''Kazen mora bit vzgojna'' vs. ''pozitivna motivacija''

Lunette · 248527

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #510 : 09 Avgust 2013, 13:11:25
Citiraj
Tudi, ce sterilizirana ne-gonecka naskakuje tisto, ki se goni? (obratno pa ne)
Pri meni gre sicer v obe smeri ampak ja tudi. Recimo da sterilizirana negonečka izkoristi priložnost, ko se nesterilizirana gonečka pusti naskakovat in si da duška, ker si podobne zabave takrat, ko se nesterilizirana ne goni ne more privoščiti.  (je videt pri nas med vsako gonitvijo, ni odvisno od ranga, psice pri tem na moč uživajo in ni videti, da bi bila katera zaradi tega kaj ponižana)
Kot že rečeno: prepleta se veliko elementov, kateri prevladuje je včasih moč uganiti iz konteksta (kadar gre za rangiranje oziroma poniževanje nasprotnika, takrat se ponavadi izcimi ali pretep, ali pa vdaja šibkejšega in zmagovito paradiranje in napihovanje močnejšega)

Citiraj
zakaj pes, ki naskakuje vse po vrsti, pusti pri miru le enega?
a) zagotovo ne, ker če že se naskakovanje uporablja za poniževanje šibkejših
b) bolje rečeno da si ne ne upa it nadlegovat psihično močnejšega s kakršnokoli nesramnostjo
c) naskakovanje mu je v veliko zabavo zaradi reakcij "napadenih". Tiste, ki ne odreagirajo na zaželjen način pusti pri miru
d) vem za precej psov, ki naskakujejo blazine, pliškote, odeje.....ali potemtakem trdite, da ti psi želijo dominirati nad odejami, blazinami in pliškoti?


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #511 : 09 Avgust 2013, 13:30:30
Če pes obvlada minimum; vsaj za forumaše, katerih psi obvladajo 50+ komand......trikcev ??? , recimo sedi, prostor, sem, odlaganje.......
Potem s takim psom stopiš na BBh in izpit položiš. Pustimo točke. Alal, potreniraš recimo sam potek ...... ???
S psom greš na RO ali pa v mesto in spet položiš oz. ti ga vsaj avto ne povozi, se ne izgubi ..... ???
Če temu ni tako, v tem smislu ..... potem je bolje psu celo življenje metat palico, žogo, se z njim loviti, igrat, kot pa, da se mučiš z nepomembnimi stvarmi, ki služijo samo šminkiranju............ampak saj smo v 2013 tako da ;) ;D . Pustite psom popolen užitek .........ups saj užitek so trikci ......... in vse ostalo, če doma ne pozabite priboljškov, cufe, krepane lisice...... ;) :o

Pa nič ne podcenjujem bilo kakšnega dela s psom, seveda dokler stvari gospoda ne posploši in popolnoma pomeša ;)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #512 : 09 Avgust 2013, 14:10:35
Lanabela, hvala za odgovor :)

Če pes obvlada minimum; vsaj za forumaše, katerih psi obvladajo 50+ komand......trikcev ??? , recimo sedi, prostor, sem, odlaganje.......
Potem s takim psom stopiš na BBh in izpit položiš. Pustimo točke. Alal, potreniraš recimo sam potek ...... ???
S psom greš na RO ali pa v mesto in spet položiš oz. ti ga vsaj avto ne povozi, se ne izgubi ..... ???

Ja.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #513 : 09 Avgust 2013, 14:44:48
Citiraj
Davor, one "živijo" v interaktivnem svetu, v realnosti ne obstajajo 

hja potem pa jih psi naskakujejo ker izražajo dominanco

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #514 : 09 Avgust 2013, 15:51:07
Je pa prav v vseh primerih navzoč še en element, ki se mu reče sproščanje napetosti.
Tole pa čist za ziher lahko potrdim.
Naš nekastriran samec No v njegovih mladih letih je šlo prebliskov čez njegovo glavo eni milijon  ::) Sva srečevala drugega samca, ki ga je več kot očitno provociral (spuščeni vaški cucki) mu skakal v rep, ščipal...pač ''dobri medsosedski odnosi'' pa to  ::). No in ker pač ni smel mu nazaj u glavo skočit je takoj po srečevanju bil toliko pod adrenalinom, da je prav otekel in moral takoj takoj takoj lulat lulat lulat. Zadeva se je stopnjevala do te meje (to konstantno spuščanje sosedovega psa), da je potem ta sosi že kar pred pesjak prišel čakat (po možnosti, da jaz tega nisem videla), da sem jaz mojega ven pripeljala, da mu je lahko najedal. Ker pa je moj pes to zaznal je v pesjaku živčkal in čakal da končno greva ven, ker ga on tam živcira (grema grema grema grema stran, ker bi ga tak razbil pa vem da ga ne smem ;)). No med tem čakanjem in sopenjem je naskočil ...zrak  ::) Kr tko v prazno :o
No po parih takih aktih sem pogruntala kje je keč :P Sem potem pač zadevo uredila tudi po tej plati, da se tale sosedek ni več pojavljal tako intenzivno.
Dominira zraku :D

Pa drugi primer. Ena od psic. Sterilizirana. Začetek vzgoje - običajen tečaj (ne bom povdarla da klasične šole >:D). Po kakršnem koli izvajanju zahtevanega...si je potem tisti dan ob koncu dneva privščila deko. En čas jo je z zobmi žulila, potem zgnetla na kup in hop. ::) Striktno ob takšnih dnevih ko se je od nje pričakovalo drilanje vaj. In seveda popravljanje napak. Tolk ene negativne energije za sprostit, da je dominirala deko.  :D

Sem pa povsem zadovoljna z napredkom, ker se to ne pojavlja več od kar imajo psi bolj stabilno in manj stresno okolje.  8) Pesjakar je sedaj kavč mrcina in vrtni palček. Psica pa ni več pod pritiskom.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #515 : 09 Avgust 2013, 17:30:35
Mislim da je skrajni čas da nehamo futrat trole, ker sicer ne bo možno obdržati nobene debate na nivoju. Različna mnenja so eno, igranje polpismenih imbecilov in namerno vnašanje zmede pa nekaj drugega. Zato je zdaj pri meni (in upam da še pri kom drugem) Davor, ki še ni spravil skupaj pametnega prispevka na popolnem ignore. Pipi, ki občasno celo kaj koristnega skupaj spravi in si je upal pokazat simpatično dvoriščno poslušnost in dvoriščno aportiranje okrog vogala, pa v tistem delu, kjer namerno provocira in žali.
Ma sem že sama parkrat na to pomislila (celo napisala Davorju da bom kar na njem demonstrirala PM metode), samo sem dvomila da bi se vsi držali tega, pa se mi je zdelo potem brezveze, ker ne bi bilo učinkovito.

Sam potem nam bo pa dolgčas ratal  ??? .. mislim da sem tudi pravkar ugotovila da psa nimam v nulo poštimanega zato, ker si tega sploh ne želim, ker se bojim, da bi mi bilo dolgčas.  :D

d) vem za precej psov, ki naskakujejo blazine, pliškote, odeje.....ali potemtakem trdite, da ti psi želijo dominirati nad odejami, blazinami in pliškoti?
No, in kaj je fora tega? To počne moja, ki na drugih živih bitjih (nobenem, niti tistem, nad katerim sicer skuša malo dominirat z merjenjem bok ob bok ipd. - takih je res malo) ni nikoli izvajala naskakovanja. Sem sicer že razmišljala da gre za spročanje stresa, ampak kaj ko to počne takrat, ko ni nič posebej narobe - ponavadi ko se naje, ko pridemo s sprehoda (kjer se ni zgodilo nič stresnega) ipd.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #516 : 09 Avgust 2013, 17:40:53
člouk po kosilu pržge čik.  pes pa naskoči svojo dekco. nekoč na začetku je bilo to recimo da sproščanje napetosti in ji je pasalo, potem pa ji je prišlo v navado in ji še vedno paše. dokler ne preraste v obsesijo in nikogar ne moti, ni problema. Ko postane moteče, ji pokažeš kakšen drug način sproščanja in odstraniš dekco (ali kar koli že)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #517 : 09 Avgust 2013, 17:44:54
...ampak kaj ko to počne takrat, ko ni nič posebej narobe - ponavadi ko se naje, ko pridemo s sprehoda (kjer se ni zgodilo nič stresnega) ipd.
Kako pa je to sovpadalo z gonjo? Si pravila, da je imela hormonske težave pa to.
Naša recimo je to sicer res izvajala zarad stresa in pritiska. Ampak, če tako pomislim je pa bila pred sterilizacijo ena taka hormonska babnica ::) Nagon na ful ::) Pobegi med skoraj vsako gonjo ne glede na višino ograje itd. (slučajno jo poznam še od prej preden je postala moja moja).

Med tem ko pred prvo gonjo S psice pa tud približno ne izvajajo naskakovanja ne glede na okoliščine. Pa je ravno ena od njih ''šefica''. Edino paše jim pa ful da jih čohariš po bušiju in dimljah (tam po tisti gubici med ledji in zadnjo taco). Ali pa po prsni kosti. :D Ne vem kej sem to brala, da imajo tu nekje neke al žleze al kaj že. Skratka ene točke ki jih radi drgnejo. Ne bom ziher v detajle.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #518 : 09 Avgust 2013, 17:47:27
člouk po kosilu pržge čik.
Ko postane moteče, ji pokažeš kakšen drug način sproščanja in odstraniš dekco (ali kar koli že)
A to velja za čokolado tudi  ??? Ker je moteče kolk sm je zmožna popapat po kosilu.  :D Sam šit ko ne najdem alternative.  :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #519 : 09 Avgust 2013, 17:48:41
člouk po kosilu pržge čik.  pes pa naskoči svojo dekco. nekoč na začetku je bilo to recimo da sproščanje napetosti in ji je pasalo, potem pa ji je prišlo v navado in ji še vedno paše. dokler ne preraste v obsesijo in nikogar ne moti, ni problema. Ko postane moteče, ji pokažeš kakšen drug način sproščanja in odstraniš dekco (ali kar koli že)

Kaj bi bla pa alternativa recimo?

battito animale


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #520 : 09 Avgust 2013, 17:55:33
Čokolada, npr.  :P
Domnevam, da bi šlo tko nekak kot pri odpravljanju oz. nespodbujanju navideznih brejosti. Kot prvo odstraniš vir obsesije...tako trajno. In kot drugo sploh še so stvari predvidljive, da že prej preprečiš. Daš kaj za počet, požvečit...nekaj da se umiri od tiste trenutne ideje po sproščanju.
Naši sicer nimajo s tem obsesije ampak recimo, da so navajeni da po večerji (samo po večerji) dobijo vsak svoj košček ''sladice''. Mala žvečkica iz kože, mali košček kakega sušenega mesa, večji piškotek...pač sladica  :) In to jim je tko top. Najest, posladkat, pocartat in potem spat.  :-*

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #521 : 09 Avgust 2013, 17:58:24
Za Lunette namesto čokolade banane,  za psa pa odvisno od primera do primera, kaj ima rad in kaj ga sprošča. "žvečenje" piskajoče igrače je že en tak primer, samo večina lastnikov bi raje naskakovanje dekce.  Za tiste, ki radi trgajo pa recimo tiste mrežaste žogice nabasane s cunjami.... Pač vprežeš domišljijo. Eno mojo psico je na moč zabavalo (in sproščalo) spuščanje žogic po stopnicah (nesla gor in spustila dol, da je odskakovalo, pa potem spet nesla gor...zabavno in neškodljivo, dokler ni začela vlačit gor in spuščat dol drugih predmetov).

Za rešit psa obsesije pa ja točno tako: odstraniš predmete obsesije in na polno zaposliš psa. ker bo sicer takoj našel drugo obsesijo (če ne bo imel predmeta, si bo šel pa tace grist ali lovit rep)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #522 : 09 Avgust 2013, 18:04:41
Joooj tole z repom  ::) A sem sam mela srečo (smolo) videt kar ene par nemcev (in miksov z njim) s to obsesijo al je to pri zdolgočasenih nemcih pogosto?
Hočem rečit, da pri drugih zdolgočasencih ni bilo tega opazit.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #523 : 09 Avgust 2013, 18:07:34
Za Lunette namesto čokolade banane
Ja ampak zram banane pa čokolada ful paše  :D
Pardon za OT.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #524 : 09 Avgust 2013, 18:14:38
Ja tudi jaz sem videla najhujšo obsesijo z repom pri NO. Pri dugih pa grizenje tac, celo do kosti.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #525 : 09 Avgust 2013, 18:23:02
Genetika al sam dolgčas? Kombinacija obojega.
Ta tazadnji viden. Bogi. Čist za vse njegove tegobe in veselje tega sveta je kriv rep. Ker ga sami redko češejo, sem ga jaz. Pa je bil pol tok vesel, da si je blo treba rep cuzat. Ajd sej se mu ne pusti, pa z nekaj pomoči mu zdj tudi domači pomagajo proti temu...samo prav ''havavaaaaaaaa reeeeppp havahaaaaaa''  ::) Pa začne grmet. aaaaaa reeeep!

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #526 : 09 Avgust 2013, 18:36:15
Lanabela, ja, verjetno je kaj takega. Moteče ni toliko, da bi se sploh želela posebej ukvarjat s kakšnim odpravljanjem tega. Če se spravi na naše povštre s kavča, ji seveda rečem kar "fuj to" ali "kaj pa delaš" in če ne neha (običajno kar neha), ji enostavno potegnem izpod nje, potem gre pa vsa užaljena iskat svoje žvauke. Enako ko se spravi naskakovat blazino s svojega ležišča. Tega ji ne dovolim, ker redko, ampak včasih pa le, postane objestna in začne tudi trgat in tega ji pa pač ne dovolim. Sem se pa seveda vseeno spraševala zakaj sploh to počne - ker me je bolj skrbelo da je iz kaj vem kakšnega razloga pod stresom, pa jaz nisem sposobna dojet tega razloga. Ampak ja.. ne gre sploh verjetno za stres, ampak za neke vrste ritual - rituali so pa itak dostikrat namenjeni tudi uživanju ob popolni sprostitvi (čeprav se nam mogoče zdi smešno.. ampak jutranje umivanje zob ipd. je lahko, poleg skrbi za higieno zob seveda, en tak mali ritualček, ko odklopiš misli in se čisto sprostiš). Čeprav je pa res, da ne počne tega vsakič po hranjenju npr. .. enkrat ja, potem dva dni ne, potem spet en dan kar naprej (tudi ne po hranjenju),..

Lunette, ni hormonsko povezano, vsaj ni sovpadalo z ostalim, vsaka dva meseca spremenjenim vedenjem. Je bilo kar skoz po malem prisotno. Kar se pa tiče čohanja.. razvajenka skoz rit in trebuh nastavlja, ne glede na hormone.  ::) :)

Pri odpravljanju obsesije z delom je treba samo pazit, da tudi delo ne postane spet samo ena od obsesij.  :D

Sedaj smo spet malo off topic, ampak ko že ravno smo v teh vodah "kaj sploh nekaj pomeni" - moja psica včasih miri druge. Njej je včasih (mislim to je res zoprno ker v večini primerov ko vedenje meji na moteče - in to meji je verjetno ravno zato, ker ni vedno in ni pogosto, ni nekega pravila kdaj - v enaki situacij 95% ne bo mirila, 5% bo pa začela mirit - jaz zato tudi težko sploh učinkovito treniram nadomestno vedenje v kao nekih kontroliranih/zrežiranih situacijah) razburjanje (tudi tisto pozitivno, ko je igra, ali delo - npr. borderji, ki na agilitiju lajajo med tekom in so vsi naspidirani, ali pa moj rahlo pospešen utrip ko tule preberem kakšno provokacijo, ali pa negativnih - ko se dva psa začneta rangirat) namig za to, da mora posredovat in mirit situacijo. No, da se vrnem k vprašanju - z njo in še z drugim psom (ni pravila s katerim) se igramo z žogico in nje žogica sploh ne zanima (ker tudi če ji drug pes prepusti žogico, jo bo ignorirala), ampak jo zanima blokiranje drugega psa (med samim tekom pa deluje že kar malo plensko - grize sicer ne, izgleda pa kot da ga želi ščipat in vsekakor se rine vanj, če ji slučajno že ne uspe se spravit pred njega in mu zapret pot) - ko se pes ustavi, ji celo prepusti žogico, se od njega in žogice odmakne - ok, bi rekla da je to del, ko si želi mirit razburjenega psa (zanimivo tudi, da ob nekem zelo dominantnem psu enako teče zraven, laja,.. samo drži cca. meter distance). Česar pa sploh ne razumem, je pa, da potem ko se drug pes ustavi, ona začne lajat nanj in ga nekako pozivat, da spet začne teči.  ???



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #527 : 09 Avgust 2013, 18:48:06
Sicer ne razumem povezave med miritvijo in blokiranjem? Za blokiranje bi pa rekla, da je igra. Prvih par 100m ko greva na kolo (ali ko je hodil s sestro tečt) Buda isto poskuša blokirat, skakat, včasih zraven še renči  in laja češ "napadu te bom če se ne ustaviš". Prvo ko greva iz dvorišča je itak cel nor, potem je teh par 100m, naprej pa lepo teče. Nazaj pa isto, zadnjih 100m mu ga trga in me spet napada, ampak drži ravno zadost distance da me ne ovira (ker sem ga že zanalašč povozila).
Je pa v mladih letih na sprehodih na vsak način želel hodit pred komerkoli, ki je bil z nama na sprehodu. Na povodcu, pred njega in upočasnil, tako da se je bilo treba ustavljat. To je pa izzvenelo.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #528 : 09 Avgust 2013, 19:08:11
Joooj tole z repom  ::) A sem sam mela srečo (smolo) videt kar ene par nemcev (in miksov z njim) s to obsesijo al je to pri zdolgočasenih nemcih pogosto?
Hočem rečit, da pri drugih zdolgočasencih ni bilo tega opazit.

Pred časom, ko sem bila s svojima borderjema pri veterinarju in smo malo klepetali mi je naša veterinarka povedala, da ima priliko videti nenormalno dosti borderjev s pogriženimi repi/ tacami. Tudi do kosti.  :'( Najbrž naprej ne rabim razlagat...



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #529 : 09 Avgust 2013, 19:16:45
Lahko tudi da je igra, nisem pa čisto prepričana, ker imam drugačen občutek, ko gledam - sploh zarad ostalih primerov, ki sem jih navedla v uvodu tega vprašanja, razen če v ostalih primeriih ko dejansko miri, skuša to narest skozi igro - možno.  :)

Ko si ravno omenila kolo, mi je pa ful zanimivo, da z mano (ki me sicer manj upošteva kot mojega partnerja), lepo teče, njemu se pa dostikrat zaganja in poskakuje zraven - verjetno res igra, ker z njim se zelo rada igra - skoraj sigurno ker je bolj sproščen - manj pazi kaj bo naredil prav in ga ne briga če je včasih igra že toliko groba, da psica vsake toliko že kar malo zacvili zraven, ko jo ponesreči preveč stisne ali butne ali pohodi ... To je še ena zanimiva stvar, da je res tako zelo občutljiva na pozitivna in negativna čustva in ji sama fizična bolečina ne pomeni kaj dosti, čim bi šel pa dejansko resno nad njo (z negativnimi čustvi - od jeze, do dominiranja,..), bi pa odreagirala in če se takrat ne more umaknit, dejansko začne renčat in vprašanje če ne bi tudi ugriznila, če bi jo pripeljal tako daleč.



vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #530 : 09 Avgust 2013, 19:31:25
Kako se pa sicer brez igrače igrate s psom? Sem ravno zadnjič razmišljala, da je pri nas kar dosti igre tudi brez igrače, ampak da to igro nekako ne znam prenesti vn iz hiše, da bi bila psu tako zabavna kot je notri tudi zunaj ???

Pri mojem je približno enako kar se grobe igre tiče - je dovoljeno mičkeno več ponavadi na obeh straneh.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #531 : 09 Avgust 2013, 19:36:17
Povodec lahko uporabiš namesto igralne vrvi za vlečenje (mi bolj težko, ker imamo flexi). Drugače se gremo pa razne "zasede", pa "ti loviš, jaz lovim", pa "skrivalnice" ipd.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #532 : 09 Avgust 2013, 19:49:16
Jaz se sklonim in zacnem pocasi in grozece hodit proti psu, po moznosti se rencim zraven. To ju ful zabava in zacneta odskakovat in bezat. Samo zacneta hitro iskat nekaj za dat v gobec in stresat.

battito animale


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #533 : 09 Avgust 2013, 20:02:03
Ja tko nekak  ::) Pol pa tud če je to odpadli list kakega večjega drevesa. Pa šusssss  ::) Ali pa zoboboj vs. roke. ''Am am te bom pojedu'' ::) Tamala je sploh hecna, ker se odmakne tko za kak meter manevra in potem, kar po zadnjih tacah, sprednje pa v luft in tko pribikca do mene  :D :D Pač namišljene borbe. Če to izvajamo zunaj pa itak začnejo potem psice divjat v korgih ko nore in nosit palčke, smeti, karkoli.
Je pa tudi v trenutku vsega konec če se zresnem in dam signal za time out...in obratno seveda.
Gre pa za nakazane prijeme. Tko kot capoeira  8)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #534 : 09 Avgust 2013, 20:13:30
Ja, to je pri nas "zaseda" :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #535 : 09 Avgust 2013, 20:31:42
Zoboboj z roko je odlična igra, saj mora imeti pes popolno kontrolo ugriza. Se velikokrat igramo na ta način. ali pa varianta, da se palec in kazalec zatakne za zobe, potem se pa s pesom  vlečeta kot cufo. Potem so tu še razne variante skakanje vame, ki so sicer prepovedane, razen kadar so izrecno dovoljene (ko je bil prej govor o tem, oboje je dobro tudi za sprostitev). Potem imaš še razne cirkusantske prvine, ki so primernejše za manjše pse - skakanje na hrbet skakanje za vrat, skakanje čez obroč iz rok, skakanje čez stegnjene noge iin pri najbolj spretnih skakanje čez sklonjenega vodnika). Ena psica je imela silno veselje z igrico s tačkami (varianta igre, ki jo imajo zelo radi majhni otroci): ko leži daš roko na tačko, psica umakne tačko in jo da nazaj na roko, umakneš roko in jo daš nazaj na tačko..... itd. To igrico je znala brez učenja. Potem sem jo pa naučila da je dala gor še drugo tačko. In je kupcek tačka, roka, tačka roka. Taspodnjo se umakne in da navrh in se ponavlja dokler se ne naveliča ali pa se kupček podre.
Potem so pša še zelo luštne igrice za nagrado ali sprostitev ki sicer niso brez pripomočkov so pa zanimive: najrazličnejše igrice z napihnjenimi baloni - od odbijanja balonov s smrčkom (nekateri psi se znajo na ta način čisto sami zabavati po vel minut), do namernega pokanja balonov. Tudi variante z vodnimi balončki (čeprav to ni všeč vsem) Pa lovljenje milnih mehurčkov....

Kar se pa tiče miritve/igre pa....bi bilo treba videt posnetek, večinoma je res igra ali pa igrivo merjenje moči kdo bo prej odnehal in se umaknil. Resnična miritev pasjih sporov pa je sposobnost, ki jo obvlada le malo psov in zahteva močno "dominanco", veliko samozavest in tudi pogum. Ne obvladajo niti vsi "vodje krdela". Je pa to resna zadeva, brez vsakega elementa igre. Zgleda tako, da "peacemaker" stopi med dva ali več pasjih pretepačev in izključno s svojo držo blokira spopad.


vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #536 : 09 Avgust 2013, 21:25:50
Brez igrače je včasih pri nas valjanje po tleh. Ampak samo kadar se sam da v položaj da pokaže trebušček in tace v luft. Ker sicer absolutno sovraži, če ima občutek, da ga bo kdo podredil, zato je bila tudi najtežja vaja za učenje preval. To vključuje pihanje, bolj grobo čohanje, vrtenje pesa na hrbtu po tleh in nagajanje z moje strani. Z njegove: nežno ščipanje z zobi za roko (ko je bil še majhen sem bila vedno po podlaktih vsa plava, ker še ni imel občutka), za nos (če mu uspe), ali dosežt karkoli kar bi se dalo stresat aha pa besno krempljanje z zadnjimi tacami po meni.

Drugo je zaseda. Pri tej ima ponavadi cilj za prit mimo mene brez da se ga jaz dotaknem ali pihnem, včasih vključi še igračo in jo prenaša iz ene na drugo stran. Z moje strani je torej pihanje in nakazane grožnje (renčat ne znam najbolje  :-[) in sklanjanje nad pot mimo katere teče. Z njegove strani je nagajanje meni skakanje v nos (ampak nežno) in dat lupčka na nos v skoku medtem ko laufa mimo. Včasih ga za hec tudi ujamem iz česar se potem razvije naprej valjanje.

Tretja igra pa vključuje igračko, vendar bolj pasivno. Je predmet čuvanja - z moje strani.  ::) On mi jo seveda poskuša ukrast, jaz mu malo grozim. Če mu uspe jo s pihanjem okrog smrčka, uhljev dobim nazaj in ponovimo.
Četrta so skrivalnice oz lov name oz nanj.

Hvala za ostale ideje, bomo probali, čeprav me pri povodcu malo skrbi kako je s kovinsko zaponko. Moj takoj stresa stvari, se pretepe z njimi, jih grize.  Uporabljate igro brez igrače tudi ob vajah, učenju zunaj oz kje na vrednostni lestvici je pri vaših pesotih? Moj bo še vedno rajši izbral igračo, čeprav bi po svoje rada naredila in dvignila vrednost igri samo z mano tudi zunaj. Do zdaj je večina igre brez igrače zastonj v smislu, res ne rabi nič posebnega naredit da se igramo notri. Mogoče je tudi to napaka, čeprav se mi je luštno tako igrat, da ni pogojeno s čim kar naredi.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #537 : 09 Avgust 2013, 21:36:27
Jaaa tačkanje. To moja tamala izvaja. No ali pa se uleže na hrbet te objame s sprednjimi in te z zadnjimi nabije...ko muca :)

Peacmakerji res pridejo samo umes. Naša tamal si sicer pomaga še z grozečo držo in zamrznjenim pogledom. Ob skrajnem neupoštevanju tudi z renčanjem. Ampak samo pri domačih in izjenih primerih. Tko zunaj...eh se ne splača :D zmente se sami.

Ma kaj pa vem. Meni se tole bere bolj kot tko priučen način igre oz. dovoljen al kako bi se to opisalo. Nekako včasih lahko potegnem vzporednico med mojo psico in Jazz. Naša npr. je v šoli v igri lahko mučkala vse kar je bilo (pač niso ustavljali igre tudi če je bila resnično pregroba...teorija inš.) in smo precej časa porabli, da se je naučila take bolj solidne igre. Med tem ko igra vodnik/pes ...hm poleg tega, da je bila v štartu narobe naučena in smo spet porabili precej časa, da se je to izboljšalo...se precej sekira za vsako stvar. Evo ravno danes. Se igrava s cufo pa me v divjanju z zobmi trešči po roki (ne nič hudega, se tud pozna ne  ;)) sicer zna odlično kontrolirat pritisk. Ampak tako igro da se ne razvname preveč pač ustavim. Ker lepo igro še pilimo pri njej. No in psica se je počila ob tla ''ne mene ne mene''. A rabim povedat, da je v mladosti bila korigirana za kaj podobnega ::)
No ampak potem sem se igrala pa še s tamalo in ona se pa razvname zelo naglas :D to da kdo posluša bi ga skrbet začel :D Pa tavečja cela posrana okol hodi pa hoče ustavit, da nebi slučajno tamala šla kao predaleč pa bla kregana  ::)

Zdj jo čedalje večkrat zalotim, da se zasekira pri stvareh, ki jih drugi njeni krdelniki izvajajo pa je ona bila v mladosti za taiste stvari popravljana. Ali da so neke situacije, ki jo asociirajo npr. Če že ne posreduje se pa vsaj potegne stran. In od daleč gleda kaj bo. Ker je pa kar precej navezana na malo psico jo pa če se le da hoče zaščiti/stran spravit...

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #538 : 09 Avgust 2013, 21:41:56
pri nas je kot nagrada za delo na prvem mestu hrana in potem dooolgo nič. Cufanje za igračo ali tekanje za žogicami je tudi ok za na konec, a pričakuje za nazadnje še kakšen priboljšek.
Pri igrah, ki smo jih našteli prej, je pa reba nekaj malega previdnosti da ne postanejo predivje, sploh če se te igre s psi gredo otroci.

jaz sem imela doslej samo dve res dobri peacemakerci (več kot 10 let narazen)  in obe sta znali dati narazen tudi pse, ki so se stepli  (ali hoteli stepsti) na vadbišču, pa tudi znane ali povsem neznane pse veliko večje od njiju kjerkoli.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #539 : 09 Avgust 2013, 21:43:16
Hvala za ostale ideje, bomo probali, čeprav me pri povodcu malo skrbi kako je s kovinsko zaponko. Moj takoj stresa stvari, se pretepe z njimi, jih grize.  Uporabljate igro brez igrače tudi ob vajah, učenju zunaj oz kje na vrednostni lestvici je pri vaših pesotih?
Mi se igramo s tistim kar se najde  ::) Tamali je vse žur.  :D Pa kako to prav pride! Ni šans da doma igračo pozabiš, ker je vedno kaj oz. sem lahko igrača tudi jaz. :P
Povodca pa jaz nikoli takrat ne spustim iz rok. Vedno trdno v pesti držim sponko preostalo pa je mehko. Ravno zato ker se je enkrat pribila s karabinom ki ga je stresala. Če pa ravno imam povodec na dva karabina (torej ima umes še tiste nastavljive rinke) pa pač zložim povodec pa pazim da zagrizejo v sredino. Nekega pregrizivanja nimajo tako da to gre.
Ko pa je bila tamicena še čist micena sej ji pa iz flisa nardila povodec. Pač kitka pletena dolga 150cm pa karabin na koncu. Žuraka vedno in povsod.  ;D
Aja pa za tiste, ki bi jih skrbelo za povodce. Ni panike, ker je vedno dobila dovolj jasna navodila kdaj se povodec uporablja kot igrača in kdaj kot ''zakonsko določilo''  8) Doma imam še povsem neuničen njen prvi povodec. Že razmišljam kako ga pokvarit da bo razlog za novega  :D
 

Lep pozdrav,
Lunette &Co.