Cesar Milan - resnica ali mit

cici.bobnar · 110219

cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
: 02 Marec 2013, 11:01:17
Kdo je v resnici Cesar Milan?

http://www.pesmojprijatelj.si/aktualno/clanek/cesar-millan


http://www.dailymail.co.uk/news/article-2224252/Yes-I-dogs-electric-shocks-use-spike-chokers--Im-NOT-cruel-says-Hollywoods-favourite-pet-guru-Cesar-Millan.html

http://www.cesarsway.com/askcesar/aboutcesar

http://beyondcesarmillan.weebly.com/


http://www.youtube.com/watch?v=hpcNOwbRyOE&feature=youtu.be



Kaj si vi mislite o njem?

Jaz mislim, da avtor prvega članka nima pojma o Cesarjevih metodah in še manj pojma o psih. Jaz Cesarjeve metode tudi podpiram. Njegovo "brcanje" včasih na manjših psih morda res izgleda premočno, pa ni . Glede na to da vse to počne pred lastniki psov, a se ne zdi da bi se pa ja kdo pobunil in nebi dovolil take "hude krutosti" nad njegovim ljubljenčkom? Pa čisto vsi so zadovoljni na koncu, nisem še niti enega našla ki bi rekel da Cesar nima pojma in da ni nič spremenil. Veliko je tudi govora o njegovem domnevnem ustrahovanju. Meni se to ne zdi ustrahovanje, temveč metoda "kako na hitro pridobiti pozornost psa in ga odvrniti od njegovih dosedanjih navad". S tem ko psa preseneti ga ne ustrahuje ampak preusmeri pozornost. Poleg tega pa spet, če bi bil tako grob in krut, bi se gotovo našel kak lastnik ki bi rekel "ok, dovolj je, odpeketaj nazaj u svoj center in ne muči mi psa". In če bi bil res tako krut do psov, potem se gotovo nebi upal sam sprehajati med celim krdelom rehabilitiranih psov v centru, ker bi ga požrli. Pa ne mi rečt da se ga bojijo, cel dan so skupaj in točno vejo da jih je več in ga komot raztrgajo kadar se jim sprdne. Pa se jim ne. Torej, ali Cesarja podpirate ali menite da je navaden "prevarant,ničvrednež, vendar se pa zna dobro prodajati"?

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Klaudija

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0

airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 02 Marec 2013, 11:17:24
Jaz ga ne podpiram (oz. njegovih metod), ampak se ne mislim zdaj kregati o tem, samo nekaj;
Citiraj
Glede na to da vse to počne pred lastniki psov, a se ne zdi da bi se pa ja kdo pobunil in nebi dovolil take "hude krutosti" nad njegovim ljubljenčkom? Pa čisto vsi so zadovoljni na koncu, nisem še niti enega našla ki bi rekel da Cesar nima pojma in da ni nič spremenil.
Saj ne veš, sigurno da se je že zgodilo, ampak niso spravili v medije in se novica ni razširila. ;)



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #3 : 02 Marec 2013, 12:18:38
Iz lastnih izkušenj lahko povem, da ti Cesar Millan lahko popolnoma podre odnos s psom do te mere, da ti pes na sprehodu ne namenja niti kančka pozornosti.

Če lahko dalamo na ta način, ne pomeni da bi morali.

In spet iz lastnih izkušenj vem, da je moj pes v enem mesecu(pozitivna motivacija) napredoval več kot z metodami CM v celem letu.


http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 02 Marec 2013, 12:50:38
Meni je Cesar super.Če pa želiš uporabiti njegove metode jih pa moraš znati in moraš vedeti kaj delaš,zato pa piše da ne počni tega doma.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5 : 02 Marec 2013, 12:53:54
Določeni stvari, ki jih pove so mi v redu zadeve, ki jih počne mi niso. Zakaj je pa napisano v že obstoječi temi.

je 100 let za kačami... Ni vse zanič, ampak je treba dobro vedet kako ločit zel od plevela. In niso vsi zadovoljni oz. ni vse pošlihtano, ko se javljajo iz domov. Samo dobro je potrebno poslušat.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 02 Marec 2013, 12:56:40
Komut so všeč popolnoma podrejeni psi, ki vdano capljajo za vodnikom ali nemoteče ždijo v kakšnem kotu, naj kar izvoli, CM metode so kot nalašč zanj.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #7 : 02 Marec 2013, 13:15:18
Težava je da rezultat ni le podrejen pes temveč tudi psihično potlačen in zatrt pes, s katerim je praktično nemogoče šolanje vednj.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 02 Marec 2013, 13:22:39
Če ti je všeč da pes izgleda kot fikus...so njegove metode več kot učinkovite >:D
Sicer mi je par njegovih besed všeč...ampak niso ravno odkritje tople vode. To njegovo povdarjanje kako pomembno je gibanje za psa npr. mi je fenomenalno. Zmatran pes je pridn pes. Skratka filozofije iz njegovih knjig (razen seveda uporabo pripomočkov) so čist ok. No pri tem pa tudi ostane. O samem znanju pri njemu o psih je pa bolj malo za pokazat.
Torej če želite svojega psa Učiti, če želite da je vaš pes osebnost...daleč od tega. Če pa je namen fikus, ki vegetira s čim manj vložka razen to, da ga posadiš v premali lonec je pa to to. ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 02 Marec 2013, 13:33:37
Pravzaprav še to ne. On opozarja samo na gibanje kot gibanje (in je čist vseeno če goni tekoči trak v nedogled) Izjemno redko (v zadnjih sezonah sem ter tja kdaj) pokaže tudi kakšno umsko zaposlitev za psa. Žal pa še takrat, ko pokaže šolanje, pokaže nekaj po principih, ki jih tukaj ne uporabljamo več že vsaj 30 let. Bistvo je v zbijanju dominance in v tem, da je lastnik alfa pes, nič pa o tem, kako pripraviti psa, da bo z vodnikom sodeloval prostovoljno, z veseljem in s tem gradil odnos, ki bo vsaj malce več od popolne podreditve.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 02 Marec 2013, 13:38:17
Saj pravim samo besede v osnovi...ne pa uporaba pripomočkov, pod to spadajo zajle (one vrvi ki jih daje za ušesa), pa tekoči trak (sploh v tej kombinaciji) in še marsikaj drugega ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 02 Marec 2013, 13:41:20
Aja če se striktno na naslov teme navežem. Mit ali resnica? CM je čisto resnična oseba, tko otipljiva. Njegova oddaja je tudi realno posneta. Ampak, da bi pa te metode prinašale neko korist psom.
No to je pa MIT.  :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 02 Marec 2013, 14:01:10
hov hov, saj tako je čisto za vse metode, tudi kliker moraš uporabljati pravilno da dobiš rezultate. ;)
In ja, točno zato meni ne ležijo CM metode, ker hočem psa, ki bo ves čas zainteresiran za delo, ga bom lahko naučila kup trikcev, se bova igrala, učila..., ne pa da se bo samo vlekel za mano in ždel ter nič drugega.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #13 : 02 Marec 2013, 15:13:28
Pač hodi na živce kultu pozitivne motivacije in šolanju psa z podkupovanjem,

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 02 Marec 2013, 15:23:53
Uf še dobro da nisem v kultu in da psov ne rabim podkupovat  :P Hodim na sprehode praznih žepov, psi pa se za mano ne vlačijo kot smrklji. In prav veselo upoštevajo vsako moje navodilo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15 : 02 Marec 2013, 15:25:19
Ma itak nimaš pojma in rezltati ne pomenijo nič  :P ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 02 Marec 2013, 15:31:09
Vem vem. Bom se pridružila kultu, začela pse vabit s šunko in pa tu pa tam bom kak članek prevedla. Mogoče se lotim knjige. In pa svoj KD bom ustanovila, zato, da bom ena in edina. Zdj je BV, ker delujem ''undercover''. Učila se bom pa od velikih. :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 02 Marec 2013, 16:26:55
Pravzaprav ima CM skupaj s svojo metodo veliko več značinosti kulta kot katerakoli skupina, ki dela po načelih pozitivne motivacije.


Nika.

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 02 Marec 2013, 18:04:35
Tut meni Cesar Millan oz. njegove metode niso všeč :p
Psi se ga prav bojijo  :-\



Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 02 Marec 2013, 18:54:30
gledam njegove oddaje, mi je zanimivo, je pa res da teh zadev ne jemljem tako resno.
vsak najbolje pozna svojega psa in jaz imam ga zato, da mi pokaže sedi, lezi, five, prosim...da me ne vleče 100 km/h in da vem da je zadovoljen...vsak ga vzgoji na svoj način in če kuža dela napake...ja kdo jih pa ne???? sem proti vojaški disciplini, kjer kuža mirno sedi in se trese.
če pa ne damo wc papir na poličko, kamor spada, pa ni pes kriv, če ga vzame in raztrga....trenutno največje veselje v naši hiši  :D :D,



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 02 Marec 2013, 19:14:29
Jaz ga ne podpiram (oz. njegovih metod), ampak se ne mislim zdaj kregati o tem, samo nekaj;Saj ne veš, sigurno da se je že zgodilo, ampak niso spravili v medije in se novica ni razširila. ;)

Jaz bi pa sigurno dala v medije če bi se en preveč pametnega delal in mi tepel psa, ne vem zakaj lastniki ki imajo te pse očitno radi tega nebi storili...?

 
Saj pravim samo besede v osnovi...ne pa uporaba pripomočkov, pod to spadajo zajle (one vrvi ki jih daje za ušesa), pa tekoči trak (sploh v tej kombinaciji) in še marsikaj drugega ;)


Tistele vrvi ki jih daje za ušesa v resnici ZELO pomagajo proti vlečenju, nisem sicer za to da se psa s tem davi ampak je pa učinkovit pripomoček ko psa odvajaš vlečenja.

Tekoči trak+vrvi pa niti niso tako uporabne ker psa lahko res ponesreči zadaviš če ga ne gledaš non-stop-

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 02 Marec 2013, 19:18:07
Meni je Cesar super.Če pa želiš uporabiti njegove metode jih pa moraš znati in moraš vedeti kaj delaš,zato pa piše da ne počni tega doma.

Ja pač problem je edinole v tem da se lahko vsaka budala to spomni delat čeprav piše da brez posveta s strokovnjakom tega ne delajo doma

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 02 Marec 2013, 19:20:04
Še to že nekaj časa razmišljam - CM oz. njegovi zagovorniki trdijo, da če si pri učenju psa pomagaš s priboljški te ne bo ubogal ko jih ne bo zraven in da je pomembna energija. Ampak saj ravno CM uporablja en kup pripomočkov in marsikateri pes bo brez tiste ovratnice vlekel in brez električne delal prepovedane stvari, če je toliko izključno in samo energija zakaj pa on potem tega ne prakticira in potrebuje toliko pripomočkov? ::)



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 02 Marec 2013, 19:26:15
Kadar so psi zelo težavni pač mora uporabiti še kaj drugega. Pa teli povodci niso zame osebno nič hudega če ga znaš uporabit.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 02 Marec 2013, 20:02:22
Ah, kako pa veš da ni bilo nič? ker ni prišlo do tebe? Bilo je že vse sorte, tudi tožbe in objave v medijih.
In ja, si proti davljenju, ampak če pomaga da ne vleče, potem je pa ok če se ga davi?
Povodci niso nič hudega, ovratnice pa pogosto kar so.
A potem misliš, da bolj ko je pes težaven, več pripomočkov rabiš?


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #25 : 03 Marec 2013, 10:46:42
CM v svoj show vlači problematične, sfurane pse in ne navadne hišne ljubljenčke; pač raja rada vidi na TV zobe in navarnost
ne izumlja pa nič novega, le da  napram večini takšnih voditeljev premore vsaj malo karizme, poleg je prvi ki je na malih  zaslonih propagiral odgovornost lastnika pred krivdo psa / pasme

Koehlerjeva metoda je še pa kako živa, kljub starosti in njena veljavo poznajo očitno prevsem tisti, ki se dejansko strokovno ukvarjajo z prevzgojo navarnih psov in njih lastnikov; 

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #26 : 03 Marec 2013, 10:56:29
Ja, ampak dejstvo je da gre tudi z načini, ki ne le da so varnejši širši množici - tudi krepijo odnos med lastnikom in psom. Govorim o tem da se tudi najtežavnejše pse da prevzgojiti s pozitivno motivacijo, s to razliko, da na ta način ne uničimo odnosa, pes se nas ne boji, dela ker hoče ne ker mora... Najpomembnejše od vsega pa je to, da pes ne občuti ne psihičnega, ne fizičnega nasilja, ki vodimk stresu. Zatezna ovratnica pa v psu počne ravno to - ob vsakem sunku naovratnici pasje telo sprošča hormone stresa.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #27 : 03 Marec 2013, 11:48:38
Citiraj
Govorim o tem da se tudi najtežavnejše pse da prevzgojiti s pozitivno motivacijo,

govoriš iz prakse ? se raje zanašam na mnenje nekogar ki dejansko dela z tako problematičnimi psi, filozofira lahko vsak, dela pa kot kaže pri nas le ena šola

Citiraj
pes se nas ne boji, dela ker hoče ne ker mora.


 šolanje z dominanco ne gradi na strahu, ampak v osnovi spostavitvijo družinskih odnosov, kjer se pes zaveda da določene vedenje botruje bodisi nagradi ali graji , napram vedenju ki izhaja izključno iz nagrade

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #28 : 03 Marec 2013, 12:18:07
No no no. Problematične pse je seveda mogoče zelo uspešno prevzgojiti z različnimi metodami, ki temeljijo na pozitivni motivaciji - v svetu je takih uspešnih trenerjev ogromno, tudi pri nas premoremo vsaj dve, ki delata že zeeeelo dolgo, sta uspešni in imata tudi uradno priznano izobrazbo. takih, ki delajo po klasičnih metodah ali oponašajo CM pa poleg tebi tako ljube šole tudi premoremo nekaj, ne vem pa koliko so dejansko uspešni. Vem pa za par kar hudih polomij CM oponašalcev.

Citiraj
napram vedenju ki izhaja izključno iz nagrade
Očitno o metodah ki temeljijo na pozitivni motivaciji ne veš nič

Citiraj
Koehlerjeva metoda je še pa kako živa

Lahko da je še kje, ampak razen hudo predelanih variant jo v praksi zelo redko kje še vidiš.


hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 03 Marec 2013, 12:29:15
hov hov, saj tako je čisto za vse metode, tudi kliker moraš uporabljati pravilno da dobiš rezultate. ;)
In ja, točno zato meni ne ležijo CM metode, ker hočem psa, ki bo ves čas zainteresiran za delo, ga bom lahko naučila kup trikcev, se bova igrala, učila..., ne pa da se bo samo vlekel za mano in ždel ter nič drugega.
Se strinjam da moraš znati uporabljati vse metode ampak CM metode ne zna uporabljati vsak oz. jih zna uporabljati malo ljudi.
Jaz sicer ne bi rada imela tako podrejenega psa kot ima CM,ampak njegova metoda kako psa naučiti poleg mi je pa super.

Mislim pa da vsakega psa ne moreš prevzgojiti z pozitivno motivaci.Poznam kar nekaj primerov.