Cesar Milan - resnica ali mit

cici.bobnar · 110211

Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #60 : 03 Marec 2013, 20:21:09
Citiraj
se da tudi kaj zaobiti, pa pustmo zdj podrobnosti

si lahko bolj specifična ?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #61 : 03 Marec 2013, 20:23:37
pidog, seveda je vredno razmisleka. Tako, da priporočam, da začneš razmišljat.
In če kakšne stvari pač ne razumeš je fino, da ne goniš svoje kar tako v tri dni. Ko boš morda, kdaj utegnil razumet, da nismo več doma v srednjem veku in, da se celo priznava učljivost psov boš pa morda dojel še kak drug pristop dela z njimi.  ;)

Noben pes doma ni fikus, smrkelj  ???
Glede tri dni ................... "minister Gregor pa nič", je zapisno v eni knjigi ;) ;D

Komaj čakam, komaj čakam odrešitve ;D ................... pardon KD ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 03 Marec 2013, 20:26:23
si lahko bolj specifična ?
Kot prvo se lahko takoj ko opaziš, da psa pelješ po poti ''nevarnega'' odpraviš iskat pomoč. Torej predno ti ga toliko zelo hudo userje.
Kot drugo...smo o tem že govorili...pa si pobrskaj, saj si vedno v takih debatah zraven ;)
In kot tretje...včasih se, da tudi kaj zmenit, pa morda širša javnost tega ne zve, kar pa še vedno ne pomeni, da ne obstaja :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 03 Marec 2013, 20:29:23
... je zapisno v eni knjigi...
Domnevam, da znaš brat. :) Bi blo fino, če bi vsaj v knjižnici prišel, do police, kjer imajo tu pa tam celo kakšno drugo knjigo o psih razen CM, pa si jo preberi. Ne da so neki presežki ampak ena tini mini osnova pa vendarle je.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 03 Marec 2013, 20:30:15
Če je potrebno, vsekakor!!!
Pa je res potrebno in po vaše kar vedno? Sploh brez da se najprej poskusi na lep način?



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 03 Marec 2013, 20:31:37
Vidim, da ste se na tej temi pošteno razpisali... :D :D
Pri neki temi prej sem dobila nekaj kritik, ker sem napisala, da pes, ki ne upošteva odpoklica v vseh situacijah ni šolan pes... ;D
Vsi najverjetnej že poznate mojo zgodbo z mojim psom...bilo je res hudo na čase, velikokrat sem se iz obupa zjokala, ker smo več kot pol leta ekstremno počasi napredovali z prevzgojo psa...
Pa vas vprašam, kako bi odreagirali v tej situaciji, ki se je meni zgodila velikokrat..
Moj pes je bil tako nasršen do drugih samcev, da se je rangiral skoraj z vsakim večjim psom. In ponavadi sem ga imeli na vrvici, na zatezni ovratnici, ker ga z pohvalcami in vsem kar spada zraven nisem pridobila njegove pozornosti. In ko se nama je približal kakšen pes, odvezan seveda, me je moj lastni pes šavsnil v nogo, da bi jaz spustila povodec in bi on tako lahko skočil v psa. Ne morete si misliti, kakšna želja po rangiranju....pred tem birardom sem že imela briarde, med študijem sem si služila denar, da sem pazila na različne pse, od nemških dog do francoskih buldogov ipd. pa tega še nisem videla intakšne trme in vztrajnosti.
Ko mi je to naredil sem bila tako šokirana, ker tega nisem pričakovala. In seveda sem ga zategnala nazaj on pa še enkrat skoči v mene..potem sem pa pop...takoj sem ga zvlekla v hišo on pa je še renčal na mene in mi z zobmi skakal pred obraz...to pomeni, nobenega straha in spoštovanja do mene. Kako sem ga nadvladala raje ne bom pisala...:) Pasja šola je bila obvezna. Prvi dan ko sva ga s partnerjem pripeljala, nama je trener rekel, da ga bova lahko do neke mere prevzgojila, ampak da naj ne pozabiva da je star 5let in da je bil pri prejšnih lastnikih on gazda v hiši. Trener se je spoznal z našim psom in me poklical na vadbišče. Ko je prijel povodec v roke, da mi pokaže, kako ga naj učim polek ipd. je Alex skočil v njega. Trener ga je zategnil z dresurno ovratnico. Jaz pa v jok, ker se je dobesedno davil. Ko ga je spustil na tla, je Alex še enkrat skočil v njega....v glavnem, nobeden mi ne bo rekel, da se da vsakega psa v nulo prevzgojiti še poebej na podlagi pozitivne motivacije, Eno leto je bil potem mir, na pasji šoli je bilo sicer nekaj incidentov med psmi, amapk nič strašnega. Po enem letu, pred izpitom BBH je pred sodnikom šavsnil mojega partnerja v nogo...lahko si predstavljate kakšna sramota. Komaj so nam dovolili na izpit, a izpit začuda naredil z najvišjimi točkami v skupini. To pomeni, kadar ni bilo okrog njega psov je delal v nulo...vse.
Hočem povedat, da je bil Alex zlat pes in zelo toleranten, samo kadar ni bilo drugih psov zraven. Od njegovega dopolnjegea 7.leta starosti ugrizov več ni bilo, nikoli ni več renčal, poslušal je na ukaz, sicer včasih ga je še vedno dajala njegova trma...Pri enajstih letih je bil kastriran zaradi tumorja. Veterinarka mi je rekla, da je Alex zdaj že v letih in še zaradi kastracije bi se moral umiriti do drugih psov. Dva meseca po kastraciji smo šli na sprehod, ko nam nasproti pride nemški ovčar, neprivezan in sekundo za tem..spet pretep. Alexa sem vztrajno dajala na polek, nemški ovčar pa je rinil v njega in to je bilo to. Čeprav vem, da se je moral branit, ampak vseeno sem videla njegovo reakcijo ko je psa zagledal..
vsak pes je res zgodba zase...in pri našemu smo morali delati na trdo, ne z udarci ali kaj podobnega. Vse smo delali z ovratnico. Prvič si mu rekel sedi, držal pred gobcem phvalico, on nič. V druge oster sedi..še vedno nič. Ko pa si ga cuknil z ovratnico se je usedel pa še to z veliko težavo...sedaj imam briarko staro pol leta. z njo delam vse na pozitivi motivaciji. če recimo kaj grize (kavč ai kaj podobnega) ji preusmerjam pozornost z njeno igračo, če ne pa oster ne. pa se vse da...pravi balzam je napram našemu Alexu...res. V enem tednu sem jo naučila polek, da mi hodi trdno ob nogi in to samo z parimi piškoti, božanjem in pohvalami.
prepirat se o tem, kakšen način dresure je primeren je nesmiselen. seveda sem proti izživljanju nad psmi, uporabi roke ipd. ampak še vedno, vsak pes je zgodba zase.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #66 : 03 Marec 2013, 20:35:41
Pa je res potrebno in po vaše kar vedno? Sploh brez da se najprej poskusi na lep način?

Nihče ne trdi, da vedno; nihče ne trdi, da prej kot na lep način, kar pa ne pomeni, da kdaj ni potrebno.

PS
Lunetta, resnično nisem bral CM, ker ne čutim potrebe po tem (sem zadovoljen s tem kar imam) ................. ne berem več pa po večini "modernih" knjig ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 03 Marec 2013, 20:38:51
Morda, pa še vedno ne veš natančno kaj je delo s pozitivno motivacijo (preusmerjanje s piskajočo igračo in držanje piškotka pod nos to ni ;)). Iz vsega tega nastane - ni šlo drugače, kot da ga zacukamo, ker šunka pod nosom ni pomagala sploh. ;)
Operativno pogojevanje...malce si poglej.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 03 Marec 2013, 20:39:24
tina-briard .. ali jaz ne razumem napisanega, ali je pa tole, kar ti opisuješ daleš od pozitivne motivacije. Sploh ne pri Alexu, konkretno pa tudi to kar delaš sedaj psici - preusmerjanje pozornosti stran od kavča z igračko zna biti (nisem sicer prepričana, ker ne vem ali si napisala vse in kako točno to izgleda v praksi) točno to, kar PM ni - podkupovanje in po drugi strani izsiljevanje s strani psa. Dokler sama nisem tega dojela (ker imam tudi prvega psa), mi ga je moja psica kar naprej srala = izsiljevala mojo pozornost.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #69 : 03 Marec 2013, 20:43:16
Morda, pa še vedno ne veš natančno kaj je delo s pozitivno motivacijo (preusmerjanje s piskajočo igračo in držanje piškotka pod nos to ni ;)). Iz vsega tega nastane - ni šlo drugače, kot da ga zacukamo, ker šunka pod nosom ni pomagala sploh. ;)
Operativno pogojevanje...malce si poglej.  :)

Upam, da si bomo nekoč predvsem ogledali tvoje rezultate  ;) ;D ...................... čeprav nekateri še vedno dvomimo  :o .............. z razlogom ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 03 Marec 2013, 20:45:54
 :) Vse kar napišem modra ni namenjeno tebi, pidog. ;) Ti pa kljub vsemu nebi škodilo, če bi se vsaj malo pozanimal, o čem se pogovarjamo preden bučke v jabolčni čežani prodajaš.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #71 : 03 Marec 2013, 20:47:16
Ni res. Pri nas se uradno s prevzgojo problematičnih, tudi nevarnih psov ukvarja vsaj par priznanih in s primerno izobrazbo strokovnjakov. Imamo pa samo eno šolo, ki izvaja uradni program za nevarne pse, ki je obvezen po drugem ugrizu. Glede na to, da je takih psov na leto ene par, več kot ene šole niti ne rabimo. V tem programu se ne vzgaja ali prevzgaja psov, ki veljajo za izgubljene primere za katere "integracija v družbo" ni več mogoča ampak se nauči lastnike, kako ravnati s temi psi, da za okolico niso nevarni.



Od kot vam podatek, da ji je ene par. Teh psov je kar veliko in če bi vedeli številko bi se zgorzili ob njej.
Ene par jih je le prišlo v šolo, to je pa res. Vsi ostali pa.....kako veste, da ti ni  pes, ki ga boš jutri srečal odvezanega v gozdu?
Predno se postopek konča, lahko pes, ki ima neodgovrne lastnike naredi ogromno škode.

Program prevzgoje nevarnega psa, preko spremembe vodnika spreminja psa. Za začetek se pa psu spremeni miselni tok in ko se pes začne spreminjat, vodnik pridobi samozavest in se skupaj spreminjata oba.
Če vi vsi kinoligi brez enega dosežka v kinologiji (en BBH, ki ga naredi vsak, ki ima samo malo poštiman odnos s psom in je bil na treningu le parkrat, da se človeka nauči shema ::)  - to se ne šteje za kakršni koli dosežek v kinologiji ) mislite, da se miselni tok psa spremeni s silo.....potem boste vedno samo pisali bedastoče in bili na tem nivoju kjer ste - bili pisci.
Tudi če mislite, da se psa gradi z fizično silo...to lahko mislite le zato, ker še nikoli nič niste delali.

Kinologija ni pisanje na forumu, ampak delo in rezultati.

Se bojim, da vas je malo tu, ki imate kaj pokazat....še normalno vzgojenih lastnik psov ne. >:D

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 03 Marec 2013, 20:47:58
Mene sploh čudi, da Pidog in Davor svoje šole ne odpreta, ko tako vse vesta  ;D

OK.. za Pidoga sem že dojela - če se ne motim ima nekaj proti uradnim institucijam nasploh  :D



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 03 Marec 2013, 20:50:08
Seveda to ni vse to...če bi pisala vse, bi lahko napisala spis... :)
Glavno gonilo vsega je, da pes dela zase in ne zame, da je v njegovi glavi, da dela zase. Da pride do mene, da hodi polek, da se uleže, usede itd. Da ne dela to zato, ker se mene boji-ali moje negativne reakcije ali da dela zato, da bi ustregel zgolj meni. Preusmerjanje pozornosti je ena najboljših taktik pri mladičih...toliko za info. Mladič se bo lotil najraje tistega kar mu boš prepovedal. tako kot pri otrocih. Tisto kar je prepovedano je najslajše. Jaz sem svojega psa odvadila grizenja kavča, pa tepiha pa stolov itd. Tako da je to pri njej zgleda delovalo. Pa je vsak dopoldan skoraj sama v hiši, pa ko pridem domov je vse na svojem mestu..razen njene igrače ležijo povsod. To pomeni...deluje.
Pametovat pa, da cukanje psa ni edina pot pa bi rada videla kakšno žensko, kako obvlada 60kg tžkega briarda, na višku svoje moči z milijontimi slabimi vedenjskimi vzorci...resnično res bi to rada videla in doživela.
Pa če ste nekateri tako frdamano razgledani pa mi povejte kakšna pa je prava reakcija ko ti pes renči 2cm stran od ksihta in ti kaže zobe. ???



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #74 : 03 Marec 2013, 20:51:00
Zakaj nekdo ne želi tega počet uradno je njegova stvar. O tem smo že. Če počne neuradno in s tem pomaga nekaj psom, tudi če pomaga enemu samemu, je zame dovolj dobro. Ne razumem pa kakšno povezavo ima to z uporabo metod.

Prepoveduje tudi vse kar povzroča psu strah ali bolečine  ;)
ZZŽiv 98/99, 126/03 čl. 5., tč. 10, čl. 15, alineja 1 in 7 - zelo jasno piše  ;)

Priporočena literatura KZS (gradivo za pripravo na izpit BBH) - str. 8, drugi in tretji odstavek - priporočila strokovnjakov in;
- instrumentalno pogojevanje lahko vpliva na vedenja, vezana na čustvena stanja, vendar samih čustvenih stanj ne spreminja
- na čustvena stanja pa lahko vpliva povezava dražljaja, ki sproža negativne občutke, s prijetnim dražljajem.

itd. itd. Sigurno je kakšen zakon prenovljen (nisem spremljala) ampak sem prepričana da se pri teh stvareh niso vrnili v srednji vek.

Zanimivo, da nisi tega trobila na obrambi, kamor si hodila s svojo psico.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #75 : 03 Marec 2013, 20:51:33
Morda, pa še vedno ne veš natančno kaj je delo s pozitivno motivacijo (preusmerjanje s piskajočo igračo in držanje piškotka pod nos to ni ;)). Iz vsega tega nastane - ni šlo drugače, kot da ga zacukamo, ker šunka pod nosom ni pomagala sploh. ;)
Operativno pogojevanje...malce si poglej.  :)

Se pravi "samo" pozitivna motivacija  :o ........................ dokler nimamo opravka z dominanco  :o



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #76 : 03 Marec 2013, 20:56:14
Se pravi "samo" pozitivna motivacija  :o ........................ dokler nimamo opravka z dominanco  :o

Dajmo še malo o dominanci. Moje skromne izkušnje so me pripeljale do enega spoznanja.
dominanca je samo izgovor za nevzgojenega cucka in nič drugega.

Nekaj podobnega kot otroci z motnjami v vednju - moderno povedano je malo hiperaktiven, so samo otroci, ki imajo malo neurejene starše, ki še zase ne vedo kaj bi, ne da bi otroke vzgajal.


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 03 Marec 2013, 20:58:14
Simi ti pa malo zadrži svoje nesramne reakcije. Ne vem zakaj se ne moremo normalno diskutirat brez da bi nekdo žalil drugega in pametoval za vsak hudičev stavek posebej...



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 03 Marec 2013, 20:58:19
Zanimivo, da nisi tega trobila na obrambi, kamor si hodila s svojo psico.
Takrat še nisem vedela tega  ::) Sploh pa kaj ima obramba s tem? Psica se je tam zabavala dokler se je.. ko se ni več, sva z obrambo zaključili.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 03 Marec 2013, 20:59:25
aha, to pomeni da volkovi recimo v kardelu si ne izkazujejo in dokazujejo svojega položaja z izkazovanjem dominance ampak so zgolj nevzgojeni.....hahahahahaha



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #80 : 03 Marec 2013, 21:02:32
aha, to pomeni da volkovi recimo v kardelu si ne izkazujejo in dokazujejo svojega položaja z izkazovanjem dominance ampak so zgolj nevzgojeni.....hahahahahaha

Volkovi in domači nevzgojeni cucki nimajo nič skupnega :D

Prav nič nikogar ne žalim. Samo povem svoje mnenje, ki je za razliko od glavnine sodelujočih bazirano na izkušnjah in delu.
Tvoj pes ni bil že v štartu ( po napisanem) pravilno prevzgajan. Zato imaš še vedno probleme in zato nikoli ne boš čisto sproščena ob svojem psu.
Seveda za to nisi kriva ti, ker si naredial vse, kar si lahko.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 03 Marec 2013, 21:03:52
Tina-briard, če ti je uspelo, super.. ali si imela srečo ali si delala prav, pa samo ni napisano (torej ni bilo podkupovanja) - govorim o psici. Kar se tiče Alexa pa - če ga je inštruktor s katerim ste delali scukal, to pač ni PM - če ste kasneje delali drugače pač ni napisano.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 03 Marec 2013, 21:07:17
Če smo že volčji. Prava volčja ureditev je trop. Trop pa so starši s podmladkom. Tam se noben nikamor ne rangira. Rang je točno tak kakor ga je mati psica skotila.  ;) Če pa govorimo o načrtno skupaj spravljenih...ja so ureditve...ampak tam nihče ne uporablja popolnoma nobenih podkupnin, popolnoma nobenih davljenk (zateznih, bodečk, elektro...)... po vrhu vsega pa, ker so volkovi (torej ne ljudje) jih ravno NIČ ne briga kje kdo poleg hodi, kje kdo mačko preganja, kje kdo koga narobe pogleda od mimoidočih...Torej zakaj bi morali mi neko volčje vedenje na psa pranašat? Kot prvo smo dve različni vrsti. Kot drugo imamo mi zahteve daleč bolj ČUDNE kot jih imajo psi med sabo.  ;) Temu primerno psa učimo po naše in ne po volčje (niti naše zahteve niso volčje niti mi nismo volkovi).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 03 Marec 2013, 21:10:19
Volkovi in domači nevzgojeni cucki nimajo nič skupnega :D

Prav nič nikogar ne žalim. Samo povem svoje mnenje, ki je za razliko od glavnine sodelujočih bazirano na izkušnjah in delu.
Tvoj pes ni bil že v štartu ( po napisanem) pravilno prevzgajan. Zato imaš še vedno probleme in zato nikoli ne boš čisto sproščena ob svojem psu.
Seveda za to nisi kriva ti, ker si naredial vse, kar si lahko.
Se bom čisto en mal umešala ;)
Simi, pač nisi edina, ki dela s psi v tej mali državici, to da si pa edina ki prevzgaja pse iz registra je pač drugo. :) Ne zdj to za hudo vzet, samo tako je.

Kot drugo. ČE bi utegnila prebrat kaj je tina napisala...bi morda celo videla, da s tem psom nima nikakršnih problemov več, ker ga že nekaj časa ni več med nami.  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 03 Marec 2013, 21:10:58
Če vi vsi kinoligi brez enega dosežka v kinologiji (en BBH, ki ga naredi vsak, ki ima samo malo poštiman odnos s psom in je bil na treningu le parkrat, da se človeka nauči shema ::)  - to se ne šteje za kakršni koli dosežek v kinologiji ) mislite, da se miselni tok psa spremeni s silo.....potem boste vedno samo pisali bedastoče in bili na tem nivoju kjer ste - bili pisci.
Tudi če mislite, da se psa gradi z fizično silo...to lahko mislite le zato, ker še nikoli nič niste delali.

Kinologija ni pisanje na forumu, ampak delo in rezultati.
Drugi del prvega odstavka sem pustila, ker me zanima relacija z zadnjim ki sem ga tudi pustila, se me pa sicer ne tiče, ker jaz (in očitno kar nekaj drugih) vemo, da se miselni tok psa ne spremeni s silo in ravno o tem je tu govora - CM namreč kar rad uporablja silo.

Me pa seveda zanima, ko v isti sapi navajaš neke dosežke v kinologiji ali pod delo in rezultate šteje samo tisto, česar naj ti, po svojih izjavah, v svoji šoli sploh ne bi učila - namreč "šolske poslušnosti" s katero si pri uradnih rezultatih v kinologiji pač nimaš kaj dosti pomagat.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 03 Marec 2013, 21:11:38
TibiQ-na začetku kot je rekel trener, je potrebno pokazat psu kdo je gazda...ko smo mu pokazali da je grizenje absolutno nesprejemljivo smo začeli z PM.
Pri briardu ni sreče, verjemi, vsepovsod je napisano, da to ni pes za začetnike. To je moj tretji briard in vem kaj pri njih deluje in kaj ne. (izjema je bil Alex)
Simi-vsak pes bo težil k dokazovanju dominance. Tako kot si mi v družini uredimo odnos-kdo je glavni, kdo naslednji po vrsti itd. tako je tudi pri psih/volkovih. Ko psu pokažeš kje je njegov prostor, si urediš red. Ampak to ne pomeni za večno. Enako ko pes sreča psa, nekateri psi drugega avtomatsko jemljejo za tekmeca-za samico, teritorij ipd. Drugi ki se za psa sploh ne zmenijo, ker jim ne predstavlja grožnje, tretji pa se takoj podredijo. Zelo dobro se vidi kako to poteka na pasjih šolah ko so psi na privezih. Ne rečejo za brezveze da če imaš dva psa je to že kardelo v katerem mora bit red. In ni vsak dominanten pes nevzgojen cucek! Pa za info, naš Alex je poginil pred dvema mesecema.
Me pa zanima Simi če imaš otroke? :)



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #86 : 03 Marec 2013, 21:15:34
Aja, za info glede kardela...delala sem pred leti v ZOO. Pri volkovih ni ravno tako. Vsak mladič, ki odraste je potenicalni kandidat za alfa v kardelu, kar pomeni da se trenutni alfa mora dokazovati da je še sposoben voditi kardelo.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 03 Marec 2013, 21:20:59
Tina-briard - tole sicer lahko nadaljujeva na privat, če bo treba, ker ne sodi se mi zdi v to temo, ampak glede na to, da sem pri izbiri pasme nekaj časa imela v izboru tudi Briarda in so bile ravno določene pasemske karakterne značilnosti tiste, ki so me odvrnile, si kar predstavljam o čem pišeš. Jaz sem samo izpostavila, da cukanje pač ni PM in če ste psa cukali da ste mu dokazali da je vedenje nesprejemljivo, to ni bila uporaba PM metode.

Zakaj sem napisala da si imela s psico morda srečo sem pojasnila. Ko sem jaz delala tako "preusmerjanje", mi ga je razneslo v obraz in ko sem začela delat drugače - torej brez nagrajevanja neželjenega vedenja z neko pretirano pozornostjo - ampak samo toliko pozornosti, da sem ji onemogočila npr. uničevanje, so se stvari spremenile.

Drugače pa ne drži da bo vsak pes težil k dokazovanju dominance - pa saj si sama napisala - tretji se takoj podredijo.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 03 Marec 2013, 21:22:23
Tina...jaz imam več kot dva psa. Pa prav nikdar ne izkazujejo dominance na tak način kot jo opisuješ ti in kot jo slikajo določene oddaje in knjige na to temo ;) Ne nad nami, ne med sabo. Večina je psic. Večina varovancev, ki jih dobim so psice. Nikoli in nikdar se ne mečejo ob tla. Nikoli in nikdar se fizično ne kaznujejo. Do kontaktov prihaja samo in izključno ko se igrajo, lupčkajo...bivajo v zelo mali hiški, skupaj v istem prostoru. Vse BP. Krdelo se menjuje. In tako je pri nas že vsaj nekaj generacij psov. Tko že vsaj ene 30let ali več (družinsko gledano vsi psi, ki so sobivali). Prav nasprotno pa poznam kar nekaj primerov ''družinskih'' rangiranj...ampak predvsem tam kjer se že v začetku človeški del družine ukvarja s tem da je pes volk in ne pes ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #89 : 03 Marec 2013, 21:23:27
Spet prihajamo na " moška dokazovanja " kdo ima daljšega  :o
Tibiq, POZABLJAŠ, da sem, dokler nisem bila privatnica, delala v KD, kar pomeni, da so pod mojim imenim podpisani tudi izpit tečajnikov. In le teh ni tako malo.Tudi vsi tvoji sošolci so med njimi. Pa konec koncev imam še vedno dve licenic KZS, torej nisem ravno po župi odplavala.
V uradni kinoligiji štejejo izpit. Res je - in tudi tu imam mnogo več le teh, kot glavnina pisočih tukaj.
V kinologiji kot terminu štejejo stvari, ki niso izpiti. Ker sta bila v uradni prevzgoji že dva ( hudiča, pa samo čisto malo jih je do sedaj prišlo), ki sta imela narejen BBH.
Tina - Briard je napisala, kako je njej pes naredil izpit - ki ga niti pod razno ne bi smel sploh začeti delat, če je ugriznil prej. In takih BBH-jev je kar nekaj, lahko si upam trditi, da kar veliko več, kot uspešno prevzgojenih psov. Obojih tistih ta uradnih in tistih z odgovornimi lastiniki.

Priznam, nisem brala vsega, ker za razliko od glavnine pisočih sama kinologijo udejanjam na terenu. In ta vikend je bil več kot odličen za to. Sem samo preletela vaše stalno in isto vrtenje okoli istih tem in očitkov.

Tina - Briard se opravičujem, ker sem spregledala, da je pes že pokojen.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji