevanje, visja je lahko cena.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #2316 : 09 November 2012, 16:35:07

Vrednost psov se dviguje z vlaganjem v psa (casovno, financno...), v njegovo izobrazbo... Taki psi znajo doseci bistveno visje cene.

Vrednost in cena nista eni in isti zadevi. Vrednost je tudi tisto neoprijemljivo, nemerljivo in cisto subjektivno (odvisno od posameznikovih prioritet).


Barbara10, to pa si tako super povedala...
Res je, več znaš, več veljaš. :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2317 : 09 November 2012, 16:47:23
Hja, to, da je pes več vreden če več vanj vlagaš je res, res je pa tudi, da že ob spočetju vsi psi nimajo enakih predispozicij in v nekatere lahko vlagaš kolikor hočeš, pa rezultata ne bo.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2318 : 09 November 2012, 17:35:17
Vrednost vseh psov je na zacetku (ob rojstvu, ko ne ves, kam pes taco moli) enaka, cena pa bi smela biti proporcionalna le vlozku v starse in samo leglo!

Vrednost psov se dviguje z vlaganjem v psa (casovno, financno...), v njegovo izobrazbo...

O psih se govori kot o tržnem blagu/stroških/investiciji in potem se čudite, da se folk po tržnem principu odloča za psa? 

Prodam avto, star xy let, redno servisiran, garažiran, nekaramboliran... Cena je nekoliko višja, ker je bilo vanj veliko vloženo... Da pa ravno ta tržna logika odpira prostor vašim šteparjem smo pa tudi že menda obdelali. 

Hja, če od psa tudi kaj pričakuješ, potem dejansko ne kupuješ nerodovniških ščenet, še celo pri rodovniških zelo paziš kaj vzameš. za po kavču se valat pa iz briketov drek delat je pa resda vsako ščene dobro in je prav škoda denar stran metat po nepotrebnem. Kdor za tovrstne potrebe išče neko pasmo, potrebuje samo pakungo, vsebina ni pomembna. Pa je nerodovniški kot nalašč. samo...včasih  to ščene noče špilat pliškota - akita ga zagotovo ne bo, tudi nerodovniška ne, če je le kaj prave akite v njej.
Se jasno strinjam. Dejstvo je, da ima večina ljudi psa za spremljevalca/družabnika in ne za delo in si psa omisli glede na "embalažo". Se mi zdi, da je point rodovnika v nečem drugem in ni njegov namen dvigovanje vrednosti firmatim psom v primerjavi z unimi "zastojnkarskimi", ki jim lastniki še veterinarske oskrbe ne privoščijo. Tovrstno poveličevanje rodovnika je (po mojem mnenju) zloraba rodovnika in še kaj (elita wanna be, pa magari če s papirjem od psa, če drugega nimam...). Taka logika je zgrešena in za moje pojme škodljiva psom že v osnovi.




Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2319 : 09 November 2012, 20:16:48
Če poznaš rodovnik, lahko predvidiš potenciale mladiča. To je ena od prednosti rodovniških psov, drugo pa je, da brez poznavanja rodovnika staršev (pa pri tem ni bistveno ali je požegnan od mednarodne organizacije ali pa napisan v zvezek) ni možna nobena druga vzreja kot tista prepuščena goli sreči in naključju. Kar ne pomeni, da ne moreš imeti srečo in dobiti dobrih mladičev, zagotovo pa to pomeni, da ne moreš vzdrževati neke konstantne kvalitete legel.


Dada73

  • *
    • Prispevkov: 204
    • Točke: 0
Odgovori #2320 : 09 November 2012, 22:22:24
tole je čisto navadna laž, le določene pasme imajo obvezne zdravstvene teste ne vse, za vzrejno dovolenje; ostalo pa je zakonsko določeno, nerodovniški pes ali ne; dejansko veterinarski register sploh ne vpisuje rodovnika

in inbreedinga v rodovniški vzreji nimaš ?

takšen komentar pove čisto vse, toliko a fabulozni ljubezni do živali ki jo Lanabela pripisuje rodovniški vzreji; gre pa nič drugega kot za elitizem in dojemanje živali kot predmeta, ki se ob koncu dneva pogojuje z denarjem

Glej moj pes mora imet opravljene zdravstvene teste, če hočem dobit vzrejno. Če hočem svojga psa imet za vzrejo, pa moram opravit še en kup drugih testov, ki pri nas niso obvezni. Zakaj ti to govorim, ker svojega psa ne morem parit v SLO, moram v tujini, tam pa so še bolj strogi glede zdravja. To velja za mojo pasmo.
Inbreeding je pri naši pasmi prepovedan vsaj do 5. kolena
Glej imam kolegico, ki je kupla nerodovniškega psa in je pes deformiran-težave z čeljustjo, nepravilni postavljeni sklepi in to vse samo zaradi tega, ker so psico par let zaporedoma 2x na leto parli in jim je pri zadnji kotitvi skoraj umrla in cena mladiča je bila 450€
Zdaj pa se vprašaj, zakaj hočem tu nekaj povedat in dopovedat.
Sploh pa z nekaterimi od vas ne mislim več razpravljat, ker se nekaterim ne da dopovedat nič kaj želim povedat.
Moje mnenje ostaja, da večino tistih, ki svoje nerodovniške psice parijo in pol mladiče mastno prodajajo zaslužijo več kot pa marsikateri pošteni vzreditelj rodovniških.
Adijo se ne mislim več oglašat, ker je isto kot da govoriš zidu.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #2321 : 09 November 2012, 23:14:23
Moja pasma tega nima , ti si pa trdila da "Vsi rodovniški psi morajo imet opravljene zdravstvene teste" kar je navadno zavajanje; nič kaj več kot ostali nerodovniški psi ker je to predmet zakonodaje in slednje ne ločuje; par pasem ima obvezne teste , morale pa bi jih imeti vse,
 
In mimogrede 2x letna paritev se dogaja dokaj pogosto tudi pri rodovniških psih mal prebrskaj to temo, boš nemaral ugotovila da se marsikaj dogaja tudi z papirjem

Citiraj
in je pes deformiran

oh ne , tega pa pri intenzivni rodovniški vzreji nimaš ? in zakaj so na dveh največjih svetovnih razstavah uvedli obvezen veterinarskih nadzor? po zgražanju javnosti, ko je prišlo ven kaj se vse počne z plemenjaki v imenu "višjih ciljev", ki le zakrivajo človeški egoizem in oholost

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2322 : 09 November 2012, 23:44:37
oh ne , tega pa pri intenzivni rodovniški vzreji nimaš ? in zakaj so na dveh največjih svetovnih razstavah uvedli obvezen veterinarskih nadzor? po zgražanju javnosti, ko je prišlo ven kaj se vse počne z plemenjaki v imenu "višjih ciljev", ki le zakrivajo človeški egoizem in oholost

Se je vsaj možno v take napake vtakniti, uvesti nadzor in premakniti stvari v, za pse, bolj zdravo smer. A kdo koga od nerodovniških rejcev preverja in izvaja nadzor? Po možnosti pri istih pasmah, ki se jih je v določenem dokumentarcu omenjalo? Večina javnosti se prav nič ne zgraža nad nerodovniškimi, ker jim prav pride, da so cenejši (pa še opremljeni so s kakšno cvetko kako jim je bolje, ker jih ne mučijo z razstavami). Tisti, ki se zgražamo, smo pa bojda neka elita z rodovniškimi psi, ki smo tako zaverovani v svoje rodovnike, da nimamo pojma, ane....



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #2323 : 10 November 2012, 07:33:30
zakaj so na dveh največjih svetovnih razstavah uvedli obvezen veterinarskih nadzor?

Davor,te veterinarske preglede na razstavah pa lepo pusti pri miru.Te ni bilo zraven,poleg tega dvomim,da ločiš kaj je ectropii in kaj pomeni conjunctivits-dva razloga zaradi katerih psi niso izdelali veterinarskega pregleda.Poleg tega ti veterinarji niso bili vsi oftalmologi.Za nameček pa še to-conjunctivitis ni bil nikoli in nikoli ne bo genska bolezen ali predispozicija.



HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #2324 : 10 November 2012, 07:54:42
Mnja, iz vpisov na tem forumu sklepam, je na slovenskem moč najti nekako 3 psarne za vsako pasmo, ki jim je vredno zaupati. Če ti rejci ne želijo izmučiti svojih psic, se najbrž skoti presneto premalo mladičkov, da bi vsi ljubitelji psov lahko dobili zdravo rodovniško dete. Tako se je pač cena dvignila in psa dobijo tisti, ki so pripravljeni dati največ denarja za nakup (No, seveda med njimi naredite še malce selekcije, sicer precej neuspešno, glede na to, da se očitno ne povečuje št. dobrih psarn in da se dogaja precej goljufij in mučenj na in ob pasjih tekmovanjih).
Če se ozremo v tujino, je izbire več. a tudi potencialnih novih lastnikov je tako mnogo več.
Toprej je rešitev za vse, ki prisegate na rodovniško vzrejo predvsem v tem, da v svojih vrstah uredite in dvignete kvaliteto rodovniških psarn. Ko bo v Sloveniji npr. 40 psarn z zdravimi labradorci, bo njihova cena realnejša, s tem pa bodo vaši najhujši sovražniki "šteparji", avtomatsko ob posel. Sploh vam ne bo treba po forumih pisati svojih floskul in na pamet učiti mlade dekline, ki se logirajo na forume, ker jim mami ne dovoli kužka.
Seveda pa je lažje jokati kako pošteni ste "pravi" vzreditelji, kako predani svojemu poslanstvu, v katerega vlagate ves svoj prosti čas in ves denar na tem svetu, medtem ko vas grdi šteparji izpodrivajo in se vam smejejo v brk, prodajajo pa samo na pol crknjene pse.
 


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #2325 : 10 November 2012, 09:03:43
Hudma,toliko psarn samo za eno pasmo Slovenija ne zdrži.Pri moji pasmi je še eno leglo na dve leti skoraj preveč.Na srečo jih gre nekaj v tujino.In povprečna starost pri oddaji je 3 mesece( eni gredo pri osmih tednih,drugi pa tja do 6 meseca starosti).Kot zakleto pa imam največ povpraševanja po mladičih takrat,ko gre od hiše zadnji,ali pa takrat,ko nimam planiranega legla.Tako so eni kupci pripravljeni čakat,drugi pa ne.Kot jaz.Eno od mojih psičk sem čakala 4 leta.Zakaj? Zato ker sem želela potomko točno določenega samca,ki sem ga prvič videla,ko je bil še puppy.In nikoli mi ni bilo žal za vso čakanje.



HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #2326 : 10 November 2012, 09:12:09
Saj te razumem, ampak tako specifičnih ljubiteljev psov kot si ti je verjetno med povprečnimi ljubitelji živali malo. Povprečen lastnik psa, ki se odloči za npr. zlatega prinašalca se ne bo ukvarjal s pedigrejem staršev mladička, pač pa hoče v doglednem roku (reciva do 6 mesecev) zdravega mladička. Ker so zaupanja vredne npr. 3 psarne, bo pač vzel mladička po svoji presoji, pri rejcu s sumljivim ugledom ali pri "šteparju".


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #2327 : 10 November 2012, 09:16:56
Poznam nekaj ljudi, ki so na svojega dotičnega psa čakali pri nekem vzreditelju po dve leti in več...jaz sem imela veliko srečo, ko sem izgubila svojega psa po 14 letih, da je imela psarna spomladi načrtovano leglo...ker, če bi se naredilo, da ga ne bi mogla dobiti bi tudi sigurno počakala dve leti....



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2328 : 10 November 2012, 09:29:18
Toprej je rešitev za vse, ki prisegate na rodovniško vzrejo predvsem v tem, da v svojih vrstah uredite in dvignete kvaliteto rodovniških psarn.

Kako pa veš, da se na tem ne dela?
In BTW, del poti do tega je tudi v osveščanju kupcev... Ko zmanjka kupcev slabe ponudbe, tudi slabe ponudbe zmanjka...



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #2329 : 10 November 2012, 09:30:51
Ja,res je.Ampak taki,ki so pripravljeni počakati,so običajno tisti pravi.In to je že premišljen nakup.Dandanes za vsako stvar,ki jo kupimo hočemo neko določeno garancijo,še posebno če je nova.Pri secunde hand stvareh jo težko zahtevamo.In isto je pri nakupu mladiča.Marsikdo ne ve,kako zdrav mladič izgleda.Dovolj je že,da je simpatičen na pogled, ima sprejemljivo ceno, in hop, nakup je opravljen.Pa čeprav ni ne cepljen,ima napet trebušček zaradi glist,redko dlako in pogosto tudi zunanje zajedalce.Ne moreš si misliti kaj občasno vidim pri svojem delu.Za zjokat.In ljudje to stoično prenašajo in odštevajo denarce za vet.račune.In potem občasno pomislim na naše mladiče in na njihovo nego in vzgojo.Za vsakega posebej se spomnim,kaj se je dogajalo z njim,ko je še bil pri nas.In za vsakega posebej vem,kaj se danes dogaja z njim.Tudi za tiste v tujini.



HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #2330 : 10 November 2012, 09:46:27
Poznam nekaj ljudi, ki so na svojega dotičnega psa čakali pri nekem vzreditelju po dve leti in več...jaz sem imela veliko srečo, ko sem izgubila svojega psa po 14 letih, da je imela psarna spomladi načrtovano leglo...ker, če bi se naredilo, da ga ne bi mogla dobiti bi tudi sigurno počakala dve leti....
Verjamem. Tudi jaz poznam nekaj takih. Ocenjujem, da jih je manj kot 5%. Meniš drugače? (Tudi jaz trenutno nisem eden opd njih.)

Kako pa veš, da se na tem ne dela?
In BTW, del poti do tega je tudi v osveščanju kupcev... Ko zmanjka kupcev slabe ponudbe, tudi slabe ponudbe zmanjka...
Res je. Zato pa je treba še bolj delati na kvalitetnih rodovniških leglih, ne pa na vojskovanju z nerodovniškimi, ki ponujajo enako ali celo več kot nepošteni rodovniški "šteparji".   

@ Lojze
Isti odgovor kot za Roxy.


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #2331 : 10 November 2012, 09:49:45
Verjamem. Tudi jaz poznam nekaj takih. Ocenjujem, da jih je manj kot 5%. Meniš drugače?

Verjetno je odstotek za malenkost višji, ampak ja se strinjam, da je malo takih, ki bi počakali tako dolgo časa...ker se mi zdi, da je zdaj kar tako, ko se za nekaj odločiš moraš takoj to tudi imeti  :-\...



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #2332 : 10 November 2012, 09:52:20
Citiraj
Davor,te veterinarske preglede na razstavah pa lepo pusti pri miru.

Ne razumem kaj želiš povedati, tako crufts kot westmisters sta uvedla obvezne veterinarske preglede , pravtako je kennel club poostril nadzor in prepovedal inbreeding; se tudi že ker nekaj ćasa pripravlja zakonodaja ki bo določene oblike vzreje klasificirala kot mučenje živali
-vse to je posledice katastrofalnega stanja rodovniške vzreje in pritisk javnosti na organe

Mi pa je jasno da je to naletelo na odpor vzrediteljev, ker pač le malo posameznikov rado sprejme odgovornost
pri nas pa kupirani psi zmagujejo na evropski razstavi,

Citiraj
Toprej je rešitev za vse, ki prisegate na rodovniško vzrejo predvsem v tem, da v svojih vrstah uredite in dvignete kvaliteto rodovniških psarn. 

Saj tudi same to vedo, le da je lažje pometati pred drugim pragom in iskati krivce drugje kot pa pred lastnim
v tem trenutku, kar same priznavajo je rodovnik zgolj eno: prikaz potomstva, nič več nič manj, sedaj pa se naj povprečen kupec s tem znajde,

včasih mislim da je Sleepy lahko srečna da njena izbrana pasma nima FCI standarda

Citiraj
Tisti, ki se zgražamo

problem ni to da se zgražate nad šteparji, problem  je da ne samo da posplošujete in vodite nekakšno forumsko gonjo (izven teh portalov vas itak nihče resno ne jemle kar same veste) zoper "mešance " in "ščeneta",  ampak ste pa apologot rodovniške vzreje kjub temu da je slednja naredila več škode koit bilokakšen Matoša;


Ko se bo rodovniška vzreja uredila in bo to kar mora biti - v koristi živali, psi brez rodovnika sploh ne bodo več predmet debate; do takrat pa bo večine raje kupovala nerodovniške pse

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #2333 : 10 November 2012, 10:02:14
Verjetno je odstotek za malenkost višji, ampak ja se strinjam, da je malo takih, ki bi počakali tako dolgo časa...ker se mi zdi, da je zdaj kar tako, ko se za nekaj odločiš moraš takoj to tudi imeti  :-\...
Tudi to je do neke mere res. Ampak res pa je tudi, je absurdno, da mora mlada družina, s hišo in vrtom na podeželju, čakati 4 leta, da bo dobila zdravega pasjega prijatelja. Ne govoriva o šampionskih genih, pač pa o povprečnem zdravem pasemskem psu. A ni (absurdno)?
In če je bodoči lastnik "osveščen" in hoče na vsak način rodovniško mrcino, "šteparji" sploh niso del zgodbe. A ni tako še bolj absurdna vojska proti "šteparjem"?


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #2334 : 10 November 2012, 10:19:25
Kaj želim povedati? Jaz sem na letošnjem Cruftsu bila.Tam,kjer se je vse to dogajo.In konkretno za Basset Hounde lahko povem,da smo že zjutraj,v nedeljo,preden se je začelo ocenjevanje vedeli,da mora Basset Hound,ki bo dobil BOB, na veterinarskem pregledu pasti.In ko je potekalo samo tekmovanje za BOB med CC samcem in CC samico,sem vedela kam bo šel BOB.K samcu.Ker samica nikakor ne bi mogla pasti na veterinarskem pregledu.Je namreč potomka najuspešnejšega  Basset Hounda v Ameriki v zadnjih nekaj letih.Za ameriške Basset Hounde pa vsi vzreditelji in sodniki zelo dobro vemo,da so konstitucijsko drugačni od evropskih.Če odštejem določene ameriške Basset Hounde (večina pripeljana iz Evrope ali pa potomci evropskih psov),jih velika večina izgleda kot mix med bassetom in beaglom.
Poleg tega so BOB psu, CH.Buzz Lightyear of Dearheat naredili krivico.Pes je resnično v "starem"tipu standarda,vendar brez pretiravanja.In ja,ima vidno rdečino na spodnji veki,kar pa je popolnoma normalno za psa,ki ima kožne gube.Nima pa ectropija.
Kar se pa Westminstra tiče-ne tam nisem bila.Poznam pa ameriško sceno.In njihovi psi nimajo tako izraženih kožnih gub s tem pa je teža kože manjša in oči niso toliko odprte.Imajo pa veliko drugih težav z očmi,kot je ectropij.Enba izmed njih je glavkom.In ta je deden.Prav to je razlog,da so v zadnjih letih uvozili toliko psov in psic iz Evrope.
Torej,vzreditelji se že tako trudimo izbrati prave paritvene kombinacije,da se določene stvari,ki so pretirane popravijo.Ampak te stvari zahtevajo čas.
Pa še nekaj.Od mojega letošnjega obiska Cruftsa  dalje opazujem kaj pri Basset Houndih zmaguje na razstavah in kateri samci se uporabljajo v reprodukciji.Ne moreš verjeti,večina istih kot dosedaj.



ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #2335 : 10 November 2012, 10:35:48
Tudi to je do neke mere res. Ampak res pa je tudi, je absurdno, da mora mlada družina, s hišo in vrtom na podeželju, čakati 4 leta, da bo dobila zdravega pasjega prijatelja. Ne govoriva o šampionskih genih, pač pa o povprečnem zdravem pasemskem psu. A ni (absurdno)?
In če je bodoči lastnik "osveščen" in hoče na vsak način rodovniško mrcino, "šteparji" sploh niso del zgodbe. A ni tako še bolj absurdna vojska proti "šteparjem"?

Ah, 4 leta je malo prehudo...2-3 leta se mi zdi ena povprečna največja doba čakanja na psa...pač to vzakup vzameš, če se tako odločiš, da hočeš psa. Če pa slučajno ni npr. leglov labradorcev, se pa lahko odločiš pa iščeš še legla npr. zlatih prinašalcev, gladkodlakih prinašalcev, spadajo pod isto grupo, karakterji so tudi skoraj isti, delo z njimi tudi...veliko je alternativ, samo če sam tako hočeš  ::)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #2336 : 10 November 2012, 10:37:29
Citiraj
da mora Basset Hound,ki bo dobil BOB, na veterinarskem pregledu pasti

sam sem smatral da je opravljen veterinarski pregled pogoj da lahko sploh sodeluješ na tekmovanju, vsaj tako sem jaz razumel razne blogerje , ki jokajo nad tem, pravtako sklepam da na enih največjih svetovnih razstavah veterinarji niso ravno bebci,

Če te prav  razumem, te moti da slednji ne ločijo med dednimi bolezmi in nedednimi, ter izstopanji ki so značilne za pasmo ? kar izhaja iz glavne ponavlajoče se kritike sodelujočih vzrediteljev, češ da pse ocenjujejo veterinarji in ne poznavalci pasem ?

hja glej Lojze ti poznavalci pasem preden je celotna tragedija prišla v javnost niso naredili NIČ, da bi zaustavili to kar se je dogajalo z pedigreji v Angliji; veterinarski nadzor je osnovno kar bi jaz zakonsko uvedel za vse živalske razstave, saj ljubiteljstvo pak ne more biti pogoj za nek objektiven nadzor
in upam da če se je tole začelo na vrhu, bo prišlo tudi na vse ostale organizacije


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2337 : 10 November 2012, 10:38:59
Pa smo spet tam.
Ja,res je.Ampak taki,ki so pripravljeni počakati,so običajno tisti pravi. Dandanes za vsako stvar,ki jo kupimo hočemo neko določeno garancijo,še posebno če je nova.Pri secunde hand stvareh jo težko zahtevamo.In isto je pri nakupu mladiča.
Jaz nisem pripravljena počakat, če bi se mi zahotelo povečat število psov. Torej nisem prava in sem torej posledično neodgovoren skrbnik?

Ugotavljam, da očitno vzreditelji obravnavate (posploševanje je očitno že kar pravilo, pravila pa je treba upoštevat) pse kot tržno blago. No, moje živali niso nikakršna second hand roba ampak so živa bitja, ki so v mojem skrbništvu in so torej člani moje družine. Ugotavljam torej, da vas prištevam med neodgovorne skrbnike in tiste, ki vas "šteparji" motijo zato, ker vam odžirajo zaslužek in ne zato, ker po vaše ne skrbijo primerno za svoje pse. Motijo vas celo veterinarji (ki naj bi bili strokovnjaki za zdravje živali), ki vaše živali označijo za bolne, medtem ko rejcem in lastnikom/skrbnikom nerodovniških živali kar naprej očitate, da živali ne vozijo/ne bi vozili k veterinarjem.  ??? Kako zdej? Make up your mind!

V tretje gtre rado:
O psih se govori kot o tržnem blagu/stroških/investiciji in potem se čudite, da se folk po tržnem principu odloča za psa? Čudno, res... sej ga naravnost spodbujate!

Saj tudi same to vedo, le da je lažje pometati pred drugim pragom in iskati krivce drugje kot pa pred lastnim v tem trenutku, kar same priznavajo je rodovnik zgolj eno: prikaz potomstva, nič več nič manj, sedaj pa se naj povprečen kupec s tem znajde,
Ja, se strinjam. In očitno je tudi lažje izvajat pritisk na kupce, če ne gre drugače pa z lobiranjem in skozi zakonodajo (predlog zakona je vurs že moral popravljat, pa še ga bo treba ;) ). Veliko težje je poskrbet za primerne pogoje reje in izvajat nadzor, kar samo potrjuje moje domneve - it's all about the money. "Šteparji" so posledica vašega delovanja in bolj ko s trapastimi argumenti "pasjo embalažo" prikazujete kot statusni simbol, bolj jim odpirate trg. Namreč povprečni opazovalec med požegnanim Labradorjem in črnuho od Hudme ne bo opazil prav nobene razlike. Tako da - hm... no, pasma mi je všeč, torej priznam, da so mi všeč labradorjem podobni psi, ki jih imate v avatarjih ;)

včasih mislim da je Sleepy lahko srečna da njena izbrana pasma nima FCI standarda
Hehe včasim mislim enako  :D

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #2338 : 10 November 2012, 10:44:50
veterinarski nadzor je osnovno kar bi jaz zakonsko uvedel za vse živalske razstave, saj ljubiteljstvo pak ne more biti pogoj za nek objektiven nadzor
in upam da če se je tole začelo na vrhu, bo prišlo tudi na vse ostale organizacije
Good point! Ampak šment, ko pa veterinarji menda ne ločijo zdravja od tako zalo bolj pomembnih in za psa koristnih pasemskih značilnosti....

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #2339 : 10 November 2012, 11:02:55
sam sem smatral da je opravljen veterinarski pregled pogoj da lahko sploh sodeluješ na

Ne,to ni pogoj.Najprej prijaviš,pa plačaš, in če zmagaš te vržejo na vet.pregledu.


Če te prav  razumem, te moti da slednji ne ločijo med dednimi bolezmi in nedednimi, ter izstopanji ki so značilne za pasmo ?

Ja.Jaz si tudi pred vsakim ocenjevanjem obnovim tipične značilnosti posamezne pasme.In za mene ectropij in "lozenge shape eyes",kot piše v standardu ni isto.Ectropij je izključujoča napaka, drugo je pa oblika oči,kjer ima oko vidno rdečino na spodnji veki.