beli dihur (mustela putorius furo)

Equus · 164487

Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
: 14 December 2005, 21:08:59
ker ima moja sestra ravno doma 4 udomačene dihurje bom jaz napisala kakšno besedo o njih ;)
nimam pa ravno dobrih iskušenj z njimi ker me vsi grizejo :-\ :'( samo kuna me takrat ko ima slab dan ostali me pa non stop ko sem pri maji na obisku... >:( mah nč hudga

zgodovina:ni še ravno odkrito kdo in kdaj naj bi udomačil te srčkane male zverinice podobne kunam. obstaja več pesti da so jih imeli že stari egipčani, čeprav v tem delu sveta živijio njiho dalnji sorodniki mungi. najverjetneje so jih udomačili za lov na male glodavce.na ladjah pa so jih uporabljali za lovljenje podgan ker takrat še niso poznali tako učinkovitiih strupov.

izvor:njihov izvor ni povsem jasen. prihaja iz družine kun, kamor uvrščamo še evropskega dihurja, podlasico, kuno belico, kuno zlatico, stepskega dihurja, skunka, nerca, jazbeca, hermelina...

glavne značilnosti:  uvrščamo jih med zveri in ne med glodavce. imajo dolgo valjasto telo, kratke noge, podolgovato (stožčasto) glavo, prišiljen gobec in majhna zaokrožena ušesa. značilna je grbasta drža. zrastejo od 40 - 70 cm, kar se meri od smrčka do konice repa. samci so večji od samic. približno 1/3 dolžine pa zavzema rep. odrasle samice tehtajo nekje med 500 in 1200 g, samci pa lahko tudi čez 2000 g. imajo še kar slabo razvit vid, zato pa dobro razločijo gibanje in nekaj malega barv, imajo pa dobro razvit voh in sluh. telo dihurja pokriva mehka in gosta dlaka ki je ob koži rumenkasto bela kasnje pa je lahko tudi temno rjava ali črna. veliko domačih dihurjev je belih (albinčkov) ker se pojavlja pomankanje pigmenta

prehrana: dihurji so mesojedi. pestra prehrana mora vsebovati veliko proteinov (nad 34%), veliko maščob (nad 22%) in malo vlaknin. hranimo jih lahko tudi z briketi za mačke ali kar z mačjo hrano. primerna pa ni pasja hrana ker vsebuje malo maščob in proteinov. na voljo mora biti vedno čista, sveža in hladna voda. kdaj pa jim lahko ponudimo tudii priboljške za mačke :)

to bi bilo nekkao vse ker spet toliko pa ne vem o ferretih :-[

še slikca albinčka:
in navadnega v značilni grbasti drži:
 
+1 točka


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #1 : 18 December 2005, 18:28:09
Lepa predstavitev in lepi dihurčki.

Moja Lisa je kar sama pričela s praznovanjem in pričakovanjem Božička :



Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #2 : 18 December 2005, 22:33:07
hehe.luškana fotkica. kje si jo pa kupila? moja sestra ima doma 4 in je dva posvojila iz zavetišča za divje živali v avstriji, eno je kupila na veterini, ta četrto pa je mislila samo toliko obdržati dokler ne najde novega doma ker je živela v nemmogočih razmerah... >:( :o :'( n in tako ima doma 4.
lahko si ogledate njen web page www.zverinice.com

Lp, Špela


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #3 : 19 December 2005, 06:48:33
wauuu ... tvoja sestra je pa profi!!  ;D :D



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #4 : 20 December 2005, 15:04:26
Jaz na žalost nimam okrog hiše toliko prostora, kot ga ima tvoje sestra in njen fant, da bi si lahko privoščila tako število dihurčkov, saj imam sama 6 svojih psov ( lepo število pa jih je na poti ) in še v varstvu jih imam polno. Tako, da je moja dihurčica Lisa sama v svojem domovanju. Z njo sem kar zadovoljna, saj sem jo zelo lepo naučila osnovnih komand, kot so, da se ljudi ne grize, da opravlja potrebo v enem in istem kotičku, da se zna lepo obnašati na oprsnici in da je zamenjala dan za noč, tako, da ni problemov z našim sobivanjem.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 27 December 2005, 18:29:44
moj sosed se zanima za te dihurje... ali kdo prodaja dihurčke ?



lp

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #6 : 05 Januar 2006, 08:00:56
Zakaj bi pa tvoj sosed imel dihurčke ?

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #7 : 06 Januar 2006, 16:29:34
Tudi mene zanima, kje dejansko se da dobiti dihurčke? Sicer se ne zanimam za nakup (čeprav izgledajo prav prisrčno), ker vem, da trenutno temu ne bi bila kos.  ;D

Equus je sicer napisal, da je 2 njegova sestra posvojila iz zavetišča v Avstriji, 1 pa je dobila (kupila?) na veterini. Ker sama še nikoli nisem zasledila oglasa o prodaji dihurčkov (nikjer - ne na veterini ali pa kje drugje), sem malo firbca.

Ali obstajajo prav kakšni "vzreditelji"? Se dihurčki parijo v "ujetništvu"?


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8 : 06 Januar 2006, 17:45:07
scythe obstajajo vzreditelji, zavetišča, ... na žalost pa jih dobiš tudi v slo. trgovinah kot miške ali hrčke... nič posebnega torej. Samo vprašanje je kaj hočeš tako kot pri psu 8)

Lp nina



Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #9 : 07 Januar 2006, 13:08:05
Tudi mene zanima, kje dejansko se da dobiti dihurčke? Sicer se ne zanimam za nakup (čeprav izgledajo prav prisrčno), ker vem, da trenutno temu ne bi bila kos.  ;D

Equus je sicer napisal, da je 2 njegova sestra posvojila iz zavetišča v Avstriji, 1 pa je dobila (kupila?) na veterini. Ker sama še nikoli nisem zasledila oglasa o prodaji dihurčkov (nikjer - ne na veterini ali pa kje drugje), sem malo firbca.

Ali obstajajo prav kakšni "vzreditelji"? Se dihurčki parijo v "ujetništvu"?

drugače sem ženskega spola ampak ni panike ;) lahko jih kupiš v trgovinii za živali najboljše je pa pomoje pri kakem vzreditelju kar jih je pa pri nas zelo malo oziroma nič! lahko pa skočiš čez mejo v zavetišče za divje živali, se bo ziher kakšen našel! :-\


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #10 : 07 Januar 2006, 13:40:57
drugače sem ženskega spola ampak ni panike ;)

Ups  :-[ Oprosti  :)


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #11 : 08 Januar 2006, 08:45:23
Mislim, da je potrebno povdariti dvoje: dihurčki po trgovinah so v veliki meri pripeljani iz tujine in so producirani na isto foro kot psi. Za samo nadaljno socializacijo je zelo pomembno, kdaj gre mlad dihurček od mamice. Kasnej kot gre, več ga mamica nauči. Ko ga je naučila že osnov lovljenja in grizenja plena, je dihurček zaznamovan s tem vso življenje. Tako bo znal ogristi tudi svojega lastnika. In dihurski ugriz zna včasih boleti tako kot pasji, če ne bolj.

Če boste posvojili dihurčka iz azila oz. zavetišča, je v prvi vrsti to sicer zelo lepa gesta. Vendar tak dihurček zahteva veliko predhodnega znanja, izkušenj in pa seveda vzdržljivega lastnika. Več ali manj imajo takšni dihurčki slabo popotnico za celo življenje. Takšni dihurčki niso primerni za igro otrokom in nasploh se jih zelo težko socializira.

Dihurčka je potrebno vzeti od mamice najkasneje v starosti 6 tedna, ker kasneje so že seznanjeni in naučeni ugrizov in napadov, obvezno ga kupite pri vzreditelju oz. iz legla. Le tako si boste zagotovili, da vas ne bo grizel. Grizenje je za dihurja primarna komunikacija z zunanjim svetom. Dihurček ne zna z repom mahati in pokazati, da vas je vesel.

Zato svetujem, da preden se odločite za nakup dihurčka, da dobro premislite, preberete na netu kaj takšna žverca sploh zahteva in potrebuje.

Polek vsega je še zelo pomembno dejstvo, da dihurčkov nikoli ne smemo imeti doma v paru, če želimo to lepo živalco imeti za svojo dušo in igro.



Miša

+1 točka

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #12 : 10 Januar 2006, 18:55:58
Danes zjutraj sem nekaj brskala po netu in naletela na strani " priznanega " in zloglasnega preprodajalca iz Celja. Najbolj me je šokirala novica, da se je začel ukvarjati s prodajo dihurjev.
 Presenetile so me tri stvari :
 kot prvo, je dihurčke uvrstil med plazilce  ::) ( kar dokazuje njegovo nepoznavanje teh ljubkih zverinic )
 kot drugo, kako vedno znova dokazuje svojo iznajdljivost pri prodaji svojih živali
 in tretje,  ( pri čemer sem kar odprla usta ) ker o dihurjih ne more kaj pametnega napisati se je odločil, da bo iz neta snel prvi prispevek po možnosti v slovenščini in ga uporabil za svojo reklamiranje prodaje dihurjev. Ob vsem skupaj sem se kasneje prav nasmejala, saj je prispevek o dihurjih verjetno "ukradel " zagrizeni forumašici, ki se bori proti preprodajalcem.

Saj ne vem, ali je res tako pameten ali pa je naravni talent poosebljene neumnosti.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #13 : 10 Januar 2006, 19:01:32
Ob vsem skupaj sem se kasneje prav nasmejala, saj je prispevek o dihurjih verjetno "ukradel " zagrizeni forumašici, ki se bori proti preprodajalcem.

Sem šla prav pogledat ::) In res je enaka zloženka na edini dihurski strani zverinice.com kot na strani preprodajalca :-X :-\

Lp nina



Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #14 : 10 Januar 2006, 19:59:46
oh ja zgleda bo moja sestra malo zaslužila z avtorskimi pravicami če je ni vprašal ;D


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15 : 10 Januar 2006, 21:25:40
Na dnu zloženke drugače piše da je kopiranje in distribucija zaželena.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #16 : 11 Januar 2006, 09:58:32
aja no potem je pa vredu! ;) nisem šla gledati celotne zloženke in celega page-a :-\


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #17 : 11 Januar 2006, 12:27:13
zivjo.
tole je moj prvi post na tem forumu.
Zlozenka je na strani, ki jo omenja Misa, ze kar nekaj casa (menda od novembra?). Za to sem se odlocila po tehtnem in temeljitem premisleku. kot je omenila Misa, ne morem ravno trditi, da se nad njegovo dejavnostjo navdusujem, prej nasprotno. Tudi mene je (ze nekaj casa nazaj) precej sokiralo dejstvo, da se je pricel ukvarjati tudi s prodajo dihurjev - ceprav, ce prav pomislim, ne vem zakaj sem bila nad tem presenecena. Ko sem videla prvi oglas, mi je posteno zakuhalo. Kot je bilo ze veckrat omenjeno, dihurji so namrec izredno ljubke zivalce, so pa precej zahtevne. Napacno vzgojen dihur ni prijetna zival, za jo imeti doma. In taki slej ko prej koncajo na cesti, v zavetiscih, se prodajo naprej ...
Pa da se vrnem k bistvu. Ze nekaj casa se trudim, da bi vsi, ki jih dihurji zanimajo, o teh zivalcah izvedeli cim vec, da bi ljudje, ki razmisljajo o nakupu dihurcka vedeli - vsaj priblizno - kaj jih caka in kaksne so zahteve in potrebe teh zverinic. V ta namen sem pripravila tudi omenjeno zlozenko, v kateri so podane najosnovnejse informacije, ki bi jih bilo potrebno vedeti (preden se clovek dejansko odloci za dihurja, mora pa prebrati in slisati se marsikaj). Kot je napisano v sami zlozenki, sta kopiranje in distribucija zazelena, saj objava samo na moji strani ne bo dosegla vseh, za katere si zelim, da bi jih. Zelim si, da bi bila dostopna na cim vec straneh, da bi bila na voljo v vseh trgovinah, ki prodajajo zivali, pri veterinarjih, ... V njej je poleg vsega ostalega nastetih tudi nekaj spletnih povezav, za katere upam, da bodo prebrane. Kot sem rekla, o tem kaj naj naredim glede omenjenega trgovca, sem razmisljala kar lep cas. Ker je dejstvo, da mu prodaje dihujev nikakor ne morem prepreciti, sem mnenja, da bo zlozenka, objavljena na njegovi spletni strani vsaj malo pripomogla k izobrazevanju bodocih kupcev.  Ce jih bo zlozenko odprlo vsaj pol in od te polovice polovica prisla na mojo stran in jih bo cetrtina teh kontaktirala mene ali koga drugega, ki o dihurjih kaj ve, se mi zdi, da sem naredila veliko. Mnenje, da je to dobra taktika sem dobila tudi od kolegov, ki se s problematiko dihurjev ukvarjajo v drugih drzavah. 
Res pa je, da je nekoliko nesrecno umescena med plazilce. Ker imamo s forumovci mojpes.com-a v pripravi podobne informativne zlozenke se o nekaterih drugih vrstah malih zivali, upam, da bom lahko tudi te "spravila" tudi na omenjeno stran. Kot pravim, tako bodo ljudje morda prisli vsaj do kaksne pomembne informacije, kaksnega koristnega linka, .... Ker dvomim, da ima omenjeni trgovec zadostno znanje o zivalih, ki jih prodaja ...
Torej - sama sem prosila, ce lahko objavi to zlozenko. Tako da z bajnimi zasluzki od avtorskih pravic ne bo nic.  ::)
m.

p.s. Misa, kar se tice tvojega zadnjega vprasanja, pa vseeno mislim, da je slednje  ;)


+1 točka

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #18 : 24 Januar 2006, 16:46:10
maja01, pohvalno. Čeprav jaz na to gledam drugače, ampak to je moje mnenje  ;)  Se pa vsekakor strinjam s teboj.

Kaj počnejo tvoji dihurji ? Kuna ??? Je še živa ? Koliko je sedaj stara ? Jaz se ne spomnim več, koliko je bila takrat. No, moja Lisa bo čez kakšen mesec napolnila 2 leti.

Mala Lisa je dobila novo domovanje, ker nimam srca, da bi jo pustila na balkonu pri teh stopinjah pod ničlo.

Nekaj uživantskih slik:









Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #19 : 25 Januar 2006, 10:31:43
Kaj pocnejo moji dihurji? Traparije, kaj pa ...  ;D Uzivajo, malo (ne prevec) nagajajo Speli Mareli, ki ji je to v zabavo, malo meni, ki se delam, da mi ni, malo eden drugemu.

Kuna je seveda ziva, maja bo stara 5 let. Tvoja Lisa je pa tudi skotena maja (se mi zdi, da 27., no, vsekakor kaksen dan po 25. maju).

Mojim banditom tale mraz cisto nic ne pase in tudi kadar imamo balkonska vrata odprta, ko zracimo, v teh mrzlih dneh vec kot smrcka ne pomolijo ven. 

Pa se ena slikca moje Kune. Vec jih je v galeriji na moji strani, ampak so stare kaksen mesec oz. dva.
lp, m.


-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #20 : 25 Januar 2006, 13:02:49
Ja, Kuna je postala ena častitljiva gospa. ;D Joj, kako leta hitro gredo...ali bolje rečeno tečejo. :-\
Se mi zdi, kot da je bilo včeraj, ko smo izbirali imena za dihurčke...sedaj pa bo maja kmalu dve leti.

Po slikcah sodeč, je Kuna še zmeraj bolj švohnejše konstitucije.

Zanima me v kateri trgovini pri nas ( Lj ) se da dobiti kakšne kvalitetne konzerve extra za dihurje. Jaz bi začela Lisi dodajati k osnovni prehrani kakšen dodatek kot priboljšek. Trenutno imam eno flaško vitaminov iz Avstrije, ki jih dajem enkrat na teden, pa se mi zdi premalo, saj je to le sirup ne  prehrana.. Želela bi še kakšen konkreten mesni dodatek, polek zunanje hrane. Kaj svetuješ ? ( briketi odpadejo )

Tole slikco pa sem pozabila pokazati:


Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #21 : 25 Januar 2006, 13:24:19
Kuna ni svohnejse konstitucije, ampak je zaradi bolezni (in terapije) neznansko suha. Proti ostalim je, kot bi jo pripeljali iz taborisca. Pozna se ji tudi na dlaki, ki je precej slabse kvalitete. Kozuha, ki ga imata Taz in Tidra, bi bil pa vesel vsak "pridelovalec" ovratnikov ... No, kakorkoli, zdaj je bistveno boljsa, kot je bila v zacetku lanskega leta, teza je konstantna, ... Sicer je pa ok, normalno zivahna (no, morda malenkost vec spi kot ostali, pri traparijah je pa vedno prva), tako da dokler bo taka, sem zadovoljna.

Pri nas ne bos dobila nobene kvalitetne hrane prav za dihurje. Jaz mojim od konzerv obcasno dajem macje konzerve Felidae ali pa hill's ov a/d (slednji je veterinarska dieta in sem se jo posluzila predvsem, ko je bila Kuna bistveno slabsa, da mi je sploh kaj jedla). Edina kvalitetna hrana za dihurje pri nas je zupreem (zastopnik Golob), ki pa se je ne dobi - jaz sem lani januarja narocala, pa se zdaj nimam  ::)  :-X ampak mislim, d aima zupreem tudi samo brikete. Vse ostalo je beda in je boljse, da ne dajes ...

Od vitaminov jaz mojim dajem le ferretone (ali pac nek podoben suplement) - mesanica olj. Pa se to uporabljam ne toliko zaradi vitaminov, kot za nagrado, kot nek priboljsek pac. Ali pa obcasno vitaminsko pasto za macke (gimpet), ampak tudi v manjsih kolicinah.
m.


+1

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #22 : 25 Januar 2006, 13:37:15
Jaz o teh vitaminskih pastah nisem slišala nič kaj pohvalnega, zato se jih izogibam. Pravijo, da dihurji postanejo neke vrste odvisniki od njih.

Za Liso uporabljam sirup Fitness line, ki je narejen posebaj za dihurje ( lecitin, biotin in B6 ) . Baje je zelo dober za pomoč metabolizmu, iritirano kožo...daje se ga v zelo majhnih količinah 1x na teden in to polovico čajne žličke. Lisa ga z veseljem vsak petek poliže kot sladoled.

Se mi je zdelo, da boš rekla nekaj takega  :'(  Kljub vsemu, vprašati ni greh.

Tudi jaz sem že pomislila na kakšno konzervo višjega cenovnega razreda. Bolj kot pasje se mi zdijo mačje nekako bolj primerne. Se mi zdi, da so ipak bolj hranjive vsebine kot pasje.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #23 : 25 Januar 2006, 14:09:37
Pasja hrana za dihurje v nobeni obliki ni primerna! Vsebuje bistveno premalo proteinov, premalo mascob, prevec je vlaknin in OH, nima pa tudi nujno potrebnega taurina. Ok, ce ti sem in tja pozre kaksen pasji briket ali "en griz" kvalitetne pasje hrane, je ne bo konec. ampak to je res sem in tja - npr. enkrat na 3 mesece....

Aja, dosti ok so se Miamor (macja) konzerve in vrecke, ampak preberi etiketo za vsako posebej, ker imao razlicne cenovne razrede - celo med razlicnimi okusi okusi je vsebnost mesa zelo razlicna. (vem, da je dosti ok puran, z aostalo se pa ne spomnim).
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #24 : 25 Januar 2006, 14:22:24
Res je, pasja hrana ni primerna za dihurje. Ampak ti si omenila hill's . A oni delajo tudi mačjo hrano ??? Tega nisem vedela. Mi našo četico mačketarjev hranimo s kuhanim mesom.

Kje pa se dobi Miamor hrana. Jo je potrebno naročiti ali je prodajalec pri nas ?

Kolk pa je težka tvoja Kuna? Moja Lisa je ob zadnjem tehtanju imela 1300 , ko je bila zunaj. Sedaj sem jo zaradi visokih temperatur morala prestaviti noter ( pa ne zaradi nje same, ampak zato, ker ji je zmrzovala hrana in potem jo je v šusu pojedla celo konzervo ) sedaj pa se mi zdi, da je malo shujšala, ko ji ni potrebno več toliko pojesti.

Si ti kdaj poizkusila dodajati konzervam kaj maščob. Npr. svinjsko zaseko, kakšno pašteto ali kaj podobnega.

Moja Lisa briketov ne mara. Še zmeraj se je šla v skodelico ponečediti, če sem jih postavila v kletko. Pa tudi s konzervami, ki imajo okus perutnine ali jagnjetine ni preveč zadovoljna. No, če ni drugega, poje tudi te, ampak je ne silim .

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #25 : 25 Januar 2006, 14:38:07
Ja, hill's dela tudi macjo hrano.
Miamor imajo v Smrcku (Mali trg), v Mr. Petu, v oni mali trgovini nasproti Mercatorjevega hipermarketa, pa najbrz se kje ... Meni se se boljse kot miamor (glede na sestavine) zdijo Felidae piksne (je pa res, da so z okusom piscanca).
Kuna ni najbolj relevantna, glede teze, ima 641 g. Taz ima med 900 in 1000g, Tidra (ki je drobiz) ima trenutno okrog 720, Gulo pa 1900g.
Jaz posebej macob ne dodajam. Mislim, da ne rabijo. Dovolj je dobijo z mesom, piscanec, puran - ponavadi, in ostalo hrano. Moji so imajo brikete na voljo 24 ur na dan, zaradi Kune imajo na voljo se doma pripravljeno hrano - neka mesno-jajcna packarija (ki jo pac zamenjam veckrat dnevno, da je sveza), poleg tega pa dobijo meso se 1x - 2x dnevno. Konzerv in vreck skoraj ne uporabljam - sem napisala, da le obcasno, pa se takrat ji ponavadi zmesam v ta svoj pripravek oz. imam konzerve doma za rezervo, ce se slucajno zvecer ustejem in mi zmanjka te "zupce" in potem zjutraj Kuni dam konzervo zmesano z vodo. Poleg tega dobijo se kaksno jajce, mleko (Gulo ne, ker ne prenasa niti macjega), zeeeelooo redko kaksen koscek sadja ali mikro koscek kruha. Ampak to dvoje je res samo zelo obcasno.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #26 : 25 Januar 2006, 14:52:28
Joj, Kuna je pa res en drobižek.

Kakšna jajca ? Kuhana, pečena ali kar surova ? Jaz dajem kozje mleko. Prej sem ga kupovala v Avstriji, sedaj, ko je Hoffer odprl trgovine tudi pri nas, pa skočim ponj kar v Moste. Lisa ga itak spije občasno par požirkov, ostalo dobi Miško.

Lisa sadja in kruha ne je. Če sem iskrena, po kruhu dobi drisko. Nimam pojma zakaj. Al pa sem jaz kaj kiksnila, ker sem ga primešala v piščančje meso, ki ga ne mara.

Obožuje goveje kost. JIh ti uporabljaš. Zaradi zobkov se mi zdi dobro.

Miša

+1

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #27 : 25 Januar 2006, 15:15:30
Joj, Kuna je pa res en drobižek.
Ja. Njena normalna teza bi bila okrog 850 g ...

Citiraj
Kakšna jajca ? Kuhana, pečena ali kar surova ?
jaz jih skuham ali specem na oko. se mi ne tvega tistih nekaj procentov moznosti za kaksno salmonelo s surovimi.

Citiraj
Jaz dajem kozje mleko.
Kozje je super in ga moji tudi dobijo. Razen Gulota, ki pac ne prenese nicesar mlecnega.

Citiraj
Če sem iskrena, po kruhu dobi drisko. Nimam pojma zakaj.
Ne, saj je logicno. Dihurji so mesojedi in rastlinske hrane ne morejo prebavit, ker imajo prekratko crevo + se par specifik. Zato se je izogiba. Skroba pa itak ne razgrajujejo najbolje. In potem ker hrana ni prebavljena, pride ven v bolj tekoci obliki, oz. v obliki mehkejsih iztrebkov, ki imajo notri kot nea zrnca (to je neprebavljen skrob). Vecina dihurjev bi kruh 8in sladkarije in ostale stvari, ki so precej bepriporocljive) jedla in zato, ce se ze daje, se daje v majhnih (izredno majhnih kolicinah). Za ilustracijo. Kuna ne dobi nicesar od sadja in OH/krobnih zivil. Tidra dobi pribl. 2x mesecno en mali koscek banane - velik za en noht (ko tezi toliko casa, da se je drugace ne morem znebit), kruha dobijo se manj. malo vec kot drobtino, tudi enkrat na "plavo luno".

Od kosti jim obcasno dam piscancje oz. puranje. ampak bolj redko. Od trde hrane imajo itak brikete. Jim pa (v tisto mesanico) dodajam jajcno lupino (zdrobljeno) in kostni mozeg zaradi razmerja Ca:P
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #28 : 25 Januar 2006, 15:45:13
Ne se obremenjevati zaradi Kunine teže. Ampak saj veš kako pravijo, da je bolje, če je žival na stara leta malo bolj suha, kot predebela. Ker z debelostjo je povezanih več težav od srca, sladkorne do obolenja ledvic...

 Jaz sem ugotovila,da je tudi moja Lisa ornk shujšala odkar sem jo preselila v stanovanje. Odkar jo imam notri je shujšala za celih 300g in sva pristali na 1000g. Verjetno posledica zunanje temperature in sprememba svetlobe. Je bioritem spremenila na osnovi tega, ker je mislila, da je že konec zime.

Jaz Lisi dajem samo surova jajca, kuhanih ji nisem niti probala dat, ker sem imela slabo izkušnjo z mojim prejšnjim dihurjem. ;D

Moja Lisa si mlečne zadeve sama postreže, če pride na delovni pult v kuhinji. >:( pa ni nobenih večjih težav. Obožuje smetano, kajmak...

Kruh sem ji dala samostojno, pa ga ni hotela jesti. Pa sem ji ga znmešala med meso. No, če bi vedela, da povzroča takšne težave, ji ga nebi podturila na tak način. Ona že ve, kaj ji paše in kaj ne. Kletka pa je bila pošpricana uzduš i poprek pa še v neslutene višine. Sem čistila kot pri norcih. Generalno.  >:(

Kostni mozek ? Zanimivo. Tole mi ni nikoli padlo na misel. A to ga skuhaš in primešaš ali surovo kost zmelješ pri mesarju ? Kakšne vrste kost, kurjo verjetno ne ? Goveje ?

Sladkarije ??? Moji Lisi na kraj pameti ne pade, da bi se dotaknila sladkarij. Je enkrat našla vrečko napolitank. Vsebina je letela iz vrečke, zanimiva je bila samo vrečka. Sem jih skoraj fasala, ko sem ji vrečko pobrala vsatran, pa me v življenju ni ugriznila. Napolitank se ni dotaknila. 

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #29 : 27 Januar 2006, 11:38:48
Kostni mozek ? Zanimivo. Tole mi ni nikoli padlo na misel. A to ga skuhaš in primešaš ali surovo kost zmelješ pri mesarju ? Kakšne vrste kost, kurjo verjetno ne ? Goveje ?

Kura ali puran. Ponavadi skuham in potem kost razlomim in potem "izbrskam" mozeg ven. Se pa ze nekaj casa spravljam gleadt tisto slavno frakcijo v Jato. base me edino to, da je treba vzeti vecjo kolicino, ki je nimam kam spravit - pomanjkanje zmrzovalnega prostora.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --